'Duidelijker richtlijn euthanasie' Rechtspraak grote bron van onvrede 'Pakket Dekker nadelig voor lage inkomens' Wapens naar Zuid-Afrika met Nederlandse schepen 'Platte dorp' Nagele krijgt schuine daken 'Alleen niet-roker tot arts opleiden' Tijdelijk beheer van uw huis? Europese Hof laakt schending mensenrechten in Nederland Zondag 26 april zijn wij de gehele dag geopend ZATERDAG 25 APRIL 1987 KNMG bezorgd over imago UTRECHT (ANP) - De KNMG gaat duidelijker richtlijnen formuleren voor euthanasie. KNMG-voorzitter Cense zei dat gisteravond op een ledenvergadering. Hij stelde dat het bestuur er altijd van uit is gegaan dat uiterst zorgvul dig alle alternatieven overwegen voor ze tot euthanasie overgaan, maar constateerde dat dit naar buiten toe ondui delijk is overgekomen. Dat heeft bij verschillende groepen mensen bezorgdheid doen ontstaan, aldus Cense. De KNMG wil deze vooronderstel- ling daarom duidelijker uitspre ken. Bovendien wil ze volgens Cense het inzicht bevorderen in de omstandigheden waarin de eutha nasievraag kan worden gesteld. Doel is, zei hij, achtergrondgege vens te krijgen die kunnen bijdra gen tot een optimale hulpverlening en tot het 'leren begrijpen wat de mens vanuit zijn situatie wezenlijk bedoelt met een euthanasievraag'. Overleg met het Nederlands Art sen Verbond, dat altijd veel kritiek heeft geuit op het euthanasiestand punt van de KNMG, heeft geleid tot het besluit om een gezamenlij ke werkgroep te vormen die gaat proberen tot een gemeenschappe lijke visie te komen. Het KNMG- bestuur heeft ook gepraat met een groep hoogleraren (medici en juris- zelf in samenwerking met de Rijks universiteit Utrecht een onderzoek te beginnen naar de manier waarop het hele hulpverleningsproces rond een patiënt die om euthanasie vraagt verloopt. Nadat de Gezond heidsraad minister Brinkman (WVC) had geadviseerd over de zorgvuldigheidseisen waaraan een arts moet voldoen, heeft de KNMG onlangs een eigen advies uitge bracht aan het kabinet. Daarin staat dat niet alle zorgvuldigheids normen zich lenen vDor wetgeving, maar dat die wel in een gedragsco de voor artsen kunnen worden op genomen. Een commissie van de KNMG zal zo'n code ontwerpen. Cense verklaarde dat het nooit de bedoeling is geweest van het KNMG-bestuur stelling te de morele discussie AMSTERDAM - Op het Museumplein in Amsterdam is gisteren de jaarlijkse herdenking gehouden van de bevrijding van het nazi-vrouwenconcentratiekamp Ravensbrück. Bij de plechtigheid werden onder meer kran sen gelegd bij het monument. (foto anp> ten), politici en kerkelijke autori- vraag of euthanasie al dan niet teiten die zich ernstige zorgen ma- geoorloofd is. Patiënten en artsen ken over de omstandigheden waar- moeten hun eigen geweten kunnen in soms euthanasie wordt uitge- volgen, op voorwaarde dat aan voerd. Zij vinden een gedegen on- zorgvuldigheidseisen wordt vol- derzoek nodig voordat er beleids- daan.- De KNMG-voorzitter stelde beslissingen over euthanasie kun- ook 'heel nadrukkelijk' dat het be nen worden genomen. stuur de opvattingen van mensen Daarnaast wil de KNMG volgens die grote vraagtekens zetten bij eu- Cense nagaan of het mogelijk is, thanasie altijd heeft gerespecteerd. EMMELOORD (GPD) - Neder lands platste dorp, het duizend in woners tellende Nagele, dreigt van zijn voetstuk te vallen. Nagele ge niet Europese bekendheid als het gaafste voorbeeld van een neder zetting met uitsluitend platte da ken, maar gisteravond heeft de ge meenteraad van Noordoostpolder besloten dat het dorp ook schuine daken zal krijgen. Alleen de PvdA- fractie