Slapende matroos vergat boegdeuren V I Boze Moebarak sluit alle kantoren van PLO Geheime dienst wilde Wilson laten vallen fOnderzoek veerbootramp begonnen Zoeken naar lichamen vandaag voortgezet Brunswijk kreeg 8 ton losgeld voor vliegtuig PROTEST TEGEN VS-BELEID Legal flurry MI5 PLOT TO on spy leak TOPPLE WILSON' IZZnNSDAC 28 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 ONDEN - De Herald of Free Enterprise is aari haar fatale oversteek begonnen met de oegdeuren open, zonder dat iemand op de brug daarvan op de hoogte was. De jonge ulpbootsman Mare Stanley, die de sluiting van de deuren had moeten controleren, was i z'n hut in slaap gevallen. De veerboot maakte inderdaad via de open boegdeuren water a draaide onverwachts naar stuurboord weg. Daardoor raakte zij een zandbank en kap- feisde. ZEEBRUGGE (GPD) - De bergers van de Herald of Free Enterprise hebben de Britse veerboot gisteren voor anker gelegd in de voorhaven van Zeebrugge. Gisteravond wa ren al vier lijken geborgen. Daar mee is het dodencijfer van de ramp met de veerboot, die op 6 maart kapseisde, gekomen op 182. Gou verneur Vanneste van West-Vlaan deren verwacht dat het zoeken naar lichamen vanavond voltooid kan zijn. Vertegenwoordigers van het parket van Brugge hebben hun onderzoek naar de oorzaak van de ramp hervat. Gistermorgen om 06.00 uur be gon de derde bergingspoging. De zaak was beter voorbereid dan de vorige keren, zo verklaarde ber gingsleider H. Walenkamp na af loop. „Er was een betere pompop- stelling, er waren ook meer pom pen. Verder zat er meer kracht op de kranen". Vrijdagavond misluk te het vlot maken van de Herald of Free Enterprise, omdat de trek kracht van de Takliften 4 en 6 niet goed was verdeeld. Die verdeling was nu beter en bovendien werd in de eerste uren een derde drijvende kraan, de Norma, ingezet. Even voor tienen was het schip vlot. Tegen half twaalf kwam het schip de voorhaven binnen en rond 13.00 uur werd het verankerd. Toen het schip op z'n voorlopige ligplaats lag, ging meteen een dele gatie van de gezondheidsinspectie en het parket van Brugge aan boord. Duikers van de Belgische zee macht gingen kort nadien aan boord om te zoeken naar lichamen. Gisteravond vonden ze al vier li chamen. Naar schatting moeten er nog tussen de tien en twintig licha men aan boord van de veerboot zijn. Nadat ze het schip voor anker hadden gelegd, zijn de bergers be gonnen met het stabiel maken. Volgens het contract met de rederij Townsend Thoresen moet de veer boot drijvend en klaar om te slepen afgeleverd worden. Dat betekent dat de drijvende kranen Takliften 4 en 6 losgekoppeld moeten worden. Om de veerboot zelfstandig te la ten drijven is het wellicht nodig dat de lading in de ruimen beter wordt verdeeld. Het grootste deel van de lading is bij het kapseizen naar de bakboordskant van het schip geschoven. Het schip maakte gistermiddag nog een slagzij van anderhalve graad. De diepgang van negen meter moet nog terug gebracht worden tot zes meter. Een opgeluchte bergingsleider Walenkamp verklaarde gisteren dat er een achterstand van slechts acht dagen was op het schema. „Op een karwei als dit en voor een kust als deze is die periode van ze ven weken en één dag niet slecht. Eigenlijk is het nog vlot verlopen". Ook de gouverneur van West- Vlaanderen Vanneste toonde zich zeer tevreden. „Deze delicate ope ratie is geslaagd, en zelfs op een feilloze r Was dit niet gebeurd, dan was de Herald of Free Enterprise in dieper l/ater gezonken en met man en Yiuis vergaan. Aldus verklaarde de Jegeringsadvocaat David Steel in let begin van het openbare gerech telijke onderzoek naar de oorzaak de ramp, die aan bijna 200 Wensen het leven heeft gekost. floor Haye Thomas Dit onderzoek, onder leiding van je ervaren admiraliteitsrechter heen, is met grote spoed tot stand [ebracht en aangevangen zonder at de verzameling van het bewijs- ateriaal compleet is. Normaal ekt men een jaar uit voor het in- itellen van een dergelijk onder roek. Maar gezien de ernst en de ?moties rond de catastrofe, is men il na zeven weken begonnen aan ïen serie hoorzittingen, die de ko- nende dagen zullen plaatsvinden Kapitein David Lewry. ifoto anp> [Beloning