Dubbel-ik' maakte van nazi-dokter massamoordenaar Prof. dr.J. Bastiaans: 'Zewarenindebanvaneen afschuwelijke massapsychose' ZATERDAG 25 APRIL 1987 EXTRA i^^b(^^bijlag^AMET^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD PAGINA 19 Hoe is het mogelijk geweest dat degelijk opgeleide artsen de meest cynische massamoordenaars werden? De Amerikaanse arts en psychiater pror. Robert Jay Lifton poogt op die vraag antwoord te geven in het boek 'Nazi-dokters' dat volgende week in een Nederlandse vertaling verschijnt. Op deze pagina de voorpublicatie van gedeelten uit een zeer kenmerkend hoofdstuk, waarin Lifton de 'splitsing'van persoonlijkheden beschrijft die nodig was om tot een akkoord met de duivel te komen. Prof. dr. Bastiaans licht het boek van Lifton toe. „Dit boek is een van de meest indrukwekkende werken van deze tijd". Met deze zin begint prof. dr. Jan Bastiaans, de psychiater die in de Jelgersma-kliniek in Oegstgeest vele honderden lijders aan het concentratiekamp-syndroom heeft geholpen, zijn voorwoord tot het boek 'Nazi-dokters' van de Amerikaanse arts en psychiater prof. Robert Jay Lifton die eerder bekendheid kreeg door zijn psychologische analyses in boekvorm van de overlevenden van de eerste atoomaanval op Hiroshima en van de soldaten die in Vietnam hebben gevochten. In dit nieuwe boek onderzoekt hij hoe het mogelijk is geweest dat Duitse artsen, die met de eed van Hippocrates hebben gezworen het leven te zullen verdedigen, toch leiding zijn gaan geven aan de vernietigingsindustrie, van de nazi's. Hoe kwam het dat geneesheren massamoordenaars werden? Prof. Bastiaans: „Wij kunnen slechts de grootste bewondering hebben voor de joodse arts en psychiater Lifton, dat hij de moed heeft gehad een uitgebreid research-project uit te voeren, waarbij hij niet alleen persoonlijke interviews had met overlevenden van de concentratiekampen maar ook met nazi-beulen en -artsen die deelnamen aan de systematische vernietiging van medemensen, in het bijzonder joodse mensen. Uitvoerig heeft hij beschreven wat deze arbeid voor hemzelf en zijn medewerkers heeft betekend. Pas als men het gehele boek heeft gelezen kan men begrijpen dat de hoofdvraag voor Lifton geweest moet zijn: Hoe kunnen wij 'nog erger' voorkomen? Hoe kunnen wij voorkomen dat door een systematische kernoorlog de gehele wereld kapot wordt gemaakt? De 'ideologie van het leven' tegenover de 'ideologie van de dood'. Uit het werk van Lifton wordt duidelijk hoe bepaalde culturele en pseudo-culturele ontwikkelingen in Duitsland tot het nazi-systeem hebben geleid, een systeem waarbij de joden, maar niet uitsluitend de joden, de zondebok waren. Te weinig heeft de wereld na de Duitse nederlaag in de Eerste Wereldoorlog beseft hoe er juist in Duitsland moord- en wraakimpulsen bleven bestaan waarvoor een uitweg moest worden gevonden. De oplosssing kwam er in de vorm van een bio-racistische ideologie: het 'kweken' van een superieur ras. Deze ideologie gaf in Duitsland houvast en bood een ventiel voor de meest destructieve impulsen. Lifton heeft beschreven hoe men in Duitsland in de dertiger jaren op grote schaal is begonnen met het steriliseren van psychiatrische patiënten en personen met z.g. congenitale aangeboren) afwijkingen. De artsen en medische studenten werden geheel in deze denkrichting geïndoctrineerd. Vanaf 1933 stond het vast dat de joden vernietigd moesten worden. Onwaardig leven moest verdwijnen. Nauwkeurig wordt beschreven hoe het eerste concentratiekamp Dachau in 1933 tot stand kwam. In juni 1940 werd in Polen Auschwitz uitgekozen als de plaats waar de joden systematisch vermoord moesten worden. Juist aan Auschwitz heeft Lifton de grootste aandacht