'Tussen honderd heiligen lopen altijd Judassen' Reportage Spoortunnel gaat Rotterdamse Ongevraagde euthanasie soms aanvaardbaar Franse douane ontkent aannemen smeergeld WOENSDAG 22 APRIL 198 w0El ROTTERDAM - Rotterdam staat, na de vorig jaar voltooide aanleg van de metro, opnieuw aan de vooravond van een enorm karwei. De komende negen jaar zal de bin nenstad opnieuw 'open komen te liggen'. Dit keer voor de aanleg van een drie kilometer lange en 720 miljoen guldende kostende spoor tunnel onder de Maas. door Bas Hoppel De tunnel komt in de plaats van het precies 100 jaar oude spoor wegviaduct dat dwars door het centrum loopt. Behalve dit nage noeg versleten bouwwerk, waaron der zich dinsdags en zaterdag een deel van de weekmarkt afspeelt, zal ook 'de Hef, de spoorbrug over de Maas en een van de meest her kenbare punten van Rotterdam over enkele jaren uit het stads beeld verdwijnen. Treinreizigers die vanaf Rotter dam naar het zuiden reizen, zullen over zo'n zeven jaar onmiddellijk na het verlaten van het CS niets meer van de Rotterdamse binnen stad kunnen zien. De trein duikt er als een mol de grond in om er pas kort voor het Feijenoord-stadion weer boven te komen. Dinsdag 28 april zal minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) het officiële startsein geven voor de bouw van de tunnel. Het idee voor de aanleg van de Spoortunnel bestaat al 40 jaar. Di rect na de Tweede Wereldoorlog kwamen plannen op tafel om het toen al 60 jaar oude spoorviaduct en de spoorbruggen over de Maas te vervangen. Die hebben het in de loop van de jaren steeds zwaarder te verduren gekregen. Rond de eeuwwisseling passeerden per et maal zo'n 70 reizigerstreinen per dag, in 1930 waren dat er 100 en in 1960 was dat aantal opgelopen tot 160. In vrij korte tijd steeg dit getal fors, want nu passeren er op de tweesporige brugverbindibg dage lijks maar liefst 250 treinen. Jarenlang is er strijd gevoerd of het wel een tunnel en niet beter een bredere brug zou moeten wor den. Zo werd kort na de oorlog en in het kader van de wederopbouw van Rotterdam eerst gesproken over een nieuwe viersporige brug- verbinding. In 1978 ramde een schip van Nedlloyd 'de Hef, de 70 meter ho ge brug die niet alleen nu nog tot de verbeelding spreekt, maar dat al in 1928 deed toen Joris Ivens er een film over maakte en Spoor- en tramwegen, het toenmalige tijd schrift van de Nederlandse Spoor wegen, zijn lezers aanraadde die film te gaan zien. Door de aanva ring raakte dat de brug zo ontzet was dat er 18 dagen geen treinver keer meer mogelijk was tussen Rotterdam en Dordrecht. Eens te meer de kwetsbaarheid van de brug, die bovendien om de twee uur 20 minuten open moet voor het scheepvaartverkeer, of dat er nu is of niet. Hierdoor wordt niet alleen het treinverkeer op de 'Oude lijn' tussen Amsterdam en Dordrecht beperkt maar lopen ook andere en aansluitende treinen niet volgens de door de NS gewen ste ideale dienstregeling. Vooral de laatste jaren heeft dë aanleg van de Spoortunnel veel stof doen oplaaien omdat plotse ling bleek dat acht monumentale koopmanshuizen uit de 18de eeuw aan de Wijnhaven ervoor gesloopt zouden moeten worden. Hiertegen rezen vele bezwaren en de Raad van State bepaalde dat deze pan den behouden moesten blijven. Ongevraagde euthanasie is in bepaalde gevallen aanvaardbaar, bijvoorbeeld bij ernstig gehandi capte baby's en diep bewustelo- Humanistisch Studiecentrum: Dat schrijft het Humanistisch Studiecentrum Nederland in een rapport over deze vorm van le vensbeëindiging. In het studie centrum werken samen het Hu manistisch Verbond, Humanitas en De Vrije Gedachte. Inmiddels heeft het Humanistisch Verbond zich van dit standpunt gedistan tieerd. De betrokkene moet zelf nadrukkelijk om euthanasie heb ben gevraagd, zegt het Verbond. Het rapport noemt een aantal argumenten voor en tegen onge vraagde euthanasie. Zo is doden, volgens het