'Niet medici, maar economen bepalen zo of je mag leven' Discriminatie zwarten VS nog diep geworteld Bankroet dreigt voor Tilburger na harttransplantatie Pi dc Protestanten hadden van bisschoppen meer verwacht PAGINA 2 mlJDJ VRIJDAG 24 APRIL 1 r WÊBBBBBÊBÊ TILBURG - Willem Bavinck dreigt zijn ruilhart duur te moeten beta len. De Tilburger die enkele jaren geleden in Engeland een tweede hart naast zijn eigen hart kreeg bijgeplaatst, moet wellicht zelfs op draaien voor de kosten van de transplantatie. Het ziekenfonds Mid den-Brabant hoeft ze namelijk niet te vergoeden. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft een eerdere uitspraak hierover vernie tigd. Het gevolg daarvan kan zijn, dat Bavinck nu de anderhalve ton moet terugbetalen die hem destijds is voorgeschoten door de sociale dienst m Tilburg. Zeker is dat nog niet, want de sociale dienst wil eerst de schriftelijke motivatie bestuderen waarop de Centrale Raad van Beroep zijn uitspraak heeft gebaseerd alvorens (over een paar weken) een beslissing te nemen door Rob Hirdes Bavinck. secretaris van Harten Twee (de belangenvereniging voor Nederlanders, die een hart transplantatie hebben onder gaan), is diep teleurgesteld. „Als de sociale dienst inderdaad het voorschot opeist, zal ik bij de rechter mijn persoonlijk faillisse ment moeten aanvragen", vreest hij. „Ik ben nog altijd blij, dat ik die ingreep in 1983 heb onder gaan. Maar het moetje natuurlijk wel mogelijk worden gemaakt om ook in leven te kunnen blij ven. Het komt er nu feitelijk op neer, dat niet medici, maar eco nomen uitmaken of je in leven mag blijven". In Nederland leven momenteel nog tien mensen, die de afgelo pen jaren in het buitenland een harttransplantatie hebben on dergaan en in een soortgelijke si tuatie verkeren als de nu 31-jari ge Bavinck. In die periode wer den deze ingrepen nog niet in ons land uitgevoerd. Sinds eind 1985 is dat wel het geval, maar volgens de Ziekenfondsraad gaat het hier nog steeds om een expe riment. Daarom komen jaarlijks slechts enkele tientallen hart transplantaties voor vergoeding in aanmerking op grond van de Algemene Wet Bijzondere Ziek- tenkosten (AWBZ). Willem Bavinck is de tweede Nederlander, die in het bezit is van twee harten. Zijn eigen hape rende hart en een donorhart, in zijn rechter borstkas geplaatst door de Engelse cardioloog dr. Yacoub. De transplantatie ge schiedde halverwege 1983. Na het verlossende telefoontje uit Engeland (er was een hart be schikbaar gekomen) werd Ba vinck in allerijl overgevlogen en nog diezelfde nacht geopereerd. ..De vierde dag na de operatie liep ik al weer buiten. Ik zal het nooit vergeten. Het was mooi weer en ze reden me met een rol stoel de tuin van het Harefield Hospital in. Loop maar naar die boom, zeiden ze ineens. En ik dacht: kom nou... Want die boom stond wel tien keer zo ver weg als de afstand die ik thuis kon lo pen". Maar Bavinck liep weer. En acht dagen na de transplantatie werd hij uit het nabij Londen ge legen ziekenhuis ontslagen. Hij werd overgebracht naar een van de huisjes in het dorpje Hare field, die speciaal dienen voor de verdere opvang. „Daar moest ik weer voor mezelf zorgen. Elke dag een half uur lopen en elke dag terug naar het ziekenhuis voor uitgebreid medisch onder zoek". Vijf weken nadat het lang verwachte telefoontje uit Enge land was ontvangen, zette hij weer voet op Nederlandse bo dem. Verkoudheid Bavinck was drie jaar ernstig ziek alvorens hij een harttrans plantatie onderging. In augustus '80 kreeg hij een bronchitus-ach- tige verkoudheid, die doorzette en tegen een longontsteking be gon aan te zitten. ,,Op een kwade dag ging ik finaal onderuit, kwam via de huisarts in Tilburg in een ziekenhuis terecht, waar ze aanvankelijk meenden met een drugsgebruiker van doen te hebben. Maar na een uitgebreid onderzoek bleek, dat ik een hart aanval had gehad. Een hart-de- compensatie met