Moralisme en willekeur zijn bepalend voor Turkse censuur r 'Georganiseerde misdaad krijgt nog teveel kansen' Joodse kritiek op zaligverklaring Edith Stein Reportage PAGINA 2 DINSDAG 28 APRIL L •Een jonge Turkse dichter, Nevzat Celik, is sinds 7 april in hongerstaking in de militai re gevangenis Metris bij Istanboel, uit pro test tegen het feit dat de brieven die hem worden gestuurd hem niet meer worden overhandigd. In de gevangenis Sagmalci- lar, waar hij eerder zat en tot 19 december 1985 verbleef, kreeg hij tien tot vijftien brie ven per week. Het aantal moet sindsdien in de honderden zijn gaan lopen, maar daar van hebben hem er slechts drie, in ver scheurde toestand, bereikt. Celik werd in maart 1980, een half jaar voor de staatsgreep van de generaals, opge pakt op beschuldiging relaties te onderhou den met de linkse terroristische organisatie Dev Sol (Revolutionair Links), iets wat hij ontkent. Tijdens het proces dat zich reeds jaren voortsleept is de doodstraf tegen hem geëist. Hij zou ernstig zijn gefolterd. In gevangenschap is Celik gaan dichten. Zijn eerste bundel kwam in 1984 uit onder de titel 'Safak Turkoesoe' (Lied van zonsop gang) en beleefde reeds zes drukken. Zij werd bekroond met de prijs voor de acade mische boekhandel, een sinds tien jaar be staande aanmoedigingsprijs voor het eerste werk van veelbelovende auteurs. Enkele gedichten zijn in Duitse vertalingen opge nomen in de bloemlezing 'Ic'h schreibe mit den Fingernageln'. Een tweede bundel, 'Moebbet Turkoesoe' (Een lied van levens lang), verschijnt volgende maand. Celik had zijn hongerstaking al in april 1986 willen beginnen toen een militaire be waker, kapitein Moezaffer Ergoederle, hem toevoegde: „Als je gedichten schrijft zoals wij ze willen, krijg je meer rechten dan alle andere gevangenen". Toen vlak daarop die bewaker werd ontslagen, stelde hij zijn ac tie uit, maar sindsdien is er in zijn behande ling niets veranderd. Valleen vertrekt bij Amsterdamse politie ISTANBOEL - Onlangs rechtvaardigden Turkse kranten hun zoveelste prijsverhoging met het tekortschieten van de SEKA, de nationale papierfabriek die een monopolie positie geniet maar allang niet meer aan de binnenlandse behoeften kan voldoen zodat duur papier moet worden ingevoerd. „Dat zou toch niet nodig hoeven te zijn", zei iemand bitter. „Met al die boeken die in de SEKA worden verpulpt?" Turkije doet als beschaafde staat namelijk niet aan boekverbranding. Alle ongewenste lektuur en litera tuur gaat de papiermolen in om voor nuttiger doeleinden te worden gebruikt. AMSTERDAM - H« heeft er me- nig robbertje voor moeten vech ten, maar nu de grootscheepse bestuurlijke reorganisatie van het politiekorps in de hoofdstad halverwege is, lijkt het tij ten goede gekeerd. Als hoofdcom missaris J. Valken op 1 juni de scepter van de Amsterdamse po litie aan zijn opvolger E. Nord- holt uit Groningen overgeeft, kan die zonder oponthoud ver der met de uitvoering van het plan. Gesteund door grootste deel van het Amsterdamse poli tiepersoneel: met name de posi tieve erveringen met de wijk teams - hebben veel kritische ge luiden doen verstommen. door Edith van.Zalinghe/ANP „De nieuwe gang van zaken werkt bevredigend. Zowel voor de burgerij als de politiemensen zelf', zegt Valken aan de voor avond van zijn vertrek. De ver nieuwing van de organisatie van het grootste politiekorps in het land ligt hem na aan het hart. Zo zeer zelfs dat hij het een beetje betreurt dat hij nu de zaak een maal lekker begint te draaien, met pensioen moet gaan. Hij mocht al een jaar langer blijven, maar moet het er nu echt bij la ten. Met het volste vertrouwen in zijn opvolger: Nordholt („een slimme