rapport, soms mo reel gerechtvaardigd. "De dood kan een genade zijn, voor de lij dende persoon zelf, maar ook voor zijn omgeving. Bij gehandi capte pasgeborenen kan er spra ke zijn van een te zware belasting voor het gezin. Als derde argu ment voor ongevraagde euthana sie noemt het studiecentrum economische aspecten (onver antwoord dure en uitzichtloze verpleging). Kans op beterschap, verhulde moord - bijvoorbeeld als familie leden financieel belang hebben bij iemands dood - en angst voor euthanasie bij sommige zieken en bejaarden kunnen redenen zijn om van ongevraagde eutha nasie af te zien. Uitgebreid gaat het rapport in op de regeling van ongevraagde euthanasie bij baby's en mensen in coma. "Het beleid ligt in deze gevallen veel moeilijker dan wanneer mensen zelf om levens beëindiging vragen. In het be lang van patiënt én samenleving moeten wij de verantwoordelijk heid voor deze beslissing op ons Als bijvoorbeeld iemand lang durig in coma verkeert en herle ving van het bewustzijn is on waarschijnlijk, dan is dit bestaan 'mensonwaardig' geworden en moeten de belangen van de meest betrokkenen de doorslag geven. Bij pasgeborenen moeten 'in hoofdzaak' de ouders zo spoe dig mogelijk een beslissing ne men. Wat die snelheid betreft op pert het Humanistisch Studie centrum de mogelijkheid dat ou ders al vóór de geboorte - als zij minder emotioneel zijn - verkla ren wat er met een gehandicapte baby moet gebeuren. Wel moe; ten de ouders die verklaring kun nen herroepen. In alle gevallen dat mensen door een of andere oorzaak niet zelf om levensbeëindiging kun nen vragen moeten verscheidene mensen daarover beslissen. En pas na grondig overleg. W. Banning De afdeling Driebergen van de Partij van de Arbeid houdt komende zaterdag, 25 april, een studiedag over de hervormde theoloog en mede-oprichter van de Partij van de Arbeid professor dr. W. Banning. Aanleiding is het feit dat een van de straten in de nieuwe wijk 'Hoenderdaal' in Driebergen naar Banning is ge noemd. Andere straten in die wijk kregen de naam van kardi naal Alfrink, dr. W. A. Visser 't Hooft (Wereldraad van Kerken), dr. J. Eykman (hervormd theo loog), dr. H. Kraemer (zendings man) en jonkvrouw C. M. Asch van Wijck ('Kerk en Wereld'). Banning - geboren in Makkum - was eerst onderwijzer. Later werd hij achtereenvolgens her vormd predikant, directeur van het Woodbrookershuis in Bent veld, hoofddocent aan 'Kerk en Wereld' in Driebergen en buiten gewoon hoogleraar in de kerke lijke sociologie in Leiden. Dat laatste was hij van 1946 tot 1958. Ten tijde van zijn gijzeling in Sint Michelsgestel in de oorlog stond hij-in nauw contact met dr. Kraemer en de predikant Grave- meyer. Dat 'driemanschap' heeft sterk bijgedragen tot vernieu wing van de Nederlandse Her vormde Kerk, een vernieuwing die in 1950 resulteerde in een kerkorde ter vervanging van de reglementen van 1816. Het eerste beginselprogramma van de Partij van de Arbeid droeg in belangrijke mate Ban- nings stempel. Al vóór de oorlog ijverde hij voor ontmoeting tus sen christendom en socialisme en kerk en wereld. Van 1931 tot 1938 was hij hoofdbestuurslid van de SDAP. Het kamerlid mevrouw Dales, oud-directeur van 'Kerk en We reld', spreekt zaterdag in Drie bergen over Banning als leer meester. Dr. J. van den Berg, di recteur van de Wiardi Beekman- stichting, zal Bannings rol in de sociaal-democratie belichten. Een panel met onder anderen Joop den Uyl komt met de stel ling dat het 'personalistisch so cialisme' van Banning nog altijd Sport-'aal' De rooms-katholieke bis schoppen hebben drs. A. Peters benoemd tot hoofdaalmoezenier van de Nederlandse Katholieke Sportfederatie. Hij is de opvolger van J. P. Boymans, die al gerui me tijd geleden is overleden. De franciscaner pater Peters is secretaris van de Nederlandse provincie van zijn orde en bege leider van jongeren die zijn be trokken bij ziekenhulp in het ka der