besteed, zeker ook omdat daar artsen het meest systematisch hun ideologie van genocide, de rasssenmoord, ten uitvoer brachten. Belangrijk is hoe Lifton in zijn beschouwingen aandacht geeft aan de processen van 'splitsing' en 'verdubbeling' van de persoonlijkheid. Degenen die de massamoorden begingen, waren zeker geen persoonlijkheden van wie gesteld kon worden dat zij vanuit een humaan ideaal reageerden. Zij waren geen harmonische persoonlijkheden, ook al pretendeerden zij doorgaans hoog ontwikkelde wetenschappers en artsen te zijn. Zij realiseerden zich niet hoe zij in de ban waren van de meest afschuwelijke massapsychose van hun tijd. Met zijn beschrijving van deze processen van splisting en verdubbeling van de persoonlijkheid heeft Lifton aangegeven hoe de moordende ideologie er met mensen - en ook met artsen, die ook mensen zijn en produkten van een bepaald opvoedingssysteem - vandoor kan gaan en wel zo, dat men in de concentratiekampen de medemens rustig kan doden terwijl men daarnaast, in de vrije tijd, vrolijk thuis kan zijn en dan kan doen alsof er niets gebeurd is. Ook daarvoor heeft Lifton juist in zijn gesprekken met de beulen en de ex-nazi-dokters de meest overtuigende aanwijzingen gekregen", aldus prof. Bastiaans. Prof. Bastiaans: De ideologie van een superieur ras was een ventiel voor de meest destructie ve impulsen". (fotoGPD) ir Robert Jay Lifton. De sleutel om te kunnen begrijpen hoe nazi-dokters tot hun daden in Auschwitz kwamen, is het psycho logische principe dat ik hier 'dub belrol' of 'verdubbeling' heb ge noemd: de splitsing van de eigen persoonlijkheid in twee (of meer) onafhankelijk van elkaar functione rende persoonlijkheden. door Robert Jay Lifton Door middel van een dergelijke 'ver dubbeling' kon een Auschwitz-dokter niet alleen moorden of zijn medewer king aan moord verlenen, maar kon hij tevens ten behoeve van dat duivelse pro ject ongemerkt een totale zelfstructuur (zelfproces) ontwikkelen waarin nage noeg alle aspecten van zijn gedrag lagen opgesloten. Verdubbeling was dus het psychologi sche medium voor het akkoord gaan van de nazi-dokter met zijn duivelse omge ving, in ruil voor zijn medewerking aan het moorden. Hij keeg verscheidene psychologische en materiële voordelen aangeboden ten behoeve van een be voorrechte aanpassing. Behalve in Auschwitz kregen ook de Duitse dokters in het algemeen te maken met die dui velse verleiding, maar dan in bredere zin: zij mochten de theoretici en uitvoer ders worden van een kosmisch project tot raszuivering door middel van vernie tiging en massamoord. Tijdens het verdubbelingspröces 'ver stoot' een deel van de persoonlijkheid een ander deel. De nazi-dokter besefte dat hij selecties uitvoerde, maar hij in terpreteerde die selecties niet als moord. Enerzijds zorgde de verstoting er dus voor dat de Auschwitz-persoonlijkheid de betekenis van moord veranderde en anderzijds dat het oorspronkelijke ik al les verloochende wat de Auschwitz-per soonlijkheid deed. Vanaf het moment van haar ontstaan deed de Auschwitz- persoonlijkheid het vroegere ik van de nazi-dokter zodanig geweld aan dat een min of meer permanente verstoting noodzakelijk werd. Verstoting was dan ook het levenssap van de Auschwitz- persoonlijkheid. Iedere individuele nazi-dokter in Auschwitz ontwikkelde een dubbel-ik, zij het op verschillende manieren. Ernst B., een van de artsen in Auschwitz bij voorbeeld, beperkte het proces: door se lecties te vermijden belemmerde hij de volle ontwikkeling van een Auschwitz- persoonlijkheid. Niettemin vormde zijn bewuste verlangen zich aan te passen aan Auschwitz een toegang voor de be perkte ontwikkeling van een dubbel-ik: hij was uiteindelijk