Het Rapenburg was eens een uithoek van de stad Leiden Kauw gooit kiezelstenen tegen ruiten van woning Geen hulp gemeente teruggave belasting Inbraak actief in vrije tijd Begeleidingscommissie Deel 2 uit serie over Rapenburg en omgeving Man (64) gewond Vrouw botst tegen bus Circus Renz naar Leiden Trio rooft portefeuille taxichauffeur Discriminatie discotheken onderzocht DONDERDAG 23 APRIL 1987 ILEIPSCH DAGBLAD LEIDEN - Een bewoonster van de Rijndijk heeft zich gisteren tevergeefs tot de politie ge wend. De familie wordt min of meer het leven zuur gemaakt door een kauw, een soort kraai, die in de omgeving nestelt. Het beest verzamelt allerlei mete- riaal om zijn nest te verstevi gen, maar neemt op die vele vliegtochten geregeld ook kie zelstenen mee. Op onverklaar bare wijze verliest de kauw die stenen nogal eens: vlak voor de ramen van de familie die gere geld wordt opgeschrikt door een flinke tik. Ten einde raad wendde de bewoonster zich gisteren tot de politie, maar die verwees haar door naar de Dierenhulpdienst. Volgens een woordvoerder kan de dienst daartegen moeilijk optreden. 'Het zal wel overgaan als het dier is uitgenesteld want er is geen sprake van dat zo'n beestje wordt afgeschoten', al dus de zegsman. LEIDEN - De gemeente is van plan ouderen die in een verzorgingshuis wonen te helpen bij een verzoek om teruggave van teveel betaalde belastingen. Een dergelijke terug gave is mogelijk geworden na een wijziging van de Wet op de bejaar denoorden. Berekeningen hebben uitgewezen dat bejaarde echtparen op deze wijze 700 gulden per jaar terug kunnen vragen terwijl een al leenstaande recht zou hebben op een teruggave van 400 gulden. Teruggave van belasting is mo gelijk vanaf '85. Het gaat dan om een deel van de bijdrage die oude ren aan hun verzorgingskosten be talen. De sociale dienst is momen teel bezig voor alle ouderen die hiervoor in aanmerking komen, De LPV De Vriedenclub vloog vanuit Duffel. De Uitslag: 1,2,4,5,6,8,9, combinatie Kooyl Werkhoven; 3 en 10 F.J. Compier; 7 R. v.d. Dop. Postduivenvereniging Leider dorp vloog eveneens uit Duffel. De uitslag: 1,2,4,7,10 J. van Laar zn.; 3. P. Sloos; 5 H. Flippo; 6 R. Kappetein; 8 J. Knijnenburg; 9 W. van Oosten. De uitslag van een wedstrijd )an LPV De Snelvlieger, even- '.ens vanuit Duffel, is'als volgt: 1,2,3,8 J. Groenendijk; 4,7 P. Jan- 5 P. v.d. Tuin; 6 B. Vlekke; 9 combinatie J en N; 10 L. v.d. Tuin. Ook de LPC nam deel aan een vliegwedstrijd vanuit Duffel. De uitslag: 1 J. v.d. Meijden; 2 K. v.d. Broek; 3 A. Singéling; 4 en 6 C. v.d. Horst5 P. de Haas; 7 J. Staffelen; 8 Van der Meer-Hale- wijn; 9,10 K. Lefebre. Postduivenvereniging De Zwa luw uit Voorschoten vloog vanuit Strombeek. De uitslag: 1 W. van Ommen; 2,3,6,8 H. v.d. Kooij4 Brouwer-de Best; 5,9,10 combina tie Aertssen; 7 P. van Wissen. Postduivenvereniging Het Oos: ten vloog vanuit Duffel. De uit slag: 1 en 9 A. Pracht; 2 en 7 com binatie Putten/Van Weezen; 3,8,10 J. Smit; 4 en 5 P. Juffer- mans; 6 C. v.d. Berg. Huygens In het kader van een lezingen cyclus over 'De eeuw van Con- stantijn Huygens. De Nederland se Republiek in de Gouden Eeuw' wordt maandag 27 april een le zing gehouden door professor dr. I.M. Veldman van de VU te Am sterdam. Hij heeft het over 'De beeldende kunst'. De lezing wordt gehouden in het centraal facili- teitengebpuw aan de Cleveringa- plaats, zaal 1175/011. Aanvang 18.45 uur. Visuitslag Visvereniging VOF '74 hield op 12 april een wedstrijd in de Ring vaart. De uitslag: 1. P. Aben, 14 stuks, 2900 gram; 2. A. Segijn, 9 stuks, 3940 gram; 3. C. Meijer, 5 stuks. 