en flitsende man") is im mers één van de architecten van het reorganisatiemodel zoals dat in Amsterdam wordt uitgevoerd. Daar komt nog eens bij dat één van de grote knelpunten bij het hoofstedelijke korps, het grote personeelstekort, binnen enkele jaren met ongeveer de helft ver minderd zal zijn, voorspelt. Val ken. Dat is het gevolg van de op leiding van nieuw personeel, werkgelegenheidsprojecten en het aanstellen van een groep vroegere Surinaamse politie mensen. „Misschien dat dan een eind komt aan de zeven magere jaren", aldus de hoofdcommissa ris, die zelf zeven jaar de Amster damse politie leidde. De reorganisatie stoelt behalve op het invoeren van de wijk teams die de politie dichter bij de bevolking moeten brengen, ook op het geven van grotere zelf standigheid aan de acht Amster damse politiedistricten. Een zelf standigheid die wat Valken be treft, ook vertaald moet worden in eigen middelen en een eigen budget. „Al moeten we voorko men dat het allemaal aparte poli- tiekorpsjes worden. Het centrale politieapparaat moet toch de vin ger aan de pols houden". Over de manier waarop dat precies moet gebeuren, wordt momenteel nog druk gesproken in het korps. Pakkans De wijkteams kunnen volgens Valken een belangrijke bijdrage leveren aan het terugdringen van de criminaliteit, die een forse stempel op de hoofdstad drukt. De Amsterdamse politie noteer de vorig jaar ruim 132.000 aangif ten van misdrijven. Vooral de 'kleine' criminaliteit (berovin gen, inbraken) neemt zorgwek kend toe. „Terwijl de pakkans en het oplossingenpercentage van het aantal misdrijven ook min der zijn geworden. Dat heeft een enorme aanzuigende werking voor een grote groep crimine len", aldus Valken. Hij wijst er op dat tijdens de afgelopen paasdagen gebleken is dat er wel degelijk iets tegen dit soort criminaliteit te doen is. De projectmatige aanpak van auto diefstallen en berovingen leidde tot minder van dit soort misdrij ven dan andere jaren. De grote criminaliteit en de georganiseerde misdaad daaren tegen moeten veel grootschaliger worden aangepakt, is de stellige overtuiging van de hoofdcom missaris. „Momenteel wordt nog veel incident-gericht gewerkt. Effectieve misdaadbestrijding vraagt echter moet een beleids matiger en structurelere aanpak". Dat betekent dat het verschijn sel eerst goed in kaart gebracht moet worden. Daarnaast, zet Val ken uiteen, is het een absolute 'must' dat een aantal landelijk opererende politieteams worden geformeerd voor onderzoeken op gebieden die buiten de stads grenzen gaan. Ook een goede in ternationale samenwerking acht hij onontbeerlijk. Hij erkent ech ter dat het prijskaartje dat aan een dergelijke opzet vasthangt in deze tijd nu eenmaal een fors probleem is. Infiltranten Toch valt er op plaatselijk ni veau nog wel iets te bereiken. Het Amsterdamse initiatief om de criminaliteit te bestrijden met behulp van infiltranten- bij voor beeld, blijkt volgens Valken zeer goede resultaten te boeken. Sinds twee jaar geleden met deze pseudo-koopteams van start werd gegaan, werden bijna hon derd mensen in belangrijke za- ken gearresteerd. Daaronder wa- LA. ren zware drugshandelaren, eei maar ook verdachten van fraude (g] en juwelen- en schilderijendief-T stallen. Pe Voor het gevaar dat de infil- Va tranten zelf afglijden in het cri- lei minele milieu - een belangrijk ar gument van tegenstanders van Va het systeem - wordt nauwlettend ke' gewaakt. Zover als Valken weet ééi is dat tot nu toe nog niet ge- wc beurd. Hooguit haakten enkele ge! infiltranten af als gevolg van ke stress of andere omstandighe- 101 den. rei Normafwijkend gedrag is ook iets waar bij het 'gewone' politie personeel goed