'De druk is nu van me af slH Baalbergen® Waarom mogen wij er niet in? Pagnin leider na monsterontsnapping MELLOW-M Griekse voetballers 'gaan' voor winst Verrassende zege van Jong Oranje Kelly op tweede plan in Vuelta Van Basten: 'Tegen Hongarije staan we op scherp' a KATWIJK SPORT PAGINA 15 Excelsior-Den Haag uitgespeeld ROTTERDAM (GPD) - Het toe gangshek van Woudestein bleef i aanvankelijk hermetisch gesloten. Bang voor de beruchte Haagse supportersschare wilde Excelsior niet nog eens narigheid binnen het stadionnetje. Zoals op 9 november van het vorige jaar, toen het duel met FC Den Haag wegens wanor delijkheden voortijdig bij 0-1 werd afgeblazen. Gistermiddag stonden de elftal len wederom tegenover elkaar, maar dan onder geheel andere om standigheden. Op de bijna lege tri bunes alleen afgevaardigden van de pers, bestuursleden en andere belanghebbenden, die slechts 34 minuten voetbal kregen voorge schoteld. FC Den Haag zag met een uiterste krachtsinspanning kans de voorsprong van 9 november tot 0-2 te vergroten, maar raakte Tscheu la Ling kwijt. De Hagenaar hield aan een ongelukkige botsing een waarschijnlijk een kapotte me niscus over. Een even trieste als opmerkelij ke wedstrijd kreeg daarmee na ruim vier maanden zijn beslag. Bij de eerste uitgave tussen de teams was een naar de Excelsior-verzor- ger Toon IJzendoorn geworpen stuk hout de aanleiding voor arbi ter Cees Bakker (gisteren floot Bep Thomas) om te staken. De aggre- sieve sfeer van destijds maakte gis teren plaats voor een sluier van ge heimzinnigheid. Want zelfs op de speeldag was voor niemand duide lijk waar het restant van het eredi visieduel zou worden afgewerkt. Aanvankelijk was het Feye- noord-stadion nadrukkelijk in beeld. „Maar hoe dat verhaal de wereld is ingekomen, is mij vol strekt onduidelijk. Dat zou compe titievervalsing zijn geweest", sprak KNVB-voorlichter Wim Jesse zijn verwondering uit. „Ik vermoed dat het een of andere journalist is ge weest, die het zomaar de wereld heeft ingeslingerd". Bij de Rotterdamse politie daar entegen was wel degelijk bekend dat Excelsior-FC Den Haag even tueel in de Kuip zou worden ge speeld. Dat echter zou alleen ge beuren wanneer het vermoeden bestond als Haagse supporters naar Woudestein zouden afreizen. „We hebben geprobeerd het een en ander geheim te houden", aldus een woordvoerder van de Rotter damse politie. „Maar dat is niet zo best gelukt. Bij de clubs waren ze ruimschoots van tevoren op de hoogte dat er op Woudestein zou worden gespeeld. Je kan het toch tegenover de spelers niet maken om ten behoeve van de geheim houding opeens ergens een wed strijdje te spelen. Ik denk dat bij de clubs iemand uit de school heeft geklapt". De Haagse supporters waren in elk geval zo verstandig om in de Residentie achter te blijven. Zo niet de aanhangers van Excelsior, die zich nieuwsgierig rondom de hekken van Woudestein hadden verzameld. Een handvol oude baasjes probeerde de 'portier' nog te bewegen het slot van het hek open te draaien, maar de man bleek niet te vermurwen. Die houding werd hem niet in dank afgenomen. Hans Corsmit, de sponsor van FC Den Haag, kreeg evenzeer een duidelijk 'nee' te ho ren, op zijn luidruchtige verzoek om binnen te poorten te worden toegelaten. „Ik stop tonnen in die club. Bij deze wedstrijd heeft FC Den Haag zeer grote belangen. En dan word ik hier als een kleine jon gen behandeld", foeterde de geld schieter. Na tussenkomst van het Haagse besuurslid Fred van Hal werd Corsmit alsnog toegelaten. Waarop de verzamelde Excelsior-suppor- ters weer in woede ontstaken. De portier leverde uiteindelijk een pasklare oplossing. Hij deed het hek open, zodat het publiek alsnog in de gelegenheid werd gesteld om de wedstrijd bij te wonen. Die actie had de instemming van de politie, want niet de Hermandad, maar de KNVB had bepaald dat er geen pu bliek zou worden toegelaten. Eenmaal binnen de hekken wer den de aanhangers van de thuis club veel wijzer. 