Q Saaiheid kan heel bijzonder lijken 'Peggy Sue' eenvoudig en mooi amusement Opgelegde symboliek Speelfilms in de 'bieb' VRIJDAG 24 APRIL 1987 PAGINA 21 True stories'; regie; David Byrne; hoofdrollen: David Byrne, John Good man, Swoosie Kurtz; theater: Kijkhuis, Leiden. In de muziekfilm .'Stop making sense' zagen we David Byrne van de Amerikaanse popgroep The Tal king Heads voor het eerst in de bio scoop. Dat was als zanger van de band tijdens een concert. In 'True stories' maakt Byrne zijn debuut als regisseur. Hij is eveneens de gids die de kij ker rondleidt door het plaatsje Vir gil in Texas. Een denkbeeldige plaats, waar iedereen zich voorbe reidt op de viering van het 150-jari- ge bestaan van de staat Texas. In zijn auto wijst Byrne ons de weg en vertelt over de geschiedenis en de mensen uit het dorp. Een van de inwoners van Virgil is computerdeskundige Louis Fy- ne (John Goodman). Hij is wanho pig op zoek naar een vrouw 'om zijn leven mee te delen'. Via spotjes op de televisie prijst hij zichzelf aan. Zo gaat dat in een mo derne maatschappij. Dan is er een vrouw die nooit uit bed komt. Ze is schatrijk en dus is er geen reden om uit bed te komen. De hele dag kijkt ze naar de televisie. Verschei dene robots en een huibediende zorgen voor het broodnodige ge mak. De personages in 'True stories' lijken allemaal vrij excentriek maar zijn het eigenlijk niet. De na druk in de film ligt op 'het bijzon dere van het gewone', en dat geldt niet alleen voor de personages maar ook voor de hele manier van leven in het stadje. De saaiheid van het alledaagse bestaan wordt heel grappig in beeld gebracht. Virgil is wat je noemt een ronduit saaie plaats. Midden in het uitgestrekte, kale landschap van Texas zijn ooit wat huizen gebouwd en dat is alles. Huizen worden in de moderne maatschappij niet eens meer ge bouwd vertelt cowboy Byrne: "Je kunt ze tegenwoordig uitkiezen in een catalogus, alles is prefab". Hij neemt de kijker mee een groot computerbedrijf even buiten de stad. Een massief blok beton met daarin grote zalen vol computers. De verteller heeft een gesprekje met een werknemer die meedeelt dat hij een zeer interessante baan heeft. Ter illustratie; de man zit achter een beeldscherm waarop voortdurend bewegende lijnen zijn te zien. Daarnaast staan hele rijen druk ratelende printers. Een ande re scène speelt zich af in een win kelcentrum. 'Winkelen is een puur genot' is het motto van de verteller. BIOSCOPEN David Byrne maakt met 'True stories' zijn debuut als acteur en regisseur. "De winkels zijn keurig, voor de Maar liefst negen songs worden gezelligheid hoor je muziek op de vertolkt door de leden van The Tal achtergrond en er is voldoende king Heads. Liefhebbers van deze parkeergelegenheid", prijst Byrne muziek zullen het nummer 'Wild. de kijker aan. Wat je ziet is alweer wild life' onmiddellijk herkennen, een massaal gebouw midden in de De videoclip die hierbij hoort weilanden; binnen is het net zo ge- vormt een integraal onderdeel van zellig als bijvoorbeeld in Hoog Ca- de film. Veel andere scenes waarin therijne. Talking Heads muziek is te horen zouden trouwens ook prima ge schikt zijn als videoclip. 