op executies komst in VS Golf Twijfels bij VS-wetenschappers over Star Wars Na uitspraak van Hof Ex-voetballer dreiging voor IJslandse coalitie 2 moord op Palme Shultz: niet bang zijn voor eigen voorstel Belgisch homo-proces eindigt met vrijspraak Soeharto wint verkiezingen VRIJDAG 24 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - Het ontslag van een minister uit de centrum rechtse regering, die daarop een ei gen partij stichtte, kan er voor zor gen dat het succesvolle economi sche beleid van de IJslandse coali tie morgen door de kiezers niet wordt gehonoreerd. V 9 ""li! vLsM- UU/'O son'die in het besm van de iaren '50 als voetballer furore maakte in Frankrijk en Italië, moest kort ge leden als minister voor industrie aftreden nadat was komen vast te staan dat hij zich aan belasting fraude schuldig gemaakt had toen hij nog minister van financiën was. Hij doet nu met een eigen lijst aan de verkiezingen mee. De opiniepei lingen geven zijn Burgerpartij een aanhang van meer dan 10 procent. NEW YORK (AP) - In de Verenigde Staten wordt de komende tijd een golf van executies kunnen6 gaan innemen TnPd°S Af van ter dood veroordeelden verwacht, nu het Opperste Gerechtshof heeft geoordeeld dat thing, het oudste parlement ter we- een vermoeden, van discriminatie bij het toekennen van de straf geen reden is om de rej1d^t ladan talt, doodstraf te verbieden. Voor- en tegenstanders van de doodstraf zijn het er echter over eens dat de strijd nog niet voorbij is. Momenteel beschikt de coalitie regering van de Onafhankelijk heidspartij en de Vooruitgangspar tij onder premier Steingrimur Her- mansson over 37 zetels. Het kabi net heeft in de afgelopen vier jaar een succesvol beleid gevoerd. Bij zijn aantreden in mei 1983 kende het land een inflatie van 130 pro cent. De geldontwaarding is sinds dien gedaald naar 12 procent in 1986. Verder steeg het bruto natio naal produkt vorig jaar met 6 pro cent in waarde, terwijl het land met ruim 200.000 inwoners geen werk loosheid kent. De Onafhankelijkheidspartij, waartoe Gudmunsson behoorde tot hij enkele weken terug een ei gen partij stichtte, behaalde in 1983 nog 38 procent van de stemmen. Maar als de opiniepeilingen niet bedriegen, mag de partij blij zijn als zij deze keer aan 30 procent van de stemmen komt. Daarnaast is de verwachting dat vijf andere partij en, waaronder die van Gudmunds- son, elk zullen uitkomen op een aanhang tussen 10 en 15 procent. Als Gudmunsson het voorspelde succes behaalt, zal hij vermoede lijk een plaats opeisen in de vol gende regering. Hoewel een aantal oude rekeningen tussen hem en de aftredende coalitie nog wacht op vereffening. Eén van die andere vijf partijen is de Vrouwenpartij, die bij de ver kiezingen van 1983 beslag wist te leggen op 5,5 procent van de stem men. Dit bleek goed te zijn voor 3 zetels in het parlement van het Noordwesteuropese land, dat sinds 1980 in de persoon van Vig- dis Finnbogadottir een gekozen vrouwelijk staatshoofd heeft, het geen uniek is in de wereld. De IJslandse vrouwenpartij, die aandringt op verhoging van de so ciale uitgaven en er in de afgelopen jaren in geslaagd is aanhang te winnen onder alle lagen van de sa menleving, lijkt haar stemmenaan- tal te kunnen verdubbelen. De po litiek georganiseerde vrouwenbe weging dateert van 1975, toen de vrouwen op IJsland gedurende een dag staakten. Door deze actie waren de mannen gedwongen zelf te koken en opvang voor hun kin deren te regelen. Een herhaling van deze actie in 1985 verlamde het openbare leven in het land volle dig. Het lijkt uitgesloten dat de Vrou wenpartij tot de nieuwe regering in Reykjavik toetreedt. Maar als de 173.000 kiezers stemmen zoals de opiniepeilingen aangeven, lijkt zij een belangrijke oppositiepartij te kunnen worden. Waarnemers noe men het de kracht van deze partij dat zij het gesprek wil openen over kwesties van alledag en niet blijft steken in problemen die met het feminisme te maken hebben. Advocaat Bob Ravitz uit Oklaho ma zei in een reactie op de uit spraak: „Nu gaan de sluisdeuren open. Het zou mij niets verbazen als we tussen nu en het eind van het jaar 100 tot 150 executies mee maken." Omdat er nu geen enkele