Leiderdorp wacht :en W 'Openhouden groene hart kost meer geld 'Als Winkelhof uitbreidt is het hek van de dam' Muziekschool en schoolbegeleiding de klos 1^11 ff Twee reclameborden: wereld van verschil Inbraak in Oegstgeest Diefstal uit bouwkeet in Leiderdorj) Autodieven slaan hun slag in Leiderdorp en Warmond Voorschoten op de video PAGINA 14 WOENSDAG 22 APRIL 1987 LEIDERDORP/OEGSTGEEST - Als Leiderdorps 'Winkelhor mag uitbreiden, dan is het hek van de dam. Alle andere winkelcentra in gemeenten als Voorschoten, Zoe- terwoude en Oegstgeest kan dan ongebreideld groter worden "en de hiërarchie van de detailhandel in deze regio verstoren". Dat betoogde een woordvoerder van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond, afdeling Lei den, gisteravond bij de commissie beroep- en bezwaarschriften in Leiderdorp. Niet alleen het KNOV, ook de gemeente Leiden, het be stuur van het Oegstgeester winkel centrum 'Lange Voort' en een van de Winkelhof-middenstanders, snackbarhouder Hoogeveen, pro testeerden gisteravond bij deze commissie tegen het feit dat de ge meente Leiderdorp 'Winkelhof al le medewerking wil verlenen om het winkelcentrum met 3000 meter uit te breiden. Leiderdorps wethouder Den Boeft herhaalde gisteravond nog Oegstgeester Lange Voort', gemeente Leiden, KNOV en snackbarhouder contra gemeente Leiderdorp eens waarom die uitbreiding er koste wat het kost moet komen: een rapport van het Centraal Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) wijst uit dat het Leider- dorpse winkelcentrum hoognodig een 'trekker' moet hebben. "Verge leken met inwoners van andere plaatsen beschikken Leiderdor pers over geringere winkelmoge lijkheden", aldus Den Boeft. "En dan met name in de sector duurza me goederen. Winkelhof heeft zich sterk ontwikkeld in de sector voor de dagelijkse boodschappen. En het CIMK heeft laten weten dat een uitbreiding in de sector non food voor het goed functioneren van het huidige winkelcentrum van het grootste belang is". Waarna hij erkende dat het nu bijna zeven jaar oude Leiderdorpse winkelcen trum zich niet heeft gevormd tot de winkelvoorziening die Leiderdorp met haar 21.000 inwoners zou moe ten hebben. Daarom, legde de wethouder uit, wil de gemeente Leiderdorp alle medewerking aan de uitbreiding verlenen en een en ander zelfs in een versneld tempo. Normaliter - Snackbar volgens de ambtelijke procedure - had het jaren geduurd voordat 'Winkelhof zou kunnen uitbrei den. Den Boeft hekelde de woorden van de gemeente Leiden, die be weert dat vergroting van 'Winkel hof ten koste gaat van het winkel apparaat in de Leidse binnenstad. "Ook al is Winkelhof zometeen 3000 meter groter - kun je dan sprekn van een echt levensgevaar lijke concurrent voor het grote en gevarieerde winkelaanbod in de Leidse binnenstad? Dat kan men toch niet in ernst menen". De pachter van snackbar 'Holle Bolle Gijs', gevestigd aan de bui tenzijde van 'Winkelhof, wil even min iets van een uitbreiding weten. Volgens hem staan er al genoeg winkelpanden leeg in het centrum. Vul deze eerst maar in, luidde zijn advies. Waarop wethouder Den Boeft liet weten niet in te zien dat met de uitbreiding de belangen van 'Holle Bolle Gijs' worden geschaad. "Ik snap mijnheer Hogervorsts pro bleem wel, maar zie niet in dat hij direct in zijn belang wordt getrof fen met de uitbreiding". En wat de leegstand betreft: volgens Den Boeft gaat het om 300 meter, twee procent. "Een frictie", vindt hij. "Sqms moet je dat accepteren om het evenwicht in het branchepa troon in stand te houden. Maar ik denk dat, zodra er een trekker is, dje leegstand zal zijn opgeheven", verklaarde de wethouder. Mevrouw Münninghof, bestuurs lid van het Oegstgeester winkel centrum Lange Voort, liet vervol gens weten geschrokken te zijn van de aankondiging dat Leider dorp een 'trekker' in huis wil ha len. "Iedereen