'Ik ben niet van plan me het lazerus te gaan lopen' Plan voor 50 huizen boven de Codi-markt Wijkcomité wil op Zijloever 60 woningen minder bouwen Singelloop trekt een kleine 400 deelnemers minder dan vorig jaar Koopprijs vanaf ongeveer 60.000 gulden Beheerder mag studentes niet bedreigen Nieuwe centrale van EBR officieel open In Zuid-West nog terreinen geschikt voor woningbouw En na afloop natuurlijk een kratje van het een of ander. (foto Henk Bouwman). nen voltooien". Zijn collega slaat hem hartelijk op z'n rug bij deze uitspraak. Had er kennelijk geen vertrouwen in. Toch weet Van der Meijden als geboren en getogen Leidenaar wat hem te wachten staat. Hij heeft de tocht over de Singels immers al vele malen gelo pen. Applaus Studenten die nog nooit hebben deelgenomen zijn Pieter van Maar- levelt en Diederik Mooij. "Ja, we vinden het wel leuk om met de Lei- denaren eens de krachten te me ten". De een denkt het wel onder de 25 minuten te kunnen redden. "Jóh, ben je gek geworden, dat haal je nooit. Ik denk dat je jezelf nog wel tegen komt", zegt de ander geschrokken. Tegen een boom staat E. Koop man rustig zijn benen te strekken. Het zogenaamde 'rekken en strek ken' is voor geoefende lopers een onmisbare voorbereiding op een tocht. Rustig vertelt de man uit Leiden dat hij niet zal lopen voor de overwinning. "Ik doe het puur voor de gezelligheid". Hetzelfde zegt Hannie de Groot, een van de weinige vrouwen die meeloopt. "Het is gewoon een happening om tussen al die mensen te lopen, heel inspirerend om wat harder te gaan". Ze neemt haar eigen tijd op want ze loopt met een stopwatch in haar hand. "Ja, ik vind het leuk om de tijd te weten. Hier zie je niet zo makkelijk welke tijd je hebt gelo pen". Er zijn er ook die zich in hun ïj- delheid gestreeld voelen door alle belangstelling die de Singelloop trekt. Leidenaar Ferry van Haar lem komt er rond voor uit. "Dat al die mensen aan de kant staan te klappen, trek ik me persoonlijk wel aan. Waarom niet. Ik had na tuurlijk ook in de duinen kunnen gaan lopen, maar daar staat echt niemand te klappen. Bovendien vind ik het competitie-element wel leuk. Je hebt het gevoel datje echt tegen iemand opneemt". LEIDEN - Aan de Singelloop heb ben gisteren 2600 mensen deelge nomen. De voor de twaafde keer georganiseerde loop is volgens de politie vlekkeloos verlopen. Win naar werd Jaap van Duyvenvoorde die in ruim 18 minuten alle Singels die Leiden telt achter zich liet. Een grote stoet mensen had zich rond half acht op de Witte Singel opge steld en werden door Joop West broek, ooit de initiatiefnemer van deze loop, 'weggeschoten'. Na af trek van de kosten blijft er dit jaar 7500 gulden over, bestemd voor goede doelen. door Meindert van der Kaaij De Singelloop wordt elk jaar georganiseerd door de Leidse Poli tie Sportverening in samenwer king met het Leidsch Dagblad. Or- gansisator Schouten noemde de deelname ietwat teleurstellend. "Met het mooie weer dacht ik echt dat we dit jaar de 3500 zouden ha len. Nu het allemaal wat minder is, is dat toch een teleurstelling", zegt Schouten. Dit jaar bestaat de Leid se Politie Sportvereniging 60 jaar. "Ter gelegenheid van dit jubileum wilden we de medaille ook eens een feestelijk tintje geven. Die is dit jaar veel mooier dan voorgaan de jaren". Schouten laat direct de plak zien en is duidelijk een beetje trots. "Dat heeft extra geld gekost. We hoopten dat er weer uit te halen met meer deelnemers dan nor maal. Maar ja, dat is niet gelukt. In tegendeel want vorig jaar liepen er nog 3000 mensen mee. Dat is dit jaar dus 400 minder. We hebben dit jaar drie verschillende doelen voor het geld, in tegenstelling tot voor gaande jaren, toen we dat naar een goed doel ging. In de eerste plaats de GWS De Sleutels, die vorig jaar het hele bedrag kreeg. Daarnaast krijgt nu ook de stichting Club 58 geld. Die doet veel aan recreatie en de start van de bekende Singelloop, een paar honderd minder dan vorig sport voor het geestelijk gehandi capte kind. Tevens krijgt de recrea tiecommissie van Endegeest een deel van de opbrengst", aldus Schouten. Iedereen Hij vindt elke Singelloop weer een leuke ervaring. "Het