Voorschotense flats massaal geweigerd Oegstgeest maakt zich weer op voor jaarmarkt Omwonenden gevraagd 'Ze moeten ons voor vol aanzien' jaaciwamasri naar mening obstakels naar mening Gewilde exemplaren buiten loting gehouden Dodenherdenking en bevrijding in de regio OEGSTGEEST ^De winkeliersvereniging Oegstgeest Actief heeft haar programma voor de jaarmarkt in en rond de De Kem- penaerstraat zo goed als rond. Het feest op 5 mei barst 'reeds' om 10.00 uur los, op de stoep voor de deur van bur gemeester mr. S. Scheenstra. Scheenstra wordt tegen die tijd geacht te hebben ont beten en klaar te zijn voor vertrek want hij moet mee met een in Leiden besteld mu ziekkorps dat vermoedelijk ook verant woordelijk zal zijn voor het wekken van de andere bewoners van de Oranjelaan. De bestemming is uiteraard de jaarmarkt zelf, te vinden in de De Kempenaerstraat en omgeving. Behalve de jaarmarkt zelf, waar de win keliers, alle verenigingen en politieke par tijen vanachter kramen het publiek zullen benaderen, is er ook veel te beleven op het podium op de hoek bij de Rabobank. Daar is doorlopend disco, onderbroken door za ken als het optreden van een steelband- demonstraties van de sportschool van Van der Hoorn en het Oegstgeester OGAV. Klapstuk lijkt net als vorig jaar de playbackshow te worden. Die begint oni 10.00 uur en eindigt rond 12.00 uur. Om 18.30 uur is er een optreden van de 'run- ner-up Peter Douglas, oök al zo'n artiest bij wie het winnen van de sound-mix show de eerste grote doorbraak beteken de. Douglas legt zich toe op vooral Sina- tra-werk. De hele dag door kan er pony worden gereden, zijn er modeshows en kan eenie der zich laten transporteren door een mi ni-trein, voortgetrokken door edele die- Kunstmarkt Vorig jaar toen Oegstgeest zijn culturele week vierde, was het een groot succes. Voor mevrouw Münninghoff van de stich ting winkelcentrüm Lange Voort was het daarom voor dit jaar niet moeilijk om het besluit te nemen de kunstmarkt te conti nueren. Dat gebeurt op 5 mei. Münning- hof meldt dat als het dan weer allemaal lukt, Oegstgeest voortaan elk jaar verze kerd kan zijn van een kunstmarkt. Ongeveer dezelfde groep van dertig kunstenaars is 5 mei weer van de partij. Onder hen vooral landschaps- en portret schilders. Ze komen uit de provincie Zuid-Holland. Niet dat Münninghof niet over de provinciegrenzen heen wil kijken - over contacten in het kunstwereldje zou ze ruimschoots beschikken - maar „om nu iemand helemaal uit Groningen voor één dag naar Oegstgeest te laten komen, dat zou te ver gaan". De kunstmarkt begint om 10.00 uur. LEIDERDORP - De bewoners- groep Van der Valk Boumanweg/ Zijldijk en omgeving houdt een en quête onder de bewoners van ge noemde Leiderdorpse straten. Men wil weten hoe de bewoners denken over de voortgang en resultaten van de 'obstakels' die op de Van der Valk Boumanweg zijn aange bracht, als onderdeel van het ver keerscirculatieplan. Zoals bekend zijn de verkeersremmende voorzie ningen ter hoogte van de Dijkgra- venlaan en de Spanjaardsbrug me de op verzoek van de bewoners aangebracht. Zij klagen al jaren steen en been over het (te) hard rij- VOORSCHOTEN - Dertig van de 77 kandidaten hebben hun toegewezen bejaardenflatje in het Voorschotense centrum geweigerd. Bovendien heeft de opdrachtgever voor het complex aan de Koninklijke Marinelaan, de Christelijke Woningbouwvereniging, twee van de zeven drie-kamerwoningen buiten de loting gehouden. Voor deze wat ruimere exemplaren waren 17 gegadigden, maar twee mensen die langdurig lid zijn van de christelijke club kregen voorrang. De woningbouwvereniging vindt dat ze dat, gezien haar doelstelling, mag doen en verklaart dat een van de twee voorgetrokken kandidaten een medische indicatie heeft. Vol gens B en W mocht de woning bouwvereniging drie van de 52 flatjes