Hospitaal-kerkschip De Hoop uit de vaart 'Een mensenleven is hier weinig waard' Tiende corso-festival in successie Oegstgeester predikant luidt noodklok Auto in sloot Middenstand helpt bij bestrijden racisme Opbrengst voor jeugdige kankerpatiënten Werkloosheid in Alphen afgenomen PAGINA 16 WOENSDAG 22 APRIL 1987 :LEIDSCH SËÏ DAGBLAD =isiacrey. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is al vele tientallen jaren 'de wegenwacht en de ambulance' van de Neder landse vissersvloot. (archieffoto) KATW1JK/SCHEVENINGEN - De hulpverlening aan de Neder landse vissersvloot komt ernstig in de knel als het hospitaal-kerkschip De Hoop binnen twee jaar uit de vaart wordt genomen. De vissers en de organisaties die hen verte genwoordigen moeten zich dan ook niet zomaar neerleggen bij het verdwijnen van deze 'wegenwacht en ambulance op zee'. Dat is de mening van Oegstgeester predi kant P. Sierat, bestuurslid van de vereniging die het hospitaal-kerk schip exploiteert. Het ministerie van landbouw en visserij heeft het bestuur van De Hoop onlangs laten weten dat voor het hospitaal-kerkschip geen geld meer beschikbaar wordt gesteld, zodra het huidige visserij-onder zoekingsvaartuig Tridens wordt vervangen door een nieuw schip. Het rijk betaalt momenteel nog 85 procent van de jaarlijkse kosten van De Hoop, een bedrag van ruim twee miljoen gulden per jaar. De nieuwe Tridens zal een aantal ta ken van De Hoop overnemen, met name waar het gaat om technische hulp en de medische- en pastorale zorg. Als alles volgens plan loopt, komt het nieuwe schip in 1989 in de vaart. Landbouw en visserij hanteert een aantal argumenten voor het stopzetten van de subsidie aan De Hoop. Zo zou de inzet van een hos pitaal-kerkschip minder noodzake lijk zijn in een periode dat de Ne derlandse vloot niet meer in grote concentraties vist, de vloot minder schepen telt en er door de resteren de kotters veel dichter onder de kust wordt gevist. Door gebruik te maken van nieuwe hulpverle ningstechnieken, waarvoor heli copters kunnen worden ingescha keld, zou eveneens een deel van het takenpakket van De Hoop kun nen worden overgenomen. Voor bestuurslid Sierat van De Hoop is er echter slechts sprake van een bezuinigingsmaatregel die ten koste gaat van de hulpverle ning op volle zee. "De argumenten van het ministerie zijn slechts ten dele waar. Alle punten kunnen worden aangevochten", meent de predikant. Argumenten Sierat verbaast zich er dan ook over dat niet alleen de Nederlandse vissers maar ook zijn mede-be stuurders na de mededeling van het ministerie het hoofd in de schoot lijken te hebben gelegd. "Ik heb het idee dat het verdwijnen van De Hoop als een voldongen feit wordt geaccepteerd. Men legt zich te gemakkelijk bij de situatie De predikant pleit zelf voor een degelijk en hardnekkig verzet te gen de ministeriële plannen. Hij is van mening dat de combinatie van visserij-onderzoekingsvaartuig en hulpverleningsschip in de praktijk niet werkt. "De bemanning van een dergelijk schip zal niet weten waar ze aan toe is en hetzelfde geldt eigenlijk voor de vissers die van dit vaartuig afhankelijk zijn. In welke gevallen zal de Tridens zijn onderzoekactiviteiten staken om een visser in nood te hulp te ko men? Waar ligt de grens?". De activiteiten van het visserij- onderzoekingsvaartuig brengen het schip vaak op grote afstand van de vissende kotters. De helicopter- hulp waarmee door het ministerie wordt geschermd, zal volgens Sie rat alleen in uiterste noodgevallen