Verlies noopt boekhandel tot hogere prijzen Fusie medische sector Philips De Concordia-adviseur helpt u uit de brand! Grilligheid dicteerde koersverloop Braks: kabeljauwvangst grotendeels verboden Overneming Baronie door investeerders SOBI laat bedrijven Hurks dagvaarden concordia heeft meer voor u over ZATERDAG 25 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 FNV: Bredero zal bouwsector in Nederland niet inkrimpen UTRECHT (GPD) - De Bouw- en Houtbond FNV verwacht dat de Nederlandse bouwactiviteiten van Bredero gespaard zullen blijven, bij de noodzakelijke reorganisatie van het in ernstige moeilijkheden verkerende aannemingsconcern- Verwacht wordt dat Bredero de grote verliezen van vastgoeddoch ter Breevast en enkele buitenland se activiteiten zal proberen op te vangen door de verkoop van belan gen in het buitenland. Het betreft onder meer het pijpbekledingsbe- drijf Bredero Price. Een hardere sanering, waarbij ook de binnenlandse activiteiten worden betrokken, wordt door de Bredero-top vooralsnog minder ge wenst geacht. Bredero-bestuurder P. de Bruijn heeft tegenover de Bouw- en Houtbond verklaard 'po sitief gestemd' te zijn over het re sultaat van de onderhandelingen met de banken. "Daaruit conclude ren wij dat de Nederlandse kernac tiviteiten van het concern behou den blijven", aldus districtsbe stuurder A. Visser van de Bouw en Houtbond FNV. Bredero zal vermoedelijk maan dag bekend maken op welke wijze het concern zal worden gereorgani seerd. Diepsnijdende maatregelen zijn nodig omdat vorig jaar een ver lies is geleden van 89 miljoen. Het organisatiebureau McKinsey heeft in opdracht van de banken een on derzoek uitgevoerd naar de finan cieringsbehoefte. in het bijzonder met betrekking tot de buitenland se activiteiten. McKinsey zou voor hardere oplossingen pleiten, zoals het verkopen van Nederlandse on derdelen. DEN HAAG (ANP) - De prijs van boeken moet omhoog. Bedrijfseconomisch is de positie van de boekhandel vorig jaar niet verslechterd, maar op algemene boeken is een fors verlies gelden. Van de uitgevers is geen soelaas te verwachten, zodat de prijs van dit boek omhoog moet. Of het publiek dit accepteert is vooralsnog een onbeantwoor de vraag. Dit schrijft de Nederlandse Boekverkopersbond (NBB) in zijn gisteren uitgebrachte verslag over vorig jaar. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van vandaag is het voor vissers, die niet beschikken over een 'kabel jauwdocument. verboden in de Noorse zee en de Noordzee op ka beljauw te vissen. Minister Braks van landbouw en visserij heeft hiertoe besloten omdat uit ter be schikking staande gegevens is ge bleken dat de beschikbare hoe veelheid voor deze vissers (11.010 ton) inmiddels is opgevist. Dit is bekendgemaakt door een woord voerder van zijn ministerie. Het kabeljauwdocument .wordt alleen verstrekt aan een twintigtal vissers uit Katwijk en omgeving. Deze vissers zijn voor hun bestaan geheel afhankelijk van de kabel jauwvisserij. Sinds 24 maart gold een beperking van de kabeljauw visserij voor vissers zonder dit spe ciale document. Per visreis moch ten zij een maximum van tweedui zend kilo aanvoeren. In de eerste maanden van dit jaar was al meer dan de helft van het quotum opge vist, aldus de woordvoerder. De voorzitter van de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen (Zevibel) J. van den Bos heeft van ochtend tijdens deze vereniging krachtig geprotesteerd tegen de maatregelen van Braks. Volgens de Zeeuwse vissers zit er zo veel vis in de Noordzee en de omliggen de wateren, en dat celdt zeker ook voor kabeljauw, dat makkelijk een dubbel quotum kan worden toege staan. De vissers ervaren deze over heidsmaatregelen als kwetsend voor het rechtsgevoel, zo stelde Van den Bos. Daar zal onder