1280 gram; 4. G. Kokkedee, 3 stuks, 420 gram; 5. F. Keere- weer, 3 stuks, 400 gram. Visvereniging De Gulden Voorn viste op in de Rijn. De uit slag: 1. F. Smit, 2750 gram; 2. T. van der Meer, 1110 gram; 3. M. Hoogkamer, 1000 gram; 4. H. van Alphen, 790 gram; 5. G. Harland 630 gram. Thema-ochtend. Clubhuis Matilo houdt op dins dag 28 april een thema-ochtend over verslaving. Frank Marchel- linus zal deze problematiek toe lichten. Marchellinus is lid van Preventie Alcohol en Drugs (PAD). Het PAD bestaat uit men sen die zelf verslaafd zijn ge weest. De thema-ochtend is be doeld voor degenen die in hun omgeving met verslaving te ma ken hebben. Andere belangstel lenden zijn ook welkom. De bij eenkomst begint om 9.30 uur. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt zaterdag 25 april een ruilbeurs voor verzamelaars van postze gels, munten, prentbriefkaarten, lucifermerken, enzovoorts. De beurs wordt gehouden in de aula van de Dr. Van Voorthuysen- school aan de Marnixstraat 40 van 10.00 tot 16.00 uur. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag 26 april voorlopig de laatste bijeenkomst van dit seizoen. Die ochtend spreekt J. van Wijclc uit Leiderdorp over 'Wat je om je heen ziet - ver weg en dichtbij'. Het gaat over de mens en de natuur. De lezing heeft plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Aanvang 10.30 uur. een financieel jaaroverzicht samen te stellen over '85 en '86. Deze zul len de betrokkenen tesamen met een informatiefolder worden toe gestuurd. Over mogelijkheden om hulp te verlenen bij het invullen van het belastingformulier wordt nog gepraat. Mogelijk dat de Rechtswinkel of ambtenaren van de belastingdienst hierbij worden betrokkenen. De directie van het circus, Ar nold en Marina Renz, hebben een gevarieerd programma samenge steld met artiesten uit alle wereld delen. Behalve artiesten treden ook dieren op in circus Renz. Be halve paarden en olifanten treden er ook duiven en kamelen op in de circustent. Hoogtepunt van de voorstelling is het optreden van de dompteur Henk Luyckx met een roofdierengroep bestaande uit tij gers, panters en poema's. De voorstellingen van circus Renz beginnen op zaterdag om 15.00 en 19.15 uur. Zondag treedt het circus op om 15.00 uur. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar bij de VW aan het Stationsplein. LEIDEN - Uit een reisbureau aan de Doezastraat is dinsdagavond tussen negen en elf uur een bedrag LEIDEN - Een in een weiland aan de Vrouwenweg grazende koe is gistermiddag rond half een doo*t onbekende gestolen^ De"d ie ve^kw a m en m oorzaak te water geraakt. Het beest kon niet op eigen kracht uit de sloot komen. De Zoeterwoudse eigenaar kreeg nen yia een dakraam geld lag bij het uit het water trekken van het dier hulp van twee agenten van de Leidse politie. De koe heeft aan haar -n een brancjkast, die werd openge- lentebad geen letsel overgehouden. (foto Ton Zajac) broken LEIDEN - Wethouder De la Mar van sociale zaken installeerde gisteren in het stadhuis de 'begeleidingscommissie alternatief Zijloever'. De com missie moet de wensen van de wijkbewoners met betrekking tot de bejaar denvoorziening in Leiden-Noord op een rijtje zetten en bekijken welke gevolgen die wensen hebben voor de hulpverlenenden instanties in de wijk. De commissie moet haar werk snel uitvoeren; voor de vakantie moet de rapportage zijn afgerond. De commissie staat onder het voorzitterschap van C.J. Revet, bestuurslid van de Stichting Zijloever en voorzitter van de Wij kouderenraad. Of de bejaardenvoorziening er komt, is nog niet zeker. De provincie staat positief tegenover de bouw van een bejaardenvoorziening op de Zijloever, maar heeft hierover nog geen definitieve beslissing genomen. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht een 24-jarige Leidenaar aangehouden die ervan wordt ver dacht een taxichauffeur van zijn portefeuille met 300 gulden te heb ben ontdaan. Twee andere mannen die hem daarbij zouden hebben ge holpen, zijn nog niet aangehouden. De taxichauffeur, een 20-jarige Leidenaar, nam het drietal rond half twee vannacht op de Tous- saintkade mee in zijn auto. Eén van de passagiers moest er op het Van Vollenhovenplein uit, maar hij weigerde de kosten van zijn deel van de rit te betalen. Daarover ont stond tussen de chauffeur en de man een discussie, die zich later buiten de auto voortzette. De taxichauffeur voelde nattig heid toen hij zag dat de twee ande re mannen ook waren uitgestapt en zich uit de voeten maakten. Nadat hij in zijn auto keek, bleek de por tefeuille die hij tussen de voorban ken had gelegd, verdwenen. In de consternatie wist ook de wanbeta ler weg te komen. Via de mobilo foon riep de taxichauffeur de hulp in van zijn collega's en de politie. Aan de hand van het signalement kon één van de mannen later in de nacht worden aangehouden. LEIDEN - Een 64-jarige Leidenaar is gewond geraakt bij een aanrij ding met een auto, gistermorgen rond elf uur op de Stevenshof- dreef. De man stak plotseling het zebrapad over, waardoor een zo juist aankomende automobilist niet meer tijdig kon stoppen. De man liep een schaafwond aan het gezicht op, die ter plekke door de Eerste Hulpdienst is behandeld. LEIDEN - Een 61-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag rond half één op de Hoge Rijndijk gewond geraakt na een aanrijding met een bus. Zij is met een hersenschud ding en een grote schaafwond aan het gezicht overgebracht naar het AZL. De aanrijding ontstond toen de vrouw met haar flets de weg over stak, tussen auto's die in een file stonden door. Bij het oversteken van de busbaan kwam er met grote snelheid juist een bus aan, die haar schepte. LEIDEN - Circus Renz, het oudste circus van Nederland, treedt zater dag en zondag op in Leiden. Op het terrein van de Groenoordhallen geeft het circus zaterdag twee en zondag een voorstelling. geldt dat de geschiedenis verder teruggaat dan 1386. Het gebied aan het Rapenburg ten noorden van de Langebrug - de vroegere Volders- gracht - heeft een geschiedenis die tot ver in de middeleeuwen terug gaat. Dat terrein behoorde toen nog toe aan het grafelijk gebied, in de tijd dat het Rapenburg nog de Vestgracht was en de stad daar werd omsloten door de stadsmuur. Het is in dat deel waar later het Barbaraklooster werd gevestigd. Al in 1343 wordt in grafelijke reke ningen het zogenaamde Lombar denhuis genoemd dat zijn ingang had aan de Creupelsteeg, die even wijdig moet hebben gelopen met het huidige Rapenburg, waarop de achterzijde van de lommerd uit kwam. Wanneer de lommerd op deze plek terecht is gekomen is niet bekend. De Lombarden, die de geldhandel bedreven, waren in 1282 al vele jaren in Holland. Het is in ieder geval bekend dat in 1289 in Leiden ene 'Peter den Lombarde van Ley den' optrad. In de loop van de veertiende eeuw neemt de lommerd elders in trek in de stad. Het is bekend dat in de loop der jaren in het Lombar denhuis of directe omgeving later nog een herberg is geweest van ene Mouwerijn Claesz. 'waar de stad soms met haar gasten ging eten of drank ging halen' zo staat te lezen in het tweede deel over het Rapen burg en directe omgeving. Barbaraschool Op 16 februari 1441 kregen de zusters van Sint Barbara opdracht nabij het Lombardenhuis, waarin zij toen woonden, een kapel neer te zetten. De zusters wilden van het Lombardenhuis een klooster ma ken gewijd aan Sint Barbara en be horend tot de derde orde van Sint Franciscus. Als stichter van het klooster mag Symon van (den) Woude gelden, een telg uit het rid derlijke geslacht Van Alkemade, afkomstig uit Warmond. Hij maak te lange tijd deel uit van het stads bestuur als veertigraad. Het is niet precies duidelijk hoe en wanneer de