'Bestaansrecht van meldpunt voor discriminatie is bewezen' Reacties naar aanleiding half-j aarverslag: Cursus moet decanen leren problemen van leerlingen te zien Vrijdag Singelloop Klacht over homeopaat Freewave... 'Heerma moet afspraken over gesprek woonwagens nakomen' WOENSDAG 22 APRIL 1987 PAGINA 13 Achterom "Verslaggevers die we hadden uitgenodigd stonden aan de voordeur", kan Mustapha Sidali van het Marokkaans-Nederlands weekblad Al Mizan niet nalaten grinnikend op te merken. Sidali heeft het over de voordeur van minister Brinkman in de Meren- wijk, waar 15 redacteuren van het financieel noodlijdende Al Mizan zich afgelopen vrijdag middag zouden vervoegen om hem bij wijze van spontane actie een brief te overhandigen. Daar in het verzoek of de minister zich persoonlijk wil inzetten voor een subsidie voor de krant. Zouden vervoegen, maar ze de den het uiteindelijk niet. De Al Mizan'ers wisten namelijk niet waar de minister precies woont en hadden daarom een tocht on dernomen langs de achtertuinen van de buurt waar hij woont. Met succes, want Brinkman bleek, welk een gelukkig toeval, op dat moment net in z'n tuin te vertoe- Aardige tuin krijgt Brinkman, voor zover de foto van Al Mizan laat zien. Maar wat de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur tegen de Al Mizan-dele- gatie zei, is waar onze belangstel ling meer naar uitgaat. Sidali geeft een verslagje uit de eerste hand: "We hebben ongeveer tien minuten met hem gepraat, over de subsidieperikelen en zo. We hebben de brief en een tasje met poster, pen en andere zaken overhandigd en hij zei dat hij no tie van ons verzoek zou nemen en zo spoedig mogelijk antwoord zou geven". Antwoord dus op de vraag of het ministerie van wvc Al Mizan na 1987 structurele subsidie wil geven, nu de geldsteun die het blad vanaf 1988 volgens een nieuwe regeling voor arbeids- bevorderende projecten van het ministerie van sociale zaken zou krijgen, is geschrapt. Voor wie meent dat zelfs in een klein landje als Nederland minis ters niet in hun huis, laat staan tijdens het tuinieren, mogen worden lastiggevallen, de gerust stelling dat Brinkman zelf om een persoonlijke benadering had gevraagd. Wellicht had hij daar bij niet direct een invasie in zijn tuin voor ogen, maar volgens Si dali heeft hij een week of drie ge leden in Utrecht tegen Al-Mizan- redacteuren gezegd dat zij hun grieven op papier moeten zetten en die persoonlijk aan hem moe ten doen toekomen. "Niet elke brief die aan hem wordt gericht, komt namelijk ook op zijn bureau terecht", weet Sidali van Brinkman zelf. En ze zijn niet van plan wekelijks bij de minister op de stoep te gaan staan. Maar de Al Mizan-redactie houdt Brinkman wel aan zijn toezegging op een spoedig ant woord: "Als we over twee, drie weken nog niets hebben ge hoord, zullen we hem weer aan zijn jasje trekken", aldus Sidali. En dat moeten we louter figuur lijk nemen. Troon Gedurende niet minder dan een jaar zullen Nederland en Enge land vanaf juli 1988 de dan 300 jaar oude band tussen beide lan den herdenken. Een opfrissertje: Prins Willem en zijn Engelse vrouw Mary bestegen in 1688 de Britse troon, wat een einde van de absolute monarchie van Ja mes II en het begin van de con stitutionele monarchie beteken de. En de Nederlandse prins op de Engelse troon betekende voor Nederland meer steun in de strijd om onafhankelijk te blij- Mustapha Sidali overhandigde minister Brinkman afgelopen vrijdag namens Al Mizan een brief. Dat gebeurde nu eens niet op een duf ministerie, maar genoeglijk in de tuin van de minister. (foto ai Mizan) Onder de noemer 'William and Mary Tercentenary' worden vol gend jaar in beide landen festivi teiten georganiseerd om die drie eeuwen oude band te vieren. En het zou leuk zijn wanneer ook lo