Q Kernproeven in de woestijn Een warrige Orpheusmythe zonder spanning 'Amerikanen vergeten graag' Veelbelovende films in Cannes Eugene Corr, regisseur 'Desert Bioom' ■JIIIMiH'lliNil VRIJDAG 8 MEI 1987 PAGINA 11 'Desert bloom'; regie: Eugene Corr; hoofdrollen: Jon Voight, JoBeth Wil liams, Ellen Barkin, Annabeth Gish; theater: Kijkhuis. Leiden Las Vegas in de jaren vijftig, dat is het decor waarin 'Desert bloom' zich afspeelt. De Tweede Wereld oorlog is nog maar net voorbij, de oorlog in Korea is in volle gang. In de woestijn ten noorden van Las Vegas worden kernproeven met de A-bom gehouden. De 13-jarige Rose woont in Las Vegas en groeit op met de nodige huiselijke problemen. Haar stiefva der Jack (Jon Voight) is een aan de drank verslaafde oorlogsveteraan van de Tweede Wereldoorlog, die tijdens zijn dronken buien geweld dadig wordt. Moeder heeft het druk met haar werk bij de Atoom commissie en heeft volgens Rose de gewoonte om veel dingen 'op een bijzonder manier te negeren'. Op school worden de kinderen ge confronteerd met de oorlog. Ieder een krijgt een naamplaatje dat dag en nacht gedragen moet worden, voor het geval er wat gebeurt. En dan is er ook nog eens de puberteit. met het eerste vriendje en opgevul de bh-cups. Rose weet zich on danks alle tegenslagen staande te houden, al wordt het haar af en toe wat te veel. De film heeft iets dreigends om dat iedereen constant op een of an dere manier met de oorlog heeft te maken. Opvallend is dat iedereen juist met spanning zit te wachten op het vallen van 'de' bom. Vlak voordat de proef in de woestijn wordt gehouden is er een soort ou dejaarsnacht sfeertje. Op het mo ment van de ontploffing gaat het hele gezin buiten staan en kijkt ge biologeerd naar dat prachtige 'vuurwerk': de bekende paddes toelachtige wolk. De huiselijke problemen worden treffend in beeld gebracht. Wat zich ook heel goed leent voor een sentimenteel verhaal is hier boeiend van het begin tot het eind. Jon Voight is werkelijk subliem in zijn rol van stiefvader met een oor logstrauma. Regisseur en scenarioschrijver Eugene. Corr maakt met 'Desert bloom' zijn debuut. Jarenlang heeft hij als onafhankelijk filmer gewerkt, dankzij de steun van The Sundance Institute kon hij zijn eer ste grote speelfilm maken. In dat instituut dat door Robert Redford in 1980 is opgericht kunnen veelbe lovende 'independents' ervaring opdoen en profiteren van de ken nis van Hollywood-professionals. Met 'Desert bloom' heeft Corr be wezen aan de hoge verwachtingen te voldoen. ERNA STRAATSMA 'Mascara'; regie: Patrick Conrad; hoof- rollen: Charlotte Rampling, Michael Sar- razin en Derek de Lint; theater: Trianon, Leiden. 'Mascara' is op z'n best een curieu ze film. Af en toe heeft de film de zelfde ongrijpbare, mysterieuze uitstraling die de altijd grandioze Charlotte Rampling kenmerkt. Rampling draag 'Mascara', niet het goedje, maar de film. Dit is echter geen vrijbrief voor een warrige film, die er niet in slaagt een duide lijke lijn aan te brengen in de bom bast van thema's en motieven. In een niet nader gedefinieerde stad, waar iedereen een vreemd klinkend Engels spreekt, bezoekt een groepje notabelen regelmatig de opera. Hun liefde voor opera vieren ze bot in een ondergrondse nachtclub ergens aan het strand. Centrale figuur van de club is de commissaris van politie. Hij raakt geobsedeerd door de jurk die Eu- rydice in de opera draagt en zoekt contact met de ontwerper, Chris (Derek de Lint). Hij wordt onmid dellijk verliefd op de zus van de commissaris, Gaby (Rampling). Tussen broer en zus schijnt echter meer aan de hand te zijn dan je in