dood- strafzaak meer voor het Opperste Gerechtshof dient, staat niets de autoriteiten meer in de weg om honderden doodvonnissen te gaan uitvoeren. Alleen in de staat Texas, In afwachting van de uitspraak van het Hof was een aantal executies in verschillende staten opgeschort. De zaak die door het Opperste Gerechtshof werd afgewezen had betrekking op een klacht uit de staat Georgia. De klagers voerden aan dat moordenaars van blanke slachtoffers statistisch gezien meer kans maakten op de doodstraf dan moordenaars van zwarte slachtof fers. Omdat discriminatie door de grondwet wordt verboden, sinds 1976 22 executies zijn gen zij het Hof de doodstraf strijdig i uitgevoerd, wachten 250 veroor- I deelden, onder wie honderd ne- gers, op uitvoering van hun vonnis. J Vrouw gezocht m in verband met m STOCKHOLM (AP) - Zweedse re chercheurs die de moord op de vroegere Zweedse premier Olof Palme onderzoeken hebben hun Amerikaanse collega's gevraagd een Zweedse vrouw op te sporen. Ze werd op de avond van de moord in de bioscoop gesignaleerd die ook door Palme werd bezocht. De vrouw behoort tot de Europe se Arbeiderspartij (EAP), een in de VS gevestigde groepering die als extreem rechts en fel anti-commu nistisch bekend staat. Zij reisde kort na de moord op 28 februari 1986 naar de Verenigde Staten, schreven de kranten Dagens Nyhe- ter en Aftonbladet. Naam noch adres van de vrouw in de VS wer den bekendgemaakt. Ooggetuigen hebben de vrouw op de avond van de aanslag in het Grand Theater in het centrum van Stockholm zien zitten. Palme werd doodgeschoten en zijn vrouw Lis- beth raakte licht gewond toen het echtpaar uit de bioscoop naar huis liep. De EAP is altijd fel van leer ge trokken tegen Palme en diens so ciaal-democratische beleid. De groep heeft betrokkenheid bij de moordaanslag ontkend. Greenpeace De milieu-organisatie Greenpea ce zal in de komende internationa- le arbitrage in Genève in totaal bij na 40 miljoen gulden schadever- goeding van Frankrijk eisen voor het tot zinken brengen van het vlaggeschip Rainbow Warrior. Het schip werd op 10 juli 1985 in de ha ven van Auckland door Franse agenten opgeblazen om te voorko men dat het kon uitvaren om een vloot aan te voeren die wilde pro testeren tegen Franse kernproeven in de Stille Oceaan. Er kwam een Nederlands bemanningslid om als gevolg van de aanslag. Marshalleilanden Een advocaat van de Amerikaan se regering heeft bij het bestuurs rechtelijk hof in Washington ge pleit voor afwijzing van een ver goeding van 11 miljard dollar die wordt geeist door de Marshallei landen vanwege de schade die is aangericht door Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan. Advocaat Randall verklaarde dat de Amerikaanse regering, volgens een samenwerkingsverdrag met de Marshalleilanden dat op 21 okto ber vorig jaar van kracht werd, niet verplicht is om de schadeclaim in overweging te nemen. Het verdrag voorziet in een fonds van 150 mil joen dollar voor vergoeding van schade aan goederen en gezond heid die is veroorzaakt door Ameri kaanse kernproeven tussen 1946 en 1958. met de grondwet te verklaren. Van juridische zijde werd het be sluit van het Hof toegejuicht, maar burgerrechtenorganisaties zeggen te vrezen dat de uitspraak zal lei den tot een herleving van het fla grante racisme uit het verleden. Hoogleraaar rechten Alan Der- showitz van de universiteit van Harvard, zei: „Deze beslissing be tekent dat we teruggaan naar de tijd van de slavernij, toen het do den van een blanke moord heette, maar het doden van een zwarte niet. Een meerderheid van het Op perste Gerechtshof is deel gewor den van een volksgericht dat racis tisch onrecht aanmoedigt". Benjamin Hooks, de leider van de Vereniging ter Bevordering van de Gekleurde Mens, NAACP, zei dat de uitspraak van het Hof moet worden gerespecteerd. „Ik denk dat we Op zoek moeten gaan naar een andere zaak, waar de feiten duidelijker zijn en die op meer dra matische wijze illustreert wat wij proberen te bewijzen", zei hij. Bij de meeste gevangenen in de Amerikaanse dodencellen is de uit spraak van het Hof niet als een ver rassing gekomen, hoewel een aan tal van hen uitstel van executie kreeg in afwachting van de uit spraak. De