'Niet weer stroom van vluchtelingen' Militairen Argentinië blijven ondemocratisch Kapitaalinarkt- ren Herstel eenheid doel PLO-beraad Nutsspaarbank s Chirac waarschuwt Bouterse: VS ontdoet zich van oorlogsmisdadiger Muiterij Filippijnse militairen beëindigd DINSDAG 21 APRIL 1987 BUITENLAND PAGINA 5 CAYENNE (ANP/AFP) - De Franse premier, Jacques Chirac, heeft de Surinaamse rege- Andere gerechtshoven waarbii ring gewaarschuwd geen nieuwe stroom vluchtelingen naar Frans-Guyana te veroorza- Linnas' advocaten ook beroepsza ken. Chirac was het afgelopen weekeinde in dit Franse overzeese departement, waar hij twee kampen voor Surinaamse vluchtelingen bezpcht. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft de 67-jarige oorlogs misdadiger Karl Linnas uitgewe zen naar de Sowjet-Unie, dat om zijn deportatie had gevraagd. Daar wacht Linnas een vrijwel zekere executie. Linnas werd gisteravond op een vliegtuig gezet, waarmee hij via Tsjecho-Slowakije naar de Sowjet- Unie werd gebracht. Zijn uitwij zing volgde enkele uren nadat het Opperste Gerechtshof had gezegd geen bezwaar tegen de deportatie te hebben. door Henk Dam Behalve het probleem dat deze ne bevestigde tegenover Chirac dat grote groep voor de plaatselijke Paramaribo akkoord gaat met dit Franse autoriteiten vormt, is tij- plan. Volgens het voorgestelde dens het verblijf van Chirac ook de schema zouden twee kampen wor- veiligheid van de raketbasis Kou- den ingericht ter opvang van de rou besproken. vluchtelingen: een in het Tapana- „Plaats ons niet in zo'n situatie hony-gebied, in het zuidoosten van dat wij ons standpunt ten opzichte Suriname, en een ten zuiden 1 van het conflict in Suriname i ten herzien", zo citeerde de Frans- guyanese radio Chirac tijdens een gesprek met de Surinaamse consul in Cayenne. Frankrijk neemt naar eigen zeggen een 'strikt neutraal standpunt' in over de toestand in Suriname. De uitspraak van Chirac wijst er echter op dat Frankrijk zou kunnen afzien van deze neutrale houding als het opnieuw wordt ge confronteerd met een massale op vang van vluchtelingen. In kringen rond de premier werd geopperd dat Parijs zou kunnen overwegen steun te geven aan het verzet. De Franse prefect in Cayenne, Jacques Dewattre, ontkende dat van een verandering in het stand punt van de Fransen sprake is. „Er moet alles aan worden gedaan om de vluchtelingen naar Suriname te doen terugkeren", aldus Dewattre die wees op de groeiende spannin gen tussen de verschillende groe pen vluchtelingen - bosnegers en indianen - onderling en tussen de vluchtelingen en de plaatselijke bevolking. Volgens officiële cijfers verblijven aan de Franse kant van de Marowijne-rivier 7.800 vluchte- lingert, hetgeen tien procent van de bevolking van Frans-Guyana is. De Franse en de Surinaamse au toriteiten spreken al enige maan den met vertegenwoordigers van de vluchtelingen over de mogelijk heid van repatriëring. Parijs heeft Paramaribo. De plannen verkeren evenwel nog in het stadium van voorbereiding. „Ik hoop dat er in Paramaribo oor zal zijn naar de goede wil van Frankrijk", aldus Chirac zondag. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal dat nadelige ge volgen hebben voor de wederzijd se betrekkingen. De vluchtelingen zelf zien niets in het plan. Chirac kreeg zondag in St-Laurent, aan de Franse kant van dë rivier de Marowijne, een brief van de hoofden van de vluchtelin genkampen, waarin zij stellig te kennen geven niet terug te willen. Zij eisen garanties voor hun veilig heid in Suriname, maar niemand is in staat dergelijke garanties te ge- ceercentra", aldus Chirac. Zo zal met een vliegtuig het luchtruim worden gecontroleerd en eventue le schepen zullen worden gelokali seerd die elektronische signalen kunnen storen wanneer de Euro pese raket de lucht in gaat. Tot enkele maanden geleden lag de ruimtevaartbasis midden in de wildernis en kon iedereen die dat wilde in de buurt komen. ken hadden lopen, konden daarna niets anders doen dan de uitspraak van het Hof, het hoogste rechtspre kende college in de Verenigde Sta ten, volgen. Het ministerie van jus titie gaf vervolgens opdracht