'Hun' Excelsior speelt komend seizoen hoogst waarschijnlijk in de eerste divisie. De formatie van Wullems begreep dat alleen een zege op FC Den Haag de club uitzicht op behoud kon geven, vandaar dat de Rotter dammers furieus uit de startblok ken schoten. Die speelwijze had bijna succes, toen Tonny van Bre men keeper Stam geklopt wist en een schot op het verlaten doel af vuurde. Joop Lankhaar behoedde FC Den Haag voor de gelijkmaker. Met die actie ondersteepte Den Haag-manager Van der Meent zijn gelijk om Lankhaar uit het trai ningskamp van Jong Oranje te plukken. Had de international geen vrijaf gekregen, dan was FC Den Haag niet naar Rotterdam af gereisd. Na de wedstrijd werd Lankhaar met een snelle auto ver voerd naar Venlo, waar de Alphe- naar een paar uur later moest aan treden tegen West-Duitsland. Lankhaar stond bovendien aan de basis 0-2 van FC Den Haag. Ka- rel Bouwens onderschepte Lank- haars pass keurig en schoof het le der vervolgens door naar de vrij staande Tony Morley, die 4 maan den eerder ook de eerste treffer voor zijn rekening had genomen. De Engelsman had weinig moeite de bal in het door Carlo l'Ami ver laten doel te deponeren: 0-2. Veel gejuich viel er op Woude stein evenwel niet waar te nemen. ROB ONDERWATER BARCELONA (ANP) - Een monstervlucht in gezelschap van de Fransman Henri Abadie heeft de Italiaan Roberto Pagnin gisteren naast de etappezege ook een nieuwe gele trui opgeleverd in de Ronde van Spanje. Het tweetal hield na een vlucht van 155 kilometer drie minuten voorsprong over op het peloton, dat zich rustig hield in het vooruitzicht van de eerste bergetappe van vandaag naar het ski-oord Grau Roig in Andorra. De op Woudestein dienstdoende Rotterdamse politiefunctionarissen hadden een rustig middagje, dat werd onderbroken met een partijtje voetbal. De cornervlag fungeerde daarbij als doelpaal en kapstok. (foto ANP) Abadie en Pagnin zorgden er met hun initiatieven voor dat de vijfde geen overgangsetappe werd en er waarachtig een machtswisseling plaats had. Kelly raakte de leiders trui kwijt. De voorsprong van het uitstekend samenwerkende twee tal werd maximaal twaalf minuten. Door vier bergjes in het tweede ge deelte kwam het peloton slechts langzaam naderbij. Dertig kilometer voor het einde vroeg Abadie aan Pagnin of hij de etappe mocht winnen. Pagnin zou immers de leiderstrui in bezit ne men. De Italiaan weigerde. Hij wist zich sneller in de sprint en ook dat zijn tweede leiderspositie ander maal een zeer tijdelijke zou zijn. De teleurgestelde Abadie deed in de slotfase geen kopwerk meer. Dat kostte Pagnin nog bijna de gele trui. Zijn ritzege kwam niet in ge vaar. Óp de Olympische wieler baan van Barcelona won Pagin met lengten verschil. Het eerste peloton, zo'n veertig renners, kwam na twee minuten en 59 seconden binnen. Pagnin moest zijn seconden tydvergoeding bij de tussensprints aanspreken om de leiderspositie te heroveren. Na af loop van de tweede etappe had hij zich voor de eerste keer in het 'amarillo' gehuld. Niet vertegenwoordigd in het eerste peloton was Luc Suyker- buyk. De neo-prof uit Nispen by Roosendaal maakte een uitgeblus te indruk. Na de proloog en twee etappes was hij de beste debutant geweest. Suykerbuyk had van het ATHENE (Rtr) - De Griekse voetballers zijn vast van plan de Polen vanavond in Athene te verslaan in de ontmoeting voor groep vijf van het kwalificatie toernooi om