'True stories' is een prima de buut van David Byrne. De film is onderhoudend, geestig en bevat bovendien een flinke portie uitste kende muziek van de Talking Heads. ERNA STRAATSMA Peggy Sue got married'; regie: Fran cis Coppola; hoofdrollen: Kathleen Turner en Nicolas Cage; theater: Li do, Leiden Het idee voor de film 'Peggy Sue got married' ontstond gelijktij dig met het scenario van 'Back to the future'. Produktieproblemen vertraagden echter de realisatie van 'Peggy Sue'. Wie nu bij het zien van de film denkt te maken te hebben met een onoriginele variant op 'Back to. the future' vergist zich dus. In beide films belandt de hoofdpersoon opeens in het verleden en in beide geval len betreft het de jaren vijftig. Naast die nostalgische terug keer naar de opkomst van de rockcultuur hebben de films echter niet veel gemeen. 'Back to the future' was een perfect ge maakte film met veel humor en actie over een jongen die zijn toe komstige ouders aan elkaar moet koppelen. In 'Peggy Sue' keert een 42-ja- rige vrouw terug in haar meisjes lichaam. Nu zij in de gelegenheid is het allemaal nog eens over te doen, reageert ze een stuk terug houdender op de avances van de schaapachtige Charlie, die zich zelf in de toekomst als popster ziet. In 1985 is ze immers net van hem gescheiden. Ook durft ze nu wèl met de eigenzinnige jongen mee te gaan, op wie ze altijd ver liefd is geweest. Het blijkt echter ook als volwassen vrouw moei lijk niet weer dezelfde fouten te maken als de eerste keer. Wan neer ze ten huwelijk wordt ge vraagd, antwoordt ze dan ook "Peggy Sue is getrouwd, punt uit". Mogelijkheden een andere weg in te slaan zijn er blijkbaar niet. Natuurlijk kan ook deze film het niet laten grapjes te maken naar aanleiding van de vermen ging van twee tijdperken. Peggy Sue wil haar in 1985 allang als popster mislukte echtgenoot er bovenop helpen door hem anno 1960 een geheide hitsingle in handen te spelen. De eigenwijs verandert het "She loves you, yeh, yeh, yeh" echter in "She lo ves you, oh, oh, oh". Op dit ter rein is 'Back to the future' na tuurlijk veel beter geslaagd. De verdiensten van 'Peggy Sue' moeten echter elders gezocht worden. In de eerste plaats is de voor deze rol met een Oscar ge nomineerde Kathleen Turner hartverwarmend. De overgang van ontgoochelde gescheiden vrouw, naar een ietwat mollig schoolmeisje maakt zij moeite loos. Belangrijker dan het verhaaltje en de acteerprestatie is echter de vormgeving. Regisseur Francis Coppola is voor alles een stilist. Of het nu 'The Godfather', 'The conversation'. 'Apocalypse Now', 'Rumblefish' of 'The Cot ton club' betreft, wat hangen blijft is het uitzonderlijke uiter lijk van al die meesterwerkjes. Kleurzetting, belichting en enke le uitzonderlijke shots zorgen ook in dit geval voor een zeer bij zondere film. 'Peggy Sue got married' is een eenvoudige, klei ne film, die niet zozeer amuse ment, als wel esthetische bevre diging schenkt. LEONARD ENGEL LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De openbare bibliotheken in Alphen aan den Rijn en Leiden gaan binnenkort beginnen met het aanleggen van collecties videoban den. Die banden kunnen dan net als boeken voor een bepaalde tijd uitgeleend worden. Hoe groot de collecties worden is nog niet be kend. In Leiden gaat het bestuur van de bibliotheek eind mei praten over de aanschaf van videobanden. In Alphen aan den Rijn moet we gens ruimtegebrek gewacht wor den tot het nieuwe pand op het Thorbeckeplein in gebruik kan worden genomen. Dat zal eind van dit jaar gebeuren. De tijd dat de bibliotheek er al leen was om boeken uit te lenen is al lang voorbij. Audiovisuele mid delen gaan een steeds belangrijke re rol spelen in de bibliotheek. De videobanden die de biblio theken aan hun collectie zullen toevoegen bestaan voor een groot deel uit films met een educatief en informatief karakter. Een kleiner deel van de collectie wordt gereser veerd voor 'klassieke speelfilms'. "Daarmee bedoelen we het soort films dat in filmhuizen circuleert", aldus de directrice van de openba re bibliotheek in Alphen aan den Rijn, H. Puister. Het is niet de be doeling van de bibliotheken om te gaan concurreren met de plaatselij ke videotheken. r Anne Trister: een roepende in de woestijn. 