Kamer wil niet meer bezuinigen 'Celstraf helpt niet, praten wel' Masson kreeg in '78 standje Oproep Duisenberg vindt geen gehoor Nieuwe normen moeten zure regen bedwingen ilüj WOENSDAG 29 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 1 I AMSTERDAM (ANP) - Veertig po litiemannen afkomstig van korp sen uit geheel Nederland beginnen volgende week dinsdag in Rome aan een monsterrit van ruim 2100 kilometer op de fiets. De route gaat van Rome naar Doesburg. Het eve nement is georganiseerd door de International Police Association en het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding. De rennerskaravaan die door Ita lië, Zwitserland, Duitsland en Ne derland trekt, wordt op 16 mei in Doesburg terug verwacht en i Politie stapt op de fiets voor kankerfonds kankerbestrijding in Nederland bij elkaar te hebben gefietst. Sponsorbijdragen en bijdragen van het publiek zullen het uitein delijke resultaat van deze grootse onderneming bepalen en de stich- hoopt dan flink wat geld voor de ting Organisatie Fietstochten heeft daarvoor een bankrekening ge opend bij de Rabobank in Ter Borg, onder nummer 359179258 (giro van de bank is 873013). De laatste etappe, op zaterdag 16 mei, loopt van de poltie-oplei- dingsschool De Boskamp te Leus den naar Doesburg. Iedere wiel renner die deze dag als gastrenner mee wil rijden kan zicK 's morgens tussen zeven en acht uur melden bij bovengenoemde opleidings school. Het inschrijfgeld voor de gastrenners is vastgesteld op 25 gulden per persoon. Voor verzor ging en een passende herinnering wordt in c DEN HAAG (GPD/ANP) - De politieke partijen voelen niets voor de oproep van presi- ten; dent Duisenberg van de Nederlandsche Bank om 5 tot 10 miljard extra te bezuinigen oord bovenop de 18 miljard die in het regeerakkoord zijn overeengekomen. CDA, WD, PvdA fi'e J en D66 lieten dat gisteren weten in reacties op het jaarverslag van de Nederlandsche rech Bank. Duisenberg liet gisteren in het ting kan in elk geval geen sprake gro^ jaarverslag van de Nederlandsche zijn, aldus Duisenberg. kant op gaat. Door onder r I h sterke gedaalde dollar en energie- Politiek Den Haag is vooralsnog niet bereid Duisenberg te volgen. CDA-fractieleider De Vries jenc Prijzen en de tegenvallende groei bezuinigingen nu niet aan de orde wj van de wereldeconomie zijn ook de zijn, hoewel hij zorg van Duisen- 'n k perspectieven voor Nederland berg over het financieringstekort slechter geworden. Het rijk krijgt deelt. Ook is hij het eens met Dui- veel minder binnen dan geraamd, en om op de doelstelling van een financieringstekort van 5,25 pro- senberg dat loonkostenmatiging nodig blijft. De WD stelt dat het jaarverslag cent in 1990 uit te komen, zijn extra nog eens benadrukt dat sanering han bezuinigingen nodig, aldus de van de overheidsfinanciën nodig bankpresident. Van lastenverlich- is, r vooralsnog ziet fractielei- bbe g« 'h^ DEN HAAG (ANP) - Door het in- 1 w: stellen van scherpere normen voor gj' de uitworp van zwaveldioyxide en eje stikstofoxyden door elektriciteits- or centrales en industriële stookin- jSC{' stallaties wil de regering de verzu- <j; ring terugdringen. De nieuwe nor- p(men zijn vandaag van kracht ge- atj( worden. Uiterlijk begin volgend not jaar moeten ook kleinere bedrijven aan de nieuwe normen voldoen, ipc: Met de maatregel zal, zo ver- igei wacht het ministerie van VROM, era de totale uitstoot van zwaveldioxy- vei de en stikstofoxyden met respec- nva tievelijk 60 en 30 procent worden nin teruggebracht. Dit betekent