Ajax-concept tegen wil en dank Positie Kelly niet in gevaar Menken kwaad op scheidsrechter Nederlaag in promotiereeks Guttierez wint etappe Tyrell strikt Palmer Michels laat zich door Amsterdammers beïnvloeden Van Zanten kiest Porto Verlies door volle maag. De Beus terug in de selectie Graf vindt 5superfan erg lastig Gelijkspel Leids team Thijs kiest debutant De Wever volgt Bos op Oud-wereldkampioen Sijbrands keert terug DINSDAG 28 APRIL 1987 SPORT PAGINA 17 VILLAREAL (ANP) - De gele trui van Sean Kelly is in de vierde etappe van de Ronde van Spanje niet in gevaar ge komen. De Spanjaard Alfonso Gutierrez zegevierde in de 169 kilometer lange rit van Valencia naar Villareal. Gutier rez, een van de rapsten van het peloton hield in Villareal de Belg Werner de Vos en zijn landgenoot Jorge Dominguez op afstand. De Spanjaard, Guttierez rechts) is de sterkste in de sprint en wint de etappe in de Ronde van Spanje. (toto ap> LONDEN (AFP/Rtr) - De Tyrrell renstal heeft gisteren in Londen de Engelse formule 1-coureur Jonathan Palmer een contract voor de rest van het Grand Prix-seizoen aangeboden. Ruim twee weken geleden eindigde Palmer met een Tyrrell als tiende in de Grote Prijs van Brazilië. De 30-jarige Palmer was enthousiast over het contract. „Ik kan nu rijden voor een team, dat ik bewonder sinds mijn jeugd". De Brit wordt ploeggenoot van de Fransman Philippe Streiff. ZEIST (GPD) - Rinus Michels heeft concessies moeten doen. In het gesprek dat hij zondagavond met de selectie- groep had over de perikelen tussen de Ajacieden en PSV- spelers, werd de onderlinge onvrede uit de wereld gehol pen, maar de bondscoach bleef met een voetbalconcept achter, dat hem niet echt zint. Rinus Michels nam de selectie van het Nederlands elftal voor de verandering t Zeister bossen. Koeman (l) en Van der Gijp voeren het peloton aan. De Belgische rassprinter Wim Ar ras was niet present in de maasas- purt. In de tweede van de drie ste vige hellingen, die de rit van giste ren telde, was hij de in gezelschap van onder meer de Nederlanders Henri Manders en Marco van der Hulst alsmede Jean-Luc Vanden- broucke, de winnaar van de pro loog, en Leon Nevels achterop ge raakt. Juist voor de sluiting van de tijdcontrole, met een achterstand van zeventien minuten, passeerde zijn de streep. De Spanjaard Vicente Ridaura mocht in de vierde rit zestig kilo meter voor de hoofdmacht uit rij den. Enige kilometers voor de tweede col van de derde categorie ondernam Pascal Poisson, vijfde in de algemene rangschikking, een AMSTERDAM (ANP) - FC Porto is de vierde deelnemer aan het Am- sterdam-712-toernooi, dat op 7 en 9 augustus in het Olympisch Stadion wordt gehouden. Dat maakte orga nisator Jack van Zanten maandag bekend. Porto werd verrrassend fi nalist van het Europese bekertoer nooi door Dinamo Kiev uit te scha kelen. In Amsterdam krijgt Dina mo mogelijk een kans op revanche. Naast FC Porto werden eerder de ploeg uit de Oekraine, Torino en als vanouds Ajax gecontracteerd. Fred Rutten (FC Twente) heeft zich als vijfde speler voor Jong Oranje afgemeld. In plaats van Rutten is Gerrit Plomp (FC Utrecht) opgeroepen voor de Euro pese kwalificatiewedstrijd van dinsdag in Venlo tegen de West- duitse jeugdploeg. KATWIJK - Hennie Steensma keek vreemd op, toen zij giste ren de sportpagina's van deze krant doorbladerde. De zaal voetbalagenda