was in haar geheel tegen. Als gevolg van deze historische beslissing kan binnenkort een be stemmingsplan-procedure in wer king worden gezet waardoor aan de zuidrand van het NOP-dorp ook de bouw van woningen met schui ne daken mogelijk gaat worden. Volgens de voorstanders, de frac ties van CDA en WD, betekende het verbod op het bouwen van hui zen met een schuin dak jarenlang een rem op de groei van het bijna veertig jaar oude landbouwdorp. Een meerderheid in het college (inclusief de. burgemeester) pro beerde zonder succes de raad van zijn plannen af te houden, onder andere door een inwoner te cite ren, die in een krante-interview Nagele met schuine daken hetzelf de noemde als het 'knalrood schil deren van een antieke'kast'. Ook vergelijkingen met de Nachtwacht van Rembrandt speelden een rol in de discussie. Volgens burgemeester en wet houders van de NOP is Nagele een uniek 'kunstwerk van stedebouw en architectuur en de gaafste, zo niet de allergaafste schepping van het nieuwe, zakelijke bouwen', dat direct na de Tweede Wereldoorlog doorbrak. Er moesten functionele, goedkope woningen voor de pol derbewoners komen uitgaande van de leus 'weg met alle flauwe kul en franje'. Twee groepen van beroemde ar chitecten zetten zich aan de uitwer king van deze opdracht door de Wieringermeerdirectie. Als gevolg daarvan heet het dorp sindsdien in de kringen van architecten en ste debouwkundigen 'een schoolvoor beeld van bouwen volgens één stijl' en trekt het in binnen- en bui tenland nog steeds belangstelling. Hoewel het in de polder zelf op merkelijk stil rond de affaire is ge bleven, wordt van architecten straks een storm van verontwaar diging verwacht. HILVERSUM (ANP) - Zeker twee Nederlandse schepen hebben wa pens vervoerd naar Zuid-Afrika. Het vrachtschip Otter leverde in de zomer van 1985 minstens één keer een lading van 400 granaten van het kaliber 81 mm af in Zuid-Afri ka. Eerder werd al bekend dat de Lady Anita tussen 28 december 1984 en 2 januari 1985 minstens 40 houwitsers vervoerde naar dit door een wapenembargo van de VN- Veiligheidsraad getroffen land. Woordvoerder Rodenburg van het Shipping Research Bureau in Amsterdam zegt in het VPRO-pro- gramma Gouden Bergen dat hij zich baseert op de scheepsregistra- tielijst van het Londense Lloyd's en op Zweedse processtukken. Het programma wordt komende zon dag uitgezonden. Nog onlangs wees minister Van den Broek (buitenlandse zaken) de Amerikaanse beschuldiging van de hand dat Nederland het VN-wa- penembrago zou schenden. In een rapport van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werd Nederland genoemd als één van de landen die het embargo schonden. Volgens het Shipping Research Bureau voer de Otter, later her doopt in Reef Moon, onder de vlag van Malta van Zeebrugge naar Ma dagascar. Tussen 14 juni 1985 en 14 oktober bleef de Otter rapporteren: van Zeebrugge naar Madagascar. De waarschijnlijke datum van aan loop in Zuid-Afrika was na 15 juli en voor begin augustus. De Econo mische Controle Dienst (ECD) on derzoekt de wapenleveranties. Daarover heeft de ECD ook con tact met de Belgische autoriteiten. Het Rotterdamse bedrijf Unity Chartering and Shipping wordt er van verdacht als agent het trans port te hebben geregeld met de La dy Anita van Groot-Brittannië naar Zuid-Afrika. Bij het bedrijf zijn door de ECD documenten in be slag genomen. Het zou bij het transport zijn gegaan om dertig containers met kanonnen en hou witsers. De Lady Anita voer onder de vlag van Cyprus. Rodenburg ontleent veel van zijn materiaal aan een proces in