Hart van Vliegende non Jacobia ligt in Suriname Expressieve beelden, ingetogen schilderijen Bollenstreek in ban van 40ste corso Hoogmadese liefdeszuster veertig jaar kloosterlinge ZATERDAG 25 APRIL 1987 PAGINA 13 LISSE - De gemeente Hillegom is winnaar geworden van de zogehe ten bollendorpen-competitie. Hil legom sleepte in de Hobahohallen in Lisse 41 punten in de wacht. Lis- se werd tweede met 39 punten en Sassenheim derde met 36 punten. De sportieve strijd werd gister avond besloten met een vraag-en- antwoord-spelletje waaraan onder anderen de burgemeesters van de drie bollendorpen deelnamen. De competitie was een van de ac tiviteiten in het kader van het bloe mencorso, dat morgen voor de veertigste keer door de bollen streek rijdt. Traditiegetrouw werd in de Hobahohallen weer het jaar lijkse corsofestival georganiseerd. In he t centrum van de drie bol lendorpen werden gisteren tevens speciale corsomarkten gehouden. Dat zal ook vandaag weer het geval zijn. Vooral vanwege het fraaie weer was de toeloop gisteren al enorm. Ook vandaag wordt in de de vele opdrachten bollendorpen weer een grote druk- (foto LoekZuyderduin) te verwacht. VOORHOUT - Op 17-jarige leeftijd het klooster in. Lid van de orde van de 'Zusters van Liefde van Onze Lieve Vrouwe Moeder van Barm hartigheid' in Tilburg. "Het was een bewuste keuze. Als kind al wilde ik graag naar de missie". Zuster Jacobia blikt veertig jaar terug, toen ze definitief het religieuze pad koos en er voor haar geen weg meer terug was. door Kees van Kuilenburg Voóf"zuster Jacobia hoeft het ei genlijk niet, al die drukte rond haar persoon is wat overdreven, vindt zij zelf. Maar zo nu en dan laat ze doorschemeren het toch ook wel fijn te vinden dat het bestuur van het bejaardencentrum Huize Ag nes in Voorhout, waar ze sinds 1972 directrice is, erachter is geko men dat zij deze maand 40 jaar kloosterlinge is. En dat besloten is om dat maandag maar eens gezel lig te vieren. De oorspronkelijk uit Hoogmade afkomstige Jacobia Elstgeest trad 40 jaar geleden op 17-jarige leeftijd in het klooster in. Met het feit dat ze al op jeugdige leeftijd zo ver van huis ging had ze geen moeite. "Ik heb geen heimwee gehad, al ver langde ik wel eens naar mijn fami lie in Hoogmade, dat is logische denk ik. Toen ik het klooster in ging, wist ik wat de gevolgen zou den zijn. Bovendien mochten mijn ouders en overige familieleden vier keer per jaar een bezoek aan het klooster brengen". Lachend vertelt zuster Jacobia dat haar moeder een lijstje bijhield welke kinderen of andere familieleden aan de beurt waren om met vader en moeder Elstgeest mee te gaan naar Tilburg, omdat er per bezoek maximaal zes personen mochten komen. Na haar opleiding ging zuster Ja cobia namens de orde - die toen ruim 4.000 leden telde - in een sa natorium in- het Brabantse Rosma len aan de'slag. In eerste instantie was dat bedoeld om ervaring op te doen in afwachting van haar ver trek naar de missie. Door omstan digheden kwam zij echter al snel in het bejaardenwerk terecht en kon ^ij haar wens om naar de missie te gaan voorlopig vergeten. Pas in 1962 kwam het moment waar zuster Jacobia zo lang op had gehoopt en naar uit had gezien. Als een echte 'Vliegende non' stapte ze in het vliegtuig om vier jaar in Su riname te werken. Daar behaalde zij ook haar diploma als verpleeg kundige. Die tijd in Suriname noemt zuster Jacobia een van de leerzaamste perioden in haar le ven. "Als ik nu lees wat er zich in Suriname afspeelt, voel ik mij er heel sterk bij betrokken. Ik kan ook goed begrijpen waarom be paalde dingen gebeuren. Ze leven daar zo geheel anders, dat kunnen de meesten van ons zich niet voor stellen. Dan moet je er echt ge weest zijn". Volgens zuster Jacobia is Neder land in Suriname in het verleden tekort geschoten. "Toen ik daar kwam, was er in vergelijking met ons land betrekkelijk weinig van de grond gekomen. Er bestond bij voorbeeld geen