'Ik moet gewoon mezelf zijn, in alles...' VARA zamelt geld in voor Novib-projecten Voorronden Leids cabaretfestival 'WOENSDAG 22 APRIL 1987 PAGINA 21 Volkszanger André Hazes slaat tegenwoordig een goeie bal, maar toch HILVERSUM (GPD) - Alle programma's van de VARA, zowel op radio als televisie, staan volgende week maan dag in het teken van 'Gast aan Tafel Life'. Samen met de Novib heeft de VARA de organisatie van de eenmali ge actie op zich genomen met als doel geld in te zame len voor het Gast aan Tafel project van de Novib. Op Radio-5 beginnen de uitzendin gen om 10 uur 's ochtends en duren tot half vijf 's middags. De televisie haakt eind van de middag aan. Te beginnen om vijf uur met een regi stratie van het Derde Wereld Festi val, gepresenteerd door Meneer Kaktus. Ook de andere televisieuit zendingen staan in het teken van de Derde Wereld. In een speciaal voor 'Gast aan Tafel Life' geschre ven aflevering van 'Zeg 'ns AAA...' ontmoet dr. Lansberg (Manfred de Graaf) een collega uit Afrika en neemt hem mee naar huis. Alle uitzendingen op radio en te levisie komen vanuit het Konink lijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam, waar alle zalen spe ciaal zijn ingericht voor de pro gramma's. 's Avonds worden zo'n drieduizend gasten verwacht. Hans Emmering verzorgt de cen trale presentatie op Radio-5. NOS- journaalpresentator Joop van Zijl doet dat samen met Martine Bijl, Sonja Barend en Bart Peeters voor de televisie. Het is niet de bedoeling dat de kijker de hele avond overspoeld wordt met zware informatie over honger en ellende. ..Integendeel", zegt eindredacteur Kees van Twist, „het programma moet vooral leuk zijn om naar te kijken. De mensen moeten zich niet moreel verplicht voelen om het toestel aan te zetten, 'Gast aan Tafel Life' wordt een amuserend, informerend en fonds- wervend programma". Van Twist is zeker niet onbe kend met het geld inzamelingswe zen, want hij was in 1985 de grote stimulator van het grootscheepse project 'Eén voor Afrika'. Op de televisie staan drie projec ten van de Novib centraal: Mexico- City, Bangladesj en de Rechten van de Mens. Via 60 telefoonlijnen kunnen giften worden doorgebeld. Astrid Joosten houdt de tussen standen bij van de bedragen die binnenkomen. Max van den Berg, directeur educatie van de Novib, heeft geen flauw idee van het eind bedrag dat de actie zal opbrengen. „We hebben totaal geen ervaring met dergelijke grootscheepse ac ties via rado en televisie. Daarom durf ik geen totaalbedrag te noe men. Het blijft spannend". In 'Gast aan Tafel Life' treedt ook een aantal artiesten op: Labi Siffre, de Dolly Dots, Normaal, Mercedes, Sosa en Freek de Jonge. Ook het koor Kinderen voor Kin deren is te horen met een speciaal geschreven lied. De kwis 'Twee voor Twaalf keert nog eenmaal pp het scherm terug, gepresenteerd door Sonja Barend. In het spel tre den twee ex-ministers van ontwik kelingszaken tegen elkaar op, Be rend Jan Udink en Jan Pronk. Udink wordt in het spel terzijde ge staan door Marga van Praag en Pronk door Noraly Beyer. - Je bent je carrière begonnen met de nummer 1 hit 'Eenzame Kerst'. Dankzij Willy Alberti kon je die indertijd op de plaat zetten, hoe wel je het toen niet eens was met 'het repertoire'. Sta je daar nu wel achter? Hazes: „Toen beviel het me hele maal niet dat ze mij met een drum- mertje en een accordeonist het land in wilden sturen. Zo'n vogel ben ik dus niet, ik hou niet van een 'Manke Nelis-act', dat