degene die zei dat 'je je alleen de eerste uren in Auschwitz als een normaal mens kon gedragen' en dat je daarna 'verstrikt raakte en in de pas moest lopen', met als gevolg dat je een tweede persoonlijkheid moest ontwik kelen. Zijn eigen 'verdubbeling' kwam dui delijk naar voren in zijn sympathie voor Mengele en - althans tot op zekere hoog te - voor de extreemste uitingen van het nazi-ethos (de nazi's te zien als 'een ze gen voor de wereld' en de joden als 'het fundamentele kwaad' in die wereld). Hoewel hij zijn dubbel-ik niet ten volle ontplooide, behield hij tot op heden be paalde aspecten van zijn Auschwitz-per soonlijkheid die tot uiting kwamen in de manier waarop hij Auschwitz-gedrag beoordeelde. Mengele daarentegen wekte door zijn aanvaarding van de Auschwitz-persoon lijkheid de indruk zich snel te willen aanpassen, waardoor zelfs de vraag naar boven komt of de ontwikkeling van een dubbel-ik bij hem wel nodig was. Maar 'verdubbeling' was beslist nodig voor een man die een hechte vriendschap sloot met kinderen en vervolgens een aantal van hen persoonlijk naar de gas kamer reed,.of voor een man die zich zo 'collegiaal' opstelde tegenover gevange- nendokters en niettemin meedogenloos optrad bij selecties. Hoe ook zijn affini teit met Auschwitz was, een man die on der normale omstandigheden werd afge schilderd als 'een enigszins sadistische Duitse professor' moest een nieuwe per soonlijkheid creëren om een fervente moordenaar te worden. Actief gebleven Het belangrijkst bij Mengeles 'verdub beling' was dat zijn oorspronkelijke ik gemakkelijk werd geabsorbeerd door de Auschwitz-persoonlijkheid. En zijn on afgebroken loyaliteit ten opzichte van de nazi-ideologie en het nazi-project stelde zijn Auschwitz-persoonlijkheid, meer dan bij andere nazi-dokters het geval was, in staat om na de Tweede Wereld oorlog door de jaren heen actief te blij- De verdubbeling van de stafarts in Auschwitz, Wirth, was noch beperkt (zo als bij dr. B.) noch harmonieus (zoals bij Mengele): het proces ontwikkelde zich heftig en conflictueus. We zien de staf dokter van Auschwitz als een 'gespleten persoonlijkheid' omdat de beide per soonlijkheden hun macht behielden. Maar gezien het Auschwitz-instituut en het nazi-project kan zijn 'verdubbeling' als de succesvolste worden beschouwd. Zelfs zijn zelfmoord was een kenmerk van dat succes: hoewel hij door de ne derlaag van de nazi's zijn Auschwitz-per soonlijkheid beter kon identificeren met het kwaad, bleef hij die Auschwitz-per soonlijkheid voldoende verantwoorde lijk achten om innerlijk verdeeld te blij ven en niet in staat te zijn een oplossing en een nieuw begin te bedenken - noch legaal, noch moreel, noch psychisch. Binnen de Auschwitz-structuur bete kende de ontwikkeling van een tweede persoonlijkheid ook de mogelijkheid van toekomstplannen en zelfs van ver wachtingen. De wijze waarop een dub bel-ik tot stand kwam varieerde omdat iedere nazi-dokter zijn Auschwitz-per soonlijkheid creëerde uit zijn oorspron kelijke ik met zijn kenmerkende verle den en zijn eigen psychologische mecha nismen. Bij alle nazi-dokters waren de oorspronkelijke persoonlijkheid en de Auschwitz-persoonlijkheid echter nauw verbonden met het algemene nazi-ethos en de autoriteit van het regime. Onder hen was de ontwikkeling van een dub bel-ik een gemeenschappelijk gegeven. Wreedheden Auschwitz als instituut - als een gru welen producerende situatie - draaide in feite op de processen van 'verdubbe ling'. Een wreedheid producerende si tuatie is uiterlijk zodanig gestructu reerd, dat het gemiddelde individu dat erin terechtkomt (hier als onderdeel van het Duitse gezag) wreedheden zal be- Een gevangene uit Dachau