voor gewaakt moet worden, vindt Valken. Uit een in 1981 uitgebracht rapport ('Binnenspiegel') bleek dat nogal wat van zulk gedrag, varië rend van slordige kleding en heuse bejegening van het pu bliek tot regelrechte corruptie bij de Amsterdamse politie werd vertoond. De hoofdcommissaris heeft er sindsdien veel aan daan om hier verandering ii brengen. Het resultaat'is uitein delijk dat het verschijnsel welis waar zichtbaarder en daardoor beter bespreekbaar is geworden, maar zeker niet verminderd. „Er gebeuren nog teveel verkeerde dingen", stelt hij vast. Tegenover de diverse proble men waarmee hij de afgelopen zeven jaren te maken kreeg - met als dieptepunt de veelbesproken dood van de Amsterdamse kra ker Hans Kok in een politiecel - staan volgens Valken echter zeer veel goede kanten van het Am- 1 sterdamse korps, dat het gezien de grote werkdruk en vaak zw omstandigheden waaronder het moet werken, toch bepaald niet makkelijk heeft. Feest Dat dit zelfde korps in 1981 tij dens de grote demonstratie te gen de kruisraketten enkele hon derdduizenden probleemloos door de stad kon leiden, was voor Valken een hoogtepunt. Evenals het probleemloze ver loop van het Sail-evenement. „Daaruit blijkt dat Amsterdam toch ook feest kan vieren", merkt hij tevreden op. Het zal dan ook geen makkelijk afscheid worden. Maar wel definitief. Er gens een' bestuursfunctie bekle den ziet hij nog wel zitten, maar „zeker niet bij de politie". „Als ik weg ben, ben ik echt weg". Valken: „Er gebeuren nog teveel verkeerde dingen..."-. Het dagblad Coemhoeriyet memo reerde onlangs hoe op 28 december vorig1 jaar vijf vrachtauto's bij het Istanboelse paleis van justitie 39 ton aan boeken en tijdschriften op haalde om deze af te leveren bij de SEKA. Er waren ook schadelijke kalenders bij, alsmede een editie van de encyclopedie van Turkije in de republikeinse tijd en een geïllu streerde encyclopedie voor seksue le informatie. door Frans van Hasselt De lijst van verboden publica ties, die sinds de staatsgreep van 1980 is opgesteld, is zeer uiteenlo pend. Het gaat in hoofdzaak om drie categorieën: linkse uitgaven, islamitische geschriften die te fun damentalistisch worden geacht (zoals Sadik Albayroks, 'Zij die lo pen en zij die kruipen') en 'obsce ne' lectuur. Onder de laatste vallen alle licht-pornografische boeken en tijdschriften maar ook werken met literaire pretenties zoals Pinar Kurs ('Liefde zonder Eind'). Ook de onlangs verschenen weten schappelijke studie 'homoseksua liteit in Turkije gisteren en van daag' van dr. Arslan Yoezgoen kwam op de lijst. Boeken als deze vallen onder de in 1985 in het parle ment aangenomen 'wet op schade lijke lektuur'. Het geval van de linkse uitgever en boekhandelaar in Ankara, Soe- leiman Ege begon al op 22 augus tus 1982. Een vrachtauto met poli tiemannen stopte voor zijn zaak en nam alle 133.000 aanwezige boeken mee in ruil voor een klein en on duidelijk bonnetje. De uitgever is nog steeds bezig met een proces waarin hij een schadevergoeding van 140 miljoen Turkse lires (300.0p0 gulden) vraagt. Het eige naardige van het geval is dat de vernietiging moet zijn begonnen op 9 december 1983, maar dat het bevel daartoe, dat hij onder ogen heeft gehad, was opgesteld op 28 mei 1985. Anderhalf jaar later dus, met als rechtvaardiging dat 'terug gave op onoverkomelijke bezwa ren stuitte'. Linkse boeken Een element van willekeur speelt bij dit alles stellig mee. Wie boekwinkels in Istanboel en Anka ra bezoekt (de provincie moet hier buiten beschouwing blijven) zal verbaasd zyn over het ruim assorti ment aan linkse, inclusief commu nistische boeken die nog of weer te krijgen zijn. Het ontbreekt ook