Nu tijdelijk extra hoge rente op de deposito's. Van Eekelen: geen dubbele nuloptie MS-onderzoek definitief gestopt 'Gok niet op een 10, een 7 is ook mooi' IAEA begint onderzoek kerncentrale Dodewaard DINSDAG 28 APRIL 1987 ~"'Navo moet deel raketten houden' ,va- LUXEMBURG (GPD/ANP) - Minister Van Eekelen (defensie) is geen voorstander van en, een volledige verwijdering van alle kernraketten voor de korte- en middenafstand (SRINF en MRINF) uit Europa. "Het is voor de NAVO gewenst een klein aantal kernwa- 10 "ipens in deze categorie te behouden", zei de bewindsman gisteravond in Luxemburg. fil.| Vandaag praten de ministers van de landen van de Westeuropese Unie over de voorstel- -ri-i len van Sowjet-leider Gorbatsjov om al deze wapens te verwijderen. 11 Van Eekelen vindt dat alle kernra ketten voor de kortere afstand als één categorie beschouwd moeten worden. Hij noemde de tot nog toe gehanteerde scheiding tussen ra ketten met een bereik van 500 tot 1000 kilometer, en die met een be reik van 300 tot 500 kilometer kunstmatig. De bewindsman vindt dat beide groepen in de onderhan delingen moeten worden samenge voegd, en dat vervolgens moet worden gestreefd naar gelijke, maar lagere aantallen raketten aan beide zijden. Voor de Sowjets bete kent dit dat zij enkele honderden raketten zouden moeten wegdoen, terwijl de NAVO geen nieuwe ra ketten zou hoeven te bouwen. Over het verwijderen van de middellange afstandswapens (SS- 20 tegen kruisraket en Pershing-2) bestaat volgens Van Eekelen geen verschil van mening meer. Maar er bestaat nog veel onduidelijkheid over het lot van de minder ver rei kende raketten. De WEU-ministers (Nederland, België, Luxemburg, Italië, Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk) zullen proberen een gemeenschappelijk Europees ant woord te formuleren op de recente ontwapeningsvoorstellen van Gor batsjov. Een definitief standpunt wordt dat niet, dat kan alleen gege ven worden door de NAVO, die daarover de komende weken nog druk zal vergaderen. Gorbatsjov heeft voorgesteld niet alleen de middellange afstandswapens, maar ook de raketten met een kor ter bereik te ontmantelen. Door de Amerikanen is daarbij tot nog toe als ondergrens een bereik van 500 kilometer aangehouden, maar Van Eekelen vindt dat niet wenselijk. Met name de Britten en Fransen, die een eigen kernmacht hebben, voelen ook weinig voor het plan om alle atoomwapens te verwijde ren. In de categorie 500 tot 1000 kilo meter hebben de Russen 130 SS- 22- en SS-23-raketten en beschikt WOLFHEZE (GPD) - Zeven ex perts op het gebied van kernener gie van het Internationaal Atoom energie Agenschap (IAEA) in We nen, bijgestaan door twee externe deskundigen uit India en Pakistan, lichten de komende drie weken de kerncentrale in Dodewaard door op veiligheid. Naast beoordeling van de richt lijnen voor zaken als veiligheid, on derhoud en bedrijfsvoering, zullen waarnemers tot 15 mei dag en nacht aanwezig zijn om zich een oordeel te vormen over de dage lijkse gang van zaken in de kern centrale. Via interviews zal de des kundigheid van het personeel wor den getoetst, zo lichtte gistermid dag de leider van het zogenaamde Osar-team (Operational Safety Re view) Franzen toe na afloop van de eerste onderzoeksdag. De inspectie van Dodewaard ge beurt op verzoek van de Neder landse overheid. Die vroeg IAEA vorig jaar augustus naar aanleiding van het ongeval met de kerncentra le in Tjernobil, de Nederlandse kerncentrales in Borsele en Dode waard te komen inspecteren. Vorig jaar werd de veiligheid van de kerncentrale in Borsele al onder de loep genomen. Het destijds uitge lekte ontwerp-rapport van het Osar-team wees op tal van feilen aan het veiligheidssysteem van de Zeeuwse centrale. Het rapport leidde tot scherpe kritiek bij vooral de linkse fracties in de Tweede Ka