ritmestoornis- problemen, om precies te zijn". Na twee weken op de afdeling intensive care te hebben gelegen, werd hij doorverwezen naar het Antoniusziekenhuis in Utrecht. Daar werd bevestigd, dat hij leed aan cardiomyopathie; een onbe kende hartspierziekte. „En ik kreeg te horen, dat ik nog maar drie tot vier jaar voor de boeg had". Eind '82 kreeg Bavinck zijn tweede hartaanval. Zijn be handelend cardioloog zei hem kort daarop: „Willem, we moeten eens praten" Dat praten leidde tot een keuringsprocedure om te kijken in hoeverre hij i Willem Bavinck (31): ..We zullen zonodig de zaak aanhangig ma ken bij het Euro pese Hof. Want nu mij de mogelijk heid is geboden te blijven leven, wil ik ook in leven blijven..." (foto GPD) king zou komen voor een hart transplantatie. Zowel medisch als psycholo gisch werd hij binnenste-buiten gekeerd. „Gelukkig waren ande re organen nog niet aangetast. Alleen m'n rikketik functioneer de nog slechts voor zo'n vijftien tot twintig procent". De toestand van Bavinck verslechterde met de dag. „Ik kwam echt in het sukkelgebied terecht". Opnieuw ging hij samen met de cardioloog rond de tafel zitten. Met als cen trale vraag: Ja transplantatie, nee transplantatie. „De cardioloog gaf me de touwtjes aan. Maar ik moest er zelf aan trekken. De keuze was, gezien mijn toestand, niet zo moeilijk". In mei 1983 accepteer de Yacoub Bavinck zonder voor behoud als patiënt. Maar wel op voorwaarde, dat zowel de opera tie als de nazorg financieel ge dekt zouden zijn. „Toen ik na het verlossende telefoontje eindelijk naar de operatiekamer werd ge reden, flitste het door me heen: „Nu ga je aan een nieuw leven beginnen". Lijdensweg Sindsdien loopt Willem Ba vinck rond met het hart van een in het verkeer omgekomen 16-ja- rige jongen. Voor Bavinck was daarmee een lijdensweg afgeslo ten. Dacht hij althans. Want sindsdien is hij gemangeld door diverse ambtelijke molens. Het ziekenfonds Midden-Brabant had na bestudering van het me dische dossier op voorhand al de financiële gevolgen van de trans plantatie afgewezen. Met als mo tivering dat deze voorziening niet in het pakket zit. En daar mee begon een even ambtelijke als verwarde discussie tussen Bavinck, het ziekenfonds, de Ziekenfondsraad en de Neder landse Vereniging van Hartpa tiënten. Het ziekenfonds bleef echter halsstarrig bij zijn beslissing. Op de dag dat er een hart beschik baar kwam, zat Bavinck nog een brief te schrijven aan de Tweede Kamer over de pertinente weige ring van het ziekenfonds. Zegge en schrijve een half uur nadat er aan de overkant van de Noordzee een donorhart op hem lag te wachten, bood de sociale dienst van de gemeente Tilburg uit komst. Door een eenmalige uit kering beschikbaar te stellen. Met de restrictie overigens, dat Bavinck die uitkering weer zou verhalen op het ziekenfonds. Europees Hof De operatie zelf kostte 67.500 gulden, maar met de nazorg mee gerekend, is dat bedrag inmid dels opgelopen tot bijna ander halve ton. Mocht de sociale dienst binnenkort op basis van de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep definitief be sluiten dat bedrag terug te vorde ren, dan geven Bavinck en zijn advocaat de strijd nog niet op. „Dan zullen we de zaak aanhan ging maken bij de Europese Hof. Want nu mij destijds de moge lijkheid is geboden te blijven le ven, wil ik ook in leven blijven..." NEW YORK - Rassenonlusten zijn weer in het nieuws in de Verenigde Staten. Berichten over geweldda digheden tussen blanken en zwar ten krijgen in het oog vallende koppen mee die het lezerspubliek moeten attenderen op het nog steeds aanwezige racisme in de VS. Deze aandacht in de pers heeft geleid tot een hernieuwd debat over de oorzaken van het i door Neil McFarquhar, AP gesproken wordt over venheden van de burgerrechtenbe weging in de jaren '50 en '60 die tot verstrekkende wetgeving heeft ge leid, maar ook over de effecten van het economische en