Aanpakken vandalisme en achterhouden van boeken Onenigheid over 'Rembrandt' leidsch m dagblad: Directie van bibliotheek kondigt aan: LD krijgt vergunning kabelkrant Politieke partijen willen beeld in park Politie: samenwerking met Riagg moeizaam 4.RÜNDE; Geen geluidsscherm na verdubbeling spoorlijn Freewave Vrouw trekt revolver VRIJDAG 24 APRIL 1987 LEIDEN - De Openbare Bi bliotheek Leiden gaat het achterover drukken van boeken en vandalisme in bi bliotheekgebouwen stren ger aanpakken. Per jaar ver dwijnen er een paar dui zend boeken en dat bete kent een schadepost van naar schatting enkele tien duizenden guldens. De bibliotheek wil er beter op gaan toezien dat boeken terugkomen. Daarop bestond al enige controle, maar die zal nu worden verscherpt. Zo zal de bibliotheek vaker een controleur inschakelen die aan huis komt vragen waar bepaalde boeken zijn gebleven. "We willen de mensen duidelijk maken dat we het er niet bij laten zitten en dat we alles zullen doen om het collectie ve goed dat een bibliotheek is, te beschermen", aldus directeur Van Sprundel gisteren tijdens een bij eenkomst ter gelegenheid van de overhandiging van een rapport dat is samengesteld naar aanleiding van een lezersonderzoek in Leiden. Mensen houden volgens de di recteur hun poot nogal eens stijf als de controleur aan de deur komt. Ze beweren vaak dat ze er geen weet van hebben boeken in huis te LEIDEN - Het Leidsch Dagblad is door de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur ver gunning verleend voor het doorge ven van een kabelkrant. Het Leidsch Dagblad wil per 1 septem ber met het uitzenden van de ka belkrant beginnen. Het algemeen bestuur van de zendmast in Oegst- geest (de gemeenschappelijke re geling antenne- en energievoorzie ning Leiden en omstreken) neemt hierover maandag een beslissing. De vergunning voor het Leidsch Dagblad geldt voor een periode van maximaal vijf jaar. In de ver gunning is bepaald dat het uitzen den van de kabelkrant hooguit een keer per dag mag worden onder broken door het televisie-program ma van de lokale omroep. hebben van de bibliotheek. Soms draaien ze later bij en geven de boeken alsnog terug De directeur van de bibliotheek wil ook vernie lingen voorkomen. Hij wil door meer surveilleren van bibliotheek personeel voorkomen dat bescha digingen in toiletten en voorlees hoek worden aangebracht. "We zijn verplicht om het gebouw bij te houden, anders verslonst de zaak". Schrik Van Sprundel is geschrokken van de omvang van het zogenaam de grijs lenen. Het gaat daarbij om mensen die boeken lenen op an dermans lidmaatschapskaart. In het gisteren aan wethouder Kuijers aangeboden rapport wordt gewag gemaakt van een aantal grijs-uitle ningen dat ligt tussen de 12 en 17 procent. Mede op basis van de on derzoeksresultaten zal door het be stuur van de bibliotheek in mei een notitie worden gestuurd aan de ge meenteraad waarin de plannen voor de komende jaren worden ontvouwd. Naast grijs lezen, is er ook nog een grote groep mensen die boe ken meeneemt voor mehsen die geen lid zijn. Naar schatting doet een derde deel van het aantal leden dat weieens. Maar Van Sprundel liet weten dat de bibliotheek zich aan de andere kant niet zo'n zorgen maakt over dit verschijnsel. "Bin nenkort wordt de uitleen geauto matiseerd. Dan kan bij elke uitleen gecontroleerd worden hoeveel boeken de persoon in kwestie nog thuis heeft liggen. Omdat de hoe veelheid te lenen boeken beperkt is, wordt zodoende het grijs lenen beperkt". Daar komt volgens de directeur nog bij dat het afschrikken van mensen die grijs lenen, niet spoort met het'doel om zoveel mogelijk mensen gebruik van de biblio theek te