dat vin ruimschoots wordt voldaan aan het Helsinki-protocol, waarin in West- en Oosteuropese landen en e> Canada zijn overeengekomen de z'i totale uitworp van zwaveldioxyde ?lfs voor 1993 met minstens 30 procent ich ten opzichte van 1980 te verminde- Ni. In nieuwe op olie of kolen ge- )Cf stookte elektriciteitscentrales Vie moeten de rookgassen voortaan ien voor 85 procent worden ontzwa vel veld. Vanaf 1990 geldt dit ook voor Dn; de bestaande centrales met een lange levensduur. Zij zullen al wel /ol olie of kolen met een laag zwavel- fas gehalte moeten gaan gebruiken. 2ui In de industrie moet bij oliestook up eveneens olie met een laag zwavel- )er gehalte worden gebruikt. Bij nieu- ;ld we op kolen gestookte installaties i t( moet wervelbedverbranding wor- er: den toegepast. Nieuwe installaties te moeten tevens worden voorzien de van speciale branders om de uit stoot van stikstofoxyden te beper ken. Als een installatie in 1988 of later wordt gebouwd, gelden nog scherpere eisen. De milieu-organisaties zijn niet tevreden met de nieuwe maatrege len van het ministerie. De normen zijn, gezien de huidige stand van zaken, veel te soepel. De gevolgen van de luchtverontreiniging zijn, zo blijkt uit recent onderzoek, veel ernstiger dan gedacht, zodat stren gere normen noodzakelijk zijn. Bo vendien is de techniek inmiddels zo ver, dat elektriciteitscentrales en de industrie de uitstoot gemak kelijk verder kunnen beperken dan de grens die de overheid thans aangeeft, aldus de Vereniging Mi lieudefensie en de stichting Natuur en Milieu. De elektriciteitscentrales, die hun rookgassen nu voor 85 procent moeten ontzwavelen, kunnen veel verder gaan, zo menen de milieu organisaties. Zij achten rookgasrei niging met 90 tot 95 procent moge lijk. De olieraffinaderijen, die ver antwoordelijk zijn voor een derde van de uitworp van zwaveldioxyde in Nederland, worden minder streng aangepakt dan de elektrici teitscentrales, zo beweren de mi lieu-organisaties. De praktijk heeft echter aangetoond dat de raffina derijen veel meer kunnen doen om de uitstoot van zwaveldioxyde te verminderen. Het beleid dat het ministerie van milieubeheer voert met betrekking tot de verminde ring van de uitworp van stikstofo xyden is soepeler dan bij voor beeld in West-Duitsland, aldus Mi lieudefensie en Natuur en Milieu. der Voorhoeve geen aanleiding voor extra bezuinigingen. Vooral niet omdat die de binnenlandse be stedingen remmen, waardoor de economische groei nog verder zal verminderen. Wel stellen beide re geringspartijen en D66 dat het ka binet strak moet vasthouden aan de uitgavenbeheersing die in het regeerakkoord is overeengeko- PvdA-woordvoerder Wöltgens merkte op dat eerst maar eens ge werkt moet worden aan echt terug dringen van de werkloosheid. De PvdA-fractie onderschrijft de noodzaak van voortgaande loon matiging. Maar tegelijkertijd zal - terwille van een volgehouden eco nomische groei - de verdere toene ming van de binnenlandse beste dingen, zowel in Japan als in Euro pa, compensatie moeten bieden voor de lagere export. D66 stelt dat in het belang van economische groei en werkgele genheid nu de hoogste prioriteit moet worden gegeven aan loon kostenmatiging in plaats van extra bezuinigingen. Ook FNV-voorzit- ter Pont liet zich in die bewoordin gen uit. Pont noemde het 'onbe grijpelijk' dat Duisenberg verder wil bezuinigen terwijl dit toch dui delijke nadelig is voor de werkge legenheid. Ook het CNV vindt de huidige bezuinigingen voldoende. De werkgeversorganisatie