Karakter van Huis ter Leede blijft behouden Celstraf geëist voor veroorzaken dodelijk ongeval 1 route njden D^bter J.C. Bloem herdacht Handelaren krijgen les van bloemenexporteur Geen subsidie voor gouden oranjecomité WOENSDAG 29 APRIL 191, FÜSSETi Splinternieuwe auto rijdt tuinhek omver RIJNSBURG - Met een auto die hij pas tweeënhalf uur in zijn bezit had heeft een 26-jarige man uit Oegstgeest gisteravond op de Rijnsburgerweg in Rijnsburg een zwaar tuinhek omver gereden. De man moest bij een verkeerde in haalmanoeuvre met hoge snelheid uitwijken voor een stilstaande vrachtwagen, schoot het fietspad op en kwam in de tuin van een wo ning tot stilstand. Volgens een woordvoerder van de politie reed de automobilist met zijn nieuwe aanwinst honderd kilo meter per uur op de vierbaansweg waar maximaal 50 kilometer mag worden gereden. Om een voor hem rijdende bestelwagen te passeren wilde de man gebruik maken van de rechterbaan. Pas op het laatste moment zag hij dat hier een vracht wagen stond geparkeerd. De nieuwe auto werd zwaar be schadigd. De man zelf bleef onge deerd. Corso moet weer oude Sassenheim zuinig op fraaie buitenplaats E: SASSENHEIM - Het Sassenheim- se raadslid A.M. Mazee (CDA) T dupm aam hpm ditv vindt dat het bloemencorso van de Fi bollenstreek volgend jaar weer de *?nderdst£ gebo°rtedag van de uit oude route moet volgen in zijn ^Phen afk?4m?,e® dl,chter4 JC woonplaats. Omdat Noordwijker- ®l°em wordt herdacht met hout dit jaar door het corso werd aangedaan werd niet meer over de Rijksstraatweg gereden, verweg het dorp afgebogen r Wilhelminalaan. zijn leven. De- expositie wordt van 4 tot en met mei in het stadskantoor aan de Castellumstraat gehouden. SASSENHEIM - Aan het specifieke karakter van de buitenplaats Huis ter Leede in Sassenheim wordt niet getornd. Hoewel burge meester en Wethouders van het bollendorp in het nieu we bestemmingsplan voor dit gebied wel enige ruimte willen scheppen om tege moet te komen aan de wen sen van de bewoners, is het streven er toch vooral op ge richt om de bijzondere ei genschappen van de buiten plaats in stand houden. i het park zullen zoveel mogelijk sfeer en karakter behouden, zo is het streven gen aantgi jaren geleden was het (foto wim Dijkman» nQg de bedoeling om op het land- goed enkele bungalows te bouwen. De provinciale planologische com missie liet destijds evenwel weten dat de landschappelijke waarde van het park daardoor teveel zou worden aangetast. In de periode na 1977 kwam Huis ter Leede vervol gens in handen van vijf particulie ren die nu ieder een deel van het park en de gebouwen in gebruik hebben. Over de oorsprong van Huis ter Leede is niet veel bekend. Volgens historische gegevens moet er om streeks 1322 een ridderhofstede zijn geweest die toebehoorde aan Dirk van Sassenheim. De boerderij Tentoonstelling in stadskantoor Alphen Jakobus Cornelis Bloem werd op 10 mei 1887 in Oudshoorn (nu Mazee merkte gisteren tijdens de gemeente Alphen aan den Rijn) ge- raadsvergadenng op aat het boren, waar zijn vader burgemees- zuidelijk gedeelte van Sassenheim ter was. De eerste zestien jaar van er nu wat bekaaid was afgekomen. zijn leven bracht hi^r door Bloem kreeg de Constantijn Huy- Bovendien leidde de nieuwe route gensprijs (1949), de P.C. Hooftprijs van het corso juist in het zuidelijk 0952) en de Grote Prijs der Neder- gedeelte van het dorp ook nog eens landse Letteren (1965). Hij wist een tot extra veel verkeersoverlast. romantische tint te geven aan een sobere, klassiek gerichte stijl. Volgens Mazee is het mogelijk Daarbij maakte de dichter weinig het corso over de Rijksstraatweg te gebruik van beelden, laten rijden. De kleurrijke stoet Jan den Hengst uit Aarlander- zou in dat geval via de Leidsevaart veen, een groot bewonderaar van naar Noordwijkerhout koers kun- de dichter, heeft het initiatief geno- nen zetten. "Dat kost misschien men voor deze herdenking. Samen