'n 205 Junior voor 205,- per maand* Van turfbrood tot nieuwe pasta's MOSTERD Demonstraties Meesterkok Karl Trompert brengt voedingsindustrie op culinaire hoogte Jogging- brood van Muijen Brillen SPECIALE GROTE VERKOOP PERZENCENTRUM - IRAN Motel Sassenheim DINSDAG 28 APRIL 1987 PAGINA 11 Wie weet waar Abraham de mosterd haalt is een levenswijs mens. Maar óf Abraham zelf ooit mosterd heeft gehaald of geproefd, is zeer de vraag. Mosterd, althans mosterdzaad, wordt wel in de Bijbel genoemd, echter nog niet in het Oude Testament maar pas in het Nieuwe, de tijd van de Romeinen derhalve. De Romeinen kenden mosterd, en noemden dit 'senapis', een naam die men herkent in het Italiaanse woord voor mosterd: senape. De Romeinse schrijver Palladius vertelt precies hoe men mosterd maakte: mosterdzaadjes fijnstampen en met honing, olijfolie en azijn vermengen. Voor de fijne soorten kwamen daar nog gemalen amandelen of pijnpitten bij. De Romeinse soldaten, die met Julius Caesar het toenmalige Gallië, het latere Frankrijk, veroverden, namen mosterd mee in hun ransel om het boven het kampvuur geroosterde vlees wat kruidiger te maken en zo is de mosterd in Frankrijk gekomen. De Romeinen geloofden heilig in mosterd, niet alleen als specerij, maar ook als geneesmiddel. Men at mosterd bij paddestoelengerechten als tegengif voor het geval er een giftige tussen zou zitten, en men legde het als pleister op beten van giftige slangen. Toen mosterd eenmaal ingeburgerd raakte in Frankrijk ging men het oude Romeinse recept variëren. In plaats van azijn nam men druivesap, vaak van onrijpe druiven, en zo kwam mosterd aan zijn naam, moutarde in het Frans, mosterd bij ons, naar het woord most (mout in het Frans) voor ongegist druivesap. Men voegde er kruiden aan toe, verving ook wel de most door wijn, en zo ontstonden de beroemde Franse mosterdsoorten, van Orléans, van Meaux en vooral van Dijon. De roemruchte hertog van Bourgondië, Karei de Stoute, nam op zijn veldtochten niet alleen zijn muzikanten mee maar ook zijn mosterdmaker, afkomstig uit Dijon. Dijon is nog altijd een mosterdstad en de Dijon-mosterd die we nu kopen en die inderdaad zeer fijn, geurig en sterk is, wordt gemaakt naar een recept van een mosterdmaker uit de 18e eeuw, monsieur Naigeon. Mosterdcultuur Maar niet alleen Frankrijk had een eigen mosterdcultuur, ook Engeland. In de tijd van Shakespeare was de mosterd uit Tewksbury beroemd, dik, en zo scherp, dat haar een tijdgenoot schreef, deze „een man doet wenen, ook al is hij gelukkig" Engeland Ook Engeland kent een beroemde mosterdmaker of liever: maakster, Mrs. Clements uit Durham. Dit was een zeer ondernemende, bejaarde dame, die leefde in de 18e eeuw. Zij maalde mosterdzaadjes tot fijn poeder (dat gebeurde door rollen met een kanonskogel en voegde daar wat andere specerijen aan toe, o.a. kurkuma (geelwortel), waardoor het een felgele kleur kreeg. Het precieze recept is echter altijd strikt geheim gebleven. Deze dame zag kans de Engelse koning George I tot vaste klant te krijgen en ze reisde zelf te paard stad en land af om orders te verzamelen voor haar mosterdfabriekje. Dit mosterdpoeder, naar het oorspronkelijke recept, is nog altijd te koop, in kleine gele blikjes. Het moet met water worden aangemaakt tot mosterddikte, is verrukkelijk scherp en smaakt uitstekend bij koud vlees, zoals rosbief en lamsbout. Daar is het tenslotte ook indertijd voor bedoeld. Maar misschien zeggen velen, zoals ook Grumio tegen Katherine in 'De Getemde Feeks' van Shakespeare: „Ay, the mustard is too hot a little". Gebruik Wij hoeven niet meer, zoals in - de Middeleeuwen, mosterd te gebruiken om wat minder frisse smaakjes van niet al te vers