mm ROI VLI W Lauritzen in juiste vorm Zweden verrast tegen Sowjets wolfslc=Dg Winnaar in Frankfurt Schapers opent tegen Lundgren Drie kanshebbers voor titel Kelly laat trui liggen U.V.S. - R.C.H. Boksgala in Leiden ZATERDAG 2 MEI 1987 PAGINA 17 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser Tweestrijd (3) Lang heeft Jan Schoen zich kun nen beheersen, maar zaterdag barstte de bom. Nadat hij in deze rubriek kennis had genomen van de tweestrijd bij Rijnsburgse Boys over het zaalvoetbal, ont stak de zaalvoetbalcoach van de Afdeling Leiden in woede. De Sassenheimer stelde zich in ver binding met de redactie van Sui zebollen: "Ik ben het spuugzat. Het zaal voetbal is voor de zoveelste keer in diskrediet gebracht. Die clubs zien het zaalvoetbal als concur rent, maar dat is helemaal niet zo. Zo'n vereniging als Rijns burgse Boys denkt alleen aan zichzelf door dergelijke maatre gelen te nemen. Officieel hebben ze het door het bestuur bekend la ten maken, maar het is duidelijk dat de trainer er achter zit", oordeelt Jan Schoen, bezig aan zijn vierde seizoen als zaalvoet balcoach, en komende competi tie veldtrainer bij GWS. Hij ver volgt: "De clubs gebruiken verkeerde argumenten. In de aanloop van het voetbalseizoen moeten de spe lers bij de hoger spelende vereni gingen vier, soms vijf keer per week trainen. Wanneer de zaal voetbalcompetitie gaat begin nen, is twee keer trainen en één keer zalen plotseling teveel. Dat is tegenstrijdig". Schoen vraagt zich af wat de zogenaamde nadelen zijn van het zaalvoetbal: "Brengt zaalvoetbal blessures met zich mee? Dat weerleg ik. De clubs mogen blij zijn dat hun spe lers op zo'n hoog niveau zaalvoet ballen. Dat is toch beter dan een avond achter de televisie? De spe lers zelf zijn ziek van die bepalin gen, dat is mij wel duidelijk ge worden. Hun woede is terecht. Je kunt amateurs toch niets ver plichten? Ik vraag mij af waar die clubs het lef vandaan halen, want volgens mijn informatie ko men de zaalvoetballers trouw twee keer per week trainen bij hun club. Ik weet waar die jon gens mee bezig zijn, want ze wor den natuurlijk extra in de gaten gehouden". Op 23 mei verdedigt de Afde ling Leiden de nationale zaal- voetbaltitel in Schiedam. Ten minste, als de clubs hun spelers willen afstaan. Ontslag Hugo Minderhoud heeft zo zijn eigen mening over het functione ren van trainers. De voorzitter van RCL verbaasde zich in het laatste clubblad over het ont slaan van oefenmeesters en ver wees daarbij naar het plotselinge vertrek van Ton Zoutendijk, die volgend jaar bij RCL werkzaam is en dit jaar vroegtijdig de laan is uitgestuurd bij collega-eer steklasser Nieuw-Lekkerland. Dat laatste zal volgens Minder houd bij zijn club niet zo snel ge beuren. "Het ontslag van een amateur- trainer is volgens mij slechts aan de orde indien de man 'vreemde' handelingen begaat, zoals het verduisteren van gelden, het las tig vallen van de vrouw van de voorzitter of door het gebruik van fysiek geweld". Als voor voorzitters dezelfde 'richtlijnen' gelden, zijn ze in Lei- derdoip dus voorlopig nog niet van Minderhoud af. Belachelijk "Een belachelijke zaak". Scheidsrechter Van der Boor laat niets aan duidelijkheid te wensen over als hij wordt herin nerd aan het'bus-incident', dat zich afgelopen zondag na afloop van de wedstrijd Stormvogels- UVS afspeelde en waarvan maandag in deze krant verslag werd gedaan. De Dordtse arbiter kreeg van voorzitter Bart van Leeuwen de toezegging dat hij vanuit Velsen een eindje mocht meerijden met de bus die de Leidse ploeg terug naar de Kik kerpolder vervoerde. Eenmaal plaatsgenomen werd de aanwezigheid van Van der Boor, die aan het einde van dit seizoen afscheid neemt als scheidsrechter, opgemerkt door de voetballers. Met name Aad Neuteboom wilde onder geen be ding de terugreis met de arbiter doorbrengen. "Want die man heeft mijn hele middag vergald. Bestel voor mij maar een taxi". Zover kwam het niet. De in een lastig