een paar minuten meer, maar dat met de Kulturele Raad, het bureau lijkt me niet onoverkomenlijk", al- voorlichting en het Literair Café dus de christen-democraat. uit Alphen, heeft Den Hengst aller- De uit Oudshoornnu Alphen aan den Rijnafkomstige dichter J.C. Bloem wordt in zijn geboor teplaats uitgebreid herdacht. lei voorwerpen en gedichten uit het leven van Bloem verzameld. Op zaterdag 16 mei is er een lite raire bijeenkomst in de raadzaal van het stadskantoor. De middag wordt door burgemeester M. Paats met een toespraak geopend. Daar na volgen een lezing over het werk van Bloem en voordrachten van zijn poëzie. Tenslotte wordt de film 'J.C. Bloem, een man van weinig woorden', van Hans Verhagen ver toond. Voor deze bijeenkomst zijn ver schillende oude vrienden en be wonderaars van de dichter uitge nodigd, onder wie Simon Carmig- gelt, Marga Minco, Teun de Vries en Adriaan van Dis. GEWOND - Een 22-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Hoofdstraat in Valkenburg. De vrouw is met een zwaar gekneusd been overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw werd aangereden door een 68-jarige Valkenburger die met Het Letterkundig museum uit Den zijn auto achteruitrijdend Haag heeft voor foto's en citaten Hoofdstraat opdraaide. Hij zag van de dichter gezorgd. daarbij de fietster over het hoofd. De afgelopen decennia heeft Nederland zich ontwik keld tot één van de belangrijkste exporteurs van sier- teeltprodukten van de wereld. Enorme aantallen Hol landse bloemen en planten met een handelswaarde van vele miljoenen guldens worden elk jaar opnieuw aan handelaren in de meest uiteenlopende landen ver kocht. Niet alleen in EG-landen als West-Duitsland en Engeland, ook in Japan, Amerika en landen in het Mid den-Oosten staan Hollandse bloemen op tafel. De groei van de export is, naast de goede kwaliteit en de gunsti ge prijsstelling van het Neder landse produkt, zeker, ook te danken aan de manier waarop Nederlandse exporteurs de bui tenlandse markten benaderen. "Exporteren is méér dan het op de markt gooien van produk- ten", aldus Jac. van Zuijlen, een van de vele Nederlandse expor teurs. Van Zuijlen is net terug uit En geland waar hij een zogenaamde design-show heeft gehouden. De show heeft, zo blijkt uit de woor den van de exporteur, tot doel de Engelse bloemenhandelaren en -winkeliers aanwijzingen te ge ven over de verwerking, het be waren en de behandeling van bloemen en hen inzicht te geven in het sortiment bloemen dat be schikbaar is. Van Zuijlen is met een wagen vol bloemen het ka naal overgestoken en heeft een dag lang aan 175 winkeliers uit de omgeving van Kent en Bristol 'de kneepjes van het vak ge toond'. Drie uit Nederland mee gekomen binders hebben tiental len bloemstukken gemaakt en talloze keren laten zien wat de beste manier is om bloemen af te snijden. Het was voor Van Zuijlen de eerste keer dat hij een dergelijk show in Engeland organiseerde. De exporteur: "We exporteren nogal wat bloemen naar Enge land. Hoewel het bloemenver- bruik in Engeland een stijgende lijn vertoont, is het behoorlijk moeilijk nieuwe soorten in Enge land te verkopen. De Engelsen kopen vooral rozen, anjers en en chrysanten. Met een tulp, narcis of alstroemeria hoef je daar echt niet aan te komen". De binders laten de winkeliers kennis maken met allerlei voor Engelsen onbekende bloemsoor ten. Volgens de exporteur is de manier waarop dit gebeurt, heel effectief. Van Zuijlen: "Het heeft weinig zin om een bos vreemde bloemen neer te zetten. Omdat noch de winkeliers, noch de En gelse consument weet wat hij met die betreffende bloem kan doen, zal de verkoop ervan niet bepaald vlot verlopen. De bin ders verwerken de bloemen in stukken en maken daarmee de drempel tot aankoop door de handelaren ter plaatse, wat la ger". De exporteur beweert niet dat de Engelse consument zodra de ze een 'vreemde' bloemsoort ziet, meteen