ziekenfonds, noch waren er andere sociale voorzie ningen. Ik kan me dan ook leven dig voorstellen dat de Surinamers Nederland als een aards paradijs zagen en hun land verlieten om hier een beetje van de welvaart mee te genieten". In de bejaardenzorg is volgens volgens zuster Jacobia ontzettend veel veranderd in de loop der jaren. "Toen ik in mijn eerste bejaarden huis kwam, had je er nog duidelijk de armen en de rijken. Sommige ouderen voelden dat als een verne dering, vooral ook omdat degenen die een plaatsje in het bejaarden huis konden betalen, dat goed lie ten merken ook. Ze voelden zich duidelijk beter dan anderen en dat leidde wel eens tot een vervelende sfeer. Gelukkig is dat nu voorbij". Een verandering die niet onge merkt aan zuster Jacobia is voor bijgegaan is het feit dat de bejaar den van nu veel mondiger zijn. "Al slaat dat ook wel eens door naar de andere kant. Neem al die commis sies die er moeten zijn in een be jaardenhuis. Vaak hebben de men sen daar geen behoefte aan en zeg gen ze: het gaat toch prima hier". Zuster Jacobia heeft de oudere mens ook uiterlijk zien verande ren. "Vlak na de bevrijding waren mensen van 65 jaar ook echt oud. Ze droegen donkere kleding, vrou wen een knotje en ook in hun ge drag waren ze vaak duidelijk be jaard. Wie 65 was, was bejaard en telde niet meer mee. Gelukkig is dat nu enorm ten goede gekeerd. Als ik bij ons in de 'Agnes' mensen van dik 80 jaar bezig zie, dan is dat een lust om naar te kijken". Toen zij na vier jaar uit Suriname terugkeerde, legde zuster Jacobia haar kloosterkleding af. Die veran dering heeft zij als bijzonder posi tief ervaren. Volgens haar werkte de zusterkleding in gesprekken met mensen vaak erg remmend. In 1972 werd zuster Jacobia door de orde in Voorhout geplaatst. In dat jaar vetrokken de zusters Fran ciscanessen van Veghel uit het bol- lendorp en werd de 'Agnes' ver kocht aan het Broederhuis Nieuw Schoonoord (BNS). "Broeder Dal- matius van de BNS klopte vervol gens bij onze orde aan met het ver zoek of er iemand beschikbaar was om het bejaardenhuis te runnen", vertelt zuster Jacobia. Zij werkte op dat moment in Amsterdam en voelde er aanvan kelijk erg weinig voor om naar Voorhout te verhuizen. Maar na een bezoek aan Huize Agnes had ze van de sfeer geproefd. Ze besloot besloot het te doen. Voor de toenmalige bewoners van Huize Agnes betekende het vertrek van de zusters Francisca nessen een grote verandering. Tot voor die tijd werkten in het bejaar denhuis alleen maar religieuzen. Door het vertrek van de zusters moest burgerpersoneel worden aangetrokken. Het was een verandering die vol gens zuster Jacobia uitstekend is verlopen. "Alleen de bewoners van het huis waren er aanvankelijk wat minder gelukkig mee. Die hadden aanvankelijk de indruk dat de zus ters het beter deden dan de leken. Dat was natuurlijk flauwekul en dat hebben ze al snel begrepen ook. De inzet van de leken is enorm. Alleen de werktijden zijn wat geregelder. De religieuzen wa ren zeg maar dag en nacht in het Zuster Jacobia: "Als ik bij ons i jaar bezig zie, dan is dat een liLSt c huis te vinden en dat is nu niet meer het geval. Als de werktijd is afgelopen gaan de medewerkers naar huis". Terugkijkend op haar kloosterle ven zegt zuster Jacobia: "Ik besef dat ik veel heb gemist. Je blijft al leen, kan geen gezin stichten en kinderen krijgen. Daar tegenover staat dat je er veel andere dingen voor terugkrijgt. Zoals waardering van de mensen waarvoor je je in zet. Bovendien kun je, als je niet gebonden bent, veel meer inzetten voor zaken dan anderen vaak kun nen. Ook dat is wat waard". Rederijen toch veroordeeld voor fraude met vangsten DEN HAAG/KATWIJK - Vijf trawlerrederijen uit Katwijk, Sche- veningen en IJmuiden zijn ook in hoger beroep schuldig bevonden aan valsheid in geschrifte. De be drijven zijn door het gerechtshof in Den Haag wel veroordeeld tot lage re boetes dan in eerste instantie door de rechtbank