Steed Uitgeverijen moeten overleggen over verdelen zendtijd op kabel Orlandini en Goekoop slaan eerste paal Educacentrum leidsch dagblad: FjMiiidsr Klacht Studentenbond over Mare voorgelegd aan Raad Journalistiek DINSDAG 28 APRIL 1987 Dagelijks bestuur 'mast' teruggefloten LEIDEN - De twee kandidaten voor het uitgeven van een ka belkrant, het Leidsch Dagblad en Sijthoff-pers, moeten gaan overleggen over verdeling van de beschikbare zendtijd. Wan neer de twee uitgevers en Om roep Rijnland geen overeen stemming bereiken over de verdeling van het kanaal dat voor een kabelkrant is be stemd, wil het algemeen be stuur van de ontvangstmast in Oegstgeest zelf beslissen, wel ke krant samen met Omroep Rijnland op de televisie ver- schijnt. Klachten over discriminatie homofielen niet onderzocht LEIDEN - De politie is niet van plan een onderzoek in te stellen naar twee gevallen van discrimina tie in Leidse horecagelegenheden. Het ging om twee homofielen die de toegang werd geweigerd. Bij het discriminatiemeldpunt zijn hier over klachten binnen gekomen, maar bij de politie is geen aangifte gedaan. De politie is bovendien niet door het meldpunt van de klachten op de hoogte gesteld en ziet dus geen reden tot nader on derzoek. Commissaris Mostert van de Leidse politie wilde gisteravond wel kwijt dat hij het een beetje 'knullig' vond dat het meldpunt de politie geen jaarverslag had toege stuurd waarin de twee klachten waren opgenomen. Mostert zei dat in een vergadering van de commis sie bestuurlijke Aangelegenheden. "Wanneer het meldpunt zich met de klachten alsnog tot ons wendt, zal de politie graag aan een onder- zoek meewerken", aldus Mostert. 1 Het D66-raadslid Langenberg sprak er zijn verbazing over uit dat het gebrek aan contact tussen bei de instellingen een effectieve be strijding van discriminatie in de weg staat. Overigens hebben me dewerkers van het meldpunt aan gekondigd zelf een onderzoek te zullen instellen naar deze twee klachten. Het algemeen bestuur van de ge meenschappelijke regeling anten ne-energievoorziening Leiden en omgeving (die de mast in Oegst geest beheert) draaide daarmee gisteravond het besluit van het da gelijks bestuur terug. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelij ke regeling wilde alleen het Leidsch Dagblad (LD) en Omroep Rijnland op één kanaal op de kabel toelaten. LD en de lokale omroep hadden al overeenstemming be reikt over de verdeling van de zendtijd. Over een maand wil het alge meen bestuur een definitieve be slissing nemen over de kabelkrant. Het ziet er naar uit dat het het uit brengen van de televisiekrant door het uitstel van een definitieve be slissing zeker met een maand is vertraagd. Volgens directeur G. Koopman van het Leidsch Dag blad vergt het op de televisie bren gen van een kabelkrant een voor bereidingstijd van zeker vier maanden. De krant kan dan zeker niet voor 1 oktober op de kabel ko- Pluriformiteit De 'pluriformiteit van de pers', een veelzijdiger aanbod, is het be langrijkste argument van het alge meen bestuur van de gemeen schappelijke regeling om Sijthoff- pers (uitgever van onder meer de Leidse Courant) ook nog de moge lijkheid te bieden mee te doen in de strijd om het uitgeven van een kabelkrant. Bovendien zou het toe laten van twee uitgevers tot de ka bel financieel wel eens aantrekke lijker kunnen zijn voor de gemeen schappelijke regeling. De kijkers zouden daarvan door lagere tarie ven kunnen profiteren. De voorzitter van het dagelijks bestuur, de Leidse wethouder J. Doorgereden LEIDEN - Een zesjarig meisje dat achterop de fiets