Een groep Republikeinse Con- Igresleden heeft gisteren een belo- |ning van één miljoen dollar uitge loofd aan mensen in Vietnam, (Cambodja en Laos die een Ameri kaanse krijgsgevangene bevrijden en overdragen aan een officiële Amerikaanse instantie in zuidoost- Azië. Volgens de initiatiefnemers worden er nog steeds Amerikaanse krijgsgevangenen vastgehouden. De Congresleden beloofden elk 100.000 dollar bij te dragen aan de losprijs. Bij het ministerie van bui tenlandse zaken van VS staan nog 2441 Amerikaanse militairen gere gistreerd als vermist in de oorlog in Indochina. In beroep Karl Linnas kan in beroep gaan tegen het doodvonnis dat in 1962 in de Sowjet-Unie tegen hem werd uitgesproken. Ook kan hij een gra tie-verzoek indienen. Dit heeft het hooggerechtshof van Estland gis teren bepaald. Linnas heeft ook het recht een advocaat te nemen. De 67-jarige Linnas werd onlangs door de Verenigde Staten uitgewe zen naar de Sowjet-Unie. Daar was hij 25 jaar geleden bij verstek ter dood veroordeeld wegens oorlogs misdaden. Hij was ervan beschul digd van 1941 tot 1943 de leiding te hebben gehad in een concentratie kamp in Tartu en verantwoordelijk te zijn geweest voor de dood van 12.000 i in de rustige omgeving van het Londense Church House, waar normaal de synode van de Engelse kerk bijeenkomt. En het was hier dat namens de overheid David Steel onmiddellijk duidelijk maak te dat de werkmethodes, de voor schriften en vooral naleving daar van aan boord van de Herald of Free Enterprise bijzonder onzorg vuldig waren. Zoals mocht worden verwacht aarzelde de advocaat niet om uit voerig melding te maken van het feit dat de kapitein van de Herald of Free Enterprise, de 46-jarige Da vid Lewry, die zwaaj- gewond de ramp overleefde, een half jaar gele den nog de reders Townsend-Tho- resen schriftelijk gewaarschuwd heeft voor de opvallende instabili teit van hun veerboot. Een waar schuwing die niet geleid heeft tot maatregelen om de stabiliteit van het schip te verbeteren. Plichten Kapitein Lewry, die in het gezel schap van zijn vrouw Tricia, op de openingszitting verscheen, zal in het onderzoek een belangrijke rol spelen. Lewry heeft herhaaldelijk beweerd, dat ofschoon hij de alge mene verantwoordelijkheid voor het gebeuren met de Herald of Free Enterprise aanvaard, hij zijn plichten als kapitein niet verzaakt heeft. David Lewry, die officieel nog steeds op ziekteverlof is, heeft inmiddels tientallen begrafenissen van slachtoffers van de ramp bijge woond. Het drama heeft hem sterk aangegrepen en dat is hem aan te zien. Niettemin hoopt hij vurig op een ander schip. En zal hij niet uit eigen beweging Townsend-Thore- sen de rug toekeren. Een dramatische hoofdrol in het drama wacht ongetwijfeld ook Mare Stanley, de matroos die op de noodlottige vrijdagavond van de 6de maart van het autodek werd gestuurd omdat zijn aanwezigheid aldaar bij het laden niet nodig werd geacht. Maar nodig was Mare Stanley wel om direct na het ver trek de sluiting van de boegdeuren te controleren. Een werkprocedure waar men op de brug zonder waar schuwing volledig op vertrouwde. Maar toen de Herald of Free Enter prise de haven van Zeebrugge ver liet en ondanks de geopende deu ren de snelheid van het schip werd opgevoerd, lag Mare Stanley in zijn hut, waar hij in slaap was gedom meld. Volgens David Steel was het een gewoonte geworden om de boegdeuren niet voor, maar direct na het vertrek te sluiten. En waren er ook geen regels die dat verbo den. Het is duidelijk dat het onder zoek de risico's daarvan in de meest scherpe bewoordingen zal aantonen. Zoals aangenomen mag worden dat het onderzoek tot een hele reeks van aanbevelingen zal leiden, om de veiligheid van de veerboten met hun vreemde hoge en hoekige opbouwconstructies te vergroten. ADVERTENTIE Terwijl sleepboten en kranen de Herald of Free Enterprise gisteren de voorhaven van Zeebrugge binnensleep ten werd. er druk gepompt om de overtollige watermassa's uit het schip te verwijderen. (foto ap> CAIRO (Rtr/AFP) - Bevrijdingsor ganisatie PLO sluiten, als gevolg van de resolutie die de Palestijnse Nationale Raad (PNR) het afgelo pen weekeinde in Algiers heeft aangenomen. In de resolutie