'Kritiek op milieubeleid vol komen uit de lucht gegrepen' Technisch rechercheur: niks glitter en glamour Bijdorpse tennisclub wil échte banen ZATERDAG 25 APRIL 1987 Hoog bezoekop districtsbureau politie Leiderdorper Hekkelman bijna gedeputeerde-af Moet bureau bouwplannen bekijken in Voorschoten? zijn. Dat opgeteld bij het feit dat maar weinig mensen het een mooi gebouw vonden, rechtvaardigt de conclusie dat de slopersbal in de ogen van velen goed werk verricht te, gistermiddag. (foto Holvast) DEN HAAG/LEIDER- DORP - De Leiderdorpse CDA'er Jan Hekkelman (54) neemt met gemengde ge voelens afscheid als dage lijks bestuurder van de pro vincie Zuid-Holland. Niet de felle kritiek tijdens èn na de verkiezingscampagne op zijn persoon verstoort het positieve beeld van de afge lopen vijf jaar. Nee, veel meer het feit dat hij het door hem op poten gezette milieubeleid niet in de praktijk mag uitvoeren, irri teert hem. door Heriny van Egmond „Vijf jaar geleden wilde de PvdA het milieubeleid niet hebben. Er waren allerlei problemen met grote bodemverontreinigingen. Er dreig de een hoop narigheid. En nu het vuile werk is opgeknapt, zegt de PvdA: goh, de milieuportefeuille is toch wel verrekte leuk", schetst Hekkelman de situatie. En die hou ding van de PvdA belemmerde voor hem de voortzetting van be stuurdersloopbaan. Hekkelman wilde alleen terugkeren in het col lege van gedeputeerde staten als hij opnieuw het milieubeleid kreeg. De PvdA, de grote winnaar van de statenverkiezingen, weiger de dat. Hekkelman, die maandag voor de laatste keer naar het Provincie huis in Den Haag gaat als gedepu teerde en dinsdag als gewoon sta tenlid voor het CDA verder gaat, ziet niet echt met veel plezier terug op de verkiezingscampagne en de college-onderhandelingen. De PvdA had hem gekozen als schiet schijf. Tijdens verkiezingsbijeen komsten, maar ook tijdens de on derhandelingen liet Pvd A-lijsttrek ker J. van der Vlist keer op keer weten dat het CDA in zijn ogen uit het dagelijks bestuur van de pro vincie moest verdwijnen. De PvdA'er had daarvoor twee argu menten: de politieke verschillen tussen PvdA/VVD enerzijds en het CDA en de zwakte van de christen democratische bestuurders. Als bewijs voor het laatste argument werd steeds Hekkelman en het door hem gevoerde milieubeleid ten tonele gevoerd. „Het is heel jammer dat de PvdA op deze manier actie wilde voeren. Het enige doel was de milieuporte feuille in handen krijgen. De kri tiek was volkomen uit de lucht ge grepen. Het is slechts een politieke constructie geweest. Lucas Rein- ders van de stichting Natuur en Mi lieu, die zei op televisie notabene dat in Zuid-Holland en Noord-Hol land het beste milieubeleid werd gevoerd. En als hij op verontreinig de grond woonde, zou dat bij voor keur in Zuid-Holland moeten zijn. Want hier wordt er tenminste iets aan gedaan". „Nee", gaat Hekkelman verder, „van die kritiek op zich ben ik niet in het minst ondér de indruk, om dat die op geen enkele manier is onderbouwd. Maar het is wel een politiek signaal en als zodanig kun je er niet omheen". „Ik heb de afgelopen vijf jaar als zeer positief ervaren, dat wil ik toch wel benadrukken. Ik heb erg veel in het milieubeleid gestopt. Maar ik ga met gemengde gevoe lens weg. Aan de ene kant met het bevredigende gevoel dat het opzet ten van het milieubeleid voltooid is. Maar aan de andere kant vind ik het erg jammer dat ik de volgende fase niet meer meemaak. Ik mag het karwei niet afmaken. Het is net alsof je een bootje hebt gebouwd, maar er niet mee mag varen". Hekkelman, die zijn werk als hoogleraar in de celbiologie aan de faculteit der geneeskunde van de Leidse universiteit nooit helemaal heeft beëindigd