Meer dan honderd combinaties van passen 'Voor zo 'n integer man mag je geen standbeeld bouwen' DINSDAG 5 MEI 1987 PAGINA 17 PODIUMBUK LEIDEN - Zo aan het eind. van het theaterseizoen nog een geva rieerd programma - twee herha lingen - in de Leidse schouwburg: dans, zang en echt toneel. Het LAK-theater heeft vrijdag- en za terdagavond wat moois te bieden met het beroemde stuk van de En gelse dichter, prozaschrijver Dy lan Thomas 'Onder het Mel kwoud'. Vrije Val Rob de Nijs doet met zijn Spnng- band woensdag voor de tweede maal met hetzelfde programma de Leidse schouwburg aan. Het eerste optreden, vorig jaar in een uitverkochte zaal, was een groot succes. De componist Gerard Stellaard en Rob's tekstschrijver en levengezellin Belinda Meul- dijk zijn verantwoordelijk voor het grootste deel van het repertoi re dat Rob de Nijs de laatste ja ren heeft opgenomen. Dansen van India Kathak Dansen van India staat donderdag op het programma van de schouwburg. Deze uiterst spectaculaire wijze van dansen is afkomstig van Noord-India en van oorsprong Mongools. De dans verlangt een lange oplei ding en vergt tevens het uiterste aan lichaamsconditie. De Ka thak spreek de Westerse toeschou wer aan omdat bliksemsnelle pi rouettes worden uitgevoerd waarbij de maat-variaties met de blote voeten worden aangege ven. Voor verdere informatie zie het verhaal van Peter Richardus. Agnes van God Vrijdag opnieuw Agnes van God. De première van deze vrije toneelproduktie had vorig jaar december al in schouwburg plaats. De recensent van deze krant was toen onder de indruk van het decor en van de acteer prestaties van met name Linda van Dijck en Marie-Louise Stheins. Dit stuk van de 37-jarige Amerikaan John Pielmeier is een detective-verhaal dat zich af speelt in een klooster. Het myste rie van Agnes begint met een on derzoek dat wordt ingesteld in een klooster, na de vondst van een dode baby. Het onderzoek wordt geleid door een vrouwelij Agnes van God. V.l.n.r. Linda van Dijck, Marie-Louise Stheins en Henny Orri; vrijdagavond in de Leidse schouwburg, (foto Jutka Ronai ke psychiater (Linda van Dijck, die zelf emotioneel bij de zaak be trokken raakt. Agnes Marie- Louise Stheins) is de jonge non die de baby heeft gebaard, maar zich daar niets meer van lijkt te herinneren en die in bescherming wordt genomen door de moeder overste (Henny Orri). Wolfsklem Wolfsklem is het nieuwste thea- Els Dottermans en Jan Decleir in Wolfsklem; zaterdagavond in de Leidse schouwburg. (foto pn terstuk van Jan Decleir en Pjeroo Roobjee dat zaterdag wordt op gevoerd. Roobjee zegt: 'Je moet iets doen met taal, anders ben je geen auteur'. Decleir vindt dat theater pas begint waar de werk- kelijkheid eindigt, waar de ver beelding een hoge vlucht neemt. De grondtoon voor dit stuk haal den ze uit Ysengrimus (een 12de eeuwse voorloper van Van den Vos Reynaerde: Wie de macht heeft, krijgt ook het gelijk aan zijn kant). Decleir zal in dit die renepos uit de donkere midde leeuwen worden bijgestaan door Els Dottermans en Marc van Eeg- hem. Zij beloven er een beweeg lijk beestenschouwspel van te maken. Mime t LAK-theater heeft woensdag weer een produktie van de Thea terschool uil Amsterdam op de planken staan. Ditmaal komen studenten van de mime-oplei- ding met de stukken The Gig en Vademecum (ce n'est pas rigolo). Vakgroep Frans Le pique-nique de Claretta is een stuk van René Kalisky. Het speelt zich af in een Italiaans theater, waar zes acteurs aan een voor stelling werken die Le pique-ni que de Claretta heet. Dit spel in het spel handelt over de laatste dagen van Mussolini en zijn vriendin Claretta L'etacci: hun vlucht uit Rome, hun arrestatie en de executie in de bergen bij de Zwitserse grens. Met deze nieuwe voorstelling zet de toneelgroep Saint-Lazare (vakgroep Frans van de Leidse universiteit) haar traditie voort om Franstalige exeperimentele toneelstukken meer bekendheid te geven. Dylan Thomas Bijna dertig jaar geleden speelde de Nederlandse Comedie Onaer het melkwoud van Dylan Tho mas. Het wordt nu uitgebracht als muziektheater door de acht man sterke groep