het Europees kam pioenschap. „We moeten ervoor zorgen, dat de Polen bij wijze van spreken geen tijd hebben adem te halen", omschreef aan voerder Nikos Anastopoulos de vastberaden sfeer in het Griekse kamp. „We zullen er voor het ui terste om knokken en ik denk, dat we dan ons doel zullen berei ken". Dat doel is uiteraard een overwinning. Dat zou dan de vierde zege worden in zes wed strijden voor de groep, waarvan verder Nederland, Hongarije en Cyprus deel uit maken. Is de stemming bij de Grieken geladen, de Polen maken in Athene een depressieve indruk. Niet alleen door het uitermate te leurstellende doelpuntloze ge lijkspel tegen Cyprus, maar ook door het ontbreken van sleutel spelers als Zbigniew Boniek en Miroslaw Okonski. Boniek heeft te kennen gegeven, dat hij niet fit is en Okonsld kon geen vrij krij gen van zijn club Hamburger SV. De Polen proberen niet te den ken aan de wanprestatie tegen Cyprus. Ze klampen zich vast aan de overwinning van 4-1, die de ploeg twee jaar geleden in een kwalificatiewedstrijd om de we reldtitel in Athene op de Grieken behaalde. De Poolse coach Woj- ciech Lazarek zei te hopen, dat het duel er toe zal bijdragen, dat het mentale evenwicht zal wor den hervonden. De enige speler, die bij Grie kenland niet geheel fit is, is Stra- tos Apostolakis. Hij nam wel aan de training deel, maar volgens waarnemers is zijn opstelling zeer twijfelachtig. In vergelijking met de wedstrijd in en tegen Ne derland (1-1) van 25 maart is de vermoedelijke basis van de Grie ken op twee plaatsen gewijzigd. Alavandas en Skartados komen waarschijnlijk in de plaats van Apostolakis en Mitropoulos. ZEIST (GPD) - Op 15 oktober 1986 in het NEP-stadion in Boedapest schoot het duo Gullit/Van Basten Oranje, tijdens de confrontatie met Hongarije, richting EK-eindronde. Het begin van een voetbalepisode vol beroering; de schitterende successen van Oranje in Boedapest en Ajax in de Europacup II staken schril aftegen de volgende interlands en de prestaties van PSV, Nederlands andere kwaliteitsclub. Tegen de Hongaren staan we op ons kunnen opereerden, groeide scherp. We mogen ons nu geen tegenstander in de wedstrijd, misstap meer veroorloven, anders gebeurt nu niet in de Kuip" kunnen we West-Duitsland wel vergeten. En dat zou weer een ge miste kans voor het Nederlands voetbal zijn". De Ajax-doelpunten voordeel in de situatie zoals ze ligt. „Voor een interland hoef je een speler nooit extra te motive- En steeds weer speelde het duo Gullit/Van Basten een belangrijke rol in alle gebeurtenissen. Van Gouden Schoen tot het ontslag van Hans Kraay, afzonderlijk of als tan dem. Komend jaar spelen ze zij aan zij in het rood-zwart gestreepte shirt van AC Milan. Voor het ech ter zover is heeft vooral Marco van Basten nog wat wensen betreffen de het voetbal in Nederland. „Zoals winst tegen Hongarije bij voorbeeld", licht de 22-jarige aan valler toe. „Een zeer belangrijke wedstryd en van dat belang moet en is iedereen doordrongen". Om dat gezamenlijke belang te onder strepen moesten eerst de restanten van de vorige twee interlands ge ruimd worden. Restanten, die zich manifesteerden in de tweespalt die in Oranje was ontstaan tussen de blokken van Ajax en PSV. Bijna logisch dat Marco van Basten en Ruud Gullit aan de basis stonden vein het hernieuwde Zeister-ak- GRONINGEN (ANP) - Twee be koord. Rinus Michels hoefde er vliegingen van De Koek binnen Motivatie is het sleutelwoord i Van Bastens betoog. „Motivatie gaat samen met succes", meent hij. „We hebben met Ajax dit jaar een machine ziet zelfs psychologisch gigantisch programma gedraaid, niemand is er op afgeknapt. Waarom? Omdat het succes er steeds was. Als je succes hebt