het Zweedse Gothenborg tegen de scheepsmakelaar en wapenhande laar Tom Rosenberg, die onlangs tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Rosenberg zou de contactman zijn geweest tussen Nederlandse scheepsbedrijven en twee medewerkers van de Zuid- afrikaanse ambassade in Parijs. UTRECHT (ANP) - Het pakket dat volgens de voorstellen van de com missie Dekker moet worden on dergebracht in een verplichte volksverzekering voor ziektekos ten is de de achilleshiel in het Dek ker-advies. Aldus gisteren radio loog en voormalige voorzitter van de Landelijke Specialistenvereni ging Kastelein op een vergadering van de artsenorganisatie KNMG. Geneesmiddelen en andere voor zieningen die voor ouderen en chronisch zieken essentieel zijn, komen niet voor in het basispakket van Dekker. Dat maakt het pakket politiek onaanvaardbaar, aldus Kastelein. Uitbreiding van het ba sispakket is eveneens moeilijk om dat dat zou neerkomen op een ver plichte ziekenfondsverzekering voor iedereen, terwijl de commis sie-Dekker nu juist gedeeltelijke flexiblisering van het verzeke ringsstelsel voorstaat. Met uitbrei ding van het pakket zou het hele plan Dekker op losse schroeven komen te staan, meent Kastelein. Volgens de voormalige LSV- voorzitter zal invoering van dat plan sociaal en economisch ernsti ge gevolgen hebben. Minder draag- krachtigen zullen de vrijwillige aanvullende verzekering, die nodig is om geneesmiddelen vergoed te krijgen, te duur vinden. Gaan ze de aanvullende verzekering wel aan, dan zullen ze geneigd zijn een zo hoog mogelijke eigen risico te ne men om de premie te drukken. "Voor minder draagkrachtigen worden noodzakelijke medische voorzieningen dan praktisch onbe reikbaar. Uiteindelijk zal de bij stand voor velen uitkomst moeten bieden", aldus Kastelein. Hij voerde voorts aan dat de ver plichte verzekering van huisartsenhulp in het basispakket de gezondheidszorg duurder zal maken. Ruim een miljoen particu lier verzekerden zijn nu niet voor huisartsenhulp verzekerd. Als deze groep via de basisverzekering de huisartsenhulp wel vergoed krijgt, zullen daarmee niet alleen de kos ten van de huisartsen, maar ook die van specialisten- en zieken huiszorg omhoog gaan, omdat de huisarts veel doorverwijst. Kaste lein schatte deze kostenstijging op 25 procent, ofwel een totaal van 233 miljoen gulden per jaar. 1 MEI - Als de eerste mei op zon dag valt mag een 1 mei-viering op een openbare plaats pas om één uur 's middags beginnen. De rege ring ziet geen aanleiding om te vol doen aan een pleidooi van de PvdA-fractie om het aan gemeen tebesturen over te laten dat tijdstip te vervroegen naar tien uur 's och tends. Dat blijkt uit de memorie van antwoord van de ministers De Ko ning (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) op het voorlo pig verslag over het wetsontwerp openbare manifestaties. De be windslieden beroepen zich op de zondagswet die de openbare gods dienstoefening en de openbare rust op zondag beschermt, 'meer in het bijzonder tijdens de morgen'. ADVERTENTIE Als u in het buitenland verblijft, moet u het beheer van uw huis noodgedwongen aan anderen overlaten. Bel Eigen Haard om dat vakbekwaam voor u te laten regelen. De afdeling Verhuur en Beheer is gespecialiseerd in het tijdelijk beheer van uw woning. Huurincasso, betalen van kosten en lasten, verzorgen van het onderhoud... u hebt er geen omkijken naar. Ook de verhuur van uw huis kunnen we regelen, gestoffeerd of gemeubileerd. Bel ons voor een vrijblijvend gesprek. AMSTERDAM (ANP) - Artsen zijn zich vaak niet bewust van de voor