TAD LEIDEN Nieuw onderzoek naar kwaliteit water nabij de Oostvlietpolder LEIDSCH 1 DAGBLAD In verband met riolering tuinhuisje Vlietweg O lrj>> Gefeliciteerd Origineel Rookworst met rattengif doodt hond Onderzoek LDM naar afstoten watertoren Flinke buit bij inbraak in Paviljoenshof s edaetie: Simone van Oriel en Meindert vart telefoon 144941, toestel 217 of 022. LEIDEN - Er komt een nieuw on derzoek naar de waterkwaliteit in de Oostvlietpolder. Mede van de resultaten van dit onderzoek is af hankelijk of 94 tuinhuisjes op een terrein van de heer Laken aan de Vlietweg op het riool moeten wor den aangesloten. B en W willen Laken hiertoe ver plichten, eventueel met gebruik van politiedwang, maar die heeft een bezwaarschrift tegen de aan schrijving ingediend. Dat bezwaar schrift werd gisterochtend door de gemeentelijke beroepscommissie behandeld. De commissie zag zich gisterochtend geconfronteerd met tegenstrijdige rapporten over de waterkwaliteit in het gebied en on duidelijke eigendomsverhoudin gen van de huisjes waar het om be gonnen is. Sinds '83 ligt er een riool in de Vlietweg en dat was volgens B en W een goede gelegenheid om een einde te maken aan de lozingen op open water in de Oostvlietpolder. Inmiddels zyn vrijwel alle woon huizen en tuinhuisjes aan de Vliet weg op het riool aangesloten. Al leen de woning van Laken en de tuinhuisjes op zijn terrein lozen nog steeds op open water. Zijn bu ren hebben zich er bij de gemeen teraad al diverse malen over be klaagd dat de sloten rond het ter rein van Laken ernstig zijn ver vuild en stinken. Theelepeltje De advocaat van Laken, Mr. Van der Niet, zei gisterochtend niet op de hoogte te zijn van klachten. Hij bestrijdt dat er van enige vervui ling sprake is. "De elektriciteits voorziening in de huisjes maakt het pertinent onmogelijk dat er (af- )wasmachines gebruikt worden. Chemische verontreiniging is, uit gezonderd misschien een theele peltje Dreft, nagenoeg onmoge lijk", aldus Van der Niet. De advo caat betoogde bovendien dat het afvalwater onmogelijk de sloten kan bereiken. Het water wordt sa men met de afvalprodukten van de toiletten in de grond geloosd. Van der Niet voerde een rapport op van het ingenieursbureau Fugro uit Leidschendam waarin zijn bewe ringen werden gestaafd. Een onderzoek van het hoog heemraadschap heeft echter uitge ADVERTENTIE \ÈfëM met de opening van IET Het ELEFANTI-BAD De ideale lokatie voor feesten en evenementen. COEN GROTE KLASSE! Direktie en medewerkers/sters van Dekker Tennis Warmond. Rotary Kunnen vrouwen in Leiden en omgeving in de toekomst lid worden van de Rotary-club al hier, gezien de gerechterlijk uit spraak daarover in de Verenigde Staten? We wilden het de Leidse afdeling al eerder vragen, maar de Rotary mag zich met recht een besloten club noemen. Geen telefoonnummer te vinden en wanneer Rotary Nederland om hulp wordt gevraagd, vraagt een mevrouw licht paniekerig waar om wij met 'Leiden' in contact willen treden - je zou bijna den ken dat ze zich met hoogst ob scure zaken bezighouden. En zijn we zo goed die reden te vertellen, dan moeten we ook nog in discussie. De Rotary-da- me beslist namelijk voor ons dat» "al klinkt dat misschien een beetje gek" - helemaal mee eens - "de mening van de afdeling in deze zaak niet belangrijk is". Maar de 'onbelangrijke' afde ling denkt er zelf anders over. Se cretaris Lodder van de dochter club Rotary Leiden-Oost staat ons welwillend en uitgebreid te woord. En hij steekt een voor vrouwen die graag lid willen worden van de Rotary hoopge vend verhaal af: als het aan hem ligt, behoort dat binnen niet al te lange tijd tot de mogelijkheden, zij het niet op basis van de kwes tie in de Verenigde Staten. "Het verhaal dat daarover in de kran ten is gekomen, is incompleet. In de Verenigde Staten hebben sommige Rotary-clubs, vooral in Californië, te weinig leden. Toen zijn ze vrouwen gaan toelaten, waarop ze dreigden te worden geroyeerd door Rotary Interna tional. Daar is een rechtszaak van gekomen. En de uitpraak was niet: de Rotary moet vrou wen toelaten, maar: een Rotary- club mag niet worden uitgesto ten wanneer ze vrouwen toelaat. Dat is toch een andere benade