zelfstandig verdelen. Maar de dagelijks bestuurder geven niet aan of de twee voorgetrokkenen in deze drie woningen zijn getrokken of dat er in totaal vijf flatjes buiten de loting zijn gehouden. Dit blijkt uit antwoorden op vra gen van de PvdA/PPR-fractie. Zij vroeg zich af of de vele weigerin gen in de hand werden gewerkt door de handelwijze van de wo ningbouwvereniging rond het 'Me relhof-complex, dat woningen in veel maten en. liggingen heeft. De vereniging zou door haar handel wijze 'meer eigen kandidaten aan een woning kunnen helpen', vrees den de radicaal-socialisten. Vriendjespolitiek, met andere woorden. Volgens B en W is daar geen sprake van. Wanneer een kandi daat-huurder een woning weigert draagt het college, op advies van de woningadviescommissie, een nieuwe kandidaat voor: 'Dit is ook regelmatig gebeurd'. Het 'in de hand werken van weigeringen' zou dan ook niet leiden tot het helpen van de eigen kandidaten, schrijft het college. Zij ziet bovendien 'geen grond voor een dergelijke veronderstelling'. Sterker nog: de woningbouwvereniging zou vol gens de gebruikelijke procedure hebben gehandeld, waarbij zij in enige gevallen wel 'de eigen ver antwoordelijkheid voor haar leden zwaar heeft doen wegen'. Uit de antwoorden blijkt dat de vereniging enig recht tot 'meewe gen' had en de verdeling van de ge wilde drie-kamerappartementen zeker niet waterdicht is geregeld. Toen B en W voorstelden om deze zeven exemplaren via een loting te verdelen onder de 17 gegadigden, zegde het bestuur slechts toe dit verzoek "te zullen bezien". De Christelijke Woningbouwvereni ging kon dus alle kanten op met deze personen die in aanmerking zouden komen op grond van ur gentie, gezinssamenstelling of bevordering van de doorstroming. 'Voor het overige heeft, naar de woningbouwvereniging meedeelt, verloting plaatsgevonden', zo luidt het officiële standpunt van de ge meentebestuurders. Zij geven aan dat het de laatste jaren vaker is WARMOND MAANDAG 4 MEI Monument nabij gemeentehuis, He renweg - Dodenherdenking, 20 uur. Start fotopuzzeltocht, 11 tot 12 u_.. De Baan - Hosconcert door muziek vereniging 'St. Matthias', 20 uur. VOORSCHOTEN MAANDAG 4 MEI Monument Kon. Julianalaan - Her denkingsbijeenkomst, 20 uur, vertrek vanaf gemeentehuis om 19.50 uur. ZOETERWOUDE MAANDAG 4 MEI Ned. Herv. Kerk, dorp - Dodenherden king, 19 uur, daarna stille tocht naar ge meentehuis vanaf 19.40 uur. Gedenksteen - Kranslegging, 20 uur, gevolgd door koffie op het gemeente huis. DINSDAG 5 MEI Ned. herv. kerk, dorp - Bevrijdings concert m.m.v. de Rijntamboers, de Zoeterwoudse Mandolinevereniging en de St. Jan's Fanfare, 20 uur. WOENSDAG 6 MEI Sportpark Haasbroek - Handbaltoer- nooi jeugd basisscholen, 13.30 uur. WOENSDAG 13 MEI Sportpark Haasbroek - Voetbaltoer nooi jeugd basisscholen, 13.30 uur. LEIDERDORP ZATERDAG 2 MEI Dorpshuis, Kerklaantje - Klaveijas- wedstrijden, 20 uur, inschrijven bij Lie- thorps Boeckhuys, Hoogmadeseweg 13, of Spies, Hoofdstraat 16. Meijelaan - Bevrijdings-straatfeest met muziek, spelen etc., 19 uur. MAANDAG 4 MEI Ned. hervormde kerk, Hoofdstraat - Herdenkingsbijeenkomst, 19 uur. Hoofdstraat - Vertrek Stille Tocht naar aula begraafplaats, Hoogmadese weg, 19.40 uur. Aula begraafplaats, Hoogmadeseweg - Diepeningenlaan - Straattekenwed strijd, 10-12 uur. Winkelgalerij Santhorst/plein Schep- pingskerk, Van Poelgeestlaan - Kinder rommelmarkt, vanaf 10 uur tot 13.30 Gebouw Trefpunt, Eikenlaan - Fiets tocht voor jong en oud, starten tussen 13.30 en 14.30 uur. Vijver Laan van Ouderzorg - Modelbo- tenshow Leidse Modelbotenclub, 19.30 Splinterlaan - Vertrek 'Tamarco' voor muzikale avondwandeling, 19.30 uur. Eikenlaan - Start muzikale avondwan deling 'Con Bravura', 19.45 uur. Zijlkwartier, Van der Marckstraat 19 - Slotavond voor klaverjassers en sjoe- lers, 20 