Naaktstrand met tegenzin 'Commercie uit corso houden' WD: 'Wij praten onszelf een sporthal aan' Resultaat verkeerscontrole 'onthutsend' Vijf wegversmallingen in Oegstgeesterweg rJSltfCWJ- Pittig begin aan discussie over nieuwe sportvoorziening in Warmond WARMOND - "Wij praten onszelf op deze manier een sporthal aan", uitte gisteravond in de gemeenteraad van Warmond WD- fractieleider mevrouw Saris haar ongenoe gen over de procedure die de gemeente is begonnen, op weg naar een nieuwe sport hal. De WD is de enige die er zo over denkt, werd duidelijk. PW en CDA klonken vele malen enthousiaster. B en W probeerden de raad gisteravond een principe-uitspraak te ontfutselen en nog niet meer dan dat. Over de plek van de hal en de financiën gaat de discussie nog niet, al zijn vele ogen gericht op 't Trefpunt en op het geld uit het per 1 januari 1988 op te heffen grond- en zandwinningsbedrijf. B en W hebben laten uitrekenen dat het op knappen van de nog maar 17 jaar oude sportzaal De Klimop een dikke zeven ton kost. Voor dat geld is de gemeente bij wijze van spreken al een halve nieuwe sporthal rijker. Het college wilde van de raad weten of deze het ook beter vindt om de Klimop niet te renoveren maar in plaats daarvan verder de mogelijkheden van een nieuwe sporthal te onderzoeken. Saris en de haren "zijn echter nog lang niet zo ver". Zij vindt het ook wat onzinnig om de discussie over de financiële kant van de zaak te isoleren van de rest van de dis cussie. "Hoe gaan wij straks de sporthal, als we die al willen, dan betalen? Er wordt voortdurend gesuggereerd: met geld uit het grond- en zandwinningsbedrijf. Maar heb ben andere dingen dan geen voorrang?". De WD acht de sporthal ook "een flinke planologische ingreep waarop we helemaal niet zitten te wachten". Saris kaartte voorts de afnemende animo voor zaalsporten aan en schetste het spookbeeld van een sport hal die voor heel andere dingen dan zaal- sporten wordt gebruikt. De WD is het er wel mee eens dat de Klim-Op beter niet kan worden opgeknapt. De burgemeester vroeg Saris of daaruit dan niet de onclusie volgt dat er een nieuwe sporthal moet komen, waarop de fractieleider antwoordde: "De Klim-Op zakt nog niet in elkaar, het kan al lemaal best nog een paar jaartjes duren". Burgemeester Hendrickx-Vlaar erkende dat ook zij wel eens 'buikpijn' krijgt als zij denkt aan een groot nieuw gebouw in de ruimtelijk zo fraai geordende dorpskern. Wethouder van Schagen (sport, financiën): "Maar als die op de plek van 't Trefpunt komt, staat-ie bij een ander groot gebouw (kerk) en dan valt het allemaal wel mee". De burgemeeser weer: "Die opmerking is geheel voor rekening van meneer Van Schagen". Hendrickx-Vlaar hield haar gehoor ver der voor dat de mogelijkheid van de ver bouw van 't Trefüunt tot een nieuwe sport hal uitgesloten is. De sportzaal Klim-Op is te klein voor tal van sporten waardoor clubs buiten Warmond terecht moeten, er moet dus een hal komen en 't Trefpunt is misschien nog wel kleiner dan de Klim-Op. Wel kan natuurlijk "op de plek" van 't Tref punt worden gebouwd. Progressief Warmond greep het sporthal debat aan om zijn frustraties over de Klim- Op te lozen. Schavemaker had weinig goe de woorden over voor het feit dat een nog maar zo jonge zaal nu al zo slecht is. "Alles is er slecht aan: slechte bouw, slecht toe zicht, slecht onderhoud". Hij noemde de Klim-Op een "doffe, onaantrekkelijke plek voor Warmonders", "een energieverslin dend gebouw" en "duur". Het CDA liet bij monde van Bonnet weten de eerste stapjes die B en W willen zetten van harte te onder steunen. Katwijkse raad door knieën om naaktrecreanten elders op strand te kunnen weren KATWIJK - Een meerder heid van de Katwijkse ge meenteraad gaat op 7 mei akkoord met het aanwijzen van een naaktstrand. Dat is de verwachting nadat CDA, PvdA en WD, goed voor 16 van de 25 raadszetels, gis termiddag tijdens een com missievergadering lieten weten 'met de nodige tegen zin' het voorstel van burge meester en wethouders te steunen. SGP en RPF zijn tegen. Er zal een strandgedeelte van hon derd meter