bij haar moeder zat, heeft letsel opgelopen na een aanrijding met een auto op de krui sing Haven-Zijlstraat. De automo bilist is na de botsing doorgereden. De moeder reed met het kind achterop op de Haven. De automo bilist kwam vanuit de Zijlstraat en nam de bocht zo ruim dat hij met de linkervoorkant tegen het been van de vrouw reed. Die verloor daardoor haar evenwicht en kwam ten val. Het voetje van het kind kwam hierbij tussen de spaken. Fase, hield gisteren in eerste in stantie vast aan het voorstel om Leidsch Dagblad en Omroep Rijn land met hun samenwerking te la ten beginnen. Zij wilde wel over leggen met Sijthoff-pers of die be langstelling heeft om uit te zenden op een kanaal dat overdag niet voor televisie wordt benut, bijvoor beeld het kanaal van BRT 2. Fase wees de vergadering er op dat Sijthoff-pers pas in een zeer laat stadium (in februari van dit jaar) belangstelling had getoond. Zij vindt het niet fatsoenlijk tegen over het Leidsch Dagblad om, ter wijl de onderhandelingen al in een vergevorderd stadium verkeren, met een nieuwe kandidaat op de proppen te komen. "Bovendien is het dagelijks be stuur niet buiten zijn boekje ge gaan. Enkele jaren geleden is al be sloten om maar één kanaal be schikbaar te stellen voor regionale televisie en de kabelkrant", zei de wethouder. Dit besluit hield vol gens haar in dat er maar plaats was voor één krant en dat het dagelijks bestuur van de gemeenschappelij ke regeling het recht had een keuze te maken uit de aanbiedingen. Twijfel Behalve Sijthoff-pers is ook Info- kab geïnteresseerd in het uitbren gen van een kabelkrant. Volgens de wethouder zou die organisatie er echter niet in slagen voldoende actueel lokaal nieuws op de beeld buis te brengen. Het algemeen bestuur ging niet akkoord met het voorstel van Fase om alvast in zee te gaan met het Leidsch Dagblad, en Sijthoff op een andere kanaal ruimte te bie den. Volgens enige leden van het algemeen bestuur zou dat toch op praktische bezwaren stuiten bij zendtijduitbreiding van de televi sie-stations. Het Leidse raadslid G. Bakker vroeg zich bovendien af of het wel noodzakelijk is om twee kanalen voor lokaal nieuws ter be schikking te stellen. Bakker vindt wel dat Sijthoff en het Leidsch Dagblad nu de enig overgebleven kandidaten zijn. Andere kandida ten moeten volgens hem niet meer in de procedure te worden betrok ken. Wanneer Leidsch Dagblad, Sijt hoff en Omroep Rijnland niet tot overeenstemming komen, wil het algemeen bestuur aan de hand van offertes van beide uitgeverijen be slissen welke krant tot de kabel wordt toegelaten. Het Leidse raadslid A. Boot vindt dat behalve de financiële consequenties voor de kranten, ook andere zaken moe ten worden gewogen zoals de ver houding tussen advertentie- en redactiepagina's en de vraag of de kabelkrant door een aparte redac tie wordt gemaakt. Directeur Koopman van het Leidsch Dagblad twijfelt er over of door het toelaten van twee uitgeve rijen op één kanaal het uitbrengen van een kabelkrant op een kanaal commercieel wel haalbaar is. "Het wordt voor ons commercieel min der aantrekkelijk en ook voor de gemeenschappelijke regeling, om dat de afdracht minder zal zijn". Koopman is verbaasd over de plotselinge belangstelling die Sijt hoff voor een kabelkrant heeft ge toond. "Het is niet duidelijk waar om dat bedrijf er zo laat instapt. Het is toch niet zo dat Sijthoff pas in februari van dit jaar voor het eerst van het fenomeen kabelkrant heeft gehoord. Ik heb het idee dat Sijthoff pas geïnteresseerd is ge raakt, toen men hoordé dat de con current er in Leiden