Nieuw plan voor Zijloever Brandjes in containers voor oud papier vergen veel tijd Bewoners komen met alternatief Noodbedden voor opvang asielzoekers Tien-jarig 'Duinbehoud' houdt congres Rembrandt9 verhuist naar De Put Honderdste beenmergtransplantatie kinderen AZL Vrachtauto loopt vast WOENSDAG 22 APRIL 1987 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - Wijkcomité De Kooi presenteert volgende week een nieuw bouwplan voor de Zijloever. Volgens het wijkcomité voldoet het plan aan de voorwaarden die door de gemeente zijn gesteld voor de bebouwing van het gebied. Een van die voorwaarden is dat de ex ploitatie van de Zijloever de gemeente geen geld mag kosten. Volgende week dinsdag (20.00 uur in buurt centrum De Kooi) presen teert het wijkcomité het plan aan de bewoners. Het nieuwe plan voor de Zijloever is zoveel mogelijk gebaseerd op de wensen van bewoners. Belangrijk ste eis van de buurt is dat wordt vastgehouden aan het verkave lingsplan van 1984. In dat plan is voorzien in de bouw van 195 wo ningen. De gemeente heeft dit jaar echter een nieuw plan op tafel gelegd. Dit bouwplan behelst de bouw van 280 woningen in het gebied. Volgens de gemeente was het noodzakelijk een zo'n groot aantal woningen te bouwen om de exploitatie van het gebied mogelijk te maken. Met die exploitatie is een bedrag van bijna 12 miljoen gulden gemoeid. Van dat bedrag is 2,1 miljoen bestemd voor de verplaatsing van het be drijf Gijzenij, dat al jaren ernstige overlast veroorzaakt in de buurt. De gemeente heeft acht miljoen gulden nodig voor het verrichten van sloopwerken, het bouwrijp maken van het terrein en het aan leggen van wegen en groenvoorzie ningen in het gebied. De voorstellen van de gemeente stuiten op fel verzet van de buurt. De bezwaren van de bewoners richten zich voornamelijk op de grotere woningdichtheid, die de aanleg van meer wegen en meer parkeerplaatsen tot gevolg heeft. Ook zouden er daardoor groen voorzieningen verdwijnen. De wijk heeft kritiek op het schrappen van een wandelstrook langs De Zijl, die in het plan van 1984 wel was opge nomen. Daarbij wil de buurt de aanlegplaatsen voor de bootjes van de bewoners aan de Voorstraat handhaven. Het wijkcomité heeft daarom in samenwerking met de Technisch Bewoners Adviseurs een nieuw plan opgesteld. Volgens B. Groe- neweg van het wijkcomité voldoet dit verkavelingsplan aan de voor waarde dat het de gemeente niets kost. "Wij zullen dit plan dan ook met verve en trots verdedigen, eerst bij de buurtbewoners en later bij de politiek". Wethouder Tesselaar wilde van ochtend nog geen commentaar ge ven op het voorstel van de buurt. "Het lijkt me niet zinvol er iets over te zeggen voordat ik de plan nen heb gezien". De wethouder van volkshuisvesting heeft de be woners al eerder laten weten de bouw van louter koopwoningen in het gebied onaanvaardbaar te vin den. Volgens Tesselaar zal er op de Zijloever ook een redelijk aantal woningwetwoningen moeten ko- LEIDEN - De gemeente Leiden neemt in juni een pand in gebruik voor noodopvang voor vluchtelin gen. In totaal kan daar acht asiel zoekers tijdelijk onderdak worden geboden. Volgens wethouder De la Mar van sociale zaken moet de ge meente op het inrichten van het ge bouw ongeveer 65.000 gulden toe leggen. Het pand staat in de bin nenstad. Waar precies, wilde De la Mar gisteren niet kwijt. De gemeente brengt vluchtelin gen tot het nieuwe pand