SïrJ 'Dit toernooi komt te vroeg' Oranje lief voor dwerg en Kortsnoi gooit stukken omver Witschge: 'Sfeertje bij Ajax klopt' Tijdens WK korfbal Puntenverlies Taiwan Goldrace mist echte vedetten Daphne Jongejans aan vooravond wereldbeker schoonspringen: Greg Lemond nog tien dagen in ziekenhuis Alias werkt Becker snel van de baan WOENSDAG 22 APRIL 1987 SPORT PAGINA 17 PAPENDRECHT (ANP) - Vriende lijkheid is troef tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap korfbal. De groepsfoto voor aan vang van het duel tussen Neder land en Indonesië was daar een duidelijk voorbeeld van. Het plaatje werd gemaakt op verzoek van de Indonesiërs, die hun optre den tijdens het evenement als een grote eer beschouwen. De tevre denheid straalde dan ook van de gezichten, toen de vooraf verwach te afstraffing van Nederland uit bleef. Korfbal in Indonesië staat nog niet eens in de kinderschoenen", verduidelijkte bondscoach Iman Sulaiman de reactie van zijn selec tieleden op de nederlaag van 10-21. „De sport leeft pas een jaar of vijf. En dan nog alleen in Jakarta. Die stad vormt met acht clubs de basis van deze kleine sport in Indonesië. Vanaf augustus moet daar veran dering in komen, als korfbal op de middelbare scholen in het onder wijsplan wordt opgenomen. Mis schien dat de jeugd dan niet gaat badmintonnen of voetballen." De voorbereiding van het Indo nesische team verliep uiterst moei zaam. De ploeg zou op 10 april in Nederland arriveren en op weg naar het toernooi bij het Haagse Pams wat zaalervaring opdoen. Omdat de spelers een groot gedeel te van reis zelf moesten betalen, werd de goedkooptse vlucht ge boekt. Dat betekende wel, dat de ploeg pas drie dagen voor de start aankwam. „We hebben dus korte tijd in de zaal kunnen trai nen. De overgang met Indonesië, aar we alleen op het veld spelen, te groot geweest', aldus Sulai- Ook met een perfecte voorberei ding zou de ploeg, die voorname lijk is samengesteld uit de meer draagkrachtige spelers van twee 'topclubs' uit Jakarta, tijdens het titeltoernooi een ondergeschikte rol hebben gespeeld. De techni sche vaardigheid van de kleine spelers is beperkt, wat maandag al duidelijk werd in de verloren duels tegen Taiwan en de Verenigde Sta ten; ook geen toppers in de korf balwereld. Net als in de wedstrijden tegen West-Duitsland en Frankrijk hield de Nederlandse ploeg gisteren in de uitverkochte PKC-hal rekening met het onvermogen van de tegen- Koos Snel scoort i machtige Nederland treffen met Indonesië. naar 10-3, waarna de Indonesiërs het publiek weer met enkele lay- ups mochten vermaken. „Sommi gen spelen ook basketbal", verdui- stander. Bondscoach Crum gaf delijkte Sulaiman de spelstijl PKC'ers Jan de Jager en Shirley Eilbracht de volledige speeltijd voor hun eigen publiek. Na een kwartier was het verschil slechts één punt (4-3) in het voordeel van Nederland. Daarna gaf Oranje gra tis korfballes. De ploeg liep uit zijn spelers. Bij 21-10 vond het achttal van Crum het wel voldoen de. Vandaag staat er opnieuw een demonstratiewedstrijd op het pro gramma. Dan moet de kennis van de Amerikanen bijgespijkerd wor den. PAPENDRECHT (ANP) - De ploeg van de Verenigde Staten heeft giste ren een einde gemaakt aan de opvallende zegeserie van Taiwan. De Tai- wanezen, die voor het eerst buiten de eigen landsgrenzen spelen, verbaas- van het evenement op Schiphol den iedereen op de openingsdag met twee overwinningen. Tegen de Ver enigde Staten