een normale situatie zou verwach ten. Hugo Claus is ten dele verant woordelijk voor het scenario en dat verklaart het thema van de incest. Gaby's dochtertje zal dan ook niet afkomstig zijn van een overleden echtgenoot, maar van broerlief. Via de jurk belandt Chris in de onderwereld. Daar laat de commis saris een vriendin als zijn eigen Eu- rydice optreden, omdat hem dit herinnnert aan de gelukkige jeugd met zijn zuster. Wanneer de Eury- dice van vlees en bloed hem met haar existentie confronteert, raakt hij echter in paniek en vermoordt haar. Dat zijn vriendin en slachtof fer een hermafrodiet, valt amper op in het decadente underground- wereldje waar een bizarre stoet tra vestieten scènes uit opera's play backen en zelfs Tina Turner imite ren. De commissaris kan het moor den niet laten en wil zijn zus voor zich terugwinnen door Chris daar voor op te laten draaien. Van spanning is in 'Mascara' on danks de aanwezigheid van politie en dooien absoluut geen sprake. De tegenstelling tussen de com missaris en de killer, en tussen de opera en de nachtclub komt ook niet uit de verf. Humor komt hele maal niet aan de orde en dus moe ten we het stellen met een protse rig uiterlijk, irritant geflirt met de Orpheusmythe en een aantal psy- Derek de Lint en Charlotte Ramp lingte chisch ontregelde hoofdpersonen, de wirwar van hoofdlijnen en zij- weet regisseur Conrad uit zijn ei- De enige nieuwsgierigheid die de wegen in het verhaal. Maar slechts gen labyrint te ontsnappen, film wekt geldt de ontknoping van door middel van een noodsprong LEONARD ENGEL Regisseur Eugene Corr maakt met 'Desert bloom' zijn debuut. "Hoe dan ook, het was een prach tig gezicht!" Dat kreeg Eugene Corr telkens weer te horen toen hij in Las Vegas onderzoek deed voor zijn film 'Desert Bloom', en sprak met mensen die de kernproeven in de vijftiger jaren hadden meege maakt. De bommen explodeerden bij voorkeur in de avondscheme ring en vooral op de kinderen maakte het veel indruk. Onbewust voelden ze de enorme dreiging die ervan uit ging. In Las Vegas hing een bizarre, bijna surrealistische sfeer. Oorlogsdreiging (het was de tijd van Korea), communistenhaat en A-bom-feestjes gingen hand in hand. 'Desert Bloom' gaat over een meisje dat opgroeit in Las Vegas en de paddestoelen in de hemel ziet reiken. Een verhaal over kwetsbare mensen en een meisje dat zich toch staande weet te hou den. Op de achtergrond verliest Amerika zijn onschuld. Beide the ma's zijn in de film op een prachti ge manier verwëven. 'Desert Bloom', het speelfilmdebuut van Eugene Corr die ook zelf het scena rio schreef, was een van de verras singen op het laatste Rotterdamse Filmfestival. - In de film 'Desert Bloom' zit schitterend historisch materiaal, waarom zijn we dit onderwerp in speelfilms nog nooit eerder tegenge komen door Leo Bankerse "Ik denk dat Amerikanen de nei ging hebben om vervelende perio den uit hun geschiedenis te verge ten", meent Eugene Corr, "maar dat komt in meer landen voor. Er zijn ook niet veel Franse films over Algerije, of over de collaboratie met de Nazi's. Aan pijnlijke herin neringen denken we liever niet meer, dat is niet alleen in Amerika zo, hoewel men daar op dit mo ment opvallend veel last heeft van een merkwaardig sociaal en histo risch geheugenverlies. Men doet erg zijn best om in Ronald Reagan te geloven. Er zijn natuurlijk wel films zoals 'Platoon', die ik heel in drukwekkend vind, maar die film is niet representatief, het is een heel ongebruikelijke film". - Uw film geeft ook een heel op recht beeld van een opgroeiend meisje. Heel iets anders dan de feestvierende pubers die