Prijzen in Suriname rijzen de pan uit Bedrijf wilde afval aan Suriname kwijt Topberaad voorkwam overeenkomst Duizenden boeren in Guatemala eisen land Uitspraak over censuur Zuid-Afrika ongeldig Gorbatsjov duidt op banden met Israël ZATERDAG 25 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MEXICO STAD - Duizenden arme landarbeiders zijn naar de hoofd stad Guatemala Stad van Guata- mala onderweg om daar land bouwgrond te eisen. Een eerste groep van ongeveer 2000 man heeft zich eerder deze week al in het har tje van de stad, voor het nationale paleis, geïnstalleerd en is in hon gerstaking gegaan. PARAMARIBO - Een Nederlands bedrijf heeft geprobeerd 40 scheepsladingen che misch afval te dumpen in Suriname Onder de naam fabrieksafval zou het gaan om grote Si0aeyraenbj0neej in de aderen, 20nder hoeveelheden lood en kwik, die niet meer in Belgie gestort mogen worden. Een overeen- iand. zeifs officiële cijfers hebben komst met de Surinaamse overheid is op het laatste moment voorkomen door het topbe raad op initiatief van regerings- en legerleider Bouterse. door Rob Sprenkels Het protest wordt geleid door een katholieke priester, Andres Gi- ron. Deze heeft zich sinds vorig jaar ontpopt als woordvoerder van de gigantische hoeveelheid arme boeren, het meerendeel met puur r dan 400.000 families. De jonge christendemocratische president Vinicio Cerezo heeft zich, sinds hij begin vorig de macht kwam, altijd verzet tegen het idee om een landbouwhervorming af te kondigen. Zoiets zou volgens hem alleen maar leiden tot botsingen tussen de machtige grootgrondbe zitters en de arme boeren. Om aan de eisen van de protest beweging onder leiding van pater Giron tegemoet te komen, beloof de Cerezo vorig jaar dat de staat grond zou kopen die vervolgens voor redelijke prijzen zou worden verkocht aan de landloze boeren. Eind vorig jaar werden de eerste 200 percelen overhandigd en Cere zo beloofde toen dat er begin dit jaar meer zou komen. Het huidige protest is een gevolg van het feit dat de christendemo cratische president die belofte niet is nagekomen. Om de gemoederen wat gunstiger te stemmen over handigde de christen-democraat deze week persoonlijk een acte aan pater Giron waarin hij de toezeg ging deed dat het komende maan dag tot een tweede grondverdeling zal komen. Maar Cerezo werd uitgejouwd door de steeds groter wordende groep boeren op het grote plein voor het Nationale Paleis. „Met een paar lappen grond kan het pro bleem niet worden opgelost", zo kreeg hij te horen. In zijn regeringsprogramma heeft Cerezo gepland om de ko mende jaren stapsgewijs 6000 hec tare te kopen, maar daarmee zullen uiteindelijk niet meer dan zo'n 4000 van armoedige indiaanse boe- renfamilie's worden geholpen. Va der Giron bedankte Cerezo voor zijn bewijs van goede wil, maar stelde dat de nood van de armen zo hoog is dat er een snelle en comple te oplossing nodig is. Vanuit alle provincies zijn duizenden arme landbouwers onderweg om zich bij de hongerstaking in de hoofdstad aan te sluiten. In ruil voor de opslag zou Surina- er heel wat Nederlandse politici me 140 miljoen dollar krijgen, een die er snel achter komen als er bedrag gelijk aan de helft van de transacties gesloten worden, tot in Surinaamse jaarbegroting. De contractbesprekingen zijn het diepste geheim gevoerd. Kapi- het buitenland toe", aldus Mijnals, die het een morele plicht vindt van Nederland om gifstortingen in ont- tein Chas Mijnals, lid van de Natio- wikkelingslanden te voorkomen. nale Assemblee: „Suriname is aan een grote ramp ontsnapt. Ook al Het eerste contact werd door het Nederlandse bedrijf gelegd op de weten we niet precies om welke Surinaamse ambassade in Neder- stoffen het ging; het vervoer over zo'n grote afstand en het enorm bedrag, dat zet aan het denken". door Marie Annet van Grunsven Mijnals vermoedt, dat lagere overheden in verleiding kwamen door de deviezenschaarste, waar Suriname onder te lijden heeft. Hij is opgelucht dat de transactie niet doorgaat: „Dit zou Suriname zwaar in diskrediet gebracht hebben. We zouden onze eigen mensen niet meer recht in de ogen kunnen kij ken. Men zou ons verwijten dat wij afgesprongen land. Om welk bedrijf het gaat