mer op de staf van de kerncentrale en de toezichthoudende overheids instanties, in het bijzonder de on der verantwoordelijkheid van het ministerie van sociale zaken func tionerende Kernfysische Dienst. De resultaten van de inspectie in Dodewaard worden medio juni verwacht. Met die van Borssele zullen ze onderdeel uitmaken van het materiaal dat straks als basis moet dienen bij de besluitvorming over de toekomst van het Neder landse kernenergieprogramma. Dat werd vertraagd door het onge luk in Tjernobyl. Het kabinet wil nu uiterlijk in 1988 beslissen over de bouw van twee nieuwe kerncen trales. Dodewaard is de twaalfde kern centrale die door de Weense atoomdeskundigen wordt doorge licht. Eerder waren centrales aan de beurt in een aantal Derde-We reldlanden en binnenkort staan er ook inspecties in Canada en de Verenigde Staten op het program ma, aldus IAEA-woordvoerder Franzen. de NAVO over 72 Pershing-lA-ra- ketten. Die zijn in Westduitse han den maar hebben een Amerikaan se kernkop. "De nuloptie voor die raketten is niet zo belangrijk, om dat daar geen sprake is van grote onevenwichtigheden in de krachtsverhoudingen", aldus de minister. Dat is anders in de cate gorie raketten met een bereik van 300 tot 500 kilometer. De Russen hebben 650 SCUD-B-raketten, ter wijl de NAVO helemaal niets heeft. "Dat is voor ons, en dan met name West-Duitsland en Nederland, zeer bedreigend", zei Van Eekelen. Daarom wil hij dat alle raketten met een bereik van meer dan 300 kilometer samen worden be schouwd. Dit zou betekenen dat de Sowjet-Unie op zijn minst enkele honderden SCUB-B-raketten zou moeten ontmantelen. Of daar met de Sowjets overeenstemming over te behalen valt is nog allerminst ze ker. Van Eekelen zei dat een snel ant woord van de westelijke bondge noten nodig is. "De geloofwaardig heid van de NAVO zal afnemen naarmate het langer duurt. Het WEU-overleg valt overigens toe vallig net voordat de NAVO een reactie op de Sowjet-voorstellen moet geven. De bijeenkomst in Lu xemburg was al maanden geleden gepland. Amsterdam wil toerist lokken AMSTERDAM (GPD) - 'Amster dam kan 't' is de wervende slagzin waarmee de hoofdstedelijke VVV in drie jaar tijd 100 miljoen extra omzet wil halen uit het toerisme. Die omzet bedraagt nu een kleine 1,5 miljard gulden per jaar en blijft daarmee achter bij de groei van een aantal concurrerende steden in West-Europa. Directeur Moreu denkt die 100 miljoen extra inkom sten voor de toeristenindustrie bin nen te kunnen halen met gerichte campagnes die over vier jaar 11 miljoen gulden moeten kosten, een bedrag dat de toeristenindustrie zelf moet opbrengen. Amsterdam heeft de afgelopen jaren nauwelijks geprofiteerd van de groei van de toeristische markt. Met name de laatste twee jaar heeft het toerisme naar Amsterdam zich ongunstig ontwikkeld in vergelij king met andere toeristische cen tra. GRONINGEN - Alle commissarissen der koningin waren gisteren bijeen in Groningen, waar burgemeester Staatsen voor gastheer speelde op het jaarlijkse dagje-uit. De rit per touringcar, die onderdeel van het program ma uitmaakte, moest het echter doen met een wel heel summiere politiebegeleiding. Een ludiek protest tegen de inkrimpingen en bezuinigingen bij de politie. Burgemeester Staatsen, commissaris Vonhoff (Groningen), minis ter De Koning (binnenlandse zaken) en commissaris Beelaerts van Blokland (Utrecht) vlnrkonden de grap wel waarderen. (fotoANP) 'Fiscus moet van strafzaken afblijven' DEN HAAG (GPD/ANP) - De Haagse officier van justitie Van Straelen wil dat de belastingdienst zich niet meer bemoeit met strafza ken. "Anders dreigt er van de over heid een tweeslachtig beeld te ont staan", zei de officier gisteren voor de VARA-televisie. Aanleiding voor zijn uitlatingen vormt de rechtszaak tegen een 42-jarige hasj handelaar. Deze liet