Overleg EG- landbouw zit muurvast Van mammoettanker tot binnenvaartschip Lagere dollarkoers drukt winst Akzo 'Schone' auto blijkt steeds meer in trek Verliezen bij Furness door havenconflict Stakingen in Spanje houden aan BIJ ZULKE MOOIE MOEDERDAG CADEAUS HOREN MOOIE KORTINGEN. VS sancties tegen Japan misschien van de baan Banken dwingen Bredero tot 'uitvaartconstructie' WOENSDAG 29 APRIL 1987 PAGINA 7 LUXEMBURG (ANP) - Het overleg over de Europese landbouw prijzen voor het komend seizoen zit nog muurvast. De ministers van landbouw van de EG-lidstaten zijn gisteren nog geen stap verder gekomen bij het vaststellen van de landbouwprijzen voor 1987. Een woordvoerder van de EG zei dat het overleg tot nu toe 'niet erg constructief was geweest. De besprekingen worden vandaag voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van nieuwe personenauto's in ons land is in het eerste kwar taal van 1987 met 6 procent ge stegen. Over het gehele jaar 1986 was er een groei van 13 procent. In totaal werden er in het eerste kwartaal van dit jaar 189.346 nieuwe personenauto's verkocht tegenover 178.359.in dezelfde pe riode van het afgelopen jaar. Dit heeft de RAI in Amsterdam mee gedeeld op grond van de kente kenregistratie van nieuwe auto's. Er was in het eerste kwartaal van dit jaar een opmerkelijke groei in de omzet van 'schone' auto's met een katalysator. Vol gens de voorlopige cijfers was in die periode al 40 procent van de auto's schoon. Over het gehele jaar 1986 was dat percentage twintig. Een auto wordt als schoon beschouwd als deze vol doet aan de normen van de sti muleringsregeling van de over heid op het punt van uitstoot van gassen. De Bijzondere Ver bruiksbelasting (BVB) op deze auto's is lager dan die op andere auto's. Uit de opsomming van ver kochte auto's van de RAI kan worden opgemaakt dat Opel op nieuw het meest verkochte merk is. Ook in het eerste kwartaal van dit jaar bleek deze wagen weer in trek te zijn met een verkoop van 34.247 stuks tegenover 30.999 stuks in dezelfde periode van 1986. Meer auto's gingen ook de deur uit van de merken Volkswa gen/Audi (van 17.777 in het eer ste kwartaal van 1986 naar 19.990 in het eerste kwartaal van 1987), Nissan (van 7.305 naar 10.352), Peugeot/Talbot (van 10.234 naar 12.435) en Citroen (van 9.319 naar 10.569). In bescheidener mate gold het zelfde voor Alfa Romeo (van 1.313 naar 1.485), Austin Rover (van 1.543 naar 1.629), Daihatsu (van 1.862 naar 1.923), Honda (van 3.475 naar 3.985), Hyundai (van 324 naar 817), Jaguar (van 153 naar 166), Lada (van 3.310 naar 3.531), Mitsubishi (van 4.475 naar 5.212), SEAT (van 1.624 naar 2.082), Skoda (van 1.266 naar 1.383), Subaru (van 1.342 naar 1.629), Suzuki (van 4.037 naar 4.934), Toyota (van 8.322 naar 8.987) en Volvo (van 9.024.naar 9.389). Fiat moest een belangrijke veer laten met een daling van 12.471 naar 10.385. Andere verlie zers op de automarkt waren: BMW (van 4.726 naar 4.121), Ford (van 19.607 naar 18.893), Lancia (van 801 naar 426), Mercedes Benz (van 4.335 naar 3.916), Re nault (van 9.776 naar 8.153), SAAB (van 880 naar 834) en Zas- tava (van 262 naar 48). Andere merken zoals Dacia, Mazda en Porsche vertoonden weinig ver andering in de verkoopcijfers. De Europese landbouwcommissa ris Frans Andriessen waarschuwde in zijn openingstoespraak dat als er geen maatregelen worden geno men de EG dit jaar geconfronteerd zal worden met een tekort van on geveer twaalf miljard gulden. het zwaarst getroffen zouden wor den. Er is bovendien onenigheid over het voorstel om belasting te leggen op plantaardige oliën en vetten, de zogenaamde margarine- tax. De Fransen eisen