laten maken. "Ik vind het moeilijk om mensen nee te verko pen, net nu ze de weg naar de bi bliotheek weer weten te vinden. Daarbij betalen ze niet voor het le nen, maar weer wel voor de andere diensten die we aanbieden", aldus Van Sprundel. Hij weet niet te ver tellen hoeveel aan inkomsten de bibliotheek daardoor misloopt. Wethouder Kuijers opperde het grijs lenen op te vangen door een gezinslidmaatschap. Dat zou dan wel duurder zijn dan een gewone kaart, maar weer goedkoper dan meer gewone kaarten. Het onderzoek dat is uitgevoerd door de Leidse universiteit heeft volgens Van Sprundel gegevens opgeleverd waarop het beleid van de Openbare Bibliotheek Leiden (OBL) gebaseerd kan worden. Om dat een aantal jaren geleden is be sloten dat de bibliotheek zich meer op de gebruiker moet richten, wil de men weten wat de waardering voor bepaalde onderdelen van de bibliotheek is en welke wensen er bestaan. Bovendien kan de kennis van bepaalde kenmerken van in woners van buurten de OBL hel pen bij het opstellen van plannen om bevolkingsgroepen voorrang te geven. Voorbeelden daarvan zijn de wij ken Morskwartier en Zuid-West, waar tamelijk veel bejaarden wo nen. Van Sprundel kondigde aan in de filialen in deze wijken meer aandacht te gaan schenken aan de wensen van deze groep. Uit het on derzoek is onder meer ook geble ken dat in de vergrijsde gebieden veel vraag is naar streekromans. Hieruit volgt dat de collectie met dit genre zal worden uitgebreid. Een ander voorbeeld van aanpas sen aan de behoeften, is het ver schuiven van de openingstijden van bepaalde filialen. Uit het onderzoek is ook geble ken dat lang niet alle Leidenaren weten wat er precies te koop is bij de bibliotheken. "Er was zelfs een onderwijzer die moest bekennen dat de bibliotheek meer in huis had dan hij had gedacht. Daarom zullen we meer gaan doen om be kendheid te geven aan alle dien sten die we te bieden hebben. Dat kan bijvoorbeeld via het onderwijs gebeuren". Financiën In de plannen van de OBL is er vanuit gegaan dat de tarieven niet worden verhoogd, ondanks de te verwachten kostenstijging door al le extra inspanningen en een nieuw filiaal in de Stevenshof. Die moet de bibliobus gaan vervangen. Probleem is dat het nog te bouwen filiaal moet gaan draaien op reeds in dienst zijnd personeel en moet putten uit de huidige collectie. Van Sprundel geeft toe dat dat niet een voudig zal zijn. Wethouder Kuijers (cultuur) zegt in de financiële haalbaarheid te ge loven. "De bibliotheek is niet voor niets ontzien bij de bezuinigin gen". Hij prees het uitgangspunt om de drempel zo laag mogelijk te houden. "Door de tarieven niet te verhogen blijft een abonnement 18 gulden kosten. Daarvoor hoef je het niet te laten", zo zei Kuijers. Hij verwacht dat eind mei de eerste paal voor het filiaal, dat samen met een welzij nscentrum in een ge bouw komt te zitten, de grond in kan. Dan zou het gebouw begin 1988 klaar kunnen zijn en de bi bliotheek nog voor de zomer open kunnen gaan. Volgens directeur Van Sprundel wordt er ook gewerkt aan een sa menwerkingsverband met de Uni versiteitsbibliotheek in Leiden. Mogelijk zullen ook Leidse scho lieren gebruik kunnen maken van deze bibliotheek, die vaak boeken heeft op specifieke terreinen die de openbare bibliotheek niet heeft. ra de Openbare Bibliotheek Leiden Van Sprundel (linksoverhandigt wethouder Kuijers het eerste i het rapport over het gebruik van de bibliotheek. <foto Jan Holvast) LEIDEN - De voorgenomen ver plaatsing van het borstbeeld van Rembrandt van de Witte Singel naar het Kort Galgewater (nabij molen De Put) heeft in politieke kringen voor de nodige beroering gezorgd. Vrijwel alle