vorige week tijdens de zitting weten met de be lastingdienst een regeling te heb ben getroffen voor zijn illegaal ver kregen inkomen. Deze regeling, overeengekomen met een Vlaardingse belasting ambtenaar, is een doorn in het oog van de Haagse officier. "Door deze afspraak met de belastingdienst heeft verdachte ten onrechte de in druk gekregen legaal te handelen". Om in de toekomst verschoond te blijven van bemoeienis van de fiscus, wil hij de belastingdienst Volgens een woordvoerder van de belastingdienst komt het eigen lijk nooit voor dat een hasj-hande- laar uit eigen beweging naar de fis cus stapt. "Als dat zou gebeuren, moet onmiddellijk justitie worden gewaarschuwd", aldus de woord voerder. Directie Radboudziekenliuis: onvoldoende kwaliteit NIJMEGEN (GPD) - Het experi menteel onderzoek naar de behan deling van patiënten met multiple sclerose wordt definitief beëin digd. Dat heeft de directie van het Radbaudziekenhuis in Nijmegen na een hernieuwde bezinning gis teren bekendgemaakt. De sluiting, die voor wat betreft het acade misch ziekenhuis onherroepelijk is, is een bezuinigingsmaatregel. De beëindiging van het onderzoek, dat wereldwijd de belangstelling trekt, levert 4 ton op. Het hoofd van de afdeling 'expe rimentele neurologie', Hommes, zegt verbijsterd te zijn. In een reac tie noemde hij het directiebesluit 'uitermate schadelijk voor het wel zijn van de MS-patiënten en voor de goede naam van het Radboud- ziekenhuis'. Multiple Sclerose is een aandoening van het centraal zenuwstelsel, die kan leiden tot on der andere oog- en spraakklachten, incontinentie en verlamming. Over de oorzaak is nog weinig bekend. De 'Belangenvereniging Veront ruste MS-patiënten' heeft inmid dels diep verontwaardigd gerea geerd en te kennen gegeven zich niet bij deze beslissing neer te zul len leggen. Zij overweegt juridi sche stappen tegenover de zieken huisdirectie. Zaterdag houdt de be langenvereniging samen met de landelijke MS-patiëntenvereniging een demonstratie voor het acade misch ziekenhuis in Nijmegen. Het Radboudziekenhuis moet in vergelijking met 1986 dit jaar 9 mil joen gulden bezuinigen. Het totale ziekenhuisbudget voor 1987 is te ruggebracht tot circa 260 miljoen gulden. Het bestuur en de directie hebben bij deze bezuinigingen, naast algemene maatregelen, moe ten kiezen voor beëindiging van enkele taken. In dat kader werd in november vorig jaar het plan be kend gemaakt het experimentele onderzoek naar de behandeling van MS-patiënten te staken. Daar mee kan ongeveer vier ton worden uitgespaard. Het grote aantal reacties op het plan tot opheffing van de afdeling 'experimentele neurologie' - zo'n 15.000 handtekeningen en een overweldigende hoeveelheid reac ties van patiënten uit het hele land - vormde aanleiding de besluitvor ming op te schorten en tijd te ne men voor een hernieuwde bezin ning. Onderzoek Drie hoogleraren in de neurolo gie van andere universiteiten werd om advies gevraagd. De inhoud van dat extern advies sluit aan bij de mening, die de sub-faculteit ge neeskunde van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen zich in 1984 had gevormd. Die luidde destijds, dat het onderzoek van Hommes niet in aanmerking kwam voor fi nanciering door de faculteit. Of zo als voorzitter Al van de directie het gisteren tijdens een persconferen tie noemde: "Het onderzoek biedt onvoldoende wetenschappelijke fundamenten, waaruit zou kunnen büjken dat MS-patiënten van de behandeling beter zouden worden. Het staat verder onomstotelijk vast, dat het gewraakte onderzoek een dusdanig perspectief mist, het geen voortzetting zou rechtvaardi gen". Op basis daarvan hebben be stuur en directie besloten de expe rimentele MS-behandeüng beëindigen. Behandeling van tiënten blijft een geïntegreerd derdeel van het takenpakket de afdeling