we in veel Amerikaanse films tegenkomen. UTRECHT (GPD) - Met de Franse film 'A man in love' is gisteravond in Cannes de jaarlijkse competitie om de Gouden Palm begonnen. In Cannes wordt dit jaar de veertigste verjaardag van het festival gevierd. De Italiaan Francesco Rosi doet een gooi naar de prijs met 'Kroniek van een aangekondigde dood' en Ettore Scola presenteert 'De fami lie'. De Rus Nikita Michalkow dingt mee naar de Gouden Palm met zijn in Italië gerealiseerde pro- duktie 'Zwarte ogen'. De gebroe ders Taviani ('Kaos') brengen in Cannes hun in Amerika opgeno men 'Good morning Babylon' (bui ten competitie) in wereldpremière. Gehoopt wordt op een 'surprise voorstelling' van Fellini's 'Scrap- book' als het op tijd klaar is. Frankrijk heeft behalve 'A man in love' belangrijke troeven in han den als 'Pierre en Djemila' (van Ge rard Blain) en 'Champs d'honneur' (van Jean-Pierre Denis). Duitsland stuurt de nieuwe Wim Wenders- film 'Der Himmel über Berlin', de Sovjet-Unie maakt een grote kans met Aboeladze's, naar het schijnt, politiek zeer gewaagde glasnost- film 'Boete' over de Beria-terreur onder Stalin. Engeland neemt aan de competitie deel met de door Stephen Frears ('My beautiful laundrette') vervaardigde Joe Or- ton-biografie 'Prick up your ears', plus de door Peter Greenaway ('A zed and two naughts') geregisseer de 'Belly of an architect'. Japan stuurt 'De pooier' van Imamura, Paul Newman representeert de Verenigde Staten met zijn verfil ming van 'The glass menagerie'. Hongarije komt met 'Het laatste manuscript' (van Karoly Makk), Brazilië met 'Trein naar de sterren', van Carlos Diegues. Nederland blijft voor het twaalf de achtereenvolgende jaar buiten het hoofdprogramma van Cannes. Wel maakt Lili Rademakers' 'Dag boek van een oude dwaas' kans op de persprijs. Moeilijk uitroeibaar is het mis verstand dat films die op video verschijnen, maar die niet in de bioscoop zijn geweest, niet deu gen. Er zijn verschillende rede nen waarom distributeurs zich niet wagen aan een bioscoop film: ze hebben al materiaal ge noeg op de plank, er doen geen bekende sterren mee, er is te wei nig actie, het tempo is te laag, de film is Frans en Franse films trekken geen publiek, en ga zo maar door. Neem 'Harry's game'. Die film valt in de categorie 'onbekende Lawrence Gordon Clark regisseerde en Ray Lonnen, Gil Brailey, Elizabeth Bergley en Sean Gaffrey spelen de hoofdrol len. Het grote publiek kent die namen niet en 'dus' kwam 'Har ry's game' niet in de bioscoop. Een misser. De film is goed ge maakt en toont op basis van een zorgvuldig en vaak vernuftig sce nario de spanning in Noord-Ier- land nadat een sluipschutter een Britse politicus heeft gedood. 'Harry's game' wordt goed ge speeld en is heel boeiend. Van Vestron Video. 'Geen actie genoeg' zal wel het oordeel zijn geweest over 'Mur phy's romance' van Martin Ritt. Er wordt inderdaad niet in ge knokt en geschoten, maar Ritt bewijst dat je zonder dat gedoe een heel mooie film kunt maken. Sally Field vestigt zich in een rustig dorp. Ze krijgt bij het op bouwen van een bedrijf steun van veteraan James Garner en die steun leidt tot een romance. Prachtig spel en een zorgvuldige regie. Van films als 'Murphy's ro mance' krijg ik altijd een plezie rig gevoel. Van RCA. Franse films zijn zelden een succes in ons land. Voor een deel zal dat komen door de taal, voor een deel ook omdat Franse regis seurs prachtig kunnen beginnen, maar je gaandeweg het gevoel geven dat ze halverwege zover van het scenario zijn afgedwaald dat ze er geen idee meer van heb ben wat ze doen. 