vind ik uit de tijd. Mijn voorkeur gaat uit naar rock 'n roll, blues, meer de heavy kant. Pas toen ik Tim Griek tegen kwam, ooit drummer bij 'Excep tion' geweest, kwam ik op een golf lengte te zitten die me aansprak. Kwam die 'levenspop' er uit, zoals we het nu noemen, 't Levenslied dus, maar dan in een popjasje. En dat bevalt me nog steeds prima". - Behalve in je wijze van vertol ken blijf je die sfeer van het levens lied sterk vasthouden in je teksten. Simpele rijmpjes, primitief-lopen de zinnen en een heel erg huilerige ondertoon. Wat jij uit de tijd vindt aan Manke Nelis, vinden anderen uit de tijd aan je teksten. Hazes, geëmotioneerd naar een sigaret grijpend: „Ik bén een sim pele ziel. En gelukkig heel veel mensen met mij, want daar heb ik mijn succes aan te danken. Ik heb niet meer dan zes jaren lagere school, daarna heb ik van al les gedaan. Zóveel banen gehad. Ik heb nooit stilgezeten, nooit m'n hand op hoeven houden. Gelukkig. Maar ik heb wél veel meegemaakt. Brinkman: geen cent extra voor Nederl. Opera DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman van cultuur geeft geen cent extra voor de Nederlandse Opera die kampt met een tekort door uit de hand gelopen kosten. Hij wil het bestaande tekort niet compenseren, noch de subsidie voor de komende jaren verhogen. Dat het komende seizoen in plaats van 110 maar 70 voorstellingen worden gegeven, acht Brinkman alleen te verantwoorden als dit aantal in volgende seizoenen be duidend groter zal zijn. Dit heeft de bewindsman de Tweede Kamer laten weten in ant woord op vragen van drie leden van de WD-fractie. Hij deelde mee dat de opera binnenkort met voorstellen komt om zonder verho ging van subsidie in de toekomst toch meer voorstellingen te verzor gen. Vorige maand werd bij de pre sentatie van het programma van de opera voor 1987-1988 bekend dat er minder voorstellingen en hogere toegangsprijzen komen. Vorig jaar werd een tekort geboekt van 2,7 miljoen gulden. Daar komt dit jaar nog 4,1 miljoen gulden bij, hoewel er nog wel iets valt te bezuinigen. Schrijvers als Konsalik en Ha rold Robbins zijn mensen van wie hij veel leest. Maar waar hij echter geen boodschap aan heeft als het op zijn eigen schrijverij aan komt. „Teksten ontstaan bij mij meestal in een of twee avonden. Als ik een idee krijg werk ik dat direkt uit, daar doe ik niet lang en zeker niet moeilijk over. Maar wat ik schrijf spreekt heel veel mensen aan en daar gaat het mij om". Woonboot - Je woont sinds kort in een woonboot. Het prachtige huis in Baam staat te koop. De bouwon derneming die je vorig jaar opzette bestaat niet meer en het televisie- en acteerwerk is eveneens in de ijs kast gezet. Wat is er gebeurd? Hazes, snel pratend, trillende vingers, naar een sigaret grijpend: „Nou - eh, helemaal niks dus. Ik wilde gewoon weg uit Baarn. Naar het water. Heeft me altijd al getrok ken. En die woonboot waar je over praat, die kan je nauwelijks een woonboot noemen, het is meer een bungalow, een villa op het water. Groter dan mijn huis in Baarn, meet zo'n 18 bij 7, dus dat is echt niet mis. Trouwens Elleke, mijn vrouw, die vond dat huis in Baarn nooit wat en nu ze hier zit is ze er opeens ook helemaal weg van. - Geen financiële problemen dus? Door het werk. Door de drukte. En toen is het helemaal in elkaar ge barsten". Na een slok, een trek aan zijn si garet: „Nu zeg ik, in 1987, ik ben blij dat het allemaal gebeurd is, want we hebben elkaar eigenlijk