Hollywood honderd jaar in de hoofdrol Centrum van film en televisiewereld bestaat precies een eeuw ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 23 Het Forest Lawn Memorial Park in Glendale moet tot de mooiste be graafplaatsen ter wereld behoren. Door een prachtig smeedijzeren hek - het grootste dat er bestaat - kom je binnen en daarna past slechts een eerbiedig stilzwijgen. Glooiende velden, reusachtige bomen, klate rende fonteinen, zingende vogels, half in het groen verscholen kerk jes, marmeren hallen, het houdt niet op. Dat alles met namen als: Dal der Herinnering, Heuvel van Wederop standing, Sluimerland en Weide van de Eeuwigdurende Liefde. door Henk Dam Hier en daar is de natuur een handje geholpen om het nog sfeervoller te ma ken. Zo klinkt uit de cypressen nabij het Hof van Eer stemmige muziek. In het Hof bevindt zich Leonardo da Vinci's Laatste Avondmaal, in glas-in-lood uit gevoerd. Maar hèt pronkstuk is te vin den in de Hal der Kruisiging: het is het zestig meter lange doek The Crucifixion van Jan Styka, dat in het Guinness Re cordboek staat omdat het het langste schilderij ter wereld is. De dodenakker in deze wijk van Los Angeles is de werkelijkheid geworden droom van de schatrijke dr. Hubert Ea ton, die in 1917 schreef dat zij die van ons heengaan op de drempel staan van een gelukkiger leven, en dat er dus op begraafplaatsen geen ruimte zou moeten zijn voor „onartistieke symbolen". Klatergoud Prachtig, prachtig allemaal, Rijk en meer dan een beetje kitsch. Geen won der dat het dodenpark in Glendale zo vaak is uitverkoren door de helden en heldinnen uit de wereld van schone schijn en klatergoud, uit het nabijgele gen Hollywood. De as van Walt Disney is hier te vin- den, twee van de Marx brothers rusten er. Errol Flynn ligt er begraven (in, naar het hardnekkige gerucht wil, het gezel schap van zes flessen whisky), maar ook Nat 'King' Cole en Clark Gable, de ko- ning van Hollywood. En hier is ook de laatste rustplaats van Clara Bow, beter bekend als 'the it-girl' omdat ze dat on definieerbare 'het' had, dat van een ge woon mens een ster maakt. A propos: van de doden niets dan goeds, maar die Clara Bow was me een doerak. In 1927, tijdens een terecht be faamd geworden orgie, maakte ze in één nacht het gehele rugbyteam van de Uni versiteit van Zuid-Californie gelukkig, een prestatie waarover in het toch wel wat gewend zijnde Hollywood nog steeds met ontzag wordt gesproken. Terug naar Forest Lawn. Sinds 1937 slaapt in het park ook Jean Harlow, be ter bekend als 'de blonde stoot', haar eeuwige slaap. Toen ze op 26-jarige leef tijd daar werd bijgezet, droeg ze een nachtgewaad van roze mousseline, zoals ze die ook had aangehad in haar film 'Li belled Lady'. In haar half geopende hand hield ze een enkele witte gardenia met daaraan vastgemaakt een niet on dertekend briefje met als tekst: 'Goede nacht, mijn liefste schat'. Haar kist was van massief brons, met bovenop een zil veren plaat waarop een reproductie van haar handtekening te zien was. De kist, bedekt met 1500 lelietjes-van-dalen en 500 gardenias, werd uiteindelijk ge plaatst in een peperdure, geheel van Spaans en Italiaans marmer opgetrok ken crypte. Jarenlang werden daar elke dag witte rozen geplaatst. Symbool Het Forest Lawn Memorial Park van Glendale is zo op z'n eigen manier een symbool voor Hollywood, de droomfa- briek van de Westerse wereld, dè stad die ons Charlie Chaplin en Marilyn Mon roe, Shirley Temple en Lassie gaf. Holly wood is La La Land, hoofdstad van de wereld van film en tv, een reservaat vol beroemdheden, de speelplaats van een groot aantal van 's werelds mooiste, meest vermoeiende en meest intrigeren de mensen. Hollywood is uniek. En dit jaar bestaat het precies een eeuw. Het