en nu die draad weer volledig oppakt, erkent dat het op poten zetten van het milieu beleid veel problemen heeft opge leverd. „We moesten het hele pro vinciale apparaat opzetten. Van milieuwetten was nog niet eens sprake. En later moest er ook nog eens een controle- en handhavings- systeem voor die nieuwe wetten worden opgezet. Daarbij kwam dat de provinciale diensten zijn gereor ganiseerd en dat Rijnmond erbij is gekomen. Dat ziet de buitenwereld allemaal niet, maar het komt er wel bij. Ik ben tevreden dat het milieu beleid nu gestalte begint te krijgen en dat er een goede ondergrond is voor de toekomst". Afvalstromen Voldoening is er ook vanwege de bedrijfsafvalstoffen-verordening die onlangs verscheen. Omdat con trole op illegale stort erg moeilijk is, wil de provincie de afvalstro men in kaart brengen. „Bij de pro ducent gaan we al kijken wat er aan afval wordt geproduceerd en waar die het laat. Op die manier proberen we grip te krijgen op de afvalstromen en blijft er voor de producent niets anders over dan gebruik te maken van de legale en milieuhygiënisch verantwoorde wijze van verwerking. In dit ver band ben ik ook blij dat België de grens heeft gesloten voor de stort van afval. Zo wordt een goedkope, maar milieu-onvriendelijke dum ping in het buitenland belemmert en worden de bedrijven verplicht gebruik te maken van de betere, maar ook duurdere methode in ons eigen land". Onlangs werd Zuid-Holland ge confronteerd met een noviteit op milieugebied: een massale inval bij een bedrijf in Bergschenhoek dat van ernstige milieuvervuiling wordt verdacht. Als het aan Hek kelman ligt, kunnen meer bedrij ven dit verwachten. „Het is uniek in Nederland dat zoveel verschil lende instanties samenwerkten, dat was echt voor het eerst. De pro vincie, de gemeente, de politie, het waterschap, justitie, allerlei over heden die gecoördineerd tot actie overgingen. Dat zal in de toekomst meer gebeuren", voorspelt de Lei derdorper, die van 1970 tot '79 lid was van de gemeenteraad in zijn woonplaats, de laatste zeven jaar als fractievoorzitter. Herinneren De kans dat de PvdA met het door hem in gang gezette milieube leid nu goede sier gaat maken, is volgens Hekkelman groot: „Dat zit er inderdaad in, al zal ik ze er als statenlid natuurlijk aan helpen herinneren hoe het zo gekomen' is". Helemaal onbegrijpelijk vindt hij de wens van de PvdA om het milieubeleid weer naar zich toe te trekken overigens niet. „Het is de portefeuille die de meeste publici teit trekt". En om één reden is Hekkelman zelfs blij dat hij niet in het nieuwe college zit: PvdA-voorman Van der Vlist, die ook gedeputeerde wordt. „Als je vraagt of ik dat prettig had gevonden? Nee, het was geen aan lokkelijk vooruitzicht", aldus Hek kelman, die de PvdA een dictato riale opstelling verwijt bij de ver deling van de zetels voor het colle ge van gedeputeerde staten. „De PvdA heeft zich op het standpunt gesteld dat een meer derheidscollege het beste was voor de provincie. Maar zowel het CDA als de WD hebben dat afgewezen, omdat ze beide vonden dat een af spiegelingscollege het meest juiste bestuur is voor een provincie. Daardoor is het CDA, dat qua sta- tenzetels bijna evengroot is als de PvdA, wel het kind van de reke ning geworden. Met het beleids programma kunnen we con amore instemmen, maar de zetelverdeling van GS (vier PvdA'ers, twee WD'ers en twee CDA'ers-red.) was simpelweg een dictaat". „Dan kun je buiten het college blijven", vertelt Hekkelman, „maar dan heb je geen enkele in vloed. In tegenstelling tot een col lege van B en W in een gemeente heeft het college van gedeputeerde staten veel meer bevoegdheden om zelf zaken af te handelen. Het was voor ons dus slikken of stik ken en wij hebben als CDA-fractie unaniem gekozen voor slikken. Het is beroerd, maar het is nog veel erger om buiten het college te blij- Lintje voor 40 jaar trouw ZOETERWOUDE - De 60-jarige L.