Koninginnedag in Zoeterwoude: de rust van een zondag Weer of geen weer: Leiderdorp is sportief als vanouds weer bij de pomp Warmond ontmoet Warmond Oranjefeesten in de Leidse regio PAGINA 10 Clown redt voorstelling van door kleine ramp getroffen toneelgroep ZOETERWOUDE - Een kleding winkel aan het Zoeterwoudse Watertje heeft de etalage voor zien van oranje accessoires: si naasappels en gerbera's. Vlaggen wapperen volop. Het centrum bij de kerk maakt een uitgestorven indruk. Alleen uit het chinees restaurant komen allerlei sis- en bakgeluiden. Het lijkt wel een gewone zondag. Op het Loethe kan een klein meisje er de lol niet van inzien, ondanks de enthousiaste pogin gen, van haar moeder. Het kind heeft een ceintuur om met aan de achterzijde een touw waaraan een pen hangt. De bedoeling is om die pen in een soort van hurkstand in de fles te krijgen. Haar moeder doet het voor. Het kind kijkt beleefd toe. Wat moe der ook zegt, zij vindt het niet leuk. De pen-in-de-fles is een van de eerste spelletjes van een reeks op de Loethe. Als de kinderen aan alle spelletjes hebben meege daan krijgen ze een beker limo nade en een zakje snoep. Voor sommige kinderen is dat een moeilijke opgave. Hoewel ze met raad en daad terzijde worden ge staan door hun ouders, is de be doeling van een spel voor som mige kleintjes niet te begrijpen. Een kind wil na het omspuiten van een rijtje dominostenen de plantenspuit niet terug geven. Met dit 'wapen' neemt hij zijn va der onder vuur. Als de spelletjes zijn afgelopen gaan de meeste mensen door naar het sportpark voor de Kla verloop. Een jongetje maakt zich zorgen: hij heeft niet geoefend. Op een tafel voor de kantine staan de prijzen uitgestald. Ver liefd bekijkt een kind de onder scheidingen. Hij is er vast van overtuigd dat er eentje voor hem zal zijn. Met een stem die geen tegenspraak duldt meldt hij zijn vriendje dat de derde prijs van hem is. Zijn vriend reageert wij selijk niet. Zoeterwoude Even later gaan de 380 deelne mers van start. Het record van vorig jaar, toen er 406 mensen meeliepen, wordt niet overtrof fen. Maar dat is niet ook niet be langrijk, vinden de dames van de IJsclub achter de inschrijftafel. Het gaat immers om de gezellig heid. De spreekstalmeester die de loop aan elkaar praat is goed gemutst. Hij neemt plagerig al lerlei dorpsgenoten die bezweet binnen komen in de maling. Door zijn gepraat klinkt het ge luid van tennisballen tegen rac kets. Op het veld zijn alle banen bezet. De tennissers denken er niet over om aan de oranjefestivi teiten deel te nemen. Voor hen is het duidelijk een vrije dag. Een speler is zelfs verbaasd dat het zo rustig is op de baan. De dames die de deelnemers hebben ingeschreven, delen ook de medailles uit. De meeste lo pers pakken dit kleinood wezen loos aan. Met rode koppen en verwilderde blikken lijken ze even van de wereld te zijn. Hij gend en met soms van pijn ver trokken gezichten hangen ze uit te blazen tegen de dranghekken. "Ja, nu ben je moe, hè," zegt een toeschouwer zonder enig mede lijden. Hij zal zich er nooit aan wagen, aan zo'n loop. Discobal Omdat de weersvoorspellin gen 's morgens op teletekst niet zo gunstig waren is het discobal niet op het parkeerterrein maar in de zaal van de Don Bosco. Voor barvrouw A. van der Geest is het een gok hoeveel kinderen er zullen komen. Dat hangt af van het weer en de andere activi teiten. De weergoden lijken op haar hand te zijn: de lucht ziet donkergrijs. Tijdens het discobal worden drie kaartjes om een op name van een tv-popprogramma in een discotheek bij te wonen verloot. Ondanks het slechte weer blijkt dat toch niet de ge wenste hoeveelheid bezoekers aan te trekken. Toneelgroep Pardoes wordt getroffen door een kleine ramp. 