Massale protesten studenten Z.-Afrika Paus verdedigt rol van kerk in nazi-tijd 'Berlijn 750' in teken tweedeling Bij naderen blanke verkiezingen Oostenrijkse kanselier zet bezoek aan VS door Hogerhuis: meisje moet worden gesteriliseerd Vliegtuigje stort op boot: zeker vier doden VRIJDAG 1 MEI 1987 JOHANNESBURG - Zwaargewapende politieagenten hebben gisteren op drie Zuidafri- kaanse universiteiten ingegrepen bij protestdemonstraties van studenten. De grootste problemen deden zich voor op de multi-raciale liberale universiteit van Witwatersrand in het centrum van Johannesburg. De politie vuurde tientallen traangasgranaten af op een groep van ongeveer 800 studenten, toen deze probeerden de campus te verlaten. Nie mand raakte gewond. WENEN (UPI/DPA/Rtr) - Dat de Verenigde Staten de Oostenrijkse president Kurt Waldheim tot 'on gewenst persoon' hebben ver klaard, is voor regeringsleider Franz Vranitzky geen reden om zijn voorgenomen bezoek aan de VS af te gelasten. Volgens de kan selier zal een weigering om naar de VS te gaan betekenen dat Oosten rijk „het isolement" verkiest. En dat, zo meent hij, lost de proble men niet op. Vranitzky wil zijn Amerikaanse reis (van 17 tot 24 mei) juist aangrij pen om het standpunt van zijn re gering - die Waldheim in bescher ming heeft genomen - duidelijk te maken. Hij zal in de VS onder an dere besprekingen voeren met pre sident Ronald Reagan en met le den van het Amerikaanse Congres. Vranitzky noemde zijn besluit „in het belang van Oostenrijk" maar liet doorschemeren dat Waldheim hem liever niet naar de VS ziet gaan. Vranitzky heeft ook te kennen gegeven dat de mogelijkheid wordt onderzocht om een commis sie te vormen die mensen met „on gerechtvaardigde beschuldigin gen" tegen de Oostenrijkse presi dent voor het gerecht kan dagen. De minister van buitenlandse za ken Alois Mock heeft inmiddels de VS officieel meegedeeld dat het Amerikaanse besluit niet verenig baar is met het „Europese rechts gevoel". Mock verklaarde ook dat de Oos tenrijkse ambassadeur in de VS op zijn post zal terugkeren zodra de Amerikanen de documenten over handigen op grond waarvan de be slissing is genomen om Walaheim onwelkom te verklaren. Ook ver scheidene andere organisaties, zo als de Centrale Raad van Duitse Joden in de bondsrepubliek heeft de VS gevraagd de bewijzen over Waldheims oorlogsverleden spoe dig op tafel te leggen. De ernstig in opspraak geraakte Oostenrijkse president zal binnen kort overigens een buitenlandse reis maken. Op uitnodiging van ko ning Hoessein zal hij van 1 tot 4 ju ni in Jordanië verblijven. Volgens minister Mock zal hij later ook Egypte bezoeken. In Hongarije Vranitzky (anp» heeft de minister van buitenlandse zaken Peter Varkonyi bekendge maakt dat zijn land Waldheim eveneens hoopt te begroeten: vol gend jaar, nadat eerst kanselier Vranitzky de Hongaarse bodem betreden zal hebben. Ook op de universiteit van de West Kaap in Kaapstad werd door de po litie opgetreden met traangas en stokken. Een aantal studenten werd gearresteerd. Op de universi teit van Kaapstad kwam het voor de vierde keer deze week tot pro testdemonstraties. Hier trad de po litie niet op, nadat de rector van de universiteit, professor Stuart Saunders, langdurig met de poli tieleiding had overlegd. door Ruud de Wit De aanhoudende protestbijeen komsten op verschillende Zuid- afrikaanse universiteiten hebben alles te maken met de inval van het leger in Zambia, vorige week zater dag. Hierbij werden vier Zambiase burgers gedood, hoewel het leger blijft beweren dat het om ANC-ter- roristen ging. De bijeenkomsten zijn tevens een protest tegen de 'aparte' blanke verkiezingen, die aanstaande woensdag plaatsvin den. De bijeenkomst op de Witsuni- versiteit van gisteren was georga niseerd