PORT Titelrace Quick Bovs- NSW nadert climax Rijnsburgse Boys te nonchalant UVS neemt voor rust afstand van Unitas VRIJDAG 1 ME11987 PAGINA 17 Ruime winst Bulgaren op Luxemburg Katwijkers delen met taai Marken Heijdeman bij Weert Belangrijk punt (3-3) voor ARC Camacho niet meer in actie AZ-praeses ontkent bestaan zwarte kas Engelsen in opspraak Brunnikhuis keert terug BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD GORKUM - De ene degradatiekan didaat is de andere niet. Dat onder vond UVS gisteren in Gorkum, waar Unitas een willige prooi voor de Leidse hoofdklasser bleek. En dat terwijl de nederlaag tegen Stormvogels, dat bijna net zo laag op de ranglijst bivakkeert als Uni tas, UVS nog vers in het geheugen lag. De 3-1 winst in de uitwedstrijd kwam voor een belangrijk deel in de eerste helft tot stand, toen alle Leidse doelpunten vielen. Natuurlijk lag het niet alleen aan de opportunistisch voetballende tegenstander, dat UVS zo goed voor de dag kwam. Zonder de aan zijn knie geblesseerde Hans de Kruijs speelden de Leidenaars zelf een stuk beter dan zondag in IJ- muiden. Mario Faber bewees al na LUXEMBURG (AFP) - Het Bul gaarse elftal heeft zijn rooskleurige positie in groep 7 van het kwalifi catietoernooi voor de eindronde van het Europees kampioenschap behouden. De Bulgaren sloegen gisteravond in en tegen Luxem burg na de rust toe: 1-4. Tot de pau ze kon de thuisploeg het Oosteuro- pese offensief weerstaan. Na de hervatting was het snel raak. Na vier minuten opende Sadkov de score, waarna Sirakov in de 55e mi nuut 0-2 voor zijn rekening nam. Langers deed voor de Luxembur gers wat terug, voordat Tanev en Kolev het verschil op drie bracht. Door de overwinning steeg Bul garije naar de tweede plaats. Rela tief staat het er beter voor dan kop loper België, dat weliswaar /e/en punt meer bezit maar ook een wed strijd meer gespeeld heeft. Boven dien moeten de Belgen nog naar een kwartier dat hij op scherp stond door een combinatie met Aad Neuteboom doeltreffend af te ronden: 0-1. De reactie van de thuisclub was begrijpelijk: alles werd op de aan val gegooid. Dat pakte voor het in degradatiegevaar verkerende Uni tas volledig verkeerd uit. De UVS- verdediging, die weer eens werd geleid door de teruggehaalde Bert Jansen en waarin Fred Filippo als voorstopper fungeerde, toonde zich tegen alle aanvallen bestand. Bovendien werden vanuit die ver dediging regelmatig listige tegen aanvallen opgezet. Bij één van die tegenaanvallen profiteerde Bert Jansen van de vrijheid die Unitas de gasten bood. Hij bracht na een half uur Gerrie Jansen in stelling, die geen moeite had de tweede Leidse treffer op zijn naam te brengen. Nummer drie volgde vijf minuten voor de rust. Theo van Seggelen en Hans van Leeuwen sneden samen door de rammelende verdediging van Unitas heen. Laatstgenoemde schoot van de linkerkant onhoud baar raak: 0-3. Hoewel UVS ook na de rust het zelfde voetbal probeerde te blijven spelen, leverde die taktiek geen doelpunten meer op. Een enkele goede kans (voor gelegenheids- spits Leon Meijs) daargelaten was het afgelopen met Het Leidse ge vaar. Omdat ook Unitas in het eer ste half uur niet tot opvallende ver richtingen kwam, ontstond pas vlak voor tijd nog enig leven in de brouwerij. Schouten maakte scheidsrechter Meester op dat de bal op de stip moest. Peter Nipius redde vanaf meter de eer voor de thuisclub: 1-3. Hoewel het jazzorkest, dat zich bij elk Unitas-doelpunt mocht laten horen, nog enkele vreugdeklanken uitbracht, werden de degradatie- zorgen door deze nederlaag alleen maar groter voor Unitas. UVS kon daarentegen opgewekt naar huis gaan. Afgezien van een boeking voor Faber (wegens on geoorloofd aanpakken van een te genstander) verliep Koninginne dag uitstekend voor de subtopper. Een derde plaats, die recht kan ge ven op KNVB-bekervoetbal, lijkt nu weer haalbaar voor de Leide- KATWIJK - Hans van der Zee had zich voor het duel met Marken verdiept in de literatuur van Charles Darwin, wiens uitspraak 'Survival of the fittest' op deze aardkloot een geheel eigen leven is gaan leiden. 