Viering gouden huwelijk hoogtepunt Koninginnedag KLM op zoek naar medische 'toerist' Ruim drie miljoen gulden voor nationaal geschenk VRIJDAG 1 MEI 1987 links: voor waarschijnlijk de laatste keer verscheen prinses Juliana gisteren tussen haar fami lieleden op het bordes van paleis Soestdijk. rechts: het gouden bruidspaar maakt een rijtoer door de tuinen van het paleis. geheel rechts: Prinses Juliana be dankt het Nederlandse volk voor het nationaal geschenk, en bedrag van drie miljoen gulden, (foto's anp> Koningin Beatrix neemt bloemen in ontvangst van het publiek in Breu- In het dorp langs de Vecht ging tijdens het tobbedansen een (nagemaak- tot grote hilariteit van de koningin. kelen, waar zij 's ochtends de viering van koninginnedag meemaakte. te) gouden koets te water (foto ANP) die de provincies gedurende twee- ëneenhalve minuut uitbeeldden, hadden uiteraard altijd betrekking op de eigen omgeving. Zo was daar Utrecht met onder meer een fotoal bum van heuglijke gebeurtenissen die in de stad hadden plaats gevon den, zoals dopen en een trouwerij. Drenthe bracht onder meer Julia na's deelname aan de 10de Drentse Rijwielvierdaagse in 1975. Wat saai De praalwagens waren vaak schitterend uitgevoerd maar de presentatie was wat saai. In verge lijking met de vroegere défilés was er erg weinig muziek, zodat het soms lange periodes van stilte viel- de, waarin dan heel in de verte eni ge muziek te horen was. Uitbundig werd het pas tijdens de bloemen hulde, waarbij alle deelnemers de afbeelding 'J 50 B' op het grasveld zetten en dat vervolgens ook met de bloemen deden. En toen prinses Juliana en prins Bernhard aan hun rijtoer begonnen om ook de dui zenden mensen buiten de paleis hekken te begroeten, en de rest van de koninklijke familie de tuin in kwam, werd het echt feestelijk. Prinses Juliana en prins Bern hard vonden het allemaal 'overwel digend'. Met name met de cheque was het gouden paar blij, want het betekende dat heel veel Nederlan ders, zoals prins Bernhard zei, warm lopen voor de doelen die ook het prinselijk paar nastreeft: de ge handicaptenzorg en het natuurbe houd. Of zoals prinses Juliana later tegen Maartje van Weegen zei:„Hij werkt voor het behoud van onze planeet, ik voor onze gehandicap ten". die zich gisteren toch prima vermaakte. (foto's anp> duikers naar de kant gebracht wor den: ze beheerste, in ieder geval op dat moment, de zwemkunst niet. Het zeventig minuten durende bezoek aan Breukelen zat pal voor de viering van het gouden huwe lijk op Soestdijk en dat betekende een halsbrekende autorace om daar op tijd te arriveren. Op het bordes stond met uitzondering van prins Friso, de hele koninklijke fa milie. Iedereen was er met de kin deren, ook de prinsessen Irene en Christina. En dat hun kinderen toch relatief weinig in de publici teit kwamen, bleek aan het eind van het feest. Met uitzondering van prinses Irene ging het hele bordes-gezel schap in de tuin nog eens goed kij ken naar de praalwagens waarop de 12 provincies en de Antillen en Aruba gebeurtenissen uit het leven van prinses Juliana en prins Bern hard hadden uitgebeeld. De jong ste dochter van Irene, Maria Caroli na, kwam op een gegeven moment in het publiek terecht, maar wilde toch wel graag terug naar haar fa milie die achter een wit lint tame lijk 'vrij' liep. Carolina stapte over het lint, maar werd door een barse politie man tegengehouden: „Daar gaan we niet overheen". Het publiek had de gezichten van de koninklij ke familie beter in het hoofd en wees de agent op zijn fout. De in middels 17-jarige Carlos kwam even later ook in het publiek te recht. Hij mocht ook over het lint: Een dame: „Ja, hij mag erdoor: hij is een prinsje". De gebeurtenissen uit het