Steed ildltldgr Gemeente moet geen voorzieningen slopen' ileidsch m dagblad: tlis van gehandicaptenorganisatie DENSDAG 29 APRIL 1987 EIDEN - "Natuurlijk kun je ge- andicapten niet volledig ontzien anneer er bezuinigd moet wor- an. Als iedere burger een stapje ■rug moet doen, geldt dat ook Dor de gehandicapte. Maar ik zie sver dat zaken die in het vooruit- cht zijn gesteld, worden uitge- eld dan dat dingen die al gereali- ?erd zijn worden afgebroken. Ik t liever wat langer op een onge- lakkelijke stoel dan dat de poten rider mijn stoel vandaan worden ezaagd". loor 3ert Visser De heer Ris komt op voor de be- ingen van de lichamelijk gehandi- apten wanneer het gaat om zaken Is verkeer en vervoer in Leiden, •orspronkelijk afkomstig uit Lei en woont hij nu in Leiderdorp, .is moet sinds zijn elfde jaar van sn rolstoel gebruik maken. "Maar l voel me niet gehandicapt", zegt ij: "Pas op het moment datje iets Is een belemmering ervaart, besef dat". Ris maakt namens vier belan- enorganisaties van lichamelijk ehandicapten deel uit van de ad- iesraad voor verkeers- en vervoer- aangelegenheden die het Leidse ollege van" B en W van advies ient. Dat heeft in het korte be- taan van deze adviesraad al menig ïaal zijn vruchten afgeworpen. "Men is in Leiden heel gevoelig voor de problemen van gehandi capten. En als ze je kennen, weet men je ook wel te vinden". Ris ver haalt hoe bij het ontwerpen van een nieuwe Waagbrug de verant woordelijke ambtenaren zich in één van zijn rolstoelen begaven om persoonlijk te onderzoeken of de helling voor rolstoelrijders te berij den was. De goede wil van de ge meente werd tevens duidelijk toen onlangs een beleid voor gehandi capten op poten werd gezet. Het duurde weliswaar zeven jaar voor dat tal van fraaie aanbevelingen in een heuse nota werden gevat, maar het heeft onmiskenbaar de aan dacht van de bestuurders. Onder het toeziend oog van wethouder De la Mar (sociale zaken) is mo menteel een actieplan in de maak. Wat de linkerhand geeft, neemt de rechterhand weer af, zo lijkt het. In de bezuinigingsnota van het col lege zijn voorstellen gedaan om een aantal voorzieningen voor ge handicapten af te breken. Zo is het de bedoeling dat opnieuw een aan tal verkeerslichten wordt uitgezet en het installeren van drukknop pen en rateltikkers wordt ver traagd. "En de gehandicapte moet maar zien hoe hij aan de overkant komt", stelt Ris vast. Het is niet de onbekendheid met de problemen van gehandicapten die het college tot het doen van dit soort voorstellen heeft gebracht. Het onderwerp 'rateltikkers en ver keerslichten' dook al twee keer Vechtende hond bijt eigenaar .EIDEN - Een 44-jarige Leidenaar leeft zondagnacht enkele honde- leten en schaafwonden aan het ge- aat opgelopen. De man liet rond .00 uur zijn zijn herdershond aan- •;elijnd uit nabij de Van der Duin- traat. Een buurman liet tegelijker- ijd ook zijn herdershond uit, maar lie hond liep echter los. Die hond ipurtte, zodra hij de andere hond :ag, naar hem toe. Er ontstond een verwoede vechtpartij tussen de honden. De 44-jarige man wilde de hon den scheiden en werd door beide honden gebeten. Tot overmaat van ramp werd hij door zijn eigen hond, die hij nog steeds vast hield met de riem, omvertrokken en over straat gesleurd. Zijn vrouw die meewandelde, liep een beet in de voet op. Beide slachtoffers zijn naar het AZL gebracht. eerder op tijdens bezuinigingsron den en even zo veel keren liet Ris van zich horen. Daarbij komen B en W in de bezuinigingsnota zelf tot de conclusie dat 