VNO vindt dat Duisenberg verlaging van de belastingen te snel afwijst. Zo'n verlaging kan de economi sche groei stimuleren, aldus het VNO. Overigens wijst het VNO de voorgestelde extra bezuinigingen niet bij voorbaat af. Dat in tegen stelling tot de christelijke NCW, die de plannen van Duisenberg 'voorbarig en paniekerigk' noemt. GS Brabant omstreden DEN BOSCH (ANP) - Brabant heeft sinds gisteren een college van Gedeputeerde Staten, dat di rect al omstreden is. Met name de uitbreiding van het aantal gedepu teerden tot acht was voor D66 en klein links en rechts reden om te gen of blanco te stemmen. Die uit breiding is afgedwongen door de fractie van het CDA. Tot nu toe be stonden GS uit zeven leden, maar omdat CDA en WD verloren en de PvdA won, zou het CDA een gede puteerde moeten inleveren. Het CDA wilde echter hoe dan ook vier gedeputeerden houden, waardoor uitbreiding van het college nodig werd. DEN HAAG (ANP) - Burgemeester S. Unal (links) van het Turkse plaatsje Semir bood gisteren koningin Beatrix een wandkleed aan dat in zijn gemeente is gemaakt. Unal, op familiebezoek in Nederland, was in de jaren zeventig gastarbeider in orts land. Het portret werd gemaakt aan de hand van een foto. In het midden Rolan Huriogen van het tv-programma voor buitenlanders Paspoort. Hij trad op als tolk. (foto anp> MAASTRICHT (GPD) - Masson heeft in 1978 een flink standje ge had van de ABP-directie. Dat bleek gisteren uit het antwoord van officier van justitie Laumen op het pleidooi van Massons raads man Pfeil. Een repliek overigens die de fundamenten van Massons verdediging flink aantastte. Lau men meent dat er genoeg bewijs is om Masson, de nog steeds geschor ste directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, te veroordelen tot 4,5 jaar cel, een boete van een ton en terug betaling van 233.000 gulden steek penningen. De dupliek van Pfeil en het laat ste woord van Masson is op 7 mei aanstaande. Rechtbankpresident Wortmann heeft Pfeil uitgenodigd dan ook uit te leggen wat hij op 14 april bedoelde met de opmerlring 'dit politieke proces'. "Een verdui delijking naar de rechtbank en naar het publiek toe is hier wel op zijn plaats", aldus Wortmann. Te gen journalisten heeft Pfeil uitge legd dat hij vindt dat zijn cliënt slachtoffer is van een politiek pro ces omdat Justitie onder druk van Omstreden criminoloog Bianchi neemt afscheid als hoogleraar een aantal kamerleden, ministers en publieke opinie aanstuurt op een veroordeling van de voormali ge ABP-topman. Na het pleidooi op 14 april is de officier bij een hernieuwde speur tocht gestoten op een brief van de ABP-direktie aan Masson. Deze brief was geschreven naar aanlei ding van stappen van wijlen ABP- directeur Bogaardt en gedateerd op 20 februari 1978. Op ongezouten wijze wordt daarin ongenoegen geuit over het functioneren van Masson, toen hoofd onroerend goed. Afkeuring wordt uitgespro ken over het eigenmachtig en on bevoegd handelen over Masson voor het pensioenfonds. Bovendien gaf de directie duide lijk en zonder veel franje te kennen dat door Masson aan de directie ge dane voorstellen met betrekking tot de verkoop van 64 woningen in Zaanstad (op 6 december 1977) als misleidend werden bestempeld. De directie vond het bijzonder laakbaar dat Masson onder een val se voorstellingvan zaken, goedkeu ring voor dit project heeft probe ren te krijgen. Laumen bracht dit naar voren om te bewijzen dat Masson des tijds en ook later ('82-'83) wel dege lijk invloed had op beleggingen in onroerend