kale organisaties daaraan een steentje bijdragen. "Vooral voor een stad als Leiden ligt dat voor de hand", staat in het jongste kwartaalbulletin van de Leidse VW, onder verwijzing naar on der meer de "innige" relatie met Oxford. Je zou je inderdaad kun nen voorstellen dat de Stichting Internationale Uitwisseling en dan vooral de werkgroep Leiden- Oxford zich op deze Tercentena ry stort. Maar nee, die werkgroep staat eigenlijk nogal sceptisch tegen over het hele gedoe, zegt voorzit ter R. Spies. Hartstikke leuk hoor, dat die band met Engeland wordt herdacht. Maar het pro gramma is voor Leiden nauwe lijks spectaculair te noemen. "Wat we tot nu toe hebben gekre gen is een prachtig pamflet, on dertekend door Prins Charles (die de rol van beschermheer op zich heeft genomen) en daarin staat als programma vooral wat wij al 41 jaar doen: uitwisselin gen om elkaar beter te leren ken nen. Wij doen niet anders". Wat volgens Spies ook tegen valt, is dat "vrijwel alles zich in Londen zal afspelen. En wij heb ben helemaal niets met die stad". De voorzitter vindt voorts dat sprake is van ernstige tegenstrij digheden. Het Engelse organise rend comité wil er voor de Ter centenary het volgens Spies on gelooflijke bedrag van 1,5 mil joen pond tegenaan gooien. Zet dat maar eens af tegen de onge veer 100 pond die de organisatie die de uitwisseling met Leiden onderhoudt, jaarlijks krijgt. "Dat is toch wel ontzettend tegenstrij dig en verwarrend". Zal Leiden dan helemaal ver stek laten gaan? Spies denkt van niet. "Waar we al even over heb ben gesproken is een uitwisse ling op het gebied van kunst tus sen Leiden en Oxford. Dat staat dus los van de normale uitwisse lingen. En voor de rest moeten we er nog over vergaderen". Op landelijk niveau staat wat de fes tiviteiten betreft al vast dat er vanuit Hellevoetsluis een grote vloot van Nederlandse en Britse jachten de originele reisroute van prins Willem vaart om onder begeleiding van marineschepen op 16 juli in Torbay aan te ko men. Die aankomst vormt tevens het officiële startsein van de Ter centenary. Gepland zijn voorts ook bloemenfestivals, een voet baltoernooi en atletiekwedstrij den en er wordt aan gedacht een speciale gedenkpenning te slaan. Bekendheid Het centraal meldpunt conclu deert in zijn 'half-jaarverslag' dat de afhandeling van klachten de hoogste prioriteit blijft houden. Maar daarnaast wil deze instelling ook de contacten verstevigen met organisaties die op het gebied van de anti-discriminatie actief zijn. Op deze manier hoopt het meldpunt ook dat meer mensen bekend wor den met zijn bestaan en meer men sen vertrouwen krijgen in deze in stelling. Ook wil het centraal meldpunt het komend half jaar meer aan dacht schenken aan, wat het noemt, structurele discriminatie. Daarbij zal vooral worden gekeken naar ongelijke behandeling van mensen bij het huren van een ka mer, het beleid van de gemeente Leiden wat betreft het verwijderen van discriminerende leuzen en, zo als gezegd, het niet toelaten van buitenlanders in horeca-gelegen- heden. Daarnaast wil het meldpunt zelf bekijken in hoeverre perso neelsadvertentie op een ongelijke i het centraal meldpunt behandeling zouden kunnen wij- (foto Jan Holvast) zen. LEIDEN - Hoewel het aan tal ingediende klachten nog niet overweldigend is, heeft het centraal meldpunt te gen discriminatie in Leiden zijn bestaansrecht bewezen. Dat concluderen de mede werkers van dit meldpunt, dat vorig jaar september is begonnen. Ook wethouder De la Mar van sociale zaken vindt het meldpunt ge slaagd in zijn opzet. De la Mar ontving gisteren offi cieel het eerste exemplaar van het verslag over het eer ste half jaar van de instel ling. Het meldpunt discriminatie is een experiment dat in totaal anderhalf jaar zal duren. Het is