veroordeelde Jim Vanderbilt zei in de gevangenis van Huntsville in Texas. „De rechter houdt geen rekening met statistieken. Wat mij BRIDGEPORT - In het Amerikaanse Bridgeport is gisteren een in aanbouw zijnd flatgebouw ingestort. Zeven betreft was die zaak al dood voor arbeiders werden gedood, 12 raakten gewond en 21 anderen werden bedolven onder tonnen puin. Gevreesd hij begon." wordt dat geen van de vermisten het ongeluk heeft overleefd. Mede-gevangene Cliff Phillips, De politie zei dat het wel een week kan duren voor alle slachtoffers uit de puinhopen geborgen zijn. Kort na het een zwarte die werd veroordeeld ongeluk werden nog stemmen uit de puinhopen gehoord, maar tegen de avond verstomden die. wegens moord op een blanke Het gebouw was zes of zeven verdiepingen hoog toen de constructie het begaf en inzakte. De betonnen vloerde- vrouw, zei: „Ik heb geen vertrou- len klapten boven op elkaar. de instituten van deze maat- Het ongeluk is mogelijk veroorzaakt door een fout bij het plaatsen van een van de ter plaatse gefabriceerde schappij. Het zal nog veel slechter vloerdelen. worden voor het beter wordt." Op bijgaande AP-foto zijn reddingswerkers op zoek r onder het puin liggende slachtoffers. WASHINGTON (AP/AFP/UPI) - De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft gisteren gezegd dat de Wes terse landen niet bang moeten zijn in te stemmen met hun eigen voor stel om de kernwapens voor de middellange afstand in Europa te vernietigen. Shultz, die door Westeuropese verslaggevers werd ondervraagd via een trans-Atlantische uitzen ding van Worldnet, antwoordde op een vraag over zijn indruk van Sowjet-leider Gorbatsjov: „Hij is een krachtig en kundig persoon. We moeten voorzichtig zijn, maar we moeten niet bang zijn voor een 'ja' van de Sowjets op ons eigen voorstel". De oorspronkelijke „nul-optie" met betrekking tot de middellan- ge-afstandswapens werd in 1981 door de VS ingebracht. Op een vraag of zijn antwoord betekende dat de VS ongeduldig werden over het Europese dralen om een beslissing tc nemen over de voorstellen van Gorbatsjov, zei Shultz dat het slechts ging om „een observatie" aan de vooravond van een ingrijpende beslissing. „Ik bedoelde dat het voorstel destijds is ingediend na lang na denken en rijp beraad,, en als we dan zien dat ze kans maken te wor den aangenomen moeten we daar niet bang voor zijn", zei hij. Volgens Shultz zou uitvoering van het voorstel Europa niet onver dedigd laten, omdat de VS nog al tijd een indrukwekkende kernwa pencapaciteit overhouden. De Verenigde Staten hebben gis teren een Sowjet-delegatie uitge nodigd om Amerikaanse installa ties te bezoeken waar chemische wapens worden vernietigd. Behal ve deze installaties in Tooele, in de staat Utah, kan de delegatie ook LUIK (AFP) - De hoogleraar In ternationaal Recht van de Vrije Universiteit van Brussel die was vervolgd wegens exploitatie van clubs voor homofielen, is giste ren in hoger beroep in Luik vrij gesproken. Met de vrijspraak komt een einde aan de 'affaire-Vincineau', die de Belgische openbare me ning twee jaar heeft beziggehou den en verdeeld en die be schouwd werd als het proces van de homoseksualiteit. De professor, de 50-jarige Mi chel Vincineau, en zijn zakenre latie, de 35-jarige Rüdiger Hae- nen, waren aangeklaagd wegens het exploiteren van de 'huizen van ontucht en prostitutie', Ma cho 1 in Antwerpen en Macho 2 in Brussel. Aanvankelijk door de recht bank vrijgesproken, waren Vin cineau en Haenen door het Hof van Appèl, een beroepsinstantie, in Brussel respectievelijk veroor deeld tot een jaar en zes maan den voorwaardelijke gevangenis straf. De president van dit hof vond dat het intellect en de spe cialiteit van de professor hem voor zijn daden hadden behoren te behoeden. Homoseksualiteit werd bij dezelfde gelegenheid aangeduid als 'afwijkend zede lijk gedrag dat de menselijke soort met uitsterven bedreigt'. In mei 1986 werd dit vonnis door het Hof van Cassatie (verge lijkbaar met de Hoge Raad in Ne derland) vernietigd en werd de zaak verwezen naar het Hof van Appèl in Luik. Zoals de vorige keren draaide de rechtszaak rond de begrippen ontucht en prostitutie en daar naast de