'Anne Trister'; regie: Lea Pool; hoofdrol len: Albane Guilhe eri Louise Marleau; theater: Het Kijkhuis en LAK-cinema, Leiden. Lea Pool is van Zwitserse afkomst, maar is als filmer werkzaam in Ca nada. De Canadese cinema heeft het altijd erg moeilijk gehad, om dat al het talent onmiddellijk naar Hollywood verdween. Het zijn dan ook de Franstalige films waarmee Canada de laatste jaren in de lift zit. Eén van de aardigste voorbeel den hiervan is 'Sonatine' van Mi- cheline Lanctot. 'Anne Trister', Lea Pools tweede lange speelfilm (na 'La femme de l'hotel') kan niet gerekend worden tot de hoopge vende produkten uit Quebec. De film gaat over eenzaamheid, gebrek aan liefde en onmogelijke liefdes. Na het beëindigen van haar studie aan de kunstacademie en de dood van haar vader, besluit Anne Trister moeder en minnaar in Zwit serland achter te laten en naar Ca nada af te reizen. Via een kennis krijgt ze de beschikking over een enorme ruimte die ze als atelier kan gebruiken. Van een vervallen fabrieksloods met druppelend wa ter zou Tarkovski iets betoverends hebben kunnen maken. Lea Pool laat haar hoofdpersoon op vol strekt ongeloofwaardige wijze de muren omtoveren tot architectoni sche constructies en woestijnen. In die kille ruimten is Anne Trister gevangen en in die woestijn roept zij tevergeefs om liefde en gebor genheid. Intussen woont Anne by een an dere kennis, de vijftien jaar oudere psychologe Alix. Zij wordt verliefd op haar, maar Alix moet aanvanke lijk niets van haar toenaderingen weten. Wanneer de wederzijdse minnaars het onderspit delven, lijkt niets een happy-ending in de weg te kunnen staan. Parallel aan deze geschiedenis loopt het ver haal van Alix en haar jeugdige pa tiëntje Sarah. Dat het hier gaat om een bijna identieke persoonlijk heid ais Anne, wordt meteen over duidelijk gemaakt door de manier van monteren. Daarmee is het grootste gebrek van de film genoemd: opgelegde symboliek (een tevergeefs een uit weg zoekende duif die in het ate lier rondfladdert), voorspelbaar heid en te grote explicietheid. Dat Anne en Sarah het gebrek aan moederliefde nu bij Alix proberen te vinden is al snel duidelijk. Ver der komen de personages nauwe lijks tot leven en sleept de film zich met een vervelend liedje naar een moeizaam einde. Triester kan het niet. L.E. Films over ex-politiemannen die tegen hun wil betrokken worden bij een misdrijf zijn wat betreft sfeer en aanpak negen van de tien keer hetzelfde. Voor de tien de keer zorgde Alan Rudolph met 'Trouble in mind'. Rudolph is een regisseur die heeft ge werkt onder de vleugels van Ro bert Altman en van hem heeft hij veel geleerd. 