I 'Er kan nooit iets' Meer rechten voor Zweedse homo's Ook in Nederland laat armoede weinig keus Reportage 'Racistisch geweld Of niet serieus genomen' Simonis met hulpbisschoppen niet naar Zwolle WOENSDAG 29 APRIL 19 WOEN Armoede. Bij dat begrip denken we aan vroeger: aan Afkes tiental of aan het pannetje soep voor Kniertje. Of we zien de Derde Wereld voor ons: kinderen met hongerbuikjes in Mozambique en krottenwijken in Mexico-stad. Armoede associëren we met ge brek aan eten, kleding en huis vesting. En dus komt armoede in Nederland niet voor. Denken we. door Nicole Lucas Inderdaad hoeft in Nederland niemand door het leven te gaan met een voortdurend knagende maag. Maar er is wel sprake van ondervoeding. En in sommige buurten ligt het sterftecijfer weer op het niveau van het begin van deze eeuw. Te vergelijken met de situatie in Ethiopië is dat natuur lijk niet. Maar dat is een schrale troost als je van dag tot dag moet sappelen om rond te komen. Of als je steeds in angst leeft, omdat de telefoon weieens afgesloten kan worden vanwege een onbe taalde rekening en je je kinderen niet mee kan laten doen, omdat Nike-schoenen nu eenmaal veel te duur zijn. Er is inmiddels in Nederland een grote groep mensen waar voor dat geldt. Ze hebben ook al een naam gekregen: de Nieuwe Armen. Het gaat om mensen die door ziekte, de situatie op de ar beidsmarkt of sociale omstan digheden afhankelijk zijn gewor den van een uitkering. Onder hen zijn veel langdurig werklo zen, oudere alleenstaande vrou wen en zoals dat officieel heet 'eenoudergezinnen met een vrouwelijk gezinshoofd'. Controle In de vaak nogal ondoorzichti ge en theoretische discussie over 'minima', 'echte minima', 'meer jarige echte minima' verdwijnen e het eens uit het zicht. Daarom alleen al is het boek Minima 2000 van Raf Janssen, waarin 22 minima vertellen over hun dagelijks le ven, nuttig. Onder hen zijn ook enkele van de door minister van financien Ruding zo verfoeide bijstandsmoeders. Waar zij mis schien nog wel de grootste pro blemen mee blijken te hebben is de enorme controle die er op hen wordt uitgeoefend. „Die controle tot in de privé-leven, je bent net een opgejaagd dier, schandalig. Als ik bijvoorbeeld eens met mijn zoon loop, hij is een flinke vent, en die draagt die bood schappentas voor me, dan ben ik weieens bang dat doorgegeven wordt: houdt die mevrouw maar in de gaten want ze is niet te ver trouwen." Hoe ver die controle van de sociale dienst zich kan uitstrekken blijkt uit een lijst van criteria die door het Lande lijk Overleg Sociaal Recher cheurs is opgesteld om eventuele fraude op te sporen. De befaam de tandenborstels komen daarop niet voor, maar wel wordt gead viseerd erop te letten of er strop dassen in de kleerkast liggen en of een tweepersoonsbed duide lijk door twee personen wordt gebruikt. Kan niet Rondkomen met een mini muminkomen betekent in de praktijk, in het boek van Janssen wordt dat diverse malen voorge rekend, niet meer dan 100 tot 150 gulden per week over houden voor eten, drinken, kleding en onvoorziene uitgaven. Het Natio naal Instituut Budgetvoorlich ting (Nibud) berekende vorige jaar datje daarmee niet omkomt van de honger, geen kou lijdt en niet in vodden over straat hoeft te gaan. Maar daar is dan wel zo'n beetje alles meegezegd. „Eens een keer iets vieren...kan niet, naar de bioscoop gaan., kan niet, er kan nooit iets", aldus bij standsmoeder Hennie. En Mar jan, getrouwd met Gerard