niet aan studies over de laatste jaren, waarin de machthebbers niet wor den gespaard. Met 'obscene' lectuur ligt het wat moeilijker en tijdschriften als Play boy - nu ook in een Turkse uitgave verschenen - moeten volgens de wet op de schadelijke lektuur (ge woonlijk 'de schadelijke wet' ge noemd) in ondoorzichtig plastic zijn gehuld. Foto's van ontklede personen in de kranten zijn door gaans voorzien van lijntjes en ster retjes op vitale plaatsen, ter verko- ming van inbeslagname en vooral van de kolossale boetes. Ook de filmindustrie wordt door verboden geteisterd. De verboden dateren al van lang voor de laatste staatsgreep, en pas vorig jaar flik kerde er wat hoop toen de verant woording voor de censuur over ging van het ministerie van bin nenlandse zaken naar dat van cul tuur. Filmscenario's hoefden nu ook niet meer ter beoordeling te worden voorgelegd - iets dat in de praktijk vaak wel heel wat geld uit spaarde. Maar de hoop van de filmmakers werd de bodem ingeslagen toen het afgelopen seizoen toch weer kwaliteitsfilms die al helemaal wa ren voltooid werden verboden. Het sterkste voorbeeld was 'Een vrouw om op te hangen' van Basar Sa- poencoe, over het lot van een dienstmeisje in een gezin waar het door alle mannen wordt misbruikt. Het scenario was van de reeds ge noemde Pinar Kurs. De censuur- dienst gaf geen reden - hoeft dat ook niet te doen - maar liet door schemeren dat het woordgebruik de doorslag had gegeven. Nationale eer Alles dat in strijd is met de tradi tie of de moraal, dat de betrekkin gen met bevriende regeringen kan Premier Özal van Turkije heft het vingertje. Toch zijn, ondanks de censuur, in de grote steden tal van communistische en over het Turkse bewind zeer kritische publikaties te vinden. (foto epai schaden, de Turkse nationale eer kan aantasten of een respectabel beroep in discrediet brengt kan nog steeds verboden worden. De producent kan tegen de uitspraak in beroep gaan bij de rechter, en die stelt hem nogal eens in het ge lijk, maar deze procedure is kost baar en de meesten nemen geen ri- Beroep is nu aangetekend inzake 'De steeg van de hoop' van regis seur Serif Gören, wiens Yol (Weg) die in 1982 de Gouden Palm kreeg in Cannes, ook nog steeds niet ver toond mag worden, ongetwijfeld vooral omdat Yilmaz Guney, die in het buitenland zijn Turkse nationa liteit verloor en inmiddels is overleden, in een Turkse gevange nis het scenario had geschreven. Turkse films die in het buiten band zijn bekroond maken meestal weinig kans in eigen land de cen sor te passeren. Soeroe (Kudde) uit 1978, van Zeki Okten, eveneens naar een scenario van Guney, die in Locarno een prijs kreeg, is nog steeds zwaar taboe. Dit geldt ook voor 'Een seizoen in Hakkari' (1982) van Erden Kiral, die in Ber lijn de Zilveren Beër verwierf en over het verblijf van een onderwij zer gedurende een winterseizoen in een afgelegen provinciedorp gaat. Moejde Ar, de actrice die de hoofdrol speelt in 'Een vrouw om op te hangen', gelooft dat alleen een georganiseerde actie tegen de censuur, bijvoorbeeld een staking, of een collectieve weigering nieu we films naar de censuurraad te sturen, de Turkse film nog kan red den. Zoals het nu is maken, behal ve geweldfilms, alleen pornografi sche produkten nog een kans, om dat daar vaak twee versies van worden gemaakt; één voor de cen suur en één met enkele toegevoeg de scenes voor vertoningen waar bij kennelijk geen controleurs in de zaal zitten. Muziek Tenslotte zijn er ook nog de grammofoonplaten en cassettes, die onder strenge controle staan. Artikel 9 van het statuut op video's en muziek bant al het materiaal 'dat een element bevat van aan moediging tot misdaden