begon allemaal zo eenvoudig. In 1887 liet een landbouwer en drankbe strijder uit Kansas, Harvey Wilcox, zijn Het symbool van Hollywoods ijdelheid: de meer dan manshoge letters in de heuvels bij de stad. de vermaarde benen van Betty Grable, en vele tientallen voetafdrukken. Om nog een reden is het de moeite waard in Hollywood naar de grond te kijken: op de paar kilometer stoep van Hollywood Boulevard en Vine Street zijn circa 1800 met koper omrande ster ren te zien met daarin namen van sterren als Hitchcock, Marlon Brando, John Wayne en, jawel, Ronald Reagan. Man nen als Steve McQueen en Howard Hug hes ontbreken. De reden daarvoor zal wel zijn, dat de ster niemand als eerbe wijs wordt geschonken: je kunt 'm voor 3000 dollar kopen. Niets voor niets, en al helemaal niet in Hollywood. Nee, dat Hollywood valt tegen. Om Moss Hart te citeren: „Er is niets aan de hand met Hollywood dat niet door een goede aardbeving kan worden opge lost." Wie glamour zoekt, kan beter naar het aanpalende Beverly Hills reizen. In dit lustoord wonen de sterren, en wel in zulke hoge concentraties dat er speciale busreizen voor de toeristen naar worden georganiseerd, en er speciale gidsjes be staan voor degenen die graag op eigen gelegenheid willen uitzoeken hoe nu precies Lucy Ball of Meryl Streep of zelfs Madonna wonen. Het 30.000 inwoners tellende Beverly Hills is een aards paradijs met fantasti sche huizen langs brede, door bomen omzoomde lanen. Nog onlangs verkocht Kenny Rogers er zijn huis voor meer dan 20 miljoen dollar, maar daar had de nieu we eigenaar dan ook onder meer een ga rage voor met ruimte voor 17 auto's. En over auto's gesproken: in Beverly Hills staan 187 Rolls Royces geregi streerd, 1894 Mercedessen, 454 Jaguars en 41 Ferrari's. Andere cijfers die ook boekdelen spreken: Beverly Hills telt 4500 advocaten, 125 psychiaters en 37 plastisch chirurgen want er wordt ge scheiden en over uiterlijken getobd bij het leven. Geld is in Beverly Hills een 'way of li fe', een manier van leven dus. Dat is ook geen wonder, gezien de bedragen die de echte sterren verdienen. Het record staat nog altijd op naam van Marlon Brando die 14 miljoen dollar kreeg voor zijn rol in Superman, een film waarin hij welge teld 10 minuten te zien is. Geschiedenis Terug naar het echte, oude Holly wood. Terug ook in de geschiedenis. Aan de Santa Monica Boulevard, pal achter de Paramount-studio, ligt de Hol lywood Memorial Park Cemetery, een in 1899 gestichte begraafplaats. Het is er lang niet zo indrukwekkend als in het Forest Lawn Memorial Park in Glenda le, maar is niettemin, aldus een bij de ingang verstrekte brochure, „een van Zuid-Californiè's belangrijkste toeristen attracties". Het is ook minder exclusief dan de do denakker van Glendale. Hier trekt de dood de grote verschillen tijdens het le ven weer recht, want Max en Anna Sha piro, Simon Lewis en Rosalie Gold smith, wie dat ook geweest mogen zijn, hebben net zoveel ruimte gekregen als Edward G. Robinson, Peter Finch en citrusplantage in de buurt van Los An geles bij de plaatselijke autoriteiten re gisteren. Dat kwam omdat hij er een res pectabele woonwijk van wilde maken. Wilcox noemde zijn 55 hectare grote stuk grond Hollywood ('hulstbos'). Dat deed hij op verzoek van zijn vrouw Daei- da, die in de trein een dame had ontmoet die het maar steeds over haar huis, dat Hollywood heette, had gepraat. Wie dat wil, zou de plaats waar de Wil- cox-en woonden (Hollywood's geboorte plaats dus) kunnen opzoeken. Het adres is: 1721 Cahuenga Boulevard. Een schok zou echter de pelgrim wachten: het huis is al lang afgebroken en het is nu een parkeerplaats met zelfs geen aanduiding van de historische betekenis ervan. Hoe dan ook: Hollywood was in de eerste jaren van