leven van het vijftig-jarige bruidspaar koninklijk gezelschap, dat dit jaar wat kleiner was dan andere jaren. De tweede zoon van koningin Bea trix en prins Claus, Friso, studeert in de Verenigde Staten en de beide oudste zonen van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, Maurits en Bernhard, gebruikten de och tend om nog wat te blokken voor hun eindexamen. Deftig Maar de pret onder de kinderen in Breukelen was er niet minder om. Het ene kinderlied schalde door het park Boom en Bosch als voorbereiding op de komst van de koningin. En toen die eenmaal gearriveerd was zongen zelfs ka merheer van de koningin, jonkheer Von Weiier, en Commissaris van de Koningin, jonkheer Beelaerts van Blokland, het in 1983 gecom poneerde koninginnedag-lied mee: „Een koningin zat vroeger altijd deftig op haar troon, lakeien bogen tot de grond en iedereen die hield zijn mond, dat vond men toen heel gewoon, de koetsen reden af en aan, bediendes in livrei, dat hoeft nu maar een keer per jaar, dan staat de gouden koets nog klaar, maar verder is dat deftige gedoe er niet meer bij...". Wat zonder meer de viering in Breukelen zeer aantrekkelijk maakte, was het feit dat nu eens niet duizenden mensen van buiten naar het plaatsje getrokken waren om een glimp van de koningin op te vangen. In Breukelen was het voor het eerst zoals het altijd be doeld was: het meevieren van een lokaal koninginnedagfeest. En dat betekende dat op punten in het stadje waar de koningin niet was BREUKELEN/SOESTDIJK - Met een cheque van ruim 3 miljoen gul den en een manifestatie in de tuin van paleis Soestdijk is op konin ginnedag het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard gevierd. De sinds de troonsbestij ging van koningin Beatrix traditio neel geworden viering van de ko ninklijke verjaardag in twee Ne derlandse plaatsen, werd daarvoor gehalveerd. door Rian van Kuppenveld 's Ochtends was er een bezoek aan Breukelen en rond half twaalf verscheen nog een keer de hele Ko ninklijke Familie op het bordes van paleis Soestdijk. De viering van het gouden huwelijk was op koninginnedag 1987 het onbetwis te hoogtepunt van de dag, maar het bezoek aan Breukelen was het ge zelligste en meest ontspannene in de nu zes jaar oude traditie. Burgemeester H. van Zwieten merkte gisteren even na half tien op dat Breukelen heel wat 'oranje zonnetjes' binnen de tienduizend mensen tellende gemeente had, maar er viel dan ook heel wat te vieren: de verjaardag van koningin Beatrix, die van mr. Van Vollenho ven en prinses Juliana (beiden echt jarig) en het gouden huwelijks feest. De feeststemming zat er in Breu kelen, zeker onder de kinderen al vroeg in. Enkele honderden kinde ren stonden al ver voor negenen voor het Breukelense stadhuis te wachten op de aankomst van het Terwijl in ons land de discussie over commercie in de gezond heidszorg in alle hevigheid woedt, heeft de KLM zich stil letjes ontfermd over een vorm van commercie in de gezond heidszorg: medisch toerisme. Het gaat daarbij niet om lieden die, gewapend met camera's, een toeristische tocht door de medi sche wereld willen maken. Maar om mensen die in hun eigen land medisch niet afdoende geholpen kunnen worden, terwijl ze wel geld genoeg hebben om een be handeling in ons land te kunnen betalen. door Gerard Smit Dat is, zo denkt de KLM, een fors gat in de markt. De maat schappij verwacht uiteraard geen hele hordes zieken, maar mikt toch wel op enkele duizen den medische toeristen per jaar. Het oog is daarbij vooral gericht op het Midden-Oosten en Zuid- Amerika. Juist deze weken wordt in Koeweit en Bahrein een uitgebreide promotiecampagne gevoerd om zieke, welgestelde Arabieren te wijzen op het feit dat Nederland behalve