parket gemanoeuvreerde Van Leeuwen verzocht Van der Boor vriendelijk gebruik te ma ken van het openbaar vervoer, waarop de 47-jarige Van der Boor de bus verliet. "Die voorzitter neem ik niets kwalijkj maar de houding van de voetballers kan ik niet betrij- pen", kijkt Van der Boor terug. "In de wedstrijd is immers nauwelijks iets gebeurd. Behalve dan met die speler van UVS (Rob Vermeer), die mijn grensrechter voor klootzak uitschold. Dat kan ik niet accepteren. Als hij het te gen mij had gezegd, had hij zelfs De broeken van Sonny Johnny zakten er van af. Waarvan? Van hun eigen spel van woensdag avond, van de te genstand van de Hongaren of van de kritiek in de kranteverslagen van donderdag? Of zouden Silooy (links) en Van t Schip gewoon hun benen aan het Oranjezonnetje blootstellen? (foto ANP» kunnen vertrekken. Voor het ove rige was het een stevig, maar ze ker niet onsportief duel. Ik was verplicht het kort te houden en dat heeft blijkbaar kwaad bloed gezet. Maar om dat om zo'n ma nier af te reageren vind ik onbe grijpelijk". Maar is het wel verstandig om als scheidsrechter met een elfal mee te rijden? Daar komen toch al snel praatjes van? Van der Boor: "Wat de mensen er van denken interesseert me niet. Ik vind dat het moet kun nen. Niet op de heenreis, maar wel op de terugweg. Vaak wordt het mij aangeboden, ook door verliezende elftallen. Bij UVS liep het even anders, maar dat ik het een lachertje vind, zullen ze in de toekomst nooit merken. Als ik die club nog eens moet fluiten, zal daar niets van blijken". "Als de spelers van Stormvo gels hadden geageerd, had ik het nog kunnen begrijpen. In de wed strijd tegen Elinkwijk heb ik aan die ploeg vijf boekingen uitge deeld, een speler en ook de trai ner weggestuurd. Die man is voor vier wedstrijden geschorst. Maar die ploeg stelde zich nu goed op. Met de trainer heb ik nog even staan praten. Die man had zich er helemaal bij neerge legd". UVS-voorzitter Bart van Leeu wen wordt niet graag herinnerd aan het voorval. "Een vervelend incident, dat we liever niet in de krant hadden gehad. Het bericht klopte overi gens letterlijk. Gelukkig is het perfect geregeld. Ik stond voor een moeilijke beslissing, maar ik denk dat het op deze manier goed is opgelost. Toen die scheidsrech ter aan mij vroeg mee te mogen rijden, dacht ik: 'Dat moet kun nen'. Totdat de spelers dus rea geerden. Dat is gebeurd in een emotionele sfeer" "Daar kan ik best inkomen. Een jongen als Aad Neuteboom heeft langere tijd nodig om een nederlaag te verwerken dan een ander en hij ging op dat moment een beetje door het lint. Het had ook met eigen falen te maken. De jongens hadden niet best ge speeld. Bij terugkeer heeft Aad zijn excuses aangeboden. Hij zei dat hij er toen heel anders over dacht. Dat heb ik uiteraard geac cepteerd, ik neem die jongen niets kwalijk". Geintje "Geintje", dacht Paul Schlag- wein van Leidsche Boys toen hij afgelopen zondag een strafschop van Oranje Groen nam. Bij de stand 0-3 mikte de gey-riteerde aanvoerder van de thuisclub de bal van elf meter achter zijn ver baasde doelman Patrick Kooien. Lachen dus, maar het lachen ver ging Schlagwein toen scheids rechter Rewijk uit Sassenheim hem uit het veld stuurde. De 'Leidsche Boy': "Die scheidsrechter zei: 'Ga jij maar douchen'. Dan heb je toch geen gevoel voor humor? Boven dien kon die man mij absoluut niet zetten. Dat kwam omdat ik het een paar weken eerder in de wedstrijd tegen VNA ook al met hem aan de stok had gehad". In het treffen met buur VNA ergerde Schlagwein zich aan de "hele vreemde beslissingen" van Rewijk met wie hij op zeker mo ment in discussie trad. Schlag wein: "Ik dacht er verstandig aan te doen om eens met die man te gaan praten, maar daar wilde hij niks van weten. Ik heb toen de eer aan mijzelf gehouden.en de aanvoerdersband ingeleverd". Een demonstratieve daad die Rewijk volgens Schlagwein niet op prijs kon stellen. "Tegen Oranje Groen kreeg ik weer woorden met die