worden gereserveerd op de grens met de gemeente Was senaar. Als blijkt dat de belangstel ling van naaktrecreanten erg groot is, zal het naakstrand mogelijk op Wassenaars grondgebied worden doorgetrokken. Katwijk beschikt zelf over een relatief klein strand, dat voor een groot deel is verpacht. Als het belangrijkste argument om akkoord te gaan met het naak strand, noemden de voorstanders gistermiddag de mogelijkheid om komende zomer naaktrecreatie op andere delen van het strand te kun nen verbieden. "Geen van ons staat te juichen bij dit voorstel", zo vatte burgemeester C.A. Bos de standpunten samen, "maar het is de beste oplossing om de gevoe lens van veel Katwijkers te be schermen". Door geen eigen naaktstrand aan te wijzen zal volgens de burge meester een situatie ontstaan waar in tegen naaktrecreatie nauwelijks iets valt te doen. Hij werd op dit punt gesteund door commissaris van politie P.B.N. de Jong. "Als Katwijk zou uitspreken dat het geen geschikte plaats voor een naaktstrand heeft, zal het in de praktijk onmogelijk zijn om tegen naaktrecreanten op welk deel van het strand dan ook op te treden. De officier van justitie heeft al laten weten dat zij in deze gevallen niet tot vervolging overgaat. Als we daarentegen wel een strandgedeel te voor naakrecreatie waarnaar we kunnen verwijzen, zal het openbaar ministerie wel tot vervolging overgaan". Ook dan is het overigens volledig aan de rechter om te bepalen of naaktrecreanten die zich buiten het naakstrand bevinden, ook zul len worden gestraft. Volgens arti kel 430a van het wetboek van straf recht, dat enige tijd geleden door de Tweede Kamer is aangenomen, wordt naaktrecreatie namelijk niet meer beschouwd als een zedende lict maar als een zaak die in het ka der van de openbare orde moet worden geregeld. De rechter be paalt uiteindelijke welke plaatsen in een gemeente geschikt zijn om naakt te i Rijkspolitie: 'Dit roept om een herhaling' NIEUWKOOP - Bij een uitgebrei de verkeerscontrole op de provin ciale weg ter hoogte van Nieuw koop bleek gistermiddag meer dan de helft van de aangehouden weg gebruikers in overtreding. Het re sultaat wordt door de rijkspolitie als 'onthutsend' omschreven. "Dit roept om herhaling van de actie", aldus adjudant M. van De venter van de Nieuwkoopse poli tie, die de groots opgezette ver keerscontrole de afgelopen maan den heeft voorbereid. Van Deven ter: "Een op de twee is gewoon te veel voor ons". In totaal zijn bij de actie 107 voer tuigen aan een grondige controle door de Rijksverkeersinspectie, het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen, de douane-recherche en de groep Nieuwkoop van de rijks politie onderworpen. Dit onder het toeziend oog van de verkeers schout van het openbaar ministe- Bij 42 wagens en bromfietsen werden gebreken geconstateerd. Twee auto's werden afgevoerd naar de sloop. De brommers waren opgevoerd. Bij vijftien automobi listen en een motorrijder mankeer de iets kering. Bij de verkeerscontrole bij Nieuwkoop werden twee auto's regelrecht naar de sloop afgevoerd, (foto wni Dijkman) De meeste overtredingen wer- de papieren of de verze- den evenwel veroorzaakt door ver keerde kentekenplaten op aanhan gers, gladde banden, het niet dra- wijs. Er zijn bovendien drie verval- gen van de autogordels en het ont- ste kentekenbewijzen deel drie breken van een geldig keuringsbe- ontdekt. Zedelijkheid CDA-fractievoorzitter A.C. Berk- heij onderstreepte dat zijn partij met de grootst mogelijke tegenzin met het voorstel van B en W zal in stemmen. "In Katwijk is geen en kele behoefte aan een naakt strand", meende hij. "Het zal veel meer gekwetste gevoelens dan vreugde opleveren". Het CDA denkt, net als het college, echter geen steekhoudende argumenten te kunnen bedenken voor de uit spraak dat Katwijk geen geschikte plaats voor naaktrecreatie heeft. Op het meest zuidelijke strandge deelte van de kustplaats kan name lijk naakt worden gerecreëerd zon der dat de openbare orde wordt verstoord. Naaktrecreatie verbie den door te wijzen op plaatseljke zedelijkheidsopvattingen is niet