tot aanschaf over zal gaan. "De handelaren moeten echter het lef hebben eens een mooie afwijkende bos in hun eta lage te zetten. De consumenten wennen er dan aan en gaan op een gegeven moment echt wel tot aanschaf over". Overigens zegt de exporteur erbij dat ook de zogenaamde lijn- rijders (bloemenhandelaren die vanuit Nederland met een wagen vol bloemen oversteken en in Engeland de bloemen op straat verkopen), de Engelsen met nieuwe bloemsoorten in contact brengen. De lijnrijders zijn ge neigd een zo breed mogelijk as sortiment mee naar de overkant te nemen. Engeland is een land van tradi ties, ook wat het gebruik van bloemen betreft. Van Zuijlen be treurt dit enerzijds, de export van veel bloemsoorten verloopt daardoor wat moeizaam, maar is er de andere kant duidelijk ge charmeerd van. Hij vertelt: -"In Nederland wordt zelfs met graf stukken geëxperimenteerd. Daar hoefje in Engeland niet mee aan te komen. Sinds jaar en dag wor den daar bijvoorbeeld met anjers en chrysanten bogen gemaakt die op het graf worden geplaatst. Jac. van Zuijlen en P. Kralt: "Exporteren is méér dan het op de markt gooien chrysanten met een hamer plat. De houdbaarheid van de bloe men zou hiermee verbeteren om dat, zo zegt de Engelsman, de cellen op deze manier goed open gaan en de stengel dus goed wa ter kan opnemen. In Nederland dachten we er veertig jaar gele den zo over, maar inmiddels zijn we wijder geworden". produkten. (foto Wim Dijkmanl Deze gates to heaven, zoals ze worden genoemd, laten zich niet zomaar door moderne grafstuk ken verdringen". De winkeliers waren, zo vertelt Van Zuijlen, duidelijk onder de indruk van hetgeen Nederland aan bloemen te bieden heeft. Volgens de exporteur moet het mogelijk zijn de afzet van gerbe- ra's, alstroemeria's, fresia's en zo merbloemen in Engeland, de ko mende tijd flink te vergroten. Van Zuijlen: "De Engelsen zien bijvoorbeeld zomerbloemen nog steeds als bloemen die in de ach tertuin horen. Margrieten, kla prozen en ander zomergoed op tafel vinden ze maar een vreemd idee. Door de winkeliers te over tuigen van de mogelijkheden van deze bloemsoorten, krijgen we ook de consument wel zo ver dat de zomerbloem op de Engel se ontbijttafel verschijnt". Het onder de aandacht bren gen van in Engeland onbekende bloemsoorten is voor Van Zuij len niet de enige drijfveer om veel tijd en geld in een design show te steken. De Engelse win keliers en handelaren weten vol gens hem nog steeds niet echt goed hoe een bepaalde bloem soort het best kan worden be handeld. Van Zuijlen vertelt een prach tig verhaal dat helaas geen sprookje is: "Een Engelse bloe menwinkelier slaat, als voorbe handeling, de stelen van een bos Een slechte behandeling van de bloemen bij de winkeliers en handelaren resulteert in een slechte kwaliteit bij de Engelse consument thuis. "Een bos chry santen die het na drie dagen al laat afweten is natuurlijk geen reclame voor het Nederlandse sierteeltprodukt. Bovendien zal de Engelse huisvrouw na een te leurstellende ervaring niet snel geneigd zijn nog eens Hollandse chrysanten in huis te halen", brengt Van Zuijlen naar voren. Ook P. Kralt, medewerker van de bloemenveiling Flora in Rijnsburg, is deze mening toege daan: "We moeten ervoor zorgen dat de bloemen en planten ook in het buitenland de juiste behan deling krijgen. Anders hebben immers de inspanningen van tuinders hier om een goed pro dukt op de markt te brengen, to taal geen zin". Omdat een groeiende export naar het buitenland ook in het belang van de veiling is, heeft de actie van Van Zuijlen de steun gekregen van veiling Flora. Ook het Nederlands Bloemenbureau, een organisatie die zich bezig houdt met het maken van recla me voor Nederlandse sierteelt- produkten, heeft de design-show ondersteund. Het gaat overigens niet slecht met de export van Nederlandse bloemen en planten naar het bui tenland, weet Kralt te vertellen. De eerste drie