kun Voor de wedstrijd tegen de Je °P toppen van de tenen blij- Hongaren al helemaal niet. We hebben wat goed te maken tegen over het publiek, want tegen de- Grieken hebben we gewoon slecht gespeeld. Omdat wij toen beneden Groningen uit de problemen niet eens zijn gezag voor te laten gelden. „Geen persoonlijk kwesties, maar verschil op puur voetbaltacti- sche gronden", meldt Marco van Basten nog eens ten overvloede. ADVERTENTIE de nieuwe Mink van LEOLUX LEOLUX kunde nieuwe, evenwicntige vormen en Jos Mous. comfort scneooer pu sang, maakten deze Mink rot een belevenis von st*l. vorm en functie. Me«ow-Mink. ae nieuwe avant-garde van leoiux. Design Jan Armgardt/Jos Mous. een minuut stonden centraal i 3-0 overwinning van FC Gronin gen. De vaak verguisde aanvaller zorgde ervoor dat de thuisclub nu vrij is van degradatiezorgen. In de matige vertoning viel lange tijd vrijwel niets te beleven. De verde diging van FC Groningen had geen kind aan de Zwolse aanvallers in de inhaalwedstrijd. Alleen Booy bezorgde doelman Storm een klus je vlak voor de rust. Ook de thuisclub bleef in aanval lend opzicht lange tijd onder de maat. Pech had Roossien, die de bal in de eerste helft tegen de lat schoot. Pas na de rust kreeg het treffen een opleving. Een kwartier na de pauze zette De Koek de Gro ningers via twee treffers in het goe de spoor. Vervolgens hield Gronin gen het commando in handen. Ey- kelkamp gaf de tweede zege van de thuisclub binnen drie dagen ver volgens meer gestalte. BONN (Reuter) - Westduitse atle tes hebben gisteren in een open brief opheldering gevraagd over de oorzaak van de plotselinge dood van Birgit Dressel, waarover na bij na drie weken nog geen duidelijk bestaat. Namens haar collega's drong speerwerpster Ingrid Thys- sen er by de arts van de atletiek- bond op aan deel te nemen aan het onderzoek. De 26-jarige Dressel overleed op 10 april in een ziekenhuis in Mainz. Enkele uren daarvoor was zij opge nomen met hevige rugpijn. Bij de autopsie werd geconcludeerd dat de toegepaste medicijnen mogelijk een verkeerde uitwerking hebben gehad. In de brief werd gesteld dat de zaak volledig moet worden opge lost, mede om eventuele herhalin gen te voorkomen. De personen die fouten hebben gemaakt, zou den ter verantwoording moeten worden geroepen. lopen. Er zijn bij ons weinig spelers die ooit zover zijn doorge drongen in de Europa Cup; het Ne derlands elftal blijft een spannen de zaak en na afgelopen weekeinde is de spanning in de competitie ook weer terug, terwijl we met Ajax nog in het KNVB-bekertoer- nooi zitten". Dwars door alle Nederlandse voetbalbesognes liep AC Milan als een rode draad. Verleden jaar in ju li bereikte het trio Cor Coster, Apollonius Konijnenburg, Piet Keizer met AC Milan-eigenaar Ber lusconi een overeenkomst omtrent de overgang van Marco van Bas ten. Jongstleden vrijdag, daags na dat Van Basten met Ajax de finale van het Europacup li-toernooi had bereikt, maakte de Europese top scorer officieel bekend dat hij de komende drie jaar samen met Ruud Gullit voor AC Milan zou uit komen. Bedragen werden er niet bij vermeld, maar duidelijk is dat Ajax voor zijn spits het gelimiteer de UEFA-bedrag van 2 miljoen Zwitserse franken (2,7 miljoen gul den) heeft ontvangen. Totaal zou met de overgang een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid zijn. Daarnaast ontvangt Van Basten een netto jaarsalaris van acht ton. Natuurlijk zal de Italiaanse werkgever aanmerkelijk meer pro blemen hebben met het afstaan van zijn vedetten aan Oranje dan Ajax of PSV. En dat verliep, vol gens bondscoach Rinus Michèls, vaak al stroef genoeg. „We heb een afspraak met AC Milan dat wij vrij- gegeven dienen