zijn bestaan een keurige wijk, precies zoals Wilcox had bedoeld, met ruime huizen aan brede straten vol vijgen- en sinaasappelenbomen, en zon der drank. Het was er heerlijk rustig, maar niet lang. Aan de oostkust van Amerika had Thomas Edison de kineto- scoop uitgevonden, de voorloper van de film. Na verdere verfijningen en uitvin dingen waren in 1905 de eerste biosco pen die stomme films uitzonden al zoiets als een rage. Edison, die terdege begreep dat hij een goudmijn in handen had, probeerde zijn uitvindingen met patenten te be schermen. Om dat te doorbreken, trok een groep filmproducers naar het ver weg gelegen en maar halfbeschaafde Ca- lifornië, aan de andere kant van de VS, om ongehinderd Edisons kunstje na te doen. In 1911 maakten Christie en David Horsley in een taveerne annex schuur aan Sunset Boulevard, hartje Holly wood, hun eerste films. Met dit histori sche plekje overigens liep het waardiger af dan met het huis van de familie Wil cox: er is nu een tv-studio gevestigd, en dat is dan tenminste nog iets. Volksgekte Al in de jaren '20 was Hollywood be roemd. De eerste echte sterren maakten hun entree: Charlie Chaplin bijvoor beeld, en Mary Pickford. Na de intro ductie van de films met geluid, in 1927, groeide het bekijken van films in en bui ten de VS uit tot een ware volksgekte. Het is een bekend verhaal: het medium film bepaalde de cultuur van een genera tie. Toen Mariene Dietrich in 1930 in een lange broek werd gefotografeerd, deden trendgevoelige vrouwen uit de hele be schaafde wereld haar na. En Clark Gable veroorzaakte een crisis in de ondergoed industrie toen hij in 'It happened one night' zonder hemdje te zien was. De betekenis van de filmwereld in die jaren laat zich aardig illustreren door het werk van de journalistes Hedda Hopper en Louella Parsons, die met hun roddel rubriek reputaties in Hollywood maak ten en braken, en die te zamen 75 mil joen krantenlezers bereikten. Holly wood was voor hen en hun lezers echt het centrum van de wereld, getuige bij voorbeeld de fameus geworden aanhef van een column van Parsons die in 1939, enkele dagen nadat de nazi's Albanië waren binnengetrokken, verscheen. Ze schreef: „De dodelijke saaiheid van vorige week is vandaag gelukkig door broken door de bekentenis van Darryl Zanuck dat hij de rechten heeft gekocht van Maurice Maeterlinck's The Blue bird". Gouden jaren De eerste kaart van Hollywood uit 1887. De jaren '30 en '40 vormden de gouden jaren van Hollywood, de tijd dat alles kon en mocht. In wat nu de stadswijk van Los Angeles Hollywood is, zoefden de sterren in hun grote auto's naar de premières in de beroemde bioscopen langs Hollywood Boulevard. In luxe nachtclubs vierden ze hun feesten, in dure restaurants aten ze. De straten wa ren vol hoopvolle jongens en meisjes die wachtten op het moment dat ze ontdekt zouden worden. Soms pakte dat goed uit. Zo werd Lana Turner, die in 1936 in een ijssalon zoet een versnapering zat te lepelen, niet alleen ontdekt maar ook een superster. Het waren de jaren van rijkdom en on gekende bewondering der menigten voor degenen die het gemaakt hadden. Maar voor hen die het niet maakten, was Hollywood keihard. Zoals Marilyn Mon roe later opmerkte: „Hollywood is een plaats waar ze je 50.000 dollar voor een kus betalen,, en 50 cent voor je ziel". Die waarheid gold voor bijvoorbeeld Lou Teilegen, in de jaren '20 een idool met miljoenen fans, maar na de intro ductie van de film-met-geluid een ex- ster. In 1934 was zijn wanhoop zo groot dat hij zelfmoord pleegde door zich, piekfijn aangekleed en staande voor een manshoge spiegel, met een schaar in het hart te steken. Toen zijn ex-vrouw, de operaster Geraldine Farrar, over de on fortuinlijke dood van Teilegen werd ver teld, antwoordde