werd bepaald dat de betrekkingen tussen de PLO en Egypte afhangen van de mate waarin Cairo zich verwijdert van het Camp Davidakkoord met Is rael. De Egyptische delegatie had al voor het aannemen van deze re solutie de bijeenkomst van de PNR verlaten uit protest tegen het feit dat daar de kwestie van de ban den tussen Egytpe en Israel aan de orde werden gesteld en dat de de batten in vijandige sfeer verliepen. "Egypte moet deze brutaliteit beantwoorden en heeft besloten al le PLO-kantoren en instellingen in Egypte te sluiten", aldus de Egyp tische minister van buitenlandse zaken Meguid gisteren. Volgens functionarissen was de PLO eerder op de dag van de maatregel op de hoogte gesteld en waren de kanto ren al gesloten vóór de bekendma king. President Hosni Moebarak van Egypte heeft de PNR gewaar schuwd dat Cairo iedere discussie over Egypte in relatie tot de ak koorden van Camp David zal be schouwen als inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden. Een hoge Egyptische functiona ris, die anoniem wenste te blijven, zei dat de debatten van de PNR over de relaties met Cairo een over winning betekenen voor Syrië. Da mascus is Cairo's grootste vijand binnen de Arabische wereld. Naar verluidt heeft president Assad van Syrië een verzoening met de PLO uitgesloten, tenzij PLO-leider Jas- ser Arafat zou breken met Egypte. Arafat heeft sinds 1983 enkele bezoeken gebracht aan Cairo, maar niet meer sinds president Moeba rak de Israëlische premier Simon Peres afgelopen september ont ving. Peres keerde in februari naar Egypte terug als minister van bui tenlandse zaken om te praten over een internationale conferentie over vrede in het Midden-Oosten onder toezicht van de Verenigde Naties. Egyptische functionarissen zei den dat Cairo heeft bemiddeld tus sen de PLO en Washington om te trachten het Palestijnse standpunt duidelijk te maken met betrekking tot vrede met Israel. Cairo heeft ook geprobeerd de kloof tussen Arafat en koning Hoessein van Jor danië smaller te maken. Hoessein bevroor vorig jaar een één jaar oud akkoord met de PLO over geza menlijke vredesstappen. De ko ning gelastte vervolgens de slui ting van de PLO-kantoren in Am- PARAMARIBO (GPD) - Het vlieg tuig dat vorig najaar gekaapt werd door de groep Brunswijk, is bin nenkort weer in Surinaamse han den. Het toestel, een Twin-Otter, landde vorige week op het vlieg veld van Cayenne in Frans-Guyana na afloop van de onderhandelin gen die Edgar Wijngaarde namens de groep Brunswijk voerde met de verzekeringsmaatschappij Lloyds. Wijngaarde heeft voor het vlieg tuig, dat voor één miljoen dollar verzekerd is, 800.000 gulden (Ne derlands) gekregen als losgeld. In militaire kringen in Paramari bo is men zeer verontrust over deze transactie. De leiding van de SLM in Amsterdam geeft de overheid in Paramaribo de schuld, zo blijkt uit een vertrouwelijk stuk. Toen Brunswijk met de verzekeraars on derhandelde over een losgeld, was in Londen met Lloyds al overeen- stemming bereikt over een schade claim van één miljoen dollar. De verzekeraars waren ermee akkoord gegaan dat dit bedrag in Nederland aan de SLM zou worden uitbe taald. Dit vereiste echter schrifte lijke toestemming van de overheid in Paramaribo. Doordat deze toe stemming één dag te laat kwam, konden de onderhandelingen in Frans-Guyana met succes afge rond worden. Nu het toestel weer in Surinaam se handen komt, zal de SLM haar schadeclaim moeten wijzigen. De verzekeringsmaatschappij kan nu alleen nog worden aangesproken voor de reparatiekosten van de ernstig beschadigde Twin-Otter. De SLM-directie zegt „zeer teleur gesteld te zijn over het feit dat me de door de vreemde opstelling van de deviezen-autoriteiten ten on rechte een losprijs in handen is ge steld van vliegtuigkapers en terro risten". In Paramaribo vraagt men zich af of het optreden van Lloyd prece dentwerking heeft en of de trans actie met Brunswijk rechtmatig is. Westduitse regering besluiteloos over raketten BONN (AP) - De Westduitse rege ring heeft zich gisteren na een drie uur durend beraad niet vastgelegd op een standpunt ten aanzien van de ontmanteling van de middellan ge- en korte-afstandsraketten. Aan het topberaad