'Welcome to L.A.' was prachtig van sfeer en aller minst 'gelikt' en voor 'Trouble in mind' geldt hetzelfde. Kris Kris- tofferson is goed als een agent die zelf voor geen cent deugt en Lori Singer speelt knap de rol van plattelandskind verdwaald m de grote stad. Het thriller-ele ment komt in het gedrang door Rudolph's neiging te veel aan dacht aan de sfeer te besteden, maar de liefhebbers van esthe tiek zullen de film best pruimen Van Video Excellent. Concorde video komt met 'Een liefde in Duitsland'. Een twee jaar oude film van Andrzej Wajda die, voor zover ik me kan herin neren, in ons land niet in de bio scopen is geweest. Hanna Schy- gulla speelt de hoofdrol in een verhaal waarin een jonge Duitse vrouw een relatie begint met een Poolse krijgsgevangene. 'Een liefde in Duitsland' is lang niet Wajda's beste film, maar het on derwerp is de moeite waard en Schygulla blijft een goede actri ce. Hetzelfde geldt overigens ook voor Marie Christine Barrault en Elisabeth Trissenaar. In het rijtje goede regisseurs en goede acteurs noem ik, voor de goede orde. ook even Federi- co Fellini en Donald Sutherland Fellini maakte 'Casanova' en Su therland speelde de hoofdrol. CBS heeft de destijds zeer veel besproken film op cassette gezet. Paul Mazursky ('Next stop Greenwich village'. 'Harry and Tonto') behoort eveneens tot de goede regisseurs. Als hij een hu morfilms maakt kun je er zeker van zijn dat de humor net een tikje verfijnder is en net een beetje dieper graaft. In 'Down and out in Beverly Hills' trekt Mazursky flink van leer met een uitstekende cast, onder wie Bet te Midler, Nick Nolte en Richard Dreyfuss. Nolte als zwerver bij een bekakt stel 'nieuwe rijken': kijk en geniet. Van Cannon vi deo. Hiermee ben ik voor deze week door de betere regisseurs heen. al zijn er Fransen die Geor ges Lautner een hele kei vinden. Kundig is hij zeker, dat lijdt geen twijfel, maar soms maakt hij er een potje van, zoals met 'La cage aux folies, deel 3'. Deel een. over homoseksuelen die grappige en gekke toestanden meemaken, was een succes. De film was niet onaardig. Deel twee was minder goed en deel drie is nog minder. Mijn pakkie an is het niet, al het gedoe van Michel Serrault, Ugo Tognazzi en Stephane Audran, maar in Parijs deed de film het goed. RCA brengt hem op casset te. In 'La cage aux folies' verkle den mannen zich als vrouw. In 'Just one of the guys' van Lisa Gottlieb verkleedt een meisje zich als jongen. Dat schijnt leuk te zijn, maar ik heb er nooit om kunnen lachen. Dat ligt natuur lijk aan mij. Als u het leuk vindt om te kijken naar een ruimbe- boezemd meisje dat omwille van een journalistieke carrière in een jongenskleedkamer staat te schutteren bij het verkleden dan hebt u aan Just one of the guys een goede. Van RCA Journalistiek speelt ook een rol in 'Obsessed with a married woman' van Richard Lang. Tim Matheson moet schrijven over maitresses in opdracht van hoofdredactrice Jan Seymour. Hij wordt verliefd op haar en zij wordt zijn maitresse. Dat is nog eens onderzoekjournalistiek. Jammer dat het niet wat span nender en minder voorspelbaar werd gefilmd. Van Vestron Vi deo. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Peggy Sue got married" - Euro. Al- 'Moskou gelooft niet in tranen' - Greenway, Voorschoten 'Ferris Bueller's day off - de niet zo leuke avonturen van drie spijbelaars - City. Katwijk The fly' - een afschuwwekkende, he le grote vlieg wordt met een king size vliegemepper bestreden - City. Kat wijk 'De troetelbeertjes 1' - Greenway. Voorschoten BLIJVERS 'Na schooltijd' - gewelddadig tiener sprookje - Trianon, Leiden 'Heartbreak ridge' - Clint Eastwood als militair van de oude stempel - Ci ty, Katwijk 'Labyrinth' - filmsprookje in de Mup- pet-sfeer - City, Katwijk 'Dutch treat' - meidengroep Dolly Dots in vermeende komedie - City. Katwijk 'Over the