meer bij het vervolgingsbeleid meer re kening mee moeten worden ge houden. Van den Bos had dan ook in dit verband kritiek op de voor gestelde wijziging van de visserij- wet van 1963. waarin beperking van de vangstcapaciteit wordt ge regeld. Hij zei ook te vrezen dat de medewerking van de vissers aan een verdere sanering van de vloot niet erg groot zal zijn. ondanks het feit dat de EG-bijdrage aan het sa- neringsfonds voor de komende vijf jaar is verhoogd van 105 miljoen tot 230 miljoen. Zevibel blijft tegen de invoering van zowel een Europese als natio nale veilplicht* Het huidige visse rijbeleid veroorzaakt volgens Van den Bos onenigheid tussen de vis sers met grote en kleine kotters. Om dit verschijnsel te voorkomen wil Zevibel dat er een landelijk groepscontingent wordt gevormd. Samen met de mogelijkheid van quotaruil met andere lidstaten die hun quotum niet hebbe benut, zou dit voor de Zeeuwse visserij van grote betekenis kunnen zijn, aldus Van den Bos. Het bescheiden positieve resultaat dat de boekhandel in 1986 gemid deld behaalde is het saldo van ge noemd verlies, een behoorlijke winst op kantoorboekhandels-acti viteiten en een bescheiden bijdra ge uit de hoek van school- en we tenschappelijke boeken en tijd schriften. Het zogenaamde 'alge mene boek' omvat literatuur, kin derboeken, informatief, ontspan ning en de verzameling hobby, doe-het-zelf en vrije tijd. Iets meer dan de helft van de algemene boe ken wordt via de boekverkopers afgezet; de rest bereikt de lezers langs andere kanalen, met name boekenclubs. Opgemerkt wordt dat het forse verlies op de omzet in algemene boeken is ontstaan doordat die lang in de winkel liggen. Dit komt doordat een in verhouding groot deel van de gemakkelijk te verko pen boeken niet in de boekwinkel over de toonbank gaat. De NBB zal proberen met de uitgevers deze omloopsnelheid op te voeren Mocht dit niet lukken, dan moet de winstmarge worden vergroot, maar dat lijkt niet te gaan zonder structurele prijsverhoging. De bond heeft een onderzoek la ten instellen naar de positie van boekenclubs, waarvan de drie gro te (ECI, NBC en Boek en Plaat) zijn gefuseerd. Daaruit is gebleken dat boekenclubs wel degelijk concur rentie vormen voor de gewone boekwinkel. Dat boekenclubs het uitsluitend moeten hebben van mensen die nooit in een reguliere boekwinkel komen, zoals vaak door de boekenclubs zelf wordt be weerd, is dus niet juist gebleken: het overgrote deel van de cluble den was voordien al klant in de boekwinkel. Dat de de clubs drem pelverlagend zouden werken en al dus klanten voor de boekhandel kweken, lijkt eveneens te worden weersproken, aldus het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de Ka tholieke Universiteit Brabant in Tilburg. BARNEVELD - Deze zes cilinder Rolls Royce-ca- briolet uit 1933 wordt door de trotse bestuurder nog even opge poetst voor het vertrek naar Por tugal. Daar wordt in Estoril de start gehouden van een 2700 kilo meter lange rally die eindigt in Noordwijk aan Zee. Ongeveer 45 old-timers doen aan deze proeve mee. ifotoANPi ROTTERDAM (ANP) - Het over leg in de Rotterdamse stukgoed sector is hervat. De werkgevers- en werknemersorganisaties die be trokken zijn bij het conflict in de Rotterdamse stukgoed-overslag gaan hun standpunten nader uit werken voor hernieuwd overleg volgende week. Dat is het resultaat van het overleg in de zogeheten commissie-Van der Louw, dat gis teren weer is begonnen onder lei ding van commissaris van de ko ningin Lammers van Flevoland. Ook het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid is bij dit overleg betrokken. Besloten is dat de commissie woensdagavond verder praat aan de hand van het huiswerk dat in de tussentijd verricht is. Ook Konin ginnedag is al gereserveerd