zij: „Daarin ben ik niet in het minst geinteresseerd". En Telle- gens vrouw liet vanuit New York weten dat zij tot haar spijt niet op zijn - toch al minimaal bezochte - begrafenis kon ko- Recessie Direct na de oorlog was het met Holly woods glansrol afgelopen. De na-oorlog- se recessie had daarmee te maken, ar beidsconflicten in de filmindustrie, de heksenjacht op communisten onder lei ding van senator McCarthy die nogal wat creatievelingen trof. En natuurlijk de opkomst van de huisbioscoop, de tv, die de gang naar de echte bioscoop aan Het huis van Bill Crosby inzet) in Beverly Hills. zienlijk minder dringend maakte. Na tuurlijk werden (en worden) er in de buurt van Hollywood nog steeds een hoop films gemaakt, maar de mythe, het bijna-religieuze aan sterren- en film-ado ratie, was ten einde. Dat betekende ook het begin van de ondergang van Hollywood als stad vol glamour. Het is daarom dat degene die dit stuk van Los Angeles voor het eerst bezoekt, nogal een tegenvaller te incas seren krijgt. De dure winkels van weleer zijn vervangen door het soort goedkope zaakjes waar t-shirts en maffe ansicht kaarten worden verkocht. De luxe res taurants heten nu McDonalds, Kentuc ky Fried Chicken en Pizza Hut. Pornowinkels In de zijstraatjes van de grote door gaande wegen als Hollywood Boulevard en Sunset Boulevard zijn de duidelijkste tekenen te vinden dat het met een buurt niet goed gaat: de porno winkeltjes en in portieken slapende zwervers. De naar ontdekking hunkerende starlets van weleer zijn opgevolgd door weggelopen jongeren die zich door middel van pros titutie en andere weinig perspectiefrijke bezigheden in leven houden. Het maakt allemaal een nogal verlopen indruk. Maar dat neemt niet weg dat de toeris ten blijven komen. Met de bussen van bedrijven als Hollywood Phantasy Tours en Wonderland Tours. Want het Chinese Theater, om eens één zaak uit de Gouden Tijd te noemen, is er bijvoor beeld nog steeds. Vóór dit uit 1927 date rende theater, vroeger de plaats waar de grote films in première gingen, zijn, in cement vereeuwigd, de sporen van zo'n 170 acteurs, actrices en filmers te zien: de handjes van Shirley Temple, een van Rudolph Valentino. De laatste was een van Hollywoods allergrootste helden. Toen hij in 1926 stierf, rouwde het hele land en vonden verscheidene vrouwen het leven letterlijk niet meer de moeite waard. De ster van 'De vier ruiters van de Apocalypse' rust nu in crypte num mer 1205 van het Kathedraal Mauso leum. Wie zich vanuit dit mausoleum, dat be staat uit hoge muren vol naamplaatjes waarachter zich de stoffelijke resten be vinden, naar buiten begeeft ziet in de verte, tussen de cypressen door, Holly wood Hills, de heuvels waardoor Holly wood is omringd. In die heuvels bevindt zich het ultieme symbool van Holly woods ijdelheid: de 15 meter hoge, witte letters die 'HOLLYWOOD' spellen, en die van grote afstand zijn te zien. Sprong Naar die letters begaf actrice Peg Ent- wistle zich op de avond van 18 septem ber 1932. Klimmend, half struikelend, door bossages en over stenen worstelde ze zich een weg naar de negen witte let ters. Ze had het niet gemaakt in Holly wood, Peg Entwistle. Successen die ze in de theaters van New Yorks Broadway had geboekt, hadden geen vervolg opge leverd in de studio's van Hollywood. Eén klein rolletje had ze maar gekregen, en daarna niets meer. Nu kon ze er niet meer tegen. Bij de letters aangekomen, klom ze via een schilderladder achterlangs naar de bo venkant van de H. Niemand weet hoe lang ze daar heeft gestaan, kijkend naar de lichten van de stad die haar verwor pen had. Uiteindelijk maakte ze de on vermijdelijk sprong in de duisternis. Peg Entwistle werd 24 jaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23