boog de Aziatische ploeg pas na het nemen van strafwor- pen. Speltechnisch waren beide landen aan elkaar gewaagd. De Amerika nen namen binnen enkele minuten een voorsprong van 3-1, maar twee afstandsworpen brachten Taiwan weer langszij: 3-3. Het duurde tien mi nuten voor de zevende treffer van het duel viel. Lori Mezanko, de uit blinkster aan Amerikaanse zijde, zette haar ploeg weer op voorsprong. De fysiek sterkere Amerikanen leken drie minuten voor het einde verzekerd van de zege. De voorsprong van twee doelpunten werd in de slotfase echter weggegeven: 10-10. Tussen de dweilpauzes door scoorden beide ploegen in de verlenging drie keer, waardoor strafworpen de winnaar moesten aanwijzen. De Tai- wanézen bleken op korte afstand van de korf minder doeltreffend. Ze benutten slechts twee van de zes extra worpen. De spelers van de Ver enigde Staten toonden zich met vijf treffers koelbloediger. BRUSSEL (GPD) - Woe dend gooit Victor Korts noi de stukken omver en loopt de zaal uit. Conster natie alom. Aanvankelijk zitten Kortsnoi en Anatoly Karpov zwijgend tegen over elkaar in de speel zaal. Er heerst rust. Deze rust wordt plotseling ver stoord door Kortsnoi's im pulsieve handeling. Wat is er gebeurd? door Hans Bouwmeester Een partij tussen Kortsnoi en Karpov is altijd een gebeurtenis. Gisteren, in de negende ronde van het Swift-toernooi te Brussel zaten de twee kemphanen einde lijk weer eens tegenover elkaar. Gedurende de afgelopen weken gingen de heren weer redelijk met elkaar om en zo zou men de indruk kunnen krijgen, dat alle onvrede, die er tussen beide gro te schakers is geweest, voorgoed voorbij is. Wie evenwel de interviews leest, die de beide mannen van tijd tot tijd afgeven, weet wel be ter. Onder de oppervlakte schui len grote spanningen en gisteren kwamen die weer eens duidelijk boven water. Kortsnoi zette de partij pretentieloos op en bijna vijf uur lang gebeurde er weinig. Meer en meer verdwenen de stukken van het bord en uitein delijk was een positie bereikt, die schakers als 'potremise' kwa lificeren. Kortsnoi raakte echter gei'rri- teerd. Ten eerste omdat Karpov zo lang doorspeelde, ten tweede omdat het juist Karpov was, en ten derde, omdat de 'grote Vic tor' een slecht humeur had van wege de nederlaag in de achtste ronde. Schakers kunnen elkaar tergen; men moet er tegen kun nen. Een belangrijk aspect van top sport is ook: het beheersen van emoties. En in dat laatste is nu juist de 'koude vis' Karpov een meester. Kortsnoi is gevoeliger op dit punt. Dus speelde Karpov AMSTERDAM (ANP) - Gezegend met het predikaat 'klassieker' had de 22e Amstel Goldrace van zater dag sterker bezet kunnen zijn. De Italiaan Francesco Moser is de eni ge 'naam' op de affiche van buiten de Benelux. Moser, houder van twee werelduurrecords maar dui delijk op zijn retour, had naast Greg Lemond moeten staan. De Tourwinnaar zou zaterdag in de Goldrace zijn rentree maken. Een schot hagel uit het geweer van zijn zwager, bedoeld voor een kalkoen, •trof Lemond in de flank en deed hem maandag ernstig gewond in het ziekenhuis belanden. Geen Kelly, Argentin, Fignon, Bontempi of Roche, uit arren moe de schermden de organisatoren AT1*^r,nT-i/N/-.r,m van de Goldrace gisteren tijdens AMERSFOORT (GPD) - Schoonspringster Daphne Jongejans verblijft alweer een week een persconferentie in Amsterdam in Nederland, maar kon er gisteren nog niet over uit. De ranke blondine, die aan de nog met de naam van Pello Ruiz universiteit van Miami een marketingstudie met schoonspringen combineert, had niet van de favorieten irfdfdonderdag verwacht er ooit nog getuige van te kunnen zijn het crème de la crème van het mondiale te starten Ronde van Spanje. De schoonspringwereldje in eigen land aan te treffen. Amsterdamse brouwers meenden onverdroten voort. Op het top punt van zijn ergernis raakte Kortsnoi het verkeerde stuk aan. 