uur. OEGSTGEEST MAANDAG 4 MEI Monument Bos van Wyckerslooth - Herdenkingssamenkomst, 19.45 uur. DINSDAG 5 MEI Kempenaerstraat - Jaarmarkt, vanaf 10 uur, met play-back show 10-12 uur en optreden Peter Douglas om 18.30 uur. Lange Voort - Kunstmarkt, vanaf 10 WASSENAAR Nachtegaallaan - Formeren stoet rich ting oorlogsmonument, tussen 19.30 en 19.45 uur, om 20 uur herdenkings plechtigheid. DINSDAG 5 MEI Gebouw Shalom, Duinrellweg - Oran- je-oriëntatierit op de fiets langs histori sche punten, starten tussen 10 en 15 uur. Terrein Hofcampweg - Sportgebeuren voor jongeren met penalty schieten, 13 Huize Willibrord, Poortlaan - Bevrij- dings-feestmiddag voor oudere Wasse- naarders, 14 uur. Muziektent, Burchtplein - Bevrij- dingsmuziek 'Excelsior', 16 tot 17 uur. ZATERDAG 9 MEI Van Heeckerenhuis - Start paauwen- wandeltocht tussen 07 en 18 uur. voorgekomen dat woningbouw verenigingen woningen verdelen onder kandidaten die door de ge meente zijn voorgedragen. Zo verdeelde de Algemene Wo ningbouwvereniging een project van 60 woningwetwoningen in Bij dorp, 84 HAT-eenheden in Noord- Hofland en 36 woningwetwonin gen in de omgeving van het Suze Groenewegerf. De Christelijke Wo ningbouwvereniging verdeelde 23 HAT-eenheden in Bijdorp en de 33 woningwetwoningen rond het Roosje Voserf. De 40 premie-huur woningen van Centraal Beheer in Noord-Hofland werden verdeeld in samenwerking met een plaatselijk makelaarskantoor. 'Er wordt daarbij vanuit gegaan dat de beide woningbouwvereni gingen, evenals de gemeente dat doet, zo veel als mogelijk rekening houden met de persoonlijke om standigheden van de kandidaat- huurders, voor zover dit past bin nen een aanvaardbaar woningtoe wijzingsbeleid', aldus de dagelijks bestuurders. Pvd project in het centrum 'is afgewe ken van het tot nu toe gebruikelij ke systeem, namelijk dat het colle ge, geadviseerd door de woningad viescommissie, rechtstreeks de woningen toewijst op grond van de geldende toewijzingsnormen'. Om dat een bestaand systeem is gehan teerd zou er, anders dan de PvdA PPR-fractie aangeeft, geen nieuw raadsbesluit vereist zijn. Voor aan passingen zien zij, zolang de raad daar niet om vraagt, geen reden. De fractievoorzitter van de PvdA/PPR, mevrouw M. Breunes- sef vindt de antwoorden correct maar minimaal. Zo is haar niet dui delijk geworden of er twee of vijf woningen buiten de verloting zijn gehouden. Ook wil ze weten waar om er "zo verschrikkelijk veel een woning hebben gewei dat te maken heeft i mensen pas in een laat stadium te horen kregen welke soort woning ze zouden krijgen. Het feit dat de Christelijke Wo ningbouwvereniging zelfstandig drie woningen mag toewijzen vindt zij, anders dan B en W, wél in strijd met de afspraken. Alleen me disch geïndiceerden kunnen vol gens haar buiten de loting worden gehouden. Voor de rest moeten al le kandidaten evenveel kans ma ken op zonnige en ruime wonin gen. Dat de woningbouwvereni ging aanvoert dat een van de twee gelukkigen medisch geïndiceerd was, noemt ze flauwekul: "Als dat zo is, was hij al in aanmerking ge komen. Nee, wat nu gebeurt is dat mensen die niet voldoende papie ren hebben voor een woning, toch bovenaan komen. Dat kan niet. Bo vendien kun je je afvragen waar de grens is". Wat de situatie "nog veel ernsti ger maakt" is het gegeven dat wo ningwetwoningen zo'n schaars goed vormen: "Met de verdeling mag dan ook niets mis gaan, zeker omdat mensen zo lang moeten wachten". Om te voorkomen dat bij nieuwe verdelingen fouten wor den gemaakt, wil zij de afspraken over verdelingen zwart op wit heb ben. Dan kunnen B en W niet meer, zoals nu, ongrijpbaar aan voeren dat ze 'ter zake in algemene zin een systeem van verloting heb ben voorgesteld'. Ook hoopt ze op meer controle achteraf. Nu ant woorden de dagelijks bestuurders dat 'voor het overige, naar de wo