wil Mijnals niet zeggen. „Nu het con tract tijdig is geannuleerd, willen we deze mensen niet blootstellen aan de druk van de publieke opinie in Nederland". Hij wijst erop, dat Suriname geen ervaring heeft met giftige af valstoffen en niet beschikt over la boratoria waar onderzocht kan worden om welke stoffen het gaat. Toch had de opslag door Suriname verzorgd moeten worden. Volgens een woordvoerder van het Neder landse bedrijf zou het gebied daar na honderd jaar niet meer betreden mogen worden. Mijnals sluit niet uit, dat nu dank zij het ingrijpen van het topberaad de overeenkomst met de overheid geprobeerd zal het Surinaamse volk willen vergif- worden particulieren te interesse- tigen". ren voor de dumping. „Het is moei- Mijnals gaat ervan uit, dat de Ne- lijk dit grote land te controleren derlandse overheid op de hoogte met de beperkte middelen die wij had kunnen zijn van de plannen, hebben. Ik vind deze ontwikkeling „Wanneer Suriname in de wereld naar wapens zoekt om zich te ver dedigen tegen terroristen, dan zijn Aanslag op VS militairen in Athene ATHENE (AP) - In een bus met Amerikaanse en Griekse militairen in de Griekse hoofdstad Athene is gisteren een bom ontploft. Daarbij raakten zeventien mensen, onder wie negen Amerikanen, gewond. De ontploffing deed zich voor toen de bus met in totaal 35 passa giers en een Griekse chauffeur op weg naar de luchtmachtbasis Helli- nikon in de oostelijke voorstad Glyfada langs de centrale markt reed. De bus kwam van een Griek se luchtmachtbasis in Elefsina, 20 kilometer ten westen van de hoofd stad. Een politiewoordvoerder zei dat de bom geplaatst was op een muurtje langs de weg en ontplofte toen de bus voorbij reed. Drie gewonden waren er ernstig aan toe. Hij voegde er aan toe dat nog niemand de verantwoordelijk heid heeft opgeëist. meer dan kwalijk. Als Derde-We- reldman constateer ik dat het Wes ten rijk geworden is dank zij de ru- COLOMBO - Mensen, die vermoeden dat zij familie-leden of vrienden hebben verloren bij de aanslag van we grondstoffen die wij goedkoop afgelopen dinsdag op een busstation in de hoofdstad van Sri Lanka, buigen zich over kasten met foto's van de leveren. De eindprodukten moeten slachtoffers zodat ze geïdentificeerd kunnen worden. In India hebben parlementsleden de regering gevraagd een we duur betalen. En dan worden 'daad te stellen' om de Tamils in Sri Lanka te redden. De bombardementen op bases van Tamil-verzetsstrijders we nu ook nog opgescheept met de hebben de Indiërs geschokt. De Indiase regering is vooral bezorgd over de veiligheid in de regio nu het conflict op milieuproblemen van de geindus- Sri Lanka steeds meer de trekken van een burgeroorlog vertoont. India is sinds vorig jaar bezig om te bemidde- trialiseerde wereld. Wij zijn óók len tussen de twee partijen, maar die pogingen zijn tot nu toe op niets uitgelopen. mensen. Wat gevaarlijk is voor Ne- Volgens diplomatieke waarnemers in de Indiase hoofdstad kan Delhi niet veel meer doen dan afwachten en derlancfers is óók gevaarlijk voor een beroep doen op het gezond verstand van beide partijen. Dat deed de regering gisteren in het parlement ook. Surinamers. Wij zouden het op Maar uit de weloverwogen veroordeling van minister Narain DuttTiwari van buitenlandse zaken blijkt tevens prijs stellen als men die verant- dat Delhi zich nadrukkelijk voor beide partijen als bemiddelaar wil blijven presenteren. De staatsman riep woordelijkheid naar ons toonde", zowel de regering als de Tamils op om het geweld te beëindigen en de dialoog te hervatten. JOHANNESBURG - Het hoogge rechtshof van Natal in Zuid Afrika heeft gisteren een aantal belangrij ke noodtoestandsmaatregelen on geldig verklaard. De twee rechters, Page en Galcut, deden uitspraak over het door president P. W. Bo tha uitgevaardigde verbod voor de media om actief te berichten over het optreden van de zogenoemde 'veiligheidstroepen'. Ook wezen de door Ruud de Wit rechters het regeringsverbod op het berichten over onwettig ver klaarde vergaderingen af. Het kort geding was door het Verenigd De mocratisch Front (UDF) en het 'Laat Mandela vrij-comité' (RMC) aangespannen. De beslissing geldt alleen voor de provincie Natal, maar