dat die hef fing er komt. Duitsland is daar Het prijspakket heeft dit jaar een juist fel tegen. Men vreest in Bonn bijzonder zware politieke lading, omdat de belangrijkste landbouw producenten in de EG op hoofd punten lijnrecht tegenover elkaar staan. Zo bestaat er volgens een EG-woordvoeder wel overeen stemming over het feit dat de graanproduktie moet worden te- tegenmaatregelen van de Verenig de Staten, die zich als belangrijke exporteur van oliehoudende zaden niet zonder slag of stoot zullen neerleggen bij de heffing. Ook de Britten, Nederlanders, Denen en Portugezen zijn tegen de heffing, die dit jaar bijna 1,2 en volgend jaar ruggebracht, maar bestaat over de vÜf miljard gulden moet opleveren manier waarop dat moet gebeuren grote onenigheid. Vooral de West- duitse minister Kiechle is krachtig tegenstander van prijsverlaging, omdat de Duitse boeren daardoor ROTTERDAM (ANP) - Het lange en hevige arbeidsconflict in de Rotterdamse stukgoedsector in de eerste maanden van dit jaar heeft de resultaten van Furness sterk ne gatief beïnvloed. Deze staking heeft het bedrijf aanzienlijke ver liezen opgeleverd, terwijl de gevol gen ervan op langere termijn thans nog niet zijn te overzien. Dit schrijft de raad van bestuur in het jaarverslag. Aan het begin van het jaar ging het bestuur er nog van uit, dat de opgaande lijn van de tweede helft van 1986 zich zou voortzetten. Een belangrijke factor daarbij was de verwachte verbetering van het re sultaat bij het Rotterdamse stuwa- doorsbedrijf. Maar de staking gooi de roet in het eten en het bestuur acht het thans niet meer verant woord een verwachting uit te spre ken voor 1987. Vorig jaar werd een winstje van twee ton geboekt. De Vervoersbond FNV verwacht overigens niet dat het conflict snel zal zijn opgelost. Bestuurder Ro- senmöller zei dit gisteravond na af loop van het overleg dat werkge vers en werknemers voerden on der leiding van de commissaris van de koningin van Flevoland H. Lammers. voor een sector waarin de uitgaven volgens EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen alle perken te buiten gaan. Ten slotte zijn er meningsver schillen over een voorstel om een ingewikkeld systeem van heffin gen en belastingen om boeren te beschermen tegen koersverschil len op te heffen. West-Duitsland is hier tegen. Deze heffingen comp- senseren de Duitse boeren name lijk voor het concurrentienadeel dat zij ondervinden van de relatief sterke mark. Frankrijk daarente gen is voor afschaffing van de hef fingen. Minister Braks zei gisteren in Luxemburg dat het moeilijk is te voorspellen hoe en wanneer de Raad tot een oplossing zal komen, omdat het prijspakket nog nooit zo politiek geladen is geweest. Braks gaat vóór de komende Landbouw raad, die op 18 mei begint, nog wel naar Bonn voor overleg met zijn Westduitse collega Ignaz Kiechle. RENTE - De vier grote banken in Groot-Brittannië hebben gisteren hun basisrente verlaagd van tien tot 9,5 procent. Het is voor het eerst in ruim twee jaar dat de basisrente weer beneden de grens van tien procent komt. Het besluit van de banken volgde op de verlaging van het belangrijkste geldmarkttarief door de Bank of England van tien tot 9,5 procent. De Britse centrale bank gaf het So Andreu. Andreu kondigde een signaal tot renteverlaging omdat aantal ingrijpende maatregelen zij bevreesd is voor een te snelle aan als reactie op de stiptheidsac- koersstijging van het pond ster- tie van een deel van de werkne- ling. De bank hoopt hiermee de mers van de Spaanse luchtvaart- grote vraag naar het pond sterling maatschappij, voornamelijk het op de valutamarkten in te tomen. onderhoudspersoneel. Als