weer op een nieuwe manier terug gevonden. Begrijp je. We zijn weer verliefd op elkaar". - En je bent weer hersteld van je maagbloedingen? Hazes: „Ja. Het gaat fantastisch". Kapot - Marco Bakker waarschuwde je aan het begin van je carrière open lijk voor de zware druk waaronder je leefde. Hij wees je op de stress van jullie vak. Vond je die advie zen toen onbelangrijk? Hazes, schouderophalend: „Ach ja. Die klanten kunnen wel meer lullen, maar ik ben om te beginnen zelf nogal een druk ventje en bo vendien kan ik niet optreden zon der me volledig te geven. Ik be grijp niet hoe die vogels als Lee To wers drie, vier optredens op een avond kunnen doen. Ik ben kapot, als ik er één heb gehad. Daarom neem ik tegenwoordig niet meer dan een paar boekingen per week aan, daarnaast heb ik dan nog wat radio en teevee, ik doe mijn promoties en verder houdt het op. Blijf ik thuis, lekker bij mijn gezin. Maar, ik geloof wel dat je zoiets eerst moet leren. Ben ik trouwens toch een mens voor: eerst de rot ervaringen hebben en dan leren hoe het anders moet. Veel meemaken noem ik dat. Dat past gewoon bij mij. Als ik niks meemaak, heb ik niks om voor te knokken, laat ik zeggen: om terug te knokken. Zo ben ik opge groeid". Actie op radio en televisie 1(1) Sailin home - Piet Veer- 2 2) With or without you - U2 3(6) Let it be - Ferry Aid 4(9) Crockett's theme - Jan Hammer 5(3) Everything I own - Boy George 6(7) Nothing's gonna stop us now - Starship 7 (16) Lean on me - Club Nou- 11 5) Still loving you - Scor pions 12 8) Sign of the times - Prin- 13 (29) Kleine jodeljongen Manke Nelis 14 (10) Fight for your right - Beastie Boys 15 (15) Day in day out - David Bowie 16 (17) Let's wait awhile-Janet Jackson 17 (12) The great pretender - Freddie Mercury 18 (21) Weak in the precense oj beauty - Alison Moyet 19 (27) Moments in love - The Art of Noise 20 (20) I get the sweetest feeling - Jackie Wilson 21 (14) Coming around again - Carly Smin 22 (13) Stand by me - Ben E King 23 (23) The throwdown mix - Kool en The Gang 24 (26) Keep your eye on me - Herb Alpert 25 (40) Loving you is sweeter than - Nick Kamen 26 (19) Running in the family - Level 42 27 (34) Big time - Peter Gabriel 28 (24) You are my world - Communards 29 (37) I miss you - Klymaxx 30 (22) Carrie - Europe Om te beginnen heb ik dus zeker geen leuke jeugd gehad. Ik heb in de gevangenis gezeten. Niet voor verkrachting en niet voor moord. Maar voor mijn levensonderhoud. Daar schaam ik me helemaal niet voor, ik heb me, gewoon, toen ik nog een kind was, door de politie laten oppakken na een inbraak. Want mijn ouders, die aan het scheiden waren, konden wel mijn vijf broers en zusjes onderdak brengen, maar mij niet meer. Dus heb ik toen die gevangenis-oplos sing gezocht. Naderhand nog wel een briefje geschreven aan de men sen waar ik had ingebroken. Dat het me speet. vond het kloten. Doe ik dan ook niet meer. Het kostte me veel te veel tijd, ik was elke dag weg, dat wérden toestanden en ik vond het niet goed genoeg. Daarom pak ik ook die quizzen niet aan, waarvoor ze me nu bena deren. Doodzonde vind ik het, van zo'n Karin Bloemen, dat ze zich daarvoor leent. Om over Robert Long maar helemaal te zwijgen. Ik weet gewoon hoe dat gaat bij de televisie: daar lopen altijd een stel van die wijskazen rond die het allemaal beter weten en altijd met van die zogenaamd leuke teksten aankomen. Heb ik zelf dus ook er varen en in elk geval van geleerd. Ze moeten mij laten improviseren en me geen teksten in de mond leg gen die ik niet kan of wil zeggen. Dan gaat het fout. Ik moet gewoon mezelf zijn. In alles. En laten mensen dat dan maar simpel vinden, dat is best. Ik weet inmiddels beter". 