'de zwakke verkeersdeelnemers zich onveili ger voelen bij het niet in werking zijn van de verkeerslichten'. "Maar het blijkt dat de belangen van de gehandicapten dan toch al tijd weer worden weggeschoven. Het is een nummeriek kleine groep die laag op de prioriteitenlijst staat. Aan de wethouder en aan die jon gens van de directie verkeer ligt het niet maar in de gemeenteraad heeft men te weinig oog voor ons", concludeert Ris: "Door het ontoe gankelijk maken van de stad voor lichamelijk gehandicapten, wor den deze mensen gedwongen hun boodschappen te gaan doen in winkelcentra in de regio. In Leid- schenhage bijvoorbeeld, waar je bijna voor de winkels kunt uitstap pen en overal gemakkelijk kan ko men". Hoewel hij zich realiseert dat de structuur van een oude stad beperkingen stelt aan de bereik baarheid voor gehandicapten. Op lopende steegjes en te steile brug gen kunnen nu eenmaal moeilijk vervangen worden door vlakke wandelpromenades zoals die in de nieuwbouw gebruikelijk zijn. Voor het juiste begrip: volgens een gemeentelijke nota zijn er in Leiden bijna 11.000 mensen die in meer of mindere mate gehandicapt zijn. Dat is meer dan tien procent van de Leidse bevolking. Om er en kele groepen uit te lichten: 4500 mensen hebben een stoornis in de loopfunctie (400 zitten in een rol stoel), 1700 mensen hebben een hoorstoornis en 900 mensen zijn slecht-ziend of blind. De gemeente doet er veel aan om deze mensen een gelijkwaardige positie in het Leidse verkeer te ver schaffen. Het aantal parkeerplaat sen voor gehandicapten is de laat ste jaren fors uitgebreid en een aantal daarvan wordt binnenkort zelfs tot in de late avonduren als zodanig aangewezen worden. Nu gelden die plaatsen tot 18.00 uur. Rond het Stationsplein wordt uit De heer Ris: "Onbekend maakt onbemind". gebreid geëxperimenteerd met gidslijnen voor visueel gehandi capten maar verworvenheden als verkeerslichten en rateltikkers blijken niet langer heilig. "Je moet je eens voorstellen dat je de weg over moet steken met je ogen dicht. Niemand is dan in staat recht over te steken. Zo'n rateltik- ker is een oriëntatiepunt. Zonder die dingen is het voor een slecht ziende een groot probleem aan de overkant van de straat te komen", aldus Ris: "Ik begrijp ook wel dat wanneer je een aantal verkeerslich ten uitzet, dat een smak geld scheelt. Maar is het nu niet moge lijk dat de lichten en de daaraan ge koppelde rateltikkers alleen in werking treden wanneer er iemand op de knop drukt?" Belachelijk Bijkomend probleem is dat het met het inlevingsvermogen van de niet-gehandicapte medemens ook vaak droevig is gesteld. "Veel men sen zijn zich niet bewust van de problemen. Wat doet een blinde wanneer hij uit het station komt: die volgt de leuning van de trap om beneden te komen totdat blijkt dat onder aan de trap een aantal fiet sen aan die leuning zijn vastgezet". Zo is ook de Haarlemmerstraat een voortdurende bron van ergenis voor de slechtzienden. Volge stouwd met uitstallingen van de winkeliers is het voor blinden nau welijks mogelijk zich op de 'kilo meter koopplezier' te begeven zon der onderweg ergens tegen aan te lopen of over te vallen. "We heb ben daarover contact gehad met de winkeliersvereniging Haarlem merstraat maar dat heeft niets op geleverd", aldus Ris. De gemeente heeft volgens Ris er dan ook alle reden toe inplaats van te bezuinigen, extra geld voor voorzieningen voor gehandicapten uit te trekken. Ris: "Het is toch be lachelijk dat er bezuinigd wordt op zaken waar wij afhankelijk van