WIJ LEVÉREN GRAAG UW EERSTE VOLVO. Controle op pellen garnalen nooit helemaal waterdicht Meer radio-actief gas in Nederlandse huizen CONSUMENT- De groenteman Bankbiljetten VOLVO MEISJES WOENSDAG 29 APRIL 1987 PHILIPS de super royale isoleerkan waaruit u na malen pompen blijft schenken Fraai gedekoreerd en inhoud 19 liter met IOmeter Onze prijs Hang-droogrek van geplastificeerd (dus roestvrij) draad Met 13 meterdmoglengt6? XA,95 drooglengte 12.95 Philips haarkrultang "finesse" Zorgt snel voor een klasse kapsel en is ook handig voor op reis Adviesprijs 25.- Soep/blancheerpan met een inhoud van maar liefst 7 liter Goed geëmailleerd en geschikt voor gas en elektra .24.50' Airpot: Ligbed "terras" met extra dikke polyester loper Het hoofdeinde is veelvoudig verstelbaar BEZOEK opdeINT. HUISHOUDBEURS RAI-AMSTERDAM van 23 APRILt/m3 MEI STAND 312 Leifheit raamwisser. telescoopsteel is uitschuif baar tot 1 90 meter Met garantie Adviesprijs 28,75 j De aardbeientijd is aangebro- ken. overal zijn deze vruchtjes 11 weer volop in de aanbieding. i De oogst ts dit jaar wel heel l mooi: rood en glanzend liggen s de zomerkoninkjes te lonken. IMet suiker, slagroom of zomaar aardbeien zijn het bewijs dat de wintertijd nu echt tot het verleden behoort. Ook de ont dekking dat aardbeien in feite geen echte maar schijnvruchten zijn mag aan het genot geen af breuk doen. de onappetijtelijk aandoende term 'schijnvrucht' geeft enkel aan dat het hier niet om vruchten gaat zoals appel- of kersebomen die voortbren gen, maar om de verdikte bloembodem van de plant. Ove rigens zijn de aan de buiten kant zichtbare pitjes de werkelijke vruchtjes. Wilde aardbeien komen over de gehele wereld voor. De be kendste Europese soort is echter de bosaardbei die algemeen in bossen, tussen kreupelhout, in droge weilanden of op dijken groeit. Sinds mensenheugenis worden aardbeien geteeld, ver zameld en gegeten alhoewel de echt professioneel gekweekte Éfe rassen pas in de 17e en 18e eeuw vanuit Amerika naar Europa werden overgebracht. In Nederland wordt er per jaar ongeveer 21 miljoen kilo geproduceerd, waarvan 5 tot 7000 ton naar Duitsland, Frankrijk en Engeland wordt geëxporteerd. Dit betekent niet dat de Nederlander zich ongans eet aan wat ervan overblijft. Aardbeien worden op grootse schaal industrieel verwerkt in jam, sap, yoghurt, compotes en 10' nog veel meer. m In principe zijn de geurige 'at vruchtjes het hele jaar verkrijg- e baar. Toch is de grootste aan- ne voer in mei, omdat telers er de L voorkeur aan geven de bloei, en «1 dus de vruchtzetting, z'n na- 1 tuurljke loop te laten voltooien. or Aardbeien kunnen 8 centimeter ie groot worden. Afhankelijk van ol hel ras worden ze langwerpig i, of bijna rond met die typerende te] zachte, zoete tot zoetzure j smaak, waar de liefhebbers zo Tij verzot op zijn. >ei Ze worden geveild in Breda J. en Zaltbommel. en ondanks het d feit dat een bakje van 250 gram Vé ongeveer 2 gulden kost. kan er I niet echt gesproken worden van pJ een 'dure' vruchtsoort. Vooral niet wanneer het lijstje van voe dingswaarden opgesomd wordt: per 100 g vruchtvlees be vatten aardbeien 23 kilocalo rieën, 60 g aan vitamine C, spo ren van vitamine A (van be lang voor huid, haar, tanden en tandvlees), en tal van minera len. Opmerkelijk is dat vrijwel al le aardbeien-liefhebbers ook hel aroma zo lekker vinden. Enkele jaren geleden is hieruit een ra ge voortgekomenvlakgom- metjes, stickers, T-shirts en nog vele andere artikelen werden op ingenieuze wijze geïmpreg neerd van die zo typische geur. een frisse blos sierde vrouwen wangen (zelfs het doosje had de vorm van een aardbei) en ook de nagels kregen een helderrood laagje. Soufflé Culinair gezien zijn aard beien op ontelbare manieren te verwerken maar een luchtige soufflé is eigenlijk de enige ma nier om de titel van chef te ver dienen. Benodigdheden zijn (voor vier personen): 3 dl melk. 4 eetl. room, 250 g aardbeien, 50 g suiker, 30 g bloem. 