zusters de vele pan den en terreintjes in de omgeving verwierven. Aannemelijk is dat al halverwege de vijftiende eeuw veel in bezit was van de zusters. Dat stukje stad tussen Rapenburg, Vol dersgracht (Langebrug), Lombard- steeg en Pepersteegje, met een veelheid van straatjes en steegjes, groeide uit tot een uitgestrekt kloostercomplex aan een gracht die op weg was de aanzienlijkste te worden van een groeiende stad. Overigens was de vestiging van kloosters in die jaren bepaald niet vreemd. De komst van het Barba raklooster stond ook niet op zich zelf. In 1390 kende Leiden slechts een klooster. In het jaar 1474 waren dat er 15 die merendeels binnen de Het riante pand Rapenburg 4 dat uitvoerig wordt besproken in deel 2 van 'Het Rapenburg'. sta dsmuren, of anders vlak daar buiten, waren gelegen. In de zes tiende eeuw ging het niet zo goed met de kloosters. De inkomsten daalden, als gevolg van een ver mindering van giften, en kloosters waren genoodzaakt de stad kwijt schelding van belasting te vragen. Voorts was er in 1556 sprake van een misoogst. Er was sprake van honger. Dat de kloosters het slechter kre gen, kwam natuurlijk ook door de hervorming. De beeldenstorm van 25 en 26 augustus 1566 hield ook huis in Leiden en daarbij werden de vele kloosters niet ontzien. De klap op de vuurpijl was wel dat Leiden zich in 1572 aansloot bij de protestante Prins van Oranje. Daarmee viel het doek voor de ka tholieke kloosters. De goederen werden merendeels verkocht om het leger van de prins te kunnen onderhouden. Na het ontzet van Leiden werd bij besluit van de Staten van Hol land een universiteit in het Barba raklooster ondergebracht. Dat was de beloning die Leiden in 1575 ten deel viel voor zijn verdiensten in de oorlog tegen de Spanjaarden. Maar de 'schenking van Willem van Oranje' bleef niet lang in dat klooster. In 1577 verhuisde die naar de kapel van het Faliede Bagijn- hof, om vervolgens onderdak te krijgen (1581) in het voormalige klooster der Witte Nonnen aan het Rapenburg, het huidige Academie gebouw. Later heeft het Barbaraklooster nog een keer als onderdak gediend voor de universiteit. Dat was in de INBRAKEN - Bij een inbraak in de moskee aan de Hooigracht zijn dinsdagavond twee versterkers en een aantal microfoons ontvreemd. jaren 1616 tot 1618 omdat de acade mie ten gevolge van een grote brand moest worden hersteld. Maar het klooster was toen al inge richt als Prinsenhof, bedoeld de prins tijdens zijn bezoeken aan Leiden te huisvesten, evenals an dere hoge gasten. Op 14 november 1667 werd besloten tot aftraak van het voormalige klooster teneinde er woningbouw mogelijk te ma ken. Zo werd bijvoorbeeld de Pa pengracht doorgetrokken dwars door de voormalige tuin van het Prinsenhof. (Deel 2 van 'Het Rapenburg' is tegen een prijs van fl. 39,50 te koop bij het Kunsthistorisch Instituut aan de Doe lensteeg 16, Gemeentelijke Archief dienst Leiden aan de Boisotkade 2a, Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 en bij boekhandel J. Ginsberg aan de Breestraat 127-129) LEIDEN - Vanuit het discrimina tie-meldpunt worden binnenkort steekproeven genomen bij enkele Leidse discotheken om er achter te komen of hier niet-blanke jonge ren de toegang worden geweigerd. Een woordvoerder van het meld punt deelde dit gisteravond in een vergadering van de commissie so ciale zaken mee. Het meldpunt heeft het afgelopen half jaar twee klachten ontvangen over discrimi natie op grond van huidskleur bij het toegangsbeleid van enkele dis cotheken in Leiden. Deze woord voerder wilde geen namen van dis cotheken openbaar maken. LEIDEN - Het tweede deel is ver schenen in de zesdelige serie 'Het Rapenburg, geschiedenis van een Leidse gracht'. Het daarin bespro ken stadsdeel werd in vroeger ja