te worden voor bindende wedstrijden van het Ne derlands elftal", aldus Marco van Basten. „Zou dat in het gedrang komen dan moet de club een fikse boete aan de KNVB betalen. En met een fikse boete, bedoel ik een bedrag dat vele malen hoger ligt dan de vijftigduizend gulden, die Anderlecht moest neertellen om dat de club Adrie van Tiggelen niet vrijgaf'. Voor Marco van Basten is het in elk geval gunstig dat hij afgelopen vrijdag eindelijk de moed heeft ge vonden de Italiaanse fans en het Nederlandse thuisfront officieel in kennis te stellen van hetgeen reeds lang bekend was. „De druk is nu van me af', geeft de 22-jarige toe. „Het geeft een zekere rust, nu alles geregeld is. Tussen de voetbalbe- drijven door probeer ik af en toe een dag op en neer naar Milaan te gaan om daar de zaken te regelen. Ik zal toch op zoek moeten naar een huis en dat soort dingen". Ron Willems passeert de Westduitse doelman Illgner voor de eerste het 1 -0 voor Jong Oranje. (f0t VENLO (ANP) - Het Neder lands voetbalelftal voor spelers tot 21 jaar heeft zich gister avond in Venlo niets aange trokken van de gebrekkige - om maar niet te spreken van niet bestaande - voorbereiding en met 3-1 gewonnen van favo riet West-Duitsland. De lijst aanvoerder in kwalificatie- groep 8 werd geveld door twee doelpunten van Ron Willems (FC Twente) en debutant Jules Ellerman (Sparta). De tegen treffer kwam op naam van Kohn. Door dit onverwachte, maar verdiende resultaat heeft de ploeg van bondscoach Bert van Lingen een redelijk kans behouden de eindronde van de Europese titelstrijd te halen. In de eerste helft was goed te merken, dat het 'duivenplatje' van Van Lingen opnieuw last had gehad van de vele vreemde vogels. Van overleg was in de beginfase, net als tijdens de duels tegen Bulgarije (0-1) en Luxemburg (2-0) zelden spra ke, laat staan van ingespeeld- heid. Verdedigend zorgde Utrechter Gerrit Plomp, die te elfder ure was opgeroepen als vervanger van Twentenaar Rutten. met de steun van de mandekkers Van Eek en Ver hagen wel voor organisatie. Maar in de opbouw en de aan val was het elftal toch te veel een gelegenheidsteam. Toen Jong Oranje de eerste gewen ningsperiode zonder averij was doorgekomen, kwam er zowaar enig leven in de redelijk gevul de Venlose Koel. Ron Willems scoorde op aangeven van Hen- nie Meyer 1-0. Veel zelfvertrouwen hield Jong Oranje er niet aan over, maar desondanks kwam de ploeg via Jules Ellerman op 2-0. Vogts zag zich al snel na rust genoodzaakt met Kohn een verse aanvaller in stelling te brengen. De invaller scoorde inderdaad 2-1. Nederland leek nog een benauwd kwartier te gemoet te gaan, maar opnieuw Ron Willems, na goed voorbe reidend werk van Rob Witsche, scoorde de bevrijdende treffer: 1-3. "De ploeg heeft laten zien dat we niet voor spek en bonen wil len meedoen", sprak bonds coach Bert van Lingen nader hand opgelucht. "Die instelling heeft ons dit resultaat opgele verd". jongerenklassement zijn hoofd doel gemaakt. Gisteren werd hij er op de vier hellingen afgereden en reed hij met vele minuten achter stand Barcelona binnen. „Ik betaal nu mijn prestaties van februari", analyseerde de Brabander. „Tus sen de Ronde van het Baskenland en de Ronde van Spaiye kon ik bo vendien geen wedstrijden rijden. Ik was in Nederland en daar kun je als individueel renner nergens te recht. Ik wil de Ronde van Spanje wel uitryden. Misschien kom de macht in de benen terug en kan ik nog eens een gooi naar een etappe zege doen". Scheldeprijs Jean-Paul van Poppel heeft gis teren naast de Scheldeprijs gegre pen. De sprinter uit Bilthoven, de winnaar van vorig jaar, werd ver slagen door de Belg Etienne de Wilde. Na 247 kilometer sprintten 