wordt pas van kracht als de rechter ook heeft beslist over het beroep van de rege ring. De beperkingen op het open lijk ondersteunen van op grond van de noodtoestand aangehouden gevangenen en het plaatsen van sympathie-advertenties voor het in Zuid-Afrika verboden ANC zijn door de uitspraak van het hoogge rechtshof van Natal eveneens weg gevallen. Volgens de twee rechters heeft president Botha met de uitvaardi ging ervan 'zijn grondwettelijke macht overschreden en zijn ze te vaag en te slordig opgetekend'. Ad vocaat Rudolph Riemstra, optre dend voor president P. W. Botha, de ministers van binnenlandse za ken en wet en orde, en de hoofd commissaris van politie, is tegen de beslissing van de twee rechters in beroep gegaan. Voor het hooggerechtshof van Kaapstad gaf generaal John Coet- zee, de nationale hoofdcommissa ris van politie, toe dat er nog steeds 1424 kinderen in de leeftijd van 12 tot en met 18 jaar op grond van de noodtoestand worden vastgehou den. Hij overlegde deze gegevens in een rechtzaak die door de blan ke liberale partij PFP was aange spannen en verdedigde de aanhou ding van de kinderen zonder pro ces of aanklacht met een verwij zing naar de openbare veiligheid. MUNITIE - De politie in de West- duitse stad Oberhausen heeft in een huis een grote, uit de Tweede Wereldoorlog stammende, muni- tievoorraad aangetroffen. De ont dekking werd gisteren gedaan na dat de bewoner van het huis zijn hand had verloren bij een granaat- ontploffing. Ook in het Saarland en in Luxemburg zijn omvangrijke wapendepots opgespoord. De 22-jarige man uit Oberhausen werd opgenomen in het ziekenhuis van Oberhausen maar was nog niet in staat om een verklaring af te leg gen. In zijn woning stuitte de poli tie op 400 granaten, vliegtuigbom men en andere munitie en wapens uit de oorlog. In totaal sleepte de politie meer dan twee ton munitie en wapens uit het huis. ADVERTENTIE MOSKOU (AP) - De Sowjetleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren gezegd dat de afwezigheid van di plomatieke betrekkingen met Is rael niet als normaal kan worden beschouwd. Gorbatsjov zei dit tij dens een diner ter ter gelegenheid van het bezoek van de Syrische president Hafez Assad. De Russische leider zei wel dat zo liet de partijleider weten, is te gen het beleid in Tel Aviv dat is gericht „op kracht en annexatie". Gorbatsjov zei dat in het recente verleden veel leugens zijn ver spreid over de houding van de Sowjet-Unie ten opzichte van Is raël. „Laat me een ding duidelijk stellen: de afwezigheid van diplo matieke betrekkingen met Israël be aanslag van gisteren is de der- herstel van de betrekkingen kan niet, als normaal worden be- de waarbij Amerikaanse militair personeel is betrokken. In Grie kenland bestaat met name in linkse kringen verzet tegen de aan wezigheid van vier Amerikaanse militaire bases. De regering van premier Andreas Papandreo heeft ooit beloofd de Amerikaanse mili taire installaties in Griekenland op te doeken. In januari liet de socia listische regering weten dat zij be reid was te onderhandelen over een nieuw akkoord met de Ameri kanen. Buitenland kort tussen de Sowjet-Unie en Israël al- schouwd leen kan plaatsvinden als deel van een algehele vredesregeling in het Midden-Oosten. Gorbatsjov wees het idee af van VERKIEZINGEN - De Britse pre mier Thatcher, wier Conservatieve partij in de opiniepeilingen afzonderlijke vredesonderhande- flinke voorsprong heeft genomen Kremlin een internationale vredes- doorschemeren dat conferentie over het Midden-Oos ten wil onder auspiciën van de Ver enigde Naties, israël heeft als voor waarde voor zo'n conferentie ge steld dat de Sowjet-Unie de diplo- juni verkiezingen zal uitschrijven. Thatcher zei In het Lagerhuis dat ze verwachtte dat de kiezers zich „zeer spoedig" kunnen uitspreken over een belangrijke kwestie 1 matieke betrekkingen tussen de de sociale voorzieningen. John Bif- Doodstraf Na een proces wegens moord waarin alle ingrediënten - grof geld, gekonkel en een knappe hoofdrolspeler van 27 -- zaten voor een spannende film uit Hollywood, is de miljonair Joe Hunt in afwach ting van een doodvonnis. Hunt, op richter en leider van een club rijke jonge mannen die