voor overleg. Bij commissievoorzitter Lammers bestaat namelijk het Nieuw overleg stukgoedsector streven om op korte termijn een akkoord te bereiken in het conflict waar het afgelopen half jaar al vele malen zonder resultaat over is ver gaderd. De problemen spitsen zich toe op het wegwerken van het te veel aan werknemers in de stuk- goed-sector. In dat verband heb ben de werkgevers begin dit jaar 350 ontslagen aangekondigd. Het overleg houdt zich tevens bezig met de wens van de werkge versorganisatie SVZ om een soepe ler regeling te bereiken wat betreft het inzetten van arbeid, de zoge naamde 'flexibilisering'. Het ge sprek van gisteren heeft zich hoofdzakelijk bepaald tot het aftas ten van de ruimte die de verschil lende partijen nog zien om tot een akkoord te komen. Volgende week zal moeten blijken of die ruimte er echt is, zoals SER-voorzitter Quené enige tijd geleden na afzonderlijke gesprekken met de partijen consta teerde. Bestuurder Rosenmoller van de Vervoersbond FNV ziet nog wel mogelijkheden om werkgevers en bonden tot elkaar te brengen. Voor de FNV blijft echter voorop staan dat ontslagen niet geaccepteerd zullen worden. Om het welslagen van de hernieuwde onderhandelin gen niet in gevaar te brengen toon den de betrokkenen zich gisteren na afloop buitengewoon behoed zaam in hun uitlatingen. DEN HAAG (ANP) - Een groep in vesteerders onder leiding van de Investeringsmaatschappij Neder land (IMN) wil de Baronie/De Heer-groep in Alphen aan den Rijn overnemen. Ónderhandelingen zijn gaande over de verkoop van een meerderheidsbelang aan de kapitaalverstrekkers. Deze trans actie zal gepaard gaan met een reorganisatie, waarbij waarschijn lijk ene gering aantal ontslagen valt. Een woordvoerder van de IMN heeft dit medegedeeld. Volgens hem is een een aanzienlijke ver sterking van het vermogen van de Baronie nodig, door verliezen in 1985 en 1986, die mede zouden zijn veroorzaakt door de snelle groei van het bedrijf. De groep investeer ders sluit op langere termijn een notering op de Amsterdamse beurs zeker niet uit. De versterking van het vermo gen zal gepaard gaan met een aan passing en versteviging van de be stuursstructuur en een reorganisa tie in fasen. Dit laatste zal ook ge volgen hebben voor de werkgele genheid, waarbij 'in lichte mate sprake zal kunnen zijn van ontsla gen'. Bij Baronie/De Heer werken 318 mensen in vaste dienst en een wisselend aantal mensen in deel tijd. De maatregelen zijn erop gericht om al op korte termijn winst te her stellen. De markten waarop de groep opereert bieden voldoende perspectief voor het waarborgen van de rentabiliteit en de continuï teit op lange termijn, zo meent IMN, die voor 1987 rekent op een positief resultaat. Baronie/De Heer is een van de grote Nederlandse producenten van chocoladeprodukten (Baronie, De Heer, Tjoklat) en maakt verder koekjes (Van Delft). Er zijn vesti gingen in Alphen aan den Rijn, Nij- kerk, Rotterdam en Harderwijk. De omzet bedraagt ongeveer 90 miljoen gulden per jaar. Miljoen voor beurszetel op Weill Street NEW YORK - Een zetel op de beurs in New York is verkocht voor een record prijs van een miljoen dollar. Het oude record van 850.000 dollar werd maan dag gebroken. Waarnemers zeggen dat de hoge prijs een te ken is van het vertrouwen dat de effectenmakelaars hebben in de toekomst van de beurs. De beurs in New York maakt niet bekend wie de kopers van beurszetels zijn, maar de New York Times identificeerde de koper als het kleine makelaars kantoor Stern Brothers. De ver koper was Irwin Herling die in 1964 ruim 800.000 dollar betaal de voor vier plaatsen op de beursvloer. Al tientallen jaren is het aan tal beurszetels gehandhaafd op 1366, die in handen zijn van 611 leden. De zetels worden ver kocht op naam