in gebruik kan worden genomen, onder meer onder in een gebouw aan de Hooi gracht. Een aantal van de asielzoe kers zaten de afgelopen dagen in een hotel. "Dat was geen pro bleem. Ik hoorde dat er in het wes ten van het land geen hotelbed meer was te krijgen, maar in Lei den was nog plaats zat". Of de gemeente in de toekomst nog meer panden inricht als nood opvang voor vluchtelingen, is nog niet duidelijk. Dat hangt onder meer af van de bevindingen van een werkgroep die binnenkort aan de slag gaat. De werkgroep moet LEIDEN - In totaal 1030 leerlingen van basisscholen en speciale scholen in Leiden nemen deel aan de ver- keersexamens, die gisteren zijn begonnen op de Bemhardkade in Leiden-Noord. Morgen worden verkeersexa- mens gehouden in het Morskwartier, vrijdag in de Merenwijk, maandag in de Professorenwijk en dinsdag 28 onderzoeken hoe groot de behoefte april in Leiden Zuid-West. De examens, die onder begeleiding staan van de politie, duren telkens van 09.00 tot is aar 15.00 uur. Op de foto de verrichtingen van een paar leerlingen. (foto wim Dijkman) kers i Top Hat De film 'Top Hat' met Fred As- taire en Ginger Rogers wordt donderdag 23 april niet vertoond in buurthuis de Pancrat maar in 'Het huis op de Waard', Kaarsen makersstraat 2. De voorstelling begint om 15.00 uur. Golf Onder leiding van een gediplo meerd leraar houdt de directie 'sport en recreatie' een introduc tie-cursus golf. De cursus omvat zes lessen van een uur. De cursus tijden zijn: woensdag van 14.00 tot 15.00 uur en vrijdag van 17.00 tot 18.00, van 18.00 tot 19.00van 19.00 tot 20.00 en van 20.00 tot 21.00 uur. De lessen hebben plaats op het terrein van rugby club DIOK aan de Smaragdlaan. Materiaal wordt beschikbaar ge steld. Opgave bij Aad van der Luitdirectie sport en recreatie, telefoon: 315601. Themamiddag Een themamiddag over alter natieve geneeswijzen. Die wordt op donderdag 23 april tussen 13.30 en 15.00 uur gehouden in buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk 33. Corine Coo- ren zal met behulp van een diase rie uitleg geven over alternatie ven geneeswijzen als acupunc tuur, mensendieck, de 'Cesar'-be- wegingsleer en het werken met kruiden. Dansinstuif Klubhuis Matilo houdt vrijdag 24 april een volksdansinstuij voor ouderen in zijn clubhuis aan de Zaanstraat 126. Aanvang 14.00 uur. Bingo De evenementencommissie van wijkvereniging Aktief houdt donderdag 23 april een bingo in haar clubgebouw aan de Berla- gestraat 2 in Zuid-west. Aan vang 20.00 uur. Muziekvereniging De Burcht houdt zondag 26 april aan de Aalmarkt 9 een bingo-middag. Aanvang 14.00 uur. Wandelen Wandelsportvereniging Zuid- West houdt zaterdag 2 en zondag 3 mei wandeltochten vanaf het terrrein van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Er kan gekozen worden uit afstan den van 5 tot 40 kilometer. Er kan worden gestart tussen 9.00 en 15.00 uur. Voor informatie tel. 01726-13470 of (071)720807. Rommelmarkt Op vrijdag 24 april van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur heeft er in het clubgebouw aan de Lage Mors- weg 14a een rommelmarkt plaats. Deze rommelmarkt wordt georganiseerd door de speeltuin verenigingen Morskwartier en MuidLerslot Lezing Prof. dr. C.J.M. Schuyt houdt donderdag 23 april om 16.00 uur een lezing over 'rechtstaat en stu ring'. Centraal in deze lezing staat de vraag welke grenzen de rechtstaat stelt aan overheidsstu- ring. De