ring". Maar met eenzelfde uit komst. Lodders sympathie voor de ge dachte ook vrouwen de moge lijkheid te geven tot de Rotary- gelederen toe te treden, komt voort uit het idee van gelijkbe rechtiging. "Gezegd wordt dat Europa sociaal gezien ver op de Verenigde Staten vooruit loopt en dat is in een aantal opzichten ook zo, maar wat dit betreft schij nen ze daarmee weer verder te zijn dan wij. Dat blijkt uit deze zaak ook weer". Hij voorziet des alniettemin dat rond het jaar 2000 "dit soort mannenvereni- gingen" helemaal niet meer zul len bestaan. "Daar ben ik voor stander van. Maar het kan niet van vandaag op morgen. Er is ook een vrouwelijke serviceclub, Soroptimist. Daar zullen we toch ook mee moeten overleggen over hoe we het gaan aanpakken". Cijfers over het aantal vrou wen dat lid van de Rotary had willen worden maar werd afge wezen, zijn er volgens de secreta ris niet. "De Rotary werkt name lijk niet met aanvragen, men wordt gevraagd om toe te treden. En een vrouw is bij mijn weten in Nederland nooit gevraagd". Als er vrouwen zouden toetre den, zou dat wel betekenen dat er een nieuwe dochterclub moet komen. "Ons uitgangspunt is dat uit elke beroepsgroep niet meer dan één lid afkomstig is". En veel beroepsgroepen zijn al ver tegenwoordigd. Wellicht draait het dan uiteindelijk op aparte vrouwen-dochterclubs uit. Dreef De wijk vereniging Stevenhofjes- polder kan naar door haar ge wenste verkeersdrempels op de Stevenshofdreef fluiten. En ver keerslichten op de kruising Hele- ne Verburgstraat/Stevenshof- dreef/Betty van Zuilenstraat kunnen ze waarschijnlijk ook wel op hun buik schrijven want voor de plaatsing daarvan is vol gens ambtenaar A.D.J. Haags man van de gemeentelijke direc tie verkeer en vervoer voorals nog geen enkele aanleiding. Dat is zeer spijtig voor de ver eniging, want die vindt dat op de verkeerssituatie op en rond de Stevenshofdreef de term klem mend van toepassing is. Slacht offers zijn er nog niet gevallen, maar dat is volgens de vereni ging aan louter geluk te wijten. In een brief aan de gemeente schrijft de vereniging dat er al meer keren een auto uit de bocht is gevlogen ter hoogte van het ze brapad bij de Stevensbloem. LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij gaat onderzoeken of de watertoren aan de Hoge Rijn dijk in Leiden kan worden afgesto ten. Het bedrijf ziet nogal op tegen de hoge restauratiekosten van de toren waaruit de laatste tijd stukjes steen vallen. Dat karwei zou het bedrijf naar raming 200.000 gulden gaan kosten. Een besluit over de toekomst van de markante watertoren valt pas als uit onderzoek is gebleken dat voor de wateropslag in de to ren, die als reserve dient voor de Leidse drinkwatervoorziening, een alternatief is gevonden. Het reser voir aan de Hoge Rijndijk, officieel overigens gelegen aan het Utrecht se Jaagpad, bevat 1200 kubieke meter drinkwater. Als vervanging wordt onder meer gedacht aan uit breiding van het drinkwaterreser- voir op het terrein van de LDM in Katwijk aan Zee. Sinds gisteren zijn er overigens hekken rondom de watertoren ge plaatst omdat vallende stenen ge vaar kunnen opleveren voor wan delaars en fietsers. Volgens een medewerker van de LDM is uit een vorig jaar september gehouden on derzoek gebleken dat aan de bui tenkant van de toren in het beton scheuren zitten. Er vielen destijds ook al kleine brokjes beton naar beneden. Dat was aanleiding voor een onderzoek. Een aannemer raamt de herstelkosten op 200.000 gulden. Sindsdien zijn geen maatregelen genomen. Pas nadat deze week we derom werd vastgesteld dat er stukjes steen afbrokkelen, heeft de directie van de Leidsche Duinwa termaatschappij de politie ver zocht de de omgeving af te zetten met hekken. Daarnaast zal op kor te termijn een aannemer met een hoogwerker de los zittende stuk ken steen afbikken. Oorzaak van de problemen is betonrot. De wa pening is verroest en als gevolg van dat proces worden stukjes be ton naar buiten gedrukt. Directeur Haijkens zegt het te vroeg te vinden om nu al te specu leren over de toekomst van de wa tertoren. "Eerst zullen we bekijken hoe technisch gezien de functie van de toren kan worden opgevan gen. We