'Sac de noeuds' van Josiane Balasko is er een voorbeeld van. Isabelle Huppert, Farid Chopel en Balasko zelf storten zich in krankzinnige, cri minele, avonturen. Ze rijden van hot naar haar en deugen voor geen cent, al bedoelen ze het goed. Drie kwartier is de film verrassend en plezierig, daarna komt de klad erin, ondanks een heel gek rolletje van wijlen Colu- che. Warner Home Video. Acteur Charles Grodin schreef jaren aan het scenario voor 'Movers and shakers'. William Asher ging regisseren en hij kon beschikken over acteurs als Gro din, Walter Matthau, Vincent Gardenia, Gilda Radner en Tyne Daly. Een puik groepje zou je zeggen. Op papier zal het alle maal goed hebben geleken, he laas bleek Grodins talent als schrijver iets te beperkt. De film wil maar niet op snelheid komen en dat is niet best voor een kome die. net. Farrah Fawcett (van 'Char lie's angels') laat er in zien dat ze heel behoorlijk kan acteren. In haar strijd met schoonmoeder Colleen Dewhurst blijft ze in elk geval op de been en dat is heel wat. Wie wel eens trammelant heeft met zijn/haar schoonmoe der moet de film gaan zien. 'Be tween two women' is evenals 'Movers and shakers' van War- Wie de liefste, meest begripvol le sheriff ter wereld wil aan schouwen moet 'Suburbia' van regisseur Penelope Spheeris hu ren. New Wave-figuren doen ver velend in een stadje. De sheriff begrijpt alles, zelfs de licht crimi nele kinderziel. Daar komt na tuurlijk gedonder van. En mu ziek. Harde muziek. Van Vestron Video. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Over the top' - Odeon (462400). 12 jr. Children of a lesser God' - Babylon, 'Oom Ferdinand en de toverdrank' - Greenway, Voorschoten 'About last night' - City. Katwijk 'Donald Duck's verjaardags partijtje' - City, Katwijk 'The fly' - City, Katwijk BLIJVERS 'Platoon' - naieve jongen komt te recht in de absurde wereld van een jungle-oorlog - Luxor. Leiden en Eu ro, Alphen 'The name of the rose' - Franciscaner monnik op zoek naar oplossing reeks moorden in kloostergemeenschap - belevenissen van drie zusters Manhattan - Greenway. Voorschoten 'Over the top' - Sylvester Stallone met menselijke trekjes - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The golden child' - Eddy Murphy als uitverkorene - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'No mercy' - Jeroen Krabbé als en gerd in Amerikaanse politiefilm - Ci ty, Katwijk 'Nieuwe avonturen van de troetel- beertjes' - de beertjes nemen het op tegen een jongen die kinderen terorri- seert - Euro, Alphen en Lido, Leiden 'Children of a lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'De troetelbeertjes' - Greenway, Voor schoten 'A room with a view' - liefde en romantiek in sfeervolle film - Lido, Leiden 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat spijbelen en belandt onder meer in een museum - City. Katwijk 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt - Lido, Noordwijk en Ci ty, Katwijk SEKSFILMS 'Night dreams' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Kinky business' - Rex, Leiden. 'Platoon' - Euro, Alphen 'Over the top' - Euro, Alphen 'Seks achter de tralies' - Euro, Al- 'De perverse gravin' - Euro, Alphen DEN HAAG 'The mosquito coast' - Asta (463500), al 'Stand by me' - Asta, al 'Terug naar Oegstgeest' - Babyion (471656). 12 ir. 'Crocodile Dundee' - Asta (463500), al. 'No mercy' - Cineac (630637), 12 jr. 'Platoon' - Cineac, Metropole, 16 jr. 'Tough guys' - Cineac, al. 'The golden child' - Odeon, 12 jr. 'De aanslag' - Metropole (456756), al. 'Fantasia' - Metropole, al. 'Mascara' - Metropole, 16 jr. 'The name of the rose' - Metropole, 16 jr- 'Carmen' - Le Pans (656402), al 'How do you like it?" - Le Paris, 18 jr. 