EEN MAAND IBIZA VANAF 189.-? GROENE..? Klassieke tuin in opmars De Jong's trouwauto's VRIJE TIJD Vlieland Hans van Leeuwen bestratingen STRAATMAKERS EN OPPERLIEDEN Veel nieuwtjes op "Tuinbranche" Houten vloer zelf opknappen Wieeigenlijkal lang van plan was om Seat Ibiza te gaan rijden, kan dat nu inderdaad al vanaf 189- per maand doen. Dank zij onze nieuwe financieringsvorm. Daarmee worden zaken als spor tiviteit,schoonheiden exclusiviteit nu voor iedereen bereikbaar. Even een rekensommetje. Stel u koopt een Ibiza 900 Playa met een aanschafprijs van 15 495U betaalt 4.895,- (ca. 30% van de nieuw waarde) contant. In de meeste gevallen zal de inruilwaarde van uw huidige auto daar voldoende voor zijn. Vervolgens betaalt u 48 maanden een bedrag van 189,-. Dit bedrag is gebaseerd op een effectieve jaar rente van 9,9%. Dan blijft er nog een bedrag van 4.500,- over. Dit restbedrag kunt u dan afbetalen, of u ruilt uw auto in. Daarbij kunt u er van uit gaan dat de waarde van uw Ibiza aanmerkelijk hoger zal liggen dan het restbedrag Van deze financieringsvorm kunt u niet alleen gebruik maken bij de Ibiza serie, maar bij alle Seat modellen. U kunt dus ook beslui ten om voor een bijzonder laag bedrag per maand in een Marbella, Ronda of Malaga te stappen. Zo kunt u voortaan zorgeloos Seat rijden en tegelijkertijd geld overhouden voor andere zaken. Bijvoor beeld een vakantie naar Ibiza. AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. Alphen a/d Rijn Gabo Autoservice B.V., Kalkovenweg 7, Tel.: 01720-43301. Leiden Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071-144345. Katwijk a/d Rijn Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961. Hillegom Autobedrijf "Henko", Weeresteinstraat 25A, Tel.: 02520-23568. - B nesm w met onzefinancieringsmaatschappij op de gebruikelijke voorwaardengeldend bij aanschaf vóór 31 n 1Q87 ImporteurPon Car RV. Heemstede E2]ESjEl,ieeft'n kompleet programma voor 'n fraaie tuinvijver 1 Algeneters 1 i onteinpomp Goudwinden 1 Goudkarpers 1 Gpudzeelten 1 Goudvoorns 1 Graskarpers Goudvissen voor de vijver 3.50 Kabouters Koikarpers Kunsteenden Motorfilters Namaakreigers Spuitkikkers Watervlooien voor dier, tuin en aquarium NIEUWE RIJN 50 LEIDEN. 071-120824 vraagt voor direct Hoog loon Hoge meterprijzen Inlichtingen tijdens kantooruren 01718-32124 na 19.00 uur 071-143481 Antieke eolgeutos: 2 typen Lenden ttxl-eebs Moderne witte Pruldscoupé 7 Pen. tolgeuto't Keuze uit 30 auto's o.a. Rolls Royce 1926 Rolls Royce 1933 (wit) Rolls Royce 1956 (wit) Bentley 1949 (wit) Jaguar 1949 (wit) Cadillac 1939 (open kap) Citroen 1949 (wit) Austin cab 1949 London taxi-cab 1949 (wit) KANTOOR: Lammenschansweg 49 Leiden. Dag. geop. 9.00-22.00 uur. SHOWROOM: Boommarkt 3. Geop. donderdag koopavond 19.00-21.00 uur Zaterdag van 11.00-16.00 uur Tel. 071-123055-131280 De Batavus Topper zoals u 'm op TV zag? Nee... maar wel in leuke moderne kleuren! En... in ongelofelijk veel maten en uitvoeringen. Met roestvrijstalen velgen en zijreflektie op de bdnden. Goedgekeurd veiligheids slot, werkelijk helemaal kompleet Vanaf 619,- inklusief mijn vakmanschap en service! Kom even langs, misschien doe ik een verrassend bod op uw groene.... Nic Schouten, Langeweg 22, Roelofarendsveen tel. 01713-2294 J. N. M. Van VIÏGt, Leidseweg 300, Voorschoten tel. 071-764549 Mooijekind, Schoolstraat 68. Noordwijk lel. 01719-12826 F. J. A. M. Luijten, Achterweg 22. Katwijk tel. 01718-29035 Korte toer maakt op Kreta. De prijzen vielen alleszins mee. Maar voor een spui tende fontein klassiek model in uw patiotuin, die