hebben al een tijdje het plan om in Katwijk de reserveca paciteit van drinkwater te vergro ten. Dan kan de 1200 kubieke me ter water van het Utrechts Jaagpad •ook misschien worden opgevan gen", aldus Haijkens. De directeur houdt echter nog vele slagen om de arm. "Nogmaals, we spreken dan wel over een ter mijn van een paar jaar. Op korte termijn zal de toren in ieder geval nog worden gebruikt voor de op vang van drukval. Tijdens topda gen, zoals in de zomer wanneer het heel erg warm is, kan plaatselijk in het net de druk wegvallen. Met de reserve in de toren kan dat worden opgevangen zonder dat de consu ment dat merkt", legt de directeur uit. Bedrijfsingenieur Zaadnoordijk van de LDM durft wel te specule ren over de toekomst van de water toren. "Het is een mooi opvallend bouwwerk. Wellicht dat een res taurant geïnteresseerd is in overna me van het gebouw", aldus Zaad noordijk. Het gebouw valt volgens de LDM niet onder monumenten zorg. Daarom is ook niet uit te slui ten dat het bouwwerk wordt ge sloopt, indien de LDM bij het bui ten bedrijf stellen van de waterto ren geen gegadigden kan vinden. LEIDEN - Een 27-jarige Leidenaar heeft dinsdag kennis gemaakt met een 'originele' wijze van zakkenrol len. De zakkenroller verwijderde de portemonnee van de man door de onderkant van zijn broekzak open te snijden. De Leidenaar heeft hiervan niets gemerkt. In de portemonnee zat een bedrag van 250 gulden. LEIDEN - Een onbekende heeft zondag in de omgeving van de Frans Mierisstraat een hond vergif tigd. De eigenaresse van het dier, een 48-jarige vrouw, heeft hiervan gisteren aangifte gedaan bij de po litie. De vrouw merkte zondag, nadat ze de hond had uitgelaten, dat het dier nog steeds liep te kauwen op iets dat het kennelijk van straat had opgepikt. Een half uur later was de hond dood. Onderzoek van een dierenarts wees uit dat de hond een stuk rookworst had gege ten met rattengif. De vrouw vond later in de buurt nog een tweede stuk rookworst. Bij de politie zijn tot dusver geen andere meldingen van vergiftigingen binnengeko men. De laatste keer werd het zich daar bevindende bushokje, voor de tweede keer, geramd. Geluk kig stonden er beide keren geen mensen op de bus te wachten. Maar wel hebben bomen, be planting en lantaarnpalen het al moeten ontgelden, schrijft de vereniging, die om echte onge lukken te voorkomen zo gauw mogelijk 'verkeersvertragende maatregelen' op de Stevenshof dreef wil. Wellicht kunnen die automobilisten ertoe bewegen langzamer te rijden. 'Nee', luidt het antwoord van de gemeente op het verzoek. Haagsman kan de uitdrukking klemmende situatie niet onder schrijven. "We hebben over die bocht maar één klacht gekregen en dat is die van de wijkvereni- ging. Ons zijn geen zware onge lukken bekend. De bocht wil ik niet onoverzichtelijk noemen, hetgeen niet wil zeggen dat er niets kan gebeuren. Maar ver- keersremmende maatregelen als drempels, dat gaat niet op een dergelijke doorgangsweg. Dat doen we op de Langegracht ook niet". De wijkvereniging zal zich tevreden moeten stellen met een betere markering. Verkeerlichten vroeg de wijk vereniging in dezelfde brief ook, en wel op de kruising Helena VerburgstraabStevenshofdreef/ Betty van Zuilenstraat. Er valt daar niet meer normaal over te steken omdat de fietsoprit tegen over de Van Zuilenstraat is weg gehaald. De fieters en voetgan gers, volgens de wijkvereniging vooral moeders met schoolgaan de kinderen, steken derhalve de Stevenshofdreef over bij de Ver- burgstraat en rijden dan over de weg naar de Van Zuilenstraat en en weer terug. Het gevolg, aldus de vereniging: een levensgevaar lijke situatie voor zowel automo bilisten als fietsers en voetgan gers. Helaas, ook de verkeerlichten moet de vereniging waarschijn lijk als niet te vervullen wens van het verlanglijstje schrappen. Haagsman heeft de brief van de wijkvereniging nog niet onder ogen gehad, maar weet bijvoor baat al dat het "een hele moeilij ke zaak" zal worden. Verkeers lichten zijn een dure aangelegen heid, stelt hij. De gemeente is in verband daarmee bij bestaande verkeerslichten al overgegaan op meer knipperen en een kortere werkingsduur. "Voor er ergens nieuwe