De balans van Tsjernobyl Tbekomstig dodental valt ook een jaar na dato niet te schatten Kerncentrales blijven de gemoederen bezig houden ZATERDAG 25 APRIL 1987 EXTRA PAGINA 31 Morgen is het een jaar geleden dat inde Oekraiense stad Tsjernobyl een kernreactor ontplofte. In eerste instantie eiste de ramp 31 mensenlevens, maar duizenden anderen zijn met radioactieve straling in contact geweest en zullen daar in de komende jaren vrijwel zeker de wrange vruchten van plukken. De ANP-redacteuren Bert Lanting, Piet Nicoiai en Caret Wieraers doen een poging de gevolgen van deze letterlijk ongekende calamiteit in kaart te brengen. Op reactor 4 na is de kerncentrale in Tsjernobyl weer normaal in bedrijf. Deze foto toont het controlepaneel van reactor 1. Op de avond van 25 april 1986 be gonnen technici van het kernreac torcomplex Pripjat bij de plaats Tsjernobyl aan een experiment in reactor 4, een van de vier reactors op het complex die met een geza menlijke opwekkingscapaciteit van 4000 megawatt 10 procent van de energiebehoefte van de Oekraïne le verden. Bij de proef waren maar weinig reac tordeskundigen aanwezig. Later bleek dat hij hoofdzakelijk werd uitgevoerd door werknemers van een elektrotech nisch bedrijf. Het gebeurde op een mo ment dat de reactor zou worden stilge- legd in verband met periodiek onder- j houd. Het plan was eerst te onderzoeken hoe lang de generatoren nog zouden blijven 'freewheelen' en of zij dan nog voldoen de stroom leverden om in noodgevallen de reactor te kunnen uitschakelen. Het personeel was optimistisch, want een dergelijk experiment, dat juist bedoeld was om de veiligheid te vergroten, had men elders al eens eerder gedaan en dat was toen goed gegaan. Ditmaal liep het anders. Het personeel negeerde alle veiligheidsvoorschriften en stapelde de ene blunder op de andere totdat men uiteindelijk de zaak niet meer in de hand kon houden. De druk in de reactor werd zo groot dat de gloeiend hete splijtstofstaven barstten en stuk ken ervan in het koelwater terechtkwa men, dat onmiddellijk in stoom veran derde. De buizen van het koelsysteem konden die druk niet houden en barst ten. Er volgden waterstofexplosies die het duizenden kilo's zware dak van het gebouw bliezen. Brandende brokstuk ken vlogen door de lucht. De naast reac tor 4 staande reactor 3 werd erdoor ge troffen en er ontstond een begin van brand. De klok wees 01.23 uur aan, in Tsjernobyl was de 26ste april nog jong. Radioactieve stoffen uit de vernielde reactor 4, waaronder het levensbedreig- dende cesium 137 en strontium 90, spo ten tot grote hoogte de atmosfeer in. In West-Europa, waar het twee uur vroeger was, wist men nog van niets. Moskou zwijgt Tsjernobyl en wijde omgeving werden sterk radioactief besmet en zuidelijke winden dreven de radioactieve deeltjes naar Finland en Zweden, waar men het eerst alarm sloeg toen daar een radioac tieve belasting was gemeten die twee tot vijfmaal zo hoog was als normaal. Aanvankelijk dachten de Zweden aan de eigen kerncentrales, maar toen daar mee niets mis bleek te zijn viel de ver denking op de Sowjet-Unie. Moskou zweeg echter nog in alle talen en op maandag 28 april verklaarde het Sowjetbureau voor Kernenergie dat daar niets van een ongeluk bekend was en dat men het zeker zou hebben gewe ten als zich zoiets had voorgedaan. Later op de dag maakte het Sowjetpersbureau Tass kort melding van een incident in Tsjernobyl waarbij slachtoffers waren gevallen. Toen de wind naar het oosten was ge draaid kregen ook landen in Oost-, West en Midden-Europa hun portie radioacti viteit. Met name Polen, Italië en het zuiden van West-Duitsland