en moeder van Dave, zegt: „Je ziet iets leuks, maar je denkt eerst- ...nee, wat heeft Dave nodig, want het kind groeit hard. Hij groeit eerder uit de kleren dus die heeft veel vaker nieuwe kle ren nodig dan wij, dus schiet je er vaak bij in." Toch is het volgens de stich ting ATD-Vierde Wereld (een or ganisatie die zich inzet voor de 'armen in de rijke landen') een misverstand om te denken dat armoede iets nieuws is. Volgens haar bestaat er in Nederland een groep van 700.000 mensen waar bij de armoede van generatie op generatie is overgeleverd. In de brochure 'Armoede is niet terug: ze is nooit weggeweest' wordt een beeld geschetst van een aan tal gezinnen waarvan het dage lijks bestaan is teruggebracht tot een gevecht om te overleven. Kinderen, opgegroeid in gezin nen waar weinig te verteren valt, krijgen weinig ontplooiingskan sen, gaan naar slechte scholen, belanden vervolgens in slechtbe- taalde banen of worden werk loos. Er ontstaat als het ware een vicieuze cirkel van armoede waar moeilijk door heen is te bre ken. Waar de Nieuwe Armen uit betere tijden vaak nog iets heb ben om op terug te vallen, zijn de generaties-lange armen voortdu rend bezig om hun verleden 'weg te werken'. Ze moeten schulden afbetalen en proberen fouten uit het verleden te herstellen. Ze moeten bijvoorbeeld (opnieuw) leren lezen en schrijven, want in onze maatschappij zijn dat on misbare vaardigheden. In de ATD-brochure staat daarvan het schrijnende voorbeeld van een vrouw die een taxi moest nemen naar het ziekenhuis omdat ze vanuit de bus de straatnamen niet kon lezen. Kruidenier Hoeveel mensen er in Neder land op de rand van het be staansminimum leven is niet be kend. Ook het door ATD-Vierde Wereld genoemde getal van 700.000 is in feite niet meer dan een slag in de lucht. Toch wijzen berichten over toename van Een goedkope woning is voor wie van een minimumuitkering moet rondkomen een eerste vereiste. Paradoxaal genoeg is dergelijke huisvesting nu echter juist vaak duur. Als gevolg van slechte isolatie bijvoorbeeld lopen de stookkosten al snel hoog op. (foto anpi schulden, gasafsluitingen, wo ningontruimingen en stijgende huurachterstanden erop dat er iets ernstigs aan de hand is. De neiging bestaat om in eerste in stantie de oorzaak van deze pro blemen te zoeken bij de betrok kenen zelf. Ze zouden bijvoor beeld hun uitgaven niet goed kunnen plannen en onverant woorde aankopen doen. Mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen doen in de ogen van anderen inderdaad vaak onlogische dingen. Kopen bij de kruidenier op de hoek bij voorbeeld in plaats van bij de goedkopere supermarkt. In de ATD-brochure wordt echter dui delijk gemaakt dat dat gedrag vaak helemaal niet zo raar is. De kruidenier ken je immers, en die is nog weieens bereid om iets op de pof te verkopen. Bij de super markt drie straten verder is kre diet krijgen volstrekt onmoge lijk. Dat maakt armoede, hoe para; doxaal dat ook mag klinken, ech ter ook duur. Wie weinig geld te verteren heeft, kan ook weinig spenderen aan huur. Dat bete kent echter dat de minima te recht komen in huizen die bij voorbeeld slecht geïsoleerd zijn. Om het daar dan een beetje aan genaam te maken moet veel wor den gestookt. Maar er natuurlijk meer aan de hand dan het 'onvermogen om te budgetteren'. De situatie op de arbeidsmarkt maakt het velen onmogelijk via betaald werk in hun levensonderhoud te voor zien. Het sociale zekerheidsstel sel was