ren wel aangeduid als De Paplepel en dat is ook de titel die het tweede deel van de serie heeft meegekre gen. Het eerste exemplaar is on langs overhandigd aan burgemees ter Goekoop. door Henk van der Post In het kloeke boekwerk aan dacht voor de panden Rapenburg 2 tot en met 10 en de vroeger vlak daarbij gelegen Sint Barbarakloos ter dat later even dienst heeft ge daan als eerste onderdak voor de Leidse universiteit en enkele de cennia later fungeerde als Prinsen hof. Het ziet er naar uit dat de zes boeken over het Rapenburg in to taal meer dan 3000 bladzijden gaan bevatten. Het eerste deel is februa ri vorig jaar verschenen, eveneens in opdracht van de afdeling ge schiedenis van de kunstnijverheid van de Rijksuniversiteit Leiden. De uitgave is mede mogelijk dank zij een subsidie van de Vereniging Oud-Leiden. Deel 2 bevat 648 pagi na's en 423 zwart-wit illustraties. Tot nog toe hebben schrijvers met steun van een groot aantal stu denten dat in verband met het boekwerk eindscripties maakte, zowel dit als vorig jaar een deel het licht doen zien. Maar of dat ritme kan worden volgehouden, is zeer de vraag. Volgens C. Willemijn Fock, met Th. H. Lunsingh Scheurleer en A.J. van Dissel ver antwoordelijk voor de uitgave, on dervindt de uitgave vertraging als gevolg van bezuinigingen en reor ganisatie bij de faculteit der lette ren. Doordat verschillende facili teiten bij de faculteit inmiddels zijn verdwenen,zal ook de prijs van de nog uit te geven delen hoger zijn. Onderzoek Met het onderzoek naar de woon- cultuur aan het Rapenburg is al in 1969 begonnen. Pas 17 jaar later is het eerste boekwerk van de serie gepubliceerd. Het gaat, alleen al gezien de lengte van de studie en het groot aantal mensen dat aan de totstandkoming ervan heeft mee gewerkt, niet zomaar om een serie boeken. Het wordt het standaard werk voor het Rapenburg en direc te omgeving. Er wordt veelal zeer gedetail leerd ingegaan op het verleden van de verschillende panden aan het Rapenburg. In veel gevallen lang niet altijd even interessant voor de oppervlakkige lezer. Aan het pand Rapenburg 6 bijvoorbeeld worden meer dan 200 pagina's gewijd, waarvan gedeelten uitsluitend zijn bestemd voor specialisten en goed willende lezers, maar die krijgen dan ook een wetenschappelijk werk .waarin elk gegeven wordt verantwoord. De Prinsenhof in Leiden anno 1614 naar een gravure van J.J. Orlers uit. Wel aardig voor mensen die in de Leidse geschiedenis zijn geïnteres seerd, zijn de verhalen over de - veelal meer dan sjieke - bewoners van de verschilende riante panden aan het Rapenburg. In het boek wordt een overzicht gegeven van eigenaars en bewoners tot nu toe. Voorts zijn ook de historische ver halen over het Barbaraklooster en de bestemmingen die het na het ontzet van Leiden kreeg aardig om te lezen. Niet alleen het uiterlijk schoon van de panden aan het Rapenburg wordt uitvoerig beschreven. Er is ook zeer veel aandacht voor het in nerlijk van de panden die vaak zijn voorzien van fraaie plafonds, schouwen en kamerbehangsels die lijken op geweldige schilderijen. B.M. van der Goes beschrijft hoe de decoratieve schilderkunst in Nederland in het algemeen en in Leiden in het bijzonder tot stand is gekomen. Dat betreft een meer al gemeen verhaal en is niet exclusief toegespitst op het Rapenburg. Lombardenhuis Het Rapenburg was vroeger een van de uithoeken van de stad. 'Pas' met de stadsuitbreiding in 1386 werd het Rapenburg een stads gracht en werd de westzijde voor woningbouw geschikt. De tot nu toe vroegst gevonden vermelding van het Rapenburg stamt uit 1359 toen ene Jacop Vlaminxsone een stuk grond met huis naliet. Maar voor een deel van de be bouwing nabij het Rapenburg

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15