Weer politiegeweld tegen studenten Hulshoff VS verwachten 'historische vooruitgang' in wapenoverleg HULSHOFF WEETVAN WANDEN Aan universiteit Ziud-Afrika 6000 wetsontwerpen in Rome doorgedraaid Rotary in VS mag vrouwen niet weren Waldheim: juridische stappen tegen de VS Vermaning paus aan de vrouwenbewegiiig Premier van Libanon stapt op DINSDAG 5 MEI 1987 PAGINA 5 JOHANNESBURG - Evenals vorige week donderdag is het ook gisteren weer uiterst onrustig geweest op de multi-raciale Witwatersrand-universiteit in het centrum van Jo hannesburg. 120 studenten werden gearresteerd alsook een twintigtal journalisten. Foto grafen en televisieteams moesten hun filmmateriaal inleveren. ROME (Rtr/ANP) - Als gevolg van de ontbinding van het Italiaanse parlement zullen bijna 6.000 wets voorstellen - totaalgewicht ruim 100 ton - worden afgeschreven en tot oud papier gemalen. Het is in Italië folklore geworden om na de val van een kabinet uit te rekenen hoeveel wetsvoorstellen nog op behandeling in het parle ment lagen te wachten. Dit jaar zijn het er bijna 6000, de laatste keer waren het bijna 5000 wetsontwer pen. Leidt de val van een kabinet echter tot nieuwe verkiezingen, dan moeten alle voorstellen op nieuw worden ingediend. Sommi ge wetsvoorstellen, hetzij van de regering, hetzij van individuele of groepen parlementariërs wachten al jaren op behandeling en zijn tal loze malen herdrukt. Dankzij een geavanceerd computersysteem is het mogelijk de voortdurende ver andering van nummers en titels van wetsvoorstellen bij te houden Hoewel het parlement is ontbon den, blijft het in functie om wets ontwerpen goed te keuren. Meestal zijn het wetsvoorstellen, die het za kenkabinet belangrijk vindt en doordrukt via een soort „snel- recht"-procedure, hoewel Eerste en Tweede Kamer ook zelf met ini tiatieven komen. Voor dit interim- regeren is in de loop der tijd een goed geolied apparaat ontstaan, waarvan wel eens wordt gezegd dat het beter functioneert dan de regeringsbeaurocratie in tijden van normale verhoudingen. Waarschijnlijk zal een vijftigtal wetsontwerpen gered kunnen wor den van een roemloos einde op de oudpapierberg van Rome, naast de onaantastbare referendums over kernenergie en over hervorming van de rechterlijke macht en de wetsontwerpen die het parlement al had goedgekeurd en alleen nog officieel ondertekend moeten wor den. Jammer voor de Italiaanse zwartparkeerder blijkt onder meer een regeringsdecreet over zoge naamde „superboetes" van meer dan duizend gulden voor kleine overtredingen zoals fout parkeren, de hoogste prioriteit van de Senaat (Eerste Kamer) te hebben. Een ander decreet dat het kabi net zo snel mogelijk in een wet wil omzetten, is het regeringsbesluit over subsidie voor het modernise ren van de Italiaanse vuilverbran- dings-installaties, nadat in Rome vorig jaar de „ecologische alarmtoestand" tijdelijk werd afge kondigd wegens overschrijding van de toegestane luchtvervui lingswaarden. De Senaat wil er de komende weken voor zorgen dat het wetsontwerp over salarisverho ging voor de politie een spoedbe- handeling krijgt, evenals wetsvoor stellen voor subsidie aan kleine on dernemers en aan vissers voor mo dernisering van hun schepen. Uit protest tegen het nieuwe poli tiegeweld op de campus heeft de senaat besloten in ieder geval mor gen, de dag van de verkiezingen voor het exclusieve blanke parle ment, de universiteit te sluiten. door Ruud de Wit De problemen op de Wits-univer- siteit ontstonden rond half één 's middags, toen de politie een anti verkiezingsbijeenkomst op de campus verbood. Winnie Mandela, die ook op de universiteit als stu dent staat ingeschreven, zou de gastspreekster tijdens de bijeen komst zijn. De politie verbood te vens alle andere vergaderingen op de campus tot morgenmiddag. Toen de circa 7000 studenten wei gerden zich te verspreiden, werd de hele universiteit afgezet door honderden zwaar bewapende po