werden opge legd. De betrokken visserijbedrijven hebben in 1984 op hun vangstfor mulieren aanmerkelijk minder ma kreel opgegeven dan in werkelijk heid was gevangen. De reders heb ben tijdens het proces aangevoerd dat het niet mogelijk was om in dat jaar met de door de EG opgelegde quota hun bedrijf op een verant woorde manier voort te zetten. In hoger beroep is rederij Jaczon uit Scheveningen nu veroordeeld tot een boete van 116.000 gulden, rederij Kennemerland uit Katwijk tot 98.000 gulden, rederij Van der Zwan uit Scheveningen tot 106.500 gulden, rederij Vrofijk uit IJmui den tot 36.500 gulden en rederij De Samenwerking uit Katwijk tot 46.000 gulden boete. De bedrijven zijn eerder veroor deeld tot boetes van 120.000 tot 175.000 gulden. HEROÏNE - De politie van Leider dorp heeft afgelopen woensdag een 23-jarige inwoner van die ge meente aangehouden wegens het in bezit hebben van vier ons heroi- Op gecombineerde expositie in galerie Alba in Alphen "Door aan het lichaam een elastische buig zaamheid te ge ven en door de lange, ijle vor en benen lijken de beelden bijna te zweven". (foto Nanno Bloupot) Pieter van Heerden (kleinplastiek in brons) en Alfonso Ramón Torcal (schilderijen en grafiek). Te zien bij galerie Alba, Kortsteekterweg 42, Alphen. Openingstijden: vrijdag, za terdag en zondag van 10.00 tot 20.00 uur. Tot 11 mei. ALPHEN AAN DEN RIJN - Van Pieter van Heerden is be kend dat hij in Haarlem woont, autodidact is, aan tekenfilms heeft gewerkt, schilderde en van af 1959 bezig is met beeldhou- wen. Ondanks het feit dat zijn werk zo verbreid is via tentoon stellingen in binnen- en buiten land en aankopen door het rijk en diverse gemeenten, is over de beeldhouwer als persoon weinig te vinden. Zo gesloten en teruggetrokken als Van Heerden zich tegenover de buitenwereld opstelt, zo ex pressief en intens zijn echter zijn beelden. Altijd weer treft me de intensiteit die hij door middel van de vorm weet uit te drukken Zijn beelden, altijd figuratief, zijn wonderlijk esthetisch. In zijn figuratie gebruikt hij de menselijke vormen om het we zen van de beweging uit te druk ken. De danseressen die hij maakt, lijken bijna te zweven. Die indruk ontstaat doordat Van Heerden een elastieke buigzaam heid aan de lichamen toekent en armen en benen lange, ijle vor men geeft. Het resultaat is altijd fascinerend. In bijna elke vorm lijken fysieke en emotionele kracht te zijn verenigd. Dat geldt voor beelden met een lengte van een meter, maar ook voor de mi- niscule beeldjes van twee of drie centimeter hoog. Het teweegge brachte effect ontstaat vooral door een net niet natuurlijke bui ging van het lichaam, een extra lang gerekte hals, hoge benen en omhoog gerichte gestalten. Zo wordt in de vrouwenfigu ren de vrouwelijkheid geaccen tueerd door de taille te versmal len en het bekken te verbreden. Een prachtig voorbeeld daarvan is een vrouwelijke tors. Door de buiging vah de ruggegraat en welving van de buik heeft het beeld een onmiskenbare eroti sche uitstraling. Van Heerden geeft de essentie van datgene wat hij met zijn beelden uitdrukt perfect weer. Als er sprake is van groei of een uitbundige danspas, dan wordt de figuur als het ware uitgerekt. Een meisjesfiguur geeft hij naast de welving van ontluikende vol wassenheid tevens de hoekige rechtheid van een kind. In zijn dierfiguren worden kracht en elegance bij voorbeeld uitge drukt in de vorm van een paard dat zich op de achterbenen op richt en hals en hoofd daarbij hoog uitstrekt. Niet onvernoemd mogen de 'moeder-kind beeldjes' blijven. Twee aspecten van het vrouw zijn worden daarin op een bijzon der intense manier met elkaar verbonden. Het lichaam welft zich vol toewijding en bescher ming om het kind, terwijl de fi guur tevens heel duidelijk vrouw Adolfo Ramón Torcal is in 1947 in Spanje geboren en woont sinds 1965 in Nederland. Hij is op deze tentoonstelling vertegen woordigd met grafiek en olie