werd deelgenomen door bondskanselier Helmut Kohl en de ministers Hans-Dietrich Genscher (buitenlandse zaken), Manfred Wörner (defensie), Frie- drich Zimmermann (binnenlandse zaken) en Wolfgang Schaüble (kan selarijminister). Een week lang zijn openlijk de meningsverschillen in het West duitse kabinet aan de orde geko men over de zogeheten nul-optie voor de korte-afstandsraketten met een bereik van 500 tot 1.000 ki lometer. Minister Wörner en de christendemocratische partijen waarschuwden ervoor in te gaan op de Russische voorstellen om de korte-afstandsraketten te elimine ren. Dit vanwege de superioriteit van de Sowjet-Unie en haar bond genoten bij de conventionele be wapening. De liberale minister Hans-Dietrich Genscher echter wil dat het Westen ingaat op de voor stellen van de Sowjet-partijleider Michail Gorbatsjov. Weer rel over seksleven tv-dominee PALM SPRINGS (AP) - De Amerikaanse televisiedominee Jim Bakker heeft ontkend dat hij in het verleden prostituées zou hebben bezocht en homo seksuele contacten zou hebben onderhouden, zoals door een andere televisie-dominee on langs is verklaard. De aantijgingen aan het adres van Bakker werden vorige week door dominee John An- kerberg naar buiten gebracht. Ankerberg is een baptist uit Chattanooga, Tennessee, en heeft een wekelijks programma dat door drie kabeltelevisie maatschappijen wordt uitge zonden. Ik ben nog nooit bij een pros- tituée geweest en ik was en ben geen homoseksueel. Tammy en ik hebben ons, door God ge leid, tot nu toe niet willen uitla ten over alle beschuldigingen die tegen ons worden inge bracht. Ooit hopen wij in alle rust ons verhaal te kunnen ver tellen, een verhaal van twee zondaren, gered door Gods ge nade", aldus Bakker. Bakker legde verleden maand zijn functie als leider van het televisie-imperium, de PTL Club, neer na te hebben toegegeven dat hij zeven jaar geleden een buitenechtelijke relatie heeft gehad. WASHINGTON - Bij een betoging tegen het Amerikaanse beleid in Midden-Amerika en Zuid-Afrika heeft de politie gisteren voor het hoofdgebouw van de CIA in Lang- ley bij Washington ongeveer 400 ar restaties verricht. De weg-blokka- de, waaraan duizend betogers deelnamen, was de slotmanifesta tie van een grote mars door Was hington, waarin afgelopen zater dag 75.000 mensen meeliepen. Acht demonstranten lieten hun broek zakken, waardoor op hun ge letterde billen de tekst zichtbaar werd: "No Reagan". Op andere, meer conventionele spandoeken stonden leuzen als "CIA, stop de moorden" en "Smoor ClA-terroris- me in de kiem". De betogers kwamen in rijen van zes naar voren om de weg te blokke ren en zich vervolgens te laten ar resteren. Een politiewoordvoerder zei dat de betogers een boete kregen van 35 dollar wegens het hinderen van het verkeer, maar wie zijn naam niet wilde noemen werd gearresteerd. De protestcampagne was georga niseerd door kerkelijke groepen, vakbonden en actiegroepen voor Midden-Amerika en Zuid-Afrika. Burgerrechter Een Argentijnse schout-bij nacht, die ervan beschuldigd wordt dat hij tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) de mensens- rechten heeft geschonden, staat sinds gisteren voor een burger rechter terecht. De officier beroept zich op het feit dat hij in opdracht handelde. Het is het eerste proces tegen een hoge militair sinds de ernstige crisis die Argentinië in de week vóór pasen doormaakte. Toen kwamen er militairen in op stand tegen het voornemen van de regering van president Raul Alfon- sin militairen te berechten voor misdaden tijdens de militaire dic tatuur. Gevlucht Twee broers van 25 en 20 jaar zijn afgelopen weekeinde vanuit de DDR naar West-Duitsland ge vlucht. Volgens de Westduitse au toriteiten woonden de twee broers in een plaatsje dichtbij de grens, in het zogenaamde "Sp^rrgebiet" dat voor niet-bewoners nauwelijks toe gankelijk is. De broers zijn door een bos via twee omheiningen in het Westen gekomen. Britse kranten vervolgd wegens publicatie uit memoires van spion LONDEN - Na maandenlang vele miljoenen aan belastinggeld te hebben uitgegeven om te voorko men dat de voormalige overheids- spion Peter Wright in Australië z'n memoires publiceert, hebben een drietal Engelse