goed. Dit in weerwil van het pleidooi als zou Masson geen intensieve bemoeienis hebben ge had met de verwerving van pan den. "Wie het voor het zeggen heeft, bepaalt immers uiteindelijk wat er wel of niet gebeurt", aldus Laumen. De officier staafde dit overigens ook aan de hand van een tweetal ordners, samengesteld door Fen- nes, die destijd hoofd afdeling on roerend goed was. Die ordners be vatten telefoon- en gespreksnoti- ties met betrekking tot de verwer ving van onroerend goed. Daaruit blijkt dat Masson in de meeste ge vallen wel degelijk van de hoed en de rand wist. Redder Over de stelling van Pfeil dat Masson juist heel financieel Neder land voor een debacle behoedde door de reddingsoperatie van de Westland Utrecht Hypotheekbank, zei Laumen: "WUH-directeur Del vos Visser heeft gezegd: we ston den met de rug tegen de muur. We hebben de goede verstandhouding met Masson gehandhaafd omdat we afhankelijk van hem waren. Als Masson zelf niet om die woningen had gevraagd, hadden we hem die zeker niet aangeboden". Laumen kondigde gisteren on verwacht een mogelijke strafver volging aan tegen een kantoorge noot van Pfeil. Dit heeft betrek king op het onderzoek van justitie in het vorstendom Liechtenstein waar Masson zijn brievenbusmaat schappij Hamez Anstalt liet behe ren door de maatschappij Prasidial Anstalt. Eind '84 zou Pfeils confrè re de Prasidial Anstalt hebben ge beld met het verzoek de boekhou ding van Hamez Anstalt te vernie tigen. Tevergeefs overigens. 'Gemeente moet minstens 7400 mensen tellen' DEN HAAG (ANP) - De organisa tie- en beleidsadviseurs Bleker en De Koningh menen dat gemeenten tot 7400 inwoners in het algemeen niet aan minimale eisen van doel matigheid voldoen. Dat blijkt uit hun rapport Gemeentegrootte en ambtelijke organisatie dat staatsse cretaris De Graaff-Nauta (binnen landse zaken) naar de Tweede Ka mer heeft gezonden. De Graaff-Nauta is van mening dat gemeenten van minder dan 6000 7000 inwoners kwetsbaar zijn in hun bestuurlijke en ambte lijke mogelijkheden. Bij de vor ming van nieuwe gemeenten moet worden gestreefd naar een grootte van tenminste 8000 inwoners. Tij dens de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken over 1987 deed zij de Tweede Kamer de toezegging met een nadere onder bouwing van dit standpunt te zul len komen. De organisatie- en beleidsadvi seurs hebben vier gemeentelijke beleidsterreinen bestudeerd: fi nanciën, volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer, bouw- en woningtoezicht en Hin derwet en sociale zaken. Daarbij werden de hoeveelheid beschikba re ambtenaren, de specialisatie en de onderlinge vervangbaarheid be keken. Forse celstraf voor 'legale' hasjhandelaar DEN HAAG (ANP) - Een 42-jarige hasjhandelaar man uit Vlaardin- gen is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes jaar cel en 125.000 gulden boete. Hij zou de leidende figuur zijn geweest achter de invoer van 8040 kilogram hasj vorig jaar via de haven van Terneuzen met het schip De Kathe. In 1984 zou twee keer een dergelij ke hoeveelheid hasj onder zijn lei ding zijn ingevoerd. De straffen van de rechtbank wa ren overeenkomstig de eis van de officier. Deze had echter ook nog een 'winstafroming' van 750.000 gulden gevorderd. De handelaar kwam onlangs in het nieuws toen bleek dat hij zelf contact met fiscus had gezocht om inkomstenbelas ting te betalen. De belastingdienst heeft toen een regeling met de man getroffen, hetgeen de woede van Justitie opwekte. De Haagse offi cier van justitie Van Straelen