1 eetl. ci troensap. Zet de melk op met de room en pureer de aardbeien tot een fijn papje. Splits de eie ren en roer 3 dooiers suiker en bloem mei enkele lepels van de warme melk tot een dun meng sel. Roer dit door de rest van de melk en blijf roeren, steeds bo ven laag vuur. tot de massa bindt. Neem de pan van het vuur en laat het geheel tot lauw afkoelen. Klop intussen de eiwitten stijf. Roer door de afgekoelde massa de overgebleven eidooi er, aardbeienpap en citroensap en schep er tenslotte luchtig de stijfgeklopte eiwitten door. Schep het mengsel in een licht beboterde. hoge vuurvaste schaal, die hoogstens driekwart gevuld dient te zijn. Zet de schaal ruim 25 min. in een voor verwarmde, matig hete oven, en verhoog gedurende die tijd de temperatuur tot heet. Ovenklep heel voorzichtig openen, soufflé enige tellen laten staan. Opdie nen met wafels of lange vingers. Marktbericht Het warme, zonnige weer heeft ervoor gezorgd dat de aanvoer van zowel de ronde als vleestomaten op het moment groot is. De' prijzen zijn in de afgelopen dagen behoorlijk ge zakt. Ook komkommers worden vanwege het mooie weer in gro te hoeveelheden geveild. Ook bij deze groente zijn de prijzen sterk gedaald. Ook glassla is de laatste dagen aanmerkelijk goedkoper geworden. ERIC TRUFF1NO De verbeterde controle op het pellen van garnalen blijkt nog steeds niet een waterdichte garantie te bieden dat dit pel len voldoende hygiënisch ge beurt. Zo werd onlangs nog een aantal garnelenpellerijen op de bon geslingerd, omdat zij zich niet aan de verscherpte voorschriften hielden. Het pro bleem met garnalen zal altijd blijven dat pas wanneer het machinaal pellen zijn intrede doet. handcontact met garna len. de belangrijkste besmet tingsbron, kan worden uitge sloten. Vers eten en koel bewa ren is overigens altijd aan te bevelen bij garnalen. Door de scherpere controle lijkt de situatie echter al een stuk beter dan aan het begin van dit jaar, toen de de Rijkskeuringsdienst van Wa ren een rapport publiceerde, dat garnaleneters opschrikte.De hygië ne van gekookte gepelde garnalen die in de detailhandel worden aan geboden. is beneden de maat, zo concludeerde de dienst. Er werden ongeveer 1000 monsters garnalen onderzocht en vastgesteld werd dat het aantal micro-organismen In Nederland is voor ruim dertig miljard gulden (ruim 2000 gulden per Nederlander) in omloop aan vijfjes, joeten, geeltjes, zonnebloe men, snippen, vuurtorens en rug gen. Aan bankbiljetten dus. Dat bedrag loopt ieder jaar op. In 1982 bijvoorbeeld was er slechts voor 23 miljard in omloop aan bankbiljet ten. Gek genoeg is het aantal biljet ten vorig jaar, voor het eerst sinds 1950, teruggelopen (van bijna 354 miljoen tot ruim 350 miljoen stuks). Dat komt door de introduc tie van het briefje van 250, bekend als de vuurtoren. Daardoor nam het aantal honderdjes in omloop vorig jaar af met 12 miljoen stuks. Daarbij speelt ook een rol. dat het 'oude' honderdje (met de af beelding van De Ruijter) uit de roulatie wordt genomen. Eind 1986 v/aren er nog maar 2,2 miljoen De Ruijter-biljetten in omloop van de 370 miljoen die er in totaal zijn uit gegeven. (Bron: jaarverslag Nederland- sche Bank). De hoeveelheid radio-actief gas (ra don) in Nederlandse