en sommige be drijven hebben meerdere ze tels. Andere zetels worden ver huurd. EINDHOVEN (ANP) - Philips en het Britse concern General Elec tric Company (GEC) gaan al hun activiteiten op het gebied van de medische systemen samenvoegen in een nieuw op te richten geza menlijke onderneming met een hoofdkantoor in de Verenigde Sta ten, aldus een bekendmaking van Philips. De activiteiten van Philips op het gebied van medische systemen zijn ondergebracht in de divisie medical systems, die haar hoofdze tel heeft te Best en ongeveer 11.000 werknemers, van wie 8500 in Euro pa, telt. Een woordvoerder van Philips zegt desgevraagd, dat niet uitgesloten is dat door de samen voeging 'enige honderden arbeids plaatsen' zullen verdwijnen. General Electric heeft de activi teiten op het gebied van medische systemen ondergebracht bij Pieker International met de hoofdzetel in Cleveland in de VS, waar 4000 van de in totaal 6000 werknemers werkzaam zijn. De verkopen van Pieker bedroe gen vorig jaar ongeveer 1250 mil- Wegener Vele markten gedroegen zich de ze week bijzonder grillig. Dat gold niet alleen voor de meeste effectenbeurzen maar ook voor de markten voor edele metalen, valuta en hier en daar zelfs voor de rente als weerspiegeling van uiterst grillige obligatemarkten. Voor vele effectenbeurzen was het een korte week door het weg vallen van de maandag. Wall Street was maandag wel geopend maar vorige week vrij dag ook gesloten. Maandag was daarom een dag om tot bezin- door C. Wagenaar ning te geraken en er gebeurde in New York dan ook weinig. Toen dinsdag het koerspeil, na eerst nog 20 punten lager te heb ben gestaan, door een formida bele eindsport 66 punten hoger sloot dachten alle andere effec tenbeurzen ter wereld dat nu het leed voorgoed voorbij was. Maar dat pakte anders uit, want met een verlies van 51 punten op woensdag op diezelfde grote ef fectenbeurs ging alle winst weer verloren. En daarmede was vrij wel overal Leiden in last. Maar, zoals reeds opgemerkt, de effectenbeurs stond niet al leen. Zij was deels een afspiege ling van andere markten. Of sleepte op haar beurt andere markten mee. Zo vertoonde de goudmarkt een omgekeerd beeld. Door de toegenomen on zekerheid op internationaal han delsgebied, en met name de spanningen tussen Amerika en Japan, was het goud vorige week al flink in de belangstelling geko men. Deze week zette de stijging van de goudprijs zich onvermin derd voort, maar de daghausse van dinsdag in Wall Street zette het goud weer onder druk om woensdag andermaal omhoog te schieten. Hetzelfde gold voor de zilvermarkt en tot op zekere hoogte voor de dollar, die door allerlei steunmaatregelen veel bezadigder reageerde. Maar lijn zat ook daar niet in. De achtergrond van vooral Wall Streets gedrag was op de eerste plaats de grote onzeker heid over vele belangrijke econo mische gegevens. Daarbij nemen de computers een steeds voorna mer plaats in bij de eindbeslis sing van de aan- of verkoopplan nen. Als er tegen het sluitingsuur van Wall Street bijvoorbeeld een positief gegeven over de beurs vloer rolt en de massa van grote en kleine beleggers drukt dat ge geven in hun huiscomputer, dan kan er uit al die computers geza menlijk een vloedgolf van koop orders te voorschijn springen die in het laatste beursuur alles op zijn kop zet. Of omgekeerd: dan treedt er een massale verkoop- golf op als het gegeven negatief is. De Newyorkse Effectenbeurs begint dan ook steeds meer de effectenbeurs te worden van de grote sprongen. Gedoe Voor Amsterdam is dat gedoe van 's werelds belangrijkste ef fectenbeurs natuurlijk niet pret tig. Steeds weer roept Wall Street haar Amsterdamse zuster van het opgaande pad terug. En dat is jammer, want onze beurs wil wel. De jaarcijfers over 1986 zijn