maanden van dit jaar zijn er weer meer bloemen naar Frankrijk verstuurd. Ook de uitvoer naar Engeland vertoont duidelijk een stijgende lijn. De kaarten liggen, voor wat be treft West-Duitsland en Amerika iets anders. Kralt: "De prijsvor ming in West-Duitsland is de af gelopen maanden niet erg best geweest. Hoewel de hoeveelheid bloemen de eerste drie maanden van dit jaar minstens even groot was als in die periode vorig jaar, liep de export uitgedrukt in geld daardoor toch iets terug". De la ge dollarkoers speelt de expor teurs in Amerika parten. Van Zuijlen en Kralt zien bei den een goede toekomst wegge legd voor het Nederlandse tuin- bouwprodukt in het buitenland: "De export kan echter alleen op peil blijven of worden vergroot als we blijven werken aan een verbetering van de kennis bij de buitenlandse handelaar over het sortiment en de juiste behande lingsmethode. op het grondgebied, daterend uit 1533, bestaat - zij het in sterk gewij zigde vorm - nog steeds. Later pas werd door de gebroeders Dragon in het park het veel bekendere he renhuis gebouwd dat werd ge noemd naar het nabijgelegen wa tertje de Leede. Behoud De buitenplaats heeft na de her bouw van Huis ter Leede verschil lende eigenaren gehad die met wis selend succes de bijbehorende lan derijen wisten te behouden. Baron van Pallandt tot Eerde (1783-1863) beheerde volgens de overleverin gen de bezittingen op uitnemende wijze tot zijn huis in 1959 door brand werd verwoest. Het thans bestaande buitenhuis werd door zijn schoonzoon mr. Van Heemstra omstreeks 1865 gebouwd. Ook de tuin draagt een bijzondei karakter en is gebaseerd op de En gelse landschapsstijl. Diverse ele inenten van die stijl zijn nog altijd herkenbaar, waarbij het samenspel tussen de tuin, het omringende landschap met daarin een riviertje, bomen en bossen het meest ken merkend is. In het nieuwe bestemmingsplar - er is momenteel overigens nog slechts sprake van een vooront werp - zullen behoud en verster king van dit landschappelijk ele ment ook worden vastgelegd. Om het herstel en behoud van het land goed te behouden wordt voorge steld een beheersplan op te stellen waarbij extra aandacht moet uit gaan naar de beplanting, het on derhoud van het gazon en de wa terpartijen en onderhoud van bo men en struikgewas. Paardendag in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Ook dit jaar staat Koudekerk op 30 april weer in het teken van het paard. Vorig jaar trok het hippi sche festijn bij manege De Hooge- waard enkele duizenden bezoe kers. De ochtend zal worden gevuld met dressuur- en springwedstrij- den. 's Middags wordt begonnen met pony-spelen. Daarna is er een groot rassen-defilé, waarbij eenen twintig verschillende rassen paar den en pony's te bewonderen zijn. Ook zal er een Lippizaner hengst optreden. DEN HAAG/KOUDEKERK - Offi cier van justitie mr. Van der Horst had geen goed woord over voor de 22-jarige Hazerswoudse beroeps chauffeur die vorig jaar juni een ongeval had veroorzaakt waarbij een 15-jarig Koudekerks meisje was verongelukt. Eerder was hij al veroordeeld voor het rijden onder invloed. „U heeft geen hoge achting voor mede-weggebruikers. Uw eigen gemak, uw eigen haast, prevaleer de boven de veiligheid van de an dere weggebruikers. En dat is des te erger omdat u van beroep chauf feur bent", zei Van der Horst giste ren tijdens de zitting van de Haag se rechtbank. De officier van justi tie eiste zes weken gevangenis straf, waarvan vier weken voor waardelijk en een onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende vijftien maanden. De twee weken cel moet de Hazers- woudenaar bovendien gebruiken om een cursus te volgen waardoor hij een beter besef krijgt van ver keersveiligheid, zo eiste de officier als bijzondere voorwaarde. De Hazerswoiidenaar reed op vrijdag 6 juni rond half een 's mid dags op de Koudekerkse Hooge- waard in de richting van Alphen aan den Rijn. Voor