litieagenten. Desondanks besloten de studenten, accademici en ande re universiteitsmedewerkers de vergadering door te laten gaan, te meer omdat Winnie Mandela net was gearriveerd. De vrouw van de tot levenslang veroordeelde ANC-leider kreeg echter geen kans deze grootste pro testvergadering uit de Zuidafri- WASHINGTON (Rtr/AFP) - Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft gisteren be paald dat de Rotary in de Ver enigde Staten in de toekomst open moet staan voor vrouwen. Het Gerechtshof verwierp met 7 tegen 0 stemmen het argu ment van Rotary International dat het toelaten van vrouwen tot de beweging het grondwet telijke recht van de leden om zélf te bepalen met wie ze wil len omgaan, aantast. ,,In dit geval kan niet aanne melijk worden gemaakt dat het toelaten van vrouwen als leden van de Rotary de overige leden op enige wijze zou beperken in het uitvoeren van de doelstel lingen". Zelfs indien het open stellen van de clubs voor vrou wen enige beperking van de vrijheid van de huidige leden inhoudt, is het gerechtvaardigd uit het oogpunt van de strijd te gen discriminatie van vrouwen, aldus het Hof. De zaak begon in 1977 toen de Rotary-club in de stad Duar- te in CaÜfornië wegens het te ruglopen van het ledenbestand drie vrouwen toeliet. De over koepelende organisatie, Rotary International in de staat Illi nois, stootte de club daarop uit. De club in Duarte bracht de kwestie voor de rechter. De Rotary-beweging .vindt haar oorsprong in een club die in 1905 in Chicago werd opge richt door de advocaat Paul Harris. Zijn doel was door mid del van dergelijke clubs de za ken- en beroepsmoraal te ver beteren en ten dienste van de gemeenschap werkzaam te zijn. Rotary Internationaal om vat op dit moment ongeveer 20.000 clubs in 157 landen met in totaal meer dan 900.000 le den, allen lid van het mannelijk geslacht. Buitenland kort Meer wapens President Aquino van de Filip pijnen heeft de Amerikaanse rege ring ervan beschuldigd dat die zich niet houdt aan toezeggingen voor meer militaire steun aan de Filip pijnse strijdkrachten. Volgens haar is het Filippijnse leger met de hui dige uitmsting niet in staat de communistische opstandelingen effectief te bestrijden. Volgens haar beschikt het leger over te wei nig helikopters en over onvoldoen de middelen om tactische inlich tingen te verzamelen. Zonder stroom De groep-Brunswijk heeft het af gelopen weekeinde opnieuw een hoogspanningsmast tussen de Afo- bakka-stuwdam en Paramaribo vernield. Daardoor kan het Suri naamse energiebedrijf slechts drie kwart van de benodigde electrici- teit in Paramaribo en omgeving le veren en moeten grote delen van de stad het dagelijks een tijdje zon der electriciteit stellen. Dq aanslag op de electriciteitslijn werd ge pleegd in de buurt van de brug over de Marshallkreek, die vorige week door het Junglecommando werd opgeblazen. LENTESNEEUW SUHL - De winter is op sommige plaatsen in Europa weer terug. Autobe zitters in de Oostduitse plaats Oberhof keken gistermorgen hun ogen uit bij het ontdekken van deze lentesneeuw. (foto anp» WENEN (AP) - President Kurt Waldheim van Oostenrijk heeft gis teren gezegd dat hij kanselier Franz Vranitzky een commissie wil laten benoemen van militair ge schiedkundigen om opheldering te verschaffen over zijn oorlogsverle den. Hij zei ook dat hij van plan is juridische stappen te ondernemen in de Verenigde Staten en wellicht in Oostenrijk. In een interview met de Oosten rijkse televisie zei Waldheim dat hij zijn advocaten in de VS en in Oostenrijk opdracht had gegeven om „vast te stellen in welke con crete vorm we een proces kunnen aanspannen. Er is schandelijke las ter verspreid, en het is tijd dat met juridische middelen stappen wor den ondernomen tegen deze las ter," zei hij zonder duidelijk te ma ken tegen wie hij stappen wil on dernemen. Hij zei dat hij niet eer der tot juridische maatregelen had besloten omdat hij