bedoeld als vangnet voor wie (tijdelijk) buiten de boot viel. Dat stelsel werkt echter, op het moment dat het het hardste no dig is, niet meer. Onder het mot to dat we 'het systeem betaalbaar moeten houden' is de laatste ja ren stelselmatig op allerlei voor zieningen gekort. Maar ieder zicht ontbreekt op wat al die kor tingen samen voor effect hebben op de inkomens. Nader onder zoek naar de financiële nood van uitkeringsgerechtigden is abso luut noodzakelijk, vindt de Ver eniging van Directeuren van Overheidsorganen voor Sociale Diensten (Divosa). Maar minister De Graaf (sociale zaken) noemde zo'n onderzoek vorig jaar welis waar 'zeer wenselijk' maar te vens 'onhaalbaar en weinig zin vol'. Van een groots opgezet ar- moede-onderzoek wil de over heid al helemaal niets weten. Contacten niet alleen financiële problemen. Na verloop van tijd raken ze steeds meer van hun normale contacten kwijt. Maijan heeft haar kennissenkring steeds klei ner zien worden: „Helemaal weg vallen zal het nooit maar je moet oppassen dat de kring niet te klein wordt. Je kunt wel zeggen kom eens bij ons, maar negen van de tien keer staat hier geen kratje bier in de kast en dat zijn dingen die er eigenlijk gewoon bijhoren." Wie langdurig van een mini muminkomen moet bestaan komt heel gemakkelijk in een steeds meer geïsoleerd positie en verliest de greep op zijn eigen le ven. Als één ding duidelijk wordt uit de verhalen uit de ATD-bro chure en Minima 2000 is het wel dat armoede nauwelijks keuzes laat en weinig kansen geeft. In een ingezonden brief in de Volkskrant zei een Utrechter het zo: „Armoede is meer dan alleen het gebrek aan geld. Armoede is zelf niet meer qiogen uitmaken wat het-leven voor jou voor in houd heeft. Het is het ontkleden van je toekomstbeeld tot het naakte overleven: eten, schijten en slapen." En in dat opzicht zijn er meer overeenkomsten tussen de minima hier en de armen van de Derde Wereld dan op het eer ste gezicht misschien lijkt. AMSTERDAM (GPD) - Ze heeft uit voorzorg het naambordje ver wijderd van haar flat bij het Van Beuningenplein in Amsterdam. En ze is opgelucht dat ze gaat verhui zen. Sinds ze vier jaar actief is in het Anti Fascistisch Front Amster dam (AFFRA) is ze vele malen be dreigd. Maijan neemt die bedrei gingen serieus. Geweld is immers een van de wezenskenmerken van het fascisme. Recente racistische acties van extreemrechtse skin heads hebben laten zien dat het menens is. De 15-jarige Kerwin Duinmeijer werd doodgestoken 'omdat hij een vuile nikker was'. De 23-jarige Michaël Poyé werd ge dood 'omdat hij er als een hippie uitzag' door Pleter van de Vliet Veilig opgeborgen in een kluis bewaart het AFFRA zo'n tweehon derd foto's. Daarop staan geweld dadige skinheads. Sommigen heb ben shirts aan met, hakenkruizen. Ze laten hun tatoeages zien van white power, de macht aan de blanken. Ze poseren met hun buck knife, het mes dat ze altijd bij zich hebben, vooral als ze een avondje uitgaan, naar popconcerten waar ze veel bier drinken en Sieg Heil roepen. Verder zijn er foto's waar op ze folders van de Volksunie uit delen in de hal van het Centraal Station in Amsterdam. „Ze zijn dol op foto's maken. Je ziet hoe ze een kip afmaken met hun messen. De foto's laten het vil len van minuut tot minuut zien. Het zijn zieke prentjes. Ze kicken op geweld. Ze vinden het lekker". Dan zijn er de foto's van de lid maatschapskaarten van het NJF, de jeugdbeweging van de Volksu nie. En