justitiële be leid van de regering-Reagan. „De Amerikaanse pers heeft, als vele anderen, tot voor kort gedacht dat de Amerikaanse rassenproble men de wereld uit waren -toen de Civil Rights Act van 1964 en de Vo ting Rights Act van 1965 werden aangenomen", aldus Roger Wil- kins, medewerker van het Insti tuut voor Politieke Studies in Was hington. Door de Civil Rights Act werd discriminatie op het gebied van werk en openbare voorzieningen verboden; de Voting Rights Act gaf de zwarten eindelijk de volledi ge vrijheid om te stemmen. Marlin Fitzwater 'In de VS is geen ruimte i cisme' - „Sommige zwarten en vele blan ken hebben te snel gezegd dat het racisme is uitgeroeid", vindt ook Benjamin Hooks, directeur van de National Association for the Ad vancement of Colored People. In de VS worden geen statistie ken bijgehouden over het totale aantal gewelddadige incidenten die op racisme zijn terug te voeren. Of de recente opleving van geweld een aanwijzing vormt dat het racis me toeneemt is ook niet met zeker heid te zeggen en vormt daarom onderdeel van de recente discus- Het afgelopen jaar is een aantal incidenten uitgebreid in de pers verslagen. Begin april kwam het in Tampa, Florida, tot onlusten nadat voor de vierde keer in vier maan den tijd een zwarte de dood had ge vonden bij een treffen met de poli tie. Groepen jeugdige zwarten gin gen de straat op en richtten vernie lingen aan uit protest tegen deze gang van zaken. Protest Eind maart hielden ruim 250 stu denten van de universiteit van Mi chigan in Ann Arbor een demon stratie uit protest tegen racisme op hun universiteit. Ook op andere universiteiten werden dergelijke acties gehouden. In januari werd door omstreeks 25.000 mensen een mars door het blanke Forsyth County, in Geor gia, gehouden. De mars was een reactie naar aanleiding van een po ging van 75 burgerrechten-activis ten die een week eerder een mars hadden willen houden en door 400 blanken met geweld van dit voor nemen werden afgehouden. In december 1986 stierf een zwarte nadat hij door een auto was aangereden toen hij met twee an deren vluchtte voor een bende, blanke jongeren in Howard Beach, een woonwijk in New York. Twaalf blanken zijn in verband met deze zaak in staat van beschuldiging ge steld; drie van hen zijn wegens moord aangeklaagd. In kringen \>an sociologen en burgerrechten-groeperingen wordt gesteld dat racisme wordt aange wakkerd door de economische re cessie in bijvoorbeeld de staal- en auto-industrie, waardoor geschool de arbeiders hun baan in gevaar zien komen, en met name ook door de pogingen van de regering-Rea gan om de verworvenheden op het gebied van de burgerrechten uit de jaren 60 en 70 terug te draaien. „Het probleem is gedeeltelijk te wijten aan het feit dat de situatie verslechterd is op het gebied van de werkloosheid en de armoede", Of UTR mier niste de kaak wordt ge Ütr i het onderwijs d< le rassengelijkheii E in de jeugd worder ave aldus Eric Hirsch, stedelijk soc loog van de universiteit van C lumbia. De slechte economische tuatie kweekt angst en spanning^ die gemakkelijk tot raciale confli(t ten kunnen uitgroeien. Ook de pogingen van de reg("£Jf ring-Reagan om wetten inzake pijV;', sitieve discriminatie te verzwalf; ken of helemaal ongedaan te majv ken hebben geleid tot een oplevinivf", van de conflicten, aldus de expert Door deze houding op federaal voelen racisten zich gester4?