wil wel een Hema. Maar dat kan niet: we zitten te dicht bij Leiden. Als Winkelhof een trekker krijgt, een warenhuis of zo, zuigt dat gegarandeerd ook inwoners van Oegstgeest naar zich toe". Dat terwijl Oegstgeest volgens nevrouw Münninghof bewust alle trekkers' buiten de deur heeft ge houden. "We hebben nee gezegd tegen Macintosh en ook tegen de plaats waar Digros zich wilde vesti gen. De Oegstgeester middenstand redt het nu heel aardig, maar als er veel meer bij zou komen, zou het voor hen heel moeilijk worden". Daar komt bij dat Leiderdorp met ruim 13.000 meter veel meer winkeloppervlak heeft dan de Oegstgeester Lange Voort (9250 meter). Én dat de Oegstgeester middenstand toch al pijn moet lij den doordat er in nieuwbouwwijk Haaswijk een centrumpje komt. Ook na de gehoorde protesten bleef wethouder Den Boeft vol houden dat de uitbreiding er moet komen. "Leiderdorp zal gestaag blijven groeien. Een winkelcen trum zoals wij dat beogen, is dan bepaald niet buiten de orde", merkte hij nog op. De commissie beroep- en be zwaarschriften zal spoedig advies uitbrengen. koord staat weliswaar voor vier jaar vast hoeveel geld de gemeen ten krijgen, maar minister Ruding heeft er in kleine lettertjes bij laten zetten dat die cijfers alleen maar gelden als het financieringstekort van het rijk zo ver mogelijk wordt teruggedrongen. En het Centraal Planbureau heeft al uitgerekend dat in 1988 dat tekort niet in de af gesproken mate zal zijn terugge drongen". Opmerkelijk LEIDERDORP - In Leiderdorp moet de komende jaren echt worden bezuinigd. De stof kam wordt als een achterhaald instrument beschouwd. De klappen die zullen vallen, zouden wel eens voor het leeuwedeel bij de streekmuziekschool terecht kunnen komen. Maar ook de schoolbegeleidingsdienst (sbd) moet op haar tellen passen. Het leerlingen aantal neemt af, de schoolwerkplannen zijn nu wel klaar, de sbd kan dus best wat inleve ren. Dat zijn de belangrijkste geluiden die gisteravond te beluisteren wa ren in de Leiderdorpse Holland- sche Tuyn waar de financiële ex perts van de verschillende raads fracties, onder auspiciën van de PvdA, discussieerden over de vraag hoe Leiderdorp uit de rode cijfers moet worden geholpen. Wethouder Bezemer (financiën, PvdA) schetste op verzoek van dis cussieleider Reugebrink (oud-wet houder) de stand van zaken. Met de Leiderdorpse gemeentebegroting is 50 miljoen gulden gemoeid. Op 30 miljoen gulden daarvan valt ab soluut niet te bezuinigen omdat ka- pitaalslasten en dergelijke onbeïn vloedbare posten zijn. Bij nog eens tien miljoen is het ook maar beter het snoeimes achterwege te laten, te weten het geld dat omgaat in de post gemeentepersoneel (exlusief onderwijskrachten). Van de reste rende tien miljoen, aldus Bezemer, "worden de leuke dingen gedaan". Aan wegen, vijvers en plant- soenonderhoud gaat zo'n zeven miljoen op. Nog eens drie miljoen zijn bestemd voor het sociaal-cul turele wezen. Volgens Bezemer heeft Leiderdorp de afgelopen ja ren bezuinigd door het onderhoud van allerlei zaken uit te stellen en door het budget van bet sociaal- cultureel werk ongewijzigd te laten "waardoor men daar achter de in flatie moest aanlopen". Wie heb ben de bezuinigingen echt ge voeld? Bezemer: "Alle Leiderdor pers, zij het in zeer geringe mate. Eigenlijk hebben we het over luxe problemen. Tussen nu en 1990 moeten we tussen de twee en vijf ton bezuinigen. Er is dus geen re den om panisch te doen". Die laatste opmerking bracht een kritische burger op de been: "Merkwaardig is dat. Op 26 novem ber 1986, toen de gemeenteraad ne gatief besliste over het sportcom plex heette het nog dat het tekort over de gemeentebegroting 1987 alleen al drie ton bedroeg. Dat ge geven was toen van invloed op de besluitvorming. Er is in drie maan den wel erg veel veranderd". PvdA'er Keyzers gaf hiervan het rijk, dat almaar