voorlopig on dergebracht bij de Leidse Rechts winkel. Het is de bedoeling dat mensen bij deze instelling klach ten deponeren over discriminatie en uitingen van racisme. Boven dien moet het meldpunt de klach ten op een rijtje zetten die bij ande re meldpunten zijn ingediend. Het doel van dit alles is dat de instel ling te zijner tijd adviezen geeft over de mogelijkheden om discri minatie en racisme in Leiden te be strijden. Het aantal klachten dat het cen traal meldpunt gedurende het eer ste half jaar van zijn bestaan heeft verzameld, bedraagt 38. Project medewerkster Thekla de Boer ver klaarde gisteren niet te weten of dit een groot aantal is. "We wisten niet precies wat we konden verwachten toen we met het werk begonnen. En vergelijkingen met meldpunten in andere steden kunnen niet wor den gemaakt, omdat elke stad wat dit betreft weer anders is. Maar feit is dat er in Leiden wordt gediscri mineerd en dat deze discriminatie 'zichtbaar' kan worden gemaakt". Leuzen Precies de helft van de door het meldpunt tussen 15 september en 15 maart ingezamelde klachten had betrekking op discriminatie van buitenlanders. Naar verhou ding kwamen er vooral veel mel dingen binnen van Marokkaanse mannen. In totaal twaalf klachten werden ingediend door homosek suelen. De meeste van deze klach ten kwamen overigens binnen via de meldlijn van de Leidse Werk groep Homoseksualteit en de Les bische Vrouwen Leiden. De zeven overige meldingen betroffen op muren geschilderde leuzen - tegen zowel buitenlanders als homosek suelen - en het uitdelen van pam fletten met discriminerende tek sten. De klachten over discriminatie van buitenlanders waren volgens het meldpunt zeer uiteenlopend van aard. De meeste hadden echter toch betrekking op een ongelijke behandeling op het werk of bij het verkrijgen van werk. Het centraal meldpunt vermoedt dat er in twee gevallen sprake van is dat buiten landse werknemers minder krijgen uitbetaald voor vergelijkbaar werk dan Hollandse werknemers. Deze klachten zijn doorgespeeld naar de FNV, die een nader onderzoek in stelt. Twee klachten zijn ingediend te gen discotheken die, volgens de klagers, weigerden buitenlanders toe te laten. Het centraal meldpunt overweegt dit soort praktijken na der te onderzoeken. Projectmede werkster De Boer wilde gisteren vooruitlopend op dit onderzoek nog niet vertellen welke horeca-za- ken hebben geweigerd buitenlan ders toe te laten. Verschillende meldingen kwa men voorts binnen van buitenlan ders die zich gediscrimineerd of bedreigd voelden door hun buren. Het meldpunt probeert bij deze meldingen te bemiddelen, voor zover de melder daaraan tenminste behoefte heeft. Bedreiging De klachten van homoseksuelen betroffen vooral meldingen over agressie. Deze agressie - uitschel den, bedreigen of het vernielen van eigendommen - had voornamelijk plaats op straat. Een punt in de stad sprong er wat dit betreft uit: het Plantsoen. Bij klachten over leuzen met een discriminerend karakter, heeft de meldlijn telkens contact opgeno men met de reinigingsdienst van de gemeente Leiden en die ver zocht de leuzen te verwijderen. Volgens Thekla de Boer heeft de gemeente het op dit punt enigszins laten afweten. De reinigingsdienst kwam telkens laat of zelfs hele maal niet in actie. Wethouder De la Mar beloofde gisteren beterschap. "Het college zal hierover een brief je schrijven naar de reinigings dienst". Volgens hem is het de be doeling dat discriminerende leu zen binnen enkele dagen worden verwijderd. Het meldpunt heeft tegen het Jongeren Front Nederland aangif te gedaan wegens het verspreiden van pamfletten met discrimineren de teksten. De zaak is inmiddels in onderzoek bij de officier van justi tie. Ook het centraal meldpunt zelf is onderwerp geweest van bedreigin