openbare lezing heeft plaats in het Gravensteen, Pie terskerkhof 6. FNV De Leidse afdeling van de Voe dingsbond FNV houdt dinsdag 28 april haar jaarvergadering in het Antonïus Clubhuis aan de Mare. Naast het huishoudelijk gedeelte, wordt er ook een lezing gehouden door bondsvoorzitter Greetje Lubbi. Zij heeft het over de gevolgen van de stelselherzie ning sociale zekerheid. Tijdens de bijeenkomst wordt overigens ook een aantal jubila rissen gehuldigd. De bijeenkomst in het Antonius Clubhuis begint om 20.00 uur. Postzegels De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag 27 april een ruilbeurs in gebouw De Linde aan de He renstraat 64. Aanvang 19.00 uur. Centrum Ex'85 De komende dagen staan er weer tal van activiteiten op het programma van Centrum Ex'85 aan de Koppenhinksteeg 15. Vrij dag 24 april: psychotherapeute Johanna van Sabben geeft een le zing over verslaafd zijn (20.00 uur); zondag 26 april: video-le zing over leven van Krishnamur- ti (20.00 uur); maandag 27 april: bijeenkomst ondersteunings groep voor ouders van verslaaf den (20.00 uur); dinsdag 28 april: Kundalini-medidatie 17.30 uur). Maya Dr. M.J. Raven houdt dinsdag 28 april een lezing over 'Sakkara 1987: de eerste opgravingscam pagne in het graf van Maya'. De spreekbeurt wordt gehouden in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg. Belangstel lenden wordt verzocht gebruik te maken van de achteringang van het museum aan de Papengracht 29. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - De Stichting Duinbe houd houdt ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan in de week van 7 tot 11 september een congres over duinbeheer. Dit gebeurt in sa menwerking met de internationale vereniging voor landschapsoecolo- gie. Tijdens het congres nemen deskundigen uit tien Europese lan den deel aan lezingen, excursies en discussie-bijeenkomsten, en ho pen op deze wijze kennis uit te wis selen over het beheer van de Euro pese duinen. Aan de orde komen onder meer de vraag hoe met het duinbeheer kan worden ingespeeld op natuur lijke processen en hoe daarbij re kening kan worden gehouden met de invloeden van waterwinning en recreatie. Een aantal van de activi teiten is voor het publiek toegan kelijk, onder meer een op vrijdag 11 september gehouden sympo sium, waarop onder anderen mi nister Braks (landbouw) het woord zal voeren. Tijdens het symposium zal ook de oprichting bekend wor den gemaakt van een internationa le organisatie voor het beheer van kustduinen. Het congres heeft plaats in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Be langstellenden kunnen zich tot ui terlijk 1 juli aanmelden onder tel. 131800. LEIDEN - Het borstbeeld van Rembrandt wordt verplaatst. Het beeld dat nu nog op de Witte Singel bij de Wittepoortsbrug is opgesteld, krijgt een nieuwe plaats in het plantsoen bij molen De Put. Met de verplaatsing is een bedrag van 30.000 gulden gemoeid. Binnen het college van B en W bestond verdeeldheid over de de nieuwe plaats van het beeld. Vier wethouders wilden Rembrandt opstellen in het Rembrandtpark. De stemmen over dit voorstel staakten zodat de tegenstem van de burgemeester de doorslag gaf. Het voorstel om molen De Put als nieuwe plaats aan te wijzen haalde een krappe meerderheid. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De 20 containers voor het verzamelen van oud papier moeten uit de stad verdwijnen. Dat is de mening van brandweercom mandant Mark. De papierbakken zijn regelmatig doelwit van balda dige jongelui die de containers in brand steken. "Het blussen daar van kost een hoop tijd. Die dingen blijven lange tijd roken. Het is voorgekomen dat we na tien minu ten weggingen en dat de bakken daarna toch weer vlam vatten", al dus de brandweerman. Volgens Mark heeft de installateur van de containers, een handelaar uit Rot terdam, bij het opstellen van de LEIDEN - Op 9 juli wordt voor de tweede keer een peurbakkentocht in de Leidse grachten en singels gehouden. Organisator van dit festijn is de Leidse brandweer. De peurbakkentocht op koopavond zal de opening zijn van de jaarlijkse Lakenfeesten die duren tot 19 juli. Onder een 'peurbak' wordt verstaan een drijvend voorwerp dat op een of andere manier voortgestuwd kan worden en waarop of waarin een aantal mensen kan zitten. De origineelste deelnemers komen in aanmerking voor verschillende geldprijzen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de brandweer: Gooimeerlaan 25. Tel. 212201 (de heer Goed). bakken verzekerd dat zij niet brandbaar zijn. De containerbranden zijn de voornaamste oorzaak van de toena me van het aantal branden in Lei den in 1986. Ten opzichte van 1985 steeg het aantal keren dat de brandweer voor het blussen moest uitrukken met 108 tot 481. Daarvan vielen er 471 in de categorie 'kleine brand'. Opvallend in het jaarverslag van de brandweer van 1986 is dat in dat jaar 145 maal bijstand moest wor den verleend bij stormschade. In 1985 was dat slechts 8 keer. "Toe val", zegt Mark hierover, "in 1986 hebben we te maken gehad met Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Jozef Gerardus zv. G.R.W. Berk en E.J. Brussel, Marieke Joanna dv. P.M.L. Frentrop en M. Se- pers, Robin Pieter zv. E. van Duyvenbo- de, Samantha Theadora dv. J.P. Bijker en W.M.A.M. Vrijburg, Jolanda Elisa beth dv. J.J. van Kleef en M.G.E. Vrou- wenvelder, Michel Pierre zv. J.W. Laffi- te en G.E. Olivers, Simone dv. M.J. Heemskerk. Winnie Marloes dv. C.M. Mokveld en M. Veldhuizen, Jeanette Corine dv. B.M. van der Marei en A.C. Vooijs, Gert-Wim Adriaan zv. G.W. Zandbergen en L.H. Baretta. Mattheus Hendricus Maria zv. T.H.M. Bakker en M.J.M. Turenhout, Saskia Wilhelmina Henrica dv. G.A. Volwater en W.C. Hil- lebrand, Alex Arie Teunis zv. A.T. van Duijn en W. van der Plas, Samantha Flo rence Roxanne dv. H.K. van Leeuwen en H.T. van der Wijst, Safia dv. L. Kassi en K. Rabaai, Souad dv. M. Skakni en Y. Bouragba, Arie Cornelis Paulus zv. A. van Zeist en G.G. Velthuijzen, Lala Amina dv. M.D. Achouak El Idrissi en F. Rami, Tristan zv. W.J. Abcouwer en F.M.L. Wouters, Maybritt dv. W.J. Ab couwer en F.M.L. Wouters, Gijsbert Jan zv. C. van Zadelhoff en A.J. Kouwen, Petronella dv. W. van der Plas en W. Jonker, Cornelia Wilhelmina Aafje dv. T. van Rhijn en C. van der Plas, Eva Ma ria dv. A.P. van den Berg en S.M.C. Jan sen, Mandy dv. P. Smit en S. Rijsber- gen, Tom zv. P. Smit en S. Rijsbergen, Hester dv. J.H.M. van der Graaf en J.T.M. van Harteveld, Arnoud Pieter Karei zv. H A. Ketelaar en I.A.S. van der Ploeg, Anton David Oudshoorn zv. L.K. Oudshoorn en A.G. Rijswijk, Fleur Pe tronella Cornelia dv. L.P.M. Kortekaas en M T S. van Paridon, Anouck Kirsten dv. R.B. Hunck en J.T.M. Spruit, Debo- LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis in onlangs de honderdste beenmergtransplantatie bij