mee wilde be ginnen". Burgemeester Goekoop en KLM-topman Orlandini bij het slaan LEIDEN - Burgemeester Goekoop en KLM-topman Orlandini sloegen gistermiddag op het Schuttersveld de eerste paal voor het Educacen trum dat door de bouwbedrijven Erica en De Raad wordt gereali seerd. Het is de bedoeling dat in dit gebouw fabrikanten van goederen Redactie: Simorte van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 of 222. Drijfvuil "We houden het in de gaten", roept M. Bekker bijna wanhopig uit. "Dat is hetzelfde als ze altijd in de Tweede Kamer zeggen: het heeft de aandacht van de rege ring. Je hoeft er niet op te reke nen dat er werkelijk wat ge beurt". Bekker is bewoner van de Beppy Nooijstraat en reageert op een uitspraak van een mede werker van directie civiele werken, P. Haanstra. Geregeld ligt de vijver achter het huis van Bekker vol met drijfvuil. Dat vuil is afkomstig van de bouwerijen bij hem in de omgeving. Het wa ter is dan over een afstand van 20 meter bezaaid met piepschuim en planken. "Een naar gezicht als je in je tuintje zit", zegt Bekker. Reeds twee keer heeft de ge meentereiniging de rotzooi opge ruimd, maar zonder veel resul taat. Nadat het is schoongemaakt ligt de vijver het weer snel vol. Dat betreft dan meestal een dooie hoek in de vijver. Door de veranderende wind wordt het drijfvuil vaak ook zwerfvuil. Het vuil verspreidt en verplaatst zich over de hele sloot. Volgens Bek ker kan veel woren verholpen als er een balk dwars in de sloot wordt geplaats zodat het vuil in ieder geval op een plaats blijft liggen. Daarnaast vindt hij dat de gemeente toch iets harder moet optreden tegen de bouwbedrij ven die de veroorzakers zijn van het ongerief. Ambtenaar Haanstra zegt dat dat toch makkelijker gezegd is dan gedaan. Er zijn verschillende bouwbedrijven en "er zit geen naamkaartje bij het vuil". De werkelijke vervuiler is dus altijd moeilijk te achterhalen. Er is ook niet echt sprake van storten van vuil. "Met name als er harde wind staat, waait het vederlichte piepschuim alle kanten op en komt in het water terecht. Een paar weken voor Pasen was er een storm en dat heeft nogal wat vervuiling veroorzaakt. We heb ben het daarom voor de Pasen nog opgeruimd, maar of het lang Drijfvuil (2) Volgens de opzichter in de Ste venspolder, B.H.A. Smits, is de wind niet de enige oorzaak van de vervuiling van de vijver. "Kin deren uit de buurt vinden het een sport om van grote stukken piepschuim een vlot te maken. Die vinden het prachtig speel goed. Als het spelletje voorbij is, komen ze het niet terug brengen. Zo zijn kinderen". Hij lijkt de problemen ietwat overdreven te vinden. Hij wijst op de onvermij delijkheid dat bij bouwerijen dingen wegwaaien en in de om geving terecht komen. Volgens Smits wordt de plek na afloop door de bouwer ook weer schoongemaakt. Zolang er in de buurt gebouwd wordt, blijven de bewoners dus last houden van het afval. Het zit Bekker alleen een beetje dwars dat door onzorgvuldigheid van bouwbedrijven de gemeente wordt opgezadeld met het vuil. Ook Haanstra zegt dat op de bouwplaatsen wel wat beter het vuil bij elkaar kan worden ge houden. De harde wind kan niet alle schuld worden gegeven. Daarbij hebben de bouwbedrij ven volgens Haansta inderdaad de plicht de boel een beetje netjes te houden en de watergan gen schoon op te leveren. Haanstra gelóóft ook wel dat de bouwers dat zullen doen. De bewoners zitten echter nu met een vervuilde sloot. De kosten die de gemeente maakt met het telkens reinigen van het water, kan juridisch op geen enkele bouwer verhaald worden. Er kan