gen en intimidatie. Dat gebeurde nadat de instelling een onderzoek deed naar de rechtmatigheid van de kieslijsten van de Centrum-De mocraten. Van deze bedreigingen is aangifte gedaan bij de politie. Ook zijn er september vorig jaar vernielingen aangericht aan het pand. Er kan sprake zijn van toe val, maar de medewerkers betwij felen dit aangezien de vernielingen juist plaatshadden in de tijd dat het pand officieel werd geopend. De staatssecretaris gaat er nu nog vanuit dat kamp vrijwel volle dig moet verdwijnen. De bewoners willen echter niet verhuizen naar de kleinere kampjes in de regio. De problemen die hierdoor ontstaan, kunnen worden ondervangen, maar dan moet er eerst wel duide lijkheid komen over de toekomst van het kamp aan het Trekvaart- plein. Sinds gisteren heeft De la Mar echter een nieuw wapen in de strijd om de afspraak met de staatssecretaris te bewerkstelligen: het CDA-Kamerlid H. Koetje. Deze bracht gisteren samen met verte- LEIDEN - De gemeente Leiden wil een bijscholing verzorgen voor dekanen en vertrouwenspersonen op middelbare scholen. Tijdens de cursus worden onder meer vaar- LEIDEN - Om klokslag half acht wordt vrijdagavond 24 april weer het startschot gegeven voor de tra ditionele Singelloop. De recreatie loop over zeven kilometer, georga niseerd door de Leidse Politie- sportvereniging, voert wederom over de Leidse singels. Start en fi nish hebben plaats bij het Leidsch Dagblad op de kop van de Witte Singel. De opbrengst van de Singelloop, waaraan jaarlijks duizenden men sen deelnemen, is bestemd voor de Gehandicapten Sportvereniging De Sleutels, Recreatiecommissie Endegeest en Club '58 die zich be zighoudt met recreatie voor ver standelijk gehandicapten. Kaarten zijn als vanouds verkrijgbaar bij het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel en het VW-kantoor te Kat wijk. Het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden, kinderen betalen vier gulden. Deelnemers die met de auto ko men wordt verzocht hun voertuig te stallen op het parkeerterrein van Van Gend en Loos. Op de Witte Singel is geen parkeerruimte. Het advies van de organisatie is voorts kaarten vooral van tevoren te ko pen. Er is ook geen kleedgelegen heid. Voor elke deelnemer is een me daille beschikbaar die dit jaar spe ciaal is geslagen ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Leidse Politiesportvereniging. Het startschot wordt vrijdag om 19.30 uur gegeven door Joop Westbroek die jarenlang tekende voor de orga nisatie van de Singelloop. LEIDEN - Een 20-jarige Leidse vrouw heeft vorige week woens dag een klacht tegen een alterna tieve genezer uit Leiden ingediend, omdat hij haar die dag seksueel, misbruikt zou hebben tijdens een onderzoek. De 47-jarige man is vrij dag door de politie gehoord en weer vrijgelaten. De Leidse 'heeft een verzoek tot strafvervolging in gediend, zodat de zaak voor de rechter zal komen. De vrouw kampt al geruime tijd met lichamelijke klachten en is daarvoor zonder resultaat bij ver schillende artsen in behandeling geweest. Daarom wendde zij zich woensdag tot de homeopaat. Tele fonisch was zij al eerder met hem in contact gekomen en had een he le reeks formulieren moeten invul len met vragen over haar lichame lijke toestand. Tijdens het consult was zij daarom verbaasd dat zij zich desondanks geheel moest ont kleden. Vervolgens verrichtte de homeopaat de handelingen die de vrouw als handtastelijk bestempel de. Volgens de alternatieve gene zer waren de handelingen echter noodzakelijk voor het maken van een medische diagnose. digheden als het voeren van ge sprekken en het signaleren van hulpsignalen van scholieren on derricht. De bijscholing neemt ge durende een jaar een dag in de week in beslag. Voor dit project heeft de gemeente een