'De sterken blijven over' vertaalde de oefenmeester de spreuk in het programmablad en daarmee legde de Amsterdammer uiteraard een link naar Quick Boys, dat met NSW in een uitputtend gevecht om de titel in de zaterdageer- steklasse A is gewikkeld. ALKMAAR - Basketballer Hans Heijdeman, vorig seizoen met Bert Kragtwijk uitkomend voor BS Leiden en dit jaar spelend bij landskampioen Nashua Den Bosch, volgt zijn voormalige ploeg genoot naar Miniware Weert. Heijdeman heeft een driejarige over eenkomst getekend met de Limburgse eredivisieclub, die eerder al soortgelijke verbintenissen sloot met Kragtwijk en Chris van Dinten. Net als het tweetal voor hem krijgt Heijdeman een baan bij het sponsorende computerbedrijf. Weert heeft het contract met coach Henk Konings met een jaar verlengd. International Rudy Broers vertrekt naar Maccabi Brussel. Han Wallaart laat Luba Leiden vanavond weten of hij het aan bod om de Leidse eerste divisieclub te coachen aanneemt. Gras shoppers is met het in de promotiedivisie spelende vrouwenteam eveneens in de markt, nu Ed Zaal heeft aangekondigd aan het einde van het seizoen te zullen vertrekken. Met het eind in zicht beginnen de kampioenskandidaten zich tame lijk ongemakkelijk te voelen. Quick Boys reikte gisteren tegen Marken niet verder dan 1-1, maar omdat NSW uitgleed bij DSVP (1- 0) raakten de Katwijkers niet ver der achterop in de race, die nog drie wedstrijden duurt. Het ver schil tussen de elftallen bedraagt nu nog slechts één punt. Geen punt verlies, maar een punt winst. Binnen twee uur, nadat het resultaat van NSW wereldkundig was gemaakt, klaarde de lucht op in Katwijk, waarboven zich tijdens de confrontatie met Marken letter lijk en figuurlijk donkere wolken hadden verzameld. Want niet altijd kon Quick Boys op het in zeer slechte staat verkerende bijveld zijn aspiraties waarmaken, hoewel de blauwwitten wèl een hartver warmende inzet aan de dag legden. Aan dat laatste tilde Van der Zee naderhand zwaar. "Ook al zat er veel tegen, de jongens bleven er tot de laatste minuut in geloven". Die (gouden) instelling kan Quick Boys in de resterende wed strijden (Spijkenisse uit, Rijns- burgse Boys thuis en Heeijansdam uit) nog van pas komen. "NSW is en blijft de grote favoriet", cijferde Van der Zee zijn ploeg weg, maar op de achtergrond hoopt de trainer stilletjes op iets moois, waarop heel Katwijk al jaren wacht. Goed, Quick Boys leverde gistermiddag een tegenvallende prestatie, maar de blauwwitten etaleren dit sei zoen een de laatste jaren nimmer vertoonde veerkracht. Het bleek eerder bij NSW (0-2) en afgelopen zaterdag tegen RKAVIC, waarte gen de ploeg weliswaar matig speelde maar toch ruim zegevierde (3-0). Zelfvertrouwen Voor Van der Zee is het te hopen dat Quick Boys zelfvertrouwen put uit de misstap van koploper NSW. Aan werklust op het met 1500 toeschouwers omzoomde Nieuw Zuid geen gebrek, maar de inventieve openingen bleven meestal achterwege. "We missen momenteel overtuiging en scherp te", had ook Van der Zee geconsta teerd. Toegegeven, op de Katwijk- se knollentuin (het hoofdveld ligt inmiddels ingezaaid en is medio september weer beschikbaar) was Ierland Schotland Luxemburg 5 2 3 0 7 13-4 4 2 2 0 6 7-3 5 1 2 2 5 4-5 3 0 0 3 0 1-13 MADRID (Reuter) - Jose Camacho heeft gisteren in Madrid een knie operatie ondergaan. De aanvoerder het Spaanse elftal en Real Ma- ALPHEN AAN DEN RIJN - Als je naar Rijnsburgse Boys gaat kijken, zie je nog eens doelpunten. Dat bleek ook gis teravond weer in de attractieve streekderby tegen ARC, waarin de Rijnsburgers tot vlak voor tijd op een simpele 1-3 overwinning leken af te stevenen. Zover kwam het ech ter niet. De voetballers van Arie Kurver vergaten namelijk in de slotfase het hoofd erbij te houden en ARC profiteer de daar dankbaar van: 3-3. Rijnsburgse Boys verzuimde der- drid komt de rest van dit seizoen