in het geheel genomen nog zeer goed uitgevallen en vele onder nemingen geven voor 1987 vrij gunstige prognoses af. Echt slechte vooruitzichten blijven bij een kleine minderheid. Zelfs Hoogovens, die vooral in de eer ste helft van dit jaar bar slechte cijfers verwacht, ziet het op de langere termijn weer zitten. Al leen in de bouw blijft het sukke len. Vooral rond activiteiten bui ten onze grenzen. Maar papier, chemie, voedingsmiddelen en uitgeverijen zien de toekomst rooskleurig in. En daarom blijft het jammer dat al deze fondsen zich niet echt in opgaande lijn kunnen uitleven. Nog het beste gedroeg zich de ze week de sector industrie die in BEI JRS W E E - K drie dagen drie punten stijgings ruimte wist over te houden. Door een nieuwe 6,25-procent- staatslening voor de komende week was de obligatiemarkt licht afbrokkelend. De beurs ziet het resultaat echter met vertrouwen tegemoet. Want door de steun operaties van onze centrale bank tot stabilisatie van de dollarkoers is hier te lande vrij veel geld in omloop gekomen. De Europese Optiebeurs moest van de norma le vijf werkdagen twee afstaan. Hierdoor bleef het vrij rustig met een daggemiddelde van 41.000 contracten. In de laatste volle werkperiode voor Pasen kwam de gemiddelde dagomzet op 43.000 contracten. Groot was dit maal de belangstelling voor calls Koninklijke Olie, gevolgd door Philips. Op sommige dagen was het ook druk in de goudhoek, waar het aantal afgesloten calls die van vele hoofdfondsen flink overtrof. joen gulden, die van Philips 2824 miljoen. GEC is dus veel kleiner en zal extra geld moeten inbrengen om zijn aandeel in de nieuwe maat schappij op 50 procent te brengen. Philips en GEC bundelen de krachten, omdat steeds hogere ei sen worden gesteld aan onderzoek en ontwikkelingen in de bedrijfs tak en de snele medische en tech nologische vernieuwingen grote investeringen vergen. Door samen werking willen ze concurrerend blijven op de wereldmarkt. Pieker heeft produktie- en distri butievestigingen in de Verenigde Staten, Canada, het Verenigd Ko ninkrijk, West-Duitsland, het Cari- bisch gebied en Japan. Philips Me dische Systemen heeft fabrieage- centra in de VS, West-Duitsland. APELDOORN (ANP) - Wegeners Couranten Concern, onder meer uitgever van het Utrechts Nieuws blad, heeft vorig jaar de winst met 74 procent zien toenemen van 4,9 tot 8,5 miljoen gulden. Voorgesteld wordt over aandelenkapitaal, dat in het najaar van 1986 met twintig procent werd uitgebreid, een con tant dividend uit te keren van 3,80 gulden, tegen 2,80 gulden vorig jaar. De winst per aandeel steeg met 45 procent van 7,03 tot 10,20 gulden. Van het huidige jaar heeft de raad van bestuur, die gisteren de winstcijfers bekend maakte, goede verwachtingen. Indien geen ver storende factoren zullen voorko men verwacht de raad ook dit jaar een toeneming van de winst, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP) - De groep van 15 benadeelde onderaanne mers en leveranciers van het fail liete Hurks Bouwbedrijf Amster dam (HBA) en de Stichting Onder zoek Bedrijfs Informatie (SOBI) hebben Hurks Beheer BV, Bouw- groep Hurks BV en Theo Hurks BV voor de rechtbank te 's Herto genbosch gedagvaard. De groep eist vergoeding van de schade die zij heeft geleden doordat Theo Hurks indertijd HBA heeft leegge haald en vervolgens heeft laten failleren. Theo Hurks is als bestuurder persoonlijk aansprakelijk gesteld voor de daden die zijn vennoot schappen onder zijn leiding heb ben gepleegd. Dit is volgens SOBI, de stichting van Pieter Lakeman, één van de eerste keren in de Ne derlandse rechtshistorie, dat een bestuurder van vennootschappen persoonlijk aansprakelijk wordt gesteld voor zijn bestuursdaden. Hurks Beheer is gedagvaard om dat zij heeft geprofiteerd