(Lou) Dubbeldam heeft gister avond de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld gekregen. De heer Dubbeldam, inwoner van Katwijk, kreeg het 'lintje' omdat hij 40 jaar heeft gewerkt bij het Zoeterwoudse electronisch-tech- nisch bedrijf Iemco bv. Gister avond nam hij tijdens een receptie in de Voorschotense 'Gouden Leeuw' afscheid van zijn collega's omdat Dubbeldam gebruik maakt van de vut-regeling. Hy is al die ja ren als electromonteur werkzaam geweest. Slopershamer velt kolossaal marinegebouw OEGSTGEEST - Vijfenveertig jaar heeft het er gestaan, gistermiddag ging de slopersbal in het gebouw van het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest, aan de Haarlemmertrekvaart. De sloop hangt nauw samen met aller lei op handen zijnde herstructure ringen van het bedrijf dat radar- apparatuur en dergelijke voor de marine vervaardigt. In die herstructurering past ook de verhuizing van een 'dependan ce' aan de Wassenaarse Rijks straatweg in Wassenaar van het MEOB. Die komt terug in Oegst geest. In het vernieuwde complex zullen in 1989 ongeveer 800 mensen werkzaam zijn. In disciLSsie zijn zo als bekend 100 arbeidsplaatsen die de minister van Defensie er weg wil bezuinigen. Toen burgemeester Scheenstra in april 1985 het nieuwe magazijnge bouw van het MEOB opende, gaf de eerste burger daarmee eigenlijk het startsein voor de leegstand van het gistermiddag gesloopte gebouw, gebracht. Het gebouw zou volgens Tal van takken van het bedrijf 'MEOB-historicus' Anton Koch een werden fasengewijs elders onder- Duitse erfenis uit de bezettingstijd VOORSCHOTEN - Wanneer de ge meente Voorschoten niet in staat is bouwprojecten voor te bereiden moet ze overwegen een onafhanke lijk bureau in te schakelen. Dit heeft de WD-fractie deze week opgemerkt tijdens een vergadering van de gemeenteraad. Nadat de verbouwingen van de bibliotheek en de ds. Fortgens- school flink wat duurder waren uitgevallen dan geraamd, wil de partij voorkomen dat Voorschoten ook bij de zeer ingrijpende verbou wing van het scholencomplex in Noord-Hofland 'misrekent'. Vol gens de fractie van PvdA/PPR heeft het meer zin wanneer de ge meente de 'routing van voorstellen nog eens kritisch bekijkt'. De plaatsvervangend wethouder G. Both sloot zich hierbij aan. Hij wil graag bediscussiëren "wat de gemeente mag verwachten van de dienst openbare werken. De vraag is ook: moeten we zo makkelijk ak koord gaan met berekeningen van externe bureaus?" Volgens hem was bij de verbouwing van de Fort- gensschool de zaak aan alle kanten misgegaan, maar "lag de verant woordelijkheid primair elders". En vervolgens ontstond er een kleine discussie over de betrok kenheid van de dienst openbare werken. Aikens (D66) vond het be stuurlijk onjuist om deze dienst schuld in de schoenen te schuiven. Het college had de lage ramingen aan de raad voorgelegd en zij moest dus ter verantwoording wor den geroepen. De WD onder schreef dit. "Het gaat ons er alleen maar om een goede methode te vinden om flinke kredietover schrijdingen te voorkomen", aldus fractievoorzitter H. Willemsen. En volgens fractiegenoot Aeijelts Ave rink was de suggestie vooral was gedaan om de onderbezette dienst niet te zeer te belasten. Hekkelman, poserend voor zijn Leiderdorps huis: 'Net of je een bootje hebt gebouwd, maar er niet mee mag varen...'