van de Lourdes-bedevaarten. Tot juni blijft hij tweede voorzit ter van de Vereniging Scouting Nederland. Afscheid. Komende zondag neemt de predikant dr. P. A. El- derenbosch wegens pensioen af scheid van de hervormde ge meente Ginneken. Hij is voorzit ter van het hervormd beraad voor de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk. Als af gevaardigde van de Hervormde Kerk nam hij eind jaren 60 deel aan het rk pastoraal concilie in Noordwykerhout Elderenbosch was achtereen volgens predikant in Kloetinge, Voorburg en Amersfoort (Berg kerk). In 1980 werd hij in Ginne ken de opvolger van ds. A. C. D. van den Bosch. Liturgische ver nieuwing had zijn warme belang stelling. Op het gebied van 'oor log en vrede' is hij actief in het Hervormd Beraad Vredesvraag stukken. Professor Versteeg. Dr. J. P. Versteeg, hoogleraar aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken, zal zaterdag in besloten kring worden begraven. Hij over leed zondag plotseling in Frank rijk, waar hij met vakantie was, 48 jaar oud. Zaterdagmorgen om half 11 wordt in de Grote Kerk aan de Loolaan in Apeldoorn een her denkingsdienst gehouden met ds. W. Steenbergen uit Rijswijk als voorganger. Na de dienst is er in de aula van de hogeschool aan het Wilhelminaprk tot 2 uur gele genheid de familie de hand te drukken. Hervormde Kerk: beroepen te Rijssen (deelgemeente 'Open Hof) kandidaat F. W. Verbaas Amsterdam, te Doetinchem (deelgemeente 'Dijkveld') J. W. T. Cohen Stuart Vreeswijk; aan genomen naar Ransdorp-Holy- sloot-Durgerdam kandidaat H. P. de Roest Leiden, naar Kethel N. K. Mos Hoenderloo. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Zweeloo kandi daat G. H. Olsman Kampen. Bedevaart. Van vrijdag 22 tot en met dinsdag 26 mei wordt vanuit het bisdom Rotterdam een bedevaart gehouden, voor zieken, aan huis gebonden be jaarden en gehandicapten naar 'Maria's Genade-oord' Banneux- Notre Dame in de Belgische Ar dennen. De reis gaat onder ande-, re vanuit Noordwijk en Leiden. Voor inlichtingen: zuster Conra- da, 071-893621. LILLE - "Moet je net hier wezen", mompelt een vermoeid ogende vijftiger aan een tafeltje. "Het is hier vreselijk erg. Ben je te zwaar beladen, dan pakken ze je of ze sturen je terug. Er is wel een oplossing voor. Als ze met je naar de wagen lopen, vragen ze je om billets. Dan steek je natuurlijk snel je hand in je zak en je geeft ze geld. Dan heb je geen last". Op het parkeerterrein van de Franse grensovergang Kortrijk-Lille (voor ingewijden grenspost Rekkem) hangt nog een lichte ochtendnevel. Terwijl in de douanekantoren enkele douaniers in burger het administratieve werk verrichten, doen verschillende chauffeurs in de cabine een hazeslaapje. Sommige bestuurders wachten vol ongeduld voor de balie, anderen slurpen in een nabijgelegen café een kop sterke koffie. De vrachtrijder, ('nee geen namen') brengt een lading staal van Am sterdam naar Parijs. Zijn klaaglied bevestigt de beschuldigingen van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerorganisatie, EVO. In een nota stelt die de omkopingen van Franse douaniers aan de kaak. Die zouden jaarlijks enkele miljoenen guldens smeergeld ontvangen. In ruil voor geld handelen ze onder meer het in- en uitklaren aan de grens sneller af. Daarvoor moet een vrachtwagenchauffeur de ambténaar zo'n 200 tot 300 Franse francs toeschuiven. Het kost middelgroot expeditiebedrijf met twintig vrachtwagens zo'n 150.000 gulden. De aantijgingen zijn bij de doua niers met verontwaardiging ont vangen. Enkele mannen in een duf kantoor langs de snelweg stempe len met iets luidere klappen docu menten af. Reageren doen ze in eerste instantie niet. Ze verwijzen angstig naar de ver boven hen ver heven chef de poste. Maar anoniem willen ze wel iets kwijt. "Het draait alleen om de handel", verklaart een van hen met grote stelligheid. "De Hollanders hebben sterke Godignon: "In sommige gevallen