verfschilderijen, waarbij het de schilderijen zijn die me het meest boeien. Ramón schildert realistische taferelen en toont daarmee de werkelijkheid aan die door de kunst ontstaat. Het meest duidelijk wordt dat in zijn stillevens. Zo schildert hij een doek aan een waslijn, linnen schoenen of een kimono gedra peerd over een steel. Aan alle daagse voorwerpen waar men doorgaans gemakkelijk aan voorbij gaat, kent hij door zijn weergave ervan een bijzondere schoonheid toe. Zijn manier van schilderen doet denken aan het realisme uit het begin van deze eeuw. Het grote verschil is echter dat hij zich niet richt op de sociale as pecten van de maatschappelijke orde. Hij schildert de schoonheid van weloverwogen vormen. Als er al een vertellend element in zijn werk is te vinden dan is dat het verhaal van een ingetogen harmonieuze stilte. Met name uit het schilderen van stoffen blijkt hoezeer de kunstenaar de mate rie beheerst. Door prachtige kleurnuances en een bijzonder mooi gebruik van licht brengt hij deze stoffen bij voorbeeld in 'ki mono op steel' tot leven. De toon van de kleuren is vaak zacht, maar dat de kunstenaar ook om weet te gaan met heldere en felle kleuren blijkt onder an dere uit zijn portretstudies. De schilderijen van Ramón zijn door de herkenbare vormen bijzonder toegankelijk voor het publiek. Maar het is beslist geen gemak kelijk geschilderd werk. Elk doek is het resultaat van een on derzoek naar de juiste afstem ming van ruimte, vorm, licht en kleur. Deze vier elementen wor den vaak prachtig verenigd en de schilder komt hierdoor steeds tot een zeer harmonieus geheel. NELLIE VAN BEUSEKOM ZONDAG Leiden Volkshuis - Apothekersdijk 33, De Ratel organiseert bijeenkomst met spreek beurt door J. van Wijck over 'Watje om je heen zien - ver weg en dichtbij', 10.30 Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg 15, video-lezing over leven van Krishna- murti, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The Coca Cola Kid', 21.15 uur. Schouwburg - volksdansgroep Achalay, Blauwe Zebra'. 15 i Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 121641; spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19, lel. 218661; spreekuur: Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121702; spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: A. v. Luyk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de bergh, de Sitterlaan 18, tel 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Ryn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn, Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur; Ken- nedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindeplein 2a, tel. 122268. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936; spreekuur: Robijnstraat 2b. Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel. 413913, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op Florijn 10. tel. 891000. Zoeterwoude Dorpskerk - dorpskerkmiddag met Roomburgkwartet, 14.30 uur. Ons Huis - Kosterpad 3, jeugdtheater Wellus-Nietus speelt voor kinderen tot 11 jaar 'De Tentokarromobiel', 14.30 Hoogmade Wijde Aa - excursie regionale vogel werkgroep, vertrek 8 uur, inl. 411315. Leiderdorp Manege Liethorp - De Bloemerd, dres- suurwedstrijd paarden en pony's, 12 2493; zo, A. Tromp, Leidseweg 320, tel. 762159. Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalber- selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393 Wassenaar za, J.N. Vonk, tel. 79676; spreekuura dres: Wittenburgerweg 106; zo, E.J.J. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuuradres: Middelweg 21. de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 april tot vr 1 Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, Lei den, tel. 144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H.C. Teune, Roodenburgerstraat 18, Leiden, tel. 124724; spreekuur za en zo om 13 uur. Voor patiènten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13