mogelijk. De rechter accepteert de ze argumentatie niet. Om dezelfde redenen gingen ook de WD en de PvdA gistermiddag akkoord met het aanwijzen van een naaktstrand. RPF-fractievoorzitter J.H. ten Hove riep op tot gemeentelijk ver zet tegen het omstreden wetsarti kel 430a. "Het is een slechte zaak als we ons zomaar neerleggen bij dit besluit dat op een namiddag door de Tweede Kamer is geloodst. Als Katwijk zich verzet zal het ze ker steun krijgen van andere ge meenten. Wij willen op dit punt wel voorop lopen". De SGP reageerde minder fel dan de RPF, maar niettemin vond ook fractievoorzitter C. Oskam van deze partij dat Katwijk niet tot het aanwijzen van een naaktstrand zou moeten besluiten. Hij pleitte er voor de situatie te latep zoals die nu is. WD-fractievoorzitter J.G. van Paridon reageerde op de woorden van Ten Hove met de opmerking dat het wel erg makkelijk is om je op deze gronden aan de verant woordelijkheid te onttrekken. "U legt geen argumenten op tafel waarmee Katwijk zich straks voor de rechter goed zal kunnen verde digen. Ook de WD staat niet te springen om in Katwijk een naak strand aan te wijzen, maar we zijn wel van mening dat de politie ko mende zomer uit de voeten moet kunnen". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Janssen, tel. 121641; spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Brik- kenwal 19. tel. 218661; spreekuur: Ros- Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: M.Th. Bergmeijer, tel. 121702; spreekuur: Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: A. v. Luyk, Wasstraat 2a. tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Lt. de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: M. v.d. Muijsen bergh, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R E Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Rijn. Pagani- nistraat 1, tel. 314349; spreekuur: Ken- nedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos. Zocher- straat 1. tel. 766123. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindeplein 2a, tel. 122268. zo 8 uur tot 24 uur: D. Hammerstein, tel. 720936; spreekuur: Robijnstraat 2b. Leiderdorp za, F. Kemme, Grotiuslaan 12. tel. 893139; zo, M. Landsmeer. Grotiuslaan 57, tel. 413913; spreekuur za en zo van 12.30-13 uur op Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voor zaat, Jan Camperlaan 20, tel. 176867. Voorschoten za, A. Meiman, J.W. Frisolaan 13. tel. VRIJDAG 24 APRIL 1987 2493; zo, A. Tromp, Leidseweg 328. tel 762159. Warmond J. Hoornweg/E. Sleeboom, Prof. Aalberl selaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za, J.N. Vonk, tel. 79676; spreekuura- dres: Wittenburgerweg 106; zo, E.J.J. Op 't Landt, tel. 13056; spreekuuradres: Middelweg 21. de Zoeterwoudse huisarten, tel. Ó1715-I 1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 24 april tot vr 1 mei door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5,1 Leiden, tel. 315048. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, den. tel. 144323 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider- dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H.C. Teune, Roodenburgerstraat 18, Leiden, tel. 124724; spreekuur za en zo onj 13 Our. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts Van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. VRIJDAG Leiden Leidsch Dagblad - start Singelloop, 19.30 uur. Centrum Ex'85 - Koppenhinksteeg, le zing over verslaafd zijn door Johanna Sabben. 20 uur. Clubgebouw - Lage Morsweg 14a, rom melmarkt, 19-22 uur. Schouwburg - 'Helder als glas', 20.15 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The Coca Cola Kid', 21.15 uur. Laktheater - dans Pauline Daniëls. 20.30 De Waag - voorronde Leids Cabaretfes tival, 20.30 uur. Kapelzaal K&O - concert Watteau Kwartet, 20.15 uur. Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, informatie avond over pleegzorg, 19-21 uur. Kantine RCL - De Bloemerd, klaverjas sen supportersvereniging, 20 uur. Sportzaal Op Dreef - Van Alphenplein. bridgedrive, 19.30 uur. Clubgebouw Tamarco - Splinterlaan, play-back show, 19 uur. Parkeerterrein zwembad - Hoogmade- seweg, kermis. a sjoelen bij buurtver. De Buitengewo- Oegstgeest Bibliotheek - Homeruslaan, Jules Croi- set vertelt over Multatuli, 20 uur. ZATERDAG Leiden Aula Dr. van Voorthuysenschool - Mar- nixstraat 40, ruilbeurs ruilclub Konings- kerk, 10-16 uur. Marekerk, Hooglandse kerk, Hartebrug- kerk - concerten door diverse mannen koren met orgelbegeleiding, 10.30-12.30 en 15-17 uur. Clubgebouw - Lage Morsweg 14a, rom melmarkt, 10-12 uur. Ijshal - Vondellaan, rommelmarkt, 10- 17 uur. RIJNSBURG/OEGSTGEEST - In de Oegstgeesterweg in Rijnsburg zullen vijf wegversmallingen wor den aangebracht. Dat gebeurt om de verkeersveiligheid op deze weg, in.de volksmond ook wel De Dijk genoemd, te vergroten. De ge meenteraad van Rijnsburg heeft hiertoe gisteravond besloten. De wegversmallingen kosten 16.200 gulden per stuk. De verkeersveiligheid op de Oegstgeesterweg is al geruime tijd punt van discussie in Rijnsburg. De weg wordt veel gebruikt als zo geheten sluiproute. Daarbij komt dat tal van automobilisten menen er zeer hard te kunnen rijden. Dat leidt herhaaldelijk tot gevaarlijke situaties. Er zijn verscheidene ern stige ongevallen gebeurd, sommi ge met dodelijke afloop. Kort gele den verongelukte nog een jeugdige Rijnsburger op De Dijk. De nieuwe opzet, waarbij op een onderlinge afstand van 150 tot 250 meter, vijf wegversmallingen zul len worden aangebracht, is uitge werkt in overleg met de rijkspoli tie. De wegversmallingen zullen ook worden voorzien van een drempel. HEEMSTEDE - Bon- kenburg blijft er laco niek onder. "Er zit een jongere generatie in het corso-bestuur die het prima doet. Waarom zou ik dan nu, na twintig jaar, niet stoppen? Uitein delijk ben ik zelf in 1967 ook jong begon nen. Er was destijds ook fris bloed nodig. Nu doet zich eigenlijk hetzelfde voor. Alleen ben ik nu de man die verdwijnt". Voorzitter Sjaak Bonkenburg verlaat na twintig jaar comité bloemencorso door Kees van Kuilenburg Sjaak Bonkenburg (58) uit Heemstede stapt binnenkort op als voorzitter van het comité 'Corso van de bloembollen streek'. Dit weekeinde rijdt de bloemenstoet voor het laatst on der voorzitterschap van de Heemstedenaar van Haarlem naar Noordwijk. Vandaag wordt tijdens een receptie ter gelegen heid van het 40-jarig jubileum van het bollenstreekcorso al eni ge aandacht geschonken aan het komende vertrek van Bonken burg. Het is een voorschotje, want het is de bedoeling dat er over enkele weken, tijdens de eerste bestuursvergadering na het cor so, officieel afscheid wordt geno men van Bonkenburg. De Heem stedenaar wordt waarschijnlijk opgevolgd door Piet Goemans, die ook nu al deel uitmaakt van Sjaak Bonkenburg: "Het corso is het corso-bestuur. "Maar daar moet het bestuur zich nog over uitspreken, het bestuur heeft het laatste woord", aldus Bonken burg over de procedure rond zijn opvolging. De Heemstedenaar kwam in het corso-bestuur, nadat hij al enkele jaren actief was in de af deling Bennebroek/Vogelenzang van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. "Via die afdeling werd i belang van het bollenvak". ik benaderd voor het corsobe- stuur. Er verdwenen in dat jaar enige bestuurders en die plaat sen moesten uiteraard worden opgevuld". Al vrij kort nadat hij - bestuurslid werd, kozen de ove rige bestuursleden hem tot voor zitter van het comité. Hij volgde in die functie Harry Zwetsloot uit Lisse op. Gevraagd Bonkenburg kan niet echt aan (foto Wim Dijkman) geven waarom hij destijds een bestuursfunctie in het corso-co mité ambieerde. "Ik ben ge vraagd en tja, uiteindelijk moet iemand het doen. Maar het is best een leuke functie hoor èn het is in het belang van het bol lenvak. Ook al sta je niet te drin gen voor zo'n baantje, je zegt dan toch wat sneller ja. Bovendien was ik al vrij actief en dan weten ze je gemakkelijker te vinden. En het is toch een beetje zo dat dit soort werk vaak op dezelfde mensen neerkomt", aldus Bon kenburg. Volgens de scheidende voor- zitter is er wat het corso betreft, al die jaren betrekkelijk weinig veranderd: "De lijnen zijn nu wel wat