neurologie. Binnen hel ziekenhuis zal worden getracht de vier werknemers, die bij de reorga nisatie zijn betrokken, intern te herplaatsen. ADVERTENTIE 'Examenkoorts' onnodige kwelling voor eindexamenkandidaten WOLFHEZE - Examenkoorts. Ruim 240.000 leerlingen van het voortgezet onderwijs, die gisteren zijn begonnen aan het schriftelijk eindexamen, lijden daar deze da gen aan. De één weliswaar meer dan de ander, maar niemand is er echt vrij van. Naar schatting wordt 15 procent van de examen-kandi daten werkelijk geteisterd door het beklemmende fenomeen 'examen vrees'. Een onbegrensde angst, die hen duizelig en misselijk maakt en hen hartkloppingen bezorgt. Met veelal als resultaat een aanzienlijk mindere prestatie dan waartoe zij in staat zouden zijn geweest wan neer ze hun zenuwen de baas wa ren gebleven. door Rob Hirdes Nu is een beetje spanning best op haar plaats bij het afleggen van een proef. Om het even of het nu gaat om een school-, een rij- of wat voor examen dan ook. "Het is", zegt Ebbel Iwema, klinisch psy choloog en hoofd medische dienst van het psychiatrisch ziekenhuis Wolfheze, "vergelijkbaar met pak weg schaatsers en voetballers. Want slechts onder druk bereik je topprestaties". "Je ziet bijvoorbeeld bij voetbal clubs die zogenaamd onbedreigd de ranglijst aanvoeren - of er juist onderaan bij bengelen - dat zij vrij ongeconcentreerd bezig zijn. Om dat ze juist die stimulerende span ning missen. Met alle mogelijke ge volgen vandien". Een stukje spanning is dus on ontbeerlijk om een examen met - redelijk - goed gevolg af te kunnen leggen. Maar er zijn grenzen. Knik kende knieën mogen. Maar niet dusdanig dat de knieschijven in het ongerede raken. Toch gaat ie der jaar een percentage examen kandidaten, innerlijk geterrori seerd door examenvrees, volledig kopje onder. Het enige dat ze daad werkelijk produceren tijdens het afleggen van zo'n proeve van be kwaamheid zijn angst, zweet en Het eindexamen, voor 15 procent van de scholieren een kwelling die gepaard gaat met duizeligheidhartklop pingen en misselijkheid. Niet nodig, vindt psycholoog Ebbel Iwena: gewoon positief denken. (foto anp) tranen. En het enige dat ze eraan overhouden, is een fikse knauw in het toch al zo kwetsbare zelfver trouwen. Een extra geaccentueerd gevoel van negatieve eigenwaarde. Iwema knikt. "Een eindexamen is natuurlijk niet zo maar iets. Het komt er in korte tijd nogal op aan. Je onderwerpen aan zo'n examen vereist een bepaalde houding. Die heb je; of die heb je niet. Maar als je die niet hebt, is ze - hoewel niet van gisteren op vandaag - aan te leren". Examenvrees, of faalangst in het algemeen, heeft uiteraard haar ach tergrond. Zoals opvoeding en leer situaties. "Bijvoorbeeld als je on heus wordt bejegend wanneer je iets te berde brengt. Eén keer een dergelijke negatieve ervaring kan haar schaduw ver vooruit werpen bij je verdere vorming. Kan je een minder gevoel van eigenwaarde bezorgen. Waardoor je negatief gaat denken over jezelf. Over je ei gen kunnen. Dan krijg je denkpa tronen in de trant van 'die ander is toch beter dan ik' en 'ze begrijpen toch niet wat ik zeg'. Wordt die ne gatieve zelfspraak niet tijdig on derkend, dan zie je al gauw een schriftelijk en verbaal geremd op treden van de persoon in kwestie". De klinisch psycholoog, die on der andere faalangstigen in psy chotherapie ontmoet: "Als aankno pingspunt binnen zo'n therapie kun je proberen mensen meer reëel naar dingen te laten kijken. Door ze bijvoorbeeld de vraag voor te leggen: Is het inderdaad waar, dat ik niks kan". Iwema: "Iedereen leert, om maar bij het afleggen van een examen te' blijven, natuurlijk voor een tien. Als je dan een zes haalt, kan je stel len dat je knap onder het niveau bent blijven steken dan waarvoor je hebt geleerd. Maar je kunt je nor men ook wat versoepelen. Je mag best zeggen: Kijk aan; een zes. Dat is tenminste altijd nog een vol doende". Met andere woorden; een kwes tie van relativeren. "Inderdaad", beaamt hij. "Hoe kijk je tegen je prestaties aan. Ik leg mensen die met examenvrees te kampen heb ben, wel eens vijf hele simpele sommetjes voor. Compleet met antwoord. Zo van drie maal vijf is vijftien. En twee en zeven is negen. Eén van die vijf sommetjes heeft echter een foutieve uitkomst. En wat zeggen ze dan in 95 procent van de gevallen? 