'Aanraken is zetten' meende Kar pov terecht. Dit betekende stuk verlies voor Kortsnoi. Woedend veegde Kortsnoi vervolgens de stukken van het bord en liep weg. Jammer, want Victor had even moeten terugdenken aan de manier, waarop hij de vorige week Eugenio Torre had 'uitge molken'. De Filippijn was be heerst gebleven en had verdiend' het halve punt gscoord. Nu in casseerde Karpov enigszins on verdiend het hele punt, maar hem trof in geen geval enige blaam. De hoofdprijzen van het toer nooi zullen verdeeld worden tus sen wereldkampioen Gary Kas- paroy en Ljubomir Ljubojevic. De beide schakers heren ont moetten elkaar in de negende ronde en men verwachtte een strijd op leven en dood. Het te gendeel bleek waar. In een rusti ge Schlechtervariant van het Sla visch nam de wereldkampioen weliswaar het initiatief, maar toen de spanning wat toenam, stelde hij plotseling remise voor, hetgeen 'Ljubo' dankbaar aan vaardde. De leiderspositie van het twee tal bleef daardoor onaangetast, mede doordat Timman en Tal el kaar ook weinig kwaad deden. Hier leidde een Dame-indisch flankspel na enige verwikkelin gen tot een gelijkstaand eind spel, dat spoedig in remise ver zandde. Bent Larsen had opnieuw een droevige dag. Tegen Luc Wi- nants had hij al spoedig een ge wonnen positie, maar ook Lar sen viel ten offer aan een boos aardige stemming. „Eerst wat onnauwkeurigheden, toen wat fouten en tenslotte wat blun ders", was het duidelijke com mentaar van Genna Sosonko. En zo won Luc Winants weer eens een partij. Richard Meulders blijft drager van de rode lantaarn. Aanvanke lijk hield hij tegen Torre goed stand, maar een taktische fout deed hem in een verloren positie belanden. Torre won daarna ge makkelijk. Een felle partij speelden Nigel Short en John van der Wiel. Short had lange tijd het initiatief, maar kon niet doorbreken. De partij werd afgebroken in een stelling waarin de remise-ten densen overheersen. Het is opmerkelijk welke die ren bij het schaakspel hun rol meespelen. De vier paarden zijn het gemakkelijkst te herkennen. Larsen vond zichzelf een ezel, omdat hij met wit van Kasparov verloren had. Zijn 25e zet be schouwde hij als een bok van de eerste orde. De wereldkampioen trekt de aandacht door het num mer 'ijsberen', dat hij tijdens de partij regelmatig opvoert. Tus sendoor doet Kaparov echter hij vele sterke zetten, zoals blijkt uit het volgende duel. Wit: Bent Larsen; zwart: Gary Kasparov. Achtste ronde, Tar- rasch verdediging. 1. Pf3 Pf6 2. c4 c5 3. Pc3 e6 4. g3 d5 5. cxd5 exd5 6. d4 Pc6 7. Lg2 Le7 8. 0-0 0-0. Na verwisseling van zetten is een bekende stelling uit de Tarrasch- verdediging ontstaan. Met deze opstelling heeft Kasparov een aantal jaren geleden vele succes sen geboekt. Tegen Karpov be kwam het hem evenwel minder goed en de laatste tijd werd hij de verdediging ontrouw. Ver moedelijk vertrouwde hij hier op zijn grotere kennis en op de we tenschap dat de Deense veteraan alle moderne theorie niet meer zo bijhoudt. 