heeft de transporteur er belang bij geld te geven". (foto gpd> transportbedrijven in vergelijking met andere landen. Ze drukken ie dereen van de markt. Formulieren en regels hinderen die expansie drift. Uit woede is daarom elk mid del toegestaan. En wij zijn daarvan het slachtoffer". door Carla Valentin Na een uitvoerige les in van-het- kastje-naar-de-muur-sturen voor gevorderden, komen we eindelijk bij een van de hoogste douane ambtenaren terecht: regionaal di recteur Godignon in Lille, die 600 man onder zijn hoede heeft. Hij legt sterk de nadruk op de uitlating van zijn ondergeschikten: het draait allemaal om de handel. Hij herhaalt die uitdrukking met stem verheffing als we hem confronte ren met de opmerking van de even open als besmette Belgische chauf feur Jan Lepere uit Roeselare. Die bekent zonder enige aarze ling vlees af te geven bij een grens post-. "Zeker. Als ze met een stuk tevreden zijn dan kan het sneller gaan. En als ik 's avonds op wil schieten, zoek ik iets lekkers, een groot stuk uit", aldus deze eigen rijder, die een vracht braadkippen in Parijs heeft opgehaald. Op het terrein, waar vooral veel vee, kaas en ander bederfelijke waar wordt ingeklaard, vertelt hij zonder blik ken of blozen dat sommige doua niers met een rijk gevulde autokof fer naar huis gaan. "Iemand die meubels vervoert, kan natuurlijk niet een kast geven. Die zal dat met geld doen". Lepere: "Ik geef een doos, ze moeten het er zelf uitha len". Volgens de Belg zijn er wei nig chauffeurs die 'normaal' de grens overgaan. Ook hij rijdt met gevulde ronde dieseltanks vier maal per week de grens over. Godignon ontkent niét dat som mige grenswachten geld of goede- Er zijn in het verle De Rekkemse douanechef Cappelaere controleert aar het bij het betalen van smeergeld vaak om draait. vrachtwagenchauffeur op de hoeveelheid diesel die hij 'meesmokkelt': den ambtenaren betrapt, dat is het beste bewijs dat het werkelijk voorkomt, aldus de directeur. "Als zij fout zijn, worden ze streng ge straft. In 1985/begm 1986 zijn vier douaniers opgepakt in mijn organi satie. Zij hadden goederen geac cepteerd. Dat is ze op een tijdelijke schorsing van achttien maanden komen te staan. In november 1986 heeft een douanier 200 francs aan genomen. Hij kreeg ontslag. Ster ker gezegd, we hebben hem de deur uitgeschopt". Ook chauffeurs worden op po ging tot omkoping betrapt. "Afge lopen dinsdag nog na de stroom berichten over smeergeld. Dan vraag ik mij af: is dit onwetendheid of provocatie". Hoewel hij aanne men van goederen zeker niet goed keurt, noemt hij die overtreding minder erg dan het aannemen van geld. "Als men geld aanneemt, be tekent het dat men de regels niet toepast of de controle niet uit voert". Van de berichten van de EVO kijkt hij niet op. Met de regelmaat van de klok hoort hij die geruch ten. Maar wat hem wèl verbaast is het feit dat geen enkele verant woordelijke van de EVO bij hem klachten heeft gedeponeerd. Ook krijgt hij zelden een klacht van een chauffeur op zijn bureau. "In dat geval kan ik een onder zoek instellen. Nu niet. Bovendien worden alle Franse grenswachters met deze aantijgingen over één kam geschoren. Het zijn niet alle grensbeambten die geld vragen of geld ontvangen. Net zo min alle transporteurs op deze manier te werk gaan. Als je aan honderd mense.n bij Rekkem vraagt of ze weieens geld accepteren, zeggen'ze alle honderd dat ze heiligen zijn. Maar tussen die honderd heiligen lopen altijd wel enkele Judassen". Ballpoint We gaan nog even terug naar de vroege ochtend aan de grens bij Rekkem. Naar de drie douaniers, die zeiden dat het vooral om de handel draait, en die (natuurlijk) tot de 'heiligen' van de directeur behoren. Het drietal ontkent ooit geld in de zak te hebben gestoken. Dat wordt met een 'belachelijk' driftig weggewoven. Hoewel, zo heilig zijn ze ook weer niet, geven ze na enig aandringen toe: goede ren