®F uoor naar Kiiifon (o frozen daai bers Littekens "en „Het gevoel van ontevredenheid*^ en frustratie bij de minderhedek neemt toe onder deze regering", a! S; dus John Lewis, een Republikein sch; Congreslid uit Atlanta die in de ja aub ren '60 actief was in de studenten on<^ beweging. Volgens Lewis kunnei^e de diepe littekens, die het racismj tie de Amerikaanse maatschappiwe€ heeft toegebracht, alleen helen al v ieder geval van racisme uitvoerilë (in de pers) aa" -•I steld en als i waarden van en tolerantie a doorgegeven. Ondertussen wijst de regering iel n0* dere beschuldiging als zou haar be ont leid rassenonlusten kweken mei 2311 klem van de hand. „Dat is een sne schandalige aantijging. Presideni a™ Reagan heeft zijn hele leven tegen les het racisme gestreden. In de VS is nig geen ruimte voor racisme", zei in i Marlin Fitzwater. woordvoerder van het Witte Huis. de Hoewel de VS, en dan met name b° de zuidelijke staten, die tot aan de bei jaren '60 een duidelijk gescheiden sie samenleving kenden, officieel vol Pa ledig geïntegreerd zijn. blijven zij. bn volgens véle burgerrechtenactivis- va ten, toch in wezen een rassen-be- on wuste natie. de Zwarten kunnen het ook in de zo politiek soms tot grote hoogte va brengen, maar tegelijkertijd is hun huidskleur heel vaak de inzet van Zc de verkiezingsstrijd. sp Uiteen recente opiniepeiling van sa de New York Times die onder be- woners van New York werd gehou- den bleek dat de verschillen tussen blank en zwart net zo diep of zelfs H! dieper geworteld zitten als zo'n bi tien jaar geleden. Van de 1063 on- va dervraagden was 35 procent van ve mening dat zich in die periode in gi de verhouding tussen de rassen V geen verbeteringen hebben voor- h< gedaan; 29. procent was zelfs van mening dat de verhouding ver- slechterd was. Slechts 27 procent dacht dat sprake was van een ver betering. De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland tonen in hun brief over de oecumene geen be grip voor de ernstige bezwaren die alle niet-rooms-katholieke kerken hebben om zich onder het gezag van de paus te stellen. Dat schrijven het Hervormd beraad voor de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk en de taakgroep Reformatie-Rome van de Gereformeerde Kerken in een gezamenlijke reactie op de bis schoppelijke brief van februari over 'Onze oecumenische op dracht, een prioriteit'. Denken de bisschoppen, dat oecumene moet leiden tot één katholieke kerk, waarvan het ge zag bij de bisschoppen onder lei ding van de paus berust? "Een pastoraal woord hierover zou ons des te meer welkom zijn geweest als wij zien hoezeer de eenheid in uw eigen kerk onder spanning is gekomen door de manier waarop de 'Petrusdienst' (het pausschap) gestalte heeft gekregen, zeker sinds 1870". Aldus de gerefor meerd-hervormde brief. Ook wordt een vraagteken ge zet bij het onderscheid dat het bisschoppelijke stuk maakt tus sen protestantse en oosterse ge loofsgemeenschappen. De refor matorische kerken kunnen, vol gens de bisschoppen, niet zonder meer 'kerk' worden genoemd wegens 'het tekort aan wijdings sacrament', "waardoor ook de authentieke werkelijkheid van het eucharistisch mysterie wordt aangetast". Daarentegen heten de oosterse geloofsgemeen schappen wél 'kerk', want zij vie ren "dankzij hun apostolisch ambt de eucharistie". De bis schoppen ontlenen dit onder scheid aan het Vaticaanse de creet over oecumene. In de pro testantse reactie wordt aan de juistheid van hun uitleg getwij feld. Waarom is het nodig, het on derscheid tussen de Rooms-Ka tholieke Kerk en de reformatori sche kerken zo uitdrukkelijk aan te geven, "alsof de bisschoppen de afstand tussen hun kerk en de andere kerken groter willen ma ken?" "Waarom is het voor u als bisschoppen een onoverkomelij ke zaak, de kerken van de Refor matie waarmee u in overleg bent als 'kerk' te herkennen en te aan vaarden?" Maaltijd De protestantse Rome-orga nen betreuren het, dat de grens van samenwerking wordt ge trokken bij het sacrament van de eucharistie. Gemeenschappelij ke gebedsdiensten, bijbelwerk, pastorale activiteiten, gebruik van gebouwen en samenwerking op het gebied van opvoeding zijn mogelijk, maar eucharistische gemeenschap niet. "Is er niet een gemeenschappelijk geloven en een gemeenschappelijk vieren van de maaltijd van de Heer mo gelijk ondanks de kerkelijke ge scheidenheid?" Ook de 'terughoudendheid' van de bisschoppen ten aanzien van