31 Big love - Fleetwood Mac 32 (35) Laat me huilen - Benny Neyman 33 Kings call - Phil Lynott 34 (39) I need a love - The Boxx 35 I wanna fall in love again - John Spencer 36 (38) Looking for a new love - Jody Watley 37 Factory man - Maarten Peters en The Dream 38 Temptation - Richenel 39 Liefde - Willy Alberti 40 Intimate climax - Cen terfold Later, toen ik moest werken, heb ik negen jaar in een café gestaan. Nou, dan hoor je ook wat. Maak je net zo goed veel mee. En ja, die dingen, die spelen dan een rol wan neer ik teksten schrijf'. Tennis - Het imago dat je als volkszan ger hebt is in de loop der jaren steeds 'sjieker' geworden. Je bent gaan acteren, je draagt keurige pakken, je haren zijn modieus ge kapt, je tennist, je laat je rijden door een chauffeur... Hazes, trekt zijn lip over zijn voortanden, lacherig: „Ik draag wel mooie pakken, maar je zult mij nooit met een dichte strop zien lo pen... En wat die chauffeur betreft, ach, dat is gewoon pure noodzaak, ik ben vaak te moe om te rijden en bovendien drink ik 's avonds graag een pilsje. Maar mijn rijbewijs is me nog niet afgenomen, als je dat soms dacht". Vervolgt, bijna struikelend over zijn eigen woorden: „Verder hou ik er niet van om af te gaan en dat gebeurde nogal eens. Door mijn werk ben ik in aanraking gekomen met mensen die me voor vele din gen gingen vragen. Ron Brandste- der, Herman Kuiphof, Ivo Niehe bijvoorbeeld. Ja die hebben me vier jaar geleden eens een paar ten nisschoenen aangetrokken en ge roepen dat Hazes nu ging tennis sen. Nou, daar kon ik dus geen hout van en dat heeft me zo geirn- teerd dat ik me er sindsdien als een gek op heb gestórt. Want ik hou daar dus niet van: om ten over staan van anderen op m'n bek te gaan. Intussen sla ik een goeie bal en heb ik al aardig wat tennisbe kers bij elkaar gewonnen. Hetzelfde geldt voor dat acteren. De VARA vroeg me daar voor, ik vond het prachtig. Leuke uitda ging. Het enige wat ik hoefde doen was mezelf zijn. Mezelf spelen dus. Iedereen vond dat toen leuk, echt helemaal prima. Behalve ik dus. Ik Het duo 'Verreck en Pleijsier' besluiten donderdag de eerste dag van de voorrondes van het Leids cabaretfesti- LEIDEN - De voorronden van het negende Leidse cabaretfestival - voor iedereen toegankelijk - heb ben donderdag-, vrijdag en zater dagavond plaats om 20.30 uur in de Waag in Leiden. Uit de 91 aanmel dingen uit het hele land zijn negen kandidaten geselecteerd. Per avond zullen er drie optredens zijn. De finale, waarvoor drie kandida ten worden toegelaten, is op 17 mei. De jury van het festival be staat uit Jan Pietersen, dichter; Re- né Pennders, voormalig directeur van de Kleine Komedie; Ank Groot, cabaretgroep 'Don Quishoc- king' en Karei Verdonschot, jour nalist van de Gelderlander. De uit slag van de voorrondes is gepland op zaterdagavond om 23.30 uur. Op 23 april, de eerste dag, zullen aantreden: Gustaaf de Meersman uit Antwerpen met een solopro gramma; de groep 'Truus gaat uit wandelen' uit Leeuwarden. Drie dames die een a-capella-koor vor men en op deze wijze cabaret ma ken; Marcel Verreck en Paul Pley- sier uit Amsterdam. Zij kozen voor een traditioneel liedjescabaret. Op 24 april, de tweede dag, ko men aan bod: Dominique