homofilie. De verdedi ger van Vincineau wees er in zijn pleidooi op dat homofielen 'sek sueel niet losbandig' zijn en dat elke burger recht heeft op vrije keuze van zijn seksuele leven. JAKARTA (AP) - Zoals verwacht heeft de Golkar Partij van presi dent Soeharto een enorme over winning geboekt in de algemene verkiezingen van Indonesië. Het tellen van de stemmen is nog niet voltooid. Golkar had bijna 52 miljoen stemmen tegen 11,5 miljoen voor de Verenigde Ontwikkelingsparty en bijna 8 miljoen voor de Indone sische Democratische Partij, aldus de nationale verkiezingsraad. De raad zei dat in de 27 provincies van het land meer dan 71 miljoen stem men waren geteld. In totaal kon den meer dan 94 miljoen mensen deelnemen aan de verkiezingen van gisteren. De verkiezingen voor 400 zetels in het parlement hebben geen in vloed op de positie van de presi dent. Soeharto regeert met steun van het leger en de invloed van de volksvertegenwoordiging is ge ring. Afgezien van het feit dat alle kandidaten voor de verkiezingen door de regering waren goedge keurd en de heersende ideologie onderschreven, benoemt Soeharto zelf nog 100 militairen tot lid van het parlement. Samen met nog 500 vertegenwoordigers uit de provin cies en districten vormen zij de volksadviesraad die Soeharto in De oudste dochter van de Indonesische ex-president Soekarno, Megawa ti, toont het stembiljet voordat zij het in de stembus stopt. Ze was zelf kandidaat voor de Indonesische Democratische Partij. (foto ap» maart volgend jaar zal herbenoe men tot president. De verkiezingen, die elke vijf jaar worden gehouden, zijn de eni ge politieke activiteit waaraan het volk mag deelnemen. een bunker bekijken waar derge lijk wapens zijn opgeslagen. Het Amerikaanse aanbod staat op een lijn met het akkoord dat en kele dagen geleden in Moskou is getekend door de ministers van buitenlandse zaken van de twee landen. Volgens deze overeen komst moeten dergelijke bezoeken plaatsvinden „om het vertrouwen tussen de staten met het grootste potentieel aan chemische wapens te verbeteren". De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft stappen aange kondigd om een breuk binnen zijn kabinet ten aanzien van de kern- wapenvoorstellen van Sowjet-par- tijleider Gorbatsjov te herstellen. Regeringswoordvoerder Herbert Schmülling zei dat Kohl maandag een onderhoud zou hebben met de ministers van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher en Man fred Wörner van defensie. Genscher, afkomstig uit de klei ne liberale coalitiegenoot FDP, is door de andere ministers onder vuur genomen omdat hij de voor stellen van Gorbatsjov om de kern wapens voor de middellange- en korte afstand uit Europa te verwij deren heeft verdedigd. Wörner en andere ministers uit Kohls christendemocratische CDU steunen weliswaar de verwijdering van de middellange-afstandswa- pens, maar willen een akkoord over de korte-drachtwapens aan houden tot de Sowjet-Unie haar conventionele overwicht heeft te ruggebracht. Zij hebben zich boos gemaakt op Genscher omdat deze er bij het Westen op heeft aange drongen Gorbatsjovs voorstel over de korte-afstandswapens serieuze overweging te schenken. Volker Rühe, tweede man van de christendemocratische fractie in de Bondsdag, heeft woensdag ge zegd verbaasd te zijn over de uitla tingen van Gensqher. Rühe vloog woensdag naar Washington om de Amerikanen op het hart te druk ken Gorbatsjovs voorstel over de korte-drachtwapens af te wijzen. Gevechten in Tunis met islamieten TUNIS (Rtr/AFP) - In het centrum van Tunis zijn gisteren gevechten uitgebroken tussen enkele honder den islamitische betogers en de po litie. De demonstranten vielen op straat buitenlanders aan en staken politie-auto's in brand. Twaalf per sonen, onder wie voorbijgangers, raakten gewond. De poütie ge bruikte traangas om de demon stranten uit elkaar te jagen. De demonstranten riepen leuzen tegen president Habib Bourguiba en eisten vrijlating van de leider van de Islamitische Tendens Be weging (MTI), Rachid Ghannou- chi. Deze werd vorige maand gear resteerd nadat Tunesië de diplo matieke betrekkingen met Iran verbrak. Parachutesprong Een 25-jarige parachutist Grego ry Robertson uit het