vermeldde dat zij met met het vrouwenzaal- voetbalteam van de Zwarte Wolf in Katwijk moest aantre den tegen Eigenbrood. Een heuse bekerfinale nog wel. Steensma pleegde voor de ze kerheid een telefoontje naar se cretaris Akerboom, die inder daad bevestigde dat Steensma met haar teamgenotes in de Katwijkse sporthal Cleijn Duin dienden te verschijnen. Aker boom had echter een klein foutje gemaakt. Hij was verge ten de speelsters in te lichten. Steensma stelde vervolgens alles in het werk om een respre- sentatief team op de been te brengen. Dat lukte, maar toch werd de finale met duidelijke cijfers (2-6, Debbie de Jong scoorde beide Leidse treffers, Tineke Datema 3i, Marion de Groot en Marga van Kins scho ten voor Eigenbrood raak) ver loren. "Iedereen had teveel ge geten", voerde Hennie Steens ma als excuus aan. "Niemand had natuurlijk rekening met de wedstrijd gehouden en had lek ker veel opgeschept aan tafel. Dat is natuurlijk geen goede voorbereiding voor een voet balwedstrijd. We misten slechts twee speelsters, maar kwamen er gewoon niet aan te pas. Zij tikten ons gewoon van de vloer". Overigens stond de bekerfi nale oorspronkelijk voor mor gen gepland. Vanwege de inter land van het Nederlands elftal besloot het bestuur van de Af deling leiden de wedstrijd naar gisteravond te verplaatsen. aanval op Kellys' leiderstrui. De Fransman kreeg de Portugees Da Silva mee en als vijftiende en laat ste sloot Gert-Jan Theunisse aan. De 24-jarige renner uit Kerkdriel, die ook in Spanje opvalt door zijn sierijke stijl, was veruit de actiefste Nederlander. Ruim voor Villareal werd de kopgroep echter achter haald. Het valt Theunisse op dat er in de Vuelta anders wordt gekoerst dan het voorgaande jaar. „De fina les zijn nog wel zeel snel, maar er is volgens mij meer tactisch spel dan vorig jaar". In het peloton wordt ranglij staanvoerder Kelly getipt als win naar van de 42e editie van de etap pekoers. Theunisse geeft zijn ploeggenoot Pedro Delgado niet al te veel kans. „Delgado is een man die één dag heel goed kan rijden. Zoals vorig jaar in de Tour toen hij met Hinault mee ging. Maar zelfde wedstrijd controleren, dat is te veel voor hem." Meer mogelijkheden ziet Theunisse voor de Colombiaan Luis Hererra. „Hij zit er in de hitte bijzonder fris bij. En vergeet niet dat deze Vuelta vier aankomsten bergop kent. Dat is duidelijk in zijn voordeel". Hij zal met Oranje Hongarije ont vangen met de aanvalspatronen die Ajax in de voorbije periode geen windeieren hebben gelegd en dat vindt de generaal net iets te veel van het goede. Vier aanvallers zoals Cruijff met Ajax voorstaat kan nog, maar dan zouden de vleu gelspelers volgens Michels zoge naamde hangende flanken moeten zijn. Na het onderhoud van giste ren nam Michels afscheid van zijn stelling met de woorden: „Ik kan het de spelers niet aandoen van an dere principes uit te gaan dan zij in hun club gewend zijn". Geen ten-einde-raad-beslissing, maar een nuchter optelsommetje van de feiten. Twee Oranje-punten in de laatste twee thuiswedstrijden en één treffer steken duidelijk af tegen de oogst van Ajax. Dat alleen al wettigt het Ajax-concept. „Bo vendien", stelt Michels, „wil ik de stem van het volk laten meewegen. Maar", meldt Michels in het kader van de algehele verzoening, „er zal ook hier en daar iets aangepast moeten worden, omdat ik niet voorbij