van folders waarin het NJF de vrijlating eist van Rudolph Hess, de plaatsvervanger van Adolf Hitler. Moordenaars Een tiental fotokopieën van foto's zijn burgemeester Van Th in handen gespeeld. Die kopie vormen het uitgangspunt van e onderzoek dat de Amsterdan) politie instelt. In opdracht van burgemeester en van de hoofdoi cier van justitie wordt bekeken B hoeverre er vanuit de groep welddadige skinheads 'op georj niseerde wijze discriminatoire i ties' worden ondernomen. Volgens Marjan hebben de an fascisten weinig vertrouwen in q DEr onderzoek. „Uit het materió denl blijkt in ieder geval dat de moord kov< naars van Kerwin en Michael, n j pectievelijk Nico B. en Frankie 1 rv al jaren tot de groep extreemrech Ban skinheads horen. Frankie was 1 van de Volksunie, maar dat vond een te nette club, niet heftig g Pms' noeg". Ook contacten met de grot rond de weduwe Rost van Tonnii j331™ gen kunnen volgens haar wordt kant aangetoond. „Maar hoewel Kerwin Duinmeyer werd enkele jaren geleden in Amsterdam neer gestoken 'omdat hij een vuile nik ker was'. (foto ANP) sterfc openbaar ministerie voldoenc P11^2 kreeg toegespeeld en althans wi van hoe ze aan méér materiaal kon kj P,ers, men, is geen enkele poging gedaa s e^, de link tussen de moorden en hi v neo-nazisme te leggen". Dossier cent De AFFRA is bezig aan de han van het onder andere door infiltr tie verkregen fotomateriaal zei een dossier aan te leggen. „We pr< beren hen te identificeren, vast 1^ leggen wie tot de harde kern beh< J_ ren en wie de meelopers zijn", zej Maijan. De foto's worden echte niet naar de politie gestuurd. Vo' gens Marjan neemt de politie a *7 toch niet echt serieus. „Zê hebbej zelf toch geen enkele poging g< daan' om die foto's te krijgen? W hebben taal noch teken van hei vernomen. Bovendien kunnen wj ®leJ die foto's zelf beter gebruiken. Bi. voorbeeld door ze door te spele stl* naar discotheken. Alleen al or| c®r commerciële redenen willen discc, theekhouders liever niet dat dt 1111 fascisten binnenkomen. Als de pc me litie geen actief anti-discriminatie beleid voert bij discotheken moe. J ten wij wel wat doen". aai Volgens Marjan kan dat uitlopei 1 op eigen richting. „Daar dwingel w£ ze ons toe. Zelfs fascistische literal de tuur kan ongemoeid worden vei. de spreid. Waarom doen ze geen inva ti€ bij de weduwe Rost van Tonnin tei gen? Want daar is een hoop te vin. ru den hoor". he Marjan wil niet zeggen hoe de in W filtratie van anti-fascisten bij ex C; treemrechtse skinheads in z'i to werk gaat. Ze ontkent het zelfs vc „Wel krijgen we regelmatig inlich te tingen en materiaal. Zo weten w( r€ waar die nazi-nesten zijn". In Ni; megen zit volgen haar een groep si En in een kraakpand aan de Wie_. n- lingen in Amsterdam zat een tien vi tal. „Die hebben we er uitgegooid v' Een deel van de foto's is zo in on: d bezit gekomen". Wat het AFFRA dwars zit, is vol o gens Marjan dat racistische en fas g cistische uitingen niet echt serieui worden genomen. „Voetbalsup e pörters die 'joden joden' roeperi worden als lammetjes behandeld v Maar antifascisten die proberen t( r voorkomen dat racistische folders worden uitgedeeld of die ageren te r gen een gemeenteraadslid van dc CP worden in elkaar gemept". van personen die wegens vervol- dere landen, Nederland en Dene- van toepassing zijn op homosek- ging in hun vaderland in aanmer- marken wellicht uitgezonderd. suelen. king komen voor politiek asiel. v STOCKHOLM (AP) - Als