'Sulka's daughter' - Le Paris, 18 jr 'Little shop of horrors' - Babylon, 12 jr. 'The voyage home' - Euro, Odeon, al AMSTERDAM 'Stand by me' - Alfa, al. 'Terug naar Oegstgeest' - Alfa, 12 jr. 'Over the top' - City (234579), 12 jr. 'De aanslag' - Tuschinski (262633), al. 'The fourth protocol' - Calypso (234876), 16 jr. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), Tuschinski, al. 'Platoon' - Alhambra, City, Cinema, 16 jr. 'El amor brujo' Cinema (151243), al. 'The mosquito coast' - Bellevue Cine rama (234876), al. 'Mascara' - City, 16 jr. 'Iris' - City, 12 jr. 'Color of Money' - City, al. 'Crocodile Dundee" - Cinerama (266227), al. 'Children of a lesser God' - Calypso (234876), al 'Wanneer gaan we naar bed?' - Pari- sien (246549), 18 jr. 'Le rayon vert' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter, al. 'De lachkick' - Cinecenter, 16 jr. 'Stona d'amore - Cinecenter, 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion (231708), al. 'P'tit con' - Kriterion, 16 jr. 'Dowm by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Senzapensieri' - The Movies, 16 jr. 'Tiempo de morir' - The Movies, 16 jr. 'The name of the rose' - Tuschinski, 16 jr. 'Tough guys' - Tuschinski, al. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Cineac (423639), al. 'The golden child' - Tuschinski, Cine ma, 12 jr. 'The voyage home' - City, al 'Péril en la demeure' - De Uitkijk, al 'Little shop of horrors' - Alfa. 12 jr. 'No mercy' - City, 12 jr. 'La femme de ma vie' - Cinecenter, 16 jr- TELEVISIE 'Desert Bloom' gaat over de pijnlijke kanten van het ouder wor den. Geen sex, drugs en rock roll, wat een heel commercieel gen re is. Wat ik erg interessant vond, was het marktonderzoek dat de filmstudio voor 'Desert Bloom' heeft gehouden. In de filmindus trie hanteert men de stelling dat meisjes wel naar films gaan over opgroeiende jongens, maar jon gens niet naar films over meisjes. Zoiets bleek hier ook het geval. De film werd heel positief ontvangen door vrouwen van dertien tot tach tig, en door mannen boven de vijf entwintig. Maar tiener-jongens moesten er niets van hebben. Die identificeren zich liever met een sterke, positieve held, en niet met Jon Voight die een oorlogsvete raan met problemen speelt. Ik was zelf erg enthousiast over het onder werp voor 'Desert Bloom'. Ik hou van dit soort materiaal, de tijd waarin het speelt en de aandacht voor de karakters. Iedereen in de film ontwikkelt hier zijn eigen per soonlijkheid, daar wil ik mc graag mee bezighouden. Maar het is moeilijk om dit soort onderwerpen gefinancieerd te krijgen. Columbia wilde de film wel maken omdat ze op dat moment veel geld hadden verdiend aan 'Ghostbusters', maar ze namen later niet de moeite om iets aan de distributie te doen. De film kreeg in 'New York' goede kri tieken, maar Columbia trok geen geld uit voor advertenties. Mis schien was het verhaal te ingewik keld, geen pasklaar Hollywood- schema, waar je makkelijk een ad vertentie-slogan van maakt". - Wat was de rol van het door Ro bert Redford opgerichte Sundance institute 'Sundance is een organisatie die veel beginnende filmmakers helpt hun projecten van de grond te krij gen. Het instituut heeft niet direct in de film geïnvesteerd, maar ze hebben me geholpen om de juiste wegen te vinden. Hoewel Robert Redford er zelf niets mee te maken had, zweefde zijn naam toch rond het project en daardoor gaan er deuren open. Dat is het soort ma gie dat werkt in Hollywood". Drie bandieten adopteren in 'Three godfathers' een vonde ling in de woestijn. BBC 2 ver toont deze film zaterdagmiddag om 15.55 uur. Dezelfde middag is op BRT 1 (16.00 uur) 'Male ani mal' met Henry Fonda en Olivia de Havilland. Een verstrooide professor heeft huwelijksproble men en wordt tevens met ontslag bedreigd omdat hij te links zou zijn. Op Nederland 2 zijn zater dagavond twee speelfilms. 