die in een drukkamer is blootgesteld aan een onderdrukproef en daaraan is overleden, deze proeven werden geleid door dr. Rascher. gaan of daarbij betrokken zal raken. Een belangrijk aspect van een dergelijke si tuatie is, dat het personen psychologisch kan motiveren aan wreedheden deel te In een zo machtig instituut als Ausch witz kon de externe omgeving de toon aangeven voor een groot deel van het 'in terne milieu' van een individuele nazi dokter. Het vereiste van een dubbel-ik was onderdeel van de milieuboodschap die nazi-dokters onmiddellijk oppakten, het onuitgesproken bevel een persoon lijkheid te ontwikkelen die zich kon aan passen aan het moorden zonder dat de betrokkene zich een moordenaar voelde. 'Verdubbeling' werd niet slechts een in dividuele kwestie maar een gemeen schappelijk psychologisch proces vol gens de groepsnorm en als onderdeel van het Auschwitz-milieu. Dat groepsproces werd versterkt door het al gemene besef dat Auschwitz het groot ste technische centrum van de Endlö sung was, ongeacht de situaties in ande re kampen. Het ontwikkelen van een tweede persoonlijkheid was nodig om te voorkomen dat leven en werk van het individu werd verstoord door de lijken die mede door zijn toedoen werden ge produceerd of door de 'levende doden' die hem alom omringden. Het was onvermijdelijk dat de Ausch- witz-dwang tot 'verdubbeling' zich ook uitstrekte tot gevangenendokters; de duidelijkste voorbeelden daarvan waren degenen die uiteindelijk nauw samen werkten met de nazi's zoals Dering, Zenkteller, Adam T. en Samuel. Zelfs de gevangenendokters die krachtig vast hielden aan hun genezingsethos, onder gingen een minimale vorm van 'verdub beling' en stimuleerden onwillekeurig het verdubbelingsproces bij nazi-dok ters doordat ze noodgedwongen met hen samenwerkten en daardoor de Ausch witz-persoonlijkheid van een nazi-dok ter tot op zekere hoogte bevestigden. Zo moeilijk Prof dr. Karl Gebhardt, de lijfarts van Himmler, die experimenteerde in het kamp Ravensbrück. Dr. Josef Mengele: door zijn onaf gebroken loyaliteit aan de nazi's kon hij nog jarenlang actief blijven. De verwoestingsmachine meedogenloos in beeld: gevangenen als vee in treinen op weg naar het concentratiekamp Auschwitz, waar de dokters zich in hun daden verplaatsten van het normale naar het duivelse. Verdubbeling kwam ongetwijfeld ook op grote schaal voor bij niet-medisch Auschwitz-pérsoneel. Rudolf Höss ver telde hoe onderofficieren die regelmatig waren betrokken bij selecties, hun hart bij hem uitstortten over het feit dat ze hun werk zo moeiUjk vonden (hier sprak hun oorspronkelijke persoonlijkheid)... maar ze gingen niettemin door met dat werk (gedrag dat door hun Auschwitz- persoonlijkheid wordt geëist). Höss omschreef de Auschwitz-keus als volgt: 'Een mens werd daar wreed en meedogenloos en verloor het respect voor het menselijk leven (in dat geval ontwikkelde hij een uiterst functionele Auschwitz-persoonlijkheid) of hij ver zwakte en kreeg een zenuwinzinking (hij hield dus vast aan zijn oorspronkelijke persoonlijkheid, die in Auschwitz niet kon functioneren). Maar bij de nazi-dokter was het ver dubbelingsproces zo sterk dat een oor spronkelijk genezende persoonlijkheid overging in een moordende persoonlijk heid die in directe tegenstelling zou moeten zijn, maar dat functioneel niet was. En zoals dat in iedere wreedheid producerende situatie gebruikelijk is, bevonden nazi-dokters zich in een psy chologisch klimaat waar ze nauwelijks anders konden dan kiezen voor het kwaad, zodat ze dus in feite werden aan gezet tot moord. Behalve Auschwitz bevatte de nazi-be weging veel elementen die het vormen van een tweede persoonlijkheid stimu