beeldfunctie die ze kunnen hebben bij de bestrijding van het roken. Rokende artsen zijn bovendien ge neigd bij hun patiënten een oogje, toe te knijpen wanneer die roken. Het zou daarom een goed idee zijn alleen nog niet-rokende medicij nenstudenten op de universiteit toe te laten. Dat betoogde de hoofdinspecteur voor de jeugdge zondheidszorg Wafelbakker van daag op een congres over roken in Amsterdam. Anders dan in de ons omringen de landen roken de Nederlandse artsen gemiddeld meer dan de rest van de bevolking. Volgens Wafel- bakker nemen zij het rookpro bleem niet serieus genoeg. Jaar lijks overlijden 17.000 mensen als gevolg van roken. Roken is verant woordelijk voor 90 procent van de gevallen van longkanker, terwijl het eveneens het risico op hartin farcten verhoogt. Ook bij overlij den door astma en bronchitis speelt tabaksgebruik vaak een rol. In totaal kosten de gevolgen van roken de Nederlandse gezond heidszorg per jaar ruim 2,5 miljard gulden. Niettemin voert de Nederlandse artsenorganisatie KNMG, evenals de overheid, een uiterst 'lauw' anti- rookbeleid, meent Wafelbakker. Dat beleid beperkt zich groten deels tot het geregeld plaatsen van een niet-roken-oproep in haar blad Medisch Contact. Volgens Wafel- bakker is dat niet genoeg. Hij riep rokende artsen onder meer op om gezamenlijk te proberen van hun verslaving af te komen. Volgens docent gezondheids voorlichting in Maastricht Adriaanse is de tabakswet die de regering anderhalf jaar geleden naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd, veel te slap. Die wet be helst onder meer de mogelijkheid om reclame aan banden te leggen en rookverboden in te stellen voor openbare ruimten. Als de overheid haar doelstelling, het aantal rokers voor het jaar 2000 te halveren (van 40 procent naar 20 procent van de bevolking), wil halen zijn hardere maatregelen nodig, vindt Adriaan se. Hij pleit voor een volledig recla meverbod, prijsverhogingen en het toewijzen van een kwart van de op brengst van tabaksaccijnsen aan de gezondheidszorg. Jaarlijks zijn de tabaksaccijnsen goed voor bijna 3 miljard gulden. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Ien Dales wordt burge meester van Nijmegen. Het kabinet heeft gisteren besloten haar voor te dragen voor deze functie. De benoe ming gaat op 16 mei in. Dales volgt de heer Hermsen op. Dales is sinds 1982 lid van de Tweede Kamer. Daarvoor was zij korte tijd staatssecretaris van so ciale zaken in het mislukte kabinet- Van Agt-Den Uyl. Den Uyl vroeg haar voor dat kabinet omdat zij be kendheid had gekregen als een uit stekende directeur van de sociale dienst in Rotterdam. Na haar studie andragogische wetenschappen in Amsterdam, die zij op 44-jarige leeftijd afrondde, is zij nog enige jaren wetenschappe lijk onderzoeker geweest, voordat ze bij de gemeente Rotterdam in dienst trad. Van 1956 tot 1968 werkte ze in het vormingswerk, waarna ze directeur werd van de Stichting Kerk en Wereld, (foto anp> STRAATSBURG - Het aantal klachten over schendingen van mensenrechten in Nederland stijgt. Gemiddeld richten zich te genwoordig honderd burgers per jaar tot de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens in door Madeleen Wesseling/ANP) het Oostfranse Straatsburg. Vroe ger waren dat er maar enkele tien tallen per jaar. Het meest wordt ge klaagd over oneerlijke processen bij de Nederlandse rechters, maar deld zes jaar - om nog doeltreffend ADVERTENTIE Dankzij een speciale vergunning is PJ Bakker voor de Tuin op zondag 26 april open! Die dag kunt u supervoordelig f planten, tuingereedschap