gevolg MADRID (GPD) - Het blijft roerig aan het Spaanse stakingsfront. Terwijl de luchtverkeersleiders, de werknemers van de spoorweg maatschappij RENFE en van de Madrileense metro hun acties van de komende dagen annuleerden na met de werkgevers een akkoord te hebben bereikt, is de staking bij de Spaanse luchtvaarmaatschappij Iberia plotseling verscherpt. Verantwoordelijk daarvoor was een aantal verklaringen van de pre sident-directeur van Iberia, Narci- van de opgetreden vertraging bij reparatie en revisie ziet Ibena zich genoodzaakt om zes vliegtuigen aan de grond te houden, waardoor een aantal lijnvluchten zal worden opgeschort. Maar het meeste kwade bloed zette de aankondiging van Andreu om de tijdelijke arbeidscontracten niet te verlengen en vaste werkne mers op non-actief te stellen. De verschillende vakbondsorganisa ties bestempelden de maatregelen van Andreu als regelrechte chanta ge en eisten het aftreden van de president-directeur van Iberia. Voor het eerst in de Spaanse ge schiedenis staakten gisteren ook werkenemers van een Spaanse kerncentrale. 230 van de 350 werk nemers van de kerncentrale van Vandellos bij Tarragona schakel den de energievoorziening uit, waardoor de eigenaar van de kern centrale, het Spaans-Franse con sortium Hifransa, een geraamd verlies leed van bijna twee miljoen gulden. Aanleiding voor de 24- uursstaking was de onvrede over de door de leiding van de kerncen trale aangeboden caoO-voorstel- len. ADVERTENTIE IBB-Kondor Het bouwbedrijf IBB-Kondor houdt er rekening mee dat de re sultaten de komende jaren in de komende jaren enigszins zullen achterblijven bij het hoge niveau dat in de afgelopen perioden kon worden bereikt, zo schrijft de di rectie in het jaarverslag. Voor IBB is 1986 volgens verwachting geëin digd met een lagere nettowinst. Holec Holec blijft erbij, dat de winst in 1987 hoger zal uitkomen dan die over 1986. Dit is gebaseerd op de verwachting dat de orderontvangst in de tweede helft van dit jaar zoda nig zal zijn, dat de bezettingsgraad over heel 1987 goed zal zijn. Door de zwakke orderontvangsten in het vierde kwartaal van 1986 en in de eerste drie maanden van 1987 zal de nettowinst over het eerste half jaar lager dan in 1986 zijn en in de buurt van de nul kunnen komen, zo is tijdens de jaarvergadering ge zegd. Brazilië De Braziliaanse president Jose Sarney heeft Luiz Carlos Bresser nationaal opererende aannemings- Pereira, tot nu toe minister van we- concern leek hopeloos meege- tenschap en technologie in de deel- sleurd te worden in een neergaan- staat Sao Paulo, benoemd tot mi- de spiraal. De financiële cijfers, zo- nister van financiën, zo hebben re- als die in de openbaarheid kwa- geringsfunctionarissen gisteren la- men, bleken steeds een te ten weten. Bresser Pereira volgt de rooskleurig beeld te geven van de drie dagen geleden afgetreden Dil- gezondheid van de Utrechtse pro- son Funaro op. Funaro's minister- jectontwikkelaar. De concerntop schap was de laatste strijd fel om- onthutste de financiële wereld, de streden vanwege de slechte gang vakbonden en het eigen personeel van zaken m de Braziliaanse eco- met plotseling bijgestelde diagno- nomie en zijn harde houding ten ses, die elkaar in somberheid over- opzichte van de buitenlandse ban- troefden. ken en het Internationale Monetai- re Fonds (IMF). Chips De wereldafzet van computer chips zal dit jaar met 17,5 procent toenemen als gevolg van de tech nologische vooruitgang en het ont staan van nieuwe markten in Azië. Ook gedurende de rest ren tachtig zal haar mooiste goudkleurige sieraden - verfraaid met marine, wit of zwart emaille - nu met een aanzienlijke korting aan. Collier, normaal 169.