werden zwaar getroffen. Op 2 mei bereikte de radioactieve wolk Nederland. Verscheidene landen troffen maatre gelen om hun bevolking te beschermen. Koeien werden op stal gezet, het consu meren van verse melk, verse bladgroen ten en vlees ontraden. De EG kondigde een importverbod van vlees, vis, groen ten, fruit en zuivelprodukten uit Oost- Europa af. Nederland stelde een graas verbod voor melkkoeien in, de boeren moesten hun koeien uit de wei halen, een maatregel die pas op 7 mei werd op geheven. De verkoop van verse spinazie werd verboden, hetgeen een run op con serven veroorzaakte omdat de bevolking ook andere verse groenten liet liggen. Schade De economische en materiële schade van de ramp in Tsjernobyl is enorm. Eind vorig jaar schatte de Sowjetminis- ter van Financiën, Boris Goestev, die voor zijn land op acht miljard gulden, in clusief de directe schade aan de ram preactor zelf, de evacuatie en herhuis vesting van de circa 100.000 bewoners van het gevarengebied, het verlies aan elektrisch vermogen en de verminderde produktie in landbouw en industrie. De reactor is inmiddels in een enorme mantel van beton verborgen en volgens de Sowjet-autoriteiten lekt hij niet meer. Maar ook buiten de Sowjet-Unie was, af gezien van de medische kant van de me daille, de economische schade aanzien lijk. In de landen van de Europese Ge meenschap hoeven de boeren niet te re kenen op de EG-kas, dat moet eventueel nationaal geregeld worden, zei de Euro pese landbouwcommissaris Frans And- riessen in mei. Gedacht is nog aan scha devergoeding eisen van de Sowjet-Unie. Dat zou in de miljarden guldens gaan lo pen. Het land heeft echter te kennen ge geven dat het dergelijke eisen zal afwij zen en noemde de door diverse landen genomen veiligheidsmaatregelen 'over dreven'. Naar de mening van juristen buiten de Sowvjet-Unie biedt het vol kenrecht degenen die door de kernramp schade hebben geleden weinig of geen soulaas. De gevolgen op medisch gebied zijn nog veel ernstiger, hoewel de deskundi gen bij hun inschattingen over de om vang van mening verschillen. De schat tingen lopen uiteen van 1.000 tot 35.000 mensen, die de komende tientallen jaren als gevolg van de extra opgelopen stra ling zullen overlijden aan een of andere vorm van kanker. Er is zelfs gesproken van een half miljoen doden. Het juiste cijfer zullen wij nooit weten, want hoe zal men in de toekomst de 'normale' sterfgevallen kunnen onderscheiden van 'Tsjernobyl-gevallen'. Medische spe cialisten vrezen voor hersenbeschadi gingen bij kinderen van moeders die zwanger waren toen de ramp gebeurde, vooral bij vrouwen die in of bij Tsjerno byl woonden. Rapporten Een rapport van de Britse National Radiological Protection Board sprak on langs van ongeveer 1.000 Europeanen, die in de komende 50 jaar kanker zullen krijgen als gevolg van de ramp. In die zelfde periode zullen in de Europese Ge meenschap zo'n 30 miljoen mensen aan .natuurlijke' kankerziekten bezwijken, zodat het onmogelijk wordt te bepalen welke gevallen toegeschreven moeten worden aan Tsjernobyl. In een publikatie van de Amerikaanse regering wordt het aantal sterfgevallen aan kanker ten gevolge van de over Eu ropa uitgewaaierde straling geschat op 10.000 in de Sowjet-Unie en 4.000 in de rest van Euopa. De Commissie voor Kernenergie van de Verenigde Staten vergelijkt deze aantallen met de 70 mil joen mensen die in het door de radioac tieve wolk van Tsjernobyl getroffen ge bied de komende 70 jaar 'normaal' aan kanker zullen overlijden. De ramp slachtoffers vallen daarbij dan in het niet. Nederlandse onderzoekers zijn het evenmin met elkaar