halve te profiteren van de misstap niet meer in actie. De 31-jarige spe- van NSW ei Ier raakte woensdag geblesseerd in Quick Boys de interlandwedstrijd tegen Roe menië in Boekarest, die Spanje baalde na afloop dan ook behoor lijk: "Als je zo de doelpunten weg- met 3-1 verloor. De banden in de geeft, verdien je toch niet om te rechterknie bleken gescheurd. De We hebben inmiddels z revalidatie vergt minstens twee tig goals gemaakt en elke wedstrijd opnieuw creëren we wel acht tot maanden. In de Boliviaanse hoofdstad La tien kansen. Vandaag ook Paz is gisteren het Zuidamerikaan- se voetbal kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van Als je er dan drie van benut, moet dat toch voldoende zijn. Maar in Seoel begonnen. Op de eerste dag plaats van de bal in de laatste won Bolivia met 2-1 (1-0) lombia en zegevierde Argentinië met 2-0 (1-0) over Brazilië. Bij Boli via - Colombia kwamen de doel punten op naam van Salinas (23) en Castillo (72) voor Bolivia en van Galeano (74) voor Colombia. nuten over de tribune te peren, moeten we zonodig achterin weer voetballende oplossingen beden ken. We hebben teveel spelers, die op zulke momenten aan het leuke van het spelletje denken in plaats van aan het resultaat". ALKMAAR (GPD) - Een 'zwarte tingen aanleiding zullen vor- kas' ofwel een informeel circuit men voor een onderzoek. „De heeft niet alleen geleid tot het term zwarte kas is eigenlijk niet opstappen van vier van de zes goed", zegt ex-bestuurslid Jan bestuursleden van AZ, ook het van Ingen Schenau, „want ik voortbestaan van de eredivisie- denk niet dat bet om zwart geld club is in gevaar gekomen. Het gaai". bestaan van een dergelijke geld- De vier bestuursleden, vice- bron wordt door de vier opge- voorzitter Moutbaan, secretaris stapte bestuursleden bevestigd. Van Dijk, penningmeester Vis- AUeen de twee nog zittende le- ser en Van Ingen Schenau, ont- den, voorzitter Arie Ligtbart en vingen ruim vier weken geleden Wijnand Vermeulen, ontken- 'signalen die er op duidden dat nen. Over de herkomst van bet geld, de omvang en de bestem- er sprake zou kunnen zijn van informeel circuit', zoals Mouthaan dat omschrijft. Om mingen is weinig bekend. Ook dat voorzitter Ligtbart tasten de vier bestuursleden in vakantie was, moest worden ge bet duister over boe lang deze wacht tot de vergadering van 14 zwarte kas reeds bestaat. Het april om opheldering te vragen, zou om een aanzienlijk bedrag Van Ingen Schenau: „Wij wa- gaan, dat al enkele jaren circu- ren er voor dat moment al kei- leert en zou zijn aangewend bij hard mee geconfronteerd. Door de contractbesprekingen met de iemand uit de organisatie, ja", spelers. Volgens Mouthaan ontkende De vertrokken bestuursleden Ligtbart ook toen dat er iets als geloven niet dat deze zwarte een zwarte kas bestond. „Het kas vergelijkbaar is met de was ons tot voor kort volstrekt zwart-geld-affaires bij Utrecht onbekend. We hebben Ligtbart en Roda JC in het verleden, toen recht op de man af ge- Voor alsnog lijkt de grootste vraagd met welke frequentie dreiging uit de boek van de daarvan gebruik werd gemaakt, KNVB (met de licentie), de ho$ dat in zijn werk ging en boe sponsors en de gemeente Alk- lang dat informele circuit al be- maar te komen. Onduidelijk is stond", aldus de voormalige vi- Het gebrek aan degelijkheid bij de geel-zwarten kwam de Alphen- se Racing goed uit. Bij verlies zou den de Alphenaren weer op hun tellen moeten gaan passen, omdat RCL won en RKAVTC onverwacht een punt uit Noordwijk meesnoep- te, maar de door de 3-3 bewerkstel ligde marge van vier punten ten opzichte van RCL lijkt ruim ge noeg om zonder kopzorgen het sei zoen af te maken. Desalniettemin is ARC-oefenmeester Jan Kroese er nog niet helemaal gerust op: "Het punt dat we vandaag hebben binnengehaald, kan wel eens goud waard zijn. Waarmee ik overigens niet wil zeggen dat we nergens meer over in hoeven te zitten. We zijn nu buiten bereik van Oostka- pelle, dat wel. Ik hoop dat