man", verklaart de vier jaar geleden bij Leidsche Boys neergestreken libero zijn irritatie. "Toen hij op zeker moment de bal op de stip legde, terwijl de overtreding een paar meter bui ten het strafschopgebied was be gaan, werd ik zo kwaad, dat ik me gewoon even af moest reage- Dat deed Schlagwein dus door Johan de Ridder van Oranje Groen het juiste voorbeeld te ge ven dat evenwel niet werd opge volgd, want De Ridder miste de 'pingel'. Op dat moment was Schlagwein echter al hoofd schuddend op weg naar de kleedkamer. Terugblikkend op het incident zegt de 32-jarige voetballer: "Achteraf was het misschien stom. Ik heb me natuurlijk een beetje laten gaan, maar dan nog. Onze trainer, Mat Keereweer, heeft in elk geval met Rewijk ge praat en die heeft me dus alleen maar geboekt voor die straf schop. Omdat ik eerder in de wedstrijd al een terechte boeking voor een overtreding had gekre gen, heeft hij me er uit gestuurd. Wat dat betreft is er weinig aan de hand, want het waren m'n eer ste twee boekingen. Wat die Re wijk betreft, ik neem die man verder niks kwalijk. Hij fluit on derafdeling en daarin lopen na tuurlijk niet de beste voetballers van de stad. rond en dus ook niet de beste scheidsrechters". Tik Hoewel supportersrellen en van dalisme in de Amerikaanse sportwereld onbekende groothe den zijn - drank en drugs daaren tegen des te meer - kwam de po pulaire krant USA Today afgelo pen week met een curieus be richt. Bij een honkbalwedstrijd tussen junioren was een vader van één der spelers het veld inge- rend om een beslissing van de (jeugdige) arbiter letterlijk aan te vechten. Hij verkocht het man neke een fikse oorvijg. Een tik die hem duur kwam te staan. Want behalve het opleggen van een toch tamelijk volwassen boe te van 500 dollar besloot een Cali- fornische rechter het kinderach tige optreden van de heethoofd navenant te beoordelen. 'Me neer' moest maar eens terug naar de schoolbanken. Om daar een opstel van 1000 woorden te schrijven. De titel laat zich ra den: "Hoe je te gedragen als suppor ter bij sportwedstrijden". Provinciaal Oostkapelle dreigt verloren te gaan voor de eerste klas van het zaterdagvoetbal. Hoewel, verlo ren, volgens de Provinciaal Zeeuwse Courant hopen nogal wat clabs uit IA dat de Zeeuwen, die vanmiddag op Walcheren te gen RCL voor hun laatste kans strijden, degradeert. Eén van die clubs zou het Alphense ARC zijn dat vorige week zaterdag op ei gen veld met 0-0 gelijkspeelde te gen Oostkapelle. De PZC van af gelopen maandag over ARC: "Deze eersteklasser maakt er geen geheim van niet alleen te strijden om zelf aan degradatie te ontkomen, maar ook om Oost kapelle uit deze klas te krijgen. ARC vindt de reis naar Walche ren maar ver en in het program mablad van zaterdagmiddag waren dan ook termen te lezen als 'het verre Zeeland', alsof Oost kapelle in Zuid-Franrkijk ligt. Voor een Zeeuw is de afstand Oostkapelle-Alphen aan den Rijn dan ook aanzienlijk korter dan de afstand Alphen aan den Rijn- Oostkapelle voor een Zuidhollan der". Het ligt er natuurlijk maar he lemaal aan hoe de wind staat. FRANKFURT (ANP/SID) - In de persoon van Dag Otto Lauritzen, gewezen en toekomstig politieman uit Kristiansand in Noorwegen, heeft de Westduitse wielerklassie ker Rundum den Henninger Turm opnieuw een outsider als winnaar gekregen. In Frankfurt versloeg de bronzen-medaillewinnaar van de Olympische Spelen in Los Angeles de Nederlanders Peter Stevenhaa- gen en Henk Lubberding in de sprint van de kopgroep van acht, van wie veteraan Hennie Kuiper als aanjager en motor had gefun geerd. De 28-jarige Dag Otto Lauritzen mocht in Frankfurt weliswaar voor een daverende verrassing zorgen, hij was anders wel de man in vorm. Zevende in de Waalse Pijl, dertien de in Luik-Bastenaken-Luik en vijftiende in de Amstel Goldrace waren uitstekende referenties voor de koers in hetTaunusgebergte om de Grote Prijs van Frankfurt. Hij wist het zelf ook, want met een nu- of-nooit-gedachte