eens over de dode lijke gevolgen van de straling uit de ver ongelukte reactor. Ir. W. de Ruiter, bij voorbeeld, fysicus aan de Technische Universiteit in Eindhoven en schrijver van het boek 'De nucleaire erfenis', heeft het over minimaal 5.000 doden en maxi maal 35.000 slachtoffers in Europa. Professor dr. G. Barendsen van het Radiobiologisch Instituut TNO in Rijs wijk denkt dat het niet zo'n vaart zal lo pen. Op grond van de extra straling die Nederland in de eerste weken van mei ontving, heeft hij berekend dat op de 14 miljoen mensen in ons land zich de ko mende tientallen jaren negen extra kan kergevallen zullen voordoen, waarvan het grootste gedeelte te genezen zal zijn. Als men dit aantal vergelijkt met de on geveer vijf miljoen tumoren die in de loop van de komende 70 tot 80 jaar vol gens Barendsen 'spontaan' in de huidige bevolking zullen ontstaan, is niet meer vast te stellen welk geval aan Tsjernobyl is te wijten. Ir. de Ruiter schat dat 3 tot 24 Neder landers kanker zullen krijgen als gevolg van de verhoogde straling. Dat is wel licht meer dan de TNO-stralingsdeskun- dige heeft berekend, maar ook de na tuurkundige uit Eindhoven moet toege ven dat dit altijd nog een heel klein per centage is van de natuurlijke kankerge vallen. De Tsjernobyl-slachtoffers blij ven daardoor volkomen onzichtbaar. Lof De Sowjet-Unie oogstte veel lof met het openhartige Tsjernobyl-rapport dat zij vorig jaar september aan de Interna tionale Organisatie voor Atoomenergie (IAEA) voorlegde. Volgens het rapport was het ongeluk te wijten aan een reeks grove fouten van het personeel. Hoewel alle deskundigen het erover eens waren dat het personeel geblunderd had - een Amerikaanse geleerde vergeleek de lei ding van de centrale met de Marx Bro thers - betwijfelden sommige westerse specialisten toch of het rapport wel een staaltje van 'glasnost' genoemd kon wor den. Volgens hen legde het rapport te veel nadruk op menselijke fouten terwijl het de gebreken in het ontwerp en het veiligheidssysteem van de centrale ver doezelde. Zo betoogden sommige des kundigen dat reactors van Jiet RBMK- type, zoals in Tsjernobyl, zelfs voor zeer ervaren personeel erg moeilijk te bedie nen zijn. Vooral de eerste weken na de ramp werd de berichtgeving in de Sowjet-me- dia gekenmerkt door een onveranderlijk optimistische toon. De Sowjet-pers con centreerde zich op de heldhaftigheid van de brandweerlieden en de opoffe ringsgezindheid van de 135.000 geëva cueerde bewoners van de veiligheidszo ne rond Tsjernobyl, maar liet de scha duwzijde buiten beschouwing. Pas veel later begonnen berichten door te sijpe len waaruit bleek dat de evacuatie niet geheel vlekkeloos was verlopen - de ont ruiming van de stad Tsjernobyl liet een week op zich wachten - en dat het ge brek aan voorlichting hier endaar tot pa niek had geleid. De partijkrant Pravda berichtte ver ontwaardigd over de stormloop op de treinen uit Kiev, waarbij treinkaartjes vaak voor honderden roebels werden doorverkocht. Verder moesten veel mensen met vergiftigingsverschijnselen worden opgenomen nadat zij lukraak hun medicijnkastje hadden geleegd, ter wijl anderen in de mening bleken te ver keren dat zij zich tegen de negatieve ge volgen van de straling konden wapenen door flinke hoeveelheden wodka naar binnen te slaan. Bovendien bleken groenten uit het besmette gebied aan vankelijk ongehinderd hun weg te vin den naar de kolchoz-markten. Ook de opvang van de geëvacueerden en de tienduizenden arbeiders die bij de gevaarlijke ontsmettingswerkzaamhe den rond de centrale werden ingezet, vormde herhaaldelijk het mikpunt van kritiek in de