top' - Sylvester Stallone met menselijke trekjes - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'The golden child' - Eddy Murphy als uitverkorene - Lido, Leiden en Euro. Alphen 'Nieuwe avonturen van de troetel beertjes' - Luxor, Leiden en Euro, Al- 'Iris' - emancipatieverhaal in thriller- verpakking - Lido, Leiden 'Children of a lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei den en Euro, Alphen 'De aanslag' - langdradige verfilming van Mulischs' boek Greenway. Voorschoten 'The mission' - Jezuiten zitten in Zuid-Amerika de Spaanse en Portu gese veroveraars dwars, - Trianon. Leiden 'A room with a view' - liefde en romantiek in sfeervolle film - Lido. Leiden 'Crocodile Dundee' Australische woudloper verbaast zich in New York - Lido, Leiden 'Cinderella' - City. Katwijk 'Taran en de toverketel' - Euro, Al phen en Lido. Noordwijk 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt - Lido, Leiden. Green way, Voorschoten en City, Katwijk SEKSFILMS 'Physical attraction' - Rex, Leiden NACHTFILMS Talk dirty to me' - Rex, Leiden. 'China silk' - Euro, Alphen 'Over the top' - Euro, Alphen 'The golden child' - Euro. Alphen 'Meisjes in vuur en vlam' - Euro. Al- DEN HAAG 'The mosquito coast' 'Terug naar Oegstgeest' - Babylon (471656). 12 jr. 'Over the top' - Cineac, Odeon. 12 jr 'Children of a lesser God' - Babylon. Color of money' - Cineac, al 'No mercy' - Cineac (630637). 12 jr 'Iris' - Metropole. al 'The golden child' Metropole. Odeon, 12 jr. 'De aanslag - Metropole (456756), al 'Round midnight' - Metropole. al 'Carmen' - Le Paris (656402). al. 'Wanneer gaan we naar bed?' - Le Pa ris. 18 jr. Between lovers' - Le Paris, 18 jr 'Little shop of horrors' - Asta, 12 jr. 'The voyage home' - Euro, Odeon. al AMSTERDAM "Terug naar Oegstgeest' - Alfa, 12 jr 'Over the top' - City (234579), 12 jr. 'De aanslag' - Tuschinski (262633). al. 'The fourth protocol' Calypso (234876), 16 jr. 'Peggy Sue got married' Alfa (278806), al Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), al. 'De aanslag' - Alhambra, al 'The mosquito coast' - Bellevue Cine rama (234876), al. 'Iris' - City, 12 jr. 'Color of Money' - City, al 'Crocodile Dundee' Cinerama (266227), al. 'Children of a lesser God' - Calypso (234876), al. 'Girl friends' - Parisien (246549). 18 jr. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al 'De lachkick' - Cinecenter. 16 jr. 'Storia d'amore - Cinecenter. 16 jr 'Round Midnight' - Kritenon (231708), al. 'La femme aux bottes rouges' - Krite non. 16 jr. 'Down by law' - The Movies (245790). 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies. 16 ir "Tempo de morir' - The Movies, 16 jr 'A room with a view' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'The Mission' - Tuschinski. al 'Don Giovanni' - Cinema (151243), 16 'The golden child' - Tuschinski, Cine ma, 12 jr 'Children of a lesser God' - Cinema, al. Mona Lisa' - City (234579), 16 jr The voyage home' - City. Tuschinski. al Clockwise' - Tuschinski, al 'Péril en la demeure' - De Uitkijk, al. 'Little shop of horrors' - Alfa, 12 jr. 'No mercy' - City, 12 jr. A nightmare on Elmstreet (2)' - City. 16 jr. 'La femme de ma vie' - Cinecenter. 