kan gaan aan de kwalitei ten van de niet-Ajacieden". De bondscoach was meteen be reid voor zo'n niet-Ajacied, doel man Hans van Breukelen, een lans te breken. De sluitpost ligt na zijn recentelijke missers nogal onder spervuur en kan de mensen die nog vertrouwen in hem hebben tel len op de vingers van een hand. De roep om Stanley Menzo klinkt steeds nadrukkelijker. Michels be hoort tot het handjevol hetgeen hij onderstreept met een sneer naar Mehzo: „Menzo maakt in belangrij ke wedstrijden fouten. Er wordt momenteel een spanning ge kweekt tussen de keepers van Ne derland en dat is niet goed voor Oranje". Niet goed voor Oranje, maar ze ker ook niet bevorderlijk voor Hans van Breukelen. Gistermid dag tijdens de persconferentie in Zeist was hij een van de sprekers met het gretigste gehoor. Een om standigheid die de PSV-keeper niet lekker zit. „Als het slecht gaat, trek ik veel pers", merkte hij cy nisch op. Hij verwijt diverse jour nalisten hun bijdrage aan de laster campagne, die zo stilaan op gang komt. „Over elk doelpunt dat PSV tegen krijgt, wordt momenteel zo lang gepraat totdat ik het schuld ben". Van Breukelen weet echter als geen ander dat hij binnen PSV ook over niet al teveel krediet meer be schikt. Zijn ploeggenoten, die hem vanwege zijn net iets telang over dachte uitspraken 'De Professor' noemen, hebben hem diverse ke ren laten vallen. En terwijl Van Breukelen de pers de schuld bleef geven, zat tien meter verderop Re- né van der Gijp de twijfelachtige rol van de doelman rond het ont slag van Hans Kraay nog eens uit de doeken te doen. Dat Van Breu kelen gebukt gaat onder de kritiek verwoordt hij zelf 't best: „Vroeger stapte ik fluitend het veld op om mijn hobby uit te oefenen. Tegen woordig ga ik naar het werk". Werk wordt er morgen verlangd van Oranje. Rinus Michels hekelde in dat kader nog eens de instelling van sommigen van zijn geselec teerden. „Tegen Griekenland mis ten we de kracht en de macht. Dat was geen mentale kwestie maar vooral het gevolg van het feit dat sommige spelers toen op zestig a zeventig procent van hun kunnen hebben gespeeld. Deze keer zal dat niet het geval zijn. De voorberei ding is beter en Hongarije wordt als sterkere tegenstander gezien, terwijl Griekenland indertijd is on derschat. Bovendien moeten we winnen, dat is ons enige uitgangs punt". In dat kader lijkt het waar schijnlijk dat de bondscoach kiest voor zoals hij het noemt „mensen die bereid zijn de mouwen op te stropen". Voor René van der Gijp, niet altijd blakend van werklust, betekent dat waarschijnlijk een plaats op de reservebank en voor Gerald Vanenburg een stek in de basis. Van de Hongaren wist Michels enkel te melden dat zij vechten voor een laatste kans. „Ze hebben pas hun trainer vervangen en we komen dus tegenover een onbe kende ploeg te staan. Of ze de te genslag van en na Mexico verwerkt hebben? Als dat niet zo zou zijn, zou ik daar geen problemen mee hebben". Dat aan Hongarije meer kleeft dan een stap in de richting van het eindtoernooi in West-Duitsland, werd enige weken geleden duide lijk, toen PSV, na het ontslag van Hans Kraay, belangstellend rich ting Rinus Michels keek. De gene raal wil er nu nog niets van weten, maar mocht de ontmoeting mor gen onverhoopt op een mislukking uitdraaien, dan zou het wel eens de laatste wedstrijd van de huidige bondscoach geweest kunnen