BI) BAALBERGEN IS HET NIEUWE SLAAPKOMFOPJ, UITGERUST METta5ï^^te^ VOORJAARSPRI) Offsetpersje voor in de huiskamer Voor en na de paai goede vangstkansen -VRIJE TIJD VISSPORT Surform een nog weinig gewaardeerd gereedschap We zitten op het ogenblik mid den in de periode dat soms ver rassend goede vangsten worden geboekt. De beste kansen liggen daarvoor nu in de ondiepere wa teren. Want in de weken vooraf- nd aan of aansluitend op de paai zoeken vrijwel alle vissoor ten ondiepe plaatsen op om daar het hom of kuit af te zetten. Zelfs de vis die zich in ons land niet voortplant, zoals de paling (de aal trekt naar de Sargassozee daar voor nakomelingen te zorgen) zoekt in die periode toch de ondiepten op. De paling is na melijk een fervent liefhebber van vissekuit en als zich de kans voordoet laat hij zich zo'n extra hapje niet ontgaan. Dat de vis in de weken vooraf gaand aan de paai actief is, is niet zo verwonderlijk. Immers de vis heeft net de koude winterperio de achter de rug waarin hij maar spaarzaam aast en dus een flink gedeelte van zijn vetreserves heeft opgesoupeerd. Om dat te kort aan te vullen zal de vis zodra de temperatuur begint te stijgen gaan azen. In de paaiperiode zelf is de vis moeilijk te vangen. Ook dat is lo gisch. De vis heeft dan andere dingen aan zijn hoofd en zoeken naar voedsel komt dan even op de tweede plaats. Dat er in die paaiperiode toch vis te vangen is hangt samen met het feit dat niet alle vissen tegelijkertijd paaien. Hoewel je op zo'n warme voor jaarsdag wel eens de indruk krijgt dat het toch gebeurt. Een paar jaar geleden was ik bij de vijver in de Horsten in Wassenaar bij toeval getuige van i massale paai van brasem. Een werkelijk fascinerend ge zicht. Vele honderden brasems hadden zich op een ondiepe plek in de buurt van ontluikend riet verzameld en zwommen daar in hoog tempo kris kras door el kaar. Soms zwommen ze zij aan zij en duwden elkaar spartelend te gen de kant. Het afgezette kuit was duidelijk te zien. Dat uitbun dige paaispel kost energie en dus is het vanzelfsprekend dat wan neer het liefdesspel van de vis sen is afgelopen de drang om zich te voeden weer direct komt bovendrijven. De vis is erg hon gerig en daarom worden in de mei- en juni-maand op ondiep water nogal eens grote vangsten geboekt. Uit ervaring weten we langza merhand wanneer de verschil lende vissoorten ongeveer paai en. Daarbij speelt voor de meeste de temperatuur een belangrijke rol. Dat geldt bijvoorbeeld voor de karper die onder normale om standigheden meestal in de tweede helft van mei paait. De snoek heeft zijn amoureuze avontuurtjes dan al lang achter de rug. Die is namelijk veel min der van temperatuur afhankelijk. Het komt herhaaldelijk voor dat wanneer het ijs nog maar net uit de sloten en plassen is verdwe nen de snoek al paairijp is. Des kundigen weten te vertellen dat de produktie van eieren en hom- vocht een proces is dat op gang komt wanneer de dagen begin nen te lengen. De snoek reageert als het ware op het feit dat de zon langer boven de horizon staat. Soms doen zich rond die paai opmerkelijke verschijnselen voor. Zo viste ik november vorig jaar op de Vlietlanden bij Voor schoten en ving toen al een bra sem die paaistippen op de kop had. Vermoedelijk in de war ge bracht door het uitzonderlijk milde najaar. Begin april zag ik bij Ofwegen tussen Hoogmade en Woubrugge terwijl ik zat te vissen hoe een kolossale snoek vlak onder de kant kwam. Een exemplaar van zeker een meter. Toen ik nog eens goed keek zag ik dat de snoek werd geëscorteerd door nog een exemplaar die zeker niet langer dan 40 centimeter was. Vermoedelijk een ^rote wijfjes- snoek die werd begeleid door een veel kleiner mannetje. Zulke taferelen kun je alleen maar in het vooijaar gadeslaan. Want in elk ander jaargetijde zou het grote wijfje het kleinere man netje al lang hebben opgegeten. Alleen aan het feit dat hij nu een bijdrage leverde aan de voort planting redde hem (tijdelijk?) het leven. Mocht u de