ver weet de belastingdienst de activi teiten van de man een legaal tintje te hebben gegeven. Verdachte kidnap meisje weer vrij HAARLEM (ANP) - De 22-jarige man die verdacht wordt van be trokkenheid bij de ontvoering van de 7-jarige Cheryl Morriën uit IJ- muiden is weer op vrije voeten ge steld. De raadkamer van de Haar lemse rechtbank vindt dat er on voldoende aanleiding is om de man nog langer vast te houden. De man werd eind maart aangehou den. Cheryl Morriën werd op 5 augus tus van het vorig jaar ontvoerd toen ze buiten aan het spelen was. De 22-jarige man werd aangehou den, nadat hij over de ontvoerings zaak contact had gezocht met de politie in Den Haag. Volgens zijn advocaat heeft het onderzoek tot dusverre niets opgeleverd. De ver dachte zou een alibi hebben en bo vendien niet door getuigen van de ontvoering zijn herkend. AMSTERDAM - 'Zijn' studenten noemen hem een 'heilige' en tege lijk 'fool on the hill'. Veel van zijn collega-juristen spreken over 'de halfgare idioot'. Criminoloog pro fessor doctor Herman Bianchi (62) heeft mogelijk meer vijanden dan vrienden. Zeker binnen de geves tigde juridische orde. Zijn denk beelden over afschaffing van het strafrecht en gevangenissen; zijn ideeën over conflictbemiddeling in plaats van straf. Ze stuiten alle maal op een muur van onbegrip. door Madeleen Wesseling/ANP Toch blijft Bianchi volhouden: het strafrecht verdwijnt. "Mijn strijd tegen het strafrecht is verge lijkbaar met de strijd van pacifis ten tegen het militarisme. Het mee de kans geven het goede duurt lang en de weg is moeizaam, Maar het doel wordt bereikt". Aanstaande vrijdag neemt Bian chi afscheid als hoogleraar crimi nologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Reden voor een ge sprek met dit juridisch buiten beentje. Een omstreden omstreden ideeën. "Maar zichzelf te laten zien. In tegenstel ling tot gevangenissen die, volgens hem, het slechtste uit de mens ha len wat erin zit. Boeken vol heeft de bekende cri minoloog geschreven over die con flictbemiddeling. Na het delict met zouden dader en slachtoffer met el- de kaar moeten praten Verenigde Staten wordt al geëxpe- tuele oplossing van het leed bij het rimenteerd met mijn theoriën. En slachtoffer en dader. Soms zal zoals in alles zal Nederland ook daarbij een bemiddelaar nodig hierin Big Brother volgen". Geen zijn. Bij ernstige delicten zouden gevangenisstraf meer voor bij groepen kunnen worden gefor- voorbeeld ontvoerders of ver- meerd rond dader en slachtoffer, krachters. Maar gesprekken tussen Bianchi: "De verhouding zoals die dader en slachtoffer". Als Bianchi nu is tussen officier van justitie en zijn zin krijgt gebeurt het morgen, verdachte is ongelijk. De machtige Bianchi is een fel tegenstander tegenover de machteloze. Dader en van strafrecht. Het maakt in zijn slachtoffer kunnen ook ongelijk ogen mensen kapot. Zowel de da- zijn, maar door het formeren van ders als de slachtoffers. De crimi- groepen rond de directe partijen, naliteit vermindert er niet door. kunnen deze gelijk worden ge- Bianchi rebelleert tegen gevange- maakt. Dat is eerlijker", nissen en straffen in andere vor- Wanneer partijen er onderling men. Zijn theoriëen zijn gebaseerd niet uitkomen kan een arbitrage- op conflictoplossing. Hij wil dader commissie helpen. Een forum, en slachtoffer met elkaar laten pra- waarin bij voorbeeld een jurist, een ten, onderhandelen. Mensen daar- maatschappelijk werker en een psycholoog zitting hebben. In ex treme gevallen kan die commissie een