- Nu 119.- Armband, normaal 119.- Nu 69.- Oorbellen, normaal 79.- Nu 49.- Als set normaal 367.- Nu 237.- BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF WACHTEN OP WERK JOHANNES BURG - Honder den zwarten, die vorige week wer den ontslagen bij de Zuidafrikaan- se transportmaat schappij SATS wachten voor het hoofdkantoor in de hoop weer een baan te krijgen. Ruim 16.000 werknemers van de maatschappij werden vorige week ontslagen na een staking van zes weken. ARNHEM (GPD/GPD) - Chemie- gigant Akzo heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 39 miljoen gulden (20 procent) minder ver diend dan in de overeenkomstige periode in 1986, toen het concern een winst maakte van 219 miljoen gulden. Vooral op het gebied van chemische vezels liepen de inkom sten terug, als gevolg van de dalen de dollarkoers. Ook werd minder wegenzoutafzet verkocht in de Verenigde Staten. Betere resultaten bij andere groepen, onder meer bij Akzo Coa tings (Sikkens), konden dit niet ge heel goedmaken. Akzo kampt bo vendien met 'aanzienlijke' aan loopverliezen bij de produktie van het nieuwe, supersterke aramide- vezel twaron. Aangenomen mag worden dat de aanloopverliezen van de twaronproduktie in de eer ste drie maanden van dit jaar zo'n 20 miljoen bedroegen, waarvan Akzo de helft heeft moeten beta len. De andere helft komt op reke ning van de Nederlandse overheid, deelnemer in het aramideproject. De cijfers over het derde kwar taal werden gisteren bekend ge maakt tijdens de aandeelhouders vergadering. De minder gunstige resultaten komen voor Akzo nau welijks als een verrassing. Begin dit jaar zei het concern bij de be kendmaking van de voorlopige re- sulaten over 1986, toen het concern ruim 840 miljoen verdiende, al te verwachten dat de lagere dollar- Bij een vrijwel gelijk blijvende afzet leidde de lagere dollarkoers in het eerste kwartaal tot een aan zienlijke druk op de verkoopprij zen van chemische vezels, met na me voor de export buiten Europa. Dat leidde tot een daling van het bedrijfsresultaat in deze sector van 41 miljoen gulden tot 50 miljoen gulden. De lagere dollar leidde bij de chemische produkten tot een daling van de omzet, die tot uit drukking kwam in bedrijfsresul taatvan 116 miljoen gulden, 30 mil joen lager dan in het eerste kwar taal van 1986. In vergelijking met 1986 derde de omzet in het eerste kwar taal 1987 met zes procent tot 3,8 miljard gulden. Lagere opbrengst- prijzen, met name op de export markten, gevoegd bij het effect van de omrekening van de omzet van buitenlandse groepsmaatschappij en tegen lagere valutakoersen, leidden tot een daling van 9 pro cent, waarbij de lagere dollarkoers voor beide factoren doorslagge vend is geweest. De daling werd ten dele gecom penseerd door een hogere omzet van 3 procent de aankoop en ver koop van bedrijven en een „enigs zins hogere afzet" in met name West-Europa en Brazilië. Het aan tal werknemers bij Akzo nam in het eerste kwartaal met 400 toe tot 68.800. WASHINGTON (UPI) - Het heeft er alle schijn van dat Japan zijn handelspraktijken heeft veran derd. Dat zou kunnen leiden tot opheffing van de Amerikaanse handelssancties tegen het land. Het kan alleen nog wel enige tijd duren voordat werkelijk kan wor den vastgesteld dat Japan zich houdt aan het vorig jaar gesloten chip-akkoord. Dit heeft Clayton Yeutter, de speciale handelsgezant van de Amerikaanse regering, gisteren verklaard. Yeutter, terug uit Tokio waar hij besprekingen heeft ge voerd over het handelsconflict tus sen de VS en Japan, zei dat het 'niet redelijk' is te verwachten dat de problemen