Rederij veerboot: het is onze schuld m CADEAU VAN MONET: KORTING VOOR MOEDERDAG. Kernraketten Verdelen' Westeiiropese partners ïtampschip vrijwel zeker gesloopt Minister Botha is moe en ziek van Nederland trenger ■^asielbeleid 'esEG-landen Kritiek hof Durban op noodwetten Z-Afrika Waldheim heeft een 'rein geweten' Enkele NAVO-landen tegen volledige verwijdering 'OENSDAG 29 APRIL 1987 Ki jONDEN - De weer opgetilde Herald of Free Enterprise zal niet meer voor Townsend fhoresen varen. Het rampschip wordt zo goed als zeker gesloopt en als schroot verkocht. Dit besluit is gevallen nu de rederij alle schuld op zich neemt voor het tragische gebeuren p de avond van de 6e maart en volledig erkent dat het menselijke fouten zijn geweest die ebben geleid tot de catastrofe onder de kust bij Zeebrugge. nomen. Thans geen T and T meer, maar P&O op de schoorstenen van de betrokken veerboten. Uiteraard in de hoop dat de klap van Zee- brugge, zo kort voor het drukke zo merseizoen, geen al te ernstige ge volgen zal hebben voor de klandi zie in de toch al zo scherpe concur rentiestrijd binnen het ferry-ver keer op de Noordzee en in Het Ka naal. JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha heeft meer dan genoeg van de Neder landse opstelling ten opzichte van Zuid-Afrika. door Ruud de Wit In een exclusief interview ver klaart Botha onder meer, dat de Zuidafrikaanse regering „moe, dik, zat en ziek" is van de Nederlandse bemoeienissen met Zuid-Afrika. De als emotioneel bekendstaan de minister zegt zich ook 'te scha men voor de Nederlandse opstel ling tegenover Zuid-Afrika'. „Ik kan niet begrijpen hoe een be schaafd volk als het Nederlandse zo lang misleid kan worden over de waarheid in Zuid-Afrika. Het beeld dat over ons in Nederland wordt gegeven, is vals en verdraaid. Ik kan niet begrijpen, waarom er nooit vraagtekens bij de voorstel lingen worden geplaatst, die door de pers over ons worden gemaakt", aldus Botha. Over de kwestie Klaas de Jonge zegt Botha, dat Nederland zich schuldig maakt aan het schenden van volkenrechtelijke afspraken: „Klaas de Jonge is een misdadiger en Nederland huisvest dus een misdadiger in zijn ambassade". Desalniettemin houdt Botha de mogelijkheid open, dat er op korte termijn een oplossing wordt ge vonden voor de kwestie-De Jonge. PvdA-woordvoerder Jacques Wallage zei in een reactie dat de Zuidafrikaanse regering al jaren de vermoorde onschuld speelt. „Dat Botha zegt moe, zat en ziek te zijn van de Nederlandse opstelling is een compliment aan minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Dat betekent kennelijk, dat signa len uit Nederland overkomen". Volgens hem gaat het er niet om dat 'Botha ziek wordt van ons, maar de kern van het probleem is dat zijn bevolking ziek wordt van hem'. „Kern van de zaak is dat mil joenen mensen in Zuid-Afrika snakken naar de dag dat dit regime vertrokken is". Wallage vindt het onvoorstelbaar dat een 'regime dat deportaties op zijn geweten heeft, dat 8000 kinde ren van rond de dertien jaar op dit moment interneert, van wie een groot aantal gemarteld wordt, op zo'n hoge toon durft te spreken te gen een democratisch gekozen re gering'. „Dat geeft aan dat men alle gevoel voor realiteit en voor ver houdingen heeft verloren", aldus de PvdA-woordvoerder. W JRUSSEL (GPD) - De lidstaten 'an de EG gaan gezamenlijk stren- ;er optreden tegen de politieke 'luchtelingen van wie zij vermoe ien dat deze vooral om economi- ;che redenen hun toevlucht in Vest-Europa zoeken. Vluchtelin- {en die hun reisdocumenten heb- )en