zijn terwijl elders bloembakken ge plaatst worden om de stad wat op te fleuren. Dat is misschien wel leuk voor de toerist maar ja: het moet uit de lengte of de breedte ko men. De gemeente is zich er mis schien niet van bewust maar door op bepaalde zaken te bezuinigen, wordt de achterstelling van gehan dicapten bevorderd". Alle reden voor de belangenorga nisaties om zich te voegen in de rij van wachtenden die bij de gemeen teraadsfracties hun beklag willen doen over de naderende bezuini gingen. Daar is het volgens Ris echter nog niet van gekomen. "Or ganisaties van gehandicapten zijn over het algemeen niet geneigd om op de barricaden te klimmen. Wij hebben geen entree bij de politiek. Vorig jaar bij de verkiezingen heb ben we alle politieke partijen een brief gestuurd met onze proble men. Daar hebben we nooit meer wat op gehoord. Ik weet de weg niet in de politiek. Als ze je kennen dan is er altijd een gesprek moge lijk, is mijn ervaring met de ge meente. Maar onbekend maakt nu eenmaal onbemind". RedactieSimor» van Driel en Melndei telefoon 144941. toestel 217 of 222. Volkstuin Grote consternatie bij bewoners van de Pesthuislaan. Straatma kers troffen onlangs voorberei dingen om een voetpad aan te leggen dat dwars door hun volks tuinen zou moeten komen. Die tuinen waren nog wel pas inge zaaid, zoals dat elke rechtgeaar de volkstuinder in het vooijaar betaamt. Verscheidene bewo ners, onder wie W.A. van Beek, hingen by de gemeente aan de telefoon. De ambtenaar die hier door bij de zaak werd betrokken, zag direct dat iets niet in orde was. Dat was het hoofd van di rectie grondzaken W. van der Hoeven. "De ambtenaar Van der Hoe ven had wel begrip voor onze klachten en heeft de hele zaak stopgezet. Al vijftien jaar maken de bewoners hier gebruik van de grond die eigendom is van de ge meente. Destijds hebben wij de toezegging gekregen dat we de grond mochten gebruiken omdat er toch niets mee werd gedaan. Wel is toen gezegd dat de ge meente alle rechten zou blijven houden, maar hierop hadden we ook weer niet gerekend. Doordat het pad vlak langs ons huis komt te lopen, waarvan waarschijnlijk drommen mensen gebruik gaan maken, raken we onze privacy kwijt. Wat me nog het meeste dwars zit, is het feit dat ze ons helemaal niets hebben laten we ten. Ik heb sterk de indruk dat ze dit gewoon wilden doordrukken, net zoals met de bomen die zo maar zijn neergehaald", zegt Van Beek. Het conflict blijkt te gaan om een ingewikkelde zaak waarbij het gaat om enkele metertjes grond. Er zou een zeer gedetail leerde kaart nodig zijn om alles uit te leggen. In het kort komt het neer op een voetpad dat de Helihaven (het parkeerterrein) met de nieuwbouw verbindt. Nu lopen personeelsleden en bezoe kers over een stuk bouwterrein van de aannemer die binnekort met de tweede fase van de nieuwbouw gaat beginnen. Dat mag eigenlijk niet, maar wordt oogluikend toegestaan. Volgens N. van Hussen, projectmedewer ker nieuwbouw AZL, moet dat nu echter ophouden omdat het drukke bouwverkeer weer gaat beginnen. "Met mensen die daar te hooi en te gras lopen, wordt dat een levensgevaarlijke situa tie. De aannemer heeft dus aan gedrongen op een afgescheiden voetpad zodat onbekenden niet over het bouwterrein kunnen", aldus Van Hussen. Volkstuin (2) Het oog viel op een stuk terrein dat in bezit is van de gemeente, maar waar bewoners nog een tuintje schenen te houden. Er werd contact opgenomen met de gemeente in de persoon van R. van Nood. Die ging volgens Van Hussen mondeling akkoord met het