pers. Volgens het Oekraien se vakbondsblad 'Robitnytsja Hazeta' ontbrak het de arbeiders aan bescher mende kleding en moesten veel van hen (foto's Tassl het ook zonder verwarming en douches stellen. De laan uit Ondanks de soms scherpe kritiek op het optreden van de autoriteiten heeft de kernramp in Tsjernobyl vrijwel geen po litieke gevolgen gehad. Wel moesten de voorzitter van het Veiligheidscomité voor Kernenergie en de onderminister van Energie en Elektrificatie het veld ruimen, terwijl ook de hoofdingenieur en de directeur van de Tsjernobyl-cen- trale de laan uit werden gestuurd. Maar de partij bleef vrijwel geheel buiten schot. Meteen na de ramp voorspelden veel waarnemers de val van de Oekraiense partijleider Vladimir Sjtsjerbitski, die als een vertegenwoordiger van de 'oude garde' van de vroegere partijleider Leo nid Brezjnev te boek staat en sinds het aantreden van Gorbatsjov steeds meer kritiek te verduren had gekregen. 'Kremlin-tuurders' verwachtten dan ook siat Gorbatsjov het ongeluk zou aangrij pen om zich van Sjtsjerbitski te ont doen. Maar Sjtsjerbitski slaagde er won derwel in zich van de ramp te distantië ren en lijkt een jaar na Tsjernobyl nog steeds stevig in het zadel te zitten. De kernramp heeft evenmin invloed gehad op het kernenergieprogramma van de Sowjet-Unie, zoals alleen al blijkt uit het feit dat twee van de reactoren van de Tsjernobyl-centrale weer in gebruik zijn genomen. Na het (veel minder ern stige) ongeluk in de Three Mile Island- kerncentrale bij Harrisburg in 1979 drukte het partijorgaan 'Kommoenist' nog een artikel af waarin kritiek werd geleverd op de ligging van een aantal centrales dicht bij grote steden, maar Tsjernobyl lokte geen enkele discussie over de voors en tegens van kernenergie uit. Al meteen na de ramp zeiden de Sow jet-autoriteiten dat het kernenergiepro gramma normaal voortgang zou vinden. Volgens de bestaande plannen wil Mos kou het aandeel van de kernenergie in de totale elektriciteitsvoorziening tot 1990 opvoeren van 11 tot 21 procent. Daarbij gaat het Moskou er vooral om het gebruik van olie (de voornaamste de- viezenbron voor de Sowjet-Unie) terug te dringen. Vertraging Deskundigen betwijfelen echter of Moskou erin zal slagen dit streefcijfer te halen. Na de kernramp werden 16 kern centrales van het RBMK-type tijdelijk buiten bedrijf gesteld voor controle. Bo vendien heeft de bouw van een aantal nieuwe centrales vertraging opgelopen doordat het ontwerp nog eens onder de loep moest werden genomen en veel ar beiders naar Tsjernobyl werden ge stuurd om de verwoeste centrale te her stellen. Verder zagen de autoriteiten af van uitbreiding van de omstreden Igna- lina-kerncentrale in Litouwen. In augustus vorig jaar maakte de Sow- jet-minister van financiën bekend dat de kernramp de Sowjet-Unie 2 miljard roe bel (ruim 7 miljard gulden) had gekost, inclusief de schadevergoedingen aan de bewoners van de veiligheidszone, die vaak al hun bezittingen moesten achter laten. Alleen het verlies van de verwoes te vierde reactoreenheid en de bouw van de 'sarcofaag' - het betonnen omhulsel rond de reactor - kwam de Sowjet-Unie al op 400 miljoen roebel te staan. Volgens waarnemers zullen de uitein delijke kosten van de ramp veel hoger uitvallen. Een leger van 50.000 bouwvak kers uit alle windstreken van de Sowjet- Unie is al maanden bezig nieuwe steden uit de grond te stampen die in de plaats moeten komen van inderhaast opgetrok ken nederzettingen waar de 135.000 geë vacueerden uit het gebied rond Tsjerno- byl werden ondergebracht. Zo moet de stad Slavoetitsj. die op 45 kilometer ten oosten van de