dit gelij ke spel een positieve uitwerking zal hebben op het moreel van onze ploeg en dat we daardoor spoedig helemaal veilig zullen zijn". Bij ARC maakte Jelle Koolstra voor het eerst sinds weken weer eens deel uit van het basisteam. Ruud van Es, die bij ontstentenis van Koolstra de libero-positie had waargenomen, belandde daardoor op het middenveld. Kroese: "Na de afgang van vorige week tegen Oostkapelle moest ik toch wèt doen. Met Ruud op het midden veld wilde ik daar meer power krij gen om zodoende baas op het mid denveld te zijn". Dat lukte niet. Ge durende het grootste deel van het duel "zwom" Van Es in de middel ste linie, waar de bezoekers het voor het zeggen hadden, vanaf de eerste minuut van de door arbiter Van Haaften vlekkeloos geleide strijd. De Rijnsburgers maakten niet, net als vorig weekeinde bij Mar ken, de fout om te mat te starten. Integendeel, de Alphense oppo nent werd geen meter ruimte ge gund en de Kurver-formatie nam onmiddellijk het heft in handen. Het openingsoffensief van de soe pel draaiende Rijnsburgers resul teerde in wat halve kansen voor Hennie Koet, Arie van Dijk en Hans Zwaan, maar meer niet. De sterk spelende Niek Ooster- lee maakte in de vijftiende minuut duidelijk dat ook ARC in offensief opzicht iets kon uitrichten. Zijn af standspegel vloog net naast. Hans Zwaan vond het daarna de hoogste tijd worden om eens de aandacht op zich te vestigen. De Rijnsburgse spits stuitte in de zeventiende mi nuut nog op Cor Prook, maar vier minuten later had hij wel succes. Zwaan passeert ARC-doelman Cor Prook. De Rijnsburgse treffer werd evenwel geannuleerd wegens buitenspel. (foto Nanno Bloupot) Een subliem steekpassje van de technisch vaardige Jan Hogewo- ning werd door hem koelbloedig verzilverd: 0-1. De kwalitatief beduidend betere Rijnsburgers gingen na de ope ningstreffer onverdroten verder, op jacht naar een ruimere voor sprong. Die kwam er niet, omdat Hans Zwaan en Jan Hoge woning doelman Prook op hun weg von den èn omdat een doelpunt van Zwaan wegens buitenspel werd af gekeurd. De laatste tien minuten van de eerste speelhelft kwam ARC wat meer in beeld. Arie van Dijk was er toen al niet meer bij. Kurver meen de dat Van Dijk zijn tegenstrever Johan Boer teveel ruimte gaf en zette daaróm Jack Munuputty in. Die kon niet verhinderen dat Boer ARC, middels een prachtig schot, bijna op gelijke hoogte bracht, na dat Oosterlee daartoe ook al een poging had gewaagd. Vlak voor rust viel bij de Kurver- brigade de regelmatig inschuiven de libero Huug Aandewiel uit, die ANKARA (Rtr) - Twee Engelse voetbalfans zijn gisteren in hechte nis genomen door de Turkse politie. Na het kwalificatieduel in Izmir tussen de voetbalelftallen van Turkije en Engeland werd het tweetal aangehouden na het verscheuren van een nationale vlag en het versnipperen van Turkse bankbiljetten. Verder moest de politie meer dan honderd Engelsen en een grote groep Turken uit elkaar halen bij een vechtpartij. Miso Krsticevic, de Joegoslavische voetballer van tweede- Bundesligaclub Rot Weiss Oberhausen, is door de Westduitse po litie gearresteerd op verdenking van verduistering. De Joegoslaaf zou het transferbedrag van 165.000 gulden voor zijn vroegere club Velez Mostar in eigen zak hebben gestoken. na een botsing met René Lammers aan het gelaat gekwetst raakte en voor onderzoek naar ziekenhuis "Rijnoord" werd afgevoerd. Henk Merbis verscheen op het midden veld en Koet ging als laatste man spelen. Het kwam de rust in de RBB-defensie niet ten goede, zoals in de zesenvijftigste minuut bleek. Een hoekschop van Martin Krom- mert kon door Jacques Keij zo maar vrij ingekopt worden: 1-1. De Rijnsburgers antwoordden via de veelvuldig voorin opduiken de voorstopper Wim Driebergen, die eerst nog wel een dot van een kans miste, maar even later aan de basis van de 1-2 stond, die op naam kwam van Merbis. Nadat Niek Oosterlee de 2-2 had laten liggen en Zwaan via de lat had overgekopt, kwam RBB zeven minuten voor