tulpen, molens, klompen en bedrijven ook geneeskundige aantrekke lijkheden heeft. Hoewel de wer ving pas een half jaar geleden is begonnen, zijn de eerste honderd klanten al voor een medische of tandheelkundige behandeling in ons land geweest. „Het is helemaal niet zo vreemd dat KLM zich hiermee bezighoudt", verklaart J. Veld man, een soort directeur algeme ne zaken van de Medische Dienst van de maatschappij. „KLM is al tijd in voor het ontsluiten van nieuwe markten en het is, denk ik, de enige luchtvaartmaat schappij die echt gespecialiseerd is in het vervoer van zieken en gehandicapten". Het werven van medische toe risten is een gezamelijk initiatief van de KLM, het ziekenhuis van de Vrije Universiteit te Amster dam en de Maatschappij voor Tandheelkunde. Om niet in bot sing te komen met de vele wette lijke regelingen waaraan de ge zondheidszorg in ons land is on derworpen, is er voor deze onge bruikelijke tak van de toeristen industrie een speciale stichting in het leven geroepen. Lege bedden Dat de medische toerist ook voor de ziekenhuizen interessant is, blijkt wel uit het feit dat in middels een aantal ziekenhuizen aansluiting heeft gekregen bij de stichting en een ander deel die aansluiting nog zoekt. Het lijkt voor die instellingen een aardige methode om lege ziekenhuisbed den gevuld te krijgen. „We gaan alleen in zee met instellingen die aan de normen van de stichting kunnen en willen voldoen. En dat worden er steeds meer", al dus Veldman. Bij het werven van medische klanten wijst de KLM vooral op een aantal specialismen in Nederland, zoals neurologie, hae- mologie (bloed), gastro- enterologie (maag en dar men), pulmono- logie (longen), cardiologie, gynaecologie en tandheelkunde. (foto GPD) Door (rijke) medische toeristen elders te laten werven, begeven ziekenhuizen zich in feite op het commerciële pad. Ze verkopen (lege) bedruimte. „Daardoor wordt toch een deel van de vaste kosten van een ziekenhuis ge drukt en dat betekent dat het be trokken ziekenhuis minder kos ten heeft. Daar profiteert de hele gezondheidszorg in ons land dan mooi van mee", meent Veldman. Volgens hem hoeven we niet zo bang te zijn dat straks de Neder landse zieken uit de operatieka mer of uit de tandartskamer ge prijsd worden door met gevulde geldbuidels wapperende, zieke sjeiks. „Nee, het wordt geen kwestie van gezondheidszorg voor de hoogst biedende. We zijn gebon den aan de tarieven zoals het Centraal Overleg Tarieven Ge zondheidszorg die vastgesteld heeft". Dé stichting, die zich op de rij ke zieke toeristen gestort heeft, heet voluit International Health Development Foundation - Pa tient Care. Hoewel het de bedoe ling is dat de stichting in de toe komst zelfstandig gaat werken, wordt het werk momenteel voor al verricht door de KLM. Alle KLM-kantoren in de wereld, hebben opdracht gekregen de lo kale medische markten te bewer ken. Ze kunnen daarbij eventu eel steun krijgen van de cóntac- tartsen die de KLM in 56 plaat sen in de wereld heeft zitten. Maar het zal volgens Veldman nog wel even duren voor alle kantoren het medisch toerisme aan het normale pakket hebben toegevoegd. Specialismen „Voor ons zijn natuurlijk de landen waar men flink geld heeft, maar de gezondheidszorg toch achter is gebleven, het inte ressantst. Uit marktonderzoeken weten we dat die landen vooral in het Midden-Oosten en Zuid- Amerika liggen. Vandaar dat we ook folders in het Arabisch en Spaans hebben laten maken. Wij weten precies wat ze daar niet hebben en wij hier wel. Dat bie den we ze aan. Dat is nog een enorm groot terrein". Er wordt vooral ingespeeld op de goede naam die de Neder landse gezondheidszorg in zijn algemeenheid over de gehele we reld heeft opgebouwd, maar in