al gauw een paar honderd kilo weegt, moet u toch wel diep in de buidel tasten. Intussen is het assortiment zgn. harde materialen voor tuin en bal kon enorm uitgebreid. Van sierbe strating tot en met stapelwanden is er een (te?) grote keus. Indrukwek kend zijn de prachtige soorten na tuursteen (gletsjerkeien, vulkaan stenen, fossiel- en maanrotsstenen. zeekeien, carrarastenen enz.), waarmee de tuinbezitter zijn fanta sieën kan verwezelijken. Voor een heuse rotstuin, als bedding voor een waterloop of als bodem van de vijver, die dan niet te diep mag zijn, anders ziet u die kostbare aan schaf niet. Vijvers Over vijvers gesproken: Ubbink in Roosendaal heeft een styropor kunststof) ring-met deksel, die ze ijsvrijhouder noemt. Drijvend in de vijver houdt deze constructie een wak in het ijs open, zodat scha- deljke gassen uit het water kunnen ontsnappen en zuurstof kan toetre den. Prijs ongeveer 30 gulden. Hij staat nog niet afgebeeld in het bro- chure-achtige boekje 'Tuinvijver- tips', dat deze firma via de tuincen tra voor f 4,25 aanbiedt. Ook Plasti- call in Hoorn heeft zoiets: 'Een vij ver kiezen, hoe doe je dat?', voor een rijksdaalder en zonder kleu renfoto's. Van verschillende fir ma's komen er meer en meer doe- het-zelfverpakkingen van vijverfo- lie in een aantal maten, speciaal ge richt op de kleine tuin. Van Heron te Deventer zagen we o.a. 'water vallen vervaardigd van met glasve zel versterkt cement' en ook 'licht gevende stenen', alsmede - heel belangrijk - een 'vijveralarm', een instrument dat ook in een zwem bad kan worden gebruikt. Het dient om alarm te slaan als een kleuter te water raakt. Behalve vissen krijgen ook ande re huisdieren meer en meer aan dacht. Zo zagen we van Gevo (Gel drop) een kunststof kattentoilet met geurvreter. Men heeft o.a. ook een hondentoilet, kant en klare vo lières en dierenhokken. Wormenmest De grond waarin planten moeten gedijen is nog steeds van groot be lang. Opvallend was op de beurs het aantal stands met 'wormen- mest'. Op een aantal plekken in ons land worden door wormencul tures grote hoeveelheden mate riaal dat daarvoor geschikt is in vruchtbare (pot)grond omgezet. Een Britse firma introduceert hoezen waaronder de tuin-meubles een winterslaap houden. Probeer die wormenmest eens! Een belangrijke ontwikkeling op het gebied van de gewasbescher mingsmiddelen is de toepassing van feromonen. Denka in Voort- huizen hoopt midden juni een mid del tegen alle soorten bladluizen in de consumentenhandel te kunnen brengen, waarin feromonen zijn verwerkt. Dit ziin stoffen waarmee insekten elkaar boodschappen doorgeven: in hel antibladluismid- del is een feromoon verwerkt dat een alarmsignaal afgeeft waardoor ze op de loop gaan of zich laten val len. Daardoor zijn ze beter in con tact met een bestrijdingsmiddel te brengen. Aglukon in Leiden heeft een plantenspray die de hardnekkige schildluizen zegt aan te pakken, o.a. op kamerplanten. Voor het op kweken van plantjes zijn bodem- verwarmde zaaibakken, zoals van Humex (Vemakas-Oostwoud), die in de huiskamer best interessant staan, een heel plezierig bezit. Als kleingoed (nou ja) vermelden we ten slotte nog een houten distel trekker met koperen bek; wordt ook veel als decoratie gebruikt, verzekerde men mij), onkruidrui- mers om mee tussen stenen te werken, een hobbyset hydrocul tuur van Luwasa-Duiven voor zo'n 12 gulden compleet, parasols in ve le kleuren (maar weinig effen), pas send bij kussenovertrekken van Plusol-Tilburg; Fleur-o-Garden plantengeleider die niet gespijkerd hoeft te worden en