nemen ze namelijk 'wel eens' aan: "We liggen constant onder vuur", legt de meest spraakzame uit. !'En die giften zijn kleinigheid jes". Ter illustratie trekt hij in zijn borstzak een blauwe ballpoint te voorschijn. Europa BV staat er te lezen. "Zoiets nemen jullie toch ook aan? Nee, die beschuldigingen hebben een politieke achtergrond. De Hollanders willen de grenzen in 1992 open hebben. En daarvoor zijn ze nu alvast actief voorberei dingen aan het treffen". Met een 'denk erom we hebben niks gezegd' worden we naar de dienstdoende chef van de doua niers Cappelaere gestuurd. Controle Foto's nemen van druk werkende douaniers achter de ba lie is ten strengste verboden. Staatsgeheim zo lijkt het. Maar te gen een foto van controlerende grensambtenaren bij de 'sortie' maakt hij geen bezwaar. Volgens Cappelaere passeren dagelijks tus sen de 2000 a 3000 auto's de grens. Vrachtwagens worden op drie punten onder de loep genomen. Aanhangers, dieselolie en de goe deren staan vooral in de belang stelling. "Er is controle op de docu menten en voor dit hokje. Als we werkelijk een onderzoek instellen nemen we alles mee". De tank van de vrachtauto mag bij controle hooguit 300 liter diese lolie bevatten. Door de hogere brandstofprijs in Frankrijk, onge veer zestig cent per liter duurder, ontduiken'veel chaufffeurs die re gel. Sommigen gaan met een paar honderd liter meer de grens over. Als ambtenaren een onderzoek instellen, probeert men vaak de controleur wat toe te stoppen, weet Kees Schilders uit Eersel op weg naar Le Havre. Met 19 ton alumi nium in de aanhanger bezweert hij dat zelf nooit te doen. "Ik rijd bij een baas. Ik word keurig door hem betaald. Maar voor eigen rijders is het voordelig met een volle tank de grens over te gaan. Als ze gesnapt worden, willen ze wel eens hon derd francs toeschuiven". - Rood Dat Kees gelijk heeft, blijkt even later. Een chauffeur uit de Rand stad ziet wantrouwend de foto graaf aan. Als we vragen of hij be reid is bij de uitgang met douanier Cappelaere op de foto te gaan. wijst-hij ons pertinent af. "Ben je gek man. Stel je voor dat ze me echt gaan controleren. Dan ben ik de lui. Ik heb mijn tanks vol zit ten". De Nederlanderse rijder van de firma Van Mierlo uit Veghel die door Cappelaere en helpers uit een rij Belgen, Denen en Engelsen! wordt gelicht, zakt met rood aange lopen gezicht uit de cabine. "Zijn jullie van de pers? Die EVO is hart-l stikke gek. Die kerels hier doen ge woon goed hun werk. D'r is niks van waar". Drukgebarend loopt hijl naar de dieseltank waar het toege stane aantal liters inzit. "Ik ben; door die berichten ontzettend! kwaad geworden. Ze verpesten het met die praatjes voor ons". De drie douaniers kijken niet be-1 grijpend en verbaasd naar de opge wonden chauffeur. De Brabander' pakt Cappelaere bij zijn arm en zegt in zijn beste Frans dat de EVO j het totaal bij het verkeerde eind heeft. Sputterend stapt hij weer achter het stuur, de drie Fransen trots en opgelucht achterlatend. Dat de douaniers door berichten I over steekpenningen danig in hun wiek zijn geschoten, heeft Erik Fiks uit Epe aan den lijve onder vonden. Met 21 ton vlees in zijn koelwagen wacht hij bij Risquons Tout, een andere Frans-Belgische I grensovergang, op zijn papieren. "Door dat gekloot ben ik deze 1 week bij dé Franse douaniers de deur uit gejaagd. Ik moest alleen een bewijs van doorgang hebben. Hollanders komen hier niet bin nen, werd me gezegd. Door die ver halen maken ze de boel kapot". Hoewel hij als eigen rijder zijn brood verdient, zegt hij de beschul digingen van de vervoersorganisa tie te" staven. Na een lichte aarze ling: "Geld geven? Ik prakkizeer er niet over. De Hollanders hebben het aan zichzelf te wijten. Een paar centen geven aan de grens. En dan een paar kilometer verder by een controle nog eens. Nee, daar trap ik niet in".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2