op advies van zijn Amerikaanse advocaat niet tussenbeide wilde komen in het onderzoek van het Amerikaanse ministerie van justitie. Vorige week besloot de Ameri kaanse regering na een langdurig onderzoek om Waldheim op een lijst van ongewenste vreemdelin gen te zetten, waarmee hem in feite de toegang tot de VS werd ont zegd. Waldheim verklaarde voorts dat een Witboek over zijn activiteiten in de Tweede Wereldoorlog was opgesteld door hemzelf, zijn mede werkers en geschiedkundigen, en vorige week aan de kanselier was overhandigd. Het zal naar ver wachting binnen twee weken wor den gepubliceerd. In het televisie-interview zei Waldheim dat hij ook buitenlandse historici in de commissie zou wil len opnemen, „Amerikanen, Brit ten, Fransen, Duitsers, allen die de militaire hiërarchie kennen". Maar Simon Wiesenthal, die het Joods Documentatiecentrum leidt, zei eerder dat een commissie die door de Oostenrijkse overheid werd be noemd, geen enkele zin zou heb ben. Hij verlangt dat het Westduitse Instituut van Militaire Weten schappen in Freiburg wordt ge vraagd om een commissie van des kundigen samen te stellen. kaanse blank- universitaire ge schiedenis toe te spreken, want de politieagenten openden na een waarschuwing met stokken en traangas de aanval. Tientallen stu denten werden gearresteerd alsme de drie buitenlandse televisie teams. Ook werden de filmrolletjes van fotografen in beslag genomen. Op de vraag van een ABC-produ- cer, op grond waarvan zijn camera- team werd gearresteerd, zei een agent: „Op grond van de Mandela- wet. Waarom gaan jullie niet naar Kenia. Daar sterven mensen van de honger". Rond half vier uur voerde de po litie een nieuwe charge uit, waarbij veel traangas en braakgas werd ge bruikt Het belangrijkste doel voor deze aanval was blijkbaar de bui tenlandse pers, want minstens 12 van hen werden naar het politiebu reau van de nabijgelegen wijk Hill- brow gebracht. Zij werden even wel allemaal weer op vrije voeten gesteld, hoewel hun materiaal is geconfisceerd. Het is onduidelijk of er een aanklacht tegen hen zal worden ingediend. De protestvergadering op de Wits-universiteit was georgani seerd door de zwarte studentenva- kond BSC en de multi-raciale NU- SAS. Het was de bedoeling dat de bijeenkomst zou uitlopen op een massaal protest tegen de blanke verkiezingen van morgen. De stu denten kregen steun van circa 300 accademici, terwijl ook de univer siteitsleiding zich grotendeels ach ter de protestbetoging schaarde. Toen Winnie Mandela arriveerde, werd zij begroet met een luid en enthousiast applaus. Voor vandaag en morgen zal er een nagenoeg vol ledige onderwijsboycot zijn, ter wijl voor donderdag op de univer siteit nieuwe massabetogingen zijn aangekondigd. Eerder op de de dag protesteer den zo'n 40 vrouwen van de anti- apartheidsgroep Black Sash tij dens het ochtendspitsuur vlak bij de universiteit tegen de aanhou dende arrestatie van kinderen. De politie was hierbij aanwezig, maar greep niet in. Ook op een andere multi- raciale universiteit, die van Kaapstad, werd er gisteren druk vergaderd over nieuwe studen tenacties tegen de exclusief blanke verkiezingen. Naar verwachting zullen daar vandaag en morgen evenmin colleges worden gehou den, terwijl er op de verkiezings dag zelf een massa-demonstratie gepland staat. Studenten van de Witwatersrand-universiteit in Johannesburg zoeken, in wolken traangas en achtervolgd door politie, een goed heenkomen. Een protestdemonstratie tegen de exclusieve blanke verkiezingen werd door de politie verhinderd. (foto ap» BONN (GPD/AP/UPI/Rtr) - Met een dringend beroep op alle chris tenen om te blijven ijveren voor sa menwerking heeft paus Johannes Paulus II gisteren zijn vijfdaagse bezoek aan de Bondsrepubliek af gesloten. Johannes Paulus brak een lans voor een verenigd Europa waar behalve godsdienstvrijheid ('een van de fundamentele rechten van de mens') ook alle mensen rechten