vernietigd, kunnen niet langer isiel aanvragen in de EG-landen en vorden bij aankomst in het ver- rolg onmiddellijk teruggestuurd. Dat hebben de EG-ministers van ustitie en binnenlandse zaken gis- eren in Brussel besloten, De luchtvaartmaatschappijen vorden verplicht om passagiers lie hun reispapieren onderweg lebben vernietigd, terug te nemen, j 3ovendien zullen aan de maat- ^^chappijen boetes worden opge- egd, als zij de verduistering van de locumenten niet hebben weten te /oorkomen. Volgens de Belgische ^^hce-premier en minister van justi- ^™je, Jean Gol, die de bijeenkomst eidde, is deze maatregel in zijn UlXand geruime tijd van kracht. Nederland, dat zich tot nu toe 3p soepel opstelde, heeft zich aange- F sloten bij het EG-besluit. Nog maar 29 2en paar weken geleden verzette de Tweede Kamer zich massaal te- gen de automatische uitsluiting op Jj grond van de vernietiging van reis- j documenten. Volgens een woord- I voerder van het ministerie van jus titie moet de uitspraak van de EG- V00|ministers worden gezien als een in- irdaJtentieverklaring om het asielbeleid op elkaar af te stemmen. Hij ver- 89 7wacht niet dat het Nederlandse be leid verder zal worden aange- ■■^cherpt. Het besluit van de EG-ministers staat op gespannen voet met het """Verdrag van Genève, dat de toela- ^^ing van politieke vluchtelingen re gelt en dat door alle twaalf EG-lan den is ondertekend. Het verdrag geeft nameRjk aan dat het vernieti gen van reispapieren in sommige gevallen is toegestaan, bijvoor beeld om de gerede kans op vervol ging bij vertrek uit het vaderland te ontlopen. De Belgische be windsman Gol vindt de maatregel niettemin gerechtvaardigd, omdat de stroom van 'ongegronde' vluch telingen naar Europa steeds groter wordt. De ministers hebben bovendien besloten het asielbeleid van de di- taJverse landen beter op elkaar af te stemmen. Als een vluchteling asiel in een EG-land heeft aangevraagd, kan hij dat niet meer in een ander EG-land doen. Wiens asielverzoek eenmaal in een lidstaat is afgewe zen, kan ook niet meer terecht in een ander ËG-land. Voorts worden maatregelen voorbereid voor een betere samenwerking om verval sing van documenten sneller te ontdekken. Buitenland kort Menselijke fouten niet alleen aan boord van de Herald of Free Enter prise, maar ook bij de rederij aan de wal, verantwoordelijk als zij was voor de onzorgvuldige veilig heidsmaatregelen en werkproce dures aan boord van haar veerboot. door Haye Thomas De tweede dag van het openbare onderzoek naar de oorzaak van het drama, was er een waarop de direc- Instructies tie van Townsend Thoresen, over- dat nu stringente maatregelen zijn laden met schuld en schaamte, wel genomen om herhaling van een in een hoek had willen wegkrui pen. Middenin de grote vergader zaal van het plechtige Church Hou- boord van de Townsend-Thoresen- se in Londen, waar onder leiding veerboten behoort de verplichting van de ervaren admiraliteitsrech- van een persoonlijke melding aan ter Sheen de hoorzittingen plaats- de kapitein of stuurman op de vinden, staat een groot en gedeelte lijk doorzichtig plastic model van brug, dat de deuren van zowel het als het achterschip zijn geslo- dagen verhaal Op de blauwe schoorsteen het model staan nog steeds de twee T's van Townsend Thoresen ge schilderd; symbolen van een rede rij die zich in de loop der jaren van een vertrouwde naam in de pendel dienst tussen Engeland en het con tinent had verzekerd. De directie terprise zoeken naar stoffelijke erkent dat daar nu abrupt verande- ten van opvarenden sinds