voor de uitwijzing. Die opdracht kwam van minister Meese (justitie) persoonlijk. Hij wilde familieleden en advocaten van Linnas ook niet langer de tijd geven om andere landen te zoeken, die de bejaarde oorlogsmisdadiger wellicht zouden willen opnemen. Linnas stapte gisteravond op Kennedy Airport bij New York op het vliegtuig naar Tsjecho-Slowa kije. Voor hij aan boord ging, riep hij tegen verslaggevers: „Wat hier gebeurt is een geval van moord en ontvoering". Linnas werd in 1962 in de Sow jet-Unie bij verstek veroordeeld tot de doodstraf. Hij kreeg die straf op gelegd, omdat hij in de jaren 1941 en 1942 de leiding had over een Duits concentratiekamp in de stad Tartu in Estland, nu een deel van de Sowjet-Unie. In de tijd dat Linnas de leiding over het kamp had, vonden zeker 2000 mensen de dood. Linnas zou bij een aantal moorden in het kamp persoonlijk betrokken zijn geweest. De Russische autoriteiten stuur den het Amerikaanse ministerie van justitie alle bewijsstukken oyer Linnas, nadat eenmaal was vastgesteld dat hij enige jaren na de oorlog naar de Verenigde Staten was ontkomen. Woordvoerders van het ministe rie van justitie die speciaal belast zyn met oorlogsmisdaden, zeiden gisteren dat er geen sprake van kan zijn dat het bewijsmateriaal uit de Sowjet-Unie vals is, zoals Linnas' advocaten steeds hebben beweerd. Al in 1979 beschuldigden de Amerikaanse autoriteiten Linnas ervan destijds, in 1951, onder valse voorwendselen het land te zijn bin nengekomen. In 1982 werd hem het staatsburgerschap afgenomen. Sinds die tijd heeft Linnas tegen deportatie naar de Sowjet-Unie ge vochten. Vooral in conservatieve kringen in Amerika vond Linnas bij die strijd nogal wat steun. Daarbij ging het niet zozeer om de vraag, of Lin nas zich al dan niet aan oorlogsmis daden had schuldig gemaakt, maar of hij naar een land kon worden uitgewezen, dat hem zo goed als ze- Karl Linnas. (foto anp) ker zou executeren. Nog vorige week leek het er even op, dat Linnas het door hem ge vreesde lot zou ontlopen. Zijn ad vocaten hadden Panama toen in principe bereid gevonden, Linnas op te nemen. Maar de Panamese autoriteiten kwamen, nadat het be richt uitlekte, op hun besluit terug. Anu Linnas, een dochter van de man, zei gisteren dat zij „dit land en de wereld" zou bewijzen dat haar vader ten onrechte is gedepor teerd. Chirac bezocht zondag de kam pen te Saint-Laurent en Aracoua- ny. Het laatste kamp, een in de ja ren '60 gesloten kolonie voor me laatsen, herbergt 1.800 vluchtelin gen op een gebied van 5 hectare en wordt gedreven door het Vreemde lingenlegioen. „Ik heb heel onge lukkige mensen gezien, van wie ve len een groot aantal verwanten hebben verloren. Zij zijn vermoord tijdens de gebeurtenissen in Suri name", aldus de premier nader hand, doelend op de strijd tussen het junglecommando van Ronnie Brunswijk en het nationale leger. Zaterdag bracht de premier een P^maribo^voorgesteldlhet Hoge aan de mimtevaartbasis Commissariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties (UNHCR) en het Internationale Rode Kruis toezicht te laten hou den op de terugkeer van de vluch telingen. De Surinaamse consul in Cayen- Buitenland kort Gebroken hart Mensen kunnen ook in werkelijkheid en niet alleen in sprookjes aan een gebroken hart sterven, zo heeft de Amerikaanse cardioloog Brodsky gezegd. Vol gens hem kunnen emotionele spanningen veroorzaakt door een groot verdriet leiden tot hartklop pingen en zelfs een hartinfarct. Hq kwam tot deze conclusie na een on derzoek van zes hartpatiënten, die allemaal leden aan flauwtes en hartkloppingen hoewel geen hart kwaal gevonden kon worden. Ze hadden met elkaar gemeen dat ze alle zes een ernstig emotioneel trauma hadden doorgemaakt. Brief De vroegere Nederlandse ver zetsstrijdster Hilda van Norden, die tegenwoordig de Franse natio naliteit heeft, heeft in een brief een beroep gedaan op Sowjet-leider Gorbastjov om haar Russische vriendin Fatima Zembatova toe stemming te geven voor een vakantie in Frankrijk. Eerdere ver zoeken om een uitreisvisum voor Zembatova werden zonder opgaaf van redenen afgewezen. De afwij zing