plan het AZL had gemaakt. Een beetje vreemd dat die mon delinge instemming voor Van Hussen kennelijk voldoende was om opdracht te geven voor het uitvoeren van het plan. En dat in een samenleving waar je zonder papiertje nog geen duiventil mag bouwen. Van Hussen zou beter moeten weten: een projectleider die op mondelinge toezeggingen afgaat? En ambtenaren die maar even tussen neus en lippen door toestemming geven? Volgens het plan komt het voetpad door de volkstuinen te lopen, buigt na 50 meter af en gaat tussen de huizen van de Pesthuislaan (nummers 4 en 3a) door naar de straatzijde. Via de Pesthuislaan kunnen bezoekers en personeel vervolgens naar de nieuwbouw van het AZL. Een mooi plan, maar bewoners zijn er allerminst blij mee. Bewo ner Van Beek wees de gemeente niet alleen op het ongenoegen, maar stipte bovendien een aantal onvolkomenheden in het plan aan. "Het is in strijd met het be stemmingsplan. Het gebied waar nu de volkstuinen zijn, heeft ook de bestemming groen. Daarbij komt dat totaal geen rekening is gehouden met de komende res tauratie van het Pesthuys. Daar wordt na de restauratie de Natio nale Natuurhistorische Presenta tie ondergebracht. Door de ver bouwing wordt de Pesthuislaan zelf ook een bouwterrein. Dan gelden dezelfde argumenten die nu de aannemer van het AZL hanteert. Bovendien is helemaal geen rekening gehouden met het publiek dat straks naar dit mu seum komt. Dat aantal wordt ge schat op 150.000 per jaar. Dat wordt dus teveel voor de Pest huislaan", stelt Van Beek. Hij krijgt hierin gelijk van Van der Hoeven. "Er is destijds een besluit genomen op basis van on voldoende informatie. Het is dui delijk dat je moet kiezen tussen twee kwaden. Het alternatief is een voetpad naast de ontslui- tingsweg die tussen het parkeer terrein en de Plesmanlaan komt. Dat is wel een stuk omlopen. Dat ligt dus allemaal moeilijk. We houden nu de beslissing even aan om de mogelijkheden te be kijken", zegt Van der Hoeven. Het pad tuisen de huizen 4 en 3a van de Pesthuislaan. Dat moet volgens de plannen van het AZL onderdeel gaan worden van de verbinding tussen het parkeerterrein en de nieuwbouw van het AZL. Van links naar rechts de bewoners W.A. van Beek, G. Wesselius, A. Van Beek en A. Montéba. (foto wim Dijkman) Die zegt niet te weten wie bij de gemeente toestemming heeft ge geven aan het AZL. Projectleider Van Hussen kan wel begrip opbrengen voor de boosheid van de Pesthuislaan- bewoners. Het was niet de be doeling om de bewoners in het ongewisse te laten. Er is sprake geweest van een misverstand. "Ik dacht dat ambtenaar Van Nood de bewoners zou inlichten en hij dacht dat het AZL dat zou doen. Het is heel onelegant ge weest en bovendien terecht dat de gemeente de toestemming heeft teruggehaald: Een combi natie van factoren heeft geleid tot deze nare situatie", aldus Van Hussen. Het heeft anders weinig ge scheeld of het pad had er nu gele gen. Dat het er nog niet ligt, heb ben de bewoners aan zichzelf te danken. Als zij niet direct aan de bel hadden getrokken, lag er nu een voetpad door hun volkstuin en langs hun achtertuin. Van Beek zegt dat hij begrijpt dat de vooruitgang niet gestopt kan worden. "Als het echt niet anders kan, dan zit er niets an ders op* In dit geval is er een al ternatief. Ik vind dat de gemeen te ons moet helpen want we heb ben toch al genoeg in de rotzooi gezeten met aanleg van riolerin gen, kappen van bomen, overlast van de nieuwbouw AZL en ga zo maar door. Deze aantasting van dit woongebied laten we niet op ons