. (foto Holvast) LEIDERDORP - Technisch re chercheur M. Canon van het po litiedistrict Lancashire in Enge land wil niet vergeleken wor den met een moderne Sherlock Holmes. Daar is hij tijdens zijn bezoek aan zijn Nederlandse vakbroeders in Leiderdorp heel nuchter over. "Mijn beroep is niet zo spannend als politiese- s op televisie wel eens doen denken. Dat is te romantisch en dat vind ik schadelijk voor het vak". Canon bezoekt als hoofd van de afdeling technische recherche in Lancashire zijn collega N. van den Berg om eens een kijkje in de Nederlandse keuken te. ne men. De technisch recherche probeert misdrijven en ongeluk ken op te lossen door bijvoor beeld vinger- en voetafdrukken, bloedsporen, haar, pluisjes, huidschilfers en dergelijke te on derzoeken. In boeken of tv-series wordt die manier van onderzoek volgens beide rechercheurs erg romantisch gebracht. Een haar speld of een sigarettepeuk in de kamer van een niet-roker leidt de 'papieren' politie of de 'helden' op tv vaak naar de oplossing van een duister misdrijf. Volgens van den Berg, hoofd afdeling technische recherche van de rijkspolitie is Leiderdorp, heeft de dagelijkse praktijk van een technisch rechercheur niets te maken met dergelijke glitter en glamour. "Wij zorgen voor de zogenaamde 'stille' getuigen bij een misdrijf op basis van natuur wetenschappelijk onderzoek," aldus Van den Berg. "En dat is saai, want die bewijzen liegen niet. Voor het publiek is het on derzoek van de tactische recher che veel spannender. Die praten met verdachten en getuigen. En een verdachte of getuige wil zijn verklaring nog wel eens intrek ken of verdraaien". Van den Berg heeft vorig jaar zijn collega Canon in Engeland bezocht. Het district Zuid-Hol land is volgens hem te vergelij ken met dat van Lancashire: al- letwee onderzoeken ze jaarlijks zo'n 4000 misdrijven en ongeluk ken. "Hier doen ze veel dingen zelf," zegt Canon. "In Engeland doe ik bijvoorbeeld alleen de vin ger- en schoenafdrukken. En ik maak foto's van de plaats van het ongeluk of misdrijf. Dat stuur ik door naar het centraal laborato rium die het onderzoek verder afhandelt. Hier zijn ze meer all round". "Dat klopt," bevestigt Van den Berg. "Wij doen het hele onder zoek zelf. Tenzij we te maken hebben met materialen die door onderzoek vernietigd kunnen worden. Bijvoorbeeld een be paalde verflaag waarbij je kans hebt dat die tijdens het onder zoek oplost. Dat sturen we dan door naar het centraal laborato rium". Een ander verschil is de opleiding tot technisch recher cheur in Nederland. Daar is Ca non nogal van onder de indruk. "Jullie hebben een opleiding die veel dieper gaat. Ik heb hier ook al aardig wat ideeën opgedaan voor trainingen van mijn eigen mensen in Engeland". Verschillen genoeg, maar over één ding zijn de heren het roe rend met elkaar eens: ze willen niet vertellen wat hun vak pre cies inhoudt. "Met gedetailleerde informatie bereng je criminelen maar op ideeën", verklaart Ca non. "Vroeger kon je bijvoor beeld met vingerafdrukken heel wat zaken oplossen maar tegen woordig dragen ze handschoe nen". Daarom maakt Canon ook bezwaar tegen die politieseries of detectiveboeken waar stap voor stap met allerlei vernuftige tech nische middelen een misdrijf wordt opgelost. "Die technische hulpmiddelen die je op televisie ziet, die gebruiken we ook in het echte werk," geeft hij toe. "Als je eens wist waar we allemaal toe in staat zijn. Je zou verbaasd staan. Wij specialiseren ons meer en meer, maar dat doen onze tegen standers ook. En we willen ze toch graag een stap voor blij ven". LETTI STAM VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft de nieuwe Bijdorpse tennisclub voorge steld te gaan tennissen op het halfverharde veld achter de sporthal. Er kan daar minstens een tennisbaan komen en met de handbalclub lijken afspraken