kinde ren uitgevoerd. Naar aanleiding daarvan is vandaag een bijeen komst gehouden waar hoogleraar kindergeneeskunde en hoofd van de beenmergtransplantatie-unit van de kinderkliniek, J.M.J.J. Vos sen heeft gesproken over de erva ringen met beenmergtransplanta ties bij kinderen. Het AZL is het enige ziekenhuis in Nederland dat beenmergtransplantaties bij kin deren uitvoert. In 1968 was het AZL het eerste ziekenhuis in Europa waar met succes een beenmergtransplanta tie werd toegepast. Dat gebeurde onde leiding van professor Dooren. Sinds die transplantatie is het be lang als mogelijke therapie voor aandoeningen van beenmergcellen sterk gegroeid. Bij deze aandoenin gen, die te maken hebben met de aanmaak van bloedcellen, is de methode transplantie succesvol toegepast. In de kinderklimek van het AZL ondergaan per jaar ongeveer 15 kinderen een beenmergtransplan tatie. Het succespercentage be draagt op dit moment tussen de vijftig en de zeventig procent, af hankelijk van de ziekte. Het aantal transplantaties zal naar verwach ting de komende jaren nog toene men tot circa 25 per jaar. twee zware stormen. Er zijn ook ja ren dat je daar niet mee te maken hebt". Het aantal malen dat de brand weer voor niets uitrukte, steeg in 1986 met 71 tot 438. Dit getal be treft alleen die gevallen waarin de genen die de brandweer alarmeer den, ook oprecht meenden met een brand te doen te hebben. "We heb ben ook te maken met het zoge naamde 'baldadig alarm', het op zettelijk waarschuwen van de brandweer als een lolletje. Dat ge beurt misschien ook nog eens een a twee keer in de week, maar dat aantal neemt af', zegt Mark. rah Lisa dv. P.G.M. van Rijn en S. Tij- sen. Wouter Enk zv. A. Kruithof en G.C. Havenaar, Marion dv. A. de Mooij en W. Gravekamp, Neeltje Anna dv. A. Hoo- gerdijk en P.S. Remmelzwaal, Mila Joanne Andrée dv. J. Colijn en H M Drop, Femke Maria dv. J.C.M. van Noort en Y.J.M. van der Poel, Pieter zv. J. Hoek en B.J. Guijt, Ariënne dv. D. Verhoef en L.J. Guijt, Jacolien dv. D. Verhoef en L.J. Guijt, Bob zv. J. Spies en H.J.M. Zwetsloot, Jan Willem zv. J.W.Kuijt en J.C. van Rijn, Rajko zv. R. Smaak en M.C.R. van Steijn, Freddy Amino zv. A A. Hazenoot en J A. de Mooij, Danielle dv. G. Bekooij en M.C. Prins, Kim dv. C. Zandbergen en C. van Beusekom, Anne Ids zv. L.J. Talsma en J. Oudshoorn, Nicolaas Johannes zv. N. de Bes en J.M.M. Beekman, Gerrit Ja cob zv. G.W. van Egmond en J. van Bee- len, Arianne dv. G.W. van Egmond en J. van Beelen, Dennis zv. C.H. Hoppers en Y. Neuteboom, Michelle Caroline dv. A.K. Visch en J.H. Beekhuizen, Eveline dv. H. Feijten en R.H. Buitelaar. Lotte Eline dv. L.S. Couperus en T.W.M. Ham, Sanne dv. M.L.M. van Eeden en S.M.C. Bakker. Bastiaan zv. N. Schulte en H.C.M. Witteman. LEIDEN - Een vrachtwagen met aanhanger zorgde gisternacht om 1.00 uur voor verkeersproblemen bij de Lammenschanspiein. De la gers van de vrachtauto, die uit de richting van Voorschoten kwam en op weg was naar de Europaweg, bleken geheel te zijn vastgelopen. Volgens de politie was er in de combinatie geen beweging meer te krijgen. De plaats van de auto was echter verkeersgevaarlijk en met wegbebakening moest het verkeer om het obstakel worden geleid. Het euvel moest ook ter plekke worden verholpen. Pas na twee uur kon de vrachauto naar een plaats worden geduwd die minder gevaarlijk was.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15