16 TELEVISIE De stomme speelfilm 'The gene ral' uit 1926 is van en met Buster Keaton. Het is het verhaal over een treinkaping tijdens de Ame rikaanse burgeroorlog. Keaton is de locmachinist die achter zijn gekaapte trein aan gaat. Zater dag op Duitsland 2,16.00 uur. Op deze zender is 's avonds 'The birds' van Alfred Hitchcock (23.20 uur). Vogels in de kust plaats Bodega Bay vallen het meisje Hedren massaal aan en blijven haar achtervolgen. Geba seerd op een verhaal van Daphne Du Maurier. Op BBC 2 wordt zaterdag avond het trieste levensverhaal van de Amerikaanse zangeres Billie Holiday vertoond in 'The lady sings the blues' (24.00 uur). De legendarische jazzangeres wordt vertolkt door Diana'Ross. Op Nederland 1 is zondag 'Country' te zien (19.50 uur). Een eenvoudig boerengezin leeft in de Midwest van Amerika. Pro blemen ontstaan wanneer Rea- gans landbouwpolitiek het leven van de boeren vrijwel onmoge lijk maakt. Jessica Lange speelt een introverte vrouw die zich voor haar gezin inzet. In 'Mr. Ricco' raakt een straf pleiter verwikkeld in een myste rieuze zaak. Met Dean Martin en Eugene Roche Maandag op BBC 1. 23.10 uur Een vrouw bouwt een nieuw bestaan op in een club en wordt daar geconfronteerd met de ma cho Louis Chamalis. Dat is het gegeven in de zwartwit film 'Bar- bary Coast'. Dinsdag te zien op Nederland 1, 14.30 uur. Twee films met Marlon Brando zijn woensdag op de televisie. Al lereerst 'The teahouse of the au gust moon' op BRT 2 (20.20 uur). Een komedie over legerofficie ren in Japan na de Tweede We reldoorlog. Brando is eveneens te zien in 'The men' als de gehan dicapt geraakte, verbitterde lui tenant Bud Wilzek In 'Inspector Clouseau' (don derdag op Duitsland 2; 23.30 uur) is het niet Peter Sellers dje de on handige Franse rechercheur speelt, maar Alan Arkin. Hij krijgt de opdracht om in Enge land een bende uit te schakelen. FILMHUIZEN De Franse film 'Les fantómes du chapelier' draait dinsdag (20.15 uur) in de kapelzaal van K&O. Deze psychologische thriller speelt in een klein Frans plaatsje dat wordt opgeschrikt door een aantal wurgmoorden op vrou- In de LAK-cinema zijn dins dag twee films te zien. Om 20.00 uur begint 'Anne Trister' en om 22.00 uur begint 'Desert hearts'. Laatstgenoemde film gaat over een verhouding tussen twee vrouwen die uit heel verschillen de milieus komen. Tot en met zondag is in het Filmhuis LVC 'The Coca Cola kid' (21.15 uur). Een satire over een vertegenwoordiger van een drankenconcern die in Australië de verkoop moet bevorderen maar gedwarsboomd wordt door een oude zonderling die zelf fris drank produceert. 'Amour de Swann' draait woensdag in het Filmhuis (20.00 en 22.15 uur). Het gaat daarin over een Parijse dan dy van joodse afkomst die zich door de liefde voor een vrouw van 'lagere komaf onmogelijk maakt in zijn milieu. Met onder anderen Jeremy Irons en Alain Delon. Donderdag (21.15 uur) is in het Filmhuis 'Die Blechtrom- mel' te zien. Het verhaal van een klein jongetje dat tijdens de nazi staatsgreep in 1938 weigert groot te worden. 'La femme flic' is een politie film waarin een vrouwelijke in specteur (Miou-Miou) er achter komt dat haar baas bepaalde hooggeplaatste verdachten be schermt. Maandag in het Kijk huis; 20.00 en 22.15 uur Dinsdag (20.00 en 22.15 uur) draait in het Kijkhuis 'The Cot- tonclub' van Francis Ford Cop pola met in de hoofdrol Richard Gere. Het verhaal speelt* zich af in de twintiger jaren, toen de Cottonclub in New York een trefpunt was van gangsters en jazzmuzikanten. 'Kaos' is een drie uur durende Italiaanse film van de gebroeders Taviani bestaande uit vijf afzon derlijke verhalen. Het zijn volks vertellingen die zich afspelen in Sicilië. Woensdag te zien in het Kfjkhuis (20.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21