en tuinmeubels V kopen. Onze tuinmeubelshow van 1.200 ni:#^0^.B 'S een bezoek zeker waard! f (°ok °Pen °P Koninginnedag en l fift. A Moederdag-zondag 10 mei!) ook uitwijzing blijkt een belangrij ke bron van onvrede. Veel klachten blijken onge grond, maar toch bezet Nederland de oneervolle derde plaats op de ranglijst van 21 lidstaten van de Raad van Europa waar mensen rechten het meest geschonden worden. Alleen België met 9 schen dingen en Groot-Brittannië met 13 schendingen bleken grotere slech terikken dan Nederland. Sinds 1953 velde in acht Nederlandse ge vallen het Eüropese Hof voor de Rechten van de Mens, één van die( mensenrechtenorganen, een ver nietigend oordeel over mensen rechten in Nederland. Tuchtstraffen voor militairen bleken strijdig met de mensen rechten zoals die zijn neergelegd in de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens. Geesteszie ken mogen, na een geslaagd be roep op het Hof, voortaan jaarlijks hun dwangverpleging door de rechter laten toetsen. En, de be langrijkste laatste beslissing van Straatsburg, het kroonberoep bleek na ongeveer honderd jaar te zijn toegepast strijdig te zijn met het beginsel dat men bij een onaf hankelijke rechter in beroep moet kunnen gaan. Deze drie voorbeelden van uit spraken van het Europese Hof voor de Rechten van de Mens zijn de belangrijkste uitspraken ge weest voor Nederland. De ge schonden rechten werden onmid dellijk hersteld. „Nederland luis tert goed naar Straatsburg, maar vaak komen de veranderingen wel te laat. De procedure in Straats burg duurt veel te lang - gemid- te kunnen zijn", aldus de kritiek Straatsburg. De Europese Commissie en het Europese Hof voor de Rechten van de Mens werden in 1953 opgericht met als doel de mensenrechten, zo als die zijn neergelegd in de Euro pese Conventie voor de Rechten van de Mens, te waarborgen. Na de vernederingen van de Tweede We reldoorlog zou Europa zich sterk gaan maken om, via de conventie, ieder mens in zijn rechten te be schermen. De 21 lidstaten van de Raad van Europa ondertekenden de lange lijst rechten en vrijheden van de Conventie en beloofden hiermee hun burgers te zullen be schermen tegen inbreuken daarop. Burgers en inwoners van landen die het individueel klachtrecht er kenden, op Malta en Cyprus na alle landen van de Raad, konden voor taan „in beroep" gaan bij de instan ties in Straatsburg, wanneer de rechtsmiddelen in eigen land wa ren uitgeput. Via uitspraken van de Commissie en het Hof zouden regeringen gedwongen worden mensenrechten te handhaven. Het leek allemaal zo veelbelo vend, maar er is niets van terecht gekomen: Europa wil misschien de mensenrechten wel hoog in het vaandel hebben, maar heeft er niets voor over dat dit ook wordt nageleefd. Met een schijntje geld - 20 miljoen Franse Francs per jaar moeten de Commissie en het Hof zien rond te komen. Het is nau welijks genoeg voor een fatsoenlij ke bibliotheek, laat staan voor het aantal medewerkers. Het aantal klachten steeg alleen maar; het aantal mensen dat ze moest bekijken bleef in ruim der tigjaar hetzelfde. Gevolg: wachttij den van een jaar voordat de brief met de klacht zelfs maar geopend wordt. En dan nog eens vijf jaar voordat een oordeel gegeven is door het Hof. Het systeem faalt aan alle kanten", aldus de kritiek van hoog tot laag. Wanneer er niet snel iets verandert, kunnen de Europe se landen van de Raad van Europa het handhaven van mensenrechten wel op hun buik schrijven, zo is de algemene mening in Straatsburg. „Het recht op vrijheid en per soonlijke veiligheid. Het recht op een eerlijke