beschikbaar zijn. "Maar wat ge beurt er in de minder ernstige ge vallen? Waar zijn de vissers dan op aangewezen?". Vragen die het mi nisterie, zo meent de predikant, on voldoende kan beantwoorden. Het argument dat de hulp van De Hoop in de afgelopen jaren minder is ingeroepen, noemt Sierat niet steekhoudend. "Als er een paar maanden geen brand is geweest, ga je toch ook de brandweer niet ver kopen? De Hoop heeft ook in de afgelopen periode zeker zijn waar de voor de vloot bewezen". Sierat weet waar hij over praat. De voormalige legerprèdikant maakte sinds 1974 14 reizen met De Hoop en maakt al meer dan 12 jaar deel uit van het bestuur van de ver eniging die het schip beheert. Kerkzaal In de vele maanden die hij in de jaren zeventig en tachtig aan boord van De Hoop werkzaam was, heeft Sierat ervaren dat de taakuitoefe ning van het hulpverleningsvaar tuig allerminst gedateerd is. "Dat geldt niet alleen voor de techni sche hulp, maar ook voor de medi sche en pastorale zorg die wordt verleend". Hij geeft een voorbeeld uit zijn eigen vakgebied. "Het beeld van de rustige zeeman die betrekkelijk onbezorgd zijn werk doet, is een fabel. Een schipper van een moderne kotter is bijvoorbeeld iemand die onder enorme druk staat. Hij heeft op de brug van het schip betrekkelijk weinig contact met zijn bemanning, maar is wel verantwoordelijk voor een miljoe neninvestering die wekelijks zijn geld moet opbrengen. In zijn geïso leerde positie waardeert hij het enorm als hij tijdens de visreizen eens over zijn problemen kan pra ten met een boordpredikant". Sierat beseft dat het moeilijk zal zijn een hulpverleningsvaartuig voor de Nederlandse vissersvloot in de vaart te houden als de minis ter de subsidie aan De Hoop beëin digt. "Als het nu om de helft van het noodzakelijke bedrag zou gaan, was het probleem nog te overzien. Maar rnet 85 procent heeft de rijks overheid een wel erg grote in breng". Toch ziet hij nog wel mogelijkhe den om ook met geringe of zelfs zonder financiële steun van 'land bouw en visserij' een hulpverle ningsvaartuig te exploiteren. "Wel licht niet in dezelfde vorm als nu gebeurt omdat er waarschijnlijk kan worden volstaan met een klei ner model schip. De uitrusting kan wat soberder zijn, als de techni sche-, pastorale- en medische zorg voor de vloot maar blijven gehand haafd". Ambulance De exploitatie van een kleiner schip zou bijvoorbeeld mogelijk zijn als de vissers een klein percen tage van hun besomming voor dit doel beschikbaar zouden stellen. Sierat: "Maar ik zou het heel goed kunnen begrijpen als de vissers zeggen: we betalen al zoveel belas ting, daar kan de overheid ook wel wat tegenover stellen. Aan de wal staat er immers bij een ongeval ook zo een ambulance klaar". Niettemin wordt er onder de visssers wel gesproken over een eventuele alternatieve financiering van een hulpverleningsvaartuig. Secretaris J. Ouwehand van de Katwijkse vereniging van schip- perseigenaren houdt het plan lie ver nog even binnenskamers, maar wel hij kwijt dat zijn vereniging aan een mogelijke oplossing werkt. "Binnenkort kunnen we daar wel licht wat duidelijker over zijn", al dus Ouwehand. Tot die tijd hoop Sierat ook van zijn jnede-bestuurders bredere stêun te krijgen voor zijn plan de hulpverlening op zee veilig te stel len. "Ik wil dit de komende maan den bespreekbaar maken", zegt hij. Verkeerslichten Rijndijk-kruispunt werken slecht ,,Je moet hier dreigen dat je gaat klagen bij de provincie voordat er iets gebeurt". Ron van der