vlees te verdoezelen. Maar toch kan mosterd méér gebruikt worden dan alleen bij kroket en bitterbal. Mosterd maakt vlees malser. Bestrijk een rollade, een varkensfilet, of riblappen met mosterd vóór het braden. De scherpte verdwijnt, een pittige geurigheid blijft, de jus wordt interessanter en het vlees malser. Of leg, bij het stoven van lapjes in het stoofvocht een met mosterd bestreken bruine boterham, die u later fijnmaakt in de jus: een goed, nog uit de Middeleeuwen stammend Vlaams recept. Of maak, voor een bijzondere gelegenheid, eens een mosteidsoep, naar het recept van de Franse hofkok Taillevent, die leefde in de 14e eeuw: zeer sterke runderbouillon, per halve liter 3 eidooiers loskloppen met wat room en mosterd en daarmee de bouillon licht binden, verse groene kruiden erover strooien. WINA BORN Chinese restaurants zijn al geruime tijd bezig aan een vernieuwings- küur. Even naar de Chinees voor een nasi of bami is er nauwelijks meer bij. De Chinese restaurants die zich daartoe beperken, blijven duidelijk achter bij de trend om van het Chinese restaurant een hoogwaardig specialiteitenrestau rant te maken. Die nieuwe aanpak heeft ook geleid tot het geven van culinaire demonstraties. Zo kan het publiek met eigen ogen zien hoe koks bijvoorbeeld met blote handen die ragdunne mie maken. Een kijkje achter de schermen van het bedrijf, dat, gezien de belang stelling (zie foto GPD), bijzonder op prijs wordt gesteld. Aangekoekte pannen schoonma ken is een kruis. Met mr. Scrubby is dat een stuk gemakkelijker gewor den. Het geheim van het borsteltje zit in het holle handvat, dat u kunt vullen met afwasmiddel. Wanneer u aan het schrobben bent, en dat gaat door de cojnpacte vorm uil de kunstdoseert u meteen het afwas middel. Het borsteltje is leverbaar in roodblauw en geel. De landelij ke distributie van mr. Scrubbydie in de winkel f4,95 gaat kosten, is in handen van Expim in Hapert. Er is een tijd geweest dat kant- en-klaarprodukten in de win kel meer het gemak dan de smaakpupillen dienden. Maar de laatste jaren is er een kente ring merkbaar. Dat zal in de eerste plaats te maken hebben met het feit dat steeds meer mensen de toevlucht tot een snel te bereiden maaltijd voor door de week zoeken. Een gro tere markt betekent een grote re concurrentie en concurren tie betekent weer de noodzaak voor de fabrikant om zich van de ander te onderscheiden. In prijs bijvoorbeeld. Maar ook in kwaliteit. En vooral in smaak. In Oldenzaal zit een wel heel opval lend bedrijf, Creative Food Studio. Een bedrijf, dat zich specialiseert in het ontwikkelen van bijvoor beeld betere en smakelijkere kant- en-klaar-maaltijden. Het bedrijf wordt gerund door de man die ooit de zilveren koksmuts won en zich beste kok van Nederland kon noe men, Karl H. Trompert. Wie straks in een supermarkt een heel nieuwe reeks produkten ziet, zoals bijvoor beeld een serie verse kaastaarten, staat oog in oog met het werk van Trompert's Creative Food Studio. Smaak Trompert: „Het is een feit dat er nog wel het nodige kan worden verbeterd in de voedingsindustrie. Niet dat de produkten geen kwali teit hebben maar op het gebied van smaak valt er nog wel het een en ander te doen. Dikwijls komen smaakbeperkingen voort uit pro blemen die een bedrijf heeft met Wie denkt dat de innovatiedrift op houdt bij de deuren van ambachte lijke bakkers, heeft het mis. Vol trots melden zij de uitvinding van een nieuw baksel: jogging-brood. Wié meesmuilend veronderstelt dat het waarschijnlijk gaat om wat al te karig bedeeld krentebrood, heeft het mis. Joggingbrood is een uitgekiend 'energie voorzienend' baksel geworden, zeggen de be denkers. Zo bevat het nieuwe brood ka lium uit banaan