lichten komen, moet het dus wel erg urgent zijn". Als criterium voor urgent wordt toch hopelijk niet het aan tal verkeersslachtoffers gehan teerd? Haagsman weet dat dat wordt gedacht: "maar dat is ui teraard niet het geval. Wij zitten niet op Verkeersdoden te wach ten". Wel kan het aantal ongeluk ken een indicatie zijn bij de beoordeling. Maar ook - even slikken - "de subjectieve ver keersonveiligheid, de beleving van zo'n kruispunt door met na me fietsers en voetgangers". Of men het een eng kruispunt vindt, dus. En de wijkvereniging vindt het onderhavige kruispunt heel erg eng. Welnu, dan gaat de ge meente onderzoeken of het echt eng is. Maar de vereniging moet vooralsnog nergens op rekenen: "Het zou wel aardig zijn als we op elke klacht zouden reageren, maar dat gaat niet. We moeten prioriteiten stellen". wezen dat er wel degelijk van ver vuiling sprake is. Maar dat onder zoek wees de verkeerde schuldige aan, volgens Van der Niet. Hij be tichtte de boeren en de volkstuin ders er van de sloten te vervuilen. Hij wees daarbij op een sloot van een buurman van Laken die als gierput in gebruik is. Volgens het hoogheemraad schap is het heel normaal dat in af geschermde sloten tijdelijk gier wordt opgeslagen. Een woordvoer der van Rijnland gaf te kennen de uitkomsten van het rapport van Fugro niet te vertrouwen. Hij be klaagde zich er bovendien over dat, terwijl Laken steeds aanwezig is geweest bij het onderzoek van Rijnland, het onderzoek van Fugro in beslotenheid is uitgevoerd. Dit bracht commissievoorzitter Olivier er toe het rapport van Fugro 'niet aanvaardbaar' te verklaren. Olivier vroeg Rijnland een nieuw onder zoek in te stellen. Dat heeft ver moedelijk over enkele maanden plaats. Willekeur Een ander strijdpunt was wie de rioolaansluitingen voor zijn reke ning moet gaan nemen. De opera tie is begroot op een bedrag van drie ton. De gemeente vindt dat Laken voor die kosten moet op draaien, maar die bestrijdt eige naar te zijn van de 94 huisjes. De grond is eigendom van Laken, maar de huisjes zijn particulier be zit, zo betoogde Van der Niet. De advocaat liet doorschemeren dat de gemeente er op uit was zijn cliënt een hak te zetten. "Er is hier sprake van willekeur", aldus Van der Niet. Volgens de gemeente gaat het echter om huurders die slechts het gebruiksrecht van de huisjes heb ben. Gemeente-ambtenaar Lamers voerde aan dat alle huisjes er illi- In meer opzichten gevaarlijk, vindt de wijkvereniging Stevenshofjespolder de situatie op de Stevenshof dreef. De gemeente heeft ze daar vooralsnog niet van kunnen overtuigen. (foto Jan Holvast) gaal staan. Voor 67 van de huisjes zou in het verleden een tijdelijke bouwvergunning voor drie jaar zijn verleend, de overige zijn zon der vergunning opgetrokken. Verwacht wordt dat de beroeps commissie geruime tijd nodig zal hebben om tot een uitspraak te ko men in deze zaak. Mocht het be zwaarschrift van Laken gehono reerd worden, rest de gemeente de 94 gebruikers van de tuinhuisjes aan te schrijven om een rioolaan sluiting aan te leggen. Dat belooft een ingewikkelde operatie te wor den want de gemeente beschikt - tegen de afspraken in - niet over de namen van deze gebruikers. Com missielid Beijen zei niet te ver wachten dat de gebruikers hun identiteit, met oog op de kosten waarvoor zij komen te staan, vrij willig zullen onthullen. LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Paviljoenshof zijn woensdag 25 girobetaalkaarten, enkele kascheques, een video recorder, een paspoort, een trouw boekje, een spaarbankboekje en een polshorloge buitgemaakt. De inbrekers kwamen binnen door de achterdeur van de woning te force ren. Eén kascheque is alweer terecht. Bij een grenswisselkantoor in Den Haag probeerde woensdagavond een onbekende, ongeveer 30-jarige man de cheque te verzilveren. Hij ging daarbij volgens de politie zo klungelig te werk dat het personeel onraad vermoedde en de cheque inhield. De man heeft daarop de De omgeving van de watertoren aan de Hoge Rijndijk is met hekken afgezet, omdat neervallende stukjes beton benengenomen. gevaar opleveren voor wandelaars en fietsers. (foto Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15