Orkater. In dit stuk beschrijft Thomas een nacht en een dag uit het leven van de bevolking van een Engelse kust plaats. Hij doet dit echter niet op een idyllische of pastorale ma nier. Wat aan de buitenkant een ingeslapen dorp mag lijken is bij hem een- broeinest van geheimen, angsten en verlangens omtrent sex, dood en religie. Onder het melkwoud telt zestig verschillende rollen en bestaat uit vierhonderd kleine scènes. Or- katers versie van dit 'play for voices' zoals de ondertitel luidt, is vooral een muzikale. Kathak Noordindiase dans Hoe nauw religie en dans in In dia van oudsher met elkaar zijn verweven, blijkt bijvoorbeeld uit het hindoeïstische scheppings verhaal waarin de god Shiva met luid gestamp door het univer sum danste. Hierdoor ging het tot op dat moment in een chaoti sche toestand verkerende heelal dermate vibreren dat het uitein delijk een geordende vorm aan nam. Het is dan ook niet onwaar schijnlijk dat bewoners van het Indiase subcontinent de oudste, op nauwkeurige manier beschre ven bewegingsleer ter wereld hebben gekend. Immers, rond het jaar 200 voor Chr. legde de wijsgeer Bharata een aantal toen al eeuwenlang bestaande dansre- gels op schrift vast. door Peter Richardus Vrouwelijke leerlingen kregen in deze aan hindoeïstische heilig dommen verbonden scholen on derricht in hoe zij hun hoofd, ogen, bovenlichaam en ledema ten moesten bewegen. Een zeer treffend kenmerk van de Indiase dans is nog steeds het grote aan tal handhoudingen (mudra's) waarmee emoties, godheden, mensen, dieren, natuurver schijnselen en handelingen wor den uitgebeeld. Deze paste men toe in scènes zoals beschreven in de twee belangrijkste helden dichten (Mahabharata, Ramaya- na). Vanaf de twaalfde eeuw na Chr. verdwijnen hindoeïstische elementen langzamerhand uit de Noordindiase danskunst,en wel ten gevolge van een toenemende islamisering. De meest ingrijpen de wijziging was dat er aan de hoven van de door uit Perzië af komstige heersers gestichte vor stenhuizen niet zozeer gedanst werd om het goddelijke te eren maar veeleer om de moslim machthebbers te amuseren. Met name in Lahore (nu op Pakis- taans grondgebied gelegen), Lucknow (Uttar Pradesh) en Jai pur (Rajasthan) kwam een nieu we manier van dansen, Kathak geheten, tot ontwikkeling. Een Kathak voorstelling dient als volgt te verlopen. Allereerst betreedt de danseres het toneel om een begroetingsceremonie te verrichten. Daarna begint de pa- ran. Hierin worden ingewikkelde reeksen van ritmische passen uitgevoerd en klinkt een duide lijk hoorbaar gerinkel op uit de talrijke belletjes die zijn aange bracht op haar enkelbanden. Dit geluid moet als het ware een vraag en antwoord spel aangaan met de helder, preciese klanken die een begeleider op zijn twee trommels (tabla) voortbrengt. Volleerde danseressen kennen meer dan honderd combinaties van passen uit hun hoofd. Voor dat deze naar behoren voor het voetlicht kunnen worden ge bracht, moeten zij uiteraard èn over een groot concentratie ver mogen èn over een uitstekende lichaamlijke conditie beschik ken. Het derde gedeelte, de gath, bestaat uit op gestileerde wijze uitgebeelde fragmenten uit (lief- des)geschiedenissen. Het meest spectaculaire onder deel van de Kathak vormen zon der twijfel de in hoog tempo ten beste gegeven pirouettes. Verder heeft de danseres zich erop toe gelegd om telkens midden in een paran stokstijf te kunnen blijven staan. Ook het slingeren van haar armen door de lucht is karakte ristiek te noemen. Aan dit alles gaat uiteraard een langdurige training vooraf. Dat geldt ook voor de tweede serie zeer snel ge danste passen waarmee de Ka thak besloten wordt. Hierbij klinkt als contrast het fraaie, rustgevende snarenspel van de sarangi. Zoals bekend, blonken de Brit se machthebbers tijdens de pe riode waarin zij over het grootste deel van India heersten (1803— 1948) niet uit in het tonen van be grip of waardering voor het au tochtone cultuurgoed. Uiteinde lijk leidde hun Victoriaanse op vattingen tot het vooroordeel dat een Indiase danseres per defini tie prostituée was. Het beoefe nen van de