Bom (31) kijkt vanuit zijn woning in de flat aan het Frederik van Eeden plein op het kruispunt Da Costa- singel/Rijndijk. "Het is hier levens gevaarlijk doordat de verkeerslich ten niet goed meer werken. Som mige staan minutenlang op groen, terwijl rijen verkeer voor rood licht moeten wachten, 's Avonds rea geert het ding niet op verkeer, maar draait het gewone program ma waardoor mensen lang moeten wachten. Het gevolg is dat veel au tomobilisten, maar ook fietsers en voetgangers, niet op het licht let ten, maar gewoon doorrijden. Met alle gevolgen vandien". Het ergste is het gesteld met de lichten op de Da Costasingel. Een automobilist die van hieruit de Rijndijk wil opdraaien staat vaak bijna tien minuten te wachten. Veel van hen wachten niet eens meer tot het licht op groen staat, maar rijden gewoon door. "Ik zeg het geregeld tegen de po litie, maar er gebeurt niets", gaat Van der Born verder. "Ze zeggen dat het een zaak is van de gemeen te, maar dat die geen geld heeft voor nieuwe verkeerslichten. Dat heeft ze wel voor allerlei prestige objecten zoals een sporthal. Of een gesubsidieerd vlot met schroot dat hier als kunst in de vijver heeft ge dreven tot omwonenden het tot zinken hebben gebracht. Dat heeft duizenden guldens gekost. Daar voor is dan plotseling wel geld". Van der Born is niet de enige die geregeld zijn beklag doet. "Er kla gen meer bewoners", aldus Van der Born. De Hazerswoudse politie kan daarover meepraten. "We krij gen inderdaad meer mensen aan de balie die ons wijzen op de situa tie. We zien die zelf natuurlijk ook wel en wij vinden het ook verve lend dat die verkeerslichten zo slecht functioneren", aldus groeps commandant H. T. Molenaar. "Op zich zijn de lichten nog wel goed. maar technisch gaat er nogal eens iets mis". Een collega weerspreekt hem hierin: "Ze zijn afgeschreven, maar er is geen geld om ze te ver vangen. We weten dat het soms een Snoepje oorzaak HAZERSWOUDE - Een snoepje was er de oorzaak van dat een 64- jarige Alphenaar met zijn auto in een Hazerswoudse sloot belandde. Het ongeluk gebeurde op de Hoo- geveenseweg. De man reed rich ting Benthuizen toen een snoepje hem in het verkeerde keelgat schoot. Hij verloor de macht over het stuur en belandde in een sloot aan de linkerkant van de weg. LICHT GEWOND - Een 23-jarige inwoner van Lisse is gisteravond licht gewond geraakt bij een onge val in Hillegom. De man zag op de Beeklaan geen kans om uit te wij ken voor twee elkaar passerende auto's. Hij sloeg van de ene op de andere auto en kwam vervolgens lang de kant van de weg terecht. Volgens directeur gemeentewer ken R.B. Fraanje is niet alleen geld het probleem, maar duurt het alle maal zo lang omdat het kruispunt maar voor een deel onder beheer van de gemeente valt, deels onder dat van de provincie. "De oplos sing is gevonden, maar de uitvoe ring laat nog wel een paar maan den op zich wachten", aldus Fraan je. "Daarover heb ik nooit iets ge hoord. Gingen ze maar eens kla gen, dan zou er misschien sneller iets gebeuren". ALPHEN AAN DEN RIJN - De overkoepelende Alphense midden standsvereniging OMKA vraagt de plaatselijke winkeliers om geval len van discriminatie bij haar te melden. De OMKA geeft deze in formatie vervolgens weer door aan de stichting ATAR (Alphen Tegen Apartheid en Racisme). In zijn rede op de jaarvergade ring van de OMKA riep voorzitter A. Slot de tweehonderd aangeslo ten winkeliers gisteravond op at tenter te zijn bij gevallen van dis criminatie in de winkel en op