ningbouwvereniging meedeelt, verloting plaatsgevonden'. Breu- nesse: "Had men dan niet even met kandidaten kunnen praten?, wil ik bijvoorbeeld weten". De verantwoordelijk wethouder L. Marselis (CDA) vandaag niet voor commentaar en toelichtende woorden bereikbaar, het ge meentehuis bleek gesloten. ZOETERWOUDE - Zoeterwoudenaar Leo van der Helm kan momenteel letterlijk geen kant meer op. De eigena.ar van restaurant 'De Vriendschap' aan de Zoeterwoudse Miening heeft afgelopen maanden voor de zesde maal in successie verbouwd. In de 22 jaar dat hij er de scepter zwaait, werd 'De Vriendschap' almaar groter en groter. Nu moet hij echter stoppen, want alles is volgebouwd. Zoals de foto duidelijk maakt, loopt 'De Vriendschap' nu tot aan het water. Verder uitbreiden kan echt niet meer. Voorlopig heeft Van der Helm daar ook geen behoefte meer aan: zijn restaurant is voldoende uitgebreid en bovendien beschikt hij nu over een terras aan het water. Gisteren kon hij weer opengaan, vandaag is er open huis van vijf uur tot half acht. (roto wim Dijkman) dende sluipverkeer en zouden graag zien dat het aantal auto's dat de weg nu dagelijks gebruikt, zo'n 11.000, wordt teruggebracht naar 5000. Met de uitslag van de enquête zal de bewonersgroep Wederom de aandacht van het gemeentebestuur vragen. "Uiteraard zijn wij graag bereid in constructief overleg met iedere betrokkenen een discussie aan te gaan om zo mogelijk te ko men tot een voor het gemeentebe stuur, de gemeenteraad en de be woners een aanvaardbare oplos sing om de verkeersoverlast terug te dringen", zo schrijft de bewo nersgroep in een brief, die bij de enquêteformulieren is verstuurd. De bewoners van de Van der Valk Boumanweg, Zijldijk, Steen bakkerslaan, Droststraat, Haag- huishof en omgeving wordt onder meer gevraagd of ze last hebben van het verkeerslawaai, wat hun mening is over de genomen maat regelen en welke maatregelen er eventueel nog meer genomen zou den moeten worden. In totaal wor den 166 Leiderdorpers naar hun mening gevraagd. Scouting Vandaag wordt in Warmond weer de jaarlijkse actie 'Heitje voor een karweitje' gehouden. De leden van Scouting Warmond bel len huis-aan-huis aan om hun hulp aan te bieden bij klussen als afwas sen, boodschappen doen, auto's wassen enzovoorts. Het geld dat via de actie binnenkomt is onder meer bestemd om het zomerkamp te bekostigen. Warmonders die 'grote klussen' hebben en dat liever op een ander moment laten doen kunnen een beroep doen op de Rowans, jon gens van 16 jaar en ouder. Hier voor kan men 's avonds na zeven uur een afspraak maken met Bertil van Stijn, telefoon 01711-10421. Litteris Sacrum De Leidse toneelvereniging Litte ris Sacrum speelt vanavond het stuk 'Angst en Hoop, variaties op een thema' in de Leiderdorpse Mu- zenhof (Gordijnsingel 4). Het gaat hier om een toneelstuk dat geba seerd is op scènes uit werk van Brecht, aangevuld met een aantal nieuwe scènes, geschreven door Franz Xavier Kroetz onder regie van Ruud Westerkamp. Aanvang vanavond half negen. Zoeterwoude nu 'Breed Vrouwenoverleg' rijker ZOETERWOUDE - "Als vrouw moetje twee maal zo hard je best doen als man nen wanneer je bij de ge meente iets voor elkaar wilt krijgen. Vrouwen worden nooit voor vol aangezien en mannen staan vaak lacherig tegenover je voorstellen. Daar willen we iets aan gaan doen door vrouwen onderling mentale onder steuning te geven", ver klaart voorzitter Mieke Lee mans van het onlangs opge richte 'Breed Vrouwenover leg Zoeterwoude'. Het raadslid Annemarie Kolff, die ook bestuurslid van het vrouwen overleg is, vertelt dat de plannen voor een samenwerking onder de vrouwen in de tijd van de laatste gemeenteraadsverkiezingen is be gonnen. "Voor die tijd zat ik als enige vrouw in de gemeenteraad, na de verkiezingen zijn er vier vro- wuen bij gekomen. We vonden het geen gek plan om gezamenlijk de positie van de vrouw te verbeteren en ons daarvan bewust te worden. Samen zijn we als vrouw sterker. Met drie van de vier vrouwen ben ik in november gaan polsen hoe men in het dorp hierover dacht. Dit is een manier om als raadslid er achter te komen waar het dorp be hoefte aan heeft. Wij kunnen bij voorbeeld de aandacht vestigen op eventuele vrouw-onvriendelijke plaatsen in Zoeterwoude", zegt mevrouw Kolff. 