van het leegzuigen van HBA en het vervol gens overhevelen van de gezonde dochters van de bouwgroep naar Hurks Beheer. Deurwaarders van verschillende kantoren hebben in een samenwer kingsactie ten behoeve van de groep beslag gelegd op alle aande len Hurks Beheer en Hurks Vast goed en op alle aandelen van de vijf gezonde dochters van Hurks Beheer. Daarnaast heeft het spe ciaal geformeerde deurwaarders- team beslag gelegd op alle roeren de goederen van Hurks Beheer en Theo Hurks privé. Alle vennootschappen kunnen ondanks de beslagen ongestoord hun werkzaamheden blijven ver richten. Het beslag is gelegd om de vorderingen van de groep veilig te stellen. De raadsman van Theo Hurks, mr. Van der Goen, heeft al in het najaar 1985 een strafklacht inge diend tegen zowel Pieter Lakeman als diens stichting SOBI wegens smaad en laster. Volgens mr. Van der Goen gebruikte Lakeman ten onrechte de term 'leeggezogen' in verband met het faillissement van Hurks Bouwbedrijf Amsterdam. De toenmalige officier van justitie mr. J. de Bruin is echter nooit tot vervolging overgegaan en daarop is voor zover bekend nooit bij het Gerechtshof gevraagd om een be vel tot vervolging in te dienen. Bij de beslaglegging gaat het vol gens Pieter Lakeman om onroe rende goederen tot een bedrag van 5 tot 10 miljoen gulden en bij de aandelen tot een waarde van 10 miljoen. De onroerende goederen zijn echter hypothecair belast, maar niet alle aandelen zouden in onderpand gegeven zijn van ban ken. Nederland. Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk. Waar in de Verenigde Staten het hoofdkwartier komt van de nieuwe onderneming is volgens een woordvoerder van Philips nog niet beslist. Het management zal wor den geleid door een topman, die wordt voorgedragen door Philips en benoemd in onderlinge over eenstemming tussen beide part- Volgens de woordvoerder zullen door de fusie enige honderden ar beidsplaatsen overbodig worden en is het nog niet duidelijk waar die inkrimpingen zullen plaatsvin den. Hij kan niet uitsluiten, dat dit in ons land zal zijn, maar voegt er aan toe, dat Philips in dat geval zal zoeken naar vervangende werkge legenheid voor de betrokkenen. De vakbonden en de betrokken onder nemingsraden zijn op de hoogte gesteld van de voorgenomen sa menwerking. Winst Grolsch ENSCHEDE (ANP) - De bierbrou werij Grolsch verwacht dat de winst in het lopende jaar ongeveer gelijk zal zijn aan die van vorig jaar. Dit staat in het gisteren ver schenen jaarverslag. Zoals al eer der is bekendgemaakt behaalde Grolsch vorig jaar een winst na be lasting van 21,8 miljoen gulden op een omzet van 342 miljoen gulden. De investeringen bedragen in het lopende jaar ongeveer 45 mil joen gulden, waarvan meer dan de helft betrekking heeft op verpak king: de nieuwe 'pijpjes' en krat ten' die alle Nederlandse bierbrou wers vorig jaar hebben ingevoerd. Vorig jaar werd 52,7 miljoen gul den geïnvesteerd, eveneens voor ongeveer de helft in verpakkingen. Voor een belangrijk deel zijn deze grote investeringen eechter een malig. Het groepsvermogen steeg van 173,9 miljoen tot 196,3 miljoen gulden op een balanstotaal van 396 miljoen tegen vorig jaar 346 mil joen gulden. ADVERTENTIE Want een Concordia-adviseur zorgt ervoor, dat uw inboedel voor een lage premie toch veilig verzekerd is. Zodat uw schade ook werkelijk vergoed wordt als u te maken krijgt met brand, of als er een keer wordt ingebroken. Trouwens, ook alle vervelende rompslomp kunt u dan gerust aan hem overlaten. Bel gratis de Nationale Infolijn, 06-022.07.07 en vraag de brochure. U krijgt dan ook meteen het telefoon lij nummer van de Concordia- adviseur bij u in de buurt. y U zult zien: Concordia heeft méér voor u over. verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7