danskunst werd ver volgens verboden. Mede door het herboren besef van eigen waarde ook onder uitvoerende kunstenaars in India is het nu weer mogelijk om van hun eens ten ontrechte als minderwaardig beschouwde muziek en dans te genieten. De in het noorden van India om hun virtuositeit geroemde Kathak danseressen Rohini Bha- te en Amrit Stein treden op don derdag 7 mei op in de Leidse Schouwburg. Zij zullen dan be geleid worden door Pandit Su- resh Talwalkar (tabla), Madhu- kar Khadilkar (sarangi) en Bijon Trevedi (harmonium). Rohini Bhate. Deze Indiase danseres heeft haar gehele leven aan de dans gewijd. In het bijzonder aan de Kathak- dans. (foto pr> Beeldhouwer Erik Claus maakt monument voor Willem Drees In opdracht van de gemeente Den Haag maakt kunstenaar Eric Claus een aantal modellen van Willem Drees op latere leeftijd. De uiteindelijke keus krijgt een plaats op de Groenmarkt. Het beeld op de foto zou zo'n vier meter hoog moeten worden. Vastgezet in zwart marmer is er dan ruimte genoeg om er onderdoor te kunnen lopen. (foto anpi BROEK IN WATERLAND (GPD) - „Van Drees moet je geen groot standbeeld maken, zoals dat vroeger het geval was. Die man is te integer en te onkreukbaar voor zo'n soort eerbetoon". Dat zegt de 50-jarige beeldhouwer Erik Claus uit het Noordhollandse dorpje Broek in Waterland. Het monument voor de socialistische staatsman Willem Drees, die op 5 juli 101 jaar wordt, moet op de Haagse Groenmarkt komen. door P. A. van Wigcheren Claus, die al een half jaar bezig is met het maken van voorstudies voor het monument, verwierf on langs de opdracht van de gemeente Den Haag. Claus: „Drees is wars van eerbe toon en al dat soort hoogdravende dingen. Ik heb dat al gemerkt, toen ik vele jaren geleden, in 1965, bij hem thuis in de Haagse Beeklaan kwam om een portret te maken voor het naar hem genoemde be jaardenhuis in Amsterdam. Zijn huis was toen nog net zo ingericht als bij het trouwen van die mensen. Ondanks het feit, dat Drees toch echt wel goed betaald werd was het er allemaal heel gewoontjes. Er werd duidelijk zuinig geleefd". „Maar de uitstraling van zo'n man is fabuleus. Zelfs nu nog, nu het hem lichaamlijk niet best gaat, blijft hij iemand die alles goed op een rijtje heeft staan. Ik vind het prachtig te zien hoe dat oud wor den verloopt. De man wordt steeds brozer. Dat is zó mooi. De familie is nauw betrokken bij het ontwerpen van het monument. Zij wil niet, dat dit verval van krachten, dat brozer worden van de grote staatsman, als leidraad voor het monument wordt gebruikt. De familie vroeg of het mogelijk was Drees sr uit te beel den in de tijd dat hij eerste minis ter was. Begrip „Ik heb begrip voor die wens. Daarom ben ik bij het ontwerpen ook uitgegaan van de verkiezings affiches, waarop hij vaak en profiel staat afgebeeld. Kijk, ik heb met politiek niets van doen. Maar de mens boeit me mateloos. Daarom zeg ik ook: dat monument moet komen op de plaats die we daar voor in gedachten hebben". „Het kan best zo uitkomen, dat ik alleen de materiaalkosten ver goed krijg. Dat kan me dan ook nog eens geen zier schelen. Als Drees' monument er maar komt". „Als eerste aanzet had ik een vlak van Corteón-staal in gedachte. Uit die plaat zou het portret gesne den moeten worden. Maar nu ik fo to's van de Groenmarkt heb en daarin dat ontwerp heb gemon teerd, kom ik tot de conclusie, dat zo iets 'zwaars' er niet past. Ik denk nu aan een soort reliëf-constructie in een raamwerk van brons, dat ook vier meter hoog wordt". „Dat het een monumentaal reliëf wordt is niet zo vreemd. Ik ben de laatste jaren steeds op deze manier aan het werk. Vaak maak ik ont werpen voor penningen. Deze 'ge denkplaat' van Willem Drees sr. ligt eigenlijk in het verlengde van dat relie'fwerk. De familie Drees en de selectiecommissie waren sterk geporteerd voor het idee. Vandaar de definitieve opdracht". „Het gaat nu alleen nog om het vinden van de juiste verhoudingen en de preciese uitdrukking. Daar voor heb ik tal van schetsen ge maakt. Voorts komt er nog een kleine maquette. Dan kan de com missie kiezen." Ambachtsman Claus' atelier