en aardappel, tar we en roggemeel, sojabonen, zon nebloempitten en sojagries. Daar naast bevat het brood natuurlijk de zo hoog geprezen onverteerbare de technische mogelijkheden van hun produktielijnen. Ik kom uit de culinaire hoek. Dat vak heb ik in mijn vingers. Ik ga er vanuit eerst een ambachtelijk recept te ontwik kelen en als dat voldoet, dan zo'n recept vertalen om het industrieel te maken. Je gaat dan de moeilijk heden niet uit de weg maar het is een anderen benaderingswijze. Te gelijk doen we onderzoek naar de voedingswaarden en houdbaar heidsfactoren". Er is nogal wat verschil tussen een appeltaart zoals die thuis het lekkerst wordt gebakken en een appeltaart die in de supermarkt te recht komt. Versheid moet langer worden gegarandeerd, eventueel moet zo'n taart ook nog tegen in vriezen en ontdooien en opwarmen kunnen en er zijn hoge eisen aan dat er wel en niet in mag zitten. Bo vendien moet er bij een grote pro- duktie ook gelet worden op de kostprijs van de ingrediënten en de verwerking. Want twee cent meer per taart kan al gauw tweehonderd gulden in de week schelen. De con currentie kan bovendien ook moordend zijn. Pasta's Zo ontwikkelde Karl Trompert een nieuwe serie pasta's. Pasta's zijn populair de laatste jaren. De spaghetti's, canneloni's en ravio li's. Trompert ging in Italië kijken hoe de pasta's thuis gemaakt wer den en in de fabriek. Ging aan het experimenteren met verschillende meelsoorten. Hard of zacht meel, fijn of grof. Ontwikkelde vullingen voor de ravioli en de canneloni. Maakte sauzen en bedacht een pas- teurisatieproces via een giganti sche magnetron. graan vezels. Volgens de bakkers kunnen slankelijners die nu kiezen voor methoden als veel joggen en weinig eten beter dit brood combi neren met hun sport. Op die ma nier krijgen ze wel voldoende voe dingsmiddelen binnen maar hoe ven niet bang te zijn het vet meteen weer op de heupen te krijgen. Karl Trompert en twee van zijyi medewerkers in de proefkeuken. (foto Carlo ter Ellen) en bijvoorbeeld in enkele filialen van een groot bedrijf uitgepro beerd om de reacties van het pu bliek te peilen. Tegelijk kunnen bij die beperkte fabrikage ook de eventuele tekortkomingen in de produktie aan het licht komen Bij de sterk stijgende vraag naar kant en klaar maaltijden is het ook een must om een steeds breder as sortiment te leveren. Telkens weer diezelfde Pizza Marguerita gaat im mers ook snel vervelen. Niet alleen de techniek haalt er op in. ook de grondstoffenindustrie verandert en vernieuwd. Zo wordt er nu al in Duitsland geëxperimenteerd met meel dat uit turf wordt gemaakt. Een donker meel, dat de concur rentie met volkorenmeel aandurft. Het loodgehalte is zelfs beduidend lager dan in het volkorenmeel. Komt zo'n produkt op de Neder landse markt dan zal er met gretig heid ook mee worden geexperi- menteerd. Want wie weet wat voor voordelen dit turfmeel dan wel kan hebben als het gaat om houdbaar heid of soepelheid van het brood. Uniek Trompert's Creative Food Studio is als onafhankelijk bedrijfje nog een uniek bedrijfje. Er zijn veel be drijven die de ontwikeling van het assortiment in eigen hand houden. Maar er zijn ook kleinere bedrijven die graag de hulp van buiten inroe pen. Of winkelketens die het ad vies van een dergelijk bedrijf vra gen. (foto GPD) De markt van de kant en klaar produkten is volop in beweging. En niet alleen die van de bestaande produkten. Er worden ook nieuwe recepten uitgedacht, die geschikt gemaakt worden voor produktie op grote schaal. Bij Creative Food Studio hebben ze een grote hal, waar voor de uitwerking van een nieuw produkt de fabrikage op kleine schaal kan worden nage bootst. Want zo werkt het dikwijls. Er wordt een idee uitgewerkt voor een nieuw produkt en als alle pro blemen overwonnen zijn, wordt het op kleine schaal geproduceerd Het meest opmerkelijke is dat het brood, dat naar de ingrediënten gezien nogal massief overkomt, juist heel erg luchtig is. Hoewel de 'Echte Bakkers' met dit nieuwe brood niet minder dan het heil van heel de mensheid beoogen is het alleen in hun winkels te koop en niet in supermarkten(foto gpd» &inds ÜO 1931 Hooigracht 54 - Tel. 071-120251 - LEIDEN Pr. Bernhardstr. 