de Zweedse regering haar zin krijgt en het parlement, de Riksdag, stemt zoals wordt verwacht, zullen samenwonende Zweedse homo seksuelen binnenkort dezelfde rechten krijgen als burgerlijk ge huwde heteroseksuelen. De Zweedse regering heeft een wets ontwerp met die strekking ter goedkeuring voorgelegd aan het parlement. Het wetsvoorstel is de vrucht van de arbeid van een speciale re geringscommissie, die zes jaar heeft gestudeerd op de positie van de homoseksuelen in de Zweedse samenleving. Volgens de wet mo gen homoseksuelen huurcontrac ten tekenen als waren zij een echt paar, en de wet regelt ook de verde ling van de boedel als een relatie tussen homoseksuelen wordt ver broken. Homoseksuele partners zullen in de toekomst automatisch van elkaar erven als er geen testa ment is gemaakt. Heinz Spira, die als juridisch ad viseur is verbonden aan de Zweed se Bond voor Rechten van Homo seksuelen en Lesbiennes, zei in een reactie dat de wet weliswaar redelijk vooruitstrevend is, maar dat toch te weinig bescherming wordt geboden. Spira zei dat de bond had gevraagd om het recht voor homoseksuelen om burgerlij ke huwelijken te sluiten en kinde ren te adopteren, en om homosek suelen op te nemen in de categorie De commissie heeft haar werk al in 1984 voltooid en het feit dat de Zweedse regering er drie jaar over heeft gedaan om met een wetsont werp te komen, duidt er volgens Spira op dat de regering al grote moeite heeft gehad met de opstel ling van de nu voorliggende rege ling. Maar Spira erkent ondanks zijn kritiek dat de wet gunstig afsteekt bij de wetgeving in de meeste an- Tevreden Een woordvoerder van de rege ringscommissie, Curt Danielsson, toonde zich zeer tevreden. „We wil den de homoseksuelen de moge lijkheid bieden om op ongeveer de zelfde manier als heteroseksuelen samen te leven," zei hij. Het recht op asielverlening is volgens Da nielsson verworpen omdat be staande wetten en verdragen die betrekking hebben op asielverle ning op humanitaire gronden ook Hij zei dat de wet er mede op is gericht om homoseksuelen aan te sporen tot een minder promiscue levenswijze, en zo ëen bijdrage te leveren aan de bestrijding van de ziekte aids. De regeringscommissie heeft in 1984 in haar eindrapport ook aan gedrongen op meer radioprogram ma's „met een homoseksuele in houd", en de commissie zou graag zien dat het onderwerp homofilie op school meer wordt besproken. Tevens is de commissie gestuit op krachtige conservatieve tenden sen ten aanzien van het onderwerp. „De stilte rondom homoseksuelen is vrijwel volledig," aldus het rap port, „homoseksualiteit is geen na tuurlijk onderdeel van de maat schappij, het is niet aanwezig als sociale en culturele institutie". Volgens krantebenchten hebben christelijke media geweigerd gratis advertenties te plaatsen waarin aan homoseksuelen advies wordt aan geboden over aids. Het argument daarvoor zou zijn dat men bang is dat de kranten gebruikt zouden worden voor verkapte contactad vertenties voor homoseksuelen. Problemen De commissie noemt de situatie voor homoseksuelen „verre van bevredigend" en is tot de slotsom gekomen dat er voor samenwonen de homoseksuelen tal van proble men bestaan. Ongeveer de helft van de door de commissie onder vraagde Zweden heeft te kennen gegeven dat men homoseksualiteit „afstotelijk" vindt, en één op de vijf Zou geen homoseksuelen in zijn of haar vriendenkring wensen. 