zou te maken kunnen hebben met het feit dat mevrouw Zemba- Betrokken Het Amerikaanse leger is betrok ken geweest bij de financiering van de Nicaraguaanse Contra's, via een geheime Zwitserse bankreke ning die in 1983 werd geopend. Dit meldde de Amerikaanse omroep CBS gisteren. De toenmalige kolo nel Oliver North en de gepensio neerde luchtmachtgeneraal Ri chard Secord waren gemachtigd om geld van de rekening op te ne men. Het ministerie van defensie heeft tot nu toe gezegd dat haar enige rol in de Iran-affaire de leve ring van wapens was geweest die: werden verkocht aan Iran. Verbetering De voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, meent dat de betrekkingen met de Verenigde Staten kunnen worden verbeterd als Washington afziet van zijn vij-_ andige houding tegenover Iran. Als voorwaarden noemde hij het vrijgeven van Iraanse tegoeden die door de VS zijn geblokkeerd en de vermindering van de Amerikaanse steun aan israël. In ruil hiervoor zou Iran bereid zijn te bemiddelen voor de vrijlating van de gegijzelde Amerikanen in Libanon. Onderzoek Een groep deskundigen van de Verenigde Naties gaat voor de der de keer onderzoeken of in de oor log tussen Irak en Iran gifgas wordt gebruikt. De groep vertrekt morgen zodra de beide regeringen garanties voor hun veiligheid heb ben gegeven. Kourou. Voor de volgende lance ringen van de Ariane-raket zullen bijzondere veiligheidsmaatregelen worden genomen. „Gelijk aan de vluchtelingendie maatregelen in buitenlandse lan- gebiedsdelen. Een vrolijke Franse premier Chirac klapt in zijn handen tijdens een bezoek zondag aan de Surinaamse Frans Guyana in kampen zijn ondergebracht. Geheel links minister Pons van overzeese (foto ANP) MANILLA (AP) - Op de Filippij nen hebben zaterdagochend 20 sol daten geprobeerd 25 kameraden met geweld te bevrijden uit hun gevangenschap in een legerkamp. De bevrijdingspoging mislukte, en de soldaten gaven zich na acht uur Het incident deed zich in alle vroegte voor in Fort Bonifacio, een kazerne van het leger. De muiten de soldaten ramden met een vrachtwagen de poorten van de ka zerne, en slaagden er gemakkelijk in de bewakers te overmeesteren. Daarna verschansten ze zich in het commando-gebouw van de kazer ne, maar na acht uur gaven ze zich over aan leden van een elite-een heid van het leger. Het was de muiters er blijkbaar om te doen om 25 soldaten, die sinds een mislukte poging tot een staatsgreep in januari gevangen werden gehouden, te bevrijden. Volgens een woordvoerder van het leger is bij de actie één muitende soldaat om het leven gekomen en een kapitein van de marine ge wond geraakt. Het fort ligt in Makati, een voor stad van Manilla. Na de actie werd de bewaking rond het presiden tieel paleis in de hoofdstad verdub beld. Volgens de eerste berichten werd de muiterij geleid door „een zekere sergeant Librado," maar het leger onderzoekt nog of er ook ho gere officieren bij betrokken zijn geweest. Ongeveer tegelijkertijd met de muiterij in Fort Bonifacio gooiden gewapende mannen een granaat naar het hoofdkwartier van de Fi lippijnse politie in Cabanatuan Ci ty, in de provincie Nueva Ecija. Bij deze aanval werd één soldaat ge wond en werd een wachthuisje vernield. Het leger onderzoekt nog of de aanslag is gepleegd door mui tende soldaten of door leden van het gewapende verzet op de Filip pijnen. Eenheden van het Filippijnse le ger zijn zondagavond in een gebied ten noorden van de hoofdstad Ma nilla slaags geraakt met het com munistische Nieuwe Volksleger NPA. Het regeringspersbureau PNA meldde gisteren dat de strijd aan zeker 15 rebellen het leven heeft gekost. Aan de kant van het leger zouden slechts twee soldaten gewond zijn geraakt. ALGIERS (AFP/Rtr/UPI/AP)- PLO-leider Jasser Arafat en de aanvoerders van de belangrijkste dissidente groeperingen zijn giste ren in Algiers begonnen aan een beraad dat hun onderlinge verzoe ning moet bezegelen. De vergade ring van de Palestijnse Nationale Raad (PNR), een soort parlement in ballingschap, moet een eind ma ken aan de leiderschapscrisis die de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO al vier