Florifix boom- bindband van zachte schuimstoi' rond een metaaldraadkern (The- mans-Zutphen); nieuw gemaakte 'oude' troggen als plantenbakken, veel goedkoper dan de granieten Zelf een parketvloer een onder- houds/vernieuwingsbeurt geven is een karwei waarbij nog al wat komt kijken. Hetzelfde geldt voor een vloer van houten planken die na een grondige behandeling en af werking met lak of beits als 'loop- vloer' gebruikt gaat worden. Zo'n klus wordt meestal uitbe steed aan daarin gespecialiseerde bedrijven. Door het zelf te doen kan men zich echter zo'n tweeder de van de vakmanprijs besparen. Behalve de daarvoor nodige ge reedschappen is een reeks van spe ciale materialen en hulpmiddelen nodig. Ook een deugdelijk deskun dig advies is onontbeerlijk. Er is in Nederland een onderne ming die dit alles in een totaalpak ket aanbiedt, het Woodboy-sys teem. De grote horizontaal draaien de schuurmachine krijgt men daar bij in huur, de hulpmiddelen en de produkten voor de voorbewerking en afwerking worden meegele verd. Het Woodboy-systeem is geen éénpansgerecht; het wordt pasklaar voor elke situatie samen gesteld. Het bevat afbijtmiddel, een waterafstotend onderlaagpro- antieke (van Haren Beton-Druten) en een Amerikaanse barbecue, waarin het vlees niet kan verkolen, van Metal Trading Holland te Bor- dukt, gekleurde onderlaag, satin of glans coating voor de eindlaag. boenwas, onderhoudsmiddelen, zo nodig ook voegpasta in spuitpa- troon voor het wegwerken van spleten en spijkergaten, zo nodig ook een schraaplat voor het verwij deren van ongerechtigheden als lijm, verf e.d. Door van dit zelf uit te voeren systeem gebruik te maken komt een totale houten vloer- of parke trenovatie op ongeveer 8 to 10 gul den per vierkante meter. Om de ge bruikers een perfect resultaat te garanderen is er een speciale servi cetelefoon, om vooraf technische adviezen te vragen. Er zijn zo'n 600 Woodboy-exploi- tanten in Nederland. Waar ze te vinden zijn komt men aan de weet door 04168 (Waspik) nr. 2307 of 2048 te bellen. KIMBAND - Op de aansluiting van wand en vloer doen zich in veel huizen (onzichtbare) kieren voor, die water doorlaten. Een handig produkt om dit euvel uit de wereld te helpen is "kimband" van Ri- gips. De Touristikzentrale van Sauer land heeft een nieuwe camping gids uitgebracht. In die gids een overzicht van 26 kampeertrerrei nen in Sauerland. Informatie wordt gegeven over de mogelijkhe den die de campings bieden, hoe ze', op de simpelste wijze zijn te berei ken en in wat voor omgeving ze zijn gelegen. Ook wordt uit de doe ken gedaan welke kortingsregelin gen er bestaan. De gids, 'Camping Führer Sauerland', is te bekomen, bij Touristikzentrale Sauerland. Postfach 1460, D-5790 Brilon. tele foon 09-49296191229. In het binnenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen ik tot 25 oktober aanstaande een ten toonsteling ingericht over 'De Mo. de van Marken'. Op de tentoonstel ling krijgen de bezoeker een beeld van Marken en de kleding die door de Markers werd en wordt gedra gen. Bij elkaar bezoekt nu zo'n half miljoen toeristen het voormalige eiland in het IJsselmeei. Toeristen evenwel die vooral bij de haven bleven en wat ronddoolden in de Kerkbuurt. De 'werven', verder op' het eiland, werden meestal overge slagen. De tentoonstelling nu wil de be zoeker een kijkje verschaffen ach ter de schermen. Ze laat niet alleen" zien welke rol de kleding in de beeldvorming van Marken heeft gespeeld, maar vooral het feit dal deze kleding voor de Markers zelf een duidelijke sociale betekenis had. In de