51 - Tel. 01719-12949 NOORDWIJKAAN ZEE Gevraagd per direct Leerling- of halfwas- WONINGSTOFFEERDER Inl. Firma Rol, Geversstraat 40, Oegstgeest. Tel. 071-17331. 500 stuks originele PERZISCHE en OOSTERSE TAPIJTEN van Importeur naar particulier geen tussen handel Alles moet weg-1ste keus winkelkwaliteit met HALVE PRIJZEN leder tapijt met certificaat van echtheid. Geen deurwaarderskosten, taxateur aanwezig. Verkoop woensdag 29 april 1987, van 11.00 tot 18.00 uur, Warmonderweg 8 Sassenheim 02522-19019 Entree vrij Hartelijk welkom *ib*f+uï4*uAcli op, uiexf I ^lÉT Peugeot 205 Junior. Extra vlot aan- i|>we kunnen spreken van een verrassend aanbod. Dat werkt als volgt: u betaalt van de nier L Ji| j gekleed, voor'n uitgeklede prijs.Voorzien van «BS» de modernste techniek die niet alleen breid met een aantal plezierige extra's tegen een aan- schadelijke uitlaatgassen vermindert, maar óók de trekkelijkeprijs.U rijdt'm alvoorf 17.935,-(incl. Bijzondere Verbruiksbelasting. afleveringskosten) en als u snel bent, kunt u zelfs Dal maakt de Peugeot 205 Junior een stuk nog gebruik maken van ons unieke financierings- voordeligei; voeg daarbij z'n speciale uitvoering en aanbod*: 'n 205 Junior voor f 205,- per maand. Dit zijn dc extra's van de 205Junior. De driedeiurs Peugeot 205 Junior mei n pittige schone motor van 1.124 cm heeft n top van 142 kilometers per uur en 'n verras- end laag benzineverbruik: bij 90 km u con tant slechts I liter op 25,2 kilometer* Hij is leverbaar in wit, donkerblauw ol tegen meerprijs i de volgende extra's: gnjs netaallak t -Striping in de modekleuren rood/blauw/ groen op zijkanten - Junior-ldeurlogo in de sierstukken op de achterstijlen - Full cover aërodynamische wielplaten - Chique chroomstrips in dc bumpers - Zwarte sierplaat -op achterklep nieuw- Bij de Junior zijn de sterke kwaliteiten uitge- prijs ruim éénderde deel: f7.03 5,-. Daarvoor kunt u natuurlijk ook de inruilwaarde van uw huidige auto gebruiken. Vervolgens betaalt u gedurende 48 maanden I 205,- per maand, waarbij de effectieve rente omgerekend op jaarbasis 11.3% bedraagt (die rente is trouwens fiscaal aftrekbaar!) Na vier jaar is er nog zo'n f 4.500- te betalen. U kunt dan drie dingen doen: de rest in één keer betalen, de lening ver lengen óf de 205 Junior inruilen voor een nieuwe. Dat laatste kan een goed plan zijn, want u hebt alle kans dat uw 'Junior' nog lang geen 'senior' is en nog meer oplevert dan die restbetaling. 'n Prima manier om 4 jaar lang plezierig te rijden. Dat geldt overigens voor alle 30 uitvoeringen van het sterke nummer. Wat let u om 'ns langs te gaan bij uw dealer. *Deze aanbieding geldt tot 31 mei 1987. De lening wordt verstrekt door Peugeot Talbot Financiering onder de gebruikelijke voorwaarden van een huur koopovereenkomst PEUGEOT 205 'n Sterk nummer v.a. 16.593,- i heeft -Junior kleurlogo op achterklep - Vlotte eigentijdse jeans bekleding, ook op de hoofdsteunen en deurpanelen - Luxe donkerblauwe moquette bekleding oj> vloer en bagagealdekplaat - Inbouwvoorziening voor radio en luid- - Zwarte antenne - Verstelbare rugleuningen vóór -Binnenspiegel met dag/nacht stand.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11