woningen is de laatste jaren aanzienlijk toege nomen. Uit een wetenschappelijk onderzoek blijkt dat in één op de duizend Nederlandse woningen een hoeveelheid radon aanwezig is. die voor nieuwbouwwoningen in bijvoorbeeld Zweden niet meer aanvaardbaar is. Dr. R.J. de Meijer, wetenschap pelijk medewerker bij het Kernfy sisch Versneller Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen, heeft dit tijdens een lezing in Groningen bekendgemaakt. Uit een onder zoek van het instituut is volgens De Meijer gebleken dat sinds 1970 de hoeveelheid radon in woningen met zeventig procent is toegeno men. In Nederland bestaan nog geen normen voor de aanvaardba re hoeveelheid radon in woningen. "De hoeveelheid radon in Neder landse woningen is niet dusdanig dat er reden is om verontrust te zijn. Maar bij nieuwbouw zou er toch rekening mee moeten worden gehouden en moeten er maatrege len worden bedacht om de hoevee- heid radon beperkt te houden", al dus De Meijer. Het gas is afkomstig uit de bodem en is in alle woningen aanwezig. Maar sinds de woningen beter zijn geïsoleerd is volgens de onderzoeker de hoeveelheid radon in de huizen sterk toegenomen. Het Kernfysisch Versneller Insti tuut is momenteel op zoek naar maatregelen waardoor de hoeveel heid radon in woningen kan wor den teruggedrongen. Dit onder zoek gebeurt in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhy giene en de Europese Commissie en moet in 1991 gereed zijn. De Meijer heeft in 1986 metingen verricht naar de hoeveelheid radio activiteit in Nederland afkomstig van de kernramp in Tsjernoby). De radio-activiteit daarvan was slechts twee tot drie procent van de totale radiologische belasting waaraan Nederlanders hebben blootgestaan. per gram gemiddeld boven een miljoen lag. Deskundigen van de Wereldge zondheidsorganisatie van de Ver enigde Naties hebben geadviseerd dit bacteriegehalte als afkeurgrens te hanteren. Bovendien werd in samenstelling Raymond Peil rond zes procent van de monsters de bacterie staphylococcus gevon den, hetgeen wees op besmetting door handcontact. Daarom stelde de rijkskeuringsdienst voor het thuis pellen van garnalen te verbie den. Uitstekend Volgens het Produktschap voor Vis en Visprodukten is het nu vooral met de Nederlandse garnaal uitstekend gesteld. De normen die de keuringsdienst in het onder zoek hanteerde, zijn volgens het produktschap niet zonder meer van toepassing op de Noordzee- garnalen. Het onderzoek heeft zich namelijk ook uitgestrekt tot de geïmporteerde garnalen. Maar hoe deze worden behandeld en gecon troleerd in andere landen kan van hieruit niet worden bekeken. Van de 1000 in de hele produktieketen genomen monsters voldoet slechts een gering percentage niet aan de thans geldende Nederlandse nor- Als reactie op de opmerking dat iedereen de kans loopt garnalen uit dat geringe percentage te kopen, antwoordde de woordvoerder, dat men als koper gauw kan zien of men de goede winkel uitkiest voor zijn boodschappen. Juist in de de tailhandel kan de kwaliteit van de garnalen worden bedorven door de behandeling. De garnaal is een kwetsbaar produkt: versheid en hygiëne zijn belangrijk. Wat vers heid betreft kan het kopen van garnalen op de markt aantrekke lijk zijn omdat daar de doorstro ming vaak groot is en in het alge meen een vers produkt wordt aan geboden Ook de keuringsdienst heeft trouwens vastgesteld dat de be waartermijnen vaak te lang zijn en dat na het pellen nog een aanzien lijke toename van de kiemcijfers (aantal bacteriën) plaatsvindt. Verscherpt "Ik eet elke week garnalen", meldt de woordvoerder overigens. "Maar ik