het bijzonder op een groot aantal specialismen, zoals neurologie, haemologie (bloed), gastro-ente- rologie (maag en darmen), pul- monologie (longen), cardiologie, gynaecologie en tandheelkunde. Vooraleer een welgestelde, on gestelde Arabier of Zuidameri kaan naar ons land kan komen, moet er heel wat gebeuren. IHDF-Patient Care dient hier eerst enorm veel informatie te hebben, alvorens een prijsopga ve kan worden gedaan. Behalve over een medisch dossier, moet de stichting ook beschikken over allerlei bijkomende informatie. Zoals hoelang een patiënt blijft, of er speciaal vervoer nodig is, of er familieleden meekomen, of er met speciale wensen rekening gehouden moet worden enz. enz. Je kunt mensen uit een andere cultuur niet zonder meer in een Nederlandse kliniek dumpen. „Onze kracht is dat wij al dit soort dingen vooruit kunnen re gelen en een pakket net zo uitge breid kunnen maken als de pa tiënt verlangt, mits ie maar een betalingsgarantie heeft", licht Veldman toe. Indien ons land niet over de gevraagde mogelijkheden be schikt, kan de stichting ook nog zorgen dat iemand in een ander land geholpen wordt. Het kan op den duur commercieel interes santer zijn om te' gaan fungeren als makelaar in gezondheidszorg, die patiënten naar het goedkoop ste land brengt. Dat zullen leuke reisfolders worden! En dan komt er nog maar bar weinig terecht van de door Veldman zo mooi ge schilderde positieve inbreng voor de Nederlandse gezond heidszorg. Er zal dus nog wel heel wat kritiek uitgestort wor den over deze nieuwste bron van aanwinsten die onze nationale luchtvaartmaatschappij heeft aangeboord. Kuuroorden Er is echter, zo stelt Veldman terecht, wat medisch toerisme betreft eigenlijk weinig nieuws onder de zon. Al van oudsher trekken zieken naar plaatsen waar ze genezing hopen te vin den. De oude Grieken en Romei nen stichtten zelfs nederzettin gen, waarvan er velen nu nog be staan, in streken met genees krachtige wateren. Ook Enge land, Duitsland en Oostenrijk hebben een traditie op het ter rein van zogeheten kuuroorden. Zelfs minder toegankelijke landen als Hongarije en Roeme nië trekken jaarlijks toch tien duizenden die genezing hopen te vinden in de vele als genees krachtig bekend staande wate ren of modderbaden. En dan hebben we het nog maar niet over de honderdduizenden die in een of ander pelgrimsoord ver lost hopen te worden van hun kwalen. „Het medisch toerisme is toch niet tegen te houden. De wereld is kleiner geworden en steeds meer mensen kunnen reizen. Dan gaan ook steeds meer men sen elders genezing zoeken als ze die thuis niet kunnen vinden. Wij maken het, als vervoerbedrijf, al leen wat makkelijker voor ze. En we doen het vóór een ander ons voor is". r Een opgetogen prinses Juliana, geflankeerd door koningin Beatrix, prinses Christina, prins Claus en prins Bernhard. het feest toch gewoon doorging. Zo werd er ook dit jaar geroeid werd tussen Oranjevereniging en Gemeenteraad om de 'Oranjetoe ter'. Al kregen de beide ploegen dit keer versterking. De Oranjevereni- ten. ging won met als extra roeiers de Gouden kOGtS van Vollenhoven zijn roeiboot met leden van de gemeenteraad en de prinsen Willem-Alexander en Flo- ris nog zo hard naar de overwin ning te roepen, het mocht niet ba- prinsen Constantijn en Pieter- Christiaan. En al probeerde Pieter Moeilijk hadden het ook sommi- (foto ANP) ge tobbedansers die zich vanaf de Loswal in de Vecht lieten glijden. De gouden koets kwam binnen en kele seconden naar de overkant, maar de dame die even tevoren aan koningin Beatrix een grote taart had aangeboden, klapte met haar tobbe meteen na het aanraken van het water om en moest door twee

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13