leerde. Het algemene nazi-project, boor devol van wreedheden, vereiste voort durend een dubbel-ik om die wreedhe den te kunnen uitvoeren. Die 'verdubbe ling' kwam vaak tot stand via een gelei delijk proces van gevaarlijke compro missen: de langzame uitwas van een functionele 'nazi-persoonlijkheid' via een reeks van destructieve daden die aanvankelijk met tegenzin werden uit gevoerd, en aansluitend daarop taken die telkens wreder, zo niet moorddadi ger waren dan de voorgaande. Ontvankelijker Dokters zijn als groep wellicht ontvan kelijker voor 'verdubbeling' dan ande ren. Een voormalige nazi-dokter bijvoor beeld beweerde dat de ongevoeligheid van de anatoom ten opzichte van skelet ten en lijken was te wijten aan de bizarre 'antropologische' collectie van joodse schedels die zijn vriend Hirt erop na hield. Hoewel dit nauwelijks een bevre digende verklaring was, verwees deze dokter hiermee naar een onvervalst pa troon van niet alleen de ontwikkeling van emotionele ongevoeligheid, maar ook van een medisch dubbel-ik. Een dergelijke 'verdubbeling' begint vermoedelijk op het moment dat de stu dent voor het eerst wordt geconfron teerd met een lijk dat hij of zij moet ont leden, vaak al op de eerste dag van een medische studie. Het wordt dan als noodzakelijk ervaren een 'medische per soonlijkheid' te ontwikkelen die de be trokkene in staat stelt zich in redelijke mate te harden tegen de dood en tegelij kertijd vrij efficiënt te functioneren met betrekking tot de veelzijdige eisen van de werkzaamheden. De ideale arts blijft zonder enige twij fel een warm en menselijk persoon door die 'verdubbeling' tot een minimum te rug te brengen. Maar er zijn slechts wei nig artsen die aan deze ideale maatstaf voldoen. Aangezien onderzoek heeft aangetoond dat aan de keuze van een medisch beroep vaak de psychologische motivatie ten grondslag ligt om een ab normale angst voor de dood te overwin nen, is het mogelijk dat deze angst art sen tot 'verdubbeling' drijft als ze wor den geconfronteerd met een moord zuchtige omgeving. Dokters die werden aangetrokken tot de nazi-beweging in het algemeen en tot de SS- of concentratiekampgeneeskun- de in het bijzonder, waren naar alle waarschijnlijkheid degenen die daar voor het meest intens een proces van medische 'verdubbeling' hadden onder gaan. Maar zelfs dokters zonder opval lende nazi-sympathieën konden een der gelijk proces op een bepaalde manier ondergaan en de neiging vertonen tot verdere manifestaties daarvan. Overmoed De neiging om een tweede persoon lijkheid te ontwikkelen was vooral bij nazi-dokters sterk aanwezig. Gezien het visioen van heldhaftigheid dat hun werd voorgehouden - als behoeders van de genen en als artsen voor het Volk, en ook als gemilitariseerde genezers met de macht .over leven en dood die zowel de medicijnman als de generaal was gege ven - werd iedere wreedheid die ze mo gelijk zouden uitvoeren maar al te ge makkelijk ondergedompeld in over moed. En hun medische overmoed werd nog eens versterkt door hun rol in de ste rilisatie- en 'euthanasie'-projecten met als visioen het noordse ras en het Duitse volk te genezen van het kwaad. We komen dus als vanzelf terug bij de erkenning dat de meeste daden van nazi dokters gebeurden binnen de potentiële bekwaamheid - althans onder bepaalde omstandigheden - van de meeste artsen en van de meeste mensen. Maar als zich in Auschwitz eenmaal een tweede per soonlijkheid ontwikkelde, scheidde een nazi-dokter zich inderdaad af van andere artsen en van andere mensen. 'Verdub beling' was het mechanisme waardoor een dokter zich in zijn daden verplaatste van het normale naar het duivelse.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19