zette hij al na 85 kilometer in Bad Schwalbach het offensief in. In het vluchtgroepje fungeerde Lauritzen als trekpaard, dat veel krachten verspilde. Het peloton kwam terug, Laurit zen hield zich verder gedeisd tot veertig kilometer voor de eind streep de beslissende ontsnapping viel. Lauritzen sloop mee in de kopgroep van zijn Amerikaanse ploeggenoot Bob Roll en de drie Nederlanders Hennie Kuiper, Henk Lubberding en Peter Ste- venhaagen. Kuiper werd de uit blinker. Het schitterende ootreden van zijn generatiegenoot Jc Zoe temelk indachtig, hield hij .e mi nuut voorsprong in stand. Kuiper, 38 jaar, werd echter niet beloond met een winnende solo. Het draai de uit op een sprint, waarin Laurit zen verrassend zegevierde. Het was pas zijn derde zege als professional. In 1985, het na-Olym pische jaar, kwam hij naar Frank rijk. Hij won direct een koers in Peymenade, maar haalde daarna nooit zijn Olympische niveau dat hem zilver in de ploegentijdrit en brons in de individuele wegwed strijd opleverde. Dag Otto Lauritzen diende in het Noorse leger bij de commando's. Tijdens een herhalingsoefening in het koude noorden werd hij ge dropt uit een helicopter. Tijdens de vrije val ging er iets mis met zijn parachute. Hij raakte met een been verstrikt in een touw. Bij het ope nen van de parachute, hetgeen met een klap gebeurde, leek het of het been van Lauritzen werd afgerukt. Later vertelde hij: „Van de pijn heb ik een week lang niet kunnen slapen. De operatie duurde zese neenhalf uur. Daarna lag nog nog drie maanden in het ziekenhuis en heb ik thuis nog maanden gerevali deerd". Het zag er naar uit dat Lauritzen voor het leven slecht ter been zou zijn. De politieman nam er geen ge noegen mee. Hij wilde zijn beroep weer opvatten. Een fysiotherapeut raadde hem aan te gaan fietsen. „Na tachtig keer proberen kreeg ik eindelijk de pedalen rond. Later kreeg ik er steeds meer aardigheid in en werd ik min of meer vanzelf wielrenner. Bij de politie kreeg ik een paar jaar verlof om het als be roepsrenner te proberen. Ik kan daar altijd naar terug". Na zijn overwinning in Frankfurt zal het nog wel even duren voor hij het uniform weer-aantrekt. „Ik ben nu klaar voor de Ronde van Frank rijk. Dat avontuur moet ik ook nog hebben meegemaakt". De Zweed Sundström brengt zijn ploeg vlak i ijshockey opnieuw een punt verspeelden: 2-2. tijd op gelijke hoogte met de SoiQjets, die tijdens de WK (foto ANP) EDE (GPD) - Alleen het weer kan het tweede invitatie-tennistoer nooi, dat maandag in Ede begint, nog bederven. Qua publieke be langstelling schijnt het 'Wimble don van Nederland', zoals een ra diospot wil doen geloven, nu al een succes met zo'n 24.000 verkochte kaarten, terwijl het spelersveld (nog) geen onverwachte hiaten ver toont. Gisteren, tijdens de loting, bleek alleen Robert Seguso zich te hebben afgemeld. De Amerikaanse dubbelspecialist kampt met een knieblessure en wordt vervangen door de jonge Fransman Jean Fleurian. De acht geplaatste tennissers in Ede, onder wie de twee grote favo rieten Lendl en Edberg, zijn vrijge loot voor de eerste ronde. Dat geldt echter niet voor Michiel Schapers, de enige Nederlandse deelnemer op het Tesqua-park. De Rotter dammer zal met de 22-jarige Zweed Peter Lundgren moeten af rekenen wil hij de laatste zestien bereiken. In het dubbelspel is Schapers gekoppeld aan Tomas Smid en treft het Nederlands-Tsje- choslowaakse duo de Zweedse combinatie Pernfors-Stenlund in de eerste ronde. De loting voor het enkelspel had het volgende resultaat (met tussen haakjes het plaatsingsnummer): Lendl (l)-bye; Testerman-Sunds- tröm; Fleurian-Agassi; Krishnan (7)-bye; Pernfors (3)-bye; Odizor- De Palmer; Lundgren-Schapers; Jarryd (6)-bye; Stenlund (5)-bye Smid-Gunnarsson; Colombo-Mar ques; Pate (4)-bye; Cane (8)-bye Javier Sanchez-Goldie; Leach-Cur- ren en Edberg (2)-bye. WENEN (ANP/SID) - De Sowjet- Unie heeft gisteren opnieuw een punt verspeeld. De twintigvoudige wereldkampioen