Engers uit Amsterdam. Haar conferences worden begeleid door een combo; Wim Rijken uit Utrecht met een so loprogramma evenals René Loh- man uit Amsterdam. De laatste be geleidt zichzelf met gitaar en com puter. De laatste avond, 25 april dus, treden op: Bea de Groot uit Maas tricht. Zij heeft net de toneelacade mie achter de rug en komt met een soloprogramma; Doede Bleeker uit Stavoren. Hij noemt zichzelf een Friese troubadour; Theater groep Panter uit Blaricum verzorgt het slot. Deze groep, bestaande uit twee vrouwen, brengt een echt vrouwencabaret op de planken. Prince treedt in juni op in Galgewaard LEIDEN - Op 19 en 20 juni treedt Prince op in het nieuwe Galgewaard-stadion in Utrecht. Het wordt de tweede keer dat het Amerikaanse pop fenomeen van de jaren tachtig ons land aandoet. Vorig jaar augustus kregen zijn Ahoy-con- certen het predikaat 'onvergete lijk'. Volgens impresario Leon Ra makers van Mojo wordt de ca paciteit van Galgewaard op verzoek van Prince beperkt tot 15.000 bezoekers. De rand van het podium wordt geplaatst op de middellijn van het voetbal veld van de FC Utrecht. Voor het podium worden zitplaatsen gemaakt, zodat een open con certruimte ontstaat die verge lijkbaar is met de situatie in Ahoy. De kaartverkoop begint op 9 mei. In het voorprogramma zal de ontdekking van Prince: de groep 'Madhouse' optreden. In zijn eigen band doet Sheila E. mee. (foto gpd> VINKEVEEN (GPD) - André Hazes is er weer. Na een jaar waarin hij - zoals hij het zelf omschrijft - „hartstikke gek is geweest en 'volkomen maf heeft hij zijn positieven weer bijelkaar gekregen en de elpee uitgebracht 'Jij bent alles'. Een ode aan zijn vrouw Ellen, vindt hij „maar ook een eerbewijs aan de fans, die echt alles voor me betekenen". In de kroeg (na thuis de plek waar hij het liefste is) vertelt hij over zijn werk en zijn leven. Vallen en opstaan. Over pieken en door diepe dalen gaan. In de teksten die hij zelf schrijft op be staande melodieën (en die vaak wat huilerig aandoen) zijn de ellen digste momenten uit zijn leven te rug te vinden. „Heb jij wel eens iets heel ergs meegemaakt", vraagt hij bij herha ling, om daarmee aan te geven dat de zware emoties die door zijn hele werk een grote rol spelen, niet ver zonnen zijn. Met een sigaret in de ene en een borrel in de andere hand, neemt hij in vogelvlucht zijn acht-jarige car rière door, die nog steeds staat als een huis. Het grote muzikale voorbeeld daarbij is Dean Martin. „Een man met levenswijsheid", vindt hij. „En ook een man die van zijn borrel en zijn sigaretje houdt". Want die laatste twee lijken een be langrijke plaats in te nemen in Ha- zes' leven. Hazes: „Nee, hoe kom je daarbij. - Vanwege je bouwonderneming wellicht? Hazes: „Ach nee. Dat aanne mingsbedrijf, zal je bedoelen. Daar ben ik mee gestopt omdat dat hele maal geen haalbare kaart was. Vol komen gestoord ben ik geweest, vorig jaar, om me daarmee in te la ten. Helemaal gek ben ik geweest. Daarom ben ik ook ingestort. Ik wist het niet meer. - Alcohol? Hazes, nerveus bewegend: „Nee, -eh. Gewoon. Een paar maagbloe dingen gehad. Ik moest het zieken huis in. Daar kreeg ik een doos li brium onder m'n arm geduwd. Ik was doorgedraaid, zeiden ze. Bo vendien gingen mijn schoonou ders in diezelfde periode achter el kaar dood; mijn vrouw werd half krankzinnig en - eh - ik vergat ge woon dat ik nog een gezin had. door Margriet Hunfeld

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21