worden gerespecteerd. Hij riep de Westduitse katholieken op de zalig verklaarde Edith Stein en Rupert Mayer als voorbeeld voor hun leven te nemen. De paus be kritiseerde de opvatting dat met geld alles te koop is. De kerkvorst sprak ook vermanende woorden aan het adres van de vrouwenbe weging. Hoogtepunt op de laatste dag was de oecumenische godsdienst in Augsburg, die werd bijgewoond door naar schatting 40.000 mensen. Voor het eerst stonden in Duits land, het moederland van de refor matie, de paus en vertegenwoordi gers van andere christelijke kerken gemeenschappelijk rond het al taar. De paus en de voorzitter van de Westduitse evangelische kerk, Kruse, riepen op stappen te zetten op de lange weg naar eenheid van alle christenen. Kruse prees de ge boekte vooruitgang met de woor den: "Het was een generatie gele den nog onvoorstelbaar geweest dat wij hier samen hadden gestaan en gezamenlijk een godsdienstoe fening hadden beleefd. Het oecu menische vuur mag geen as wor den". De plaats Augsburg is ook historisch omdat hier in 1518 Lu ther en een Vaticaanse gezant bij een kwamen, waarbij de laatste poogde Luther over te halen zijn reformistische ideeën op te geven. In Speyer appelleerde de paus aan alle politici om in een verenigd Europa van de Atlantische Oceaan tot de Oeral eindelijk geloofsvrij heid te verwezenlijken. Hij stelde verder dat in zo'n Europa alle grondrechten van de mens moeten worden gewaarborgd. Bondskan selier Helmut Kohl ging hier later in zijn afscheidstoespraak op in. "Wij Duitsers staan volledig achter deze oproep, omdat wij proberen te leren uit de geschiedenis. Wij weten dat door de steeds nauwere samenwerking tussen de volkeren in Eqropa de kansen op vrede en vrijheid hier gegeven zijn. Wij kun nen nooit leven met de scheiding in ons continent". Op de laatste dag van zijn bezoek sprak hij ook waarschuwende woorden aan het adres van de vrouwenbeweging. Tegenover een groep nonnen en jonge vrouwen die betrokken zijn in kerkelijk werk zei de paus in Augsburg dat moderne interpretaties van bevrij ding en emancipatie niet deugen. "Maar is de persoon die niets an ders doet dan geboden en verplich tingen te ontwijken werkelijk vrij? anders denken over wonen Den Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat Leidschendam: Winkelcentrum Leidschenhage Eindhoven: Winkelcentrum Woensel Hilversum: Groest Zwolle: Driepistolengang Voorschoten: produktie- en distributiecentrum BEIROET (AP) - De Libanese pre mier Rashid Karami heeft maan dag aangekondigd dat hij aftreedt, omdat zijn half christelijke, half is lamitische kabinet er niet in slaagt de economische crisis, die is voort gekomen uit de 12 jaar oude bur geroorlog, te bezweren. „Ik heb dit besluit genomen in het belang van het land," aldus Ka rami, een soenni-moslim. Later maakte hij bekend dat hij zijn ont slag niet zou indienen bij de christelijke president Amin Ge- mayel, zoals hij wel zou moeten doen krachtens de Libanese grondwet. „Ik heb mijn ontslag in gediend bij het Libanese volk. Er komt geen schriftelijk ontslag, al leen een mondeling," zei Karami. Het aftreden van Karami, die al 16 maanden weigert met Gemayel te praten, leidt vrijwel zeker tot een kabinetscrisis. Als Karami zijn ont slag niet formeel bij de president indient, is deze niet in staat een nieuwe regeringsleider aan te wij- Na samenvoeging van diverse uitgekiende wandmeubelsystemen ontstond het exclusieve PLURAL wandenprogramma. Belangrijk facet van dit programma is de 100% universele toepasbaarheid. U maakt uw opbergwand net zo uitgebreid of beperkt als uw woonomgeving toelaat, zonder concessies te doen aan vormgeving. In houtsoorten en kleuren biedt Plural een uitgebreide keus, alsook in profielvormen. Als u binnenkort de wand(en) van uw woon-, eet-, studeer-, slaapkamer of hal praktisch wilt verfraaien voor een uiterst betaalbare prijs is, is een orientatiebezoek aan