centrale wordt gebouwd, over twee jaar onderdak bieden aan 45.000 mensen. Verder blijkt ook de schoonmaakope- ratie een veel lastiger karwei dan de Sowjet-media aanvankelijk berichtten. In grote delen van de veiligheidszone, moest de grond tot op een halve meter worden afgegraven, terwijl de besmette aarde naar opslagplaatsen in afgelegen streken in de Sowjet-Unie moest wor den vervoerd. De afgelopen maanden zijn rond het waterbekken bij Tsjerno byl kilometers lange dammen opgewor pen om te voorkomen dat het reservoir, en de Dnjepr, die een belangrijke rol speelt in de watervoorziening voor Kiev, besmet zouden raken door smeltwater uit de veiligheidszone. Bovendien zijn er pijpleidingen aangelegd waardoor water uit de zuidelijk gelegen rivier de Desna naar de Oekraiense hoofdstad wordt ge pompt. Ontsmet In januari meldden de Sowjet-autori teiten dat een groot deel van de veilig heidszone al was ontsmet. In totaal zou den 60.000 gebouwen al .behandeld' zijn, terwijl de schoonmaak van de land bouwgronden ook al een eind gevorderd zou zijn. „Verder worden maatregelen genomen om de voorwaarden te schep pen voor de hervatting van de land- bouwproduktie, waarbij rekening wordt gehouden met de bijzondere kenmerken van de bodem in het gebied", zo stond in een verklaring van de Sowjet-regering te lezen. Daarentegen menen veel westerse deskundigen dat het ontsmetten van de streek rond Tsjernobyl nog jaren zal ver gen en dat vooral de bossen, die hoge concentraties radioactiviteit opnemen, nog lange tijd de sporen van de de ramp zullen dragen. Daarbij wijzen zij er op dat de autoriteiten in Kiev in het najaar opdracht gaven alle bladeren in plastic zakken verzamelen nadat in bomen ho ge doses radioactiviteit waren aangetrof fen. Ook over de medische gevolgen van de ramp lopen de westerse ramingen en die van de Sowjet-autoriteiten sterk uit een. Volgens de officiële Sowjet-gege- vens heeft de ramp tot nu toe aan 31 mensen het leven gekost en zijn vrijwel alle stralingsslachtoffers die na de kern ramp moesten worden opgenomen in middels uit het ziekenhuis ontslagen. Over de mogelijke gevolgen voor de tienduizenden mensen die bij het onge luk aan straling werden blootgesteld zijn de Sowjet-autoriteiten steeds zeer terug houdend geweest. Vorige maand ver klaarde de Oekraiense minister van ge zondheid, Nikolaj Romanenko, echter dat ten hoogste 200 tot 600 mensen aan' de gevolgen van de opgelopen straling zullen sterven, veel minder dan de door westerse specialisten genoemde aantal len. Westerse deskundigen hebben de vrees uitgesproken dat tienduizenden mensen aan kanker zullen sterven ten gevolge van de kernramp. Volgens som mige deskundigen concentreert de Sow jet-Unie zich uitsluitend op de mensen die bij de ramp zelf aan straling bloot stonden en houdt zij te weinig rekening met de gevolgen voor de tienduizenden arbeiders en dienstplichtigen die vaak maandenlang in de zwaar besmette zone hebben gewerkt. Onder dwang Dissidenten hebben de regering ervan beschuldigd dat sommige vrijwilligers' in feite onder dwang in de veiligheidszo ne werken. Volgens hen zouden ver scheidene recruten, van wie een groot aantal uit de Baltisché republieken af komstig is, inmiddels aan stralingsziek te zijn bezweken. De autoriteiten heb ben deze berichten steeds met klem te gengesproken. Volgens sommige waarnemers valt de: geringe aandacht die de gezondheids problemen tot nog toe in de Sowjet-pers hebben gekregen niet alleen te verkla- - ren als een blijk van piëteit tegenover de tienduizenden mensen die weten dat zij aan straling hebben blootgestaan, maar speelt de bezorgdheid