door de radicale zwarte studentenvakbond. Een van de sprekers was een voormalige Rob beneiland-gevangene, Peter Moko- ba, tevens lid van het onlangs op gerichte militante Zuidafrikaanse Jeugdcongres. Mokoba riep de aanwezigen op om de strijd aan te binden tegen de politie, die zich in middels rond de campus had opge steld. Toen de zingende groep pro beerde de campus te verlaten, werd er onmiddellijk met traangas geschoten. De studenten droegen affiches met teksten als: 'Hang Bo tha, laat Mandela vrij', 'Leve de ge wapende vleugel van het ANC' en 'Dood aan de boeren'. Ze zongen ook strijdleideren ter ere van de ANC-president in ballingschap, Oliver Tambo. Bomaanslag Bij de zwarte woonstad Soweto werd gisteren een bomaanslag op een spoorweglijn gepleegd waar door duizenden Zuidafrikaanse ar beiders met vertraging op hun werk verschenen. Bij de aanslag vielen geen gewonden. Eerder gin gen een treinstel en een vrachtwa gen van de Zuidafrikaanse Ver voersdienst in vlammen op. In een verklaring waarschuwden de Zuidafrikaanse katholieke bis schoppen voor een verdere escala tie de komende dagen. De bis schoppen riepen de regering-Bo- tha op om haast te maken met het opheffen van de apartheid: „Ter wijl de blanken zich voorbereiden op hun exclusieve verkiezingen, smachtten de zwarte Zuidafrika ners naar vrede en bevrijding. Ve len zijn zelfs bereid om voor rechtvaardigheid en vrede te ster ven", aldus de bisschoppen. De vakbondsfederatie COSATU zei gisteren door te zullen gaan met de door haar georganiseerde activi teiten, vandaag, ter gelegenheid van 1 mei, ondanks een politiever- bod op alle vergaderingen en bij eenkomsten. De secretaris-gene raal van COSATU, Jay Naidoo, be schuldigde de politie ervan uit te, zijn op de totale vernietiging van' de zwarte vakbonden. Naidoo ver oordeelde de laatste belegering van het COSATU-gebouw in Jo hannesburg, woensdag. De politie arresteerde hierbij 11 zwarte arbei ders, die beschuldigd worden van moord. De verwachting is, dat het vandaag tot nieuwe massale onlus ten kan komen in Zuid-Afrika, vooral in het gebied rond Johan nesburg. Buitenland kort Albanezen In de zwaarbewaakte Italiaanse ambassade in de Albanese hoofd stad Tirana zitten al zeker 16 maan den zes Albanezen vast, die hier hun toevlucht hebben gezocht om een vrijgeleide naar het Westen af te dwingen. Diplomaten in de Al banese hoofdstad hebben echter gezegd dat het er voorlopig niet naar uitziet dat de autoriteiten dit zullen toestaan. De Albanezen, twee broers en vier zusters hebben verteld dat zij tot hun daad zijn ge komen omdat zij al 20 jaar lang ver bannen waren geweest naar een dorpje. Dit omdat een broer in het verleden naar het westen was ge vlucht. Vredesplan Steeds meer Israëliërs steunen het initiatief van minister Peres van buitenlandse zaken om een in ternationale conferentie over het Israëlisch-Arabisch conflict bijeen te roepen. Dit blijkt uit een door de Jerusalem Post gepubliceerd opi nie-onderzoek. Van december tot april groeide de aanhang van Pe res' Arbeiderspartij van 38 naar 41' procent. De aanhang van het Li- koedblok van premier Sjamir daal de in die periode van 27 naar 24 procent. Studenten van de Witwatersrand-universiteit in Johannesburg houden bevrijd Mandela'. Even later zou de betoging door de politie uit elkaar LONDEN (GPD) - Het rechtscolle ge van het Britse Hogerhuis, 's lands hoogste beroepsinstantie, heeft bepaald dat een 17-jarige geestelijk gestoord meisje gesteri liseerd moet worden. Namens het rechtscollege achtte lord Hailsham het van het grootste belang dat het meisje met verstandelijke vermo gens van e^n kind van vijf jaar, protestborden omhoog waarop onder r worden geslagen. te lezen staat: 'Hang Botha (foto AP) WEST-BERLIJN (GPD/DPA) - In