Hulshoff, die het Plural programma exclusief voert, een goede beslissing Leiden: Nieuwe Rijn, tel 071-133100 overeenstemming wordt bereikt over het Amerikaanse SDI-onder- zoek naar een raketdefensie in de ruimte. Kampeiman zei echter geen enkele reden te zien om het Start-overleg 'gijzelaar' te maken van resultaten op andere onder- handelingsterreinen. Reagan maande verder tot voor zichtigheid over een akkoord over de Euroraketten (INF). Hij onder streepte dat er nog 'belangrijke vraagstukken' moeten worden op gelost, met name over de controle op de uitvoering van een mogelijk verdrag en de raketten voor de kor tere afstand (SRINF). Volgens Rea gan wachten de Amerikaanse on derhandelaars nog steeds op enige belangrijke details. Het ontwerp verdrag dat de Sowjet-delegatie vorige week indiende, voldoet niet aan de Amerikaanse eisen. Reagan verklaarde verder dat de VS en hun bondgenoten erop blijven staan dat een akkoord over de SRINF-raketten (bereik 500-1000 km) gelijktijdig in werking treedt met een overeenkomst over de LRINF-raketten (bereik 1000-5000 km). Leider Joeri Vorontsov van de Sowjet-delegatie in Genève zei gis teren te verwachten dat een 'com pleet akkoord' wordt bereikt over de verwijdering van alle Eurora ketten. De achtste ronde in de on derhandelingen over de euroraket ten begon op 23 april. Hoe lang de ze gaat duren, is niet bekend. In beide delegaties wordt niet uitge sloten dat de men de hele zomer zal onderhandelen. Is zo'n persoon in staat de weg te vinden zonder bevangen te worden door egoisme en haat als iedere vorm van autoriteit als verdacht wordt beschouwd?", aldus Johan nes Paulus. De paus is gisteravond teruggekeerd naar Rome. De paus bezocht gisteren Augs burg, waar hij onder meer een oe cumenische dienst leidde, (foto epai GENÈVE (AFP/UPI/DPA) - Presi dent Reagan heeft gisteren een ge detailleerd voorstel op tafel gelegd dat voorziet in een vermindering met 50 procent van de strategische bewapening. De Amerikaanse pre sident zei ervan overtuigd te zijn dat 'zelfs nog dit jaar' een akkoord mogelijk is over de lange-afstands- wapens, waarmee de twee super- mogendheden elkaar rechtstreeks bedreigen. Binnenkort zal Was hington een ontwerpverdrag indie- De bekendmaking van het Witte Huis kwam een dag voordat van daag in Genève de onderhandelin gen over de strategische bewape ning (Start) en de ruimtewapens (SDI) worden hervat. De Ameri kaanse onderhandelaar Kampei man zei te verwachten dat in de nieuwe ronde 'historische vooruit gang' wordt geboekt. Reagans voorstel is in grote lij nen gebaseerd op de beginselover eenkomst die hij vorig jaar oktober tijdens de top in Reykjavik sloot met Sowjet-leider Gorbatsjov. Vol gens het voorstel moeten de VS en de Sowjet-Unie de komende zeven jaar het aantal strategische kern koppen reduceren tot 6000 aan el ke kant. Het aantal lanceersyste- men - raketten en bommenwerpers - dient beperkt te worden tot 1600. Het verschil met Reykjavik is dat Reagan zich toen bereid verklaar de de strategische bewapening binnen vijf jaar te halveren. Met het nieuwe tijdschema komt Was hington tegemoet aan de wens van Moskou, zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Gedurende de genoemde perio de van zeven jaar zijn de VS en de Sowjet-Unie verplicht zich te hou den aan het ABM-verdrag, dat be perkingen oplegt aan het ontwik kelen en testen van een anti-raket systeem in de ruimte. Maar na 1994 zijn beide partijen vrij, aldus het Amerikaanse voorstel. Reagan toonde zich uiterst opti mistisch. "Ik ben er vast van over tuigd dat een Start-overeenkomst binnen handbereik ligt, zelfs nog dit jaar, als de Russen bereid zijn de resterende vraagstukken op te lossen", aldus de president. Waar zijn optimisme op stoelt, zei Rea gan niet. Moskou stelt zich op het standpunt dat een Start-akkoord uitgesloten is als er niet tegelijk

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5