gemengd gehuwden vinden de protestanten heel jammer. "Is het pastoraal verantwoord dat gemengd gehuwden alleen op hun trouwdag samen de maaltijd van de Heer mogen vieren? Mo gen mensen slachtoffer worden van de gemeenschappelijke schuld van de kerkelijke ver deeldheid?" De protestantse reactie spreekt van een noodsi tuatie, "waarin wij als kerken sa men verantwoordelijk zijn voor de gemengd gehuwden". Zij missen in de bisschoppelij ke brief ook de 'vrouw in hel ambt' "Wij zullen ons samen moeten bezinnen op een eeuwe noude traditie, waai van wij ons afvragen of deze is geworteld in het Nieuwe Testament óf andere gronden heeft". Waardering hebben de protes tanten voor het feit dat de bis schoppen bij de voorbereiding van hun brief hervormde, gere formeerde en lutherse vertegen woordigers hebben betrokken. Maar na lezing moet het hun toch van het hhrt "dat de bisschoppen zo weinig perspectief bieden aan de groepen in nood, waarover wij in Rome samen hebben ge sproken. Vanuit pastoraal ge zichtspunt hadden wij meer van u verwacht". Ds. Harder De christelijke gereformeerde predikant T. Harder in Amers foort (52) is benoemd tot hoofd van de pastorale dienst van het verpleeg- en rusthuis 'De Lichten berg' in die stad. Harder kwam vorig jaar in het nieuws toen hij als bestuurslid van hel ziekenhuis 'De Lichten berg' in Amersfoort een stand punt over abortus verdedigde dat de van zijn kerk te ruim was, hoewel de plaatselijke kerk waarvan hij predikant is achter hem bleef staan. Zijn collega J. Rebel, pre dikant van het ziekenhuis 'De Lichtenberg', dacht er net zo over, maar trok uit het conflict met zijn kerk de consequentie en ging over naar de Hervormde Kerk. Dat deed Harder niet. Voordat ds. Harder begin ja nuari 1978 predikant werd in Amersfoort, was hij acht jaar in dustriepredikant op Rozenburg. Gezangen. De classis Amers foort van de Christelijke Gerefor meerde Kerken heeft de plaatse lijke kerk van Amersfoort aange raden, zich te bezinnen op het zingen van- gezangen in de ere dienst. Die worden namelijk on der de 'Afgescheidenen' in de Keistad volop gezongen. Vol gens dc classis moet die klok worden teruggedraaid. Orgelspel. Orgelliefhebbers kunnen dit weekeinde hun hart in deze regio ruimschoots opha len. Behalve de orgeldag morgen in Leiden zijn er nog de volgende concerten: vanavond kwart over 8 in de Vredeskerk (Batz-orgel) in Katwijk aan Zee (Voorstraat 35) door Herman van Vliet, ook vanavond om kwart over 8 in de Adventskerk aan de Juliana- straat in Alphen-centrura door Simon Stelling, en morgenavond (zaterdag) om 8 uur in de her vormde kerk van Koudekerk aan den Rijn door Joop Kroon- enburg uit Maassluis. Katwijk aan Zee. Hervormd Katwijk aan Zee krijgt volgende maand twee nieuwe dominees. Op zondag 10 mei komt ds. J. Bo gaard uit Nieuw-Loosdrecht en op zondag 31 mei ds. A. Christ uit Eek en Wiel. De eerste wordt be vestigd door ds. C. B. Schuur man, de tweede door ds. D. Drie bergen, beiden te Katwijk aan Zee. Alle diensten zijn in de Nieuwe Kerk (10 en 6 uur). Hervormde Kerk: beroepen te Ruinen kandidaat A. Forrer Emmen, te Meppel Y. C. de Groot Warffum-Breede; aange nomen naar Bergen (Noord-H.), hervormd-gereformeerde federa tie, J. J. F. van Melle Driebergen. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Vrouwenpolder kandidaat J. Bouwer Blaricum, naar Soest J. van Veen, legerpre- dikant in lang verband aldaar. Verbetering: ds. D. Land te Soest is in Dokkum niet beroepen voor de geestelijke verzorging in 'De Sionsberg' aldaar; het betreft hier een benoeming. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Albany voor het werk in Papua-Nieuw- Guinea A. P Feijen Roode- school. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Rhenen J. C. West- strate 's Gravenpolder. Baptistengemeenten: beroe pen te Deventer Sj. van der Laan Noordbergum.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2