West-Berlijn heeft de stadsrege ring gisteren het sein gegeven tot de officiële viering van het 750-ja- rig bestaan van Berlijn. Bondskan selier Helmut Kohl van West- Duitsland zei dat zijn regering naar een afspraak met de regering van de DDR streeft, om het de mensen in het verdeelde Berlijn en het ver deelde Duitsland gemakkelijker te maken. De willekeurige opdeling van Berlijn, Duitsland en Europa gaat niet duurzaam de geschiedenis in, zei Kohl. Zolang de burgers in de DDR vrijheid en elementaire bur gerrechten worden onthouden, zo lang blijft het Duitse vraagstuk be staan. De voorzitter van de West- duitse sociaal-democratische partij en oud-burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, vroeg op de bijeenkomst van 4.500 genodigden, dat men willekeurige scheidingen door Berlijnse Muur en grenzen niet zou aanscherpen, maar afbre ken. Overigens, zei Brandt, kan men het Duitse vraagstuk niet oplossen los van zijn Europese samenhang en kan er evenmin een geïsoleerde verwachting zal raken. De lords kwamen tot een zelfde beslissing als eerder het opperste gerechtshof was gekomen. In En geland zelf zijn nu de mogelijkhe den om tegen het besluit van het opperste gerechtshof beroep aan te tekenen uitgeput. Maar de organi saties voor geestelijk gehandicap ten, bevreesd als zij zijn dat de be slissing tot een nieuw precedent zal leiden, willen nu de zaak van het 17-jarige meisje voorleggen aan het Europese Hof voor de Rechten van de Mens. Jeanette noemt men het meisje hier, wier identiteit zorgvuldig ver borgen wordt gehouden. Zij wordt op kosten van de gemeenschap verpleegd in een verzorgingshuis. En zowel haar moeder als de medi sche staf van dit tehuis zijn het er over eens dat sterilisatie voor haar het beste is. Niettemin heeft haar zaak hier vooral in juridische krin gen veel stof doen opwaaien. De sterilisatie moet voor het 18de jaar plaatsvinden anders is toestem ming van het meisje nodig. LONDEN (Rtr) - Prins Charles van Wales, wiens huwelijk zes jaar geleden met Lady Diana Spencer werd beschouwd als de romance van de eeuw, wordt in een nieuw boek afgeschil derd als een terneergeslagen en confuus man, wiens huwelijk allang niet meer is wat het ooit In "Charles", een biografie van de troonopvolger die in ju ni verschijnt, zegt de auteur, Penny Junor, dat de prins wordt overvleugeld door zijn mooie vrouw, die hem als su perster heeft weggedrukt en die geen van zijn intellectuele interesses deelt (Diana heeft bij 'Charles wordt overvleugeld door Diana' twee gelegenheden zelf gezegd dat zij 'dom' is). „Hij geniet niet de steun die hij van een echtgenote zou mo gen verwachten. Ik geloof eer lijk gezegd dat hij de verkeerde persoon heeft getrouwd," zei Junor onlangs op de radio. Charles zou gefrustreerd zijn door de obsessie van de media met Diana. Hij mag in speeches een serieus onderwerp aansnij den, de kranten weiden uit over de kale plek op zijn kruin of wat zijn vrouw aan heeft. „Hij wordt gehinderd door de overtuiging dat hij geen rol te spelen heeft, dat vreet aan zijn vertrouwen. De rol waarop hij zich bijna 40 jaar heeft voorbe reid, valt hem nog niet toe," al dus Junor. Na hun bezoek aan Spanje vorige week is prins Charles gaan schilderen in Italië en is Diana teruggekeerd naar haar twee kinderen in Londen. Hechte vrienden van het paar spreken tegen dat het er zo somber in de kroonprinselijke huishouding uitziet. SOUTHAMPTON (AP) - Voor de kust van het Britse eiland Wight, in het Kanaal, is gisteren een licht vliegtuigje neergestort en op een boot terecht gekomen. Hierbij zijn ten minste vier mensen om het le ven gekomen. De politie zei dat tot nu toe geen overlevenden zijn gevonden. De li chamen van vier volwassenen zijn inmiddels geborgen, maar naar