subsidie aangevraagd bij het ministerie van binnenlandse zaken. Een van de aanleidingen voor het houden van een cursus is de toename van het aantal zelfmoord pogingen onder middelbare scho lieren. Recente cijfers wijzen uit dat landelijk gezien het aantal po gingen tot zelfdoding 4500 tot 5000 per jaar bedraagt. Opvallend is dat een zelfmoordgeval op een school nogal eens wordt gevolgd door an dere pogingen. Een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg heeft uitgewezen dat tien tot twin tig procent van de scholieren zich ongelukkig voelt. In Leiden is weinig bekend over zelfmoord onder middelbare scho lieren. "Wij horen van de drie openbare scholen in Leiden wel eens iets over een zelfmoordpo ging. Van de andere scholen wordt nooit iets vernomen. Het is iets waarmee de scholen uit piëteits- overwegingen ook niet te koop lo pen. Dat ook de Leidse scholen het probleem kennén, kan je wel aflei den uit de statistieken. Op een school met 1000 leerlingen hebben jaarlijks drie tot vier zelfmoordpo gingen plaats. Leraren worden al met al nogal eens geconfronteerd met leerlingen met wie het niet goed gaat. Ook een hoog school verzuim, alcohol- en drugsgebruik kunnen op problemen wijzen", al dus L. de Jonge van de gemeente lijke directie onderwijs. Tijdens de cursus wordt deka nen en vertrouwenspersonen van middelbare scholieren geleerd om hulpsignalen te herkennen. Ook krijgen zij onderricht in het voeren van het zogenaamde 'helpend ge sprek'. Tevens worden dekanen wegwijs gemaakt in de wirwar van hulpverlenende instanties die Lei den rijk is. Ook komen de strate gieën aan de orde om gedrag van leerling en leraar te veranderen. Volgens De Jonge bestaat er vol doende belangstelling voor een bij scholingscursus voor dekanen. "We hebben informeel een aantal mensen gepolst, die waren enthou siast". Of de cursus doorgaat is af hankelijk van het toekennen van de subsidie door het ministerie van binnenlandse zaken. LEIDEN - Voor de 45-ste en 46-ste keer is gisteravond de Leidse ra diopiraat Freewave uit de lucht ge haald door de Radio Controle dienst (RCD). Om 21.35 uur werd op het dak van de Arendshorst een zendinstallatie buiten werking ge steld en in beslag genomen. Daar na werd om 22.15 Freewave weder om het zwijgen opgelegd doordat bij een pand aan de Flevodwars- weg de RCD in actie kwam. Er is geen proces-verbaal opgemaakt, omdat tijdens de inbeslagname de eigenaars zich niet kwamen mel den. Het CDA-Kamerlid H. Koetje (midden) bracht gisteren een bezoek aan het woonwagenkamp c vaartplein. (f< LEIDEN - Alle brieven, 'brand brieven' en wekelijkse telefoontjes ten spijt, heeft wethouder De la Mar van woonwagenzaken nog steeds geen afspraak kunnen ma ken met staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. Dat gesprek is belangrijk voor De la Mar omdat hij hiermee de staatssecretaris hoopt te overtuigen dat het Leidse woonwagenkamp aan het Trek vaartplein gehandhaafd moet blij- genwoordigers van het regionaal platform voor woonwagenbewo ners bezoeken aan verschillende woonwagencentra, waaronder het Leidse kamp. Koetje, een partijgenoot van Heerma, beloofde gisteren aan de bel te trekken bij de staatssecreta ris. "Als hij een toezegging heeft gedaan, en ik begrijp dat dat zo is, moet hij die ook nakomen. Of hij het nu leuk vindt of niet". Koetje meent overigens dat het rijk het in gezette beleid - grote kampen op heffen en kleinere kampjes aanleg gen - moet voortzetten. Wel vindt hij dat bij wijze van uitzondering een enkel groot kamp gehand haafd moet kunnen blijven. "Maar dat moeten dan ook inderdaad uit zonderingen blijven, want anders wordt dit eep vrijbrief voor ge meenten om de kleinere kampen maar niet aan te leggen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13