's Middags krijgt een van de hoofdrolspelers de decorbak op zijn voet en moet met een lelijke wond naar de dokter worden ver voerd. Om de kindervoorstelling toch te laten doorgaan, wordt in allerijl een ander programma be dacht. Een Leidse clown zal nu optreden. De kinderen zijn en thousiast. Stampend en klap pend schreeuwen de kinderen de magische toverspreuk met hem mee. Als de clown vrijwilligers nodig heeft, staan alle kinderen opgewonden te springen. De or ganisatoren halen opgelucht adem. Clown Antonio heeft de voorstelling gered. Antonio in gesprek met een jeugdige Zoeterwoudenaar. De Leidse slown zou de voorstelling in Don Bosco redden. (foto Ellen Martens) in het haar deint mee op de melo die van 'Lang zal ze leven'. Ze is nog te klein om de tekst te ken nen. Bij de regel 'in de gloria' gaan haar armpjes al enthousiast in de hoogte. Te vroeg, ze moet nog even wachten. Het 'hiep, hiep, hiep hoera' brult ze, net als de meeste kinderen, op volle ge luidssterkte mee. Leiderdorp Muziekvereniging De Burcht is inmiddels begonnen met een rondtocht door Leiderdorp. De majorettes hebben jurkjes in een zeer toepasselijke kleur aan: oranje. De tuba-speler van De Burcht ziet er vanwege zijn om vang even imposant uit als in strument. Muziekvereniging Ta- marco luidt het eind van de au bade in. Als ze van het 'toneel' zijn vertrokken, neemt Con Bra vura hun plaats over om daarna het dorp rond te gaan. De burge meester en andere hoogwaardig heidsbekleders hebben nauwe lijks de hielen gelicht op het ere podium wordt al afgebroken. Binnen een mum van tijd is het plein op het Winkelhof leeg. Half elf: een goede tijd om koffie te drinken. De stralend blauwe lucht be gint later die dag te betrekken. Dat blijkt de Leiderdorpers niet te hinderen. In sukkeldraf gaan ze naar de Van Diepingenlaan, alwaar de start van de prestatie- loop zal zijn. De uitmonstering is heel verschillend: flitsend uit ziende sportkleding, gebloemde shorts en hier en daar een oranje shirt. Mannen en kinderen pro beren de Rabobank omver te du wen. Althans zo lijkt het, want in hun rek-, strek- en opwarmoefe- ningen staan ze met hun volle ge wicht tegen het gebouw geleund. Leiderdorp is een sportief dorp, want er zijn meer lopers dan toe schouwers. Burgemeester Bruggeman zal het startschot lossen. Hoe dich ter dat uur U nadert, hoe harder het gaat regenen. De burgemees ter. staand op een verhoging, krijgt een paraplu uitgereikt. De EHBO-mensen hullen zich in ge le regenjassen. Steeds meer para plu's worden opgestoken. On dertussen staan de honderden deelnemers ongeduldig van het ene been op het andere been te wippen "Ach,"* merkt een toe schouwer filosofisch op, "regen of zweet, nat worden ze toch". Als om vijf uur het startschot valt, giet het. WARMOND - Burgemeester me vrouw Hendrickx van Warmond heeft het er 's middags, als ze de fototentoonstelling over een eeuw oranjefeesten in Warmond bezoekt, nog over. Die ochtend tijdens de aubade voor het ge meentehuis heeft zij een haar tot in haar botten vertederend meis je van de grond geheven, hoog boven haar hoofd. Omstanders voelden het sfeertje prima aan en maakten elkaar deelgenoot van gevoelens van verrukking. Het meisje was verkleed als een bruidje. Het hummeltje had mee gedaan aan de optocht die als thema 'rondom het 50-jarig hu welijksfeest' kende en ze behoor de tot de winnaars. "Kun je je voorstellen hoe dat is. Ik tilde haar op. Ze had een sluier die twee keer zo lang was als ze zelf is en terwijl ik haar optilde voel de ik zo'n dikke laag Pampers. Schitterend". Koninginnedag in Warmond. Van massale volksoploopjes is geen sprake. Je moet een beetje zoeken naar de plekjes waar wat gebeurt. Verspreid over de Dorpsstraat zijn er wat straatspe- len. Zoals het straattekenen. De regenbuien 's middags maken er "moderne kunst van, met al die in elkaar overlopende kleuren", houdt een bezichtiger het opti mistisch. In De Stad Rome, een restau rant, wordt onopvallend de re ceptie van de Lange Zuster afge werkt. Haar echte naam kent bij na niemand, ze heet gewoon Lange Zuster. Ze zal die dag een tegeltje met het