de 'Billionaire Boys' Club' werd genoemd, werd veroordeeld voor de brute moord op Ronald Levin. Maar Hunt be weert dat de 42-jarige Levin nog in leven is. De gerechtelijke jury zal op 11 mei besluiten of zij Hunt tot de doodstraf of tot levenslange ge vangenisstraf zal veroordelen. Vrees De Palestijnse guerrillaleider Mohammed Aboe Abbas heeft in een interview met het Romeinse dagblad La Repubblica gezegd dat hij bereid is naar Italië te gaan om het levenslang aan te vechten dat hij kreeg voor de kaping van het cruiseschip "Achille Lauro". Ab bas zou zich naar Italië begeven om zich bij de justitie te melden als hij er officieel toe werd uitgeno digd, zei hij. „Italië is niet de Ver enigde Staten. Het is een echte de mocratie en ik vrees er niets van. Ik vraag geen enkele waarborg voor een reis naar Italië," aldus Ab bas. Korjagin De Russische dissident Anatoli Korjagin is gisteren in Zwitserland gearriveerd nadat hij was vrijgela ten uit een werkkamp en hem de rest van zijn gevangenstraf was kwijtgescholden. Hij was in 1981 veroordeeld tot zeven jaar gevan genisstraf wegens anti-Sovjet pro paganda. twee landen herstelt. Gorbatsjov zei dat de Sowjet- Unie „zonder bedenkingen het recht van Israël erkent op vrede en een veilig bestaan". Maar Moskou, fen, de Conservatieve fractielieder in het Lagerhuis, zei later dat er nog „een paar weken" waren waar in de parlementaire zaken afgewik keld konden worden. Gevestigd te Zoetermeer: Accadi Accountants. Accountants-Administratieconsulenten. Advies en uitvoering van werkzaamheden inzake administratie, automatisering, bedrijfseconomische- en fiscale aangelegenheden. lerlandlaan 23, Postbus 7282, 2701 AG Zoetermeer Telefoon 079 - 219307 Accadi Accountants heeft een relatie met VB Accountantskantoor VNG, een van de grote registeraccountantskantoren van Nederland. Vestigingen te Breda, Doetinchem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Lelystad, Maastricht, Nieuwegein, Veendam, Wormerveer en Zoetermeer. DEN HAAG - „Wij hebben niets te gen 'hosselaars', maar het is toch te gek dat het volk nu tien gulden moet neertellen voor een pakje si garetten of tachtig gulden voor een krat Parbo bier". De Surinaamse legerleider Desi Bouterse waar schuwt de handelaars in zijn land voor de zoveelste keer tegen prijs opdrijving. Hij dreigt zelfs met 'drastisch optreden' omdat „het Surinaamse volk recht heeft op zijn dagelijks eten tegen betaalbare prijzen". Weinig Surinamers zullen er na deze woorden van Bouterse op re- door Cor Speksnijder/ANP kenen dat het leven inderdaad goedkoper wordt. In een land waar talloze produkten uiterst schaars zijn, inflatie vooruit holt en de zwarte markt zienderogen terrein wint zijn de prijzen niet met een waarschuwende vinger, zelfs niet van de bevelhebber, onder contro le te krijgen. Het zijn niet alleen de prijzen van 'luxe' artikelen als siga- retten en bier die schrikbarend stij gen. Ook sommige voedingsmid delen worden voor velen onbetaal baar. Spijsolie, door Surinamers dagelijks gebruikt bij de bereiding van de maaltijden, kostte gewoon lijk 3,10 Surinaamse gulden per li ter. De laatste weken wordt hier voor meer dan twintig gulden be taald. Een kilo suiker, die vroeger 75 cent kostte, gaat nu voor het tienvoudige naar de consument. Verder zijn er woekerprijzen voor koffie, thee, boter, maggiblokjes, zeep en tandpasta. Om de gevolgen van de schaarste voor de bevolking enigszins te ver lichten hebben de autoriteiten een distributiesysteem opgezet, waar bij levensmiddelen worden ver kocht tegen vastgestelde prijzen. Kaarten voor voedselpakketten met onder meer spijsolie, suiker, boter, aardappelen en zoutvlees worden verspreid via de admini stratie van het elektriciteitsbedrijf. Ambtenaren van het ministerie van transport, handel en industrie zwoegden wekenlang op dit sys teem, maar ondanks alle inspan ning loopt het helemaal niet naar wens. Veel Surinamers krijgen geen kaart omdat het vaak voor komt dat meer dan één huishou den gebruik maakt van een energieaansluiting. Bovendien komt een deel van de gedistri bueerde voedingsmiddelen toch terecht op de zwarte markt. Hin doestanen eten bijvoorbeeld het door creolen geliefde