tijd op 1-3. Na een dubbele schaar van Hogewoning t.o.v. Lammers, kopte Zwaan zijn zestiende sei zoengoal erin. Defensieve nonchalance brak de nummer drie van de ranglijst daar na evenwel op. Niek Oosterlee en Jacques Keij maakten daar handig gebruik van en zorgden er aldus voor dat er, net als eerder dit sei zoen in Rijnsburg, zes doelpunten vielen. Toen won Rijnsburgse Boys echter met 5-1... NICK VERWOERD technisch verzorgd voetbal nauwe lijks mogelijk. De verhuizing is weliswaar uit nood geboren, maar een zaterdagtopper als Quick Boys verdient een grasveld, waarop het op technische leed geschoeide spelletje rendeert. Wijselijk gebruikte de thuisclub daarom zo weinig mogelijk schij ven op weg naar het vijandelijke doel. Marken liet zich gewillig te rugdringen, met de wetenschap dat de ploeg in Jan-Cornelis Boes, Wim Tol en Tijs Schipper een ui terst gevaarlijke voorhoede heeft. Het counterspelletje leverde Mar ken na een kwartier een kansje op voor Peter Mühren (een broer van Arnold en Gerrie), maar Hans van der Plas bracht redding, zoals ook Theo Guyt handelend optrad na een schot van Wim Tol. Gemiste kans Aan meer aanvallen kwam Mar ken (dat al snel Dirk Kaars gebles seerd zag afhaken, Edward Teer huis kwam hem vervangen) echter niet toe, want verder in de eerste helft hield Quick Boys de touwtjes strak in handen. De in de 32ste mi nuut gemiste kans van Kees van Rooyen (na een voorzet van Leen van der Plas) was een voorbode van de Katwijkse openingstreffer, die 5 minuten later werd afgeroe pen. Het doelpunt was er een uit het boekje. Frenk van der Kley le pelde de bal in de 37ste minuut uit een vrije trap bij de tweede paal op het hoofd van Johan Jonker, die op zijn beurt het hoofd vond van Leen van der Plas. Die knikte van dicht bij doeltreffend raak: 1-0. Op slag van rust had Van der Plas na een verre uittrap van Guyt 2-0 op zijn schoenen, maar ditmaal mikte de aanvaller te hoog. Wim Tol deed het 5 minuten na de aftrap van de tweede helft beter. Een door Mühren verstuurde bal kreeg de aanvalsleider in het zes tienmetergebied knap onder te controle, om doelman Guyt vervol gens met een droog schuivertje te passeren. Dat gebeurde op een mo ment dat aan de andere kant van het veld Leen van der Plas werd behandeld vanwege een blessure. Even daarvoor was hij getorpe deerd door zijn bewaker Van Alte- na. Grensrechter Van Beek appe leerde voor een overtreding, maar arbiter Storm liet doorspelen en stelde Marken in staat de gelijkma ker te verzorgen. Heel slecht Uit zijn gedrag tijdens de wed strijd was niet moeilijk op te ma- ken dat Hans van der Zee moeite had met de leiding van Storm. "Die overtreding was een boeking waard. En wat gebeurt er? Hij fluit niet eens en Marken kan scoren. Ik vond de leiding toch al heel slecht. Waarmee ik het puntverlies overi gens niet wil goed praten". Frenk van der Kley had in de 61ste minuut de tegenvaller kun nen uitwissen, maar de rossige spits, toch al niet in goede doen, miste de door Leen van der Plas aangereikte mogelijkheid. Het was, naar later bleek, de beste kans op de overwinning. Van der Zee probeerde in de slotfase van alles om de bevrijdende treffer te force ren. Hij bracht pinchhitter André de Best in het veld voor Kees van Rooyen, stuurde de kopsterke ver dediger Cees Ruis naar het front, maar het taaie Marken wilde van geen wijken weten. De ploeg van trainer Albers werd 8 minuten voor tijd gered door doelman Peere boom, die een poeier van Leen van der Plas tot hoekschop verwerkte. ROB ONDERWATER AMSTELVEEN (ANP) - De 25-jari- ge volleybalinternational Agnes Brunnikhuis keert terug naar Ne derland. Brunnikhuis, in 1985 deel uitmakend van het 'bronzen' da mesteam bij de Europese titelstrijd in eigen land, speelt de komende drie seizoenen voor AMVJ uit Am stelveen. Ze kwam het afgelopen jaar uit in de Italiaanse kompetitie. Brunnikhuis speelde voor Ameri can Arrow uit Bologna.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17