straat. De stichting ATAR probeert al ruim een jaar een uitgebreid meldsysteem in de gemeente op te zetten voor gevallen van discrimi natie. Soortgelijke initiatieven van de rechtswinkel en de gemeente Alphen hebben vooralsnog weing resultaat gehad. WOENSDAG Leiden Kijkhuis - Breestraat 66, film 'Oom Wan- ja', 20 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, liederen op teksten van William Shakespeare, 20.15 Warmond Café De Zon - Dorpsstraat 114, leden vergadering Vereniging tot Viering van Warmondse Feesten, 20 uur. DONDERDAG Leiden Buurtcentrum Westerkwartier - Ten Ka- testraat 10a, expositie schildersclub Pa let, 10-17 en 19-22 uur. Het Gravensteen - Pieterskerkhof 6, le zing door prof. dr. C.J.M. Schuyt over 'rechtstaat en sturing', 16 uur. Het huis op de Waard - Kaarsenmakers straat 2, film 'Top Hat', 15 uur. HAZERSWOUDE - De er gernis onder de bewoners rond het kruispunt Rijn dijk/ Da Costasingel in Ha- zerswoude-Rijndijk neemt steeds grotere vormen aan. De gemoederen zijn extra verhit nadat op het kruis punt maandagmiddag een 17-jarig meisje ernstig ge wond is geraakt. "Het lijkt wel of een mensenleven De gevaarlijke kruising op de Rijndijk in Hazerswoude, gezien vanaf de Da Costasingel. "s Avonds .reageren de verkeerslich- hier weinig Waard is", aldus ten niet op het verkeer iroto t. sp»aoni een omwonende. - LISSE - In de Lissese Hobahohal- len wordt morgen en overmorgen het tiende corso-festival gehouden. Het evenement, dat traditiege trouw wordt georganiseerd door de Lionsclub Bollenstreek, trekt jaarlijks rond de 15.000 bezoekers. De opbrengst van het festival is be stemd voor goede doelen in bin nen- en buitenland. G.J. Plug, lid van de pers- en pro- pagandacommissie van de Lions, zegt dat de festivals in de afgelo pen tien jaar een 'leuk bedrag' heb ben opgebracht dat ergens schom melt tussen de 200.000 en 300.000 gulden. "Daar zijn we als Lions trots op", zegt Plug. In die tien jaar ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in het rayon Alphen is in de afgelopen maand iets afge nomen. Het aantal personen zon der werk daalde van 2205 tot 2149. Die forse daling was voornamelijk te wijten aan de manlijke werklo zen. Bij de vrouwen steeg de werk loosheid van 879 tot 898. Totaal zijn alleen in Alphen 1436 werklozen. De invloed van de seizoenen is ook merkbaar bij de cijfers van maart. In de bouw kwamen weer 43 mensen aan de slag. Ook in de metaalsector konden weer 14 per sonen aan het werk. Ook konden negen werklozen hun beroep weer oppakken in de handel. Bij kanto ren liep de hoeveelheid werk iets terug, hier steeg het aantal werklo zen met 23. De cijfers van maart 1987 zijn he lemaal gunstig als ze worden ver geleken met die van het jaar er voor. In maart 1986 stonden 1475 personen ingeschreven als werk loos, waarvan 622 jongeren tot 23 jaar. 215 van hen had de school net verlaten. Maart 1987 ligt het aantal werklozen 1251. Van hen was 489 jonger dan 23 jaar en had 172 de school pas'kort geleden verlaten. is aan vele tientallen projecten fi nancieel steun verleend, zoals SOS-kinderdorpen, gehandicapten in Indonesië, Jantje Beton, het Philippijnse project Moeders van Tondo en de Afghaanse vluchtelin gen. De afdeling Bollenstreek - waar onder de Lions uit Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noordwij- kerhout en De Zilk vallen - is in 1974 opgericht. De bollenstreek is een van de vele afdelingen van Lions Nederland. Internationaal gezien zijn er zelfs vele honderden clubs, verspreid