'Hé; er is er één fout'. In plaats van dat er vier goed zijn". "Het is maar hoe je tegen de din gen aan kijkt. Je ziet echter helaas maar ai te vaak om je heen, dat ou ders hun kinderen meteen op een preek onthalen zodra ze iets fouts doen. Zo focus je - als je niet uit kijkt- kinderen al in een vroeg sta dium op gemaakte fouten. Met als ingebouwd risico dus het extra ac centueren van negatieve resulta ten. Je kunt daarentegen in de op voeding ook in positieve zin mani puleren. Door aandacht te schen ken aan die dingetjes, die - toeval lig^) - goed worden gedaan". Zo simpel ligt het dus. Althans in theorie. Het verlossende antwoord bij het afleggen van een examen ligt besloten in de vraag hoe hoog je verwachtingen liggen. "Ik zie het ook vaak bij mensen, die aan depressies lijden", meldt Iwema. "Die beginnen dan met heel hoge verwachtingen aan tien opgaven, die ze achter elkaar tot een goed einde willen brengen. En dan luk ken er uiteindelijk maar vijf. Met als resultaat dat het debacle com pleet is. Omdat ze menen dat ze hebben gefaald. Als je die mensen dan leert zich nu eens met vijf op gaven in plaats van met tien bezig te houden, zie je dat er van die vijf plotseling vier inderdaad ook luk ken. Met andere woorden; dat ze op één na alle opgaven tot een goed einde hebben weten te brengen. Dat geeft dan meteen ook meer moed je op andere taken te concen treren. Omdat het kennelijk toch kan...". "Zo is dat bij een examen ook. Je krijgt een hele rij vragen voorge legd, waarvoor een bepaalde tijd staat. Als je dan denkt van: 'O jé... als ik dat maar klaar krijg', dan lukt dat gegarandeerd ook niet. Die negatieve opvatting is trou wens natuurlek nergens op geba seerd, omdat je nog niet eens bent begonnen. Daarentegen kan je ook gewoon met de eerste vraag begin nen. Dan blokkeer je jezelf tenmin ste niet bij voorbaat". Louter een kwestie dus van je denkvermogen in de hand houden. "Gelukkig lukt dat de meeste exa menkandidaten ook best wel", weet de klinisch psycholoog. "Want per slot van rekening slagen er jaarlijks meer dan dat er zakken. Maar ga niet uit van te superhoog gespannen verwachtingen. Hou het reëel", waarschuwt hij ander maal. "Gok niet koste wat kost op een tien. Een zeven is ook een heel mooi cijfer. Blijft die tien echter wel in je hoofd rondspoken, dan zou die haalbare zeven wel eens in een mager vijfje kunnen resulte ren. En dat is nergens voor nodig". (Zie voor nieuws over de eindex amens van gisteren pagina 22) Een half procent rente extra betekent bij ons 63A%. Wie de kranten van de laatste tijd goed heeft gelezen, weet dat sommige banken de rente op spaardeposito's plotseling hebben verhoogd. Soms wel met een half procent. Daarmee kwamen ze opeens akelig dicht in de buurt van onze percentages. Die tot dan toe altijd de hoogste waren geweest. Maar als wij zeggen dat we meer doen, doen we ook meer. Dit aanbod geldt t/m 30 april voor Spaardepobito's en Maandrentedeposito's. Dus verhogen we onze toch al aantrekkelijke rente nu met een extra half procent. Zodat u bij ons toch weer de hoogste rente krijgt op spaargeld dat u best vast wilt zetten. T Tien jaar vast geeft bij ons 6 /j%. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet een half procent meer voor snelle beslissers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3