verluidt bevond zich aan boord van het vliegtuig nog een 12-jarig meisje. Volgens een Belgische vliegclub was het vliegtuig, een vierpersoons Cessna 172, met aan boord een uit drie personen bestaand gezin op weg van Antwerpen naar Exeter, in Groot-Brittannië. Het schip kon nog niet worden geïdentificeerd. De autoriteiten vermoeden dat het gaat om een jacht of een vissersboot uit de om geving. Het ongeluk gebeurde gis termorgen kort na 11 uur in een van de drukst bevaren gebieden langs de Britse zuidkust. Het zicht was slecht vanwege een laaghan gende mist. oplossing voor Berlijn zijn. Brandt verklaarde dat men geen kans op ontspanning en samenwerking on benut moest laten. Benepenheid en verouderd denken mogen niet verhinderen dat men de weg naar de toekomst inslaat. Voor de feestelijke zitting waren ook de Westduitse president, Ri chard von Weizsacker, de minis ters-presidenten van de Westduitse deelstaten en meer dan 60 diplo maten overgekomen. De Sowjet- Unie heeft de uitnodiging niet aan genomen, netzomin als de presi dent-partijleider van Oost-Duits- land, Erich Honecker. Dit laatste maakt het moeilijk voor burge meester Eberhard Diepgen van West-Berlijn om de Oostberlijnse viering op 23 oktober bij te wonen. Hij wil graag gaan, zij het tegen de zin van de Amerikanen, Britten en Fransen die in West-Berlijn het geallieerde gezag uitoefenen. Zij vinden dat het bijwonen van een officieel feest van de Oostduit- se regering de westerse opvatting ondergraaft, dat Berlijn juridisch nog steeds één stad is en de DDR niet het recht heeft Oost-Berlijn tot haar hoofdstad te maken. Diepgen zei dat Berlijn één stad bleef, ook al moeten de Berlijners in oost en west, het 750-jarig bestaan twee keer vieren. „Wij werken in de overtuiging en met de zekerheid, dat de muur niet zal blijven. Het schietbevel aan de muur is onzin nig, tegen de menselijkheid en dient te worden opgeheven", aldus Diepgen. Tom Bradley, de burgemeester van Los Angeles, de enige partner- stad van West-Berlijn, herinnerde aan president John Kenndy die de verbondenheid tussen de Verenig de Staten en Berlijn tot uitdruk king bracht met de legendarische woorden: „Ich bin ein Berliner". Later dit jaar zullen onder anderen de Franse president Mitterrand, zijn Amerikaanse ambtgenoot Rea gan en de Britse premier Thatcher het feestende West-Berlijn nog be zoeken. Oost-Berlijn zal het moeten doen met de burgemeesters van veel we reldsteden en de Sowjet-Russische leider Michael Gorbatsjov. Maar de feesten in het communistische deel van de stad zullen er niet min der om zijn. Oost-Berlijn heeft per slot van rekening het 'echte' stukje geboortegrond van Berlijn binnen haar grenzen en de directe omge ving van deze 'heilige' grond is op een indrukwekkende manier her bouwd. KEULEN - Paus Johannes Pau- lus, die gisteravond voor een pasto raal bezoek van vijf dagen in West- Duitsland arriveerde, ziet als zijn voornaamste taak de rol van de ka tholieke kerk in het verzet tegen het nationaal-socialisme duidelijk te maken. De kerk heeft, zo hield de paus de Westduitse bisschop pen voor, al in 1937 de onheilspel lende ontwikkeling herkend, maar was niet meer in staat deze tegen te houden. „Tegen deze duistere ach tergrond verheffen zich de lichten de gestalten van de drie geloofsge tuigen die ik op mijn reis wil ge denken", zei hij. Daarmee doelde hij op de non geworden joodse filo sofe Edith Stein, de koppige ver- zetspater Rupert Mayer en kardi naal Von Galen, die zich verzette tegen de euthanasie. door Hans Hoogendijk De paus voegde er echter direct aën toe ook zeer grote waarde te hechten aan zijn ontmoetingen met de centrale joodse raad in Duitsland en met vertegenwoordi gers van de evangelische kerk. Op het vliegveld van Keulen werd de