fracties spra ken zich gisteravond tegen dit voorstel van het college uit. Alleen de SP kon er mee instemmen. De argumenten van de tegenstem mers waren echter verschillend. Enkele partijen vinden verplaat sing te duur, maar een meerder heid ziet het beeld liever verhuizen naar het Rembrandtpark aan het Noordeinde. Zoals in Leiden zo langzamer hand gebruikelijk in dit soort za ken, liepen de meningen gister avond ver uiteen. Eerder wijdde de politiek lange discussies aan bij voorbeeld een nieuwe plaats voor de Gijselaarsbank en de marktver- zamelkraam en gisteravond werd al vastgesteld dat het ook met de verhuizing van het Rembrandt- beeld die kant op dreigt te gaan. In een eerder stadium liep de be sluitvorming al in het college vast. Drie wethouders spraken zich te gen verplaatsing van het beeld uit omdat het naar hun mening teveel gaat kosten: 30.000 gulden. "Drie keer zoveel als de cultuurprijs die Leiden jaarlijks beschikbaar stelt. In de sector cultuur kunnen met dat geld wel leukere dingen ge daan worden", werd gisteravond door de fractie van Links leiden opgemerkt. Omdat burgemeester Goekoop zich in het college ook te gen de plaatsing van het beeld in het Rembrandtpark uitsprak, ging dit voorstel niet door. De burgemeester is daarop per soonlijk op zoek gegaan naar een andere plaats voor het beeld en kwam bij het college terug met de suggestie het bij molen De Put neer te zetten. Om het beeld in ie der geval te kunnen verplaatsen ging een nipte meerderheid in het college daarmee akkoord. Het is echter volgens wethouder Peters geen geweldige plaats. "Er komen daar in de toekomst ook nog speel- werktuigen voor kinderen te staan. Het wordt er wel erg druk", aldus Peters. Goekoop heeft met zijn alterna tief vooral rekening willen houden met de buitenlandse toeristen die Leiden bezoeken. Het fotograferen van het beeld op zijn huidige plaats is een nagenoeg onmogelijk zaak omdat men dan op de rijbaan moet gaan staan. Op het Kort Galgewa- ter kan het beeld samen met de molen in één kiek worden vereeu wigd, is de argumentatie van de bugemeester in het college ge weest. Peters gisteravond: "En een beetje fotograaf krijgt de Rem- brandtbrug er ook nog op". Peters werd door de commissie gisteravond teruggestuurd met de opdracht de verplaatsing nog maar eens in het college aan de orde te stellen. Mocht het college de wens van de meerderheid van de com missie negeren, dan zal een aantal partijen het te zijner tijd in de ge meenteraad aan de orde stellen. Volgens de wethouder is het echter niet uitgesloten dat het college de zaak laat voor wat die is en het beeld van Rembrandt op zijn hui dige plaats laat staan. Onduidelijkheid bleef gister avond bestaan over de financiering van de verhuizing. De gemeente raad wordt gevraagd daarvoor 30.000 gulden beschikbaar te stel len, maar gebleken is dat de raad dat al eerder heeft gedaan. Waar dat geld is gebleven, wist gister avond niemand te vertellen. Zoek geraakt of aan een ander doel be steed, meer werd niet duidelijk. Tekenen 's Morgens ontbijt met koffie, 's middags warm eten (keuze uit 15 verschillende maaltijden), tus sendoor een glas melk en koffie en 's avonds een broodmaaltijd. Op verzoek de radio aan en elke dag een douche. Uitgebreid as sortiment lectuur, waarvan een klein deel in Frans en Engels. Bi bliotheek is in opbouw. Lijkt toch verdacht veel op een reclametekst van een hotel. Bo venstaande gegevens komen echter uit de 'Evaluatie Arrestan tenbewaking Gemeentepolitie Leiden'. Je zou bijna gaan den ken dat een verblijf in een cel op een politiebureau dan wel niet het leukst denkbare, maar toch best te verdragen is. Leuk van