Avanti neemt geen extra maatregelen Verschil van dag en nacht 'Beer' jaagt w Leiden op Van Basten geeft toe Clubs voelen zich niet schuldig Europa Cup finale tegen Varzim Ajax en Leipzig Van Tiggelen weer terug Op weg naar derde klasse Agnolin fluit finale Volgend seizoen naar AC Milan VRIJDAG 24 APRIL 1987 HAZERSWOUDE - De tafeltennissers van Avanti bereiden zich op geheel eigen wijze voor op de primeur van zaterdagvond. Ook al speelt de Hazerswoudse club voor het eerste in de historie van de NTTB een heuse Europa Cup finale voor landskampioenen (vorig jaar werd de Nancy Evans Cup gewonnen), trainer Gerard Bakker wijkt op geen enkele manier af van het dagelijkse patroon. "Geen boebeleboe", geeft de Leidenaar in eigen bewoordingen aan dat de voorbereiding op het treffen tegen het Tsjechische Spar- tak Vlasim niets om het lijf heeft. Hoogstwaarschijnlijk moet de club afscheid nemen van één van de twee buitenlanders. De NTTB overweegt het komende seizoen slechts één buitenlander per ver eniging toe te laten. Dit tot grote ergernis van Gerard Bakker. "Ty pisch Hollands deze maatregel. Als het je goed gaat, duwen ze je het dal in. Ik heb begrepen dat andere clubs hebben geklaagd. Inplaats dat ze nu blij zijn omdat er leuke wedstrijden gespeeld kunnen wor den, gaan ze klagen. Nu zijn wij ge dupeerd omdat we toevallig een goede sponsor hebben". door Rob Onderwater Gerard. Bakker voor de Europa Cup finale: Geen boebeleboe. (fotoar chief) Niet veel geld vergende trainings kampen voor de Hazerswoudse vrouwen, terwijl er ook geen cent is uitgegeven om de tegenstander te observeren. Waar Ajax kosten noch moeite spaarde om de tegen standers in het EC-toernooi te ob serveren, moet Avanti het doen «met het geheugen van Gerard Bak ker. De coach waarschuwt alvast voor teveel optimisme in het Ha zerswoudse kamp. "Want Vlasim heeft een sterke ploeg. Er spelen daar geen echte Europese toppers, dat niet, maar hun kracht is de homogeniteit. Wij hebben in Bettine Vriesekoop en Miijam Kloppenburg uitstekende troeven, maar je moet altijd maar afwachten hoe Ellen Bakker zich houdt. Verliest ze haar potjes, dan moeten de andere meiden de pun ten pakken. Die mogen zich dan geen misstappen veroorloven". Kennis Vriesekoop en Kloppenburg (die zaterdag door haar vader wordt ge coacht) hebben in het verleden kennis gemaakt met de speelsters van Vlasim, dat door winst op het Hongaarse Tolnai in de eindstrijd geraakte. "Bettine heeft ooit een keer met pijn en moeite gewonnen van Davidkova", grijpt Bakker te rug op het verleden. "En Mirjam heeft op de open Italiaanse kam pioenschappen verloren van Koco- va. Dus iedereen kan op zijn vin gers natellen dat het een moeilijke partij wordt". Met het oog op het Europa Cup duel werden de trainingsschema's na de wereldkampioenschappen in India niet aangepast. Waar norma liter de trainingsarbeid enigszins wordt teruggeschroefd, bleef de Hazerswoudse tandem Bakker/ Vriesekoop op het scherpst van de snede doorgaan. "Bettine is weer redelijk in vorm", geeft Bakker aan dat zijn pupil na de vroege uitscha keling in New Delhi weer op krachten is. Na een aanvankelijk voortvarend begonnen WK (Oranje pakte brons bij de landenwedstrij- den) stortte Vriesekoop in het indi viduele toernooi vanwege darm en maagstoornissen ineen. Met Avanti viert de voormalig Europees kampioene momenteel successen in de mannencompeti- tie. Daar wordt zij bijgestaan door het Hongaren Podpinka en Kreisz. Na een aarzelende start in de na jaarsreeks, heeft Avanti in de na jaarscompetitie inmiddels de lei ding genomen. De winnaars van die strijd spelen om het kampioen schap van Nederland tegen Eind hoven. Het landskampioenschap bij