duidelijker uitgezet. Je weet waar je aan toe bent en dat was twintig jaar geleden wel anders. Neem bijvoorbeeld de financiën. Vroeger begon je op een bepaald moment aan het corso te werken en dan moest je maar zien hoe je financieel rond kwam. Nu staan inkomsten en uitgaven vrijwel allemaal al ruim van tevoren vast en hoef je je als bestuur eigenlijk niet meer te bekommeren of het geld er wel komt. Daarmee wil ik niet zeggen dat het geld nu zo ge makkelijk op tafel wordt gelegd, maar het is allemaal wèl gere geld". Bonkenburg heeft het corso- werk altijd als hobby gezien. En in die opvatting stond hij naar zijn zeggen niet alleen. "Als je het corso niet als liefhebberij ziet, kan een dergelijke prestatie niet jaarlijks geleverd worden. Dat is alleen mogelijk als ieder een met plezier zijn werk doet. Gelukkig heb ik het werk in het comité in al die jaren als heel ple zierig ervaren. Uiteraard storm de het wel eens binnen het be stuur en werd er wel eens ge mopperd of gescholden, maar ie dereen stond voor zijn taak. Vooral daardoor lukt het dan toch weer om iets moois op de weg te krijgen". "Als je daarna dan veel waar dering krijgt, dan straalt dat af op iedereen. Zoals die opmer king van een van de organisato ren van een bloemencorso in Pa sadena in de Verenigde Staten, één van de grootste corso's ter wereld. Als zo iemand na een corso tegen je zegt dat wat hij hier gezien heeft, imposanter is dan in Pasadena, dan beschouw jé dat als een kroon op je werk". Mentaliteit Wat Bonkenburg altijd als po sitief heeft ervaren, is de mentali teit in de streek. "Iedereen doet zijn best. Dat was 20 jaar geleden zo en dat is nu nog steeds het ge val. Neem nu de mensen van de verenigingen die elk jaar weer in de Hobahohallen twee dagen in de weer zijn om de bloemen op de praalwagens te steken. Het is gewoon een feest om die mensen bezig te zien. Elke vereniging kent zijn verantwoordelijkheid en ervaart het als een uitdaging om het werk zo prachtig moge lijk af te leveren", aldus Bonken burg. "Wat dat betreft is dat een heel verschil met de scholen die in dertijd de versiering van de praalwagens voor hun rekening namen. De leraren waren wel van goede wil, maar de leerlin gen waren niet altijd even en thousiast. Dan vlogen de bloe men nog wel eens door de hallen en dan stond je als corso-bestuur met gekromde tenen toe te kij ken". Pluspunt Bonkenburg ervaart het werk van de vele vrijwilligers als een pluspunt. "Vele handen maken licht werk en het eindresultaat is er dan ook naar". Volgens de Heemstedenaar zou het corso als al het werk betaald zou moeten worden, nooit op de weg komen. Wat dat betreft vallen de bij tijd en wijle gemaakte opmerkingen door politici dat er uit oogpunt van bezuinigingen voor de bege leiding van de politie bij het cor so dan ook maar betaald moet worden, niet in goede aarde bij de corsobestuurder. Volgens Bonkenburg zou dat een zeer slechte zaak zijn. "Als het corso nu een commercieel gebeuren was, dan kan ik er nog .inkomen. Maar aan een corso verdient niemand iets. Het enige geld dat wij ophalen, wordt ge bruikt om het corso te laten rij den. Als wij zouden moeten beta len voor de politiebegeleiding kunnen we het corsa, naar mijn idee, wel vergeten". Daarnaast vraagt Bonkenburg zich af welke inkomsten er wor den gemist als het corso zou ver dwijnen. "Per jaar komen er veel toeristen naar ons land om het corso te kunnen zien. Die geven geld uit voor onderdak en verte ren het een en ander. Dat beloopt jaarlijks vele miljoenen. Dat moet je tegen elkaar afwegen en dan denk ik dat de uitkomst is datje maar niet aan betaling voor de politiediensten moet den ken", aldus Bonkenburg. De Heemstedenaar neemt straks zonder spijt afscheid als corsobestuurder. "Ik heb mooie jaren gehad en dan valt een ver trek niet zwaar. Bovendien heb ik er rekening mee gehouden, door geleidelijk aan al gas terug te nemen en taken over te dragen aan anderen. Nee, het is echt een goed moment om de voorzitters hamer over te geven aan een an der".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16