niet worden aangetoond welk vuil van welke bouwer afkom stig is. Twee bouwers hebben in middels wel toegezegd dat ze een deel van de kosten willen dra gen. In ieder geval wordt aan een wens van Stevenshofbewoner Bekker tegemoet gekomen. Haanstra heeft gezegd dat er een balk in de vijver komt zodat het vuil niet meer. kan verspreiden en naar een andere plaats kan drijven. Ook wordt, nu het wat warmer gaat worden, het vuil sneller opgeruimd. Volgens Haanstra gaat het anders zo stin ken. Discussie In de krant van de Kamer van Koophandel van maart staat een tamelijk ongezouten commen taar op de proefafsluiting Bree- straat. In dat stuk met de kop 'Proef is slecht', wordt op het verkeersbeleid van wethouder Peters forse kritiek geleverd. "Het nemen van een verkeers- proef in de Breestraat is spelen met vuur. Niet alleen het econo misch belang in de Breestraat is in het geding, maar dat van de gehele binnenstad. Ervaringen elders leren dan dat de een de proef geslaagd vindt en de ande re het een regelrechte misluk king noemt. Deze 'onzekere' uit komsten maken zo'n proef al dis cutabel", zo staat te lezen. Dat is niet gering. Dat vond ook medewerker van Omroep Rijnland, Hans van He- messen. Het leek hem wel leuk om zo vlak voor de afsluiting op 4 mei, een discussie te organise ren tussen wethouder Peters en iemand van de Kamer van Koop handel. De eerstgenoemde vond dat volgens Van Hemessen een uitstekend idee. "Peters wilde graag meewerken. De Kamer van Koophandel dacht daar ech ter anders over. Ze zeiden dat het niet het 'juiste tijdstip' was om daarover te discussiëren". Dat vond Van Hemessen wel erg vreemd. "Eerst hoog van de toren blazen en heftig kritiek spuien, maar de confrontatie wel uit de weg gaan. Bovendien heb ben ze als groot instituut overal een mening over, zoals over de mogelijkheid om een parkeerga rage boven het Galgewater te bouwen. Nu hebben ze de kans om over de radio te zeggen wat ze op het hart hebben en dan ge ven ze niet thuis. Ik vind het ronduit bijzonder zwak", zo luidt de pittige kritiek van Van He messen op de Kamer van Koop handel. Bij de Kamer van Koop handel moeten ze niet denken dat ze de enige zijn die kritiek kan leveren. Secretaris van de Kamer van Koophandel C.A. Broeksma, blijft bij de argumentering die is gegeven. "De instelling van de proef staat nu vast. daarom is het discussiëren op dit moment niet zinvol. Dat kan alleen maar lei den tot een herhaling van stand punten. We wachten gewoon af hoe de proef gaat verlopen". Broeksma is niet gevoelig voor het tegenargument dat discussië ren niet hoeft te leiden tot het ge lijk of zin krijgen. Je kunt inwo ners van een stad op de hoogte blijven houden van de mening die de Kamer van Koophandel heeft. "We hebben de afgelopen jaren de inwoners regelmatig verteld hoe we over veel zaken denken. Ik herinner me bijvoor beeld dat we ons krachtig heb ben verzet tegen verandering van de verkeerssituatie aan het Rapenburg. Onze commentaren op dat gebied geven we dikwijls aan de pers. In de zaak van de Breestraatafsluiting willen we het er nu bij laten. De proef is vastgesteld en dus een gelopen race. We hebben kortom geen zin om al die discussies nog eens dunnetjes over te doen", aldus Broekstra. en diensten ten behoeve van het onderwijs zich permanent kunnen manifesteren. Het Educa-centre is reeds voor 30 procent verhuurd. Wanneer het af is, moeten er naar schatting 200 tot 300 huurders een plaats hebben gevonden. Het Educa-centre is tot stand ge komen na een grondig onderzoek naar de behoefte aan nieuwe be drijvigheid in