zijn. In Zeister kringen wordt al druk geschermd met de naam van Thijs Libregts als eventueel opvolger, mocht Michels voortijdig vertrek ken. Misschien wel ongewild venti leerde de Amsterdammer gister middag weer een hoop ongenoe gen, waarmee hij in zijn huidige positie vaak tot vervelens toe wordt geconfronteerd. Een situa tie, die zou veranderen als hij weer als clubtrainer aan de slag zou gaan. „Welgeteld één oefenwedstrijd hebben we dit jaar gespeeld", be cijferde Michels zijn onmacht. „Er DEN HAAG (ANP) - Oud-wereld kampioen Ton Sijbrands keert te rug in de damwereld. Sijbrands heeft het bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Dam Bond (KNDB) verzocht of hij volgend jaar kan worden toegelaten tot de finale van het Nederlands kam pioenschap. Sijbrands, die in 1975 vrijwillig afstand deed van de we reldtitel, had enkele maanden gele den al het besluit genomen om weer aan persoonlijke wedstrijden te gaan deelnemen. Omdat hij al enkele jaren als simultaanspeler in Putten (Gelderland) optreedt, leek hem een rentree in die plaats (waar volgend jaar de nationale finale wordt gehouden) zeer aantrekke lijk. De 37-jarige oud-Amsterdammer veroverde in 1967 zijn eerste natio nale titel. Van 1969 tot en met '71 SPIJKENISSE - Arbiter Ammer- laan was gisteren de gebeten hond in de ogen van de zaalvoetballers van Menken/Landbouw. De Noordwijkse ploeg, twee weken geleden kampioen geworden van de Leidse Afdeling, trad in sport hal De Akkers in Spijkenisse aan tegen Hogenboom in de strijd om promotie naar de inter-regionale klasse. Dat bekwam Menken slecht, want de eerste wedstrijd in de promotiereeks werd duidelijk verloren: 6-2. Coach Van Beelen was echter niet te spreken over de leiding van de scheidsrechter. "Het begon al voor de wedstrijd. Wij moesten van die man andere shirtjes aan. Ik zei hem dat de thuisploeg daar toch ei genlijk voor in aanmerking kwam. Dat zijn toch de wetten in de voet ballerij. Nou, ik kon een grote mond krijgen. Ik heb het maar zo gelaten, want ik dacht dat mijn team eronder zou lijden". Tijdens de wedstrijd ergerde Van Beelen zich groen en geel aan de wijze van fluiten van Ammer- laan. "Hij heeft ons 4 keer 2 minu ten tijdstraf gegeven. Ik weet nog steeds niet waarom hij de spelers heeft weggestuurd". Beide teams waren redelijk aan elkaar gewaagd. Menken kon de thuisploeg, die voornamelijk be staat uit spelers van zaterdageer steklasser Spijkenisse, aanvanke lijk goed bijbenen. Tegenover de thuistrefers van Reinier Ketting en Henny Warnaar stelden de bezoe kers doelpunten van Peter Ruig- rok en Klaas Vink. heerst hier een slecht klimaat voor selectievoetbal. Het Nederlands elftal zou centraal staan, maar in de praktijk komt er niets van terecht. Ik kan er niets aan veranderen. Als je ziet wat er weer gebeurt rond Jong-Oranje. Eigenlijk zyn we niet meer in staat in te schrijven voor een kwalificatietoernooi". Vermoedelijke opstelling: Van Breukelen, Van Tiggelen, Rij kaard, Koeman, Silooy, Wouters, Gullit, Mühren, Vanenburg, Van Basten, Van 't Schip. en in 1973 was hij eveneens de sterkste nationale dammer. In '72 veroverde hij de wereldtitel in Hengelo. In '73 versloeg hij de in middels overleden Sowjet-groot- meester Andreiko in een match om de wereldtitel met 22-18 waardoor hij zijn titel behield. Daarnaast ver- ovderde Sijbrands vier keer het Europese