ga alleen naar een winkel die er fris uit ziet". Volgens hem is de controle op het thuispellen juist verscherpt. Dat doet het produkt schap op eigen initiatief. Er wor den strenge eisen gesteld aan de ruimte waar dit gebeurt. Die moet onder meer betegeld zijn De woordvoerder erkent dat niet na te gaan is of ook de buurman van de peller met de passende ruimte in eigen huis meehelpt aan het pellen. De controle gebeurt in twee fa sen. Pas na uitvoerig onderzoek wordt een vergunning voor het thuispellen afgegeven. Een onaf hankelijk bureau is belast met de controle die vervolgens achteraf wordt verricht. De naam van het bureau kon hij met geven. Door de naam geheim te houden kan men wel voorkomen dat 'minder frisse' bedrijven proberen de controleren de medewerkers te beïnvloeden. Overigens wijst het produkt schap er ook op dat het Volendam- se bedrijf, waar vorig jaar een partij garnalen vandaan kwam die geleid Koel bewaren en zo vers mogelijk eten blijft het parool voor liefhebbers van garnalen. En natuurlijk niet ongepeld.. ifoto api heeft tot dodelijke vergiftigingen in een bejaardentehuis, vrijuit ging. De voorraad werd onmiddel lijk na het ongeval gecontroleerd en er werd geen enkele besmette garnaal gevonden, aldus de mede werker van het produktschap. Toch werd de voorraad van 14 ton vernietigd. Naar zijn mening is waarschijnlijk het tehuis zelf on voldoende zogrvuldig omgespron gen met de voorraad zeediertjes Hij waarschuwt de kopers dan ook zelf de garnaal zo vers mogelijk te gebruiken en te zorgen voor een goede koeling. Het kopen van een Volvo is een spannende en tegelijk be langrijke gebeurtenis. Vooral als het uw eerste Volvo is. Net zo belangrijk is het team achter uw Volvo, de dealer en zijn mensen. Want Volvo Nederland, de importeur, is selectief in het kiezen van zijn dealers. Alleen een autobedrijf dat Service met een hoofdletter koppelt aan modem vakmanschap mag de titel V>lvo-dealer voeren. Voor u de keiharde garantie dat uw Valvo, in dit geval de 240 Sedan. in vertrouwde handen is. Een automobiel die klasse koppelt aan eigenschappen als onovertroffen comfort en de vanzelfsprekende veiligheid, waarin Volvo terecht wereld vermaard is. Wanneer u een proefrit maakt, kunt u direct kennismaken met uw (aanstaande) Volvo-team. AUTOMOBIELBEDRIJF V. A. REYS ZN. AUTOMOBIELBEDRIJF A. MULDER BV Hoge Rijndijk 552. Leiden, tel.: 071 - 899 507 Rijnsburgcrweg 86b en 10!a. Ri|nsburg, tel.: 01,18 - 29 502 ibb-kondorgroep nv Ingenieurs Bureau Bouwnijverheid - Kondor Groep N.V., Leiden De jaarh|kse algemene vergadering van aandeelhouders zal worden gehouden op maandag. 18 mei 1987 om 10.30 uur v.m ten kantore van de vennootschap. Schipholweg 128. Leiden De agenda.I sen. het verslag c december 1986 en de winst- en verliesrekening over 1986 met de toelichting daarop liggen ter inzage ten kantore van de vennootschap, Schipholweg 128, Leiden en ten kantore van de Algemene Bank Nederland N.V., Vijzelstraat 68-78 te Amsterdam en zijn aldaar kosteloos verkrijgbaar De agenda omvat o.m. een voorstel tot statutenwijziging Aandeelhouders die deze vergadering wensen bi| te wonen dienen volgens artikel 25 van de Statuten hun aandelen uiterlijk dinsdag. 12 mei 1987 te deponeren bij het kantoor van de Algemene Bank Nederland N.V. te Amsterdam Op vertoon van het hun uit te reiken bewijs van deponering hebben deze houders toegang tot de vergadering De Algemeen Direkteur Gevraagd zo spoedig mogelijk Strandpaviljoen KEES en ADA VAN DUIJN t/o Hotel Riche J Boulevard Katwijk oan Zee 5

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9