de mannen is een wens van sponsor Dextro, die vanwege het bereiken van de EC-finale al in zijn nopjes is. Het contract met de geldschieter loopt door tot eind volgend jaar. "Het gaat goed in alle geledingen", is Bakker tevreden. "Ook Scylla blijft gelukkig in de ereklasse. Vanwege de samenwerking is dat belangrijk. Het is de bedoeling dat we volgend seizoen op dezelfde voet verder gaan". "Ik zou er vrede mee hebben", vervolgt Bakker, "als we in Neder land voldoende goede spelers had den. Maar voor een aardige compe titie heb je buitenlanders gewoon nodig. In Nederland kom ik tot 20 goede spelers en dan zijn de num mers 19 en 20 niet eens interessant. De ereklasse telt in totaal 32 spe lers. Als je de helft van de buiten landers weghaalt, glijdt het niveau onherroepelijk af. En daar zitten we toch niet op te wachten. Dat is de klok terugdraaien. Paul Haldan, de beste speler van Nederland, heeft al aangekondigd naar het buitenland te gaan. Dat ga je krij gen". Bakker verwacht dat de bond voet bij stuk houdt. Wie van de twee Hongaren afvalt, is nog onbe kend. Bakker heeft zich vaderlijk ontfermd over de vluchteling And ras Podpinka, die volgend seizoen als 'sportieve' Nederlander be schouwd mag worden en dienten gevolge voor Oranje mag uitko men. De keus lijkt dus op de inter national Tibor Kreisz te vallen, maar hij fungeert als gewaardeerd trainingspartner van Bettine Vrie sekoop. Niet onbelangrijk met de Olympische Spelen voor de deur. Op dat podium wil Vriesekoop waardig afscheid nemen. Voorlopig heeft Gerard Bakker het 'probleem' Spartak Vlasim aan zijn hoofd. "We hebben een trai ningskampje gehouden voor deze wedstrijd, niets meer en niets min der. Niets speciaals". Geen 'boebeleboe' dus. LEIPZIG (GPD) - Er bestaat een verschil van dag en nacht tussen Ajax en 1. FC Lokomotive Leipzig. Niet al leen in het veld maar vooral erbuiten. De enige parallel tussen de twee finalisten in het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars is de klassering in de vaderlandse punten- strijd, voor de rest hebben de twee clubs niets met elkaar gemeen. Met drie punten achterstand op Dynamo Berlijn heeft de spoorwegclub net zo weinig uitzicht op de (eerste) landstitel als Ajax in het tweegevecht met PSV. Voer voor fijnproevers zal dè eind strijd op 13 mei in Athene vermoe delijk ook niet opleveren, wel een botsing tussen twee totaal verschil lende speelstijlen. Met Lok Leip zig, zoals de club in de volksmond heet, hadden de tv-kijkers het niet veel beroerder kunnen treffen. Evenmin trouwens als Ajax, dat zowel sportief als financieel heel clusief twee verlengingen, incas seerden de Oostduitsers slechts vier tegentreffers, in de competitie heeft Lok Leipzig met 16 tegen doelpunten in 21 wedstrijden de minst gepasseerde verdediging in de Oberliga. De 22 tegentreffers (in 26 duels) van vorig seizoen onder strepen nog eens de degelijkheid de defensie waarmee Ajax wat beter af zou zijn geweest met de Griekse hoofdstad te maken Bordeaux als tegenstander. De krijgt. jeugdbrigade uit De Meer krijgt andermaal te doen met een ploeg die niet tot de hoogvliegers in het Europese voetbal behoort, maar wel met een van zeer degelijke ma kelij. Dat ondervonden eerder Glento- ran Belfast, Rapid Wien, het Zwit serse Sion en in de halve finales het technisch hoog aangeslagen Bordeaux, dat zich in de eerste Een enkele uitzondering daarge laten bestaat de Oostduitse voet balrobot voornamelijk uit onuit puttelijke waterdragers, die ander half uur jacht maken op de bal en die een tegenstander geen moment rust gunnen. Technisch stelt het al lemaal niet zoveel voor, aanvallend al evenmin. Het meeste gevaar moet nog komen vanuit het