kampioenschap Nadien kwam hij niet meer in persoonlijke titelwedstrijden uit. Voor het KNDB-bestuur heeft de rentree van Sijbrands vrijwel geen consequenties. Op de komende jaarvergadering in juni komt het bondsbestuur met het voorstel het aantal deelnemers aan de nationale titelstrijd uit te breiden van 12 naar 14. Een van die twee extra plaatsen kan dan worden bestemd voor de nu in Voorst wonende vijfvoudig oud-nationaal kampioen. Na de 2-2 stortte Menken ineen. Tien seconden na de gelijkmaker van Vink produceerde Aad Braber 3-2 voor Hogenboom, dat vorige week in de strijd om de districtsbe ker nog met 5-1 had verloren van Glasbergen. Cyril Berkhout en Jan de Voogd (2) voerden de score uit eindelijk naar 6-2 op. Kansloos zijn de Noordwijkers nog niet, want van de 5 afdelingsploegen promo veren twee clubs. The Sands-Glasbergen (districts beker) 3-8. De Rijnsburgers berei den zich voor op de strijd om het Nederlands zaalvoetbalkampioen schap, dat komende maand wordt afgewerkt. Daarom nam de Rijns- burgse ploeg de wedstrijd tegen de Haagse bekerkampioen (de Hage naars vierden ook een feestje naar aanleiding van de Afdelingstitel, maar door een foutje van het bondsbureau moet Sands eerst een beslissingswedstrijd spelen tegen Alter Boys) serieus. De man van de wedstrijd was Jan Hogewoning, die de laatste weken in een uitste kende vorm verkeert. Binnen 8 mi nuten had de Rijnsburger al 3 keer gescoord. Later voegde hij nog een treffer aan dat totaal toe. De overi ge doelpunten werden gescoord door Wim Bouckaert (2) en Nico Zwaan, vervanger van de zieke Hennie Koet. Volgende week woensdag speelt Glasbergen de derde wedstrijd tegen Ceverbo in de Katwijkse Cleijn Duin hal. DEN HAAG (ANP) - Det de Beus is na acht maanden weer terug in de selectie van het nationale dames hockeyteam. De 29-jarige keepster' van EMHC stond voor het laatst in Oranje op 24 augustus van het vo rig jaar, toen Nederland tijdens het toernooi om de wereldtitel in Am stelveen de finale met 3-0 van West-Duitsland won. Op 19 oktober brak ze in haar woning in Eindhoven een hand beentje, waardoor ze lange tijd bui tenspel stond. Bondscoach Gijs van Heumen acht de 84-voudige in ternational inmiddels weer capa bel genoeg om deel uit te maken van de nationale selectie, die zich voorbereidt op het toernooi om de Champions Trophy, dat voor de dames op 20 juni in Amstelveen begint. Tot en met het toernooi om de Europacup (met Pinksteren in Wassenaar) traint de Oranje-selec tie zonder de speelsters van HGC. DVSSELDORP (SID) - De zege tochten van de Westduitse ten nisster Steffi Graf zorgen niet alleen voor mooie momenten in haar ouderlijk huis in Ba den. De successenreeks heeft voor de nummer twee van de wereldranglijst ook zijn scha duwzijde. Twee weken gele den ondervond zij dat voor de eerste keer toen zij het slacht offer werd van een poging to vergiftiging. Slechts het feit dat haar vader een toegestuur de cake niet vertrouwde, en naar later bleek terecht, voor kwam erger. Deze week werd duidelijk dat de Westduitse ook lastig wordt gevallen door een een wel zeer enthousiaste fan. In een Westduits familieblad maakte de Amerikaanse mil jonair Jim Levee bekend dat hij tennis de mooiste sport vindt en 'dat Steffi voor mij de absolute koningin is'. De be wondering van Levee gaat verder dan alleen maar woor den. Hij volgt de 