200 van de 1.300 ondervraagde homoseksuelen hebben melding gemaakt van discriminatie tijdens het werk, en 30 procent zegt gewei gerd te zijn als men probeerde sa men met een partner van hetzelfde geslacht een huis te huren. Kardinaal Simonis en zijn hulpbisschoppen De Kok en Niën- haus gaan op 9 mei niet naar het appèl van de '8 Mei-beweging' in Zwolle, een manifestatie onder het motto 'Aan mensen een bood schap'. Het bestuur van '8 Mei' had hen persoonlijk uitgenodigd. De drie bisschoppen van Utrecht schrijven voorzitter me vrouw W. Stael-Merkx, dat zij de uitnodiging zorgvuldig hebben overwogen. Aan de ene kant wil len zij als bisschop overal aanwe zig zijn waar christenen samen komen, maar aan de andere kant achten zij het van even groot pas toraal belang de gelovigen duide lijkheid te verschaffen over het geloof en de leer van de kerk, "die gericht zijn op het werkelij ke geluk van de mensen" Volgens de bisschoppen be staat er 'helaas' nog steeds te gro te onduidelijkheid over wat '8 Mei' wil en voorstaat, vooral ten aanzien van geloof en leer van de Rooms-Katholieke Kerk. Zij ho pen 'van harte', dat in de nabije toekomst 'de nodige pastorale helderheid' zal ontstaan. Jammer. De Leidse Meren- wijk-pastor H. van Casteren vindt het jammer, dat de bis schoppen in hun recente brief over de oecumene geen eigen oe cumenisch beleid ontwikkelen. "Uiteraard in overleg met Rome, maar met behoud van de eigen verantwoordelijkheid voor de ei gen kerk en de andere kerken in Nederland", schrijft hij in het Merenwijk-bulletin van mei. "Jammer is dat de bisschoppe lijke brief niet is geschreven in relatie tot het rapport over doop, eucharistie en ambt van de We reldraad van Kerken. Een rap port van de commissie 'Geloof en kerkorde', waarvan ook rooms-katholieke theologen lid zijn". Van Casteren: "Dat is zo'n fantastisch rapport, dat het tot inzet van voortgaande oecumene had mogen en moeten worden". De bisschoppen doen in hun brief geen verslag van de vele oe cumenische initiatieven in paro chies en gemeenten. Ook dat be treurt Van Casteren. "Het is-toch het leven zélf dat de grenzen ver legt, zodat er nieuwe ervaring on tstaat waarover het leergezag en de theologen kunnen nadenken. Zonder het leven zélf kunnen we toch niet verder". Van Casteren had ten slotte een betere pastorale begeleiding van het gemengde huwelijk ver wacht. "Natuurlijk is het al van belang dat deze huwelijken wor den beoordeeld in hun betekenis voor de oecumene, maar er wordt geen uitzicht geboden op eucharistische gastvrijheid en het scheppen van oecumenische gemeenschappen. Dat is triest, omdat jarenlange ervaring heeft geleerd dat het voor deze huwe lijken niet mogelijk is aan beide kerken trouw te blijven of aan één van de kerken voorrang te geven. Waarmom blijven we dan doen alsof dit tóch kan?" Conclusie van pastor Van Cas teren: "Beste Merenwijkers, het is in ieder geval van belang dat wij gewoon doorgaan!" Dr. H. Berkhof was gisteren een van de sprekers op de twee daagse vergadering in Utrecht van de Bond van Predikanten. Het ging over het feit dat de kerk in de tegenwoordige samenle ving steeds meer 'randverschijn sel' wordt. Op de vraag hoe het toch komt dat de kerk zelf zo weinig weerstand biedt, ant woordde Berkhof dat theologen de zogenaamde 'God is dood'- theologie én de secularisatie (verwereldlijking) als theolo gisch 'begrip nooit echt serieus hebben genomen. De kerk, zei Berkhof, laat zich te veel voorschrijven wat in de wereld belangrijk wordt