bindend advies geven. En wan neer alle wegen zonder succes be wandeld zijn, zal er toch een rech ter aan te pas moeten komen. Die kan dan natuurlijk gevangenisstraf opleggen. Maar dat wordt eerder uitzondering dan regel. Misschien dat er nog een of twee gevangenis sen zullen moeten overblijven", al dus Bianchi. Bianchi ziet zichzelf niet als ac tievoerder, maar als theoreticus. „Ik heb hersens en die gebruik ik". Bij de onvermijdelijke vraag hoe hij denkt zijn theoriëen in de prak tijk te brengen, wordt hij bijna kwaad. Voor hem is ook de prak tijk een fluitje van een cent. Maar hoe zit het met de vrouw die op vreselijke manier verkracht werd Moet die maar om de tafel gaan zit ten met de dader en op een vrien delijke manier praten om zijn schuldgevoel weg te nemen "In zo'n geval zou het slachtoffer het praten kunnen overlaten aan bij voorbeeld familie of vrienden. Die zijn mogelijk minder emotio neel". Maar zelfs al wordt er ge praat. Welke oplossing is dan denkbaar voor het slachtoffer Op welke manier moeten haar gekwet ste gevoelens worden hersteld? Volgens Bianchi worden die ge kwetste gevoelens voor een be langrijk deel hersteld door de aan dacht die het slachtoffer krijgt. De vrouw mag reageren op het leed dat haar is aangedaan. Zij krijgt de kans haar boosheid en verdriet te uiten. Binnen het huidige straf recht kan ze hoogstens een schade claim van 1500 gulden indienen. De dader kan met praten, volgens Bianchi, laten zien dat hij spijt heeft van het gebeurde. Dat hij be reid is iets voor die ander te doen om het aangerichte leed te herstel len. "Dat werkt beter dan mensen in een gevangenis stoppen, waar ze alleen maar agressiever worden", aldus Bianchi op felle toon. Hoewel conflictbemiddeling voor Bianchi bijna vanzelfspre kend is, zien zijn collega-juristen dat anders. Velen vinden Bianchi een man met onhaalbare ideeën. Hij wordt vaak doodgezwegen. "Ik ben een makkelijke prooi omdat ik afwijk van de ideeën die andere ju risten hebben. Juristen in Neder land zijn al heel radicaal wanneer zij kritiek hebben op de toepassing van het strafrecht. Aan het straf recht zelf komen ze niet. Ze werken hoogstens aan verbetering van de toepassing. Het Nederland se strafklimaat zelf is veel te mild om mijn ideeën te kunnen waarde ren. Maar in Amerika, waar het ge vangenisstelsel veel erger is dan hier (ze maken elkaar daar af als beesten), voelt men veel voor af schaffing van gevangenisstraf', al dus Bianchi. In tegenstelling tot Nederland is Bianchi daar een man wiens ideeën positief worden opgevat. Op de uitnodiging van een belang rijk congres dit jaar in de Verenig de Staten over afschaffing van ge vangenisstraf staat Bianchi als "highlight" genoemd tussen de sprekers. Het geeft hem nog meer vertrouwen. "Ik heb een hoge frustratiedrem pel. Anderen zouden door het ge brek aan begrip al gek geworden zijn. Maar ik weet dat, na mijn dood waarschijnlijk, het strafrecht zal verdwijnen. In Amerika wordt al geëxperimenteerd. En ook in Nederland blijken sommige offi cieren van justitie bereidwillig met verdachten van nu nog kleine cri minaliteit dergelijke experimenten te laten voeren. Het is een begin netje en de weg is nog lang, maar het lukt zeker", zegt de crimino loog vol overtuiging. Om het de juristen van de toe komst makkelijker te maken werkt hij aan een Wetboek van Strafvor dering, dat de handgrepen moet geven om conflictbemiddeling in plaats van strafrecht te kunnen uit- ADVERTENTIE BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3