9. Le3. Niet slecht, maar sterker is 9. Lg5 cxd4 10. Pxd4 h6 11. Le3, zoals Karpov en Kasparov in 1984 speelden. 9. c4 10. Pe5 h6 11. Da4 a6 12. Pxc6 bxc6 13. b3. Uiteraard was c6 onkwetsbaar wegens 13. Ld7. 13. Tb8 14. bxc4 Tb4 15. Ddl Txc4 16. Pa4 Lf5. Zwart is bevredigend uit de ope ning gekomen; de kansen zijn gelijk. 17. Pb2 Tc3 18. Tel. Misschien was 18. Pa4 sterker; na 18. Lc2 19. Dd2 Txe3 20. Dxc2 staat wit heel bevredigend. 18.Txcl 19. Dxcl Da5 20. Dxc6 Dxa2 21. Pd3 Le4\ Sterker dan 21. Dxe2 22. Pf4 Dc4 23. Pxd5! Zwart heeft van nu af aan het heft in handen. 22. Lf3. Een beetje krom. Eenvoudig 22. Lxe4 dxe4 23. Pc5 Ujkt beter. 22.a5 23. Pc5 Lx/3 24. exf3 Te8. Dit is wat Nimzowitsch de mys terieuze torenzet placht te noe men. De toren had overigens geen beter veld en in de toe komst is het veilig om LfB bij de hand te hebben. 25. Pd7? Deze manoeuvre is de' inleiding tot een verkeerd plan. Na de ruil van de paarden wordt de zwarte vrijpion oppermachtig. Na 25. Tel was er nog niets verloren. 25. Td8. DIAGRAM: Wit: Kgl, Dc6, Tfl, Le3, Pd7, pi.: d4, f2, f3, g3, h2. Zwart: Kg8, Da2, Td8, Le7, Pf6, pi.: a5, d5, f7, g7, h6. 26. P1/6+? Consequent, maar fataal. Voor een terugtocht is soms meer moed nodig dan voor het inzet ten van een aanval. Wit had 26. Pc5 moeten spelen. 26. Lxf6 27. Db6 a4! Na lang nadenken negeert Kas parov de dreiging. Snelheid is hoofdzaak. 28. Lxh6 a3 29. Lel Tc8 30. h4 Tc3 31. Le3 Dc2 32. Da5 a2 33. h5 Le7! De winnende zet. Wit kan nog wat spartelen, maar van wezen lijke tegenstand is geen sprake 346Da8+ Lf8 35. h6 Ta3 36. Dxd5 alD 37. hxg7 Lxg7 38. Dd8+ Lf8 39. Txal Txal+ 40. Kg2 Dh7 41. Dg5+ Dg6 42. Dh4 Tdl 43. g4 f6 Wit geeft het op. Een fascinerend gevecht. echter te weten, dat diens broer de „Een vreemde gewaarwording, man in de Vuelta zou zijn. Cabesta- kan ik je verzekeren, om hier in ny heeft echter geen wielrennende Amersfoort de absolute wereldtop broer meer. te zien rondlopen. De Verenigde Weinig 'namen' aan het vertrek Staten, China, de Sowjet-Unie, zowel de Omloop in het buitenland Het Volk als Gent-Wevelgem, Eric World Cup is dit jaar weliswaar het Vanderaerden bracht Parijs-Rou- baix op zijn naam en Claude Cri- quielion zegevierde in de Ronde zelfs ik niet gerekend", van Vlaanderen. De komst van de- De vijfde editie belangrijkste evenement op ons maar op zo'n opkomst had se eendagsvlieg Jean-Claude Le- clercq, die de Waalse Pijl won, werd aangekondigd. renbad van start gaat met de lan- denwedstrijd en komend weekend wordt besloten met de individuele De Italiaanse ploeg van Boifava, sprongen van de drie-meterplank met onder andere Roche en Bon- en de toren, wordt dit jaar voor de tempi, had lang toegezegd te zullen eerste keer in Europa gehouden, starten, maar trok zich op het laat- Voorgaande edities van het mon- ste moment terug. diale evenement vonden plaats i SACRAMENTO (AFP) - De ge zondheidstoestand van Greg Le mond werd gisteren door woordvoerdster Linda King van het ziekenhuis van Sacra mento 'bevredigend' genoemd. „Greg Lemond heeft een goede nacht doorgemaakt", voegde de zegsvrouw van de Universi teitskliniek er aan toe. Lemond is maandag door een team van drie chirurgen twee uur lang ge opereerd. „Naar de ernst van de verwondingen te oordelen heeft het ongeval geen enkel gevolg voor zijn sportieve toekomst. Lemond blijft nog tien dagen in het ziekenhuis. Hij moet nog ze ker twee onderzoeken onder gaan, maar hij heeft geen spe ciale revalidatie