mid- wedstrijd de tanden stuk beet op denveld (Bredow of 53-voudig de stugge en zowel mentaal als siek ijzersterke Oostduitsers, in het kolossale Zentralstadion, waar Lok Leipzig ruim twee weken gele den zijn eerste nederlaag (1-3) van ternational Liebers), tenzij Hans Richter het op zijn heupen krijgt. De keren dat de robuuste en op de eerste meters razendsnelle aanval ler zijn faam dit seizoen waarmaak- dit seizoen moest incasseren tegen te, waren in de nationale competi- het Nederlands elf tal uit aal worden gekozen voor de Europese kwalificatiewedstrijd van woensdag in Rotterdam tegen Honga rije. De speler van Anderlecht miste de vorige ontnoeting tegen Grieken land omdat rijn vereniging hem niet vrij wilde geven. Terug in de selectie is ook Gerald Vanenburg. De PSV-er viel op het laatste moment af van de „Griekse" groep. De zestien spelers die door bonds coach Rinus Michels werden uitgeno digd zijn: doel: Hans van Breukeien (PSV) en Joop (Hiele (Feyenoord); verdediging: Adri van Tiggelen (An derlecht), Frank Rijkaard, Sonny Si- looy (Ajax), Ronald Koeman (PS,V) en Sjaak Troost (Feyenoord); middenveld: Jan Wouters, Arnold Mühren en Aron Winter (Ajax), Ruud Gullit en Gerald Vanenburg (PSV); aanval: Marco van Basten, John Bos man en John van 't Schip (Ajax) en René van der Gijp (PSV). de aartsrivaal uit Berlijn, die daar door regelrecht afstevende op de tiende landstitel op rij, werden de Fransen na 120 minuten vanaf elf meter aan de kant gezet. Met IFK Göteborg (finalist EUFA Cup) is de viervoudige bekerwinnaar uit de DDR ook de enige ploeg die in dit Europese bekerseizoen niet werd verslagen, maar die in de tweede ronde ook al een verlenging nodig had om Rapid Wien van zich af te schudden. Achterin De kracht van Ajax' tegenstan der ligt achterin, waar libero en aanvoerder Frank Baum (31) zich omringd weet door stabiele verde digers met veel ervaring, die zich niet gemakkelijk van de wijs laten brengen. De Amsterdamse vleu gelspitsen kunnen hun lol op en Ronald Kreer (27) en Uwe Sötsche (26), beiden international, die een groot deel van dit seizoen door een blessure moesten missen, maar die in de dubbele confrontatie met Bordeaux onderstreepten dat zij uit het goede hout gesneden zijn. In noodgevallen kan de verdedi ging altijd een beroep doen op Re né Müller, volgens Otto Baric, de trainer van Rapid Wien, een doel man van wereldklasse, die vorig jaar zomer werd uitgeroepen tot voetballer van het jaar in de DDR. De 28-jarige goalie en aanvoerder van de nationale ploeg heeft inmid dels 31 interlands achter zijn naam staan. Hoe sterk Lok Leipzig verdedi gend is, bewijzen de cijfers. In de acht Europa-Cupontmoetingen, in- LEIDEN - Hennie Beerenfenger kwam, zag en overwon. Op het moment dat de oud UVS-er door de w Leiden te hulp werd geroepen, leidde de Morsclub een noodlijdend bestaan in de afdeling. Nu, ruim twee jaar later, staat Lei den op de drempel van de derde klasse. Als Beerenfenger zijn ploeg morgen langs De Jodan Boys weet te loodsen en stadgenoot De Sleutels slaagt er in achtervolger Floreant een puntje afhandig te maken dan mag de debutant na één jaar al weer afscheid nemen van de vierde klasse. Hennie Beerenfenger: "Natuurlijk heb je als trainer de nodige invloed maar je bent afhankelijk van het spelersmateriaal". (foto Loek Zuyderduin) ZEIST (ANP) - De Europese voetbal Unie heeft de Italiaan Luigi Agnolin aangewezen voor de finale van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars. Ajax speelt die eindstrijd op 13 mei in Athene tegen Lok Leipzig. Enzo Scifo, de middenvelder van Anderlecht en het Belgische elftal, heeft donderdag in Brussel een contract getekend dat hem voor drie jaar