rechtspraak. Het ver bod van onmenselijke of vernede rende behandeling of straffen. De lijst mensenrechten die beschermd moeten worden, wordt steeds lan ger en langer. Maar wat komt er van al die waarborgen terecht als de organisaties die deze elementai re mensenrechten moeten handha ven geen mogelijkheden krijgen doeltreffend op te treden. Klachten die pas na zes jaar toegekend woï- den zijn vaak te oud om voor de klager nog praktisch nut te heb ben", aldus mr. J.Klijssen, een van de medewerkers van de Europese Commissie. Wordt een klacht toegekend door het Hof of de Commissie, dan volgt in vele gevallen een schade vergoeding voor de klager. „Maar iemand die klaagt over een oneer lijk proces en vervolgens al jaren in de gevangenis zit, ondanks dat on eerlijk proces, heeft natuurlijk niets meer aan schadevergoeding. Hoe hoog dit bedrag soms ook is, het is een pleistertje voor een ga pende wond", aldus Klijssen. Het probleem in Straatsburg zit hem vooral in de mankracht. De ongeveer veertig mensen die bij de Europese Commissie werken, in clusief het secretariaat, moeten van de 4000 klachten die jaarlijks binnenkomen er 3600 laten liggen. Daar is simpelweg geen tijd voor. Van de klachten die door de Com missie geschift zijn gaan er enkele tientallen naar het Hof. De leden van het Hof - 21 rechters uit de 21 lidstaten - echter zijn maar ééns per maand ongeveer een week bij elkaar in Straatsburg. Meer tijd kunnen ze hiervoor niet uittrek ken, want ze hebben in hun eigen land hun werk en bovendien wordt het werken voor het Hof nauwe< lijks betaald, aldus de vice-griffier van het Hof in Straatsburg. De meeste klachten, die de Com missie gegrond acht, worden ech ter niet door het Hof afgehandeld, maar door het Comité van Minis ters. De klager wiens klacht op een dergelijke manier wordt opgelost is slechter af dan de klager die tot het Hof weet door te dringen. Het Comité van Ministers kent nooit een schadevergoeding toe en lost het probleem alleen praktisch op. Het blijft klachten regenen in Straatsburg. Steeds meer landen erkennen het individueel klach trecht. „Maar extra mensen: ho maar. De achterstand zal alleen maar groter worden", aldus Klijs sen. De enige oplossing die de mede werkers van Commissie en Hof in Straatsburg zien is het samenvoe gen van deze twee instanties tot één orgaan met fulltime juristen. Alleen dan is het mogelijk de wachttijden te verkorten. Boven dien zou de klager zelf betrokken moeten worden bij de afhandeling van zijn klacht. Nu is zijn enige verweermiddel het indienen van de klacht zelf en eventueel, als het zover komt, de openbare zitting van het Hof. Volgens vertegenwoordigers van de Commissie en het Hof zijn de meeste regeringen van de lidstaten echter niet happig op de samen voeging van Commissie en Hof. „De lange duur van de procedure in Straatsburg speelt veel landen in de kaart. De publieke aandacht voor het probleem is dan allang weer verslapt. Zeker wanneer klachten gehonoreerd worden zijn regeringen alleen maar blij dat de behandeling zo lang duurt", aldus Klijssen. Om op korte termijn de achter standen te kunnen wegwerken heeft Straatsburg intussen geld no dig. En niet eens zoveel: 4 mihoen Franse Francs, ruim één miljoen Nederlandse guldens. „Een postze gel per burger, wat is dat nou in verhouding tot hetgeen ermee ge moeid is", aldus verbaasde gelui den in Straatsburg. Verbaasd om dat, ondanks de poeha die veel lan den maken van het onderwerp mensenrechten, er nauwelijks geld over de brug komt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3