de Leidse herman dad is in elk geval dat ze - zij het dan uit de overweging dat gekras en geklieder op de muren hier door hopelijk achterwege blijft - elke celdeur aan de binnenkant heeft voorzien van een school bord. "Aan arrestanten wordt op verzoek kleurkrijt verschaft, zo dat zij zich kunnen afreageren door hun tekenkunst te etale ren", staat er in de evaluatie. "Dit levert af en toe fraaie kunstwer ken op". Tekenen kunnen sommige ar restanten best. Humoristisch zjn ze soms ook, al blijkt uit de selec tie die ons bereikte dat de onder werpkeuze zich beperkt tot de politie en de rechterlijke macht. Mooi is in elk geval de tekening die de directeur met Hulk-pos tuur en vervaarlijke trek om de mond voorstelt. Hij waarschuwt dat de arrestant die het in zijn hersens haalt nog één keer te bel len of aan zijn celdeur te ramme len, erop kan rekenen dat er na een bezoek van deze directeur niets meer voor de arrestant in kwestie valt te rammelen. Op een andere tekening vraagt een me neer met witte baard en half-tan- deloze mond zich af wanneer hij eindelijk eens voor de rechter mag verschijnen, want hij wacht al 15 jaar. 'De getraliede herberg', heeft een andere arrestant het cellen complex op zijn tekenirig ge noemd. "Iedere zaterdag knal feesten, roulette, bingo, golden- ten", lezen we. "Twee maal per week viswedstrijd, opgeven bij de wachtmeester". En: "De ge traliede herberg. Nieuw politie bureau van Leiden in landelijke omgeving. Inschrijvingen van bekeuringszitters bereiken ons al met tientallen per dag wegens vijf sterren en de relaxte sfeer. Eens per dag strandwandeling, speciaal hiervoor is nieuw ge blindeerd busje gekocht". Er zijn mensen in betere om standigheden met aanzienlijk minder gevoel voor humor. Pleito De Breestraat wordt weer een winkel armer. Geen gigant a la C&A, maar toch een zaak met nóam: platenboer Plato pleit 'm dit keer. Naar de Vrouwensteeg. En daardoor komen de drie pla tenzaken van importantie in Lei den genoeglijk dicht bij elkaar te zitten. Free Record Shop en Gé Hofenk huizen immers op de aangrenzende Haarlemmer straat. Betekent Plato's nadering on derling ongemak? Niet in het minst, rr^enen de betrokkenen. Rijn Mos van de verkassende zaak denkt dat het juist lekker gemakkelijk voor het publiek is. Om de platen te bemachtigen die bij FRS of Hofenk niet te krijgen zijn, hoeft straks een nog kleine re wandeltocht te worden onder nomen. Van concurrentie zal derhalve geen sprake zijn. Een zelfde mening wordt door Free Record en Hofenk geventileerd: Plato zal na de verhuizing niet meer concurrentie opleveren dan nu het geval is. Riolering en ruimtegebrek vor men de redenen van vertrek, ver telt Mos. Een verbouwing van het pand aan de Breestraat zou in verband met verbetering van de riolering nodig zijn. En door de nog immer oprukkende cd-cul- tuur die Plato tot een steeds gro tere collectie dwingt, kampt men met ruimtegebrek. Twee inbra ken waarbij een grote hoeveel heid cd's werd buitgemaakt, maakten dat Plato nog meer vaart achter de verhuizing zette. Nog een voordeel in de Vrou wensteeg: een gelijkvloers win keloppervlak, waardoor de boel veel overzichtelijker is. ■vAro 4 «-vVcict.f ie. BR KOM *K ggMSVoo? -^ecHTPt, TKW^ Kunst in de cel. Sommige arrestanten die een verblijf in het cellencomplex van de Leidse politie moeten ondergaan, doden de tijd met tekenen op de speciaal daarvoor in de cellen aangebrachte schoolborden. Fraaie kunstwerken levert dat volgens de politie soms op. Misgelopen De stichting Nationaal Ge schenk wordt waarschijnlijk een Leidse bijdrage van zo'n 25.000 gulden door de neus geboord. Nu kunnen Juliana en Bernhard zich al