17-jarige Graf bij al haar toernooien in de Verenigde Staten. Vorige maand vond hij het de tijd ge komen zijn idool een cadeau te schenken. In Baden werd op een dag een zeer dure sportwa gen afgeleverd met de hartelij ke groeten van Jim Levee. Niet alleen Steffi vindt de belang stelling vervelend, ook vader Graf is niet opgetogen. „Eigen lijk is Jim gewoon een eenza me man. Maar de manier waarop hij nu bezig is doet ons meer schade dan goed. Die wa gen sturen we ook weer te rug". LEIDEN - Het Leids team onder 15 jaar is uitgespeeld in de strijd om het kampioenschap van Zuid-Hol land. Het team van coach Freek Fillipo speelde in Dordrecht 3-3 ge lijk tegen de gelijknamige Afdeling en heeft 4 punten. Leiden verkreeg via Jeffrey van As (Roodenburg), Richard Onstenk (UVS) en John van der Meer (DOSR) een 3-1 voor sprong. Twee ongelukkige mo menten van Rijnsburgse Boys spe ler Nico Pauw (hij maakte hands in het strafschopgoed en schoot in ei gen doel) hadden 3-3 tot gevolg. BRUSSEL (ANP) - De 19-jarige Philippe Albert (Charleroi) debu teert morgenavond in het Belgische elftal, dat in Dublin in het kader van de voorronden van het toernooi om het Europees kam pioenschap tegen Ierland uitkomt. Bondscoach Guy Thijs heeft de keuze op de jonge, in de lucht sterke, Waal laten vallen omdat hij mede de verjonging in zijn ploeg, die tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap vorig jaar in Mexico werd ingezet, wil voortzetten. In vergelijking met het elftal, dat op 1 april in Brussel van Schot land won, heeft Thijs drie wijzigingen aangebracht. De toen ge blesseerde Eric Gerets (PSV) en Jan Ceulemans (Club Brugge) zijn terug en Albert maakt zijn debuut. Zij nemen de plaatsen in van Stefan Demol, die wegens een blessure niet beschikbaar is, Franke Vanderelst, die zijn plaats moest afstaan omdat Thijs koos voor een vijf mans-verdediging en Erwin Vandenbergh, die gepas seerd is. Het Belgische elftal speelt in Dublin in de volgende opstelling: Doel: Jean-Marie Pfaff (Bayern München). Achter: Eric Gerets (PSV), Leo Clijsters (KV Mechelen), Georges Grün (Anderlecht), Philippe Albert.(Charleroi) en Patrick Vervoort (Beerschot). Mid den: Enzo Scifo (Anderlecht), Jan Ceulemans (Club Brugge) en Frankie Vercauteren (Anderlecht). Voor: Philip Desmet (Lille) en Nico Claesen (Tottenham Hotspur). BERGEN OP ZOOM (GPD) - De dubbelrol als conrector aan een ly ceum in Bergen op Zoom en ploeg leider van de prof-formatie Trans- vemij-Van Schilt heeft Piet Bos uiteindelijk toch de kop gekost. Hoewel Bos zaterdag zelf onmid dellijk na afloop van de Goldrace ontslag nam als ploegleider, werd er intern al enige tijd over een nieu we constructie rond de top van de ploeg gesproken. Bij de stichting, die het toezicht heeft over de ploeg, druppelden de laatste tijd van rennerszijde steeds meer signalen binnen dat de cou reurs niet goed meer wisten waar ze aan toe waren. In de meeste wedstrijden werden zij immers ge confronteerd met de aanwezigheid van assistent-ploegleider Jules de Wever. Bos verscheen alleen in zijn vrije tijd, maar eiste dan meteen de verantwoording voor zich op. Nationaal kampioen Jos Lam- mertink voelt er niets voor te rea geren op het vertrek van Bos. „Wie ben ik om nu mijn mond open te doen. Ik heb zelf nog niets gepres teerd dit seizoen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17