is gran dioos zoals iedereen rustig staat te wachten tot er ruimte is om te lo pen. Veel mensen horen het start schot, maar kunnen pas een paar minuten later gaan lopen, zo druk is het Ze staan vanaf het Leidsch Dagblad tot aan de bocht in de Wit te Singel. Echt, dat vind ik een prachtig gezicht. Wat ik daarbij ook heel leuk vind is dat iedereen eraan kan meedoen. Amsterdam en Rotterdam hebben hun mara thon, maar dat is alleen weggelegd voor de hele goede lopers. De ze ven kilometer van de Singelloop is echter voor jong, oud en zelfs men sen in een rolstoel te doen", zo ra telt Schouten maar door. Iedereen bereidt zich op eigen wijze voor op de 7,2 kilometer. Zo gaat de een in een supersnelle out fit driftig sprintjes trekken op de Witte Singel. Dat afgewisseld met rek-en-strekoefeningen. Wellicht mensen die voor de eerste prijs lo pen. Paul van Dunné ziet er wel snel uit, maar zegt toch niet voor de winst te lopen. "Dit is voor mij meer een training. Ik loop 10 mei in de marathon van Amsterdam mee, dus deze zeven kilometer komen mij wel mooi uit. Het past in het schema. Nog nooit heb ik de Sin gelloop eerder gelopen, maar dat komt doordat ik vorig jaar in Voor schoten ben komen wonen. Vol gend jaar loop ik vast wel weer Iemand die die er beduidend minder snel uitziet is politieagent Jan van der Meijden. "Nou, ik doe het rustig aan. Ik ben zeker niet van plan om me het lazarus te lo pen. Aan de andere kant hoop ik het wel binnen 35 minuten te kun LEIDEN - Het complex van de Codi-markt aan het Levendaal wordt gereno veerd. In het gebouw wor den 40 tot 50 appartemen ten verwezenlijkt. De Codi- markt blijft op de begane grond van het complex, al zal de supermarkt wel min der ruimte ter beschikking krijgen. De andere huur ders, de Hubo en IDC, be houden eveneens hun huis vesting in het gebouw. Het bouwplan bevindt zich nog in een pril stadium. Er is nog geen of ficieel plan bij de gemeente inge diend. Het project wordt uitge- DEN HAAG/LEIDEN - Een be heerder van een Leids studenten huis mag de studentes die er wo nen niet meer bedreigen of lastig vallen. Elke keer dat hij dat toch doet, moet de Leidenaar een dwangsom van 250 gulden betalen. De president van de Haagse recht bank besloot gisteren voorts dat de beheerder een scheidingsmuur binnen 48 uur na betekening van het vonnis moet afbreken en legde daarvoor ook een dwangsom op van 250 gulden voor elke dag dat hij te laat is met de sloop. Een der de eis, een verbod om zich in een straal van 50 meter van het huis aan de Oude Rijn op te houden, werd afgewezen. Vijf studentes hadden het kort geding aangespannen omdat de beheerder van het huis ongevraagd binnen kwam vallen. Hij bedreigde hen, zette fietsen buiten en trapte zelfs eenmaal de voordeur in om dat de huursters niet wilden open doen. Bovendien had de man zon der toestemming van de bewoners een muur gemetseld waardoor er een aparte boven- en benedenwo ning ontstond. Een aantal van de bewoonsters kan daardoor niet meer bij gemeenschappelijke voor zieningen, zoals de telefoon, ko men. De beheerder erkende de meeste feiten, maar beklemtoonde dat de studentes zich niet als goede huur sters gedroegen. Volgens hem had den ze allen een huurachterstand van zo'n tweeduizend gulden. Hij heeft ook een procedure aange spannen bij het kantongerecht om hen uit huis te krijgen. De beheer der verzocht de rechtbankpresi dent dan ook de eisen af te wijzen, maar dat verzoek was tevergeefs, zo bleek gisteren. voerd door bouwbedrijf Scholtz uit IJmuiden. Een speciaal opgerichte 'vennootschap onder firma', Le vendaal genaamd, treedt op als fi nancier van het plan. De directeur van het bouwbedrijf, P.F. Scholtz, is een van de participanten in de vennootschap. Aanvankelijk lag het in de be doeling dat de gemeente het ge bouw zou kopen. Dat was ook in het gemeentelijk verbeteringsplan opgenomen. De aankoop door de gemeente is echter om financiële redenen afgeketst. De afgelopen ja ren zijn er verschillende plannen voor het gebouw ontwikkeld. Het meest opmerkelijke plan was wel een voorstel van twee Katwijkse ondernemers, Den Hollander en Brouwer, om een rolschaatsbaan op