tentoonstelling worden deze betekenis onder meer geillu streerd aan de hand van rouwkle ding en jongens- en meisjeskle- ding. De tentoonstelling is dage lijks geopend van 09.00 tot 17.00 Heel spannend. Wandelen over en langs gletschers. In Oost-Tirol in het Innergeschloss, maar ook op de Pasterzenweg aan de voet van de groosglockner en bij Neukirch- ten am Grossvenediger in het Salz- burgerland zijn er mogelijkheden te voer om het mysterie van die grote ijsstromen van nabij te aan schouwen. Het pad bij Neukirchen werd vo rig jaar geopend. Langs de route staan achttien borden met leerza me informatie opgesteld. Boven dien worden er in de zomermaan den op woensdag en zaterdag glet- schertochten georganiseerd onder leiding van berggids Toni Hólzl Die expedities duren twee dagen Overnacht wordt er in de Kürsin- ger Hutte op 2500 meter hoogte. Al leen dat al is een belevenis. Prijs per persoon ca. f 78,50 en Toni zelf verstrekt nadere inlichtingen op het adres 5742 Wald-Köningsleiten in Oostenrijk. telefoon 09- 4365648221. Nederland telt drie en een half miljoen tuinbezitters en ander half miljoen mensen die de bloemetjes op het balkon zet ten. Eigenlijk kunnen we hier nog wel een paar miljoen men sen met groene vingers bijtel len, want ook al heb je geen tuin of balkon, planten zijn er bijna in elk huis. Voor al deze miljoenen wor den op gezette tijden ook beur zen gehouden. Een van deze beurzen is 'Tuinbranche'. Op deze beurs werden vele nieuw tjes gepresenteerd, van water korrels, pottenpersjes, planten- sprays tot sierbestratingen en stapelwanden. door Frans Wegman We beginnen met de 'waterkor rels'. Daar er meer kamerplanten doodgaan aan te veel dan te weinig water, zouden de 'waterkorrels' van Enneking-Aerdenhout in staat kunnen zijn vele plantelevens te redden. Door de potgrond ge mengd nemen ze een eventueel te veel aan water op, om het vocht weer af te geven wanneer de wor tels erom vragen. Het proberen waard. De kleinste verpakking kost ongeveer 6 gulden. Van Asef Fison in Didam komt een groeipasta voor stekjes en de moestuinier kan van Inpla diverse sla-, kool- en andijvieplantjes - met 15 stuks in een bakje groeiend - te gemoet zien. Deze vervangen de bosjes die straks weer in de tuin centra te koop zullen zijn. Men ver wacht van de plantjes-in-bakjes dat ze sneller 'aan de wortel' zullen raken. Amevo uit Alkmaar presenteer de een kunststof knielkussen, waarop tevens - maar natuurlijk niet tegelijkertijd - kan worden ge zeten. Voor tuiniers die van goed gereedschap houden, en dat blij ken er steeds meer te worden, noe men we de Britse firma Jenks Cattell, vertegenwoordigd door Beek Heijermans in Katwijk. Een flink assortiment houten tonnen en kuipen zagen we bij Stijf Zn. te Heerde. Toch wel vriende lijker dan de vele kunststof-vaten die er zijn. Naar de klassieke tuin? Op de beurs kon men de indruk krijgen dat er in ons land een ten dens is om de tuin een klassieke vorm te geven. Er was een groot aantal stands waar men niet alleen betonnen leeuwen e.d. kon zien, maar tevens discuswerpende Griekse (stenen) helden en lieftalli ge godinnen. Ook waren er tal van mini-Ionische zuilen, waarvan men met behulp van houten 'dwarslig gers' pergola's kan bouwen boven een terras. Behalve beelden en co lonnades waren er ook allerlei soorten - meestal roodstenen - potten te zien. waaronder Griekse van 1.80 m hoog, met de hand ge Dit boombindband beschadigt de groeiende takken niet U kwaliteit onder DM m JWI mm 9 9 alle omstandigheden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11