over een groot aantal landen. "Een van de doel stellingen van de Lions is het verle nen van steun aan degenen die het wat minder hebben. Daaraan pro beren wij met de opbrengst van het corso-festival iets te doen", vertelt Plug. Tien jaar geleden is het corso-fes tival voor het eerst georganiseerd. Plug: "Je hebt in Lisse al jarenlang het opbouwen van de corsowagens in de Hobahohallen. Een evene ment dat vele duizenden toeschou wers op de donderdag en vrijdag voor het corso naar Lisse brengt. Bij ons is toen de gedachte ont staan om rond dat geweldige bloe- menfeest een festival op te bou wen, waar nóg meer toeschouwers op af zouden komen". Organisatie Die inschatting van de Lions is, naar al jaren blijkt, juist geweest. "Een programma dat voor elk wat wils brengt", dat is de kracht van het festival, meent Plug. "Er ko men zowel jonge als wat oudere be zoekers. Het is niet altijd gemakke lijk het iedereen naar de zin te ma ken, maar in die tien jaar hebben wij een organisatie opgebouwd die enige kennis heeft van wat er zich afspeelt in de amusemenstwereld". Dit jaar neemt de sport een be langrijke plaats in tijdens het festi val. Sinds vorige week worden in Lisse, Hillegom en Sassenheim tal van sportwedstrijden gehouden tussen de drie bollengemeenten. Plug schat dat er deze dagen zo rond de 5.000 sportlieden actief be zig zijn in de dorpen. Die sportieve strijd krijgt vrijdag 24 april tijdens de laatste dag van het corso-festival zijn hoogtepunt. In tal van onderdelen worden in de Hobahohallen de finales afge werkt. Een belangrijk onderdeel is de quiz tussen bestuurders van de drie gemeenten. "Daaraan doen waarschijnlijk de burgemeesters, wethouders en raadsleden mee", zegt Plug. De propagandaman van de Lions verwacht dat dit sportieve element een grote schare bezoekers zal trekken. Bovendien wordt vrijdag avond in de hallen het corso ver licht gepresenteerd. "Kortom een programma vol hoogtepunten", meent Plug. "Nu al leeft in de drie dorpen een leuke sfeer en ik ver wacht dat het od de finale-avond tot een sportief hoogtepunt komt". Op die finale-avond wordt tevens bekendgemaakt welk dorp in de bollencompetitie zich uiteindelijk het sterkst heeft getoond. Gehandicapten Dit jaar is de opbrengst van het corso-festival bestemd voor gehan dicapten. Een deel van het geld is bestemd voor de gehandicapten in de regio, maar het hoofddoel is dit jaar het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam. "Dat houdt jaar lijks zeilkampen voor jeugdige kankerpatiëntjes en het is dit jaar onze grootste zorg om daar een leuk bedrag naar toe te kunnen sturen". Volgens de Lions-man zijn er tij dens het festival in totaal 80 vrij willigers in de weer om het corso festival tot een groot succes te ma ken. Een deel van de activiteiten wordt verzorgd door de 'Leo's', een dochterclub van de Lions. "Maar voor het overige zijn het onze leden die in die twee dagen in touw zijn", aldus Plug. De Lissenaar prijst zich gelukkig met de inzet van de vele vrijwilli gers en de bijdragen van de spon sors. Plug: "Als die jaarlijks niet in de buidel tasten, is naar mijn idee een dergelijk festival niet mogelijk. Bovendien zouden wij ook vrijwel niets overhouden voor het goede doel en dat is uiteindelijk wel de opzet". Het corsofestival wordt ook opgeluisterd door de 'bollenmeisjes' uit Lisse, Sassenheim en Hillegom. Van links naar rechts: Saskia, Lisa en Hilda. <r0to Dick Hogewoning)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16