hem reed met een gangetje van zo'n veertig kilo meter per uur een personenwagen met aanhanger. Deze auto was aan het optrekken. De Hazerswoude- naar, net twëe weken in dienst als beroepschauffeur, besloot in te ha len. Hij zag wel dat drie fietsers hem tegemoet kwamen, maar meende de inhaalmanoeuvre te. kunnen voltooien voordat hij met zijn bestelwagen bij de fietsers De afstand bleek echter te kort. Hij schepte de 15-jarige Saskia Pennings, die naast de twee ande ren fietste. Het Koudekerkse meis je raakte zwaar gewond en over leed later in het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Ter verdediging voerde de raads man verder aan dat het inschatten van de inhaalmanoeuvre 'uiterst moeilijk' was. De Hazerswoude- naar was pas twee weken beroeps chauffeur, reed met een zwaar be laden bestelwagen en passeerde een auto die aan het optrekken Hij benadrukte verder dat de Ha- zerswoudenaar al genoeg is ge straft. "Hij schaamt zich rot. Het meisje was het nichtje van zijn baas. Hij kende haar en haar ou ders. Iedereen kijkt hem na in het dorp", aldus de advocaat, die als verzachtende omstandigheid ook een tweede ongeval met dodelijk afloop te berde bracht, waarbij de Hazerswoudenaar eveneens be trokken was. In februari van dit jaar reed hij in een auto op de Bleiswijkseweg in Benthuizen, waar hij opnieuw een auto inhaalde. Toen er een auto uit een polderweg kwam, moest hij uitwyken. Hij raakte daarbij de in gehaalde auto en draaide volgens de rijkspolitie enkele malen in het rond. Zijn auto kwam met de pas sagierszijde, waar zijn 17-jarige broer zat, tegen een boom tot stil stand. Zijn broer verloor daarbij het leven. Uitspraak volgt over twee we ken. A1KEMADE - Vijftig jaar bestaan en toch geen subsidie krijgen voor je jubileum. Dat overkwam de oranjevereniging Eensgezindheid uit Nieuwe Wetering. Ter gelegen heid van haar gouden feest had zij bij het Alkemadese college van burgemeester en wethouders een subsidie-aanvraag ingediend voor de dit jaar te houden festiviteiten, maar het college wees dit af. Eensgezindheid ging daarop in beroep bij de gemeenteraad, maar ook deze beschikte negatief. Voor CDA'er en Nieuwe Weteringer W.P. Klerks was dit een teleurstel ling. "U moet met koninginnedag maar eens in de dorpen gaan kij ken wat de oranjeverenigingen .al lemaal presteren in het algemeen belang", hield hij burgemeester A.H. Meerburg voor. Die had daar voor wel begrip, maar vond dat re gels er zijn om gehanteerd te wor den. Afwijking ervan schept prece denten. Met dit standpunt had het jubileumcomité van DOSR ook al kennis gemaakt bij het zestigjarig bestaan van de voetbalclub. De burgemeester had nog wel een kleine troost voor de Nieuwe Weteringers. Ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van het prinselijk paar krijgen alle oranje verenigingen in het land die vijftig jaar of ouder zijn een wimpel. Zo ook Eensgezindheid. Medische Diensten KONINGINNEDAG ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen. Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: R. Taytelbaum, spreekuur: Hogewoerd 138, tel. 120266. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: H. Landman, Kernstraat 11, tel. 120412. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Amou, J.G. Zaayer en R.E. D. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul. Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: H. de Jong, Noordeindeplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest G.A. van der Steenhoven, Regentesse- laan 45, tel. 176867. Voorschoten C. Meijer. J.W. Frisolaan 13, tel. 2493. tel. 01711-10834. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v Leiden, wordt waargenomen door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. Oegstgeest en Warmond wordt waarge nomen door: G.W.A. Kleinveld, Zoeterwoudsesingel 56, Leiden, tel. 134433.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14