bindt aan Inter Milan. De Italiaanse club heeft een bedrag, dat tussen de zes en zeven miljoen gulden ligt, voor de speler betaald. In dat geval heeft 'Beer', zoals de logische bijnaam van de nogal om vangrijke oefenmeester luidt, een wondertje bewerkstelligd. Jaren lang namelijk werd in de Mors ver geefs jacht gemaakt op het vier deklasserschap. Leiden voelde zich letterlijk te groot voor een anoniem bestaan in de afdeling. Als een van de grotere verenigin gen in de stad diende te club toch zeker een 'KNVB-status' te krij gen, vonden bestuursleden, spe lers en supporters. Maar de vluchtpogingen uit de afdelingen strandden keer op keer en de fel nagestreefde promotie leek een obsessie te worden. Dat ondervond ook Beerenfenger toen hij ruim twee jaar geleden voor de spelersgroep werd geplaatst. Op dat moment leek de tweede klasse van de afdeling Leiden dichterbij dan de vierde klasse van de KNVB. Voor het bestuur aanleiding trai ner Siem van der Ham te laten plaats maken voor Beerenfenger, die al een contract voor het seizoen daarop had getekend. De trainer constateerde "nogal wat frustraties" binnen de vereni- spaarzaam dat hij in deze voetbaljaargang al eens buiten de selectie werd gezet. Probleem „Ons probleem is", herkent trai ner Hans-Ulrich Thomale de zwak te van de Oostduitse bekerhouder, „dat wij veel te weinig scoren". De 31 doelpunten (in 21 duels) steken inderdaad wel erg schril af tegen de produktie van Ajax, dat in 28 competitieduels 78 keer de roos trof. „In de Europese bekerwed strijden", constateerde Thomale voor de eerste ontmoeting in Bor deaux, „komen wij veel beter voor de dag dan in de competitie. Dan speelt de ploeg zijn beste wedstrij den". Maar ook die produktie (tien) weegt bij lange na niet op tegen die van Ajax, dat met zijn zwierige voetbalstijl en zonder verlengin gen 21 keer doel trof. De vrijheid-blijheid-gedachte waarmee Ajax dit seizoen ten strij de trok, is in de DDR (bijna van zelfsprekend) ongekend. Dat uit zich niet alleen in het veld, maar ook daarbuiten. Johan Cruijff en Hans-Ulrich Thomale begonnen gelijktijdig (in 1985) aan een nieuw avontuur. Echter met dat grote ver schil dat de één (Cruijff) dat deed uit vrije wil en de ander (Thomale) daartoe werd gedwongen. Als trai ner van Wismut Aue eiste hij twee jaar geleden met de nietige provin cieclub een UEFA-cup-klassering op, waarop de trainer door de Oost duitse sportautoriteiten prompt naar Leipzig werd gedirigeerd. MILAAN (AP) - Marco van Basten heeft gisteren bekend gemaakt dat hij volgend seizoen in de Italiaanse voetbalcompetitie zal spelen bij AC Milan. „Ik heb in juli 1986 een gentle man's agreement gesloten met Mi lan. Ik heb besloten volgend sei zoen bij de Italiaanse club te spe len, maar ik zal het contract pas te kenen als mijn verplichtingen aan Ajax op 30 juni aflopen," aldus Van Basten, die weigerde om voor de fotografen een AC Milan-shirtje aan te trekken, maar wel met een sjaal van een Milan-fanclub op de foto wilde. De presentatie van Van Basten door het bestuur van Milan aan de Italiaanse pers verliep even rumoe rig als die van Ruud Gullit vorige week. Gullit en Van Basten zullen volgend seizoen de plaatsen inne men van het Engelse duo Ray Wil- kins en Mark Hateley. Noch Van Basten, noch leden van het bestuur van AC Milan wil den zich uitlaten over de financiële kant van de transfer. Milan-official Adriano Galliani zei alleen dat Van Basten minder duur was dan Gul lit. „Maar dat is alleen omdat Gullit zijn contract (bij PSV) dat tot 1990 liep moest verbreken, terwijl dat van Van Basten bij Ajax in juni af loopt." In clubkringen verluidde dat de transfersom voor Van Basten min der was dan 4 