van Moskou over! de toekomst van het kernenergiepro gramma ook een rol. In elk geval zal de kwestie van de medische gevolgen van het kernongeluk in Tsjernobyl voorlopig een zeer gevoelig onderwerp blijven en het .glasnost-beleid' van Gorbatsjov zwaar op de proef stellen. De ramp in Tsjernobyl, de zwaar ste in de geschiedenis, heeft tot nadenken gestemd over de vei ligheid van kerncentrales en de al bestaande verdeling in kampen van voor- en tegenstanders nog scherper omlijnd. Wijzend op eerdere ongelukken, weliswaar minder ernstig, zeggen de tegenstanders dat men de methode van nucleaire energie-opwekking moet laten varen. De voorstanders zeggen dat er geen weg terug meer is. Het 'point of no return' is reeds lang gepasseerd. Hun mening is dat het voldoet om de veiligheidsmaatrege len tot het uiterste op te Op een bijeenkomst in Wenen van vertegenwoordigers van het Interna tionale Bureau voor Atoomenergie (IAEO), waar de Sowjet-Unie min of meer verantwoording kwam afleggen over hoe het allemaal kon gebeuren, trachtte men het publiek gerust te stellen met het argument dat kern centrales in het Westen veel veiliger zijn dan die in de Sowjet-Unie, omdat in dat land gebruik wordt gemaakt van grafxetmantels, een type dat in het Westen als onveilig wordt be schouwd en daar niet wordt toege past. Al die geruststellende verklarin gen, afspraken en lange lijsten met punten die de veiligheid zouden moe ten vergroten, konden echter niet verhinderen dat in bijna alle Westerse landen de discussie over kernenergie en de opslag van radioactief afval op nieuw oplaaide. Dat geldt met name voor landen als Nederland, Oosten rijk, de Bondsrepubliek, Zwitserland en Zweden. Vooral over Kalkar en Gorleben in West-Duitsland, Doel in België, Dodewaard en Borssele in Nederland en de voortdurend lek kende Franse installaties in Pierrelat te en Creys-Malville lopen de discus sies hoog op. In de Sowjet-Unie draaien de kern centrales inmiddels weer op volle toeren, ook in Tsjernobyl, uiteraard zonder de vernielde reactor 4. Som migen bij het IAEO haalden hierover hun schouders op, maar anderen noemden het 'onverantwoord'. Pro fessor Legasov van de Russische staatscommissie voor kernenergie legde uit waarom zijn land zo'n haast maakt. "De centrale is absoluut on misbaar voor de energievoorziening in de Oekraïne. Wij kunnen onmoge lijk op andere wijze in de behoefte Maar de Pravda schreef deze maand dat de opleiding van deskun dig personeel voor kerncentrales sinds de ramp nauwelijks is verbe terd. 'In tegenstelling tot elders in de wereld beschikt ons land over slechts één simulator waarmee het personeel kan oefenen voordat het in echte kerncentrales achter de schakelbor den wordt gezet', aldus het partijblad. Kerncentrales - in totaal 350 en 245 zijn er in aanbouw - leveren meer dan 15 procent van de wereldstroompro- duktie. Zij hebben niet het eeuwige leven. In de komende 25 jaar zullen over de hele wereld omstreeks 229 kerncentrales wegens veroudering buiten werking gesteld moeten wor den. Dat kan niet zomaar, want ont manteling is in verband met radioac tiviteitsproblemen ingewikkeld en kostbaar. Tot andere oplossingen dan 'verbrijzelen en diep begraven' zijn de deskundigen nog niet gekomen. In augustus 1985 meldde het jaarverslag van het Internationale Bureau voor Atoomenergie nog trots dat na 3.470 'reactorjaren' de veilig heid van kerncentrales opnieuw be wezen was, omdat zich in het afgelo pen jaar geen gevaarlijke incidenten hadden voorgedaan. Acht maanden later zou Tsjernobyl het tegendeel be wijzen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31