tegen de nationale souvereiniteit, het repu blikeins bestel, de nationale veilig heid, vrede en orde, de nationale cultuur en traditie of tegen Turkij- es buitenlandse politiek en morele waarden'. Een liedje van Hanevi Oenver is onlangs verboden op grond van de passage 'als de natie maar hard werkt komt er geen overbevol king'. Dit werd opgevat als een ont moediging van het staatsproject voor familieplanning, dat overi gens door de regering Özal met niet al te veel overtuiging werd aangepakt. De muziek van de mo menteel populairste componist Zulfu Livanelli, inclusief de elpee die hij met de Griek Theodorakis maakte - de in Turkije meest ver kochte plaat - is weliswaar in de winkels verkrijgbaar, maar op ra dio en televisie strikt taboe. Ook van joodse zijde is kritiek geuit op de zaligverklaring van de „non met de jodenster" Edith Stein, komende vrijdag tijdens het pausbezoek aan West-Duits- land. De joodse theoloog Pin- chas Lapide uit Frankfort stelde de vraag of het niet pijnlijk is dat Edith Stein, die als jodin werd vermoord en die ook zonder dat ze tot de RK Kerk was overge stapt in Auschwitz terecht zou zijn gekomen, nu door de Rooms-Katholieke Kerk als mar telares in bezit wordt genomen. Verder vindt Lapide het merk waardig dat van de honderden Duitse priesters en religieuzen „uitgerekend" een gedoopte jo din naar voren wordt gehaald, die haar vroegere geloof als „on geloof' heeft verworpen. Edith Stein heeft op 9 juli 1942 in haar testament geschreven dat ze God bad „haar leven en ster ven te aanvaarden als verzoening voor het ongeloof van het joodse volk". De voorzitter van de Joodse Gemeente in West-Berlijn, Heinz Galinski, oefende dit weekeinde scherpe kritiek uit op prelaat Ja kob Schlaffke uit Keulen, die eerder deze maand in een tv-uit- zending zijn instemming had be tuigd met de woorden van Edith Stein over het ongeloof van het joodse volk. Daarmee had de prelaat zich discriminerend over het joodse geloof uitgelaten, al dus Galinski. Hij maakte bekend dat Werner Nachmann, voorzitter van de Centrale commissie van West- duitse joden, zich hierover bij de bisschoppenconferentie had be klaagd. Kardinaal Hoeffner liet daarop weten dat Schlaffke slechts zijn persoonlijke mening had weergegeven, waarvan Hoeffner zich distantieerde. „Predikanten vluchten vaak voor de werkelijkheid". Predi kanten die hun werk niet meer aankunnen, kiezen vaak voor op lossingen die naderhand alleen maar frustraties opleveren. Dit zei dr. R.J. Mooi, secretaris-gene raal van de Nederlandse Her vormde Kerk, gisteren in Utrecht in een toespraak voor de Bond van Nederlandse Predi kanten. Hij noemde daarvan vier voor beelden. De predikant die zich aan de gemeente aanpast en zegt wat de gemeente graag hoort. De predikant die een groep gelijkge zinden om zich heen verzamelt. Gezamenlijk zetten zij zich dan aftegen de rest van de gemeente die het in hun ogen fout doet. De predikant die zich op een niets ontziende manier tegenover de gemeente afzet. En tenslotte de predikant die de gemeente de idealen van het Koninkrijk Gods voorhoudt, maar die uit de weer barstige werkelijkheid vlucht. Predikanten moeten volgens Mooi de confrontatie met de werkelijkheid niet uit de weg gaan. Hij erkende dat een predi kant voor een schier onmogelij ke opgave staat. Deze moet het evangelie verkondigen dat de mens onwelgevallig is. „Gods eis van gerechtigheid verdraagt zich niet met neiging in de samenle ving alles bij het oude te laten", aldus Mooi. Een predikant die dit verkondigt, moet zich staan de houden tegenover een gë- meente die „vaak bokkig en gril lig is". Amerikaanse tv-predikant weer beschuldigd van uitspat tingen. De