zoutvlees niet en het is dan ook niet verwon derlijk dat dit schaarse produkt te gen zwarte-marktprijzen van de hand wordt gedaan. Vooral de mensen met de lagere Legerleider Desi Bouterse. inkomens zijn het slachtoffer van de prijsopdrijving. Velen kunnen het zich niet veroorlopen om te winkelen op de zwarte markt. Ge lukkigen onder hen hebben fami lieleden in Nederland die op af stand hulp bieden. Vanuit Neder land wordt per jaar voor enkele tientallen miljoenen aan voedings middelen, medicijnen en andere artikelen naar Suriname ver stuurd. De schaarste in Suriname wordt voornamelijk veroorzaakt door de importbeperkingen, die noodzake lijk zijn door de slinkende devie zenvoorraad. De grote aanslag op de deviezeninkomsten was het op schorten van Nederlandse ontwik kelingshulp na 8 december 1982. Daarnaast leverde de noodlijdende bauxietindustrie, die 75 procent van de Surinaamse uitvoer voor haar rekening neemt, in de loop der jaren steeds minder harde va luta op. Vorig jaar was de import door gebrek aan deviezen gehal veerd ten opzichte van 1982 toen nog voor ruim 900 miljoen Suri naamse gulden kon worden inge voerd. Dit jaar zal de invoer langs officiële kanalen van onder meer brandstof, levensmiddelen, medi cijnen en veevoer nog verder moe ten worden afgeknepen. De overheid verleent Surinaam se bedrijven slechts mondjesmaat toestemming om goederen te im porteren. Menige onderneming zag zich dan ook al gedwongen haar activiteit te staken wegens gebrek aan grondstoffen. Het grootste dagblad van Suriname, De Ware Tijd, verschijnt sinds half april niet meer omdat de Centrale Bank geen dollars beschikbaar stelde voor de aankoop van papier in Brazilië. De verregaande invloed van de autori teiten op de invoer werkt volgens velen vriendjespolitiek en wille keur in de hand. De zwarte markt - in bankiers kringen keurig de parallelle markt genoemd - neemt, door het krapper worden van het officiële economi sche circuit, in omvang toe. De overheid draagt hieraan ook een steentje bij met de zogenoemde EA-vergunningen. Deze vergun ningen (EA is de afkorting van Ei gen Aanbreng) zijn bedoeld om de import te stimuleren zonder dat daarbij een beroep wordt gedaan op de deviezen van de staat. Impor ten waarvoor een EA-vergunning is afgegeven, kunnen worden be taald met harde valuta die een han delaar zelf bezit. Op deze wijze hoopten de autori teiten de rekeningen met vreemde valuta in het buitenland te gebrui ken voor de invoer. „Een volstrekt naïeve gedachte" zegt een finan cieel deskundige. Een importeur met een EA-vergunning spreekt bij voorkeur niet zijn rekening in het buitenland aan maar gaat op de zwarte markt op zoek naar vreem de valuta. De met zwart geld geïm porteerde goederen - altijd artike len die schaars zijn - worden tegen woekerprijzen in Suriname ver kocht. Dit levert kennelijk zoveel op dat importeurs ook artikelen gaan verhandelen, die geheel bui ten hun eigen branche vallen. Zo kan een houthandelaar plotseling met auto-onderdelen op de markt verschijnen. Door de jacht op harde valuta is de zwarte-marktwaarde van de dol lar en de Nederlandse gulden op gelopen tot een veelvoud van de of ficiële koers. Voor de Amerikaanse dollar, waarvan de officiële koers 1,80 Surinaamse gulden is, moet op straat 12 gulden worden betaald. De Nederlandse gulden is officieel ongeveer 88 Surinaamse cent waard, maar de zwarte-marktkoers ligt op 6 gulden. Niemand heeft meer enig vertrouwen in de Suri naamse gulden. Sanering van de overheidsuitga ven, die voor het grootste deel be staan uit personeelskosten, is on vermijdelijk. Een deel van de 40.000 Surinaamse ambtenaren zal moeten afvloeien wil het over heidstekort de komende jaren tot een redelijke omvang worden te ruggebracht. Suriname, ooit één van de rijkere landen van Latijnsamerika, is een echt Derde-Wereldland geworden. „Wij staan op de harde bodem", zegt bankdirecteur Brahim. De economische chaos maakt het ech ter mogelijk dat een klein deel van de bevolking zich verrijkt. Terwijl de mensen met de kleine beurzen door de hoge prijzen moeten „pina- ren" (armoe lijden) wordt op de zwarte markt goed verdiend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5