zijn cijfers veran dert, de schuld. "In het regeerak- Het woord was hierna aan de fractie-specialisten. Van hen liet WD'er Scheffer het opmerkelijk ste geluid horen. Als we hem mo gen geloven, dan heeft geen enkele instelling of burger iets van de WD te vrezen. Scheffer wil de te korten aanvullen door de post on voorzien niet langer structureel op peil te brengen. In die pot zit mo menteel 126.000 gulden, bedoeld voor onvoorziene tegenvallers. Volgend jaar moet er twee keer dat bedrag in zitten, het jaar daar op drie keer, enzovoorts. Van Scheffer hoeft dat niet zo nodig. CDA'er Roest vindt dat Scheffer het er zich op die manier wel erg gemakkelijk vanaf maakt. En wet houder Bezemer wees Scheffer er op dat deze aan het collegepro gramma zat te morrelen. "Wilt u dat soms openbreken?", klonk het wat dreigend. CDA'er Roest ziet eerder mogelijkheden om de on- roerend-goedbelasting "terug te halen". Zoals bekend heeft Leider dorp omdat het bepaalde limieten in de tariefstelling overschreed, op dit punt pas op de plaats moeten maken. "Op mijn lijstje", vervolg de Roest, "staan verder de streek muziekschool en de schoolbegelei dingsdienst". Roest weet dat dat bij de sbd tot het verlies van een halve tot een hele arbeidsplaats kan leiden, maar hij neemt dat voor lief. Ook de afdeling sociale zaken moet oppassen voor Roest. Daar zouden meer mensen werken dan voor een gemeente van 21.000 inwoners goed is. Roest wil dat rechttrekken door in te spelen op wat wel natuurlijk verloop wordt genoemd. Ook de PvdA en de PPR/PSP willen dat de WD met haar han den van de post onvoorzien afblijft. De socialisten en de anderen ter linkerzijde, zetten het mes liever "in de bovenbouw van de streek muziekschool". Op ieder van die leerlingen legt de gemeente jaar lijks 750 gulden toe. Een Leider dorpse mevrouw wees de heren politici er wel op dat het lesgeld de afgelopen twee jaar met 200 gulden is toegenomen. Een gepaste stil te volgde. D66 had een alternatieve van bezuinigen. Het mes moet van Stam en de zijnen in het verkeers circulatieplan. Dat zou 5,5 ton gaan kosten, maaT dat mag van Stam niet meer dan 3,5 worden. Stam noemde "die rare obstakels" op de Van der Valk Boumanweg en wég was de discussie over de rode cij fers van Leiderdorp. Voorzitter Reugebrink deed nog wat olie op het vuur met zijn uitweidingen over zijn belevenissen in zijn blik op de Leiderdorpse wegen. VOORSCHOTEN - Twee reclameborden. Op het ene bord is een affiche geplakt van het jaar van de daklozen met een magere vrouw in een soort rioolpijp, op het andere exemplaar prijkt een reusachtige kroket met het bijschrift 'lekkere trek, is niet zo gek'. Naast de Voorschotense Albert Heijn-vestiging vinden deze uitersten elkaar. Automobilisten met een volgeladen auto-kunnen het haast niet missen. Een woordvoerder van de Wereldwinkel, F. Glotzevindt de combinatie onsmakelijk, maar weet al langer dat reclamejongens "nu eenmaal alleen zijn geïnteresseerd in geld. Ze zeggen alleen wel eens dat publica ties de eerbaarheid niet mogen aantasten. Nou, dat blijkt een rekbaar begrip Een woordvoerster van Publex, het verantwoordelijke reclamebureauis een en al medeleven. Zij wist niet dat affiches van Habitat en de Vereniging van kokswaren- en snackfabrikanten zo dicht naast elkaar een plekje hadden gekregen. "Dat zien wij helaas niet bij de indeling", legt zij uit. Ze vindt het "heel verve lenden "niet prettig". Bij een volgende ronde moet de produktie-afdeling nodig wat gaan verschuiven, heet het vanuit Amsterdam. Wanneer dat zal zijn, kan ze niet zeggen. (foto Lock Zuijderduim OEGSTGEEST - In een woning de Hazenboslaan in Oegstgeest zijn afgelopen week een video recorder en een kleurentelevisie gestolen met een waarde van 3500 gulden. Volgens de politie kwa men de dieven binnen door de ach terdeur open te breken. LEIDERDORP - Bij een diefstal uit een bouwkeet op de Voorhof laan nabij Huis Ter Does in Leider dorp is dit weekeinde een lijmmi- xer ontvreemd ter waarde van 500 gulden. Daarbij werd de deur van bouwkeet geforceerd. De politie tast volledig in het duister over identiteit en motief van de da- der(s). VOORSCHOTEN - Geboren. 