in Broek in Water land staat vol. Verschillende gete kende en ook in metaal uitgewerk te voorstudies staan in een hoek op piëdestals. Duidelijk blijkt het pro bleem, waar Claus mee worstelt. Hoe een evenwicht te bereiken en toch iets monumentaals te verkrij gen uit de lichte constructie. De hele werkplaats ademt de sfeer van een ambachtsman met een bijzondere liefde voor zijn vak. Ontwerpen, kleine en grote plastie ken staan her en der verspreid. Ge reedschap zwerft door gehele werkplaats. Claus rookt de ene si garet na de andere en drukt de peu ken uit op zijn werkblad, intussen driftig zoekend naar nieuwe 'saf fies'. Hij heeft van oorsprong een gra fische opleiding, werkte jaren in de reclame en besloot uiteindelijk toch beeldhouwer te worden. „Ik heb vaak mazzel gehad. Ik gaf eens een paar beeldjes mee aan een student, die ze in Amerika aan de man zou brengen. De man kwam nooit in The States, maar ontmoette wel een vent uit Oregon. Die kwam in mijn atelier op be zoek, vToeg prijzen en documenta tie. Kort nadien moest ik een zee container aan beelden leveren. Daarna deed de man nog regelma tig bestellingen". Rijksacademie „Hier loopt de verkoop van beel den via een galerie. Ik moet er niet aan denken, datje iedere dag men sen op bezoek krijgt, met wie je uren moet praten om een werkstuk te verkopen. Nee, dat kan ik niet uitstaan. Ik werk liever". Claus is hoofddocent beeldhou wen aan de Rijksacademie in Am sterdam. Dat is volgens hem een vruchtbare wisselwerking tussen docent en leerlingen. „Ik leer nog iedere dag. Dat houd je creatief. Ik denk dat het ophef fen van de BKR voor de kunst in Nederland een goede zaak is. De jongens zullen nu met hun talenten moeten vechten voor een stuk er kenning en hun brood. Dat is weg gelegd voor de besten. De anderen, die niet de absolute top halen, zul len in andere creatieve beroepen hun weg moeten zien te vinden om daar misschien de kwaliteit van film, omroep en toneel op een ho ger plan te brengen". „Opleiden voor de contrapresta tie is niets. Dat geeft ook een verte kend beeld voor de prijzen. Ik vind het opheffen van de regeling een uitstekende zaak voor de kunst in Nederland. Op de academie heb ik enkele van die typetjes, die als ra- zenden werken en vechten om hun zin te krijgen. Dat zijn de man netjes en vrouwtjes, die het in de toekomst moeten gaan maken". Frans Vester overleden DEN HAAG (ANP) - De fluitist Frans Vester is zondag na een half jaar durend ziekbed in Den Haag op 64-jarige leeftijd overleden. Hij genoot vooral bekendheid door zijn werk in en met het Danzi- kwintet, waarvan hij de oprichter was en als auteur van „Catalogus van fluitmuziek van de achttiende eeuw", een internationaal stan daardwerk. Frans Nico Vester werd 22 mei 1922 in Den Haag geboren. Als tienjarige kreeg hij zijn eerste fluit les van Jos de Klerk in Haarlem. Hij ging vijf jaar later studeren bij Hubert Barwahser aan het Amster dams Conservatorium. Vanaf zijn 13de trad hij al op bij het Orkest van de Nederlandse Opera, het Ne derlands Kamerorkest en bij de Nederlandse Radio Unie. In 1956 richtte Vester het Danzi-kwintet op voor de uitvoering van uiterst moderne muziek. Op het eerste concert in april 1958 werd het voor onspeelbaar gehouden blaaskwin- tet van Schönberg uitgevoerd. Dit ensemble kreeg grote bekendheid en gaf concerten over de gehele wereld. Het gezelschap werd in 1978 opgeheven. Jarenlang was Frans Vester ook docent aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Tot zijn leerlingen behoorden onder ande re Martien Bakker, Chris Hinze, Bart Kuijken, Peter van Munster, David Porcelijn en Lucius Voor horst. Het standaardwerk, in krin gen van fluitisten en andere musici bekend als het rode boek van Ves ter, was in 1967 gereed. Hij legde verder in opdracht van het ministe rie voor cultuur de laatste hand aan „W.A. Mozart. Uitvoeringsprinci pes voor het werk voor blaasinstru menten". Het is de bedoeling - al leen het laatste hoofdstuk is nog niet helemaal af - dat dit boek over twee maanden verschijnt. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17