'Het Breed Vrouwenoverleg' telt nu ongeveer twintig leden, groten deels afgevaardigden van verschil lende organisties uit het dorp. On der hen ook de vier raadsleden. Ze vertegenwoordigen verschillende partijen waardoor het overleg geen bepaalde 'kleur' kan worden opge speld. "Men geeft vrouwenorgani saties graag de naam feministisch te zijn, maar zo zien wij onszelf niet. Er wonen genoeg oudere vrouwen in Zoeterwoude die niets met het feminisme te maken willen hebben. Die vrouwen willen we ook bereiken. We willen alleen el kaar ondersteunen en belangen voor vrouwen, die soms net zo goed in het belang van mannen en kinderen zijn, onder de aandacht brehgen", aldus raadslid Kolff. Als voorbeelden dienen de onverlichte Zuidbuurtseweg en Nieuwe weg. Het is al eens eerder aan de ge meente voorgelegd of hier geen Mieke Leemans (links) en Annemarie Kolff: 'Mannen staan vaak lacherig tegenover je voorstellen...' (foto Holvast) straatverlichting zou kunnen ko men. "Vrouwen hebben vaak 's avonds nog lessen of gaan naar clubjes. Maar het is doodeng om daar in het donker te fietsen. Naar de mening van het Vrouwenover leg is het ook voor mannen en kin deren een enge buurt", vertelt Mie ke Leemans. Het is de bedoeling van het overlegorgaan dit soort ge vallen te signaleren en in de ge meenteraad naar voren te brengen. He Vrouwenoverleg kan ook zelf actie onernemen door met de be treffende organisaties contact te zoeken. vos Voor december moest worden besloten of het Vrouwenoverleg in Zoeterwoude daadwerkelijk in het leven zou worden geroepen. De ge meente had namelijk nog geld in het potje zitten, dat via de rijksbij drageregeling emancipatiewerk binnenkomt, en voordien naar de VOS (cursus vrouwen oriënteren zich op de samenleving) ging. De VOS is vorig jaar vanwege de te ge ringe belangstelling opgeheven. Hoe groot het bedrag is dat naar het Vrouwenoverleg zal gaan, is nog niet bekend. Het bestuur van het overlegorgaan heeft een sub sidieaanvraag van 1600,- inge diend. Met het verdwijnen van de VOS uit Zoeterwoude vallen er verschil lende curssen weg. "Als de ge meente er behoefte aan heeft zou den wij best enkele cursussen wil len organiseren, maar daar zijn we in principe niet voor. We willen de gemeente van advies dienen en daarnaast twee maal per jaar een avond organiseren waarbij we ver schillende onderwerpen gaan be spreken en de belangstellenden kunnen voorlichten. Bijvoorbeeld over informatica of over het onder wijs. Alle inwoners van Zoeter woude zijn op zo'n avond wel kom", vertelt bestuurslid Kolff (46), die ook les geeft in wiskunde. Mieke Leemans legt uit dat het bestuur van plan is om de leden onderling te verdelen in kleine groepjes van twee of drie man die zich dan op een bepaald gebied kunnen specialiseren. Een groepje die veel weet van ruimtelijke orde ning en milieu of een ouderenbe- raad. Dat kan alleen nog even du ren, want het Breed Vrouwenover leg bestaat nog niet lang en verga dert slechts vier maal per jaar. "Het is misschien dat ik me over al bij betrokken voel en op een breed vlak belangen kan inzien, wat me in deze functie als voorzit ster zo aantrekt", legt Mieke Lee mans uit. "Een van onze wensdro men van het Vrouwenoverleg is dat we in de toekomst voor vol wornden aangezien en dat we net zo serieus worden genomen als mannen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11