zitten", zegt hij strijdvaardig. Prince "David Bowie was eigenlijk de druppel die de emmer deed over lopen", zegt directeur Hugens van de Leidse VW. Voor voor verkopen van kaartjes van pop concerten wordt nu uitgeweken naar de Groenoordhallen. Dat geldt echter alleen voor concer ten waarvoor een grote vraag is naar de kaartjes. Zoals bij David Bowie, maar ook over twee we ken wordt er een grote drukte verwacht als de voorverkoop be gint van de Ierse groep U2 en de Amerikaanse zanger/muzikant Prince. Volgens Hugens was het vuur tje al langer smeulende. "Had den we vroeger slechts een keer in de drie maanden een concert, tegenwoordig worden we over spoeld met dergelijke evenemen ten. Elke keer is er sprake van lange rijen voor de deur. Mensen hebben er zelfs een hele nacht wachten in een slaapzak voor over. Ik kan me voorstellen dat omwonenden daar schoon ge noeg van krijgen", aldus Hugens. Nu moet hij wel toegeven dat het nog nooit zo druk geweest als bij David Bowie. Er ontstonden daarom problemen met voorbij gangers. Volgens Hugens be moeiden passanten zich met pro blemen die ontstonden doordat de rijweg enigszins werd geblok keerd door de rijen wachtenden. "Er onstond enige animositeit tussen voorbijgangers en wach tenden", weet Hugens het mooi te zeggen. Er werd dus gewoon geknokt. De politie had de groot ste moeite om het zaakje in de hand te houden. Popliefhebbers uit Leiden en omstreken moeten dus op zater dag 2 mei (U2) en 9 mei (Prince) naar de loketten die bij de Groenoordhallen worden neer gezet. Volgens de VW is dat voor vroege kaartkopers ook be ter "omdat de wachtruimte ge heel overdekt is". Het verzetten van de voorverkoop gaat wel ge paard met de nodige organisato rische problemen. Het gaat goed zolang er nog kaartjes beschik baar zyn die de fanaten meteen meekrijgen. Als die echter op zijn, moeten er via de telefoon kaartjes gereserveerd worden bij het landelijke bespreekbureau. Daar zijn telefoons voor nodig die alleen bij de VW aan de Sta tionsweg aanwezig zijn. "Dan moeten de mensen inderdaad alsnog naar de Stationsweg wor den verwezen. Daarom doen we het alleen bij grote drukte", zegt Hugens. Het kan volgens hem ook an ders. Afgelopen week werden de kaartjes van Simply Red ver kocht. "Dat verliep allemaal zo keurig. Iedereen bleef netjes op zijn beurt wachten. Het is dus erg afhankelijk van de artiest. Die trekken een publiek aan dat rustig of roerig is". Lezers schrijven Bezuiniging Reflectors Naar aanleiding van een tweetal publicaties in deze krant over het uitschakelen van verkeerslichten in verband met bezuinigingen en over de onkosten van burgemees ter en wethouders, wil ik graag het volgende kwijt. Het uitzetten van een aantal verkeerslichten levert volgens berekening van B en W een besparing op van 25.000 gul den. Als ik dat bedrag afzet tegen de onkosten die burgemeester en wethouders vorig jaar - teveel - hebben gemaakt, wekt dat mijn woede en verbijstering op. Hoe is het in Godsnaam mogelijk dat burgemeester en wethouders ook maar van plan zijn verkeers lichten uit te schakelen, want dat houdt ook in dat bij sommige over steekplaatsen voetgangers aan hun lot worden overgelaten. B en W denken daarbij in het geheel niet aan kinderen, minder validen en ouderen. Er zijn van die oversteek plaatsen - ik denk maar aan hoek Geregracht-Korevaarstraat waar het heel druk is - waar het onaav- naardbaar is dat de lichten worden uitgeschakeld. Wie betaalt als er straks meer on gelukken gebeuren? Een ongeluk kost meer dan