Amerikaanse kaanse Vereniging WASHINGTON (AP) - Een groep vooraanstaande wetenschappers de VS, verenigd in de Ameri- Natuur- Phoenix heeft op het nippertje t vrouw gered die in vrije val be wusteloos was geraakt. De 31-jari- ge Debbie Williams kwam na de sprong uit het vliegtuig in botsing met een andere parachutist en ver loor op ruim 4 kilometer boven de grond het bewustzijn. Robertson zag bij toeval dat de vrouw niet in orde was, dook met een snelheid van 300 kilometer per uur op haar af en slaagde er in op ongeveer 1500 meter boven de grond, ofte- op om zo snel mogelijk te beginnen aan de uitvoering van de eerste fa se van SDI. Dat houdt volgens de wetenschappers het gevaar in dat technische middelen worden toe gepast die op dat moment ontoe reikend zijn voor de uiteindelijke doelstellingen en dat energie wordt verspild die beter kan wor den gericht op verder onderzoek. gewaarschuwd om uit politieke overwegingen te snel over te gaan tot invoering van het ruimtedefen- raakte bij de landing overigens nog sieschild. Onlangs nog gingen bin trekken, haar parachute te openen en vervolgens zijn eigen landing zachtjes af te maken. De kundigen, heeft ernstige twijfels over de politieke en praktische haalbaarheid van het ruimtedefen- sieproject van de regering-Reagan, Star Wars. Volgens een woensdag gepubliceerd rapport van de ver eniging zal het nog zeker tien jaar duren voor met enige zekerheid kan worden gezegd of laserappara ten en andere technologie op basis wapens moeten minstens honderd van hoge energie kunnen worden voudig worden verbeterd voor zij B kunnen worden toegepast in een afweersysteem tegen raketten in de ruimte, aldus het rapprt. „Zelfs onder de gunstigste omstandighe den zijn nog zeker 10 jaar van in tensief onderzoek nodig enkel om tot voldoende technische kennis te komen voor een weloverwogen be nen de regering-Reagan stemmen sluit over de mogelijke effectiviteit Minister Weinberger. - standpunt ondergraven - (Foto AP) en levensvatbaarheid." Het rap port vormt een zware wetenschap pelijke ondermijning van het standpunt van minister van defen sie Weinberger, die ervoor heeft ge pleit om al in het begin van de ja ren negentig te beginnen met plaatsing van de eerste SDI-wa- pens. In het rapport wordt niet inge gaan op de gevolgen die SDI kan hebben voor de Amerikaanse de fensie en het proces van wapenbe heersing tussen de VS en de Sow jet-Unie. Ook de effectiviteit van SDI-projectielen die kernraketten moeten neerhalen is buiten de op zet van het rapport gebleven. Vol gens de vroegere minister van de fensie Harold Brown kunnen der gelijke projectielen weliswaar spoedig realiteit worden, maar zul len zij een stuk minder doeltref fend blijken dan laserwapens, waarvan de ontwikkeling nog tien tallen jaren op zich zal laten wach ten. Dat er de afgelopen 20 jaar aan zienlijke vooruitgang is geboekt bij het onderzoek naar nieuwe wapen technologieën, wordt in het rap port beaamd. Maar er bestaan nog grote lacunes in wetenschappelij ke kennis en ideeën over de be heersbaarheid van deze technolo gieën. Volgens het rapport moeten eerst deze lacunes worden wegge werkt voordat op verantwoorde wijze kan worden begonnen met de plaatsing van een afweerschild in de ruimte. Aan de opstelling van het rap port hebben tal van natuurkundi gen meegewerkt van de universi teiten van Harvard, Columbia, Stanford, Illinois en Washington en van de technische hogescholen van Massachusetts en Californië. Maar ook wetenschappers van or ganisaties als AT and T Bell Labo ratories en het Air Force Weapons Laboratory, die direct zijn betrok ken bij het SDI-onderzoek, hebben een bijdrage geleverd en zij onder schrijven de bedenkingen van hun universitaire collega's volledig. De opstellers beogen met het rapport vooral om de door politici gewekte indruk weg te nemen dat invoering van Star Wars nog slechts een kwestie van tijd is. Naar hun oordeel is er nog onvol doende kennis om over te gaan tot enige beslissing over uitvoering van het project en dient SDI zich de komende 10 tot 20 jaar niet ver der uit te strekken dan de huidige wetenschappelijke onderzoeksfa-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5