tijdens het komende bezoek van de Japanse premier Nakasone aan de VS kunnen wor den opgelost. Nakasone wordt van daag in Washington verwacht, waar hij gesprekken zal voeren over onder meer het handelscon flict en de wisselkoersen. Yeutter zei verder dat de extra invoertarieven van honderd pro cent die president Reagan op 17 april heeft opgelegd op een aantal Japanse elektronicaprodukten, pas zullen worden opgeheven wan neer 'over een tijdsperiode' blijkt dat Japan zich houdt aan het chip akkoord. „We kunnen dit niet doen op basis van bewijzen over een aantal dagen", zei hij. Onder het chip-akkoord heeft Japan zich ver plicht op te houden met het dum pen van chips op de internationale markten en de eigen markt meer open te stellen voor Amerikaanse halfgeleiders. De Amerikaanse handelsgezant zei uit zijn gesprekken met Japan se functionarissen te hebben opge maakt dat Japan zijn handelsbe leid heeft gewijzigd. Maar hij wees erop dat de VS wachten op het be wijs dat Japan niet langer chips dumpt op markten van derde lan den en de eigen markt werkelijk openstelt voor Amerikaanse chips producenten. Yeutter verklaarde te verwachten dat Nakasone tij dens zijn bezoek een pakket maat regelen zal presenteren ter stimule ring van de Japanse economie. UTRECHT - Doormodderen en hopen op betere tijden. Zo zou het beleid van de leiding van de Ver enigde Bedrijven Bredero (VBB) van het afgelopen jaar geken schetst kunnen worden. Het inter- door Harry Meijer De banken, met aan het hoofd de Algemene Bank Nederland (ABN), hebben duidelijkheid geforceerd de ja- door het organisatiebureau McKin- een flinke groei sey een onderzoek te laten uitvoe- zijn, zo staat in een dinsdag gepu- ren naar de situatie bij Bredero. bliceerde studie die is uitgevoerd Het onderzoek richtte zich vooral in opdracht van de Amerikaanse op het buitenland waar aanzienlij vereniging van halfgeleiderfabri- ke verliezen worden geleden. Zo kanten. trekt een scholenproject in Alge rije ter waarde van honderd mil joen gulden het bedrijfsresultaat naar beneden omdat de opdracht gever in dat land weigert de door berekening van de inflatie te beta len. Voorts tast het verliesgevende vastgoedbedrijf Breevast, waarin Bredero een belang heeft van 36,7 procent, het fundament van het concern ernstig aan. Reorganisatie Onder druk van de banken en de studie van McKinsey heeft de Bre- dero-top nu gekozen voor een diep- snijdende reorganisatie van het concern. De gezonde onderdelen van VBB worden ondergebracht in een nieuwe vennootschap met een eigen vermogen en een eigen ba lans. Daarmee wordt voorkomen dat de levensvatbare kernactivitei ten in Nederland, die vooral met bouwen te maken hebben, de dupe worden van de verliezen in de sec toren vastgoed en buitenlandse ac tiviteiten. Het sterk afgeslankte Bredero- concern lijkt daarmee een gezonde toekomst tegemoet te gaan, hoewel de bouwwereld altijd sterk afhan kelijk blijft van conjunctuur en overheidsbeleid. De overige Nederlandse activi teiten blijven voorlopig onder de vlag VBB varen. Belangrijk is dat de financiële zaken voor de rest van dit jaar geregeld zijn met de banken. Voor de toekomst van de ze bedrijven zijn verschillende sce nario's opgesteld. De concerntop gaat er vooralsnog van uit dat voor deze minder gezonde dochters geen surséance van betaling of fail lissement hoeft worden aange vraagd. Dat is ook de reden waarom vol gens de bestuurders van Bredero niet gesproken kan worden van een sterfhuisconstructie, het groe peren en vervolgens laten afster ven van gezonde bedrijven. In in formeel overleg met de vakbonden heeft de directie de reorganisatie