verheugen in een bedrag dat de twee miljoen dicht nadert, dus zo'n ramp is dat nou ook weer niet. Toch betreurt Michel Verheij van de commissie fundraising van de Junior Kamer afdeling Leiden het ernstig dat die com missie de mist is ingegaan bij het organiseren van een sponsorloop op 29 april, door middel waarvan het geld (gerekend werd op 30.000 gulden) voor het prinselijk paar bijeen zou worden ge bracht. "Ik trek dagelijks het boetekleed aan", kan er desal- - niettemin gekscherend af. Waar ging het dan mis? "Ondanks het feit dat velen van ons zelf kinde ren hebben, hebben we absoluut geen rekening gehouden met de paasvakantie". "Voor de sponsorloop hadden we de medewerking van de ba sisscholen nodig. We dachten aan 1000 leerlingen. Pas toen we onlangs de brieven aan de scho len wilden sturen, kwamen we tot de ontdekking dat ze door de paasvakantie van die brief op zijn vroegst drie dagen voor de dag van de loop kennis zouden kunnen nemen". Hetgeen vol gens Verheij betekent dat de loop tot mislukken is gedoemd omdat de leerlingen op zo'n kor te termijn niet meer te mobilise ren zijn. De leden van de Junior Kamer hadden gezamenlijk al zo'n 12.000 gulden opgebracht. Maar bij dat bedrag kan het niet blij ven, meent de commissie. Het zou de eer van de Kamer te na zijn. "In Leuven heeft de Junior Kamer met een dergelijke spon sorloop 30.000 gulden bijeen ge bracht. Het zou toch zonde zijn als we het dan hier met 12.000 gulden zouden afdoen. Zo van: jongens bedankt, en verder niks. Dat is een te mager resultaat". Vandaar dat er alsnog een spon sorloop wordt gehouden, en wel in augustus, september, of okto ber. Verheij zou zelf een datum vlak voor 3 oktober wel zien zit ten. Maar het is nog zeer de vraag of er dan nog voor het Nationaal Geschenk zal worden gelopen. Verheij heeft er namelijk ernsti ge twijfels over of dat item in ok tober nog wel iemand op de been kan brengen. Stimulerender lijkt hem een goed doel dat dichter bij huis ligt. Overigens zou van de opbrengst van de sponsorloop die op 29 april zou worden ge houden, 20 procent al worden ge reserveerd voor een ander pro ject dan het Geschenk. Dat zou ook aan 'iets' in de regio ten goe de moeten komen. Want: "Een waterwinpomp voor Zimbab we... prima hoor, maar met dat soort dingen houden andere or ganisaties zich al bezig". Voor de sponsorloop waren by wijze van 'trekkers' onder ande ren burgemeester Goekoop, de wethouders Fase en Peters, bier- magnaat Freddy Heineken, Joop van der Reijden en Fons van der Stee uitgenodigd. Goekoop had al toegezegd het eerste rondje te zullen lopen en heeft zijn trek- kersrol bij voorbaat al waarge maakt. Volgens Verheij hadden sommige bedrijven voor het rondje van de man 1000 gulden LEIDEN - De samenwerking tus sen politie en het Riagg verloopt moeizaam. Dit schrijft hoofdcom missaris H. Mostert in de evaluatie van een jaar arrestantenbewaring in het nieuwe Leidse politiebu reau. De politie blijft nogal eens zitten met arrestanten, waarvoor het Regionaal Instituut voor de Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg (Riagg) geen plaats heeft. Het kwam het afgelopen jaar nogal eens voor dat enigen van de 1400 arrestanten die jaarlijks in een Leidse politiecel terechtkomen, in een observatie-cel moesten wor den opgesloten. Het betrof perso nen die in afwachting van over brenging naar een psychiatrisch ziekenhuis moesten worden inge sloten of mensen over wie eerst uit voerig moest worden overlegd. In de evaluatie schrijft Mostert dat insluiting van psychiatrische patiënten in cellen van politiebu reau tot een minimum moet wor den beperkt. De commissaris is in overleg gegaan met de