Nederland. Er zijn vergaderfaciliteiten aanwezig op dat er ook congressen en presenta ties kunnen plaatshebben. Om die te organiseren is de Stichting Edu- caforum in het leven geroepen. Goekoop is voorzitter van de Raad van Advies van deze stichting waarin onder anderen ook oud-mi nister van onderwijs Van Kemena- de zitting heeft. Zowel Orlandini als Goekoop prezen zich gistermiddag zeer ge lukkig met deze nieuwe loot aan de Leidse onderwijstak. De burge meester sprak zelfs van een 'uniek gebouw dat de functie van een lan delijk oriëntatie-platform kan gaan vervullen'. De twee bouwbedrijven zijn zeer te spreken over de coöperatieve houding van de gemeente Leiden die een snelle verwezenlijking van de plannen mogelijk maakte. Het Educa-centre wordt in drie fasen gebouwd. Het eerste deel van circa 4000 vierkante meter wordt in het voorjaar van 1988 opgeleverd. Het totale gebouw moet een vloerop pervlak krijgen van meer dan 14.000 vierkante meter. LEIDEN - De Leidse Studenten bond heeft een klacht ingediend bij de Raad voor de Journalistiek tegen universiteitsblad Mare nadat deze heeft geweigerd gehoor te ge ven aan een eis tot rectificatie van de LSB. De eis betrof een gedeelte van een onderschrift bij een foto over de studentendemonstratie op 26 maart in Den Haag tegen het nieu we studiefinancieringsstelsel. Daarin werd gesteld: "Er gingen Diefstal van gereedschap LEIDEN - Twee Leidenaars van 28 en 30 jaar oud zijn gistermorgen rond kwart over elf aangehouden in verband met een diefstal gister nacht, van een aantal decoupeer- zagen en vlakschuurmachines uit de Bouwcentrale aan de Maredijk. De politie trof het tweetal aan in een woning in de Merenwijk. De mannen probeerden nog over het balkon weg te komen, maar liepen recht in de armen van agenten. De gestolen gereedschappen met een gezamenlijke waarde van enkele duizenden guldens werden in de woning teruggevonden. ILLEGALEN - Van de vier man nen die de politie gisteren zonder verblijfspapieren aantrof in een woning aan de Nieuwe Rijn, blij ken drie illegaal in ons land te zijn. De vierde heeft een zogenoemde meldingsplicht in Rotterdam. stenen door de ruiten van de parle mentsgebouwen en er werd een deur van het Kamergebouw inge trapt". Hiervan was geen sprake, stelde de LSB, die navraag zegt te hebben gedaan bij zowel de Twee de Kamer als de Haagse politie. De bond, die de demonstratie mede organiseerde, stelt voorts al lange re tijd onvrede te hebben met de berichtgeving door Mare. De acti viteiten van de studentenbeweging zouden stelselmatig worden gene geerd en gekleineerd met "stem mingmakende, onvolledige en on juiste berichtgeving". De eis tot rectificatie is in de Ma re van 9 april afgedrukt als inge zonden brief. In een naschrift stelt hoofdredacteur Quirien van Kool wijk, tevens de maker van het be wuste foto-onderschrift, onder meer dat er wel ruiten zijn gesneu veld. "Alle kijkers naar het NOS- journaal op de bewuste dag zijn daarvan mede getuige geweest "Er valt echter niets te rectificeren. Wat voorgevallen is, is beschre- Volgens de LSB bleek bij na vraag bij het NOS-joumaal dat de uitgezonden beelden (waarop te zien was hoe demonstrerende stu denten met eieren en tomaten gooiden) uit het archief afkomstig zijn. In het begeleidende commen taar werd dat ook meegedeeld. De bond concludeert uit het feit dat Van Koolwijk archiefbeelden heeft verward met de actualiteit, zijn weigering tot rectificatie op 'on deugdelijke' gronden stoelt en vraagt nu de Raad voor de Journa listiek om een uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13