27 renners om de eerste plaats. Door de concurrentie van de Ronde van Sparye stonden voor de 75e Scheldeprijs alleen de Belgi sche en Nederlandse formaties aan de start. Desondanks was er sprake van een veel sterkere bezetting in deze Belgische semi-klassieker dan de afgelopen jaren, toen in au gustus de keten der Tour-crite riums veel meer de interesse van de toprenners had. Onder de zomerse zon ontwik kelde zich op de route richting Leuven van en naar Schoten een levendige wedstryd. De beslissen de slag viel 57 kilometer voor de eindstreep op de laatste kasseiwe gen in het Pulderbos. Van Hooy- donck, Planckaert en Vanderaer- den verzeilden in het tweede pelo ton, dat al gauw vijf minuten ach terstand telde. De eerste groep, van 27, reed hard door. Talen en de Belgen Wij- nant en Geuens zagen soli misluk ken. Een vluchtgroepje met de Deen Jesper Skibby, Ad Wijnands, de Australiër Phil Anderson en de Belg Peter Roes leek op weg naar succes. Door een onoplettende seingever werd dit kwartet de ver keerde weg opgestuurd. Nadat het peloton teruggevonden was, pro beerde Anderson het nog in zijn eentje. Tot 300 meter voor de eind- steep reed hij vooruit. De sprinten de groep kreeg hem toch nog te pakken. Als baanrenner met sprintkwali teiten was Etienne de Wilde boven dien de man in vorm. Na zijn ne derlaag tegen Teun van Vliet in Gent-Wevelgem won hij vorige maandag de Boucles Parisiennes, een nieuwe koers in Frankrijk en afgelopen weekeinde de kermis- koers van Kruishoutem-Nokere. De Wilde werd het meest bedreigd door Jean-Paul van Poppel. De winnaar van het vorig jaar toonde zijn stijgende vorm al was deze nog net niet goed voor de eerste over winning van het seizoen. Deze wedstrijd telde mee voor het klas sement om de wereldbeker voor merkenploegen. Benefiet voor Tony Schumacher KEULEN (Rtr/GPD) - Toni Schu macher zal met een benefietwed strijd afscheid nemen van zijn club l.FC Köln. Het zal een duel worden tussen FC Köln en een wereldelf tal. Bernd Schuster'en de Italiaan se doelman Zenga hebben hun komst reeds aangekondigd. Schu macher (33) heeft persoonlijke in vitaties gestuurd naar Maradona en Platini. De doelman kwam na publicatie van zijn omstreden boek 'Der Anp- fiff in heftige aanvaring met zijn club en Westduitse bond. Zyn club ontbond het contract en zette hem op de transferlijst. De bond sloot de international uit voor het natio nale elftal. De Hongaarse middenvelder Lajos Detari zal aan het einde van het seizoen vrijwel zeker getransfe reerd worden naar een Westeuro- pese club, meldt het semi-officiële Hongaarse dagblad Magyar Hirlap. Detari, een sleutelfiguur in het Hongaarse elftal dat vanavond in Rotterdam tegen Nederland speelt, staat op de verlanglijst van Mona co, Bayern München en FC Zürich. Edo Ophof komt dit seizoen niet meer in actie voor Ajax. De 27- jarige verdediger moet volgende week opnieuw worden geopereerd aan een meniscus. Ophof stond ruim een half jaar op non-actief na eenzelfde medische ingreep, maar was sinds kort weer in staat tot spelen. Vlak voor de EC-return te gen Zaragoza was er zelfs even sprake van dat hij zijn rentree zou maken in de hoofdmacht van de Amsterdammers. In overleg met de medische staf van Ajax besloot Johan Cruijff hiermee echter nog even te wach ten. Amper twee dagen later raakte Ophof tijdens een wedstrijd tussen de reserves van Feyenoord en Ajax andermaal geblesseerd aan zyn rechterknie. Onderzoek door dok ter Hermans in het ziekenhuis van Hilversum wees vervolgens uit dat het gewricht 'op slot' was gescho ten doordat de binnenmeniscus van de geopereerde knie weer los was geschoten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15