mogelijk over gezamenlijk gebruik. De tennisclub vraagt zich af of ze dat voorstel serieus moet nemen en hoopt dat er binnenkort échte alternatieven op tafel ko- "Als dat nog een jaartje of wat op zich laat wachten is er wederom op soepele manier een leuk initiatief om zeep geholpen", aldus me vrouw A. Goedkoop van het bestuur in oprich ting. Het initiatief werd juli vorig jaar geboren. Een aantal wijkbewoners wilde tennisbanen in de wijk om serieus te kunnen sporten en sociale contacten te bevorderen. Ook buiten- Bijdorpers waren welkom. Het braakliggende stukje grond tussen klooster Bijdorp en de Lindehoeve leek het meest geschikt en veel wijk- en dorpsgenoten reageerden positief op de plannen. Op dit mo ment hebben 300 leden zich laten inschrijven. In september spraken de Bijdorpers voor het eerst met sportwethouder L.L. Marselis. Hij gaf aan dat de grond achter het halfverhare veld de juiste bestemming heeft voor de plan nen: sport, recreatie, park en dergelijke. Maar, burgemeester en wethouders willen die be stemming wijzigen. Op de plek moeten dertig woningen komen, zo hebben zij in principe be sloten. Stedebouwkundigen hebben het pro ject al in procedure genomen. Hoop De vereniging in oprichting putte hoop uit deze woorden. Gezien de brede ondersteuning uit de wijk zou de vereniging grote kans ma ken wanneer de gemeenteraad, het hoogste or gaan in de gemeente, de definitieve afweging moet maken tussen woningbouw en tennis. Eind oktober volgde een tweede gesprek met Marselis. Het voorlopig bestuur legde een be groting op tafel en de wethouder zegde toe snel een reactie te zullen geven op de plannen. In november diende de club een officiële aanvraag in voor het gewenste lapje grond, waarvoor men 1 gulden per vierkante meter biedt. Van de kant van de gemeente bleef het echter stil en daarom zond de vereniging in maart nogmaals een brief, ditmaal gericht aan de raad. Het antwoord kwam al op 1 april. Tij dens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn vroeg raadslid mevrouw M. Breu- nesse (PvdA/PPR) zich af of er geen valse ver wachtingen werden gewekt door te stellen dat de aanvraag "wordt betrokken bij de nieuwe nota sportvoorzieningen". Bovendien had zij begrepen dat op het bewuste stuk woning bouw is gepland en de kans op tennisbanen daar "erg gering is". Volgens wethouder L. Marselis valt het met het wekken van valse verwachtingen wel mee. Er zou alleen zijn op gemerkt dat wanneer er in Bijdorp geen moge lijkheden zijn om tennisbanen aan te leggen, de mogelijkheden elders zullen worden be- Zo ver is het nog niet gekomen. In het ge sprek eerder deze maand stelde wethouder Marselis de tennissers voor om het halfverhar de veld te gebruiken. Het heeft al jaren "een bestemming voor de wijk" en ook in andere gemeenten worden dergelijke velden door ten nissers en handballers gebruikt, zo verklaarde hij afgelopen donderdag in de gemeenteraad. Daar zijn maar weinig aanpassingen voor no dig. Over het stukje bouwgrond, waar het ten nissers vooral om gaat, werd niet meer gespro ken. De Bijdorpers weten wel waarom. "De hoofdreden lijkt financieel gewin voor de ge meente", stelt mevrouw Goedkoop. "Bouw grond levert meer op dan grond bestemd voor bijzondere doeleinden. Blijft de vraag hoe se rieus het gemeentebestuur omgaan met de wensen van ingezetenen. Moet de suggestie van de gemeente om met 300 leden op een ver hard handbalveld, ter grootte van een tennis baan te gaan spelen werkelijk serieus worden genomen?". Volgens Marseüs hgt dat niet he lemaal zo: sportpark Aaegeest zou best wel eens uitkomst kunnen bieden. Maandag praat hy met de clubs daar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11