de derde verdieping van het ge bouw aan te leggen. De 40 tot 50 woningen in het complex zullen voor het meren deel drie kamers bevatten. "Gezien de vrij ingewikkelde indeling van het gebouw, zullen er ook enkele twee-kamer- en misschien enkele vier-kamerappartementen ge bouwd worden", aldus Scholtz. De koopprijs van de appartementen zal rond de 100.000 gulden liggen. De minder gunstig gesitueerde wo ningen gaan rond de 60.000 gulden kosten. Het is nog niet bekend in welke premie-sector de woningen vallen. Bij het gebouw zal voor voldoen de parkeergelegenheid worden ge zorgd. Het plan bevat een aantal, merendeels overdekte, parkeer plaatsten. Daarbij is uitgegaan'van een parkeerplaats per woning. De parkeerplaatsen worden verdeeld over de vier etages van het ge bouw. "Het nadeel daarvan is dat de parkeerruimte nogal wat ruimte in beslag neemt. Er is net zoveel ruimte nodig voor het rijden van de auto's als voor het stilstaan", meent architect H.J. Bakker uit Haarlem. Het torentje aan het ge bouw op de hoek Hogewoerd/Bol- werkstraat gaat als trappenhuis voor het parkeergedeelte fungeren. Dat er parkeerruimte bij het wo ningcomplex komt is overigens een eis van de gemeente, het is in het bestemmingsplan opgenomen. Goede staat Volgens de architect bevinden de gevels van het gebouw zich nog in uitstekende staat. "Het gebouw dateert uit 1911 en is opgetrokken uit gewapend beton. Opvallend is dat er nauwelijks of niet sprake is van betonrot. Dat is bij sommige andere, recentere gebouwen wel anders". De 'hoedendoos' bovenop het gebouw wordt gehandhaafd. De woningen op de bovenverdie ping krijgen een balkon. De bedek king van de muren van de hoogste etage zullen worden vernieuwd. Het bouwbedrijf uit IJmuiden hoopt nog voor de zomer een defi nitieve bouwaanvraag bij de ge meente in te dienen. Scholtz: "We willen in aanmerking komen voor het woningcontingent van 1988. LEIDEN - De Leidse wethouder J. Fase-Dubbelboer, voorzitter van het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR), heeft gisteren de nieuwe elektrici teitscentrale aan de Langegracht in gebruik gesteld. Zij deed dat door het aandraaien van een ouderwetse tien-kilovolts schakelaar. De nieuwe centrale is wat betreft rendement en beheer een van de modernste van Nederland. De elektriciteit wordt opgewekt door een zogenaamde STEG-installatie: twee op aardgas gestookte turbi nes in combinatie met een stoom turbine. Aan de nieuwe centrale is ook de stadsverwarming gekop peld. De restwarmte van de centra le verdwijnt zo niet door de schoor steen, maar wordt gebruikt voor de verwarming van huizen en bedrij ven. Op deze wijze is een installatie verkregen waarmee van de warmte die met de verstookte aardgas is vrijgekomen ongeveer 85 procent nuttig wordt gebruikt. De directeur van het EBR, ir. H.W. Brooshooft, wees in zijn toe spraak op de moeilijkheden die het EBR heeft ondervonden bij de tot standkoming van de nieuwe cen trale. Een van de problemen was het meningsverschil met het Hoog heemraadschap van Rijnland over de temperatuur van het door het energiebedrijf te lozen koelwater. Het schap vond dat die maar drie graden hoger mocht zijn dan het boezemwater. Het conflict werd aan de Raad van State voorgelegd en die stelde het hoogheemraad schap in het gelijk. Een ander probleem was de verontreiniging van de ondergrond op de plaats waar het nieuwe turbi negebouw moest verrijzen. Die grond werd uiteindelijk afgevoerd naar Oost-Duitsland, een operatie die miljoenen kostte. Brooshooft onderstreepte voorts het belang van de nieuwe centrale voor de inwoners van 32 gemeen ten in de regio die 'klant' zijn van het EBR. "De centrale maakte on ze afnemers minder afhankelijk van elders geproduceerde energie en de aanvoer daarvan. Denk maar even aan de ijzelproblemen de af gelopen winter in het noorden van het land". De directeur van het EBR wees ook op de werkgelegen heid die de centrale biedt aan jon ge mensen die een technische functie ambiëren. Tot slot merkte Brooshooft op dat de combinatie van elektrici teitscentrale en stadsverwarming de komende 25 jaar een besparing voor de landelijke aardgasvoor raad oplevert