komende weken overigens vissen vangen die nog met kuit zitten, en dan kan met het koude voorjaar zeker gebeu ren, behandel deze vissen dan extra voorzichtig. Stop ze nooit in leefnetten, maar zet ze direct weer terug. En mocht u iets meer over de voortplanting en kweek van vis sen willen weten dan kunt u morgen terecht op de viskweke- rij van de Organisatie ter Verbe tering van de Binnenvisserij- (OVB) in Lelystad. Daar wordt namelijk van 10 uur 's morgens tot 3 uur 's middags een open dag gehouden. Er worden films ver toond en er staat een uitgebreide wandeling over het kweekvijver complex op het programma. De toegang is gratis. Het is ook mo gelijk gratis bij het ministerie van Landbouw en Visserij de brochure 'Viskweek in Neder land' aan te vragen. Het adres is postbus 20401, 25 EK in Den Haag). Het kweekvijvercomplex van de OVB in Lelystad. Onder de creatieve hobby's is het zelf drukken waarschijnlijk een van de aantrekkelijkste. Al met vrij eenvoudige middelen is een aardig resultaat te halen. Velen zullen zich nog wel kun nen herinneren hoe zij met een simpel drukkersdoosje vriend jes en familieleden verblijdden met visitekaartjes en ander stempelwerk. Want laten we eerlijk zijn: echt drukwerk was dat nog niet. door Sjoerd van der Meulen Heel wat professioneler was dan de produktie van kerst- of nieuwjaars kaarten. In een oud stuk kurklino- leum werd dan met de vlijmscher pe gutsjes in spiegelschrift een heilwens uitgesneden, een proces met heel wat risico's. Soms vloeide er zelfs bloed, als je zo dom was het linoleumplaatje achter de guts vast te houden. Minstens zo pijnlijk maar dan psychisch was de consta tering bij de eerste proefdruk dat bij een van de letters het spiegelen mislukt was. Maar het was al wel echt drukken en wanneer je een maal de slag te pakken had, viel er ook veel meer mee te beleven. Je kon, afhankelijk van je artistieke gaven, zelfs illustratief te werk gaan. Voor de groep die op deze ma nier aardigheid heeft gekregen in het zelf drukken, is er nu een druk- set op de markt waarmee je als amateur kunt drukken volgens het offsetprocédé. Enige beperking van de set is het formaat, dat niet verder gaat dan de afmetingen van een briefkaart. Voor de rest zijn er nauwelijks beperkingen en zelfs full-colour hoort tot de mogelijkhe den. Het setje bevat een handpersje; een doos met vier kleuren inkt, ontwikkelaar voor de offsetplaten en een inktroller; een teken en montagebordje; een droogrekje; 50 vel drukkarton, tien offsetplaatjes, 15 transparantvelletjes voor meerkleurenwerk en als oefenma teriaal drie drukklare prints. De fa brikant garandeert dat de naleve- ring van de diverse verbruiksmate- rialen zoals bijvoorbeeld de offset platen 52 gulden per 20) geen en kel probleem oplevert. De set, die wordt gemaakt door de Oostenrijkse firma EMCO Maier en in Nederland op de markt wordt gebracht door de handelsonderne ming van Chris Muskens in Utrecht (tel. 030-523027), is niet al leen geschikt voor amateurdruk kers maar ook voor verenigingen die in eigen beheer lidmaatschaps kaarten uitnodigingen en dergelij ke willen drukken. Scholen kun nen met deze set niet alleen het off setprocédé op simpele wijze aan de leerlingen uitleggen maar de leer lingen kunnen er zelf ook mee werken. De totale offeset-set kosten 264 gulden. Steelg er eedschappen zoals een hark hebben de vervelende neiging om de verbinding tussen de steel en het eigenlijke 'werktuig' te verlie zen. Even gauw een spijker door het gaatje van de 'sok' in de steel slaan helpt meestal maar even. De beste oplossing is lijmen. Neem daarvoor tweecomponenten epoxy- lijm, bij voorkeur het pasteuze ty pe, een zgn. staande lijm. Die vloeit niet uit tijdens het uitharden en vult eventuele ruimte tussen steel en sok geheel op. Dezelfde methode kan natuurlijk ook toegepast wor den bij schop en spahamer enz. (foto GPD) Binnenzakgereedschap voor fietser Een serie heel kleine, makkelijk mee te nemen gereedschapjes om man kementjes