jaar verdeeld houdt. Arafat besloot voor de vergade ring van de PNR om het omstre den akkoord van Amman uit 1985 op te zeggen en dat maakte dë Weg vrij voor verzoening met het radi cale Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van George Habasj. Opzegging van het akkoord heeft overigens alleen symbolische bete- kënis, omdat koning Hoessein van Jordanië het akkoord vorig jaar al had bevroren. Het omstreden ak koord hield in dat een gezamenlij ke delegatie van Jordanië en de PLO zou worden afgevaardigd naar een vredesconferentie over het Midden-Oosten. Zo'n gezamen lijke JordaanS'Palestijnse delega tie had een manier kunnen zijn om de Israëlische en Amerikaanse be zwaren tegen rechtstreekse onder handelingen met de PLO te omzei len. Diplomatieke kringen zien in Arafats besluit een verwijdering tot Jordanië, maar tegelijkertijd bood Arafat weerstand aan druk van de radicalen om alle banden met Egypte te verbreken. Habasj legde zich neer bij een compromis, waarbij de PLO het standpunt van de Arabische topconferentie van 1980 onderschrijft dat er geen be trekkingen met Egypte onderhou den kunnen worden zolang dat land de akkoorden van Camp Da vid niet verbreekt, "aar de banden met de Egyptische massa's en de nationalistische fronten in Egypte zullen gehandhaafd blijven" aldus Habasj. Hoewel Habasj en andere pro- Syrische groeperingen zich bij dit compromis neerlegden, zag de groep van Aboe Nidal er aanlei ding in om zich uit het Palestijns beraad terug te trekken. De groep van Nidal is verantwoordelijk voor een reeks aanslagen in Europa. Hij had ook verlangd dat zijn groepe ring een vertegenwoordiging zou krijgen in het Palestijnse parle ment. Volgens waarnemers in Al giers is de afwijzing van die eis de belangrijkste reden voor zijn ver trek. Behalve Nidals groep zijn ook de pro-Syrische groeperingen Saika, het Volksfront van Ahmed Jibrü en het Bevrijdingsfront van Samir Goche niet in Algiers vertegen woordigd. Maar de zes Palestijnse groeperingen die zich na het ak koord van Amman hadden ver enigd in een anti-Arafat Front voor de Nationale Redding van Palesti na sloten gisteren de rijen met Ara fats Fatah-beweging. In zijn ope ningsrede dankte Arafat Algerije en Libië voor hun pogingen om de Palestijnse eenheid te herstellen. Tot voor kort was Gaddafi nog een van dë grootste geldschieters van de dissidente Palestijnen. Het is de eerste vergadering van de Pale stijnse Nationale Raad sinds 1985. "Eenheid is het pad naar redding van het Palestijnse volk", zei Ara fat. In zijn rede zei hij dat PLO.met de wapens zal blijven strijden voor een onafhankelijke Palestijnse staat met Jeruzalem als hoofdstad, maar ook voorstander is van een internationale vredesconferentie over het Midden-Oosten. Echter al leen als de vaste leden van de VN- veiligheidsraad - de VS, Groot- Brittannië, Frankrijk, de Sowjet- unie en China - én alle andere be langhebbenden, waaronder de PLO, op basis van gelijkheid aan zo'n conferentie mogen deelne- Een spaarrekening waarbij het tarief is gekop peld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2% retour rente. Het minimumsaldo bedraagt f1.000,-. Het rentepercentage voor L I )/f\ de maand mei is vy^i. I U MEXICO STAD - Twee moment opnamen van de militaire crisis die Argentinië dit weekeinde op de rand van de afgrond bracht. Nadat het leger heeft geweigerd om de muitendende militairen met ge weld tot de orde te roepen gaat pre sident Raul Alfonsin met de rebel len praten. Hij wordt als opperbe velhebber van het leger ontvangen, kompleet met militaire eerbewij zen. De rebellen hebben hun wa pens opgeborgen en het roet van hun gelaat gewassen. door Rob Sprenkels Terwijl Alfonsin i de complex praat met de leider van de opstand, kolonel Aldo Rico, drei gen de hekken rond de infanterie- school te bezwijken onder de druk van de steeds groter wordende me nigte van betogers. „Moordenaars, moordënaars", zo wordt er ge schreeuwd naar de angstig toekij kende muiters. Maar voordat de betogers de hekken neerkrijgen worden ze letterlijk en figuurlijk uit elkaar geslagen door de „rege ringsgetrouwe" troepen