nodig. Nor maal gesproken moet Lemond in staat zijn om over één twee maanden de training te hervat ten", aldus King. King gaf nog enkele bijzon derheden over de omstandighe den, waarin het jachtongeluk zich afspeelde. Greg Lemond werd geraakt door een ver dwaald schot hagel van zijn zwager Patrick Blades. Louis Barber, zijn oom, was de derde man in het gezelschap. Blades schoot niet op een wegvluch tend konijn, maar op een kal koen. Het schot heeft bij Lemond twee gaatjes in de rechterlong veroorzaakt, twee doorborin gen van het middenrif, een scheurtje in de lever en nog twee gaten in de dikke darm. De rechternier is ook geraakt en beeft zwaar gebloed. „Alleen de verwondingen aan de lever en de dikke darm hebben een in greep van de chirurgen nodig gehad. De andere blessures moeten uit zichzelf genezen", al dus de woordvoerdster, die ver der aangaf dat Lemond geen bloedtransfusie heeft gekregen. Gisteren is hij ook weer van de beademingsapparatuur ge haald. Vandaag moest hij al weer overeind in bed. Wel on dergaat de Amerikaanse Tour winnaar een medicijnenkuur te gen de pijn. De vrouw van Greg Lemond, Cathy, was door het nieuws over baar echtgenoot zo aange slagen, dat ze vroegtijdige weeèn kreeg. Cathy Lemond is al acht maanden zwanger. Ze moest worden opgenomen in een ander ziekenhuis in Sacra mento. Volgens mededelingen uit de leiding van de wieler ploeg van Lemond is de gezond heidstoestand van Cathy Le mond stabiel en is haar kind niet in gevaar. De Lemonds heb ben al een zoon van drie jaar, Geoffrey. steden als, Mexico City en Shang hai, een rijtje waarin 'Amersfoort' om verklaarbare redenen een op vallende plaats inneemt. Deson danks aarzelde de KNZB niet om zich kandidaat te stellen voor de officieuze wereldkampioenschap pen, „omdat", aldus Joep van Dommelen, de voorzitter sportza ken van de zwembond, „het tijd werd dat de kleinste afdeling van de de KNZB zich eens op de voor grond vertoonde. Met zeshonderd geregistreerde schoonspringers en twintig verenigingen vallen we na tuurlijk helemaal weg op een totaal ledenbestand van 160.000, maar kwalitatief hebben we met mensen als Daphne en Edwin Jongejans en Hanneke Faber wel degelijk wat in de melk te brokkelen. Bovendien paste de organisatie van dit evene ment uitstekend in de viering van het 75-jarig bestaan van het Neder lands Olympisch Comité en het eeuwfeest van de zwembond". De totale begroting van het toer nooi bedraagt 225.000 gulden, waarvan het leeuwedeel (130.000 gulden) wordt opgehoest door de hoofdsponsor van de internationa le zwembond FINA. 75.000 gulden komt voor rekening van de door de KNZB geïnteresseerde geldschie ters, terwijl de organisatie reke ning heeft gehouden met een be groot tekort van een kleine 25.000 gulden. Maar ook voor dat ingecal culeerde verlies is inmiddels een oplossing gevonden. Van Domme len: „De stichting Sportsupport heeft zich voor negentig procent garant gesteld voor dat verlies, het resterende bedrag komt voor reke ning van de KNZB zelf'. De opbrengsten uit de kaartver koop voor het vierdaagse toernooi zullen in ieder geval tot het mini male beperkt blijven. Dagelijks zullen namelijk niet meer dan 75 toeschouwers tot het Torenbad kunnen worden toegelaten. „Dat komt misschien wat vreemd over", aldus Van Dommelen, „maar we beschikken nu eenmaal over slechts driehonderd zitplaatsen in Amersfoort. Het merendeel daar van zijn we kwijt aan genodigden, de media en