het predikaat 'uitvaartconstructie' meegegeven. En dan uitvaart niet in de betekenis van begrafenis, maar meer in maritieme zin: een schip dat uitvaart. Het is nog niet duidelijk wie in de stuurhut van dat schip komen te staan. In de huidige raad van be stuur torsen twee van de drie be stuurders de last van het verleden mee. Het gaat om vice-president J. H. Vermeulen en bestuurslid P. de Bruijn. Zij bleven in november vo rig jaar in functie nadat de raad van bestuur op basis van een advies van het organisatiebureau Horrin- ga en De Koning was gehalveerd. Het bestuur werd in januari ge- ternational, waarin de internatio nale aannemerij is ondergebracht, wordt in 1989 afgebouwd. Lot Het lot van vastgoeddochter Breevast blijft voorlopig in handen van de bewindvoerders. Deze heb ben al te kennen gegeven dat het schandalen in de Verenigde Staten Yeutter: Japan heeft handels praktijken aangepast. (foto ap> EG wil misbruik van voorkennis gaan bestraffen BRUSSEL (Rtr) - De Europese Commissie heelt plannen ont vouwd om de nandel in aandelen met gebruik van voorkennis in alle twaalf EG-landen strafbaar te stel len. Op het ogenblik is dergelijke handel alleen strafbaar in Frank rijk, Denemarken en Groot-Brit tannië. In Nederland, België en Ier land wordt gewerkt aan maatrege len op dit gebied. In de voorstellen van de commis sie wordt het onwettig om aande len te kopen of te verkopen op grond van nog niet gepubliceerde, vertrouwelijke informatie. Ook het doorgeven van dergelijke informa tie of het geven van koop- of ver koopadviezen op grond van ver trouwelijke informatie moet wor den verboden. Verder stelt de com missie voor dat de twaalf landen nauwer gaan samenwerken in het tegengaan van misbruik van voor kennis, vooral door verbetering van uitwisseling van gegevens. De plannen van de Europese Commissie moeten nog worden goedgekeurd door de Europese mi nisterraad. In kringen van de Euro pese Commissie is vernomen dat de voorstellen versneld zyn opge steld naar aanleiding van de beurs- completeerd met ir. F. Mathijsen Gerts, de nieuwe president waar vakbonden en personeel veel ver trouwen in hebben. Het nieuwe Bredero wordt een echt Nederlands concern. De bui tenlandse ondernemingen van de Verenigde Bedrijven Bredero wor den afgestoten. Bredero Price, de pijpbekledingsdivisie die vooral in het buitenland actief is, zal op ter mijn worden verkocht. Over finan ciering van dit bedrijf - jaarlijkse omzet 300 miljoen gulden - is een akkoord bereikt met een aantal Amerikaanse banken. Bredero In- 1 moeilijk is om dit vastgoed fonds van de hand te doen vanwe ge 'het ingewikkelde karakter van de vele juridische en financiële re laties'. Bredero moet kleiner worden om te overleven. Het maandag ge presenteerde reorganisatieplan is misschien de bedrijfeconomische vertaling van de analyse die de zeer actieve en deskundige centrale on dernemingsraad van het concern had gemaakt. De COR maakte zich al jaren geleden sterk voor een ver andering van de Bredero-cultuur. „Er dient een diepgaande mentali teitsverandering tot stand te ko men. Een bescheidener uitstraling is op z'n plaats. Het grootschalig denken, het in zichzelf gekeerde denken en de uitstraling van bra voure en allure dienen doorbroken te worden". De mammoettanker Bredero wordt een heus binnen vaartschip, dat mogelijk weer op eigen kracht tegen de stroom kan op varen. i Groot-Brittannië. Volgens de commissie moeten de voorgestelde regels worden ge zien als een minimum en kunnen de afzonderlijke EG-landen veel verder gaan in hun maatregelen dan zij zelf voorstelt. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7