Amerikaanse televi siepredikant Jim Bakker wordt andermaal in verband gebracht met seksuele uitspattingen. Dit maal schijnt het om meer te gaan dan een slippertje met een secre taresse, jaren geleden. Volgens John Ankerberg, eveneens tv- predikant, zou Bakker homosek suele relaties hebben onderhou den en geregeld prostituees heb ben bezocht. Ankerberg behoort tot de drie 'collega's' van Bakker, wier be schuldigingen over Bakkers bui tenechtelijke affaire met zijn se cretaresse Jessica Hahn vorige maand leidden tot het aftreden van Bakker als leider van zijn „elektronische kerk", PTL (Prai se the Lord). Jerry Falwell, leider van de rechts-evangelische Moral Majo rity beweging in de Verenigde Staten, verklaarde de aantijgin gen van Ankerberg serieus te ne men. „Ankerberg is een respec tabel kerkelijk leider in de VS. Mochten zijn beschuldigingen waar zijn, dan verliest Bakker voorgoed de bevoegdheid tot prediken", aldus Falwell, die de leiding van PTL tijdelijk heeft overgenomen. Ook een andere bekende tv-predikant, Jimmy Swaggart, heeft zich achter An kerberg geschaard. „Ik geloof niet dat hij zulke dingen zou be weren, als hij er geen bewijzen voor had". Volgens een dagblad in South Carolina, de 'Charlotte Obser ver', zou er ook op financieel ge bied het nodige mis te zijn bin nen PTL. Zo zouden Jim Bakker en zijn vrouw Tammy het afgelo pen jaar ruim drie miljoen gul den hebben gekregen uit het im perium. Onderzocht wordt nu in hoeverre dergelijke bedragen de 'redelijke' betalingsgrenzen overschrijden die gelden voor or ganisaties die geen belasting hoeven te betalen. Muzikale dag. In de Hoog landse Kerk in Leiden wordt op zaterdag 9 mei een muzikale dag gehouden. Organist Bert Mooi- man treedt om 10.30 uur als eer ste op. Op de muzikale dag tre den verder op het Kamerkoor Vocalis, de Gospel-Folkgroup 'Challenge', het Emoenakoor, het Renaissancekoor, de hoboïst Han Kapaan, het vocaalensem ble Muziekschool, de organisten Hc(jo Landheer en Joop Brons en het Leiderdorps Kamerkoor. De muzikale dag wordt om 16.00 uur besloten met een samenzang, waaraan de Leidse Cantorij mee werkt. De muzikale dag leidt feitelijk een reeks van exposities in, spe ciaal ingericht voor toeristen en andere belangstellenden. De Hooglandse Kerk kan in het toe ristenseizoen dagelijks worden bezocht; maandag van 13.00 tot 15.30, dinsdag t/m zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur. Op de woens dagen zullen er tevens lunchpau zeconcerten (12.30-13.15 uur) worden gegeven op het gerestau reerde orgel dat in 1565 werd ge bouwd. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te Zwaagwe- steinde: E. J. Bleumink te Oos- terbierum en Wijnaldum; beroe pen te Moerkapelle: A. Visser te Wierden; beroepen te Nieuwleu- sen, deelgemeente Rehoboth: J. D. Heikamp, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangeno men. Bedankt voor Dordrecht: W. Arkeraats te Giessendam/Ne- der-Hardinxveld. Gereformeerde Kerken. Be roepen te Koudekerk aan den Rijn: drs. W. A. van der Lugt te Hoorn. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Ureterp, tweede predikantsplaats: C. van Breemen te Avereest-Dedems- vaart; beroepen te Brunssum- Treebeek: A. P. Feijen te Roode- school; beroepen te Hoogeveen: C. J. de Ruijter te Rotterdam- Centrum. Bedankt voor 't Harde: G. Zomer Jzn. te Heerenveen. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Krimpen aan den IJssel: A. Bac te Bodegraven; be roepen te Middelburg-Zuid: H. Hofman te Kalamazoo (USA). Oud-Gereformeerde gemeen ten. Aangenomen naar Rijssen (Bevervoorde): J. Goudriaan, le rend ouderling te Papendrecht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2