geacht. "Ze heeft haar roeping verzaakt om God in het leven en de sa menleving ter sprake te brengen. Waarom heeft nóch de hervorm de synode, nóch de Raad van Kerken in een verklaring of stu diedocument de oorzaken en ge volgen van de Godsverduiste ring aan de orde gesteld?" (In na volging van de theoloog Buber sprak Berkhof niet van 'seculari satie' maar van 'Godsverduiste ring'). "De kerk loopt in haar beleid en belijden juist heen om dat ene nodige. Het hele hervormde esta blishment weet Billy Graham, de EO en bisschop Gijsen honend te vertellen dat hun methoden on vruchtbaar zijn, maar een alter natief heeft de kerk niet te bie den. Ze streeft er wel naar. het evangelie in te brengen in de vele dingen van de wereld, maar het is de vraag of ze dat ook doet. Met een beroep op de tolerantie worden de secularistische mach ten in onze samenleving ontwe ken". Berkhof raadde zijn gehoor aan, niet lafhartig terug te wij ken, maar met intelligentie en liefde deze ontwikkelingen te weerstaan. Ook dr. A. Noordegraaf, do cent aan de christelijke sociale academie 'Vijverberg' in Ede, had kritiek op de houding van de kerk. "Wij verkiezen aanpassing aan deze tijd boven confrontatie. Durven we nog wel nee te zeg gen?" Hij waarschuwde voor doemdenken en apathie. "Dat doet tekort aan het heil". Maar ook geen triomfalisme. "Dat on derschat de macht van de tegen stander". Noordegraaf pleitte voor grote aandacht voor het gemeente werk en de eredienst. Vooral de stadsgemeenten hebben onder de secularisatie te lijden. Dorps- gemeenten) vond Noordegraaf, zouden de stad te hulp moeten komen. Reünie. Ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van pater J. van Kils- donk, oud-studentenpastor in Amsterdam, hebben vrienden en relaties het initiatief genomen tot een reünie op zaterdag 16 mei voor ieder die tussen 1947 en 1987 met Van Kilsdonk contact heeft gehad. Na een viering om 8 uur 's avonds in de Nieuwe Kerk aan de Dam begint om half 10 in de Beurs aan het Damrak een infor mele feestelijke bijeenkomst, zonder toespraken maar wel met een drankje en een hapje. Wie iets wil bijdragen, kan spijs of drank ter consumptie naar de beurs meebrengen. Het feest tot 1 uur 's nachts draagt, volgens wens van de 70-jarige, op geen enkele wijze het karakter van een huldiging. Afscheid. Op 20 mei zal dr. J. Firet, hoogleraar praktische theologie aan de Vrije Universi teit, wegens pensioen afscheid nemen. Voordat Firet in 1968 hoogleraar werd, was hij achter eenvolgens gemeentepredikant (Zuid-Beijerland en Rotterdam- Charlois) en directeur van de Ge reformeerde Jeugdraad. Hervormde Kerk: beroepen te Akkrum kandidaat F. W. Ver baas Amsterdam, te Waddinx- veen (deelgemeente 'Immanuel- kerk') A. van Houwelingen Grijpskerke (Z.), te Bloemendaal R. van den Beid Maastricht-Eijs- den. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Rotterdam- Delfshaven (deelwerk) mevr. I. Telleman-Barends en A. Teile man Muiderberg ('Samen op weg'). 'Belediging'. Het Vaticaan wil behalve in Genève ook een hulpbisschop benoemen voor het tweede centrum van de Re formatie in Zwitserland, Zürich. De Evangelische Kerk in die stad heeft dit voornemen scherp veroordeeld. "Het optreden van Rome", zegt deze kerk in een verklaring, "is een belediging van al diegenen die grote waarde hechten aan de wereldwijde be tekenis van Genève en Zürich als plaatsen van de Reformatie".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2