onderweg te verhelpen, kan fietsers snel uit de nood helpen. De Spokey-set omvat een spakenspanner en een schroevendraaier voor gleufkopp- en kruiskopschroeven. Als je daarnaast ook nog de Vario- Greep inbussleuteltjes bij je hebt, kun je ook de stuurpen, de zadelpen- bout of de zadelstrop verstellen of vast zetten. De inbussleutel, goed voor twee maten, kan onder verschillende hoeken gebruikt worden zodat lasti ge plaatsen bereikbaar zijn. In de rijwielhandel zijn deze mini-gereedschapjes voor nog geen tientje te koop. Hoe het komt dat de surform hier in Nederland lang niet de waarde ring krijgt die bijvoorbeeld Engel se en Amerikaanse doe-het-zelvers ervoor hebben, is niet duidelijk. Onbekend kan het gereedschap nauwelijks zijn, want het hangt hier al minstens 25 jaar in de win kels. Waarschijnlijk kennen veel doe-het-zelvers de mogelijkheden van dit stuk gereedschap niet. Wat is de surform eigenlijk? 'Een surrogaatschaaf hebben we ie mand eens misprijzend horen zeg gen. Het is inderdaad een schaaf maar ook een vijl. En een verfaf- schrapper, een modelleer-instru- ment. Je kunt er ook mee schuren en polijsten. Een surform-schaaf heeft geen beitel maar een blad dat uit een groot aantal zeer kleine 'beiteljes' bestaat. Die werken allemaal tege lijk en voeren de houtspanen vlot af. Een belangrijk voordeel van de surform is dat het blad verwissel baar is. Wordt het na verloop van tijd bot, dan zetje er een nieuw op. Dit bracht de produktontwikke- laars op het idee dat er dan ook een blad met een heel andere functie op geplaatst zou kunnen worden. Zo zijn er nu ook surformbladen voor schuurwerk. Ze zijn bezet met hardmetaalkorreltjes. die uitste kend 'afnemen' en gedurend lange tijd razend scherp blijven. Een vol gende innovatie was de verschij ning van het polijstblad, een meta len plaat met daarop een 'kussen tje' van uiterst sterke kunststofve zels. Daarmee kan bijv. metaal ge matteerd worden. Alles bij elkaar opgeteld is de surform basis voor een reeks ge reedschappen met talloze, sterk uiteenlopende functies. In Amen ka bestaan handenarbeidclubs waar enthousiast aan houtsculp tuur met surform gedaan wordt Ook beeldende kunstenaars vari naam werken er druk mee. (Behal ve op hout kan de surform ook op gips. kunststof, rubber, leer gebruikt worden). 't Kan tot een waardevolle vulling op je DHZ-gereedschappe narsenaal leiden. Olietrechter Heel wat autorijders verversen zelf de carterolie, vullen het reservoir van de ruitesproeier en de koel- vloeistofpomp. Maar het is met die compact en ingewikkeld gebouwde machine rieën van moderne auto's soms een heksentoer om de vloeistof mors- vrij in te gieten. Een slim ding is de ovale trechter met twee 'tuutjes', een rechte en een knievormige. Daarmee kom je op de gekste plekken. Die tuiten kun je afzonderlijk of in combina tie gebruiken. Voor nog geen zes gulden haal je dit handige hulp middel in Halfordszaken. Het trechtergat is afgeschermd met een zeefje van kunststof, zodat je by het ingieten geen vuil naar binnen krijgt. De dnedeurs eiken schuifdeurkast 157 cm (ook leverbaar als twee- of 4-deurs en met 1 of 2 spiegels). 1895.- Een echte droomkombinatie. En... praktisch is deze samenstelling van ledikant en een zee van bergruimte Schuifdeurkast met spiegel leverbaar Eiken slaapkamer bijna geheel massief voor wie zijn nachtrust lief heeft Let op de dekoratieve ombouw. Geeft leuk accent, m 140x200(ookin 160en 180leverbaar)|l(JJ Kommode 695 Bijpassende spiegel 160 BAALBERGEN 19 - KATWIJK. AMBACHTSWEG 19 - TELEFOON 01718 - 20 300 Uw droom wordt werkelijkheid in deze slaapkamer in blank of donker eiken Het komfortabele ledikant (140 x 200). Inklusief bovenbouw en 2 nachtkastjes is ook leverbaar in j 180 cm breed Royale linnenkast met twee soepel lopende schuifdeuren 1295.- Eiken toiletmeubel met A ^g egel- 'WO BAALBERGEN - LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 - TELEFOON 071 - 41 44 66

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13