'Buf fet froid' is een zwarte komedie over een werkloze man die ge confronteerd wordt met een reeks motiefioze moorden (20.17 uur). 'Splav Meduze' is de Joego slavische nachtfilm over een tournee van een avant-garde, theater (23.15 uur). In 'Zivot je Iep' belandt een bont gezelschap midden in de woestijn in een café. Een tijdelijk verblijf daar mondt uit in een tra gedie (zondag; Nederland 2; 22.21 uur). Maandagavond (22.55 uur) is 'The Troyan woman' op Duits land 2. De tragedie van Euripides over de vrouwen van Troje nadat het Trojaanse leger werd versla gen. Katherine Hepburn en Van essa Redgrave zijn een paar van die Trojaanse vrouwen. 'Something about Amelia' be handelt het onderwerp incest. Een tienermeisje geeft toe dat ze met haar vader naar bed gaat en daar ontstaat de nodige beroe ring over. Dinsdag te zien op BBC 2 (22.00 uur). Op Nederland 1 dezelfde avond 'Heaven can wait' (21.52 uur). Warren Beatty is daarin een beroemde rugby- speler die per ongeluk in de he mel terecht komt. In een ander lichaam keert hij weer terug op aarde en dat veroorzaakt nogal wat verwarring. De Engelse speelfilm 'Much a do about nothing' is een bewer king van een komedie van Wil liam Shakespeare. Donderdag op BRT 2, 20.20 uur). Dezelfde avond op Duitsland 1 (23.00 uur) 'Die sehnsucht der Veronica Voss'. Een verslaggever raakt daarin hevig gèintrigeerd door een voormalige UFA-ster. FILMHUIZEN In de LAK-cinema staat volgen de week 'Amerika' centraal. Dinsdag draait 'Once upon a ti me in America' (20.00 uur)van Sergio Leone. Het dramatische levensverhaal van een schoffie dat langzamerhand opgroeit tot gangster, gespeeld door Robert de Niro. 'Les routes du sud' wordt dins dag (20.15 uur) bij K&O ver toond. Een scenarioschrijver raakt na de dood van zijn vrouw in de clinch met zijn zoon. Het verhaal speelt zich af tijdens de heerschappij van Franco in Spanje. De periode tussen 1967 en 1977 wordt in beeld gebracht in 'Le fond de I'air est rouge'. Woens dag te zien in het Filmhuis LVC (20.00 uur). Het eerste deel begint in Vietnam, het tweede deel staat in het teken van de contra-revo lutie: Praag 1968, coup in Chili, etc. Met commentaren van onder anderen Yves Montand en Simo- ne Signoret. Donderdag draait in het Filmhuis 'A hard day's night', de eerste Beatlesfilm over een dag uit het leven van de pop groep (21.15 uur). In 'Vroeger is dood' speelt Jas- perina de Jong de dochter van ouders die langzamerhand afta kelen. Een film over hoe tragisch ouder worden kan zijn. Tot en met woensdag in het Kijkhuis (19.30 uur). Meryl Streep en Jere my Irons spelen de hoofdrollen in 'The french lieutenant's wo man', die tot en met woensdag in het Kijkhuis draait (21.45 uur). De film bestaat uit twee parallel lopende verhalen, het ene speelt zich af in het Victoriaanse Enge land van de 19e eeuw en het an dere speelt zich afin 1981. 'Frida - Naturaieza viva' gaat over het leven van de beroemde Mexi caanse schilderes Frida Kahlo (maandag; 20.00 en 22.15 uur). In 'Despair' probeert een paranoïde man zich van zijn verleden te be vrijden door iemand te vermoor den en zijn identiteit aan te ne men (dinsdag; 20.00 en 22.15 uur). Woensdag is in het Kijkhuis 'De wisselwachter' met in de hoofdrol Jim van der Woude (20.00 en 22.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11