ring in is gekomen. Zij is haastig dag geen succes meer gehad, begonnen met het verwijderen van het Townsend-Thoresen-embleem op de schoorstenen van haar veer boten, die eerder werden overge nomen door de grote P&O-scheep- vaartonderneming P and O. lange reeks getuigen het gecontroleerd kan worden. Boven- de ramp zal vertellen, dien is nu besloten om op de auto- dekken, als extra controlemiddel, een gesloten tv-ciruit met verschil lende videocamera's aan te bren gen. In de Belgische havenstad Zee- brugge hebben de duikers die in het wrak van de Herald of Free En- Maandag had de eerste zoekactie in het schip geleid tot de vondst van vier lichamen, maar meer zijn er tot nu tot niet gevonden. Het aantal zekere doden be draagt nu 182. Het zoeken naar li- Deze moederonderneming heeft chamen wordt sterk bemoeilijkt diep in de beurs getast om in pagi- doordat er in de onderste ruimen, na's grote advertenties in de kran- waar ook de machinekamer en de ten duidelijk te maken dat zij 150 verblijven voor de bemanning lig- JOHANNESBURG (GPD) - Op nieuw heeft een Zuidafrikaanse rechter gisteren een kritische uit spraak gedaan over een aantal as pecten van de noodtoestandswet geving. Hij schaarde zich hiermee achter de beslissing van twee rech ters van het hooggerechtshof van het nabijgelegen Pietermaritzburg, die vrijdag stelden dat president P. W. Botha met zijn noodtoestands- wetten „zijn grondwettelijke macht had overschreden". Volgens de Durbanse rechter Ra mon Leon houden de noodtoe- Stafchef onder vuur BUENOS AIRES (Rtr) - De nieuwe stafchef van het Argentijnse leger, generaal José Dante Caridi, moet voor een burgerrechtbank ver schijnen op beschuldiging van het schenden van de mensenrechten, zo heeft een woordvoerder van een rechtbank in La Plata gisteren ver klaard. Volgens de advocaat Corida da teren de beschuldigingen tegen Caridi waarschijnlijk uit de tijd waarin hij hoofd was van de Artil- leristenschool in het legerkamp Campo de Mayo bij Buenos Aires. De advocaat vertelde dat hij van een rechtbankfunctionaris heeft gehoord dat Caridi mogelijk be trokken is geweest bij het anoniem begraven van mensen die in de handen van de veiligheidstroepen werden gedood. jaar lang op de zee de hoogste ope rationele standaard heeft gede gen, letterlijk tonnen slib ligt. Gis teren is geprobeerd met hogedruk- monstreerd en dat zij, uitgaande spuiten de modder te verwijderen, van deze hoge norm, nu het roer bij maar dit blijkt moeilijker dan ver- Townsend Thoresen heeft overge- wacht. De vanwege zijn oorlogsverleden weer zo in de belangstelling staande Oostenrijkse president Waldheim ontving gisteren in zijn residentie een groep lichamelijk gehandicapte kinderen. (foto and WENEN (AP/AFP/UPI) - De Oos tenrijkse president Kurt Wald heim, die de Verenigde Staten niet meer in mag vanwege beschuldi gingen omtrent zijn oorlogsverle den, heeft gisteren herhaald dat hij een „rein geweten" heeft. „U kunt mij vertrouwen," hield hij zijn landgenoten voor in een vijf minu ten durende toespraak voor de Oostenrijkse radio en televisie. Waldheim zei zeer door de situa tie aangedaan te zijn, maar het vol ste vertrouwen te hebben dat „waarheid en gerechtigheid zullen overwinnen". De Oostenrijkse pre sident zei dat hij reeds aan niet bij naam genoemde onderzoekers heeft gevraagd een „witboek" over zijn gangen tijdens de Tweede We reldoorlog samen te stellen. „Deze documentatie zal binnenkort open baar gemaakt worden", zei Wald heim, zonder in detail te treden. Waldheim noemde de Ameri kaanse beslissing „onthutsend en onbegrijpelijk" en hij bedankte de Oostenrijkse regering, die haar am bassadeur maandag onmiddellijk uit Washington voor overleg terug riep, voor haar steun. De Amerikaanse maatregel heeft in Oostenrijk gisteren ongekend heftige reacties uitgelokt bij pers en politici. De kranten schreven van een „catastrofe", een „politiek Tsjerno- byl", een „terugkeer naar de zwar te tijden van de inquisitie". Men neemt Washington kwalijk geen onderscheid te willen maken tus sen aanhangers van nazi-organisa ties en soldaten van het toenmalige Duitse leger. Het Sowjet- persbureau Tass schrijft de beslissing over Wald heim toe aan het feit, dat hij zich als secretaris-generaal van de Ver enigde Naties in het verleden heeft ingespannen voor een vredesrege ling voor de conflicten in het Mid den-Oosten. Dat zou „de zionisten boos hebben gemaakt die nu een campagne tegen hem op touw heb ben gezet." Tijdens de presidents verkiezingen vorig jaar beschul digde Tass de regering-Reagan en zionistische kringen ervan zich met Oostenrijks binnenlandse aan gelegenheden te bemoeien. Tass schreef ook nu overtuigd te zijn van Waldheims onschuld. standswetten, zoals die op 12 juni van het vorig jaar van kracht wer den, een 'onredelijke aanval op de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid' in. Daarom verklaar de hij gisteren dat de bepalingen in de omstreden noodtoestandswet geving met betrekking tot het ver bieden van een campagne voor de vrijlating van politieke gevange nen, niet langer meer van kracht zijn. Al twee dagen proberen staats- advocaten afdoende redenen te formuleren om in beroep te gaan tegen de uitspraak van het hof in Pietermaritzburg, maar dit is tot nu toe nog steeds niet gebeurd. Ook de advocaten van de klagende partijen, het Verenigd Democrati sche Front (UDF) en het 'Laat Nel son Mandela vrij'-committee heb ben nu te kennen gegeven in be roep te willen gaan. Doch de laat- sten willen hiermee bereiken, dat de hele noodtoestandswetgeving onwettig wordt verklaard en niet alleen een aantal aspecten ervan. Als het hooggerechtshof van Pie termaritzburg een dezer dagen een beroep toestaat, dan zal dat in een van de komende maanden dienen bij het hoogste hof in Zuid-Afrika, dat in Bloemfontein. Voor de tweede opeenvolgende dag is het gisteren onrustig ge weest op de liberale universiteit van Kaapstad. De problemen op de campus van deze overwegend blanke universiteit ontstonden maandag toen de politie met traan gas en stokken een betoging van ongeveer 300 studenten uiteen dreef na een protestvergadering te gen de Zuidafrikaanse aanval in Zambia, afgelopen zaterdag. Later op de dag schoot de politie zelfs met hagel op de studenten en dit was de eerste keer dat zoiets ge beurde op een blanke universiteit. Zeven studenten werden gearres teerd en 8 tot 10 werden gewond. Uit protest tegen dit harde poli tieoptreden werd er gisteren een nieuwe vergadering op de univer siteit belegd. Zo'n 1000 studenten namen aan deze bijeenkomst deel, maar inmiddels had de politie de langs de campus lopende snelweg afgesloten. Gedurende de hele dag vloog er ook een politiehelikopter over de universiteitsgebouwen. De studenten besloten op hun verga dering om voor de rest van de week alle colleges te boycotten en de universiteitsleiding zegde toe een kort geding te zullen aanspan nen, als de politie opnieuw de cam pus zou betreden. ADVERTENTIE ROME (GPD) - Het vertrouwensdebat in de Italiaanse Tweede Kamer eindigde gisteren met de val van het nieuwe kabinet. Na afloop kon pre