die het Campo de Mayo hebben belegerd. Als de crisis een ding duidelijk heeft gemaakt dan is het wel dat de Argentijnse militairen nog altijd geen respect hebben voor de wil van het volk, voor de democratie. De rebellie begon toen een voor aanstaande folteraar uit het militai re tijdperk, majoor Ernesto Barrei- ro, zich voor zijn talloze wandaden weigerde té verantwoorden voor een burgerrechter. En vervolgens wisten de officieren onder leiding van kolonel Aldo Rico, met mede plichtigheid van bijna het hele Ar gentijnse leger, president Alfonsin tot onderhandelingen te dwingen. De verschillende mensenrech tenorganisaties, met voorop de heldhaftige Moeders van de Plaza de Mayo, geven Alfonsin zelf de schuld voor de huidige gebeurte nissen, Zij wijzen erop dat de presi dent nooit het léger heeft willen zuiveren van alle elementen die tij dens de militaire dictatuur hebben gemarteld en gemoord. En dat het nu juist die elementen zijn die zich roeren, daarover bestaat gëen twij fel. Toen hij eind 1983 aan de macht kwam wilde Alfonsin de „wraak" op de militairen eigenlijk beperken tot de berechting van de leden van de verschillende militaire junta's. Alle andere militairen zouden wor den gevrijwaard door militaire rechters omdat ze slechts orders zouden hebben opgevolgd. Vervol gens zouden burgerrechters die militaire vonnissen moeten be krachtigen. Als gevolg van de druk van de mensenrechtenorganisaties dreig de de zaak echter fout te lopen bij Opstandige militairen verlaten de infanterieschool Campo de Mayo in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Gisteren kwam aan de opstand een einde nadat president Alfonsin had onderhandeld met de leiders van de opstand. (foto ANP) die laatste schakel. Steeds meer te kondigen: de Punto Final-wet, burgerrechters begonnen te pro- de laatste punt. testeren tegen het feit dat militaire Volgens die wet zou het vanaf 23 rechters bewijsstukken achterhiel- februari niet meer mogelijk zijn den. Onder druk van het leger zag om nog nieuwe aanklachten in te Alfonsin zich in december van het dienen tegen militairen vanwege afgelopen jaar genoodzaakt om een mensenrechtenschendingen tij- soort van versluierde amnestie af dens de dictatuur. Er leek op die i snel einde te komen aan de processen. Normaal gespro ken gaat de juridische macht in Ar gentinië in januari met vakantie en praktisch gesproken zouden er maar drie weken zijn om nieuwe zaken aanhangig te maken. Maar de mensenrechtenorgani saties mobiliseerden zich en wis ten hun verontwaardiging over te brengen op de burgerrechters. Te gen alle tradities in werd er op de Argentijnse rechtbanken in januari harder gewerkt dan wanneer het geen vakantie is. En toen het een maal 23 februari was waren er meer dan 150 dagvaardingen* ver stuurd. De golf van processen en arres ten leidde onmiddellijk tot grote ongerustheid in alle kringen van het Argentijnse leger. Van een ac tie als die van majoor Barreiro moest het vroeg of laat wel een keer komen. Het werd echter pas echt gevaarlijk toen kolonel Aldo Rico de situatie aangreep om de re gering op zijn onmacht te wijzen. Onderhandelen De Argenfijnse militairen doen wat ze zelf willen, zo luidt de les die Alfonsin dit weekeinde heeft moe ten leren. Zijn bevelen om de mui terij met geweld te breken liepen stuk op de officieren die de troe pen naar de vuurlinie hadden moe ten leiden. Alfonsin had in feite geen andere keus meer dan met de rebellen te gaan onderhandelen. Toch is de president uiteindelijk als een volksheld uit de crisis te voorschijn gekomen. Maar zal die populariteit lang duren? De mees te waarnemers verwachten dat de moordenaars en folteraars van wel eer door de recente gebeurtenissen hun greep op het leger hebben we ten te versterken. Dat ze de wapens zomaar hebben neergelegd, zoals de regering wil doen geloven, mag wel naar het rijk der fabelen worden verwezen. De aankondiging van kolonel Aldo Rico dat „de aftrap" is gegeven op weg naar een „nationale verzoe ning" ten bate van alle legeronder delen, zegt wat dat betreft genoeg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5