bestuursleden van de FINA. Jammer voor het publiek, maar het is nu eenmaal niet an ders". Hoewel Polen en Zimbabwe zich op het allerlaatste moment afmeld den, heeft zich een record aantal van twintig landen ingeschreven voor de wereldbeker. Absolute blikvangers in dat veld zijn de Ver enigde Staten en China, die zich in middels alweer enkele dagen in een door de organisatie afgehuurd bungalowpark voorbereiden. Lan ge tijd bestond er onzekerheid over de komst van olympisch- en we reldkampioen Greg Louganis, maar gisteren kon de organisatie 'opgelucht' melding maken van zijn definitieve deelname. Voor de 27-jarige Amerikaan zal de World Cup overigens volledig in het te ken staan van de revanche, omdat hij tijdens de onlangs gehouden nationale kampioenschappen in de VS voor de eerste keer sinds zes jaar op alle onderdelen (een- en drie-meterplank en de toren) werd afgetroefd door zijn landgenoot Kent Ferguson. Daphne Jongejans, die haar ver blijf op de universiteit van Miami met zeker nog een jaar zal verlen gen, zal op de drie-meterplank een vergeefs gevecht moeten leveren met de Chinese schoonspringsters, waaronder wereldkampioene Min Gao en runner-up Li Yihua. „Ik weet nog helemaal niet hoe ik er momenteel voorsta", waarschuwt Jongejans dan ook voor al te hoge verwachtingen. „Na de WK in Ma drid vorig jaar (vierde plaats, red.) heb ik weliswaar alle toernooien in de VS gesprongen, maar deze we reldbeker valt voor mij te vroeg in het seizoen. Ik ben mijn arsenaal nieuwe sprongen waarmee ik in Madrid ben begonnen, nog steeds aan het perfectioneren. Aan iets nieuws ben ik nog helemaal niet toegekomen". Naast Jongejans, die haar broer Daphne Jongejans is een van de sterren tijdens de strijd om de wereldbe ker schoonspringen, die morgen in Amersfoort van start gaat. (archieffoto ANP! Edwin vanwege een knie-operatie en studieverplichtingen in Florida zag achterblijven, bestaat de Ne derlandse ploeg verder uit Hanne ke Faber, Wessel Zimmerman én Frits Adelmeijer, die als enige van de tien meter-toren zal springen. Zeker is nu al dat hun prestaties met blokletters in de geschiedenis boeken van de KNZB zullen ver dwijnen. Het is namelijk voor de eerste keer dat er een Nederlandse afvaardiging deelneemt aan de World Cup. MONTE CARLO (AFP/Rtr/SID/ DPA) - Boris Becker maakte gister middag in zijn huidige woonplaats Monte Carlo een ontredderde in druk. De Westduitse Wimbledon- kampioen, nummer twee van de wereld, had zojuist in slechts 78 minuten in de tweede ronde van het Grand Prix-toernooi verloren van de ruim vijftig plaatsen lager bivakkerende Amerikaan Jimmy Arias. De cijfers waren duidelijk: 3-6, 3-6. Becker kon slechts gissen naar de oorzaken. „Op de training ging het nog prima. Maar een paar uur later wilde er in de partij niets meer lukken. Ik voelde me ook on verklaarbaar slap. Ik denk, dat ik me eens grondig laat onderzoeken. En anders moet Ion Tiriac er maar wat aan doen." De Roemeense ma nager stond erbij en luisterde er naar. Hij haalde zijn schouders eens op, niet wetend, wat hij aan de woorden van zijn pupil moest toe voegen. De 22-jarige Arias, enkele jaren geleden beschouwd als een van de grootste talenten van het tenniscir- cuit, maar de laatste tijd behoorlijk afgegleden, was buiten zichzelf van vreugde. „Tevoren was ik nogal nerveus om tegen de nummer twee van de we reld te moeten spelen. Iedereen zei echter tegen me, dat dat niet nodig was op gravel. Dat