de beoogde bezuini ging opbrengt. Het is een zeer kwa lijke zaak. Maar men ziet duidelijk hoe overheden denken over men- A. Kluivers, De Goejestraat 55, Leiden. Hengelaars' aangehouden LEIDEN - Twee 16-jarige jongens uit Amsterdam zijn gisteren aange houden op verdenking van 'henge len' naar girobetaalkaarten. Het hengelen is het stelen uit brieven bussen. Ze werden gisterochtend om 11.00 uur door getuigen gesig naleerd bij brievenbussen van hui zen aan Marepoortkade. Volgens deze getuigen scharrelden de kna pen daar verdacht rond. Zij had den de komst van de besteller afge wacht om vervolgens toe te slaan. De jongens uit Amsterdam zijn in gerekend door de politie en zitten voor verhoor nog vast. Bij de Am sterdammers zijn geen girobetaal kaarten aangetroffen. Aggregaat gestolen LEIDEN - Bij de Europaweg is gis teravond een dieselaggregaat met een nieuwwaarde van 8.000 gulden gestolen. Het apparaat is eigendom van een bedrijf uit Hoofddorp dat bij de Europaweg aan het bouwen is. Rond 22.00 uur is rond de bouw keet door getuigen een auto gesig naleerd. In deze auto is het aggre gaat vermoedelijk meegenomen. De eerdaags verplichte reflecteren de fietswielcirkels of reflecterende banden, kunnen mijns inziens niet worden voorgeschreven. Overdag hoef je op de Fiets toch ook niet je verlichting aan te hebben, dus hoe kunnen ze dan die reflectors in de wielen verplichten? In het donker zie je die ontsierende cirkels overi gens wel goed. Ik ben het ermee eens dat de politie ingrijpt als ie mand 's avonds zonder die reflec tors aan het verkeer deelneemt. Dan laat ik nog maar even buiten beschouwing dat de helft van de fietsers in het donker zonder licht rijdt. Maar dat het ook overdag ver plicht is, vind ik raar. Voor veel be jaarden geldt dat ze alleen overdag nog op de fiets buiten komen, maar ook die worden geacht nieuwe banden te kopen of speciale cirkels die tussen de spaken kunnen wor den aangebracht. Bovendien heb je kans dat ze gestolen worden. Ik vind dat fietsers overdag niet kun nen worden verplicht de reflectors te hebben. W. Bodrij, Langegracht 176, Leiden. (Naschrift redecatie. Voor alle duidelijkheid: reflectors in de wie len zijn dus wel verplicht, dag en nacht.) Muziekschool De streekmuziekschool Leiden - de oudste van Nederland - is door het provinciaal bestuur aangewe zen voor het proefproject 'Muziek en educatie' voor de duur van drie jaar. Hoe rijmt men dit feit met de bezuinigingsplannen van burge meester en wethouders die beogen meer dan de helft van de subsidie te schrappen? Het betreft ook 'maar' muziek, een belangrijk ele ment in opvoeding en recreatie; een stukje cultuur. Maar dat schijnt op het ogenblik een vies woord te zijn... Volwassenen mogen kennelijk geen genoegen meer beleven aan muzieklessen, want het gevolg van halvering van de subsidie is dat leerlingen ouder dan 18 jaar uit de boot vallen. Wie deze maatregel heeft verzonnen, kent klaarblijke lijk niet de vreugde van het musi ceren. Bovendien: moet het wacht geld van de leraren, die dan teveel zijn, niet betaald worden? En dan de dubbele functie van de heer Kuijers: als voorzitter van de Streekmuziekschool tégen de bezuinigingen, als wethouder cul turele zaken vóór. Op twee stoelen zitje niet lekker. Je zakt er zo gauw tussen... Namens vele mede-leerlingen: laat de school in haar huidige vorm voortbestaan! Weg met de bezuini ging! Gun ons het plezier van mu zieklessen! Edith Fraterman, Van Lansbergestraat 33, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11