ijshockey leverde tegen Zweden een punt in. Ook het treffen met Canada had niet meer dan een puntendeling opgeleverd. Een speeldag voor het einde van het toernooi kunnen nu drie teams de wereldtitel veroveren. Tsjecho- slowakije heeft in de slotronde te gen de Sowjet-Unie aan een gelijk spel voldoende om de titelhouder te onttronen. Zweden kan bij een zege op Canada lachende derde zijn. Alleen de Noordamerikanen zijn uit de race. Voor een uitverkochte hal met 9500 toeschouwers maakte de Zweed Sundström een minuut en zes seconden voor tijd gelijk. Daar voor had Kroetov de Sowjet-ploeg twee keer op voorsprong gezet. Evenals tegen Canada kwamen de Sowjet-ijshockeyers gisteravond niet in hun vertrouwde spel. Slechts bij een spaarzame nume rieke meerderheid liepen de aan vallen naar wens. Uitblinker bij de Zweden was de 32-jarige doelman Lindmark. Tsjechoslowakije behield zijn kansen op de wereldtitel door in een enerverend maar zelden hoog staand duel met 4-2 te zegevieren over Canada. De periodestanden waren 2-1, 0-1 en 2-0. Twee dagen tevoren had Tsjechoslowakije nog puntverlies geleden tegen Zweden. ADVERTENTIE ZARAGOZA (ANP) - De acht ste etappe van de Ronde van Spanje, gewonnen door de Spanjaard Inaki Gaston, veran derde weliswaar niets aan het algemeen klassement, maar er kwamen toch enkele interes sante feiten aan het licht. Sean Kelly bleek liever tweede dan eerste te zijn. Laurent Fignon knabbelde bij de tussensprints aan zijn achterstand, hetgeen duidde op opgefleurde ambi ties. Met één sprintje kon Kelly voor de vierde keer gele rijder zijn. De Ier bewoog zich niet, liet het kleinood aan de West duitser Dietzen, die in de Vuel- ta voor het eerst dit jaar positief in het nieuws kwam, nadat hij in februari op heterdaad bij am fetaminesmokkel werd betrapt. Kelly mengde zich in Zaragoza wel in de eindsprint van het pe loton. De kans bestond name lijk dat deze de etappezege als inzet had. De soli van eerst de Fransman Eric Guyot (106 kilo meter) en de Belg Guido van Calster (1 kilometer) waren mislukt en Kelly's ploeggenoot Inaki Gaston bleef ook zorg wekkend in het zicht. Gaston bleek een betere tijdrijder dan de vlak voor hem gestrande Belg Van Calster. Hij hield een dubbele fietslengte over. Sportcomplex WW „Kikkerpolder" ZONDAG X/ 14.30 UUR HOOFDKLASSE kantoormeubelen snel geleverd breestraat 122-124 145 Leiden Bij de Canadese spelers was de uit putting na de puntendeling met de Sowjets nog duidelijk te merken. De beslissing viel pas in de laat ste periode door toedoen van Rosol en Pasek. Voor een dieptepunt zorgde de Canadees Foligno, die drie minuten voor tijd scheidsrech ter Morozov uit de Sowjet-Unie te lijf ging. Foligno werd van de ijs vloer gezonden. In technisch op zicht viel er voor de liefhebbers weinig te genieten; het treffen werd gekenmerkt door hardheid. LEIDEN - De Hagenaar Mourat Louati is vanavond de grote trekpleister in de Vijf Meihal bij het gala van de boksvereni ging Leiden. De tweevoudige kampioen van Nederland treedt voor de hoofdpartij in de ring tegen de Fries Stoelwinder die zelf ook een naam heeft op te houden in het nationale bokswereldje. Het duel over drie ronden vormt de hoofdmoot van een interessant programma dat in totaal veertien partijen omvat. Aardig kan daarbij pook het duel worden tussen de Gouwe naar Bakker en de technisch zeer vaardige van Elswijk uit Vlaardingen. Uiteraard komen ook de bok sers van het organiserende Lei den in de ring. De twee Zuid hollandse kampioenen, Ger Gorree en Erik Rademaker, ge ven acte de presence, evenals enkele junioren. De jeugd neemt het op tegen die van de bekende Amsterdamse boks school Albert Cuyp. Het boksgala in de Vijf Mei hal begint vanavond om 19.00 uur en zal rond middernacht besloten worden. De toegangs prijzen bedragen een tientje voor de jeugd en vijftien en twintig gulden voor toeschou wers boven de zestien jaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17