mier Fanfani eindelijk aan president Cossiga melden dat alle pogingen om een kamermeerderheid tot stand te brengen waren uitgeput en hem adviseren de kamers te ontbinden en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Dat zal gebeuren op 14 juni. Hoewel er in de 40 jaar van de Italiaanse republiek heel wat regeringen zijn gevallen is het zelden op zo'n merkwaardige wijze gebeurd. Om nieu we verkiezingen te forceren en daarmee voorlopig referendums over kern energie te voorkomen wilde het kabinet-F anfani graag worden wegge- Busongeluk Twee Australische toeristen zijn om het leven gekomen bij een on- tiiviytv u*.». geluk met een Nederlandse auto- stuurd. Dat lukte uiteindelijk. Weliswaar kreeg Fanfani van zijn grootste j 5^."" tegenstanders, socialisten en sociaal-democraten, het vertrouwen (dit om hem dwars te zitten), maar zijn christen-democratische partijgenoten ont- Griekenland. In de stromende re- gen slipte de bus en sloeg over de hielden hem het kop. Zestien vakantiegangers raak ten gewond onder wie acht Neder landers. De doden zijn een 57-jari- ge vrouw en haar 25-jarige dochter. Radio-activiteit In een nucleaire fabriek in het Westduitse Hanau is door een lek in een leiding een kleine hoeveel heid licht radio-actieve stof vrijge komen. De produktie is door het ongeluk, dat volgens de directie geen gevaar heeft opgeleverd voor het personeel, tijdelijk stilgelegd. Drieentwintig werknemers zullen veiligheidshalve medisch worden onderzocht. Portugal President Mario Soares Van Por tugal heeft het parlement ontbon den en verkiezingen uitgeschreven voor 19 juli. Het besluit van het Portugese staatshoofd maakte een eind aan de jongste politieke crisis die drie weken geleden uitbrak toen het parlement een motie van wantrouwen aannam tegen de minderheidsregering van de cen trum-rechtse premier Cavaco Sil- vertrouwen. het KTJTBBIM Normaal kost dit schitterende goudkleurige, met wat meer. Maar omdat 't binnenkort Moederdag is, is 't nu op de Monet-stand in de Bijenkorf te koop voor maar 45.- BIJ DE BIJENKORF BEN JE RF.TF.R AF Nicaragua De Sandinistische regering van Nicaragua heeft bekendgemaakt dat een Amerikaanse vrijwilliger in het noorden van Nicaragua is ge dood door de door Washington ge steunde Contra's. Het om een 27- jarige ingenieur die de Sandinisten terzijde stond bij het ontwerpen van op waterkracht werkende elec- triciteitscentrales. LUXEMBURG (GPD/Rtr/AFP/ UPI/AP) - De belangrijkste West- europese NAVO-bondgenoten zijn het nog niet eens over de wense lijkheid van het volledig verwijde ren van alle kernraketten voor de korte afstand uit Europa. Maar de meningsverschillen daarover wer den gisteren na de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de Westeu- ropese Unie in Luxemburg toege dekt. De bewindslieden uit Groot-Brit- tannië, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen spra ken zich uitsluitend uit over het verwijderen van alle middellange- afstandsraketten (kruisraketten, Pershings-2 en SS-20's). Maar over de Sowjet-'voorstellen' voor het eveneens ontmantelen van raket ten met een bereik van 500 tot 1000 kilometer - de korte-afstand-raket- ten - lieten zij zich zeer vaag uit. Zij verscholen zich daarbij ach ter het ontbreken van concrete Sowjet-voorstellen op dit punt en verklaarden pas een reactie te kun nen geven wanneer de ideeën van Moskou schriftelijk zijn verduide lijkt. Toch hebben de Russen gisteren in Genève een ontwerp-voorstel op tafel gelegd voor het volledig ver wijderen van alle middellange-af- standsraketten (1000 tot 5000 km) en Amerikaanse en Sowjet-raket- ten voor de kortere afstand uit Eu ropa. De tweede man van de Russi sche onderhandelingsdelegatie, Aleksej Oboechov, liet op een pers conferentie weten dat de Sowjet- Unie haar arsenaal raketten voor de middellange afstand in het Azia tische deel van de Sowjet-Unie wil beperken tot 100 kernkoppen, waarbij de Verenigde Staten 100 kernkoppen voor dezelfde INF-ra- ketten op hun grondgebied, met uitzondering van Alaska, mogen behouden. De Sowjet-onderhandelaar voeg de er echter aan toe dat de kern koppen op 72 Westduitse Pers- hing-1 raketten vernietigd dienen te worden, willen de supermo- gendheden het eens worden over de eliminatie van korte-afstandwa- pens uit Europa. De kernkoppen vallen onder Amerikaans beheer, terwijl West- Duitsland zeggenschap over de ra ketten bezit. Amerikaanse functio narissen hebben in een reactie al te kennen gegeven dat de raketten niet ter sprake kunnen worden ge bracht in de besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Verder zijn de Verenigde Staten er tegen dat de Sowjet-Unie haar korte-afstandsraketten naar het Aziatisch deel van het land wil te rugtrekken, omdat in dat geval de Aziatische bondgenoten van de Verenigde Staten door die wapens bedreigd worden. Minister Van den Broek zei na af loop van het WEU-beraad dat de Westeuropese bondgenoten posi tief staan tegenover het verwijde ren van korte-afstandsraketten, voor zover het daarbij alleen gaat om Amerikaanse en Sowjet-syste- men. Raketten van 'derde partijen' dienen echter buiten beschouwing te blijven. Daarbij doelde hij op de 72 Pershings-lA-raketten die in de Bondsrepubliek staan opgesteld. De Pershings-IA zijn de enige ra ketten die de NAVO in de catego rie 500-1000 km. heeft, tegenover aan Russische kant 130 SS-12's en SS-23's. Zodra de Sowjets toch ook over die raketten willen praten be gint een heel nieuwe discussie, al dus Van den Broek. Nul-optie Binnen de NAVO is er een groep politici, waaronder naar verluidt Van den Broek en diens Westduit se collega Genscher, die uit politie ke overwegingen ook een akkoord over een 'nul-optie' voor raketten met een korter bereik zouden toe juichen. Daartegenover staan mili tairen en ministers van defensie - zoals Van Eekelen en de Duitser Woerner - die vinden dat de NAVO een klein aantal kernwapens voor de korte afstand moet behouden. Dat meningsverschil kwam maandag al aan het licht toen Van Minister Van den Broek: 'Een heel nieuwe discussie' (fotoGPD) Eekelen zich uitsprak tegen een volledige verwijdering van alle kernraketten uit Europa. Volgens minister Van den Broek is geen sprake van een meningsverschil met Van Eekelen, maar hij zei wel fijntjes 'dat het beter is nu geen pu blieke uitspraken meer over deze kwestie te doen'. Van Eekelen suggereerde maan dag dat het beter is alle raketten met een bereik van 300 tot 1000 ki lometer in de onderhandelingen op een hoop te vegen. Daarmee kan worden voorkomen dat de NAVO met lege handen komt te staan, wanneer de Russen ook voorstel len om alle raketten tussen 300 en 500 kilometer te verwijderen. De NAVO heeft in die categorie geen kernwapens, de Russen hebben er 650 SCUD-B-raketten. Van Eekelen zei gisteren dat 'het gevaar dreigt van wederzijdse nu lopties'. Voor de NAVO-bondgeno ten is het duidelijk van belang 'iets' over te houden, als tegenwicht voor het enorme Sowjet-overwicht op conventioneel gebied. Dat zou kunnen door bijvoorbeeld de Pers- hings-lA te handhaven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5