ik mijn kansen zeker zou krijgen. En dat gaf me behoorlijk veel zelfvertrouwen. Ik heb met Becker getraind en ik had al gauw door, dat hij het niet erg leuk vond als ik hoog ging spelen. Eens zal Becker zeker een goed speler zijn op gravel, maar op dit moment leent zijn stijl zich niet zo erg voor deze grondsoort." Met titelverdediger Joakim Nys- tröm (24) ging nog één van de favo rieten onderuit. De naar de negen tiende plaats van de wereldrang lijst gezakte Zweed verloor van de Oostenrijker Thomas Muster (6-0, 3-6, 6-7). AMSTERDAM (ANP) - In het veld telt hij voor vol, op de betaalstaat staat Rob Witschge slechts voor 'half genoteerd. De 20-jarige vleu gelspits van Ajax, hartverwarmend brutaal in de eerste halve finale te gen Real Zaragoza, is als basisspe ler van de Ajax-elf nog steeds semi- prof. Wat hij incasseert van de vor stelijke Europa-Cupinkomsten van de Amsterdamse bekerhouder, wil Witschge niet kwijt. Hij zegt wei nig over premies te weten, net zo min als van de inkomsten van be ter betaalde collega's van het kali ber-Van Basten. „Ik heb nog steeds een semi-profcontract met Ajax. Dat is tussentijds niet ver hoogd. Ik ga er niet om vragen. Dat moeten ze zelf maar doen" doen. Welke jongen van mijn leef tijd kan me dat bovendien nazeg gen. Deze zomer trainde ik nog voor mezelf. Ik zat niet bij de A- selectie. Ik mocht niet mee naar het eerste trainingskamp. Het was wachten op een kansje". Dat kwam snel voor B-contrac tant Witschge, die vorig seizoen elf minuten eredivisievoetbal (tegen VW) meemaakte. De vervanger van de door een hersenbloeding getroffen linksbuiten Rob de Wit, de Schot Alistair Dick, functio neerde niet optimaal in de ogen van Cruijff. Witschge, bij SDW linksbuiten en bij de Ajax-jeugd linkermiddenvelder, werd meege nomen naar een toernooi in Marok- „Ik had de afgelopen zomer niet ko en vervolgens opgesteld in het durven dromen, dat ik in de halve finale van de Europa Cup mee zou topduel tegen PSV. Bij de 3-0 het Olympisch Stadion voldeed „Ik heb daarna tot de winterstop nauwelijks wedstrijden gemist. Het ging allemaal heel lekker, met als hoogtepunt de twee doelpunten tegen Feyenoord. Ik speelde vooral fijn met Arnold Mühren achter me. Die doet alles goed. Door de win terstop heb ik een terugval gekre gen. Op de training ging het niet. Er waren geen wedstrijden om dat goed te maken. Vervolgens raakte ik ook geblesseerd aan de binnen band van de linkerknie. Nu voel ik dat been niet meer, ook niet bij schieten". „In de bekerwedstrijd tegen Vi tesse was ik er weer bij en het ging meteen goed. Daarna presteerde ik redelijk tegen Go Ahead en vervol gens was het tegen Zaragoza heel goed. In de eerste helft was het technisch mooi, ik had een reepje gras waarop ik uit de voeten kon. In de tweede helft liep ik tot de en kels in het water en kon ik slechts knokken. Vijf minuten voor tijd heb ik zelf om een wissel ge vraagd". Rob Witschge, wegens zijn ver wantschap met ver familielid ac teur Cor Witschge, wel geksche rend 'Pipo' genoemd, gaat ervan uit, dat hij vanavond bij de return in het volgepakte Olympisch Sta dion in de basis staat. Dat zelfver trouwen heeft hij wel. Coach Cruijff heeft voor hem weinig vraagtekens. „De verhouding tus sen ons is goed. Het sfeertje bij Ajax klopt. Als De Wit en Dick er weer bij zijn, dan heb ik er twee concurrenten bij. Maar we gaan goed met elkaar om".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17