directie van het Riagg om de samenwerking te verbeteren. Een ander punt van zorg voor de commissaris is het fouilleren van bezoekers van arrestanten. De be zoekers worden niet gefouilleerd wanneer zij het cellenhuis van het Leidse politiebureau binnengaan. Volgens Mostert moet overwogen worden om bezoekers van bepaal de ingesloten verdachten wel te fouilleren. LEIDEN - Het onderzoek naar ge luidsoverlast als gevolg van de ver dubbeling van de spoorlijn Den Haag/Mariahoeve - Leiden heeft geen andere resultaten opgeleverd dan de studie die al eerder in op dracht van de NS was gemaakt. Dit betekent dat de gemeente de Ne derlandse Spoorwegen niet zal ver plichten geluidsschermen aan te brengen langs de spoorlijn. Het nieuwe onderzoek werd door TNO verricht op verzoek van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en verkeer, die er niet van overtuigd was dat het eerste onderzoek wel absoluut betrouw- LEIDEN - De Stichting Jongeren- radio Freewave (SJF) heeft zend tijd aangevraagd bij Radio Rijn land voor het brengen van een vol ledige jongerenradio in de regio Leiden. De SJF vindt het van het grootste belang dat er een muziek- en informatieradio komt die ge richt is op jongeren in de omge ving. Onderzoek en eigen ervaring hebben de mensen van Freewave naar eigen zeggen geleerd dat jon geren het beste kunnen worden be reikt door muziek en korte, voor hen belangrijke informatie. Op dit moment wordt door Free wave nog illegaal uitgezonden, "maar" zo staat in een verklaring, "wij beseffen ons terdege dat we op die manier nooit helemaal kun nen voldoen aan de eisen die wij zelf aan jongerenradio stellen". De taakstelling die Freewave gekozen heeft, leidt er volgens Freewave toe dat langer moet worden uitge zonden dan enkele uurtjes per dag. Bovendien vindt de SJF dat gezien de band die de piraat met de doel groep heeft opgebouwd door 24- uurs uitzendingen en de uitgave van het sinds kort verschijnende maandelijks verschijnende jonge renmagazine Wave, het voor de hand ligt dat deze uitzendtijd wordt vastgehouden. baar is. Indien het onderzoek zou uitwijzen dat de de geluidsoverlast voor omwonenden van de spoor lijn met twee decibel zou toene men, dan moesten de Nederlandse Spoorwegen geluidsschermen aan brengen. De eerste geluidstests wezen echter uit dat de overlast bij de verdubbeling van het spoor zou afnemen. Het TNO-onderzoek heeft nu tot dezelfde uitkomsten geleid. Ook bij het nieuwe onderzoek is overigens geen rekening gehouden met een toename van het treinver keer. De gemeente gaat er van uit dat de verdubbeling van het spoor geen consequenties voor de inten siteit van het treinverkeer zal heb ben. Een woordvoerder van de spoorwegen liet zich bij een verga dering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer eind januari van dit jaar ech ter ontglippen dat na 1994 een toe name van vijftig procent te ver wachten is. Nu de resultaten van dit onder zoek bekend zijn, zal de gemeente een verklaring van geen bezwaar bij gedeputeerde staten aanvragen om te mogen afwijken van het be stemmingsplan aan de zijde van de Transvaal-wijk voor de verdubbe ling van de spoorlijn. LEIDEN - In de Sperwerhorst is gisteren een 41-jarige vrouw aange houden, die bij een gezin vroeg om even op te bellen, maar toen zij eenmaal binnen was een revolver trok. Van het cilinderpistool was de loop dichtgemaakt, waardoor het wapen half onklaar was, maar daardoor des te gevaarlijker. Wan neer de vrouw de trekker zou heb ben overgehaald, had dat een enor me explosie teweeg kunnen bren gen, aldus de politie. De vrouw is voor verhoor ingesloten.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13