paus gisteravond om zes uur begroet door de president van de Bondsrepubliek, Richard von Weizsacker. Een evangelische pre sident verwelkomde het hoofd van de katholiek kerk. Dat bleek ook uit het begroetingswoord. Von Weizsacker drukte zijn hoop uit op een snelle toenadering tussen bei de christelijke kerken. „De schei ding is niet tot de wortels doorge drongen. Het zijn niet de tegen stellingen die de mensen bewe gen, veeleer zoeken we gemeen schappelijk in een wereld vol tech nische civilisatie, vol onvrede en ongerechtigheid naar verdiepte geestelijke kracht. In die zin is ons volk blij over uw komst en wenst voor zijn bezoek gezegd, dan moe- u, uw kerk en ons allen dat uw be- ten de getuigen uit het verleden zoek onder een goed gesternte mag voor ons een teken van hoop wor- staan". den. Hoogtepunten van zijn be zoek noemde hij de zaligverklaring van Edith Stein en van Rupert Mayer. De paus op het vliegveld: „In deze beiden eert de kerk twee Teken van hoop Als ik tot u kom, had de paus Een gemaskerde namaakpaus werd gisteren op een houten 'troon' rond gedragen in de omgeving van de Keulse Dom. Ongeveer honderd mensen demonstreerden tegen het officiële pausbezoek. Er werden borden meege dragen met het opschrift 'Stuur de paus naar de duivel'. (foto ap> christenen die onder de zwaarste beproevingen en gevaren een on verschrokken getuigenis voor hun geloof hebben afgelegd. Edith Stein, die in soldidariteit met haar gemartelde joodse volk als jodin en katholieke ordesvrouw in christe lijke hoop de lijdensweg van haar volk naar de vernietiging is ge gaan. In Rupert Mayer gedenken wij een moedig apostel van de naastenliefde, die voor een com promisloze verdediging van geloof en zedigheid tegen de goddeloze willekeur, vervolging noch gevan genis schuwde". De paus noemde als derde voorbeeld van het vezet van de kerk de vroegere bisschop van Munster, kardinaal Von Galen. „Hij vervolgde dat hij met deze verering ook zijn hoge waardering voor het hele Duitse volk tot uit drukking wil brengen, dat „na de tragische gebeurtenissen in zijn jongste geschiedenis een zo voor- aanstande plaats onder de volke ren in Europa en in de wereld heeft teruggewonnen". De paus riep de Duitsers op zich in te zetten voor de verdrukten in de wereld. „Met zijn verzoenende begroe tingswoorden nam de paus de kri- tici van de zaligverklaringen direct veel wind uit de zeilen. Hij pro beerde in zijn eerste woorden bruggen te slaan naar de geënga geerde christenen en joden die zeer scpetisch hebben gereageerd. Hij wil alle christenen eren die niet ge bogen hebben voor de nazi-dicta tuur. Monddood Maar zijn tegenstanders, der de kritische katholieke bewe ging 'Kerk van onderen' stelt dat er geen sprake is geweest van breed verzet binnen de katholieke kerk, dat slechts een enkeling heeft ge- Paus Johannes Paulus II werd gisteren bij aankomst in West-Duitsland begroet door bondspresident Von Weizsacker. (foto anp> protesteerd en dat de eigen kerk het verzet dan vaak monddood maakte. Zij vrezen dat de katholie ke kerk in Duitsland in deze twee zaligverklaringen een rechtvaardi ging zal vinden voor de eigen be wering dat de kerk in de nazi-tijd in principe juist heeft gehandeld en dat de excessen slechts uitzon deringen waren. Voor hen moet de kerk echter nog beginnen aan het moeizame proces om klaar te ko men met de eigen rol in de Hitler- tijd. Johannes Paulus, geboren en ge togen in Polen, en later aartsbis schop in het gebied waarin Ausch witz ligt, kan niet worden beticht van een gebrek aan kennis van de recente geschiedenis. Zijn besluit om Stein en Mayer zalig te spre ken, is dan ook duidelijk een po ging om een brug te slaan naar de Westduitse katholieken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5