gemeentewapen krijgen. De receptie is wat stijf jes. Bezoekers zijn gezeten ach ter een lange rij tafels en ze blij ven daar zitten. Vooraan het lan ge gangpad staat het feestvar ken. Ze schudt de handen van de nieuwe gasten. Warmond Warmond ontmoet Warmond. Voor tafereeltjes met dat motto moetje rond de dorpspomp zijn. Clara Sikking, galeriehoudster van De Pomp geeft voor de zo veelste keer blijk van haar enor me improvisatievermogen. Hoe het precies in zijn werk gaat, is nooit te achterhalen, maar op een gegeven moment heeft iedereen wat te drinken. Of ze soms zelf ook een biertje wil, vraagt een zo juist verwende Warmondse be jaarde man: "Nee, alleen bij de In het gymzaaltje is de exposi tie over 100 jaar oranjefeesten. Dat thema wordt in de verste verte niet waargemaakt. Er han gen hooguit 15 foto's. De oudste dateert uit 1898: die van het post kantoor dat vol met vlaggen hangt. De andere zijn gemaakt tussen 1926 en 1929. Bezoekers proberen (voor)ouders te ontdek ken. Vaak lukt dat. Veel Warmonders die het pleintje opkomen maken dub belzinnige opmerkingen en toe spelingen op de wederopstan ding van de Vereniging het Oude Raadhuis. De mevrouw achter de tafel bij de ingang van de ex positie, laat er geen twijfel over bestaan: ze werft leden. Die week is er net een nieuw bestuur geformeerd en Konin ginnedag wordt aangegrepen om de onmisbaarheid van de club te onderstrepen. De nieuwe voor zitter, "zeg maar Flip", loopt trots rond. Bemiddelaar Frits Bonjer heeft het weer voor el kaar gekregen. Er wordt veel ge- REGIO - Koninginnedag 1987 in de Leidse regio: tientallen evenementen passeren de revue. Variërend van kinderoptochten, kuipjessteken en aubades tot ontvangsten van 50-jaar getrouwde echtparen en exposities. praat over het ontbreken van een raadslid in dat nieuwe bestuur. Zoals bekend was het de bedoe ling om een gemeentebestuurder in het nieuwe bestuur zitting te geven opdat de verstoorde rela tie met de gemeente kon worden hersteld. Er wordt gespeculeerd. Opgesomd worden de namen van de raadsleden die wel hun gezicht al hebben laten zien en van raadsleden die dat nog niet hebben gedaan "en ook wel niet zullen doen". Dorpspolitiek bij de dorpspomp. Jongetjes gooien elkaar intussen nat met water uit de pomp. Meisjes flaneren in de Dorpsstraat en groeten jongens die ze helemaal niet kennen. We 'pikten' uit de overladen programma's van Warmond, Oegstgeest, Leiderdorp, Wassenaar, Voorschoten en Zoeterwoude een aantal onderdelen. De weerslag daarvan is te vinden op bijgaande en de volgende rechterpagina. Massaal is Leiderdorp toegestroomd voor de prestatieloop. Als het startschot valt, goot het van de regen. 'Regen of zweet, nat worden ze toch....' irotoEUen Martens) LEIDERDORP - Een wande laarster in de Leiderdorpse straat Rijnenburg betreurt het dat ze geen vlag heeft. In haar straat wappert bijna huis-aan-huis de driekleur mét oranje wimpel. Het is dan ook uitstekend vlaggen- weer: zonnig met een fikse bries. "Liever een democra tie dan", vervolgt de vrouw aarzelend, "hoe noem je zo'n man, zo'n generaal?" de vrouw kijkt vragend naar haar echtgenoot. "Een dicta tor", aniwoordt hij behulp zaam. Joggers, bezig met de allerlaat ste training voor de prestatie loop, passeren Winkelhof. Daar is inmiddels de aubade begon nen. Onder aanvoering van een dirigent op het erepodium en be geleid door een orgel zingen vele Leiderdorpers mee. Net als de meeste 'zangers' kent ook burge meester Bruggeman de liedjes niet uit zijn hoofd. Nummers als 'Lang zal ze leven', het 'Wilhel mus' en de 'Zilvervloot' worden uit volle borst meegezongen. Liedjes als 'Het is meie' en 'Wij willen Holland houen' worden iets minder massaal ten gehore gebracht. Een meisje met oranje strikken Burgemeester Hendrickx-Vlaar van Warmond toont de bevolking het leukste bruidje van de dag. Het 'ja-woord' komt uit vele kelen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10