12 apr Matthijs E. z.v. J.P.M. Hooijmans-Lui- ten, 12 apr. Jelle z.v. M.W. de Jong-de Klerk Wolters. Ondertrouwd: 14 apr. E.J.G. Kievits met J.W. Heijdra, 14 apr. R.J. Gunsch met J.A.M. van Duijn, 14 apr. G. Seijn met I.D. van der Meer. Gehuwd: 13 apr. P.A. de Vette met L.M. Pinto Afonso. Overleden: 13 apr. D.J.A. de Keijzer wv Peetom, oud 88 jaar. Op het programma staan o.a. Vlietland, Cronesteijn en Zwanburgerpolder LEIDERDORP/WARMOND - Autoradiodieven hebben een aantal vruchtbare dagen achter de rug in de Leidse regio. In Leiderdorp werd gisteravond in twee auto's ingebroken. Uit een BMW die op de parkeer plaats bij Albert's Corner stond is een radiocassette gestolen. De politie vermoedt dat het linkerportier van de auto is opengemaakt met een valse sleutel. Gezien het merk van de cassetteradio schat de politie de waarde op 1000 gulden. De tweede diefstal vond plaats op de parkeerplaats van hotel Ibis in Leiderdorp. Door het linkerportierraam in te slaan werd uit een Mercedes een radio gestolen. De dader of daders waren kennelijk wat ontevreden over de 'buit' en vonden het nodig de banden aan de linker kant van de auto lek te steken. De totale schade bedraagt volgens de politie 1800 gulden. Aan de gemeentehaven in Warmond ten slotte is zondagnacht nog een autoradio gestolen ter waarde van 800 gulden. Volgens de politie werd een gaatje boven het handvat in het portier gemaakt waardoor het slot kon worden ontgrendeld. VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat een video-archief aanleggen. Met twee tv-toestellen en een video-camera neemt ze alle pro gramma's op die over Voorschotense kwesties of belangen gaan. Zo zou, op de wat langere termijn, de historie van het dorp op bewegende beel den duidelijk worden. De gemeenteraad heeft hiervoor deze week 5000 gulden opzijgelegd, zonder precies te weten waar het om ging. Er was geen officieel raads voorstel en de antwoorden van B en W niet bepaald duidelijk. "Het gaat geloof ik om wat men tegenwoordig een videorecorder noemt", zo zei de burgemeester. Uit navraag blijkt dat burgemeester en wethouders nog niet hebben besloten of het nieuwe video-archief ook voor burgers wordt openge steld. Wel hebben ze genoeg ideeën: de video-man of vrouw moet van Gewest tot Gewest volgen, de regionale omroep tapen en verkiezings avonden op de video vastleggen. Het iedee voor dit alles werd geboren toen "de gewaardeerde omroep Rijnland" een filmpje uitzond over de paardenmarkt. t (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG/REGIO - Het rijk geeft te weinig geld aan de pro vincie Zuid-Holland waardoor de aanleg van allerlei recreatie ve projecten en groenvoorzie ningen in het kader van de Randstadgroenstructuur in ge vaar dreigt te komen. "Het is een heel fout beleid. Als het rijk het groene hart echt wil openhouden, zal er meer geld moeten komen. Anders groeit het groene hart dicht. Het is nodig dat recreatie, natuur, landschap en agrariërs elkaar aanvullen om een sterke buffer te zijn tegen de oprukkende stad en industrie", aldus gede puteerde j. Borgman gister middag bij de presentatie van de volgorde waarin de diverse projecten tot het jaar 2000 wor den uitgevoerd. In de komende jaren tot en met 1991 staan in de Leidse regio de Zwanburgerpolder in Warmond, de afronding van Vlietland in Voorschoten en het Vlietpark Cro- nesteijn op het programma. Deze drie projecten vergen investerin gen ter waarde van 16,6 miljoen gulden tot en met 1990. Het groot ste deel daarvan - ruim tien miljoen - gaat naar