kranten uitgebrei de details van het omstreden boek gepubliceerd. Premier Margareth Thatcher gaf procureur-generaal sir Michael Havers de opdracht om onmiddellijk gerechterlijke stap pen te ondernemen tegen achter eenvolgens The Independent, The Evening Standard en haar nieuwe Londense krant The Daily News. Havers heeft tegen de drie kranten een juridische procedure wegens minachting van het hof aangespan- door Haye Thomas In zijn boek 'Spycatcher', dat Pe ter Wright volgens een Australi sche rechter mag publiceren, maar tegen welke beslissing de regering- Thatcher beroep heeft aangete kend, staat onder meer dat zo'n dertig vooraanstaande agenten van de Engelse geheime dienst MI-5 destijds in 1974 hebben samenge zworen met de bedoeling om Ha rold Wilsons Labour-regering on deruit te halen. Het plan was be paalde journalisten, conservatieve parlementsleden en vakbondscon tacten te gebruiken om de socialis tische regering-Wilson te ontwrich ten en de premier zelf, in de aan loop naar algemene verkiezingen, in een kwaad daglicht te stellen. In zijn boek beweert Peter Wright dat ook hij voor deze samenzwering benaderd was. Hij weigerde er aan mee te doen, maar toen hij er met een van zijn superieuren over sprak, kreeg Wright te horen dat de samenzweerders kost wat kost bui ten schot moesten blijven. Volgens de overtuiging van een aantal mensen binnen de Ml-5 zou Wilson namelijk een Russische agent zijn. Aanleiding hiervoor VTJIE INDEPENDENT How MI5 plotted Wilson's fall >aily°T"news standard^I De drie Britse kranten waartegen de procureur-generaal heeft aangespannen wegens de publicatie van delen uit de de vroegere overheidsspion Peter Wright. vormden de conclusies van een on derzoek dat door toenmalig Ml-5 hoofd James Angleton naar Wilson was opgezet. Wilson was onder ver denking komen te staan door de plotselinge dood van Labour-lei- der Gaitskell in 1963. Ml-5 ver moedde dat hij door Russische agenten was vermoord om de weg voor Wilson vrij te maken. Ook de reizen van Wilson naar de Sowjet- Unie waren volgens Wright Ml-5 een doorn in het oog. Het is niet de eerste keer dat ster ke geruchten over dergelijke acties tegen Harold Wilson de kop opste ken. In 1977 heeft Harold Wilsons opvolger James Callaghan er een onderzoek naar laten instellen. Vooral naar beschuldigingen als zou de geheime dienst afluisterap paratuur hebben geplaatst in de werkkamers van Harold Wilson in Downing Street en het Lagerhuis. Naar aanleiding van dit onderzoek verklaarde premier Callaghan ech ter er voldoende zeker van te zijn dat noch de geheime dienst noch enige andere veiligheidsorganisa tie in de werkkamers van Harold Wilson elektronische apparatuur heeft geplaatst. Tevens was Callag han ervan overtuigd dat het ver trouwen in 's lands veiligheids dienst MI-5 niet was ondermijnd. Met deze uitspraak heeft de rege- ring-Thatcher de opdringende par lementsleden - met name van de Labour-oppositie - die nog altijd een nieuw onderzoek willen op af stand weten te houden. Het leidt geen twijfel of het hele opnieuw opgerakelde spektakel komt Mar gareth Thatcher en haar conserva tieve regering in de aanloop naar de volgende verkiezingen slecht uit. Vandaar de snelle en felle reac tie op de publicaties in The Inde pendent, The Evening Standard en The Daily News. Eerder dreigden The Guardian en het zondagsblad The Observer gedeeltes uit het boek van Peter Wright te publiceren. Maar toen wist premier Thatcher hen via ge- rechterlijke stappen nog tijdig de mond te snoeren. Nu stelt zij dat de drie andere kranten de gerechter- lijke bepaling hebben gebroken. Hoofdredacteur Andreas Whittam- Smith van The Independent stelt echter dat als het waar is wat Peter Wright over de Wilson-periode, er sprake is van regelrecht hoogver raad en dat dit naar buiten dient te worden gebracht. Zijn krant en de twee Londense avondbladen zijn nu ook in een ju ridisch conflict gewikkeld met de uitgever Heinemann over schen ding van het copywright van 'Spy catcher' waarin Peter Wright ook schrijft over inbraken en zelfs moordaanslagen door MI-5 en het afnemen van verhoren met behulp van LSD.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5