die gelijk is aan het jaarverbruik van 200.000 tot 300.000 gasverbruikers. LEIDEN - In de wijk Zuid-West is nog een aantal terreinen beschik baar voor woningbouw. Momen teel wordt gewerkt aan een lijst van locaties waar in Leiden de zo genaamde 'inbreiding' kan plaats hebben. Dat is het bebouwen van open plekken in de stad. Volgens de opsteller van deze lijst komen daar vermoedelijk acht locaties in Zuid-West op te staan. Het gaat om de volgende terrei nen: het korfbalveld aan de Apollo- laan, groenplekken aan de Bruck- nerstraat, langs de Vijf Meilaan wanneer de rijweg wordt ver smald, de omgeving van het Schu- bertplein en aan de Beethoven- laan. Voorts wordt gedacht aan be bouwing tegen de kale zijgevels van flats, nabij het winkelcentrum aan het Wagnerplein en op de hoe ken van de Bartokstraat en de Mahlerlaan. 'Inbreiding' is noodzakelijk om dat, wanneer over een aantal jaren de Stevenshof is volgebouwd, Lei den niet meer de beschikking heeft over grote locaties om woningen neer te zetten. Daarom worden de mogelijkheden onderzocht open plekken in de stad vol te bouwen zoals dat de afgelopen jaren ook al in de binnenstad is gebeurd. De lijst van beschikbare plekken is momenteel in voorbereiding. Naar verwachting wordt deze nog voor de zomer openbaar gemaakt. LEIDEN - Het alternatieve plan dat het wijkcomité Zijloever voor de gelijknamige buurt heeft ge maakt bevat slechts 218 woningen, zo'n 60 minder dan de gemeente heeft voorgesteld. Toch is uitvoe ring van het alternatief haalbaar met het geld dat de gemeenteraad ter beschikking heeft gesteld, zegt het wijkcomité. Volgens de ge meente is het financieel niet moge lijk minder dan 280 woningen in het gebied te bouwen. Juist die grote woningdichtheid in het gemeentelijk plan bracht het comité er toe zelf een bouwplan op te stellen. Omdat hierin wordt uit gegaan van minder nieuwbouw is _r meer ruimte voor groen dan L. het plan van de gemeente. Op het terrein van Gijzenij en rond het ha ventje moeten de grote groenvoor zieningen komen. Tussen deze twee is een wandelroute gedacht. Ook wordt voorgesteld een parkje achter het bejaardenhuis aan te leggen en moet de Sumatrastraat aangekleed worden met een rij bo men. De 218 woningen in het plan zijn alle woningwetwoningen. Het gaat om 146 eengezinswoningen en 72 kleinere huizen. Het autoverkeer kan volgens het alternatieve plan op twee manieren de wijk in:*in het verlengde van de Javastraat en aan de Atjehstraat. De meeste straten in het gebied moeten woonstraten zonder doorgaand Autoverkeer worden. Het plan van het wijkcomité is opgesteld in samenwerking met de technisch bewoners adviseurs. Het voldoet aan de voorwaarden die in het bestemmingsplan zijn vastge legd en komt in grote lfjnen over een met een eerder plan van de ge meente uit 1984. Het alternatief komt tezamen met het gemeente lijk plan binnenkort aan de orde in de raadscommissies volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. We willen dan ook begin 1988 met de bouw beginnen". Scholtz hoopt dat zijn plan op weinig verzet van omwonenden zal stuiten. "We wil len alles in goed overleg met de buurtbewoners doen". Volgens de voorzitter van het buurtcomité. J. Gijsman, staat de buurt in principe positief tegen over het plan om op de bovenste etages van de Codi-markt wonin gen te maken. "Voorwaarde is wel dat de bouwer voor voldoende par keerruimte zorgt". Gijsman is er voorstander van dat de bovenste etage van het gebouw wordt ge sloopt. "De hoogste verdieping is erg lelijk. Wanneer die wordt ver wijderd, blijft er een aanvaardbaar industrieel monument over". Gijsman begrijpt overigens nog altijd niet waarom de Codi-markt indertijd niet naar de bedrijfsruim te onder de Sanders-parkeergarage is verhuisd. "Dat kon toen niet om dat bij de parkeergarage kleine winkels moesten komen. Nu zit er toch een supermarkt. De Codi- markt zit ons niet in de weg, maar de Sanders-garage was natuurlijk een betere plek voor het bedrijf ge weest". Het gebouw van de Codi-markt aan het Levendaal. Er bestaan plannen om in het complex 40 tot 50 woningen te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9