het Voorschotense Vlietland. Voor dezelfde periode is een aan tal projecten als reserve aangewe zen als andere voorzieningen niet kunnen worden uitgevoerd, bij voorbeeld omdat grondaankopen op poblemen stuiten. In de duin en bollenstreek gaat het om het Valkenburgse Meer, waarvoor 2,4 miljoen nodig is, de Warmondse Strengen en Tengnagel (ruim 1 miljoen), het Wassenaarse deel van de polder Duivenvoorde (0,3 mil joen) en de Rode- en Bospolder in Woubrugge en Aikemade (4,7 mil joen). Ook de Klinckenbergerplas (de Put van Menten) valt in de re servecategorie, maar voor dit re creatiegebied hoeft de provincie niet in de buidel te tasten. De War- monder Menten legt het gebied aan. Als tegenprestatie mag hij de horecavoorziening en een waters kibaan exploiteren. Buiten de boot zijn voorlopig ge vallen het Oosterduinse Meer in Noordwijkerhout. de Broek- en Si- De Warmondse Broek- en Simontjespolder. In de toekomst worden er fiets- en wandelpaden, een golfbaan, surf- en vissteigers aangelegd. montjespolder in Warmond en Lei den (iets meer dan vijf ton), Oud Poelgeest in Warmond tussen de Leidse Merenwijk en Oegstgeest (ruim 3.6 miljoen), het Leiderdorp se Doesgebied en de afronding van de Oostvlietpolder in Leiden. Deze projecten komen pas aan bod na 1992. Overigens niet in alle geval len omdat er geen geld is. In het Doesgebied bijvoorbeeld zal eerst zand worden gewonnen, waarna er een recreatiegebied wordt aange legd. Het Randstadgroenstructuurbe- leid is op poten gezet om het ver stedelijkte gebied van Nederland leefbaar te houden, zo benadrukte gedeputeerde Borgman gistermid dag. Alleen al in Zuid-Holland wordt hieraan 24 miljoen gulden per jaar uitgegeven tot en met 1991. Het gaat om bijna vijftig projecten. maar betreft niet alleen de aanleg van natuur- en recreatiegebieden. Ook het verbeteren van de land bouw valt ook onder de Randstad groenstructuur, al vormt de aanleg van bos en recreatiegebied de hoofdmoot. Tot 2000 gaat het om 5500 hectare bos en recreatiege bied, dat in Zuid-Holland moet worden aangelegd. De bovenstaande projecten behel- sen de navolgende voorzieningen: Oosterduinse Meer - zandwin ning na 1995, waardoor de bestaan de plas wordt vergroot en aanleg van twee hectare recreatiegebied: Zwanburgerpolder - vijftien hec tare agrarisch gebied met recrea tieve functies; Strengen en Tengnagel - tien hec tare grote eilandjes waarop surf- strandjes en dergelijke komen; Broek- en Simontjespolder - ruim veertig hectare groot gebied waar een openbare golfbaan moet verschijnen, evenals fiets- en wan delpaden, surf- en vissteigers; Oud Poelgeest - 35 hectare polder op Warmonds grondgebied waar' intensieve recreatie mogelijk moet worden; Valkenburgse Meer - de resteren de particuliere gronden waar nu nog zand wordt gewonnen, zullen worden overgedragen aan de pro vincie, waarna inrichting tot re creatiegebied kan volgen; Doesgebied - ruim vijftig hectare groot terrein in Leiderdorp waar zand wordt gewonnen, gevolgd door de stort van puin en de aanleg van een recreatiegebied rond het jaar 2000; Vlietpark Cronesteijn - zo'n zes tig van de zeventig hectare zijn reeds ingericht en verder resteert nog de aanleg van een fietsbrug over de Vliet die onlangs begonnen Oostvlietpolder - aansluitend aan het park Cronesteijn en Vlietland een nog aan te leggen gebied van 160 hectare waar allerlei vormen van recreatie mogelijk moeten worden. Alleen het volkstuincom plex is inmiddels gerealiseerd; Vlietland - 285 hectare grote plas en natuurgebied, dat voor zo'n ze ventig procent gereed is; Duivenvoorde - Wassenaarse pol der van 25 hectare, bestemd voor volkstuinen, sportvelden en ande re vormen van recreatie; Rode- en Bospolder - 160 hectare polder in Woubrugge en Alkemade waar bos en allerlei vormen van re creatie komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14