miljard lire (6,2 mil joen gulden). De aanvaller zou heb ben ingestemd met een persoonlijk jaarsalaris van 500 miljoen lire (775.000 gulden) gedurende drie jaar. Gullit kostte AC Milan de lieve somma van 11 miljard lire (17 mil joen gulden), waarmee hij de een na duurste voetballer uit de ge schiedenis werd na de Argentijn Diego Maradona, die speelt bij Na pels. Gullit gaat bij Milan 900 mil- joen lire per jaar verdienen (1,4 mil joen gulden). Galliani zei dat het contract, dat vorige week formeel aan de Ita liaanse bond werd toegezonden, een voorlopige overeenkomst was. Het officiële contract zal op 1 juli worden getekend, zei hij. „Ik heb besloten naar Italië te komen omdat ik het weer en de mensen fijn vind en omdat ik wilde meedoen aan een van de beste competities ter wereld", zei Van Basten, die Engels sprak. Van Basten, Europees topscorer, zei te verwachten dat hij in de Ita liaanse competitie waarschijnlijk minder doelpunten zal maken dan in Nederland. Ook sprak hij de hoop uit dat Johan Cruyff hem naar Italië zal volgen. „Hij is de beste coach die ik ooit gehad heb. tac- Hij weet veel van techniek tiek". AC Milan heeft onlangs zijn Zweedse coach Nils Liedholm aan de kant gezet, maar Cruyff heeft pas voor een jaar bij Ajax bijgete kend. Verwacht wordt dat Milan voor komend seizoen de onbeken de tweede-divisiecoach Arrigo Sacchi zal aantrekken. Van Basten zei niet te zullen deelnemen aan het „Mundialito" clubtoernooi dat in juni in Milaan gespeeld zal worden. Na het lopen de seizoen, dat met het bereiken van de Europacup-II finale door Ajax een druk einde zal krijgen, en zijn enkelblessures wil hij voldoen de rust nemen voor het volgende ging. "Leiden moest en zou promo veren. Iedereen liep met dat idee rond, terwijl de club zowat op de graderen stond. Toen we er uitein delijk inbleven, heb ik gezegd: 'We moeten niks, laten we eerst maar eens proberen een beetje aardig te gaan voetballen en dan kijken hoe ver we komen'. Dat bleek dus een heel eind te zijn". Vorig seizoen wist Leiden, dat in de 'gewone' competitie voorrang had moeten verlenen aan kam pioen Oegstgeest, via de nacompe- titie eindelijk de afdeling te ont vluchten. "Maar we voetbalden nog lang niet zoals ik dat wilde en zoals we dat volgens mij zouden kunnen", blikt Beerenfenger te rug. Dat kwam pas dit seizoen, na een aarzelende start in de vierde klasse. De wedstrijd van de ommekeer was opmerkelijk genoeg de eerste confrontatie met De Jodan Boys. In Gouda boekte Leiden, dat uit de eerste acht duels evenveel punten had gehaald, een 3-5 overwinning en daarmee werd een bijna unieke serie ingezet. Uit de laatste elf wed strijden werden maar liefst 22 pun ten gehaald en dat gebeurde met puur aanvallend voetbal. Beerenfenger: "ik heb drie pri ma spitsen en in Ruud Boot een sterke aanvallende middenvelder. We hebben nu, na negentien wed strijden al 54 keer gescoord, maar er ook al 30 om ons oren gekregen. Dat komt vooral omdat de Unies nog onvoldoende sluiten en er te weinig wordt meeverdedigd. Soms hebben teveel mensen de neiging Een risicovol spelletje dat in de derde klasse wel eens zou kunnen worden afgestraft, beseft ook Bee renfenger. "Als het zover komt, want ik geloof pas in promotie als we daadwerkelijk kampioen zijn, dan zullen we toch wat anders moeten gaan spelen. Zeker op het middenveld zal er wat korter op el kaar moeten worden gespeeld. Het tempo en de snelheid van hande- Ung zullen in de derde klasse weer wat hoger liggen en dat zal nog wat aanpassing vergen. Maar nog maals, zover is het nog lang niet. Voorlopig kijk ik niet verder dan morgen", Wanneer De Jodan Boys dus op bezoek komen en Beerenfenger, met een beetje hulp van De Sleu tels, zijn faam als succestrainer nog kan vergroten. De oud-jeugdtrai ner van zowel UVS, bij welke club hij het zelf nooit verder schopte dan het tweede elftal, en Leiden, heeft in zijn prille trainersbestaan bijna louter kampioenschappen meegemaakt. "Vooral een kwestie van geluk", wil de ook volgend sei zoen nog bij Leiden werkzame oe fenmeester bescheiden blijven. "NatuurUjk heb je als trainer de nodige invloed, maar in eerste in stantie ben je afhankelijk van het spelersmateriaal". Maar wat hij daarmee inmiddels heeft bereikt, Uegt er niet om. Im mers, het eerste elftal staat op het punt om de 'stunt' van het tweede, dat twee seizoenen achter elkaar promoveerde en volgend seizoen in de reserve vierdeldasse van de KNVB uitkomt, te evenaren. Vanderaerden en Van Vliet blijven bij Post ROTTERDAM (ANP) - Eric Van deraerden en Teun van Vliet na dit seizoen nog twee jaar voor de ploeg van Peter Post. Het duo, dat dit voorjaar goed was voor overwin ningen in drie klassiekers, kreeg van diverse kanten aanbiedingen voor een transfer. Peter Post haast te zich daarom zijn twee succesvol le renners een nieuwe verbintenis voor te leggen. ZEIST (GPD) - FC Den Haag en Ajax voelen zich niet schuldig aan de supportersreUen die zich zon dag 1 maart in het Haagse Zuiderpark voordeden. Bij het competitietreffen tussen beide clubs, dat halverwege moest worden gestaakt, vielen 25 ge wonden en werden twaalf arrestaties verricht toen het vak Midden-Noord van de Haagse aanhang uit veiligheidsoverwegingen werd ontruimd door de Mobiele Eenheid. Volgens het bestuur van FC Den Haag heeft men vooraf al het mogelijke gedaan om de rust binnen het stadion te waarborgen. De schuld voor de uit eindelijk volledig uit de hand gelopen sportmiddag moet in eerste instantie bij de politie worden ge zocht, die, aldus FC Den Haag, veel te laat ingreep. Ajax voelt zich in het zoeken naar de club die nala tigheid ten laste kan worden gelegd zelfs helemaal geen partij. De Amsterdammers zijn van mening dat de verantwoordelijkheid voor een ordelijk ver loop van een wedstrijd volledig bij de thuisspelen- de vereniging ligt, in dit geval dus bij FC Den Haag. Beide clubs werden gisteravond in de gelegen heid gesteld zich tegenover de tuchtcommissie van de KNVB te verweren tegen de hen ten laste geleg de feiten. Voor FC Den Haag kwam dat neer op het niet voldoen aan verschillende veiligheidsvoor schriften, zoals een inadequate fouillering, het tole reren van vuurwerk, en discriminerende spandoe ken in het stadion, alsmede het geringe toezicht op de supporters zelf. „Mede daardoor", aldus de voorzitter van de tuchtcommissie, mr. C. van Oost veen, „konden de supporters eetkraampjes plunde ren en met de daarbij buitgemaakte flessen fris drank en worsten spelers en rivaliserende suppor ters bekogelen". FC Den Haag wordt in de ogen van de commissie dan ook als hoofdschuldige ge- FC Den Haag, dat op het KNVB-sportcentrum in Zeist werd vertegenwoordigd door voorzitter De Stoop en veiligheidscoördinator Fred van Hal, trok fel van leer tegen de aantijgingen. „Om de feiten kunnen zelfs wij niet heen", deelde Van Hal mee, „maar de achtergronden werpen toch een heel